Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Týrání zvířat

 

NápovědaFórum » Akvarijní ryby  

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 12 Přejít na další stránku   1  
Týrání zvířat
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2010 15:40 Žena stetinka [270] Re: ilča
Ale k těm bettám. Uvědom te si, že tam v tom malém nejsou dlouho, denně se jim mění voda. Taky se tu nikdo nemračí nad živorodkama v porodničkách
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2010 12:52 Muž LiborSprysl [9015] Re: Johan
My teda povětšinou zabíjíme sami:-). Ne, zabíjí příbuzní:-) Hele máte jasně pravdu - ale zase na druhou stranu, přiznejme si, že vše je o prachách. A pak jdou povětšinou city stranou....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.12.2010 12:43 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: LiborSprysl
Také si nekoupíte živé prase, ale u řezníka požadovaný kus masa, vnitřností či kostí. ;-) To samé s kuřetem. Krom toho díky x různým certifikacím si můžete koupit i kuře, které namačkáno nebylo. Vše je jen o tom, co vše vám je jedno.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   22.12.2010 12:40 Muž LiborSprysl [9015] Re: Johan
Protože zmrazené či zchlazené maso by bylo z těch chcíplých:-). Znáte aféry s kořeněným masem v marketech před pár roky? :-) Člověk chce mít jistotu, že si koupil živou rybu, i když si ji třeba nechá na místě zabít. Upřímně řečeno...ti lítostivější, by si měli opéct celer a není nač žehrat...Kapr je prostě česká tradice a někdo ji drží, jiný se nad ní pohoršuje. Tohle je tradiční každoroční debata a každý rok je to debata k ničemu...
Jíte kuřata? Já jo. A taky vím, že jsou namáčkána jedno na druhém, nezachází se s nimi nějak luxus, o zabíjení vůbec nemluvím...Ne, ne, každá mince má dvě strany...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.12.2010 12:31 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Designer
Nejdřív namačkáni v rybníce s osádkou i tunu ryb na hektar ve vodě, kde je díky tomu viditelnost asi 2 cm až nakonec dožívají v kádích na trzích a všemi možnými způsoby zabity doma na lince. Však každý zná, jak se mnohým nedaří zabít kapra. :-O
Moc nechápu, proč kupovat kapra pár dní před vánoci živého, když by bylo mnohem šetrnější, přepravovat jen zmrazené (zchlazené) maso.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2010 12:27 ilča
Jo ale nejhorší je jak v těch obchodech př:Tesco mají betty v kelímcích já žasla chudinky a jenda tam umírala :-O :-O sad
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   22.12.2010 12:16 Muž Landvir [57] Re: Designer
Designer napsal: Jiste ze se akvaristovi nelibi namackani kapri, lezici na boku, proste hromada jeste napul ziveho bileho masa, ja to chapu, ani mne se to nelibi, jenze date za kapra 3x tolik, aby jich mohlo byt v kadi jen tretina, nebo 10x tolik, aby mohli kaprici hezky plavat?
Naprosto s Váma Jiří souhlasím, kdyby byl každej kapr v 10l, tak jich dovezou 20 a všichni budou čekat na kapra už od 4 ráno, jak kdysi na banány. Jednou jsou k tomu předurčení a je to jejich osud, tak nevím co řešíte. Něco jinýho je když má někdo parmičky ve 20l, to jsou ryby na okrasu a ne k jídlo. Tomu říkám trápení.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   22.12.2010 12:08 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: tomas120
Limity a litry... a v ten moment budou ryby drazsi, malokdo je koupi, rybnikarstvi pujde do kopru, a kdo si bude chtit koupit rybu, si koupi morskou, se kterou se pri lovu taky nikdo 3x nepretrhne s tim, jak se ta ryba kdy a kde citi. A pak Vam nekdo spokojene rekne, ze no co ze nejsou kapri, hlavne ze se netrapi a vzdyt ja to stejne nejim, a hlavne kdyz se ryby netrapi u nas, co se deje nekde v mori je mi fuk... Vzdycky je to dvojsecne, nelze jednoznacne rict ze by se to a to melo, kdyz se nezvazi vsechny souvislosti. Jiste ze se akvaristovi nelibi namackani kapri, lezici na boku, proste hromada jeste napul ziveho bileho masa, ja to chapu, ani mne se to nelibi, jenze date za kapra 3x tolik, aby jich mohlo byt v kadi jen tretina, nebo 10x tolik, aby mohli kaprici hezky plavat? Najdete si na: www.akvariumamater.cz/… slovo "zákon" (nemohu potvrdit pravdivost, ten zakon jsem nehledal) a pochopite, ze nekdy jsou limity pekna kravina, pac co pak asi tak delat prikladem se samci Betek - no nic, ze jo, vzdyt kdyz nebudou, nebudou se trapit... Mozna spatny priklad k tomuto tematu, ale snad pochopitelny k objasneni, ze i dobre minena vec muze nejvice omezit prave ty, kteri omezovat uz z principu nepotrebuji, kdyz vedi co cini.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.12.2010 00:14 tomas120 Re: RadioactiWe
Škoda že zákon nepostihuje takýchto obchodníkov s vianočnými kaprami, dáko prísnejšie. Mali by byť dáke limity a presne by malo byť určené, koľko litrov vody by malo byť na jeden kus ryby...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.12.2010 23:00 Muž RadioactiWe [192] - LabyrintkyRe: FreeDale
Tak ja som naživo živého kapra asi ešte nevidel, zato dnes sa mi v istom obchodnom reťazci naskytol ophlad ktorý by som z pamäti asi radšej vymazal..
Najprv okolo mňa prešiel muž s kaďou, bolo v nej len trochu hnusnej vody (vtedy som si spomenul na slová autora predchádzajúceho článku). Keď som ho videl prichádzať naspäť, plný očakávaní som nahliadol kade v očakávaní, že tam budú plávať tie zlaté kapríky. Avšak jediné čo som zbadal bola mliečne zakalená voda a asi desiatka mŕtvych kaprov sad
Možno že vám sa to tak nebude zdať, ale prišlo mi to strašne lúto, prirovnal by som to k tomu keď vidím mŕtvu mačku :-(
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -1   21.12.2010 03:02 Muž FreeDale [17] - Labyrintky – Vánoce, Vánoce přicházejí...
...a v kádích před obchoďákem se mačkají tuny kaprů, čekajíce na milosrdnou ránu paličkou, která ukončí jejich trápení poté, co jsou už několik týdnů o hladu, několikrát přelovováni, voženi tam a zpět a drženi při životě vodou, která už sotva teče, jak je hustá.
Aneb prohlédl jsem si výběrové kapry před Tescem v Chrudimi a udělalo se mi na bli...zvracení. V té vodě bych nevymáchal ani hadr na podlahu. Pro jistotu jsem do dvou kaprů šťouchnul prstem, jestli jsou ještě živý...
Nejsem žádnej zelenej greenpeace řetězovej aktivista, ani vegeterián, rybu si dám celkem rád, ale i ryba určená ke konzumaci by mohla mít nějaký komfort, si myslím. Tohle byla rybí LDNka...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2010 22:58 Muž avast [49] Re: mmulcr
Za 20 si to koupim na přebytky kytek. :-D A bude to docela pěkná dekorace na stole.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2010 22:28 Muž mmulcr [86]
Ovšem tohle je luxus ne

aukro.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2010 14:27 Žena bluedream [245] Re: Silent
Jako o noční lampičce pro malou do pokojíku jsme o tom přemýšlela. Normál písek, jedna dvě kytky. Spotřeba elektriky vzhledem ke dvěma ledkám dost nízká. Odradilo mě právě to modré světlo hmm. To by asi kleplo i myšáky, kdyby jim tam celou noc něco modře svítilo :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2010 12:48 R Muž Silent [5949] Re: RAP
Ani jako lampičku. Viděl jsem to v provozu a to modrý světlo z diod je příšerný. Z toho by člověk i zmagořil :) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2010 12:26 Žena Chalybda [55] Re: Magicos
Co se vám nelíbí - ještě takovej krásnej píseček k tomu - a v ceně! smich smich smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2010 11:45 RAP Re: Magicos
Jako lampička proč ne, ovšem bez rybiček.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2010 10:26 Magicos
Chce se mi z toho blejt.... Jak to někdo může prodávat...

aukro.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.12.2010 17:26 pavel.bartek Re: Bob66
Tak to souhlasím.Nevím,už to asi nenajdu,viděl jsem kouli jako moře na netu,bylo to ve vestibulu nějakého hotelu v některých z arabských zemí.Samozřejmě objem byl obrovský,viděl bych tam jen problém s údržbou.Rybám je asi jedno zda jsou v kouli nebo v kvádru,záleží na objemu...Tady toho jsou také plné eshopy imgbank.cz/… Je to ale divné a čistit bych to také nechtěl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   13.12.2010 11:57 švíco Re: Kajka99
A co potom takoví chudáci halančíci ve sloní šlápotě? Tam se taky zblázní? Nebo ryby v tůni, kde kolem vyschlo koryto řeky, ty se taky zblázní když bude mít tůň půlkulovitá tvar? Stačí dovnitř koule dát pro klid svědomí doprostřed rozvětvený kořen a rybka se má hned podle čeho "uzemnit". :) Ale vždy je samozřejmě třeba brát v potaz poměr objemu nádrže k velikosti ryby, ale to nemá s tvarem už nic společného. PS: A co válec? :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   13.12.2010 11:42 Muž Maza [89] - Raci, krabi, krevetkyRe: Kajka99
No zírám, co se tady řeší :-)
Já bych se vůbec nebál toho, že by rybka v kouli byla více zmatená, než v kvádroidním akváriu.
Vzhledem k násobně vyšší pevnosti kulovité stěny se vibrace nebudou zdaleka tolik přenášet do prostoru akvária, jako u ploché stěny. Navíc část energie zvuku se utlumí (rozuměj přemění v teplo) jak stěnou, tak vodním sloupcem a část opět unikne protilehlou stranou mimo akvárium. Dále pro "zvukovou pohodu" rybyčky přispěje i rozptyl zvukových vln na kulové ploše. Tedy, pokud zrovna rybka nesetrvává v ohnisku (1/2r), v přímce mezi zdrojem zvuku a středem koule smich
To jsou ale hovadiny :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   13.12.2010 11:17 Muž Bob66 [2103] - CichlidyRe: Kajka99
Pokud někdo dokáže sehnat za stejné peníze a při stejné pevnosti kouli o obsahu několika set litrů vody tak bude stejně vhodná pro všechny ryby jako klasické lepené akva :-D Nevhodnost koule je převážně kvůli velikosti. Nedávno jsem viděl větší kouli s pár mini rybkami a vypadalo to luxusně a byly to začátečníci, kam se na to hrabalo velké množství klasických akvárek které mají někteří v prezentacích X-) Je to především o lidech, jak to co mají dokáží využít a pracovat s tím, a ne že nacpou do sto litrů 60 ryb a potom to chtějí schválit od ostatních a začínají zjišťovat že mají vše špatně ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   12.12.2010 23:03 LuboZ Re: Kajka99
Myslím si, že to je všechno stejně jen o velikosti nádrže. Když ta koule bude dostatečně veliká a bude v ní plno rostlin, tak se ty vlny po odrazu rozbijí a rybu nebudou stresovat, ale když nádrž bude malá a holá bez rostlin, tak se tam ty vlny budou šířit bez ohledu na tvar nádrže. Jestli je to s těmi vlnami stejné, jako se zvukem, tak se šíří všemi směry, bez ohledu na tvar nádrže.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2010 22:01 Muž filipsi [1295] Re: Kajka99
Kajka99 napsala: ... nejde mi o to abych dokázala že mám pravdu ale o to abych přišla na to co je pravda ahoj
To je spravne, nekdy se bohuzel clovek te pravdy nedobere teorii (tohle je myslim jeden z tech pripadu), ale muze to pomoct k pochopeni problemu a treba se k spravne teorii priblizit. Tak az to budes promyslet, nezapomen kazdou teorii proc by to tak bylo spatne podrobit oponenture a zkusit si na stejne bazi problemu najit podobne argumenty, proc je spatny kvadr, sestisten ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.12.2010 21:54 Žena Kajka99 [229] Re: filipsi
Néé já nechtěla psát odborné pojednání ale sesumírovat text pro pana LiborSprysl co fyzice nerozumí, vůbec jsem ho nechtěla publikovat, a vždyť i já jsem téměř laik (středoškolská fyzika a jeden semestr biofyziky)...gong jsem použila jako ilustraci přenosu mechanického vlnění přes rovnou a zaoblenou stěnu akva, a protože to pan Libor nepochopil, nabídla jsem mu že až budu mít čas vysvětlím to od píky. Já sama nevím k čemu se dobereme...a samozřejmě, jestli o víkendu zjistím že jsem kecala nesmysly tak všechno uvedu na pravou míru palec a pokud o to nebude mít zájem tak tím prostě udělám něco pro sebe X-) Nejsem zatracovač koule, jen si myslím že existuje jeden argument proti ní a diskusi vítám, protože, a teď se opakuji, nejde mi o to abych dokázala že mám pravdu ale o to abych přišla na to co je pravda ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   12.12.2010 21:27 Muž filipsi [1295] Re: Kajka99
Nojoo, ale to je prave ono. Natuknes odrazy, pro koho jsou odrazy a sireni vln spanelska vesnice, ten se toho chyti a rekne jasne, vzdyt to je logicke. Ryby se zblazni, protoze to je jako gong (kazdy laik si v hlave prehraje silny zvuk gongu). Tak vzniklo jiste i to zduvodneni, kdyz nejaka chytrejsi hlava pozorovala rejdeni polootravenych ryb v akvakouli, a tak se onen "logicky" argument rozsiril.
Pojednani prosim nepis, jinak budu muset napsat podobne pojednani o sireni vlneni a jeho vlivu na vnimani prostoru postranni carou ryb v nadrzi tvaru osmistenu a kvadru (a z pilnosti pridat i vypouklou predni stenu akva). A to mi fakt prijde jako ztrata casu.
Ovsem pokud mas nejaky ten milionek volny na serioznejsi vyzkum, rad se pridam.

(mimochodem - nedavno jsem se ucastnil jedne diskuze, ta mi prisla zvlast smesna. Nesla se v duchu, zda a jak ryby vnimaji bolest /o tom prosim ted ne/. Nekdo dal odkaz na "vedecky" vyzkum - kdesi v anglii, myslim, tym vedcu zkoumal a zkoumal, a zjistil, ze ryby bolest citi. Vpichoval jim pod kuzi ocet, a ony reagovaly. Ergo - bolest citi. Ja ty vedecke granty miluju ano )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2010 21:05 Žena Kajka99 [229] Re: filipsi
Určitě to chápu, a pokusím se do toho "problému" nahlédnout víc po tom deklarovaném 17.12. a to ne proto, že si potřebuji dokázat že mám pravdu (skutečně nemám problém přiznat omyl) ale prostě protože věci spojené s akvaristikou mě baví, a abych se přiznala, docela se na to i těším :) A ano, naťukávám a úplně na začátku jsem na to i upozornila, ale i tak si myslím že naťukávám racionálně (tzn. rozumem odůvodněně) X-) Moje úvaha se od začátku týká porovnání kulaté nádrže a kvádrové nádrže. A s tím zbytkem co říkáte zcela souhlasím ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   12.12.2010 20:34 S Muž invalida [3881] Re: Kajka99
Asi zase špatně pochopeno...sleduju to vlákno dýl...a není ani první...koule má svý specifika a většinou je dost malá objemově...jako kravina my přijde malá argumentace...spíš bych řek televizní náhled na věc...prostě souhlas nebo nesouhlas..nic mezi tím... omlouvám se jestli sem způsobil nedorozumění..... ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 15   12.12.2010 20:28 Muž filipsi [1295] Re: Kajka99
Problem bude asi lezet v tom, ze racionalne nevysvetlujes, ale jen tak natukavas tohle tema (sireni a odrazy zvukovych vln). Ano, asi bych dokazal napsat verohodne "vedecke" popojednani o tom, proc se rybky v kouli zblazni odrazy vln od zakrivenych ploch. Ale zaroven by se mi mohla povest podobna filipika proti nadrzim ctvercoveho pudorysu, opet zalozene na stejnem principu, sireni vlneni.
Jak jsem uz psal, nevidim opravdu duvod, proc by kvuli odrazum mely byt kulate nadrze pro rybu horsi. (mimochodem, z nekolika vyzkumu se naopak objevil problem dlouhodobeho pobytu v prostredi zcela prostem odrazu - ale o tom nic nevim, nesleduju to, jen jsem to nekde koutkem oka zahledl).
Mytus o nevhodnosti kouli podle me vznikl timto zpusobem - kdo si porizuje koule? Zacatecnik. Co udela? Prerybni, da nevhodne druhy, spatne se stara. Dusledek - pochcipa mu to. Zacne zjistovat co bylo spatne, nekdo zkuseny poradi to bylo tou kouli, navic ale pritom nacerpa dalsi spoustu rad, tak zaridi kvadr, ale uz s rozumem. A ejhle - ono to funguje. Nojo, mohla za to koule. K tomu navdavkem nekdo vymyslel onu teorii o "zblazneni" ryb odrazy v kouli. Protoze rybka otravena N (kvuli nevhodne peci o kouli) vypada jako zblaznena. A kdyz se prelovi do ciste vody (pokud neni pozde) - najednou je ji lepe.
Ja jsem duvody, proc nepokladam kouli za moc vhodnou, popsal nekde nize. Ale dokazu si predstavit, ze nekdo ji z nejakeho designoveho duvodu chce mit, libi se mu. Proc ne, kdyz vybere vhodne druhy pro dany objem.
Zkratka - zacatecnikovi bez zkusenosti a ochoty si neco precist a ucit se je podle me jedno, jestli prodas kouli nebo kvadr. Po..re oboji. Kdo to umi, z obeho udela skvost.

Az nekdo opravdu objevi nejaky vyzkum, rad se omluvim, ze jsem se mylil. Ale prosim ne xy v knize bx pise "v kouli se ryby zblazni", to je pouze dlouhodobe sireni teto legendy (i ja ji v nejake knize kdysi cetl, nicmene ryby zily spokojene dal).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2010 20:25 Muž NASREDDIN [1383] Re: Kajka99
Promiňte, že neovládám odborné výrazy a necituji odbornou literaturu.
Pouze jsem přidal pár příkladů nevhodných a přesto přirozených tvarů.
Pro vás to samozřejmě nebude argument na úrovni, ale nikde není psáno, že zde mohou diskutovat pouze studovaní.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.12.2010 20:13 Žena Kajka99 [229] Re: Yirka
No, už ze začátku jsem napsala že se jedná pouze o moje odvozování, a k tomu kvádru jsem se vyjadřovala taky, ale v kouli právě kvůli zakřivení dochází k odrazům mnohonásobně četnějším. A nemyslím si že by bylo zbytečné snažit se něčemu přijít na kloub.


Zbytečné podle mě je přijít na diskuzi kde se lidi normálně baví a zesměšnit je a to, co tady celou dobu řešili (NASREDDIN) a označit jejich činnost za řešení kravin (invalida).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   12.12.2010 19:58 Žena Kajka99 [229] Re: LiborSprysl
Mno, tak to vypadá, že i když se člověk snaží něco pomocí svých znalostí racionálně vysvětlit, nakonec přijde někdo, kdo ho hodí do pytle a totálně všechno překroutí. Tak na tohle fakt nemám čas :-|

LiborSprysl: pane Libore, všechno, co jste řekl, bych Vám mohla vysvětlit, ale "po laicku" by mi to trvalo trochu déle. Protože teď ze studijních důvodů vážně nemám čas, můžeme se dohodnout, že po 17.12., o tom sepíšu pojednání, kde se vám to pokusím vysvětlit a potom se budeme bavit dál? Bohužel zrovna Váš příklad s mřenkou je ilustrací toho že se s fyzikou asi vážně moc nekamarádíte. Tohle mě opravdu zaujalo a myslím že se nakonec k něčemu dobereme, ale jak říkám, teď jsem v časovém pressu, tak by mě zajímalo jestli byste souhlasil s tím, že bychom tuto diskuzi mezi námi na chvíli zmrazili, a o víkendu se k tomu vrátíme? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   12.12.2010 19:53 Muž Yirka [9123] Re: Kajka99
Já bych byl s těmi fyzikálními vysvětleními opatrný. (Doufám, že odborněji se vyjádří Filipsi). Když bude rybka plavat dokola ve stejné vzdálenosti od stěny - budou odrazy stejné. Ty odrazy z pravoúhlých stran mají přece také problém. V úhlopříčce se stýkají pod úhlem 45°, narážejí na sebe a tříští se. A to by mělo rybky přece rybky mátnout zrovna tak. Prostě bych tyto věci nehrotil a opravdu bych se zaměřil na to aby měly rybičky dostatečný prostor a dobré životní podmínky.
Koule jsou bezesporu málo vhodné, protože se těžko opatřují technikou a daleko hůře se udržují. Jinak to považuji za jeden z akvamýtů. A chovu v koulích bylo i zde věnováno mnoho diskusí, stačí dohledat. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2010 19:52 R Muž romant [27987] Re: LiborSprysl, stetinka, Kaja99
No, já bych to už nehrotil. Vždycky se najde dost lidí co si kouli pořídí, nebo budou chtít pořídit a zároveň dost prodejců co jim ji prodají, nebo alespoň budou chtít prodat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2010 19:51 Muž LiborSprysl [9015] Re: Pudlinka
Jak ztrácí??? A co zákon o zachování energie či hmoty? To si docela pamatuji.... ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2010 19:49 Muž LiborSprysl [9015] Re: stetinka
V kulaté místnosti asi problém mít nebude, i od kulatých stěn se echo odráží, bude létat kolem dokola - podívejte se na kaloně v pražské ZOO - poletují si v jakési pseudojeskyni a dobré. Pravda je ale, že pokud si pamatuji, když jsme zamlada netopýry kroužkovali, byli borci, kteří u lampy vyhazovali do vzduchu klíče a netopýr "dokroužil" až k zemi
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   12.12.2010 19:47 Muž NASREDDIN [1383] Re: stetinka, Kajka99
Jak tak pozoruji zdejší debatu, přemýšlím, zda někoho z odpůrců koulí, nenapadlo třeba podat trestní oznámení na tyrany, co koule prodávají a na ty co je kupují. A rovnou také na všechna města, kde stojí na náměstí nějaká ta kašna a jsou v ní také ryby.
Dokonce i akvária s vypouklým čelním sklem, budou dle zdejší diskuze závadná .

Dokonce s majitelé různých rybníků a jezírek jsou pravděpodobně tyrani, jelikož i zde jsou tvary oblé. A vlastně i přírodu zažalujeme, potoky a řeky nemají rovné břehy ani dno.
A všechna jezera či oceány zakažme, všude samá skála , to vše ryby musí značně stresovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -1   12.12.2010 19:45 Žena stetinka [270] Re: Kajka99
ooo, díky, teď jsi to vystihla. Odraz od kulatě zakřivené stěny, se nevrátí k rybě, ale kus před ní, tam zase narazí na kulatou stěnu a odrazí se za rybu, pak do kulaté stěny,...možná že po nějakém čase se k rybě vrátí, ale do té doby ryba bude vnímat další odrazy.... Šiš je mi špatně i za ní :-D
Ale chápu, že dokud nikdo z nás není ryba, tak to nebudeme vědět, co si o tom myslí
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2010 19:44 Muž LiborSprysl [9015] Re: Kajka99
No a já jsem použil tu mřenku, která se dere mezi kupami kulatých kamenů a musí tudíž z toho podle vás a jiných znalců kulatin hrozný binec. Protože mezi tím kulatým kamením - není přece podstatné, (také se to musí hrozně třískat), zda je oblina konkávní či konvexní (herdek doufám, že moc nemachruji, někde mezi závity se mi objevilo označení obliny, které je snad správné smich )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   12.12.2010 19:43 Žena Pudlinka [5] Re: LiborSprysl
Ani nevím,jestli jako vyložený laik a začátečník mohu kecat do tohoto tématu.....
Ale představte si,že Vás by zavřeli do prostoru ve tvaru koule.....v kulatém prostoru se vše ztrácí.Nevíte odkud zvuk vychází a to je matoucí a stresující pro jakéhokoliv tvora.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   12.12.2010 19:41 Žena stetinka [270] Re: Kajka99
Já fyziku měla tuze nerada. Ale celkem logicky beru to, že ta ryba vnímá prostor jinak než lidi a tudíž ji ten odraz vlny (v mikro pojmu to budou vlnky? smich ), co se k ní vrátí asi dává pěkně zabrat. Pokud to trochu zveličím, tak u ryb, co loví za pomocí ultravln, tak by se ani nenažraly. Zajímalo by mě, jak by třeba lovil takovej netopýr, kdyby byl v uzavřené kulaté místnosti
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2010 19:40 Žena Kajka99 [229] Re: LiborSprysl
Pane Libore, má to společné to zakřivení, a přechod mechanického vlnění z vnější do vnitřní strany. Prostě a jednoduše, když je rybka v kouli, tak i když se voda nezmítá vlnama, k vlnění, které ryba cítí, dochází. A problém zakřivení je v tom, že poté dochází k odrazu vlnění z mnoha stran a různých úhlů, z čehož ryba bude zmatená. A na 100% zmatenější než kdyby byla v kvádru (tam k těm odrazúm dochází taky, ale od rovných ploch, což není tak hrozné).

Ten gong jsem použila jako ilustraci proto, že všichni známe jeho silný zvuk. Tak pro uvědomění, k jak mnohočetným zvukovým odrazům jen na té vykrojené ploše dochází. No a to si aplikujte na celou kouli a pak do toho strčte chudáka rybku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   12.12.2010 19:39 Muž LiborSprysl [9015] Re: Kajka99
No čerta, já nevím, já mám teda vlny v nádrži asi oboje dámo. Jedny - to budou podle vás ty makroskopické, dělá vývod filtru a druhé ryby, jak se derou ke žrádlu. Takže když mi to konečně došlo, mám skutečně v akváriu doublevlnobití hop ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2010 19:35 Žena Kajka99 [229] Re: stetinka
No já tu reakci napsala kvůli tomuto:

Odraz vln? Jakože je v akváriu vlnobití? hop Odraz vln od kulaté stěny asi není ideální...píšete...a od hranaté je ideálnější? Dodávám já...Viděla jste někde na řece nebo v potoce hranu?
což působí tak že mu nedošlo že nejde o vlny "makroskopické" ale "mikroskopické". Myslím že se to dá vysvětlit, svoji učebnici fyziky mám sice ve sklepě, ale teď mě spíš rve anatomie a na zpětné studium teď nemám bohužel čas, i na ty rybicky.net chodím o stud. pauzách ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   12.12.2010 19:35 Žena stetinka [270] Re: LiborSprysl
v tom absolutně souhlasím. hop
Jen nesouhlasím, že kulatá je rovnocená hranaté :-)
Ale názor tu nikomu neupírám ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2010 19:31 Muž LiborSprysl [9015] Re: Kajka99
Fyzice, a jejím disciplínám fakt rozumím jen véélmi povrchně. Teda takže vlastně nerozumím. stydim Tím pádem vám ani nijak odpovědět nedovedu, protože nevím, co má gong společného s koulí v níž žije ryba.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2010 19:29 Muž LiborSprysl [9015] Re: stetinka
Ale uznáte, že ideální nádoba pro rybu asi fakt neexistuje, že jó love
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   12.12.2010 19:25 Žena stetinka [270] Re: Kajka99
on tohle LiborSprysl jistě ví. Je to taky zkušenější akvarista. Takže jak říkám, bude to tu názor, proti názoru a jak jsem zjistila vyhledávačem ne poprvé.
Jen doplním, že p. Růžička je zkušený chovatel (pěstitel, chcete-li), zabýval a zabývá se odchovem spousty i náročných druhů ryb a s Dajaou má asi tak společné to, že je jí nakloněn a píše u nich články. Jeho gró je to tiž v tom, že není skoupý se o své x-leté zkušenosti podělit a to co jsme já citovala, nebyla brožura, ale jeden z populárně naučných článků, které vydával na Lidovkách. On se hodně věnuje popularizaci akvaristiky. V poslední době se také podílí na tvorbě zákonné úpravy chovu zvířat v zoo obchodech. To jen tak doplnění toho, kdo ho tu nezná ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   12.12.2010 19:16 Žena Kajka99 [229] Re: LiborSprysl
Pane Libore, nemusí jít jen o vlny jak je známe makroskopicky když se díváme na vodní hladinu, ale i o mechanické vlnění různých typů (z nichž jeden je i zvuková vlna).

Díky zmiňovanému orgánu zvaný postranní čára, který má u ryb funkci statokinetickou, ryby vnímají i to nejjemnější vlnění ve vodě, skutečně jemné záchvěvy i ve vodě zdánlivě nehybné, např. zrovna ten zvuk. Postranní čára je orgán umístěný v kůži ryby trubicovitého tvaru, který s okolím komunikuje póry. Jsou v něm umístěny smyslové b-ky rybě napomáhající určit mech. děje ve vodě.

Z akustiky si sice pamatuji pouze princip ultrazvuku, ale i tak se pokusím vysvětlit to z toho co si sama dovedu odvodit: Jako příklad uvedu něco ze souše (zvuk se na vzduchu šíří stejným způsobem jako ve vodě, akorát rychleji) Gong - zavěšená kruhová deska o určitém zakřivení, pomocí níž se úderem na vrchol konvexity vyvolává nějaký zvukový signál. Kdybychom měli zavěšenou rovnou desku pouze ve tvaru kruhu a uhodili do ní, tak to jen tak ťukne. Když ale uhodíme do gongu, ten se rozvlní a dané zvukové vlny se odráží od zakřivených ploch, a to mnohonásobně, snad dokonce dochází i k rezonanci.

Úder na gong simuluje zvuk z okolí přecházející přes stěnu kulatého akvária do prostředí vody - rybka se nemusí zmítat ve vlnách, aby byla zmatená, na to jí stačí mnohonásobné odrazy vlnění od zakřivených stěn akvária.

Vítám poznámky erudovanějších v akustice a mech. vlnění obecně, přeci jenom se chci dobrat pravdy, a prosím netavte se do táborů proti sobě... ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   12.12.2010 19:03 Muž LiborSprysl [9015] Re: stetinka
Navzdory tomu, že je pan Růžička tuším u Dajany v pozici toho, kdo radí zákazníkům a určitě o rybách něco ví, tak to co jste použila mne opět nepřesvědčilo:-) - třeba ta kalná voda....vždyť každý co se tu už vyjadřoval hovoří o tom, že s koulí se to musí umět, tak tam nemůže být kalná voda.
již tvar této nádoby je pro ryby nepřirozený - píšete ( nebo tedy pan Růžička, váš učitel)....Jaký tvar nádoby je pro ryby přirozený????Proboha co to je za bláboly? To je z nějaké brožury?
Rybí tělo svým pohybem vytváří vlny, které se od ostatních předmětů odrážejí. Ty potom přijímá postranní čára a informuje je o tvaru a povaze okolí. - to je jasné, ale opět ve vztahu ke kouli, stejně jako k té hraně na niž jsem se vás ptal, nesmysl.
Představte si třeba mřenku, která se žene proudem je kolem ní spousta proudem vody zakulacených kamenů...sakra ta v tom musí mít hokej aby trefila podle té vaší teorie "koule" :-|

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [12] ...... 15

Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 28754x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/15731-tyrani-zvirat?od=551