Usmrcení ryby
Ryby v žádném případě nesplachujte do záchodu.
Na házení ryb do ledové ryby mám taky svůj názor a ne pozitivní....
Teď ses teda projevil. Snad jsi nečekal, že ti tu budou všichni gratulovat, že jsi dospěl do fáze ryby nemocné na smrt? Už to, že jsi musel měnit dno znamená, že jsi napřed jednal a potom až studoval svoje chyby. Bys měl šoupat nohama a poslouchat rady zkušených.
Ahoj ve Čtvrtek večer se mi nezdála bojovnice v Pátek ráno jsem zaspal takže na rybky nebyl čas a odpoledne jsem odjel dnes jsem se vrátil a rybka má vidnatelnost
sám tady popisuješ "jak jsi měl na ryby čas" vztekáš se tady akorát sám nad sebou , místo aby ses zamyslel kde jsi udělal chybu , a jak čtu , rady co máš po výměně dna dělat jsi adekvátní dostal , kdybys je poslouchal , vypadala by rybka dnes úplně jinak
Tak tohle teda ne! Jak můžeš vědět jak jsem se o ní staral? Nic o mojí nadrzi a jak jsem se o rybu staral nevíš!!! Náhodou ryba se měla dobře. To se prostě stává! Rybky jsou nachylny na nemoci. Zvlášť když měním dno za nové (koupil jsem nové to co jsem měl obsahovalo moc vápníku. Tak jsem koupil lepší (a to protože chci a by se moje ryby měli dobře)
Nedělej ze mě bezcitneho tyrana. Tohle mě vážně nasr...
Řekl bych, že daleko větší hnus jak píšeš, je to jak ses doposud o rybu staral. Když je to tvá milovaná, tak proč jsi to nechal dojít tak daleko, že skončila až v takovémto stavu?
13:47-14:31 to není moc. A zase tak zle na tom není ještě týden by přežila. Ma jen trochu vybledlou hruď a trochu potrhane ploutve a občas plave ale je i bokem na hladině a roztrzene supiny (a odstate). To co říkáš ty je hnus. To už ji rovnou mužů uříznout hlavu nožem nebo hodit z okna. A takhle se ke své oblíbené rybce chovat nebudu. Využil jsem radu designera a rybka už je na druhým břehu.
Neber si to osobně,ale za tu dobu co tu řešíš její humánní utracení ta ryba pokud umírá určitě trpí.To jsi jí měl raději hned vzít do pytlíku a praštit s ní o futra.
No ono tu to není celé humánní,než by se řešil důvod proč,tak se řeší jak. Souhlasím,že to není zrovna bůh ví co,dělal jsem to jen jednou. Ale trvalo to opravdu krátce. Našel jsem si jinou metodu,ale radši se snažím,abych to nemusel řešit a zaplať pán bůh se to daří.
To asi sotva...
Existují studie na toto téma. Postup, který doporučujete, zrovna dvakrát humánní není...
(V minulosti se někde v tomto nebo podobném vlákně zmiňovaly jak metody humánního utrácení ryb, tak ony studie.)
Jednou jsem už rybku utracel a taky jsem použil minerálku ale musím dneska bohužel utratit bojovnici a ta dýchá nad vodou.
Čerstvá minerálka(sycená) a za 2 vteřiny,je na druhém břehu
Jak už jsem psal jinde. Vydělat z AQ zabalit do ubrousku a normálně na ni šlápnout. Vím že to zní drasticky, ale je to nejrychlejší metoda.
BTW: V pytlu jsem kdysi tak jak popisuješ likvidoval potkany ze sklopce.
Já když jsem musel někdy zabít rybu, abych ji zbavil trápení, tak jsem ji dal do normálního sáčku, za jeden konec jsem sáček držel a párkrát jsem sáčkem švihl o zem. Ryba to má za sebou hned a nemusím sledovat, jak umírá.
Téměř ihned dojde k zástavě oběhu, není to dlouhé a bolestivé.
Jen se skubne, nektera ryba ani to ne, a je po ni. Pak ji tam ctvrt hodky nech, pro jistotu... Tu vodu se snaz mit opravdu ledovou.
To není špatný nápad neumírá dlouho?
Nevím jaký je ten postup při zmrazen ale no prostě přijde mi to divný a trápení pro tu rybku.Zkusím něco vymyslet a kdyby kohokoliv něco napadlo (ne nic ztresteneho nechat uschnout,hodit o zem...)ať to tu napíše udu rrád.
Ani varit, ani zmrazit, ale nachystat si sklenicku s kostkami ledu, pridat trosku studene vody, a az se kostky z pulky rozpusti, hodis tam rybu. Je to velice rychle.
Nemyslela jsem vaření, ale zmrazení dle postupu ne rybu mrsknout ve skleničce do mrazáku. A vzhledem k situaci, pokud nemáš na ránu žaludek (ani já ne) volila bych tuhle možnost. Zabije je spousta věcí, ale otázkou je jak moc je humání rybu trávit jedy, nechat uschnout, vyhodit z okna a další kraviny.
Na to zabít ji úderem nemám žaludek zvlášť mojeho oblíbence a rodiče by s tím nesouhlasili a vařit nebo zmrazit se mi hnusi a nepřijde mi to humani stejně jako splachovat.Co je ještě možnost a ještě otázka co je vlastně zabije?
Řešilo se to už v jiném vlákně, jde to, ale velmi zdlouhavě a těžce. Vzhledem k stavu ryby bych tady volila spíše usmrcení dobře mířenou ránou nebo teplotním šokem.
Ahoj ve Čtvrtek večer se mi nezdála bojovnice v Pátek ráno jsem zaspal takže na rybky nebyl čas a odpoledne jsem odjel dnes jsem se vrátil a rybka má vidnatelnost.Asi to ma z toho jak jsem minulý víkend měnil dno(za nové ce starém bylo moc vápníku)rybka má rozjezene supiny nafouklou hruď(nebo co to ma) trhaji se ji ploutve je vubledla leží bokem u hladinya uumírá.Jinaci nádrž nemám kde bych ji mohl vyléčit a je to pro rybky nakažlivé hlavně pro sqmicku bojovnice.Tak co s ní než utratit.Už jsem jednou musel utratit rybku utratil jsem ji v perlive mineralce ale bojovnice dýchá nad hladinou.Tak mě napadlo co je omraci a po delší době zabije?Udusi se,otraví je to?Takže jde utratit bojovnici v perlive vodě?
Starší reakce
0 02.03.2013 10:25 host Já teda nejsem profesor ale je pravda že řeč těla a jiný projevy jsou sice srozumitelný leč bohužel ne všem. Dostali jsme se na úroveň netušených vědomostí a souvislostí a přesto nám vyrůstá generace která bude k ukrojení chleba hledat klávesovou zkratku. A co je to chytře navržené? Ono co zní logicky to nemusí bejt to pravý...Ne že bych chtěl rybu na odpis nějak extra trápit, to v žádným případě ale myslím si že jsou i potřebnější věci který by měl rybičkář vědět. Po půlročním trápení v naprosto nesmyslnejch podmínkácj pak řešíme pár posledních sekund či minut? Smrt je milosrdná a přírodní anestetika se vyplavují do těla nejspíš i u ryb.
Házet ryby do nasyceného roztoku CO2 skutečně není úplně nejlepší nápad, ovšem použití CO2 k šetrnému usmrcení ryb ano.
Oxid uhličitý na výrobu sodovky je vhodný prostředek k usmrcování ryb po testech toxicity. Jeho účinek je rychlý, pro pracovníky laboratoře neškodný, splňuje požadavky etické i ekonomické.
www.isvav.cz/…
Vyhláška č. 382/2004 o ochraně hospodářských zvířat při porážení, utrácení nebo jiném usmrcování:
§ 6 Péče o ryby před usmrcením (K § 5c odst. 6, 7 zákona)
(6)
Ryby při průmyslovém zpracování lze omračovat zařízením využívajícím střídavý elektrický proud o napětí 220 V, plyn CO2 nebo jiný plyn nebo směs plynů schválené podle zvláštního právního předpisu5). Proč je tedy důležité, aby při přípravách spinálních preparátů (třeba žáby) nezůstala v preparátu ani část prodloužené míchy?
Pozor, tak to jsme v souladu, nikoliv v odporu...ale to už je jiná liga schopností vnímat vnější projevy organizmů, kterých ale většina laiků schopná není...
Ti tu řeč, či zvukové projevy většinou potřebují...
Jelikoz si na denni chleba vydelavam jako profesor neurogenetiky, dovolim si ti oponovat
My uz celkem dobre vime co si takova ryba mysli a jak se citi. Jen pro predstavu, on i nemy clovek ci batole vam da celkem jasne najevo, ze ho neco boli ci se mu neco libi ci nelibi. Rec opravdu neni potreba k porozumeni chovani a pocitu zvirat (vcetne cloveka). fMRI, calcium imaging, pokrocile geneticke metody a chytre navrzene etologicke experimenty reknou casto i vic...
Protože jen člověk je nadán darem vědomé řeči, pak jen ten by mohl potvrdit teorii, že bez mozku nic necítí, nic si neuvědomuje. A protože je centrum řeči v mozku, bez jeho funkčnosti se to nedá, vy lišáku...
Takže už bychom tuto debatu mohli ukončit...
třeba pohledem do světa dnes tak trochu tabu...do genetického inženýrství, klonování a podobně...Ale to už není o akvaristice.
Přeruší-li mícha spojení s mozkem, jak píše Lutien, tak ryba si neuvědomuje bolest. A to víme jak? Ryba nemluví...
Člověk s přerušenou míchou ztrácí vládu nad svým tělem podle toho, kde byla mícha poškozena. A přece mnozí uvádí, že i v té neovládané části těla je něco bolí...to znamená, že buď si vymýšlí, protože by chtěli tu nehybnou část těla ovládat, a nebo nějaký nervový přenos funguje a obchází poškozené místo míchy...Ještě málo toho víme...
. Takže lépe bude předcházet tomu, abychom nemuseli hledat co nejšetrnější způsob ukončení života jakéhokoliv tvora...Teda samozřejmě mimo již jednou mnou zmíněného potravního řetězce...
Se zajmem jsem si precetl diskusi o tom co zvirata citi s mozkem a bez mozku.
Odpoved je velmi jednoducha, zvire neciti (ve smyslu slova 'uvedomovat si') nic pokud nema mozek. A je jedno jestli se bavime o cloveku, rybe nebo mouse. Spousta zvirat bez hlavy prezije a nekdy i dost dlouhou dobu, ale to neznamena, ze bez ni neco citi.
Jina otazka ovsem je, co citi ta hlava...
Ale u malych ryb jedna dobre mirena rana kladivem neda moc prostoru temto obavam.
Hazet ryby do nasyceneho roztoku CO2 (coz je velmi silna kyselina) neni uplne nejlepsi napad.
Receptoru je mnoho druhu - na zpracovani bolesti, tlaku, chladu, tepla atd... signaly z techto receptoru zpracovava mozek - citime, ze nas neco taha, tlaci, boli.
Ovsem zadny zivocisny druh by se nevyvinul bez zakladnich obrannych reflexu. tyto nervove drahy jsou velmi stare, a proto se nenachazi v mozku ale prepoji je primo micha. funguji samozrejme jen na urcite receptory.
Takze o neco se riznu - signal jde do michy a zpet k ruce a ta ucukne, zatimco ruka ucukava jde signal i do mozku a ten si uvedomi ze to boli. tato druha zpracovavaci draha je pri preruseni patere nesplnitelna takze si ryba s prerusenou michou neuvedomi bolest.
Pokud kuchate kapra a on se cukne je to temito primitinvnimi reflexy, taktez zalezi na tom jestli mezi nervovymi bunkami je dostatek media (neurotransmiteru), ktery tento vzruch prenese. je to latka odbouratelna tudiz casem mizi.
Ale já nepsala, že ty záškuby jsou reakcí na podnět. Psala jsem pouze o záškubech. A neříkám, že Johan "je mimo". Jen s ním nesouhlasím. Toť vše. Musela jsem teď v krátké době kvůli nákaze neonek popravit asi pět rybek. Jedna z nich šla do CO2 a záškubů tedy měla požehnaně, mluvíme-li o nich. Bylo mi z toho zle. Rybky s uříznutou hlavou se ani nehly. Ale je to skutečně věc názoru.
CO2 se používá jako anestetikum... k usmrcení (otravě) dochází až při delším pobytu / vyšší koncentraci.
V možnosti přežití nižších živočichů určitou dobu bez mozku musím souhlasit s Johanem. Viz (pro mne dost nepříjemný) pokus, který jsme dělali v rámci fyziologie živočichů na vysoké škole. Žábě jsme odstřihli horní čelist s částí hlavy a pak zkoumali její reakce. Musím potvrdit, že živočich žil poměrně dlouhou dobu. Jak dlouho by to vydržely nevím, na konci laborek jsme je usmrtili definitivně.
CO2 už také nepoužívám - ryba je dokonce schopna se z toho probrat. A má nejoblíbenější rybka bohužel zrovna v této lázni odmítala dlouhou dobu usnout. Od té doby to řeším prudkým úderem o zem. Jenže mám jen droboť, u velkých ryb bych to asi řešila jako u kapra.
Spíš než otrava CO2 se v tomto hypotetickém případě nabízí možnost autointoxikace amoniakem.
CO2 obsažený ve vydechovaném vzduchu vlastnosti vody ale ovlivnit dokáže. Bude pak záležet na mnoha okolnostech, jak významně.
Např. k otestování funkčnosti reagenční kapaliny v permanentním testu CO2, kde je jen pár mililitrů kapaliny, vydechovaný vzduch stačí bohatě.
Asi by to chtělo udělat "rekonstrukci". Jen aby při snaze ryby otrávit vydechovaným CO2 "foukači" námahou nevypadly bulvy z hlavy.
Jestli jim bylo něco jiného fakt nevim, ani nevím, jestli je koupil když jsme do Prahy přijeli nebo při odjezdu. Co vím jistě, že cestou v autobuse vypadaly čím dál hůř a když jsme vystupovali, už ležely na boku. Byly jsme malé děti.
Nevím jak dlouho trvala ta cesta...ale trochu mi to připadá jako "pohádky ovčí babičky"...Uvážíme-li, že kyslíku je v běžné atmosféře asi dvacet procent a jen čtvrtinu ho při nádechu člověk zpracuje, pak by člověk musel vydechovat jen samotný CO2, aby působil tak anesteticky...Což mně matematicky nevychází...Nebylo těm rybkám ještě něco jiného?
Nesouhlasit samozřejmě můžete, ale pokud mne paměť nešálí, tak on Honza není úplně mimo mísu...Tím, že se do toho vkládám a volám na pomoc svého drahého přítele doktora Hofmanna, věřím, že až bude mít chvilku času, dá nám to " po vědecku" a bude jasno.
Že to mají obojživelníci jinak než člověk, to je celkem jisté...už jen tím, že podobně jako některým dalším obratlovcům, jim dorůstají například plně funkční končetiny. To by bez zvláštních schopností nervové soustavy a buněčné struktury asi dost dobře nešlo.S ohledem na to, že u ryb je mícha objemově větší než mozek, je velmi pravděpodobné, že skutečně dovedou prostřednictvím tohoto orgánu něco cítit i poté, co nemají hlavu -jen to cítění nezpracovává mozek. Je to hodně neurologické téma a asi by bylo dobré oddělit cítění od schopnosti zpracovávat podněty či reagovat na podněty. Vy jste psala...Jde o záškuby nervových zakončení, která nemají již žádnou citlivost...Já na to odpovídám že není možné aby neměly žádnou citlivost, když reagují na podnět...Co vy na to?
Je tu sice trochu mimo, ale i člověk má "druhý mozek" :
www.gewo.info/…
Ale abych nebyl mimo téma, tak přidám zkušenost z dávné návštěvy matičky stověžaté, ještě za Husáka, kdy si spolužák koupil rybičky. A aby měly dost vzduchu, měl i kamínek s hadičkou a poctivě rybkám v autobuse pusou "vzduchouval". Rybky dostávaly tmavou barvu a konce cesty se nedožily a žádné cukání se nekonalo. Byli jsme asi v šesté, sedmé třídě. Každopádně to pozvolné přidávání CO2 asi bude šetrné. Já příště zase použiju tu jemně perlivou vodu, to byl otík během dvou sekund v limbu
.
Tady jde o to, že Johan se domnívá, že ryby to mají jinak, než člověk. To je jeho svaté právo. Já s tím nesouhlasím.
Já jenom trochu přidám,mám kamaráda co je voják s povolání a slouží u odstřelovačů.
A pokud chtějí ,aby to bylo rychlé a dotyčný se ani nehnul tak mu namíří zezadu na hlavu přímo na míchu.Tak proto musím souhlasit s baletkou.A to cukání jsou jen posmrtné nervy.
A vy snad máte nějakou literaturu, kde je napsáno, že u ryb a obojživelníků není po prodloužená mícha schopná po dekapitaci dočasně převzít funkce mozku a necítit tak podměty, které působí na tělo? Nebo kde je psáno, že je pouze mozek schopný zpracovat podměty z nervových zakončení na těle?
Z jediné přednášky pochybujete o biologii jak ji zná každý lékař, potažmo každý absolvent základní školy? Dobře. Já si ponechám svůj názor
Bohužel jen z přednášky. Takovouto literaturu u sebe nemám.
Můžu se jen zeptat, podle čeho se orientujete? Třeba nějaká literatura nebo tak? Nehledejte v tom ironii, chtěla bych jen vědět, kde bych si měla své informace ověřit.
viz Galvani...
to je fyzika 6. nebo 7. třídy....
Jenomže vy ste žádné argumenty nedala. Jen, že vše je schopný zpracovávat pouze mozek. Což si u ryb , žab apod. nemyslím.
Ano, reflex nebylo to správné slovo. Jde o záškuby nervových zakončení, která nemají již žádnou citlivost. Máte pravdu, ryba není člověk ani prase, její organismus je jednodušší, čili prostě s uříznutou hlavou nic necítí. Ale Vy jste evidentně přesvědčen o své pravdě, ačkoliv Vám dávám jednoznačné argumenty, takže není třeba to dále rozvádět
Ryby v žádném případě nesplachujte do záchodu.
Přidat reakci
1 ...... 10 11
Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 17087x