Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Usmrcení ryby

 

NápovědaFórum » Akvarijní ryby  

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 8 Přejít na další stránku   1  
Usmrcení ryby
Ryby v žádném případě nesplachujte do záchodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2011 16:12 Muž Andy [0]
Bohužel jsem musel toto poprvé řešit, protože jedno z mých danií pruhovaných začalo být velice slabé, divně nekoordinovaně plavalo, škubalo sebou a ani nepřijímalo stravu, změna nenastala ani po 4 dnech v karanténě.

A mam pocit, že dobrý způsob usmrcení je do nějaké uzavíratelné nádoby nalít sodovku(nebo cokoliv s vysokým obsahem CO2, u mně konkrétně 5g/l) rybku tam hodit, uzavřít a nechat udusit.

Minimálně pro člověka je udušení oxidem uhličitým, jeden z nejlepších způsobů smrti.
Nevíte jestli je ok i pro ryby?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   14.10.2010 16:20 tomas120 Re: 2lizard
P.S. Krom toho - ryby nemají vyvinutý nervový systém tak jako mi neuvědomují si sami sebe, tudíž necítí bolest a netuší, že je to jejich smrt. ;-) Túto somarinu si odkiaľ zobral... Majú práve že dobre vyvinutý nerv. systém, samozrejme nedá so to zrovnávať s ľudským telom... A počul si už niekedy o strese rýb? Ako akvarista by si mal vedieť o tom niečo vedieť.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2010 20:22 Muž roper [10] - CichlidyRe: PT
No ale to už je úplně o něčem jiném, než jí minuty zamražovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2010 11:18 Muž PT [89] Re: roper
No ale led do vody umi dat kazdy. Vytvori se tak lazen (po ustaleni) o teplote +-0 C. a rybu jen vhodit
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2010 00:53 Muž roper [10] - CichlidyRe: 2lizard
Za necelů minutku? Co to je za mrazák? Snad nějaký reaktor? Trvá dlouho, než se teplota sníží natolik, aby to zabilo rybu. Vydrží nízké teploty. Rána je rána a říkejte si co chcete. Ne nadarmo mám doma MVDr. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.10.2010 00:16 Muž 2lizard [7] Re: tomas120
Vždyť jsem to popisoval výše - nějakou chvilku klepeš zimu (to není tak strašné) a pak přichází takový euforický spásný pocit teplíčka a únavy - pokud usneš konečná ;-) . Žádná bolest, žádný stres. Ryby to budou určitě cítit mnohem rychleji, nemají takový termoregulační "systém" jako my.
Dnes jsem likvidoval bohužel další ancitruse - dal je do vaničky s vodou z akva, šoupnul do mrazáku a zapnul funkci "turbo mražení" - za necelou minutku je konec.

Kdysi jsem takto zamrazoval holata pro Trachemis Ellegans, neb to bylo v době "klasických" mrazáků bez funkcí turbo, trvalo to nějakých 10min. Když se zhaslo, přestali pískat, začali se k sobě tulit a více chvět, pak usly a bylo hotovo.

Myslím si, že naše drahé polovičky nemají srdce (tak jako já) s nimi mlátit o zem, střihat hlavy ap., tak si myslím, že z jejich pozice je toto nejhumálnější.

P.S. Krom toho - ryby nemají vyvinutý nervový systém tak jako mi neuvědomují si sami sebe, tudíž necítí bolest a netuší, že je to jejich smrt. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2010 23:17 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: lushije
...myslím, že umrznutí je jedna z těch přijatelnějších variant...
Ano - pro teplokrevného živočicha.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2010 22:50 lushije Re: tomas120
k tomu umrznutí - jinak to vnimame my, teplokrevní živočichové a jinak studenokrevná rybka. myslím, že umrznutí je jedna z těch přijatelnějších variant... i když tuto metodu nepoužívám, protože s mou pamětí bych tam rybku nechala asi až do Vánoc...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   12.10.2010 21:58 Mystka Re: 2lizard
Ja nastastie chovam len male endlerky a ked uz ma prist k najhorsiemu, tak ich jednoducho rozpucim. Polozim na servitku, zakryjem a niecim tvrdym ju rozpucim. Vsetko to trva len par sekund. Je to rychle a snad rybicka trpi minimalne. Mne osobne to robi velmi zle, pretoze sa na to pozeram prilis citovo. Rybiciek mi je vzdy luto, pretoze ja sa o ne staram (zivot v akvarku si nevybrali) a mrzi ma, ze musim rozhodnut o ich zivote, ci smrti. :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2010 20:30 Muž Kamilstrom [539] - RostlinyRe: 2lizard
Ja pouzivam latku (clove oil) hrebickovy olej-eugenol(tady se to nato primo prodava),ta se namicha ve spravnem pomeru s vodou v kelimku ryba v tom usne behem par minut a pak se prida druha davka a ryba se uz neprobudi(a kdyz jo tak zjisti,ze je mrtva). :)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   12.10.2010 20:02 tomas120 Re: 2lizard
Robíš si srandu? Skús si na minutu strčiť ruku do mrazáka a som zvedavý ako sa budeš cítiť. Alebo bude stačiť ked chvíľu podržíš mrazené mäso...

Pokiaľ zamrzne to chvíľu trvá, než by si ju tresol o zem, to je rýchle a okamžité zabitie...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2010 19:50 Muž 2lizard [7] Re: invalida
Neberu žádné bludy z netu, skor ne o rybkách. Ale obecně se bere jako nejhorší smrt utonutí, plamen, oběšení. Nejlepší (z těchto variant) je právě umrznutí - ostatní (jako je pád z výšky ap.) je někde uprostřed. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2010 18:55 Muž roper [10] - CichlidyRe: 2lizard
Já už jich pár poslal na onen svět.
Vždy mi posloužila rána o beton. Rychlé, bezbolestné a šetrné :-D. To budou reakce hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2010 18:06 S Muž invalida [3881] Re: 2lizard
To teda meleš blbosti který si někde vyčet..bohužel podobnejch bludů je plnej net...nezní to hezky ale takový mlask o chodník je nejmín bolestivý a hlavně nejrychlejší ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.10.2010 18:03 Muž 2lizard [7]
No nevím, ale z nejhumálnějších mi právě připadá to "zamrazení", skor, když váš mrazák dokáže "rychlé mražení", než stříhání hlavy, spláchnutí do WC, mlácení kamenem.

Při poklesu teploty, skor u těch zvířat, které nemají termoregulaci je poměrně rychlé a bezbolestné - prostě jim začíná být zima, pak padnou do šoku (o kterém tělo neví) a pak je konec.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2010 08:18 Muž NASREDDIN [1383] Re: Deathbull
Deathbull napsal: navíc pokud potom někdo splachuje tak .
Tak jedná v rozporu s veterinárním zákonem č 166/1999 Sb.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2010 06:49 Muž Landvir [57] Re: ustavprochore
Byl to jen z nouze příklad, muze to udelat treba venku o silnici, každopádně rybka to má rychle za sebou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2010 23:31 Žena ustavprochore [567]
Asi jsem divná, ale představa všelijakých bakterií, virů a bůhvíčeho ještě rozprsklých někde po bytě, se mi teda moc nelíbí. hmm A nejde jen o hledisko estetické, ale i zdravotní. Třeba u ryb z importu víte houbelec, co se vám sem dostane.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2010 23:06 Muž traktorysta [26] - LabyrintkyRe: Deathbull
nejlepší smrt je sodovka + mražák. je to humánní (teda piscesní), rychlé, bezbolestné a taky...řekněme...esteticky přijatelné a nedrastické. splachování záchodu je poměrně brutální a navíc může mít další negativní důsledky (přenos případné infekce atd.).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2010 18:31 Muž Deathbull [1928] - CichlidyRe: janaskodka
Své ryby mám také rád, ale vhození ze síťky do hrnku s vařící vodou znamená smrt v setinách vteřiny, navíc pokud potom někdo splachuje tak snižuje riziko zavlečení nemocí dále. Můj strýc měl také velice vychytanou metodu, měl velkou bandasku s tekutým dusíkem...ale to ještě dělal tenkrát v Tesle:) To mi přijde asi nejlepší, ale sežeňte to že...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -1   22.09.2010 09:49 jankaskodka Re: stetinka
co to je za blazna ze sparit hocuvou vodou??? sak akoze to co je uz!!!!!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2010 08:40 Muž NASREDDIN [1383] Re: stetinka
To asi nebude zrovna milovník zvířat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   21.09.2010 20:57 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: stetinka
...spařit vroucí vodou...
Prasárna! :-|
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.09.2010 20:36 Žena stetinka [270]
Krček na svých přednáškách hlásá, že nejlepší je spařit vroucí vodou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 9   21.09.2010 18:33 Muž Moucha [1429] - Raci, krabi, krevetkyRe: JagerMaister
splachovani do zachodu no no lepsi je rybku uspat sodovkou a rychle usmrtit prerusenim patere
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek -1   21.09.2010 18:08 JagerMaister
Neviem, co tu riesite. Normalno ich splachnut do WC.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2009 18:55 Muž sux [117] - AmerikaRe: pavliina
Neonku chytnout za hlavu a zmáčknout... Možná to zní drsně ale je to rychlé... :-O Rozhodně je to rychlejší než CO2.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2009 18:03 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: pavliina
U betty jsem použila ledovou tříšť a smrt trvala déle než s CO2... ale u betty mě lepší způsob usmrcení nenapadl...
Kdyby bylo nějaké "příště", pak příště použijte CO2 i u bety. Že si přilepšuje labyrintem neznamená, že tuhle rybku CO2 neusmrtí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2009 16:53 Žena pavliina [50] Re: sux
Tak si neumím představit jak u malých ryb lámu páteř hmm , třeba u takové neonky. To není trápení, žmoulat ji v ruce a snažit se jí zlomit páteř??? Já volím jednoznačně CO2, to trvá jen pár vteřinek. U betty jsem použila ledovou tříšť a smrt trvala déle než s CO2 sad ... ale u betty mě lepší způsob usmrcení nenapadl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2009 15:29 Muž sux [117] - AmerikaRe: deathfoe
Tak pokud bych měl "utratit" rybu, o kterou se starám dejme tomu 5 let volil bych i pro ní (možná i sebe )nejrychlejší způsob. Těžko má někdo z nás elektrickou lázeň na průmyslové zabíjení ryb. Tím pádem volím ten nejrychlejší možný způsob.U malých ryb rukou zlomit páteř za hlavou. Úchopem ryby břichem vzhůru, placem mezi skřele...Jako rybář nemám s tímto problém a omráčení ryby úderem do hlavy je dobrý způsob. O řezání hlav se snad dá mluvit jen když rybu chceme sníst což tady snad neplatí :-D
přerušení páteře nemusí znamenat oddělení hlavy a je to 100% ujištění, že jsme rybu usmrtili...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.07.2009 11:43 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: vhisky
Vodu s ledem bych vynechal. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   09.07.2009 11:25 Muž vhisky [45] Re: deathfoe
navíc už zde není co řešit.. nejlepší způsoby jsou voda s ledem a CO2
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2009 20:27 Muž deathfoe [58] Re: wladys
Já jsem proti uřezávání hlav, rozšlapávání a házení o zeď, za prvé na to nemám žaludek a za druhé mám svoje ryby rád (ikdyž někdo může říkat, že když je mám rád, tak jim mám řezat hlavu), tak proč bych si měl tu rybu naposled pamatovat jak ji řežu hlavu? Já volím vodu sycenou CO2.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   08.07.2009 19:12 Muž wladys [291] - CichlidyRe: petig
petig napsal: Voda s rozdrceným ledem rozhodně není humální způsob. Umřít na podchlazení je dost nechutný způsob.
Studenokrevní živočich těžko umře na podchlazení.Prostě postupně přivykne okolní teplotě a pomalu "usne" je to bezbolestné.Takže kdo na to nemá žaludek ,aby praštil rybu po hlavě a přefíkl ji míchu...je to docela dobrý způsob.Podobně i ta sycená voda CO2.
Prosím nesplachovat živé ryby do záchodu! no
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   08.07.2009 18:53 Petig Re: eleonen
Voda s rozdrceným ledem rozhodně není humální způsob. Umřít na podchlazení je dost nechutný způsob. Z pohledu humálnosti je asi opravdu "nejlepší" způsob nemocnou rybičku udusit ve vodě s vysokým obsahem CO2
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2009 14:57 Muž Dahak [425] - CichlidyRe: Michelle051
No kdyby to tak bylo nebyl bych proti!! A ne za vše protizákonné se hned zavírá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2009 13:40 Michelle051
sportsmen napsal: Podle zákona lze na zabití ryby použít pouze jeden postup a to v přesném pořadí.
1. Omráčit rybu úderem tupého předmětu do hlavy v oblasti mozku
2.vykrvit rybu proriznutím žeber a nebo hlavové tepny.

No a to akoze tich co splachuju rybky to zachoda zavru ci co ?? ne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.07.2009 13:29 Žena eleonen [10] – jak?
Dát ji do vody s rozdrceným ledem, je to docela rychlé.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.04.2009 20:20 Muž grizly [145] Re: Somali
Ten napad se sklenicku byla jen takova parodie (nemyslel jsem to vazne) na vsechny ty prispevky otom ze se ty rybicky "N E T R A P I", kdyz je davaji umrznout do lednicky nebo udusit do sifonu.To omraceni el.sokem jsem myslel pri porazce zvirat na jatkach.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.04.2009 20:00 Žena Somali [98] Re: grizly
Pokud píšeš o usmrcování ryb, pak zákon na ochranu zvířat proti týrání uvádí toto: "Vykrvování ryb při prodeji a pro vlastní potřebu se provádí po omráčení silným úderem tupým předmětem na temeno hlavy přetětím žaberních oblouků nebo přetětím míchy a cév řezem bezprostředně za hlavou." Konkrétně je to paragraf 5f, odst.5. Čili o elektrickém proudu v této souvislosti ani slovo. Jinak je kromě úderu a el. proudu pro omráčení povolen i CO 2 ... A drůbež pro vlastní potřebu nemusí být před usmrcením omráčena...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.04.2009 19:49 Muž grizly [145] Re: J4ck
A co treba tenhle zpusob: Do sklenicky s vodou date lzicku soli, aby se zvysila el. vodivovost, rybicku, dvema dratky privedu do sklenicky proud ploche baterky 4,5 voltu a mame takovou "elektrickou sklenicku" smich Uz to tadu jednou bylo, jediny povoleny zpusob usmrceni je omraceni(uderem do hlavy nebo elektrickym sokem) a nasledne vykrveni. Kazdy jiny zpusob je poruseni zakona a a dopoustite se takovym jednanim trestneho cinu! PS: jsem zvedavy, kolik dostanu minusovych bodu... tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.04.2009 19:29 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: petulevrtule
A co paralýza dýchacího centra po předchozí narkóze?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   30.04.2009 17:52 petulevrtule Re: Tomas01
Co jsem tak četla o smrti, tak nejhorší je udušení - což teda do sifonu, když se vhodí rybka...myslím, že nic moc...To samý líh...údajně nejkrásnější smrt, je umrznutí, že člověk ze začátku má sice zimnici, ale pak časme nastoupí pocit euforie a pomalu a prý příjemně usíná.Takže já bych volila to zmražení. Jinak teda doufám, že se tímhle nebudu muset ještě dlouho zabývat :-( nemám na to...Poctivě vyhazuju ven na lopatcei živé pavoučky, naháním mouchy ven z okna :-D atd...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.04.2009 17:30 R Muž Mrakoplash [1776] Re: J4ck
Co je na tom lepší ? To že se bude trápit než umře ? Akorát to neuvidíš.
V lednici dojde k postupnému schlazení a v podstatě usne. Někdo to tu popisoval líp trochu pohledej.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.04.2009 16:51 J4ck Re: Mrakoplash
Nekdo nema zaludek na uriznuti hlavy... a podobne veci... podle me je to lepsi nez ji dat do sklenicky a do lednice jak tu nekdo psal...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   30.04.2009 16:45 Tomas01 Re: PetrP2B
Nejrychlejší je sodovka. CO2 je rychlé rozzureny :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.04.2009 12:09 sokar Re: J4ck
To je prava,proto já nejdřív hodím o zem a pak až spláchnu. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.04.2009 11:45 J4ck Re: sokar
no jo...ale co kdyz s ni budu chtit placnout a trefim se blbe..a tim padem bude trpet jeste vic? On to kazdy dela podle sveho.. podle povahy a citu...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.04.2009 11:27 Muž mirlun [48] - RostlinyRe: grizly
já myslím, že rychlejší je useknout(nůžkama ustřihnout) hlavu. jako vánočnímu kaprovi.
jinak je to na každém, na jeho síle, vůli, citu.
já mám zvířata rád, živá i ta na talíři. a kdo řekne, že nemám, ať je do smrti vegetarián.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.04.2009 11:11 sokar Re: PetrP2B
Kolik to trvá několik sekund, minutu, dvě? Zbytečně to tím protahuješ.

Když s ní hodíš o zem či o vnitřek WC tak nestihne mět ani ten šok. Prostě je v mžiku po ní, což splní účel co nejrychlejší smrti.
Ryby v žádném případě nesplachujte do záchodu.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [8] 10 11

Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 17060x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/15576?od=351