Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Usmrcení ryby

 

NápovědaFórum » Akvarijní ryby  

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 3 Přejít na další stránku   1  
Usmrcení ryby
Ryby v žádném případě nesplachujte do záchodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   19.11.2017 11:18 Muž Tudy [330] - KrevetkyRe: Petan26
Smrt jako smrt, upřednostňuji co nejrychlejší způsob, bez ohledu na metodu (dekapitace, šlapání a mlácení o zem jsou rychlé dostatečně)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   19.11.2017 11:16 Muž Petan26 [59] - Jezírkové rybyRe: Wanderer
Koupil jsem Hřebíčkový olej (uznávané hypnotikum), cca na 3 litry vody (podle druhu ryby) jsem použil 15 kapek oleje, který jsem prvně dokonale rozmíchal v malé petce. Ryby se nejprve uspí vmícháním malého množství emulze, po třech minutách i dřív se vmíchá zbytek emulze, který ryby usmrtí, tohle mě osobně přijde jako nejhumánější usmrcení oproti nějakému šlapání, mlácení, řezání nebo zamrazování ;-)
10 ml stojí 60 Kč.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   17.11.2017 16:15 Muž Wanderer [2102] - Skaláry - nejkrásnější ryby.Re: všichni
Nějak to moc řešíte. Malou rybu dám do kousku přehnutého igelitu nebo papíru, rozšlápnu a hodím do kotle. Dvě špatně vyvinuté skaláry jsem mrazil, ale tohle mi přijde rychlejší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2017 15:44 Muž Driv3r [236] Re: Maq
O tom se nehadam. X-) jen sem upozorňoval na tuto skutečnost.psals ze rybu do sklenice a do mrazáku ale to není zmrznutí kdyby ano skleničky by si uz neměl.;-)
tak sem podotknul to podchlazení ze muže byt málo.
Dokud nedojde k růstu kristalek ledu v tkáních tzn úplné zmrznutí není vubec jisté jestli jsi ji usmrtil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   17.11.2017 14:13 Maq Re: Driv3r
Základní, dá se říct definiční rozdíl mezi tropickými a boreálními organismy je v tom, zda dokáží přežít zmrznutí.
Když tropická ryba zmrzne, tak je mrtvá, mrtvá, mrtvá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2017 12:40 R Muž ctibum [6926] Re: mysz
Já ji používám. Teda použil 3x na malý kusy (Tetra ohnivá, krvavá a Galaxka) hmm Ale jemně perlivou. Perlivá mi přijde že moc nefunguje. Trochu obyč vody s rybou do půllitru, přilejvám bublinovou, za pár sekund je ryba v limbu, doleju do plna a nechám třeba 5 minut...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2017 12:04 Žena mysz [12] Re: romant
Mohu se jen teoreticky doptat, jak je to tedy s tou často doporučovanou sodovkou?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2017 02:20 Muž Driv3r [236] Re: Maq
Víš že jsou ryby a žáby, co přežijí zmrznutí? U našich teplomilných to asi nehrozí ale zkoušel jsi ji zkontrolovat po rozmrznuti?. Podchlazení nemusí stačit, pokud z ni teda nedelas kus ledu, kdy pri dlouhodobém působení dojde určitě k porušení buněk. I lidi po velkym podchlazení to dokáží přežít.
To jen tak na okraj.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2017 20:03 Muž LeRi [315] Re: drvi
Já je dávám do sáčku bez vody a do mrazáku , s tou vodou to je pro rybu dlouhé ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2017 19:30 Žena drvi [2894] Re: romant
Já používám kombinaci - dám do 2 igeliťáků (aby se neprotrhly), praštím s ní o zem a pak je smotám a strčím pro jistotu do mrazáku. Jistota je jistota ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2017 18:42 Žena FishWoman [7] - AmerikaRe: Eillen
Tak já určitě zvolím to jak psala Eillen, s tím ledem. To je určitě rychlejší než ji nechat pomalu zmrznout v mrazáku. Chtěla jsem to udělat dneska, ale pancík někam zmizel, asi bude někde v mechu. Chudák, kdyby se neschoval tak už to mohl mít za sebou, takhle se bude trápit dýl sad :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2017 18:34 R Muž romant [27987] Re: FishWoman
Tak když to jde, vzhledem k velikosti jedince, tak dekapitace je tutovka. Jako další asi pro trošku otrlejší jedince je ta varianta sáčku a předmětu s rohem a v řadě poslední, tedy ne ve smyslu účelovém, je to podchlazení a následné úmrtí. Takhle to mám žebříčkově sertavený já a každý si tak může vybrat tu svojí cestu při pomoci přeplavat pro naše chovance svojí poslední plavbu na druhej břeh. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2017 18:28 Muž Mitroz [160] Re: Maq
Omlouvám se slabším povahám, ale je to prostě slyšet. Když ten sáček vezmu za konec a rychle s tím švihnu, nemá šanci přežít...detaily jak ryba vypadá po dopadu popisovat nebudu, ale je to naprostá jistota.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2017 18:27 Muž Kubaa [718] Re: Eillen
S tříští je to určitě mnohem rychlejší, ale Maq původně psal, že dá prostě sklenici s rybou do mrazáku a voda chladne postupně. Ale i tak to bude pomalejší než rána do hlavy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2017 18:25 Žena Eillen [645] Re: Kubaa
Já nevím, ale když dám do cca 1dcl vody 2dcl ledové tříště, tak to podchlazení je podle mého názoru rychlé. Ukončovala jsem tak trápení beťákovi. Jednou se nadechl, když jsem ho přendala. Pak jsem dala tříšť a bylo to. Ztuhl ve vteřině.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   16.11.2017 18:23 Muž Kubaa [718] Re: Maq
U malé drobné ryby to je snadné, praštím ji tak, že rozdrtím mozek. Zní to hrozně, ale rána tvrdým předmětem do hlavy je myslím to nejrychlejší a nejhumánnější řešení. Ta chladnoucí voda je oproti tomu pomalu narůstající stresor, dokud ryba neusne, obávám se, že trpí. A vzhledem k tepelné kapacitě vody to trvá asi významně déle, než zlomek sekundy.

Dekapitace, jak píše tramtra, je také myslím schůdná varianta.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2017 18:20 Žena tramtra [3202] Re: FishWoman
Já dala rybu na prkýnko a vzala ostrý nůž. Rychle, čistě, stoprocentně. Ale byla to jen Neonka, Pancéřníčka jsem naštěstí utrácet nemusela.
V tom sáčku mi to přijde drsný... coze
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2017 18:17 Žena Eillen [645] Re: Maq
To je právě to, co mi děsí. Že bych to neudělala správně. A dupat na ní, abych si byla jistá, to taky nehodlám. Prostě zatím jedu tou pro mě nejschůdnější cestou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2017 18:14 Maq Re: Mitroz, Kubaa
Nijak vám to nevymlouvám, ale... Jak pečlivě potom kontrolujete, jestli to má ryba opravdu definitivně za sebou?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.11.2017 18:10 Muž Mitroz [160] Re: Eillen
Jj rozumím tomu, taky si v tom nijak nelibuji, ale koukám na to z pohledu té ryby. Proč jí to zbytečně prodlužovat když to jde rychle. I takovéhle věci k tomu našemu koníčku bohužel také patří...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2017 18:07 Žena Eillen [645] Re: Mitroz
v tomhle FishWoman chápu. Radši rybu ve sklenici s vodou zasypu ledovou tříští, než s ní třískat. Na to jsem prostě citlivka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2017 18:04 Muž Mitroz [160] Re: FishWoman
Praštit ji můžeš i nepřímo aniž by jsi na to musela koukat a správně se trefit. Dej ji do igelitového sáčku, ideálně do rohu a pak s tím bouchni o stůl...je to rychlé a ryba se nijak netrápí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2017 14:32 Žena FishWoman [7] - AmerikaRe: Kubaa
To bych asi nezvládala :-D Radši jí dám ve skleničce do mrazáku, sice to bude delší proces, ale ryba stejně nebude zachvíli vnímat. :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   16.11.2017 14:27 Muž Kubaa [718] Re: Maq
Myslím, že humánnější je rychlá smrt. Rybu něčím praštit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2017 14:08 Maq Re: FishWoman
Já dávám do skleničky a tu dám do mrazáku. Jak voda chládne, rybě se zpomalují životní pochody, nevnímá, zmrzne.
Absolvoval jsem to zrovna dneska. (Se zdravou rybou.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2017 14:00 Žena FishWoman [7] - Amerika
Bohužel se ten můj pancéřnícek nezlepšil, ale zhoršil. Když jsem teď přišla ze školy tak seděl na listu a zhluboka dýchal a když chtěl uplavat tak se jenom skutálel ke dnu a nemůže plavat rovně, spíš sebou šije. Myslím že mu už nepomůžu, měla bych mu ukončit trápení? Je mi ho hrozně líto, ta rána se mu tak zhoršila že už to má hlubší a do krve sad Jakým způsobem ho mám usmrtit?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   15.10.2017 11:14 Muž Tudy [330] - Krevetky
Po vyzkoušení různých způsobů usmrcení mě osobně přijde jako nejrychlejší způsob usmrcení praštit rybkou o nějaký tvrdý předmět/o zem. Po vylovení jí vložím do igelitového sáčku, ten utáhnu a venku s ním pořádně praštím (neházím) o hromadu šamotek, co tam jsou naskládané. Možná to vypadá brutálně, ale je to velmi rychlé. Zkoušel jsem i minerálku, ale trvalo to moc dlouho :-O

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   21.04.2016 09:44 Muž DaveLister [478] Re: kornxi
No, já se obávám, že sodovka je příliš koncentrovaný roztok CO2. Kdybych tohle dělal (když už jsem něco takového musel dělat, zabil jsem rybu mechanicky, myslím, že u malých ryb je to zdaleka nejrychlejší a nejmilosrdnější smrt), volil bych asi postupné zvyšování koncentrace CO2, tak aby ryba nejprve v klidu usnula a pak teprve v klidu odešla. Sodovka má pH kolem 3, což je 10000x méně než má neutrální voda (pH je logaritmická škála, rozdíl 1 na stupnici je ve skutečnosti desetinásobná změna!), celkem slušná kyselina a hlavně obrovský šok z náhlé změny. Nedivil bych se, kdyby tu rybu dřív zabilo tohle, než samotný narkotizační účinek CO2.
Edit: Teď jsem trošku googlil a vygooglil jsem článek, kde zabíjeli jateční pstruhy 450 mg CO2 v litru vody. Sodovka má cca 5000 mg v litru...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.04.2016 08:30 Žena kornxi [10] - Miniakvária – utracení ramirezky
Zdravím, nevím do jakého jiného tématu bych to mohla vložit, a jelikož se to týká ramirezky tak to hodím sem. Mám 10kusů ramirezek a jedna byla poslední dny celá tmavá, rychle dýchala, stažené ploutve a nežrala. Všechny ostatní se krmí, brání si úkryty a chovají se a vypadají normálně. Bylo mi poraděno, abych tu chudinku utratila. Vždy jsem volila utracení přerušením žaber nožem a následné oddělení hlavy, pro jistotu. Ale u takhle malé rybky jsem si nebyla jistá, tak jsem zkusila sodovku. Udělala jsem si vlastní, mám doma sodastream, takže dle libosti - voda byla hodně přesycená. Sotva jsem do ní rybku vložila, jednou sebou cukla a už bylo po ní. coze tak mě tak napadla otázka: Lidé říkají, že ryba třeba během minuty "usne" ale u téhle to trvalo opravdu v řádu pár vteřin. Co způsobuje tak rychlou smrt rybky ? Zašla by takhle rychle i větší ryba jako třeba mřenka (10cm) ? Omlouvám se za netradiční dotaz ale zajímá mě to. Přeci jen i tohle k chovu rybek patří hmm

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   06.01.2016 22:07 S Muž invalida [3881] Re: romant
To jednoznačně...já taky jednou měl v hubě dia suchary...když nic jinýho nebylo smich
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   06.01.2016 22:01 R Muž romant [27987] Re: invalida
Jasně, já jenom, že se tady diskutovalo o vodnatelnosti, viděl jsem danou rybu, jestli to mohu okem posoudit a ancák se k dílu měl bez okolků. Třeba v tom hraje svojí roli i dostatek a dostupnost futru, jako takovýho.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2016 21:56 S Muž invalida [3881] Re: romant
Budu oponovat..ancák sežere i ty co uhynuli ani o nich nevíš ale když ryba pojde na"divný chování" jsou i situace že o ní moc nestojej. To jako že pojde bez možnosti nebo schopnosti určit příčinu. I když nechat ji dýl tak by taky byla sklizena ale bez ochoty stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   06.01.2016 20:59 R Muž romant [27987] Re: Legioix
No, ono když si vezmeme třeba takovýho obyčejnýho ancáka, tak tomu je taky jedno, nač ta, či ona ryba uhynula a prostě to pucuje všechno, jak mu to příjde pod hubu. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2016 20:56 Muž Legioix [574] Re: LiborSprysl
Ta vodnatelnost byl jen příklad. Taky souhlasím s tím, že deformované a poraněné ryby je nejlepší nechat jako potravu jiným rybám (sám to dělám), ale nemocnou rybu bych v žádném případě nezkrmil.

A tady jde hlavně (když to tady tak čtu) o ty nemocné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2016 20:53 Muž LiborSprysl [9015] Re: Legioix
Myslím, že zcela bez problémů... já teda vrubouše nemám, ani jsem se dlouho neviděl s vodnatelností... ale festae by nad tím určitě nepřemýšleli... Krmil jsem managujce - samec do 47 cm, samice 36... ty centimetry asi už ani neřešili, hlavně když se to hýbalo... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2016 20:52 Muž Shimamoto [492] Re: Legioix
U infekčních nemocí bych souhlasil a neriskoval bych to, akvarijní dravé ryby určitě nemají imunitní systém svých divokých předků. Ale ne všichni dravci jsou ryby - drápatky, vodní želvy, raci atd. se rybí nemocí nenakazí. A u zmiňovaných tělesných defektů žádné riziko není určitě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2016 20:50 Muž Legioix [574] Re: LiborSprysl
O velikost nejde. Takže třeba menší rybu s Infekční vodnatelností zkrmím u Vrubozubců. OK?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.01.2016 20:45 Muž LiborSprysl [9015] Re: Legioix
??? Na co dojedou? Zkrmuji ryby minimálně dvacet let...Je jasné že musíte dávat přiměřeně velké konzumentovi...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2016 20:39 Muž Legioix [574] Re: LiborSprysl
Ano. Taky na to nejednou dojedou..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   06.01.2016 20:35 R Muž romant [27987] Re: LiborSprysl
Ano a chválíme chovatele, že skaláry s upálenejma prsníma ploutvema proženou trávícím traktem dravců. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2016 20:33 Muž LiborSprysl [9015] Re: Legioix
Já teda vím... :-) No tak není tomu vždy... jsou i pouhé anatomické defekty, zranění apod. No pokud jde o nemoc, dravci to mají přece nastavené pravě na to, že loví především nemocné či jinak oslabené jedince... ;-) ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2016 20:29 Muž Legioix [574] Re: LiborSprysl
No já teda nevím. Rybu většinou likvidujeme z důvodu nemoci, tak ji přeci nenecháme sežrat jinou rybou.... tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   06.01.2016 20:27 Muž Shimamoto [492] Re: romant
Skalára je dost vysoká, takže i slepičímu mozečku došlo, že jedním vrzem to nedá:-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2016 20:20 R Muž romant [27987] Re: Shimamoto
Asi máme slepice zabijáky, uhynulou dospělou skaláru zmákly do několika minut, nezůstala ani šupina. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2016 20:17 Muž Shimamoto [492] Re: romant
Jo, i to je možnost u malých rybek do velikosti slunky. Ale kdo někdy páčil polomrtvé slepici z volete deseticentimetrového okouna, ten ví že, to má svá rizikaano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   06.01.2016 20:08 R Muž romant [27987] Re: LiborSprysl
Tuhle jsem docela udiven zíral, jak rychle mrtvou rybu zpucovaly slepice a nepochybuji, že jeden dva záseky zobákem a i živá by byla do několika vteřin v pánu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2016 20:03 Muž LiborSprysl [9015] Re: romant
Jo. Festae rostou docela rychle, tak mají kočky hoňku... ale už jsou tak lísavé jako psi, poslouchají na povel, co kdyby byla rybka za odměnu... ;-) ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2016 19:59 R Muž romant [27987] Re: LiborSprysl
Takže "kafilérka" a číí, číí. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   06.01.2016 19:57 Muž LiborSprysl [9015] Re: Shimamoto
Malou rybku je nejlepší vhodit k velké, nejlépe výrazně rybožravé... je to asi nejrychlejší a nejšetrnější. U těch velkých je vynikající zkušenost s kočkami a psy... ;-) ahoj ... alespoň jim dodáte přírodní vitamíny... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 8   06.01.2016 18:57 Muž Shimamoto [492] – Rychlá smrt
No to se tady dočítám věci! Umrznutí a udušení nedýchatelným plynem, nebo dokonce rozleptání žíravou látkou, chybí snad už jen hození ryby do kamen. To tu fakt nejsou žádní rybáři (nebo exrybáři), kteří by poradili?

Takže - malou rybku je nejlepší položit na prkénko a rychlým řezem ostrým nožem oddělit hlavičku od těla. Též je možné zlomit vaz rychlým zalomením hlavičky dozadu. Velkou rybu pořádně udeřit do hlavy něčím tvrdým a tím ji omráčit. Omráčené rybě, která nepohybuje žaberními víčky, nožem přeříznout žábry a nechat vykrvácet. U ryb s opancéřovanou hlavou (trnovci, peřovci) si ovšem žádnou z těchto metod nějak nedovedu představit.

Jestli se slečinkám obého pohlaví už nyní chce zvracet, nebo pokud máte na manuální usmrcení ryby obě ruce levé, tak jako nejšetrnější způsob je uváděno a doporučováno uspání hřebíčkovým olejem. Je to pro ryby silné sedativum, smrtelná dávka je 400 mg/l a více. Podrobněji popsáno zde:

www.google.cz/…
Ryby v žádném případě nesplachujte do záchodu.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [3] ...... 10 11

Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 17060x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/15576?od=101