Echinodorus - problém
Pořídil jsi si zřejmě mramorové dno. Nandej pár těch bílých kamínků do octa.
Zdravím všechny . Zde přiložená fotka kytky mi neroste tak jak bych chtěl. Vyroste mladej list a je hned červený a ten tak i zůstane a moc nevyroste.
Svítím 2x denně přes spínač teplota kolem 26-28°C , nádrž čistých 180L.
Díky za radu
Starší reakce
Budeš si o tom samozřejmě něco málo počíst ... ;) Článků je spousta ;) Ale myslím si, že to v pohodě zvládneš ;)
Můžeš ze začátku zvolit úplně nejzákladnější hnojení PMDDečkem: Koupíš, namícháš a budeš dávkovat doporučené množství. Až se do toho zapracuješ tak můžeš experimentovat ;)
Takhle vypadá celá rostlina, jsou tam "zdravé" mladé listy, i staré nemocné..
Zdravim,
Nevíte co způsobuje tohle deformování listů?
Hnojil jsem pmdd standartní směs v půl litru, dávka 5 ml na 100l(bez KNO3) a tvořily se více či méně takto deformované listy. Pak jsem na čas přestal a zároveň jsem zapojil CO2 a listy byly o poznání lepší. Pak mi došla bomba zas se objevily listy více deformované.
Mám podezření na blokaci nějakého prvku nějakým prvkem. Ale jaký?
Ech. apart ve stejné nádrži roste bez problémů a změny se na něm vůbec neprojevily
Ech. beauty red je zakrnělý, nedeformovaný a stále vyhání nové listy a změny se také nijak neprojevily.
A toto hnojivo je vhodné do akva nováčka?
Zvlastní zkušenosti vím, že výměna listů z emerzních na submerzní může u echinodorů trvat dlouho i řadu týdnů v závislosti na podmínkách. Bohužel o dalších věcech který zmiňuješ bych mohl jen spekulovat. Co mě napadá je že by to mohlo být, tím, že je akva mladé, nezajeté a echinace po presazení nedokáží plně využít hnojivo ve dně které jsi tam dala. Dal bych tomu čas.. Ale je to jen úvaha.
Prosím o radu, mám problém s echinodory. Přivezla jsem je z burzy před 2 měsíci. Asi tři týdny vegetily v karanténě, zatímco se chystalo nové akva a celou tu dobu vypadaly dobře, nijak neměnily listy, některé dokonce vypouštěly nové listy. Po přesazení do nového akvária (cca před měsícem) začaly chřadnout - tedy některé z nich. Bleherovy evidentně mění emerzní listy za submerzní, ale ty ostatní jsou na tom špatně jiným způsobem: nové listy téměř okamžitě odumírají, rostou zdeformované, případně se sebemenším dotekem lámou a trhají, echinodoru cordifolius dokonce listy odumírají hned u země. Co jim může chybět? CO2 nemám a ani neplánuji, ale jeho hodnota teď večer je cca 7mg/l. Může výměna listů za submerzní trvat tak dlouho?? U kořenů mají každý 1 nebo 1/2 jílové kuličky. Neprospívají mi příliš ani egerie a vallisnerie, krásně ovšem roste rohatec, růžkatec, limnophila, bacopa i hygrophila. Nmeáte někdo tip, třeba na nějaké stopové prvky??
Starší reakce
No taky mi to přijde divne.....
Asi byly "načaté" u předchozího majitele, ne?
Mám je z akvaristické burzy v Praze na Pankráci.
Kytky vypadaji takhle. Zatim žadne rybky nemam, ale zitra si chci dojet pro krevetky. Akvo mam založene asi deset dni.
Těch možnostá může být více. Jednak ta tebou naznačená (ale je málo pravděpodobná). Dále pak to může být následek přerodu rostliny formy emersní do submersní. V neposlední řadě to může být "péčí" rybek. Nemáš ancistruse?
Pro přesnější diagnózu by pomohla fotka a dohotovení prezentace nádrže.
0 20.10.2012 17:42 zuzua – rozpad listů
Ahoj mam dotaz, čim muže být že se mi v nově založenem akvariu na šípovcívh začínaji rozpadat a hnednout listy. Jakoby se rozpadali na "pavučinu". Může to byt převozem a lehkym přeschnutim rostliny? Jak hodně bych měla v malem 20l akvariu asi sviti hodin? Svitim 8 hodin. To je asi málo co? Děkuju
Starší reakce
Používám též loupací metodu, male trošku jinak. A je použitelná pro praváky i leváky. Rostlinku za loupaným listem přidržuji a do dna přitlačuji ukazovákem, loupaný list oddělím palcem a prostředníkem.
Tak jsem se docela zasmál. Je to už hodně dávno co jsem ten tvůj návod sem napsal a listů takto otrhal stovky, ale u nově zasazené, ještě moc nezakořeněné rostliny bych to rozhodně nedělal.
Musí být ale dobře zakořeněný jinak ho vytrhneš celý. Ze začátku bych stříhal nůžkami.
jj, už rozumím
) Díky
tohle nechápu. Vezmu list jako u kořene za stonek a zatlačím do země a on se uloupne?
Starší reakce
Ano mam s nimi skusenosti. Daval som ich pod echinodory pri kupe a zasadeni. Pekne rýchlo sa zabyvali a pustali nove listy. Po case sa mi stala tiez podobná vec ako tebe, ale nejak sa to spravilo samo neviem čim to mohlo byt. Echinodorus fungoval vpohode a teraz sa to zopakovalo. Kedze som vedel ze su tam tie gulicky a zanedbaval odkalovanie, tipoval som ci neodhnivaju korene. Vytiahol som ho zo substratu a polovica korenov bola hneda a nablato totálne...presadil som ho a pustil nove 4 listy asi za tyzden, cize možno ty to mohlo byť aj to.
Starší reakce
No aspon budem do buducna vediet,zatial teda JBL odskusam
Diky
Nanoooooo napsal: Bivoj od rataja nikde v okoli nemaju...ZOO DOM v Bratislave
Bivoj od rataja nikde v okoli nemaju,tak ma nakoniec v jednej predajni ukecali na JBL gulicky do substratu, sice boli trosku drahe,ale vraj maju trvacnost minimalne 1rok a je ich tam 20ks,tak som si povedal,ze to skusim.mate s nimi skusenost? Pytal som sa aj na tester,ten bohuzial nemali, mali tusim len od Dajany a s tymi nemam dobre skusenosti,takze uvidim co tie gulicky dokazu.
Jasně, na to jsem před chvilkou odpověděl, že ano.
Já ... myslel jsem to použítí plovouček v případě, že NO3 bude dost a ty plovoučky že by mohli indikovat případný nedostatek NO3 a tím pádem upozornit, že by bylo dobré NO3 přidat např. v podobě KNO3 ;)
Použít se rozhodně dají. Tazatel s tím NO3 má s největší pravděpodobností problém v jeho nedostatku a použitím těch plovouček by se to ještě více zhoršilo, tedy za předpokladu že to zůstane stejné a nebude se nijak zvenku to NO3 dodávat.
Takže jsem měl pravdu. Takže se dají plovoucí rostliny, konkrétně Limnobium, pro tyto účely použít?
V tom případě by se dalo použít i Pistia. Lemna minor kvůli své nepraktické velikosti asi ne, ale ty dvě rostliny by se dali použít ;)
Limnobium a další plovoučky jsou opravdu dobrým indikátorem nižší hladiny NO3 v akva vodě. Začnou žloutnout a rychleji odumírat a tím signalizuj jako první ten nedostatek.
Taky jsem někde četl, že dobrým indikátorem NO3 je Limnobium. Ale jestli to opravdu funguje těžko říct. Každopádně jak jsem zjistil, možná to je i jedno, jestli pořídit test na NO3, který stejně není přesný a dává údaje jen podobné, nikoliv přesné, nebo pořídit Limnobium, které svým růstem a vzhledem také indikuje NO3 dá se říct, že s podonou "přesností".
Jde ale o to, jestli Limnobium takto opravdu funguje ....
jasne,dakujem za rady
,budem informovat, ako to dopadlo
Když to uděláš tak, jak napsal Sid a dopřeješ těm rostlinám nějaký to zásobní hnojivo v podobě těch jílovejch kuliček, tak bych řekl, že ani ten test kupovat nebudeš muset. Změnu na rostlinách poznáš. Osobně bych raději investoval do toho hnojiva než do testu, ale to je jenom můj názor.
Ok,takze mi bude treba tester na NO3, neexistuje na to nejaka finta(po domacky vyrobeny),aby som ho nemusel kupovat?
Narozdíl od jílových kuliček bych s PMDD nespěchal. Zkuste nejprve zjistit, jak jste na tom s těmi NO3.
Dakujem velmi pekne za odpoved.skusim nieco kupit,popripade mam v chladnicke pmdd ,ktore uz dlhsiu dobu nepouzivam(pouzival som ho po zasadeni prvych rastliniek minuly rok),dalo by sa teoreticky vyskusat,ci to bude fungovat?nechcem vsak ublizit ostatnym rastlinkam, ktore prosperuju velmi dobre
.Este raz dakujem
Jde téměř jistě o problém způsobený nesprávnou výživou. Vypadá to, že té rostlině chybí nějaký prvek nebo prvky, přičemž těžko jednoznačně určit, které. (Že by mohlo jít o zhoršenou využitelnost živin vinou nevhodného pH, je při sycení vody CO2 málo pravděpodobné.)
Můžete jako první opatření (věrohodně!) změřit koncentraci NO3?
Nic nepokazíte, když preventivně ke kořenům echinodoru vtlačíte ze 2 kuličky nějakého "jílového hnojiva". (Matkulu, Bivoje, příp. 7 Kugeln od JBL.)
Ahojte,neviem co sa zacalo diat s tymtom E, mal som ho pekny, nove listy hadze pekne cervene ,ale potom dorastu do urcitej velkosti a zacnu takto odumierat,cim by to mohlo byt? Pridavam CO2 z burciaku, svietim 8h/den, teplota primer cca 26st., ostatne hodnoty nemeram.
Starší reakce
V dobrých podmínkách je to celkem běžná věc že nové listy červenají i jinak zeleným rostlinám. Většinou jim to ale dlouho nevydrží.
Super, pozitivni zprava
Diky
kazdopadne jej jeste vyfotim at se mate na co koukat
Když se červená člověk, většinou je zaskočen, či se stydí.
U akvarijních rostlin je to podle mých zkušeností naopak. Většinou se radují z dostatku světla a živin. Týká se to i zmíněných echináčů.
Přidat reakci
1 ...... [10] ...... 14 15
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 19291x