Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Automatické dávkování PMDD

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Hnojení 

PMDD

Přejít na předchozí stránku 4 Přejít na další stránku   1  
Automatické dávkování PMDD
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2012 17:45 Muž Spiike [63] Re: fido16
Ale to zatíží to malý čerpadýlko ne? a na to to asi nebude moc stavěný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2012 17:31 Muž fido16 [631] Re: Spiike
To zreguluješ přes ventil na hadičce
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2012 17:23 Muž Spiike [63] Re: katterinecka
Motůrek na stěrač má prý velký tlak a nedá se moc dobře regulovat :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2012 17:20 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: Spiike
viděla jsem i nějaký návod jak to vyrobit z motorku na stěrače, zkus pohledat
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2012 17:19 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: fido16
to jo, chytrý, mrzí mě že mi to nefungovalo :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2012 17:19 Muž Spiike [63] Re: katterinecka
Jo jo na to sem už taky narazil. problém je že tu kapačku nemám kam dát. akvárium má samostatnou skříň a ta skříň je tam jediná. a nejvyšší bod je (tedy bude) kryt na světla. Tudíž neni možné aby flaška byla cca pul metru na AQ.

Nějaký další nápady??? :-D

Ale díky za typ
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2012 17:11 Muž fido16 [631] Re: katterinecka
To je chytré. Princip kapačky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   19.07.2012 17:09 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: Spiike
akvarium.napady.net/… koukni na tohle. Já jsem to zkoušela ale nechtělo mi to moc kapat, možná malý výškový rozdíl
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.07.2012 17:06 Muž Spiike [63] – Automatická aplikace hnojiva
Zdravím lidi,

Chtěl bych vás poprosit o radu či pomoc. Řeším problém s automatickým dávkováním hnojiva v akváriu protože na to pořád zapomínám a rád bych to nějak z automatizoval. Hledám nějaké levné ale funkční řešení. Klasické komerční řešení mi přijde dosti zbytečně drahé. Tak bych chtěl něco sestrojit z běžně dostupných materiálů.

Máte někdo nějaký typ či nápad popřípadě zkušenost???

Díky za odpověď

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.04.2012 00:05 Muž PetrP2B [33] - Rostliny
Jojo, trošku jsme s debatou mimo. Napadlo mne řídit nějaké podobné čerpadlo z ostrikovačů, ale tohle zase není až tak drahé a přijde mi to jako elegantnější řešení :-) Poptával jsem čerpadla u výrobce, ale cena šílená, kdysi mi jich prošlo rukama hodně, bohužel mi nezůsalo ani jediné, neměl jsem v té době použití. Teď se bude hodit, neb bez PMDD se rostlinkám moc nechtělo. Tak uvidíme, až dorazí.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2012 23:44 Muž matlala [798] - RostlinyRe: PetrP2B
Jasně, já se už jakš takš naučil HTML, CSS, trošku JS a PHP, nějaká odnož Cčka přijde na VŠ a snad bude čas si hrát i s těma mikrokontrolerama, teď ve škole berem PIC 16F84A a asembler teda hnusárna, chápu to až z praktického cvičení, kdy jsme to nabouchali do kontroleru na desce a pustili to na simulátor.
Nevadí, stejně to budu časem potřebovat k práci, nevyhnu se tomu, jen na střední jaksi jsou jen základy a praxe a na VŠ zas spíš programování bez praxe.

Mimochodem kvůli snížení výkonu je tam ten PWM regulátor, použité jsou na to staré dobré 555, resp 1*555 a 1*556 (PWM regulátor je složen ze 2, jeden řídí šířku a druhý frekvenci impulzů) 4asovač je jednoduchý po připojení odčasuj a stopni, proto je třeba vypínat zdroj 12V.
Dávkovcal sjem s tím i 3ml, jen nastavení na nižší dávky je už horší. Vždy stáhnu výkon na minimum co můžu a zhruba tak určím dávku, časme to pak můžu doštelovat tak, že to není citlivé na větší pootočení. Nastavení je klasicky trimrama.
Na to, že to je můj školní projekt a bylo několik verzí je to dobré.
Ve škole nás vůbec neučili dělat plošňáky ani pájet, hned to chtěli s tím že to jako asi umíme, odkaď asi. jak an to nikdo nevysvětlil a problém byl s fixama, nedržely, tak doma zapracoval komp, eagle, laserovka a žehlička, trvalo mi dlouho to vychytat a konečně mi to jde, lepší ve škole nikdo nedělá, jen z plotteru spolužák a ten má otce ve firmě na komponenty do aut (řídící ejdnotky, žhaviče... do aut hlavně škoda a fiat) a UV výbojku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2012 23:33 Muž PetrP2B [33] - Rostliny
10ml/s mi už přijde na menší dávkování docela dost velkej průtok. Ale samo, pokud někdo dávkuje hodně, není to problém. Jinak začít s Picaxe nebo Arduinem není žádný problém, buď se programuje v Basicu nebo C#. Obojí je poměrně velmi jednoduché a i pro laika pochopitelné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2012 23:21 Muž matlala [798] - Rostliny
Já jsme šel cestou levnější a jednodužší. Jako čerpadlo jsem použil čerpadýlko do ostřikovačů z favorita za cenu 90,- a k tomu si spíchl jednoduchý časovač s pwm regulátorem za cca 40,- ceny součástek (kdyby to bylo pro někoho tak cca 150,- s prací). Krabička na elektro, zásobník ze 150ml injekční stříkačky a zdroj 12V spínaný buď se světly nebo s jednoduchým časovačem.
Mám ověřeno dlouhodobě, že čerpadlo dává 10ml/1s a to skoro stejně po roce denního používání. Jen 1x jsem to po půl roce otvíral a přidával čas, dávka poklesla o cca necelých 0,2ml z nastavených 10ml. Nevýhodou je ale hůře nastavitelný obvod (zahříváním součástek se mění čas i výkon, takže to chce zhruba a pak zkontrolovat po cca 15 minutách a případně doopravit).

Na tyhle mikrokontrolery jsem si ještě+ netroufl, ve škole se to prd učíme a sám na to nemám čas, snad při VŠ bude víc času a prostoru na takové experimenty i ve škole.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2012 22:56 Muž PetrP2B [33] - Rostliny
Znám tyhle pumpy, respektive princip, používá se to v lékařství. Akorát to má životnost pár desítek až stovek hodin. Pak odchází hadičky a nebo se vymelou kladky, co jezdí po hadičce. Ale jak už jsem psal, za tuhle cenu naprosto paráda.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2012 22:52 Muž mita [58] Re: PetrP2B
Ja jich koupil 6, jedno pro PMDD a 5x pro more. Ze zacatku to davkuje min, chce to zajet - omackat hadicku v pumpe.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2012 22:44 Muž PetrP2B [33] - Rostliny
Super, děkuji, hledal jsem to jako micro water pump, což jsem sice něco našel, ale né za takovou cenu. Nalezeno objednáno :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2012 22:13 Muž mita [58] Re: PetrP2B
Hledej akva dosing pump, ja bral od marine magic.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2012 21:54 Muž PetrP2B [33] - Rostliny
Dotaz byl zamýšlen mimo jiné, zda se provedla hromadná objednávka čerpadel? Hledal jsem rozumné čerpadlo ale nepodařilo se mi sehnat nic za rozumné peníze. Ebay jsem také zkoušel, ale neměl štěstí. Možná jsem hledal se špatným názvem. Jinak řídící jednotka super, mám rozdělanou podobnou s Arduinem a tohle jsem po několika denním dávkování PMDD ručně, začal implementovat a hledal info na netu, pričemž jsem narazil na tuto část fora. Nemáš prosím odkaz na aukci z Ebaye? Kokal jsem na čerpadlo kondenzátu pro klimatizace, ale to je cca 1200 a víc a pak jsem našel na Alibabě, což by bylo až na cenu cca 62 dolarů super.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2012 20:49 Muž mita [58] Re: deCORF.OBRAEN
PICAXE, jednočip PIC programovaný v basicu. Assembler se už asi nenaučím...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2012 20:46 Muž deCORF.OBRAEN [220] Re: mita
čo to máš za riadiacu jednotku??
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2012 20:45 Muž mita [58] Re: PetrP2B
Fotka k příspěvku Třeba takto? Zatím testuju, dávka až 25ml denně je rozdělena na půl. Zatím dávkuju v 8:00 a 14:00h. Čerpadlo za 23USD z ebaye, občas se dá sehnat levněji.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.03.2012 10:10 Muž PetrP2B [33] - Rostliny
Posunulo se někam dál bádání nad automatickým dávkováním PMDD? coze

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2012 09:36 Muž kortezhugo [983] Re: tomsk112
Tak som si to rozmyslel a budem sa musiet cerpadiel vzdat....u mna by v podstate nemali vyuzitie.Tak ak niekto chce? -tak sa dohodnite.
Inac trochu som hladal a nasiel nieco vhodne a "hotove" na nastavenie casu a riadenie po sekundach.
www.akva-exo.cz/…

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2012 08:33 Muž danrycka [56] Re: myskjarc
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2012 08:24 Muž myskjarc [6] – automaticke davkovani PMDD
Fotka k příspěvku Dobry den potreboval bych radu.Chtel bych sestrojit tento davkovac, jenze ten kdo ho vyrabel predemnou tam pridal kabel na zarovku. Vyrobce pry uvadi ze tam musi byt odpor 27 az 33 kiloohmu/2W coz je 15-20W zarovka.Jenze ja tam tu zarovku nechci, proto bych se ctel zeptat cim jinym ji nahradit?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2012 16:13 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: tomsk112
...a nevie?
A vie? :)
Ono to umí zjistit, co a v jakém množství v daném okamžiku akva potřebuje?!
coze :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2012 15:45 tomsk112 Re: sollik
pokial sa to spotrebuje tak do mesiaca-dvoch a je to v ciernej sklenenej flaske na ktoru nesvieti slko tak je to v pohode ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2012 14:44 Muž sollik [257] - Cichlidy
Jestli to bude na PMDD - nemělo by být v lednici?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2012 14:24 tomsk112 Re: kortezhugo
no jo ja budem robit v podstate to iste teda v urcitu hodinu nadavkuje kazde cerpadlo urcitu davku ano chcel bi som to programovacie aby som si vedel tlacitkom pridavat alebo uberat po jednom ml
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2012 13:41 Muž kortezhugo [983] Re: Sid
To chce len senzor na "mlhu" :)
tomsk112 -nieco pozrem aj ja
ja spekulujem take nieco "komplet" teda nech to ma hodiny a nastavenie casu davkovania pripadne aj viac krat za den...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2012 13:01 tomsk112 Re: Sid
sid a nevie? :-D vie akurat rozmislam ako tie cerpadielka budem ovladat napadla ma jedna moznost naprogramovat si vlastni softik co zabere chvilku casu a potom uz len nastavit kazde cerpadlo zvlast mam v plane mikro makro easy carbo doplnovanie odparu a jeden rezervni kanal ked to naprogramujem a bude to behat potom pride ta jednoduchsia vec a to je postavit krabicku v ktorej bude riadiaca jednotka plus cerpadla napadla ma moznost viuzitia plexi potom zasobniki na hnojivo aby to malo pri mojom akva niaku vidrz tak aspon 1,5l tu pouzijem modelarske nadobi na palivo z priechodkami a nadoba na odpar bude cca 30l kocka tiez z plexi ktoru pichnem niekde do skrinki a bude po starostiach :-D uz len si najst cas to zbuchat a naprogramovat snad to do leta stihnem ano potom hodim celi postup sem dufam ze s tim dakomu pomozem palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2012 12:05 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: tomsk112
Hezká věcička! :-)
Předpokládám, že ji plánujete využít na dodávku PMDD do akva(?).
Škoda, že ji nemohu využít... :-O
Leda by poznala, co zrovna do akva "nalít", když vznikne potřeba. :)
Jako včera - mrknu na akva a vidím, jak se po hladině "válí mlha". Rychlý test NO3 a co myslíte? Samozřejmě - NO3 = 0! :-)
Takže zase nastává období, kdy je nutné do akva přidávat KNO3...

Tohle kdyby ta věcička uměla vybavit se všemi živinami, bral bych ji i za desetinásobek ceny. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2012 11:07 tomsk112 Re: kortezhugo
ahoj ak bi sme zobrali tich 10 ks tak bude cena 3,5 dolara za kus plus postovne ale predpokladam ze ho budem mat zdarma potlesk ak chces mozem ti poslat blizsie info o cerpadle a jeho parametroch dneska som ich dostal od tin tongka :-D daj mi tvoj meil a poslem ti ich ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2012 10:49 Muž kortezhugo [983] Re: tomsk112
Ja by som zobral 5ks -teda ak ta cena bude cca 4$ za ks.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2012 10:37 Muž kortezhugo [983] Re: tomsk112
cena je 4 -US $? za kus?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.02.2012 09:48 tomsk112 – automaticke hnojitko
ahojte idem objednavat tieto cerpadielka: www.alibaba.com/… minutovi prietok je 80ml co je super minimalni odber je 10 kusov ja bi som zobral tak 5 viac mi je nanic tak sa pitam ci bi sa niekto nepridal? stydim

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2012 21:31 Muž j0hny [86]
Este taka pomocka :-D kvapka vody ma objem cca 0,05ml.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2012 21:05 Muž j0hny [86] Re: Tragett
Neni to moc zlozite. Ked vam tam kvape pri sucasnom nastaveni 5ml za 24 hodin, a potrebujete len 2.5ml, musite k 500ml koncentratu pridat 500ml vody.
Ak vam kvape 10ml, zmiesate 500ml koncentratu s 1500ml vody....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2012 20:48 GP Re: Tragett
vyrobil jsem automat s pomoci vzduchovaciho motorku + hadicky a sice zatim v testovani, ale vypada relativne spolehlive (pro moje ucely) a hlavne levne, vzhledem k tomu, ze jsem kupoval jen slabsi hadicku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2012 20:37 Muž Tragett [61] - Mořské rybyRe: j0hny
"Mám změřeno, že 90 kapek odpovídá 5ml hnojiva. Z praktických důvodů hnojivo do zásobníku dávám více naředěné. Jednak neucpává hadičky a je potřeba více kapek, což se lépe seřizuje. Hnojivo ředím: 1díl kapalného hnojiva + 3 díly vody.
Při této koncentraci výpočtem zjistíme, že pokud do akvária chceme dostat 5ml původního koncentrátu kapalného hnojiva denně, pak musíme seřídit kapátko, aby dávalo jednu kapku za 4 minuty."


Potrebuju dostat do akva "pouze" 2.5ml puvodniho koncentratu, takze predpokladam, ze bych mel naredit roztok 1:6, je to tak? na matiku sem uplne blbej :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2012 20:10 Muž j0hny [86]
Az sa pri reefe rozhodnete pre ballinga, tak dokupte 1 cerpadlo navyse a mozte ho vyuzit pre hnojenie sladkovodneho akvaria :-P
Drzim palce. Doladtte si to tak aby bolo denne mnozstvo vzdy rovnake a potom upravujte pomer koncentrat hnojiva : voda. Kludne 20ml denne, doplnite tym aj odpar :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2012 19:58 Muž Tragett [61] - Mořské rybyRe: katterinecka
Ja mam prevyseni 1.2m a zatim to zdarne kape pekne, mam to ve 2l lahvi, tak uvidime, jak se to bude chovat. Sam jsem na to zvedavy, nejdriv musim sladit to kapani ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2012 19:49 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: Tragett
Pet má tady návod, a očividně mu to funguje dobře akvarium.napady.net/…
Taky jsem to zkoušela, ale mám převýšení necelý metr a nějak se tomu nechce kapat, chvilu to fungovalo a pak nic :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2012 19:48 Muž Tragett [61] - Mořské rybyRe: tomsk112
Taky reseni, kdyz se nebude chovat dobre infuze, tak budu hledat dalsi alternativy :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2012 19:44 tomsk112 Re: Tragett
a co tak skusit zbastlit automat za pouzitia tohto mikro cerpadla?
www.alibaba.com/…
podla toho co som sa docital maju prietok od 1-100ml za minutu podla toho kolko do toho pustite cena sa pohibuje okolo 5-8 eur a dokazut vivinut tlak okolo 0,5-1 bar co je vcelku slusne na tak male cerpadielko ano
mam v plane robit automat za pouzita tichto cerpadiel akurato nebude v blizkej dobe tone dovtedi budem musiet hnojit rucne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2012 19:39 Muž Tragett [61] - Mořské rybyRe: j0hny
musim to nejak vymyslet, kamaradi to pouzivaji uz nejakou dobu. Funguje to, jen je potrba pripadne doladit redeni tak, aby nedoslo k predavkovani :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2012 19:25 Muž j0hny [86]
Realne to je tak od 50ml denne. Ona ta hadicka v skrtitku rada povoluje, prisposobi si tvar podla skrtitka a po par dnoch je z 5 kvapiek za minutu 10. Ale zas netvrdim, ze sa vam to nepodari nikdy doladit ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2012 19:17 Muž Tragett [61] - Mořské rybyRe: j0hny
Sem ve fazi ladeni infuze ... :) myslim, ze zvladnu nastavit 5ml za 24 hodin plus minus ... ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2012 19:16 Muž j0hny [86]
Myslite to takym sposobom ze spravite pol litra roztoku a on vam bude 2 mesiace v kuse pomaly kvapkat? Ak ano, ako dosiahnete cez infuziu 50 kvapiek za 24 hodin ? :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2012 18:56 Muž Tragett [61] - Mořské ryby – Automatika?
Hoj, chtel bych automaticky davkovat PMFE pomoci infuze, cca 2.5ml denne. Nevadi to, ze se bude hnojivo davkovat prubezne cely den a noc? pravidelnou davku akva dostane, jen postupne, ne naraz.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... ...... [4] 5

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 7293x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/15450?od=151