Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Řasy a pomalý růst rostlin

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Problémy s rostlinami 

Přejít na předchozí stránkuPřejít na další stránku   1  
Řasy a pomalý růst rostlin
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2016 22:02 Petas33 Re: romant
ja tam zadnou chemii neliju jen pri vymene vody tam dat akvaregulator ale to by snad vadit nemělo.Pořídím vic rostlin a uvidim co to udělá
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2016 21:33 Muž stanki [21] - rastlinne akvarium pomojom ?
Roman neyslel som to tak ze tekuty uhlik to zachrani. Ale urcite neublizi a trocha pomoze. Dnes uz asi polovica ludi ho pouziva a kazdy si ho chvali. Neje to ani nijaka specialna vodicka. Kedze nema co2 mohlo by to podporit rast rastlin. Jasne ze nech si otom precita najprv.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   03.09.2016 21:28 R Muž romant [27987] Re: Petas33
Nedej na řeči, že je něco dobrá věc, musíš pochopit, ted nastolit rovnováhu mezi spotřebiteli a producenty, to je celý kouzlo. Jednorázový vytrhávání z kontextu a přidávání toho či onoho zázračného přípravku nikam nevede, spíš se řiď tím, že někdy méně je více, když už něco používáš musíš vědět proč, co to způsobí a jestli je to opravdu nutný. Třetí cesty jsou obvykle jenom chvilkový a stejně tě realita dostihne. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2016 21:23 Muž stanki [21] - rastlinne akvarium pomojom ?
To nevadi pokial tam neje nieco ako supka. Rozpis si do prezentacii podrebnejsie vsetky detajli, ake rastliny mas, ake dno atd... snaz sa hlavne podporit rast rastlin a riasa potom ustupi. Pozri si tiez tekuty uhlik. Je to dobra vec, podpori rast rastlin a neje to drahe. Pomaha aj potlacat riasi ale asi vsetky okrem zabeho vlasu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2016 21:02 Petas33 Re: stanki
filtr čeří hladinu aby nebyla slepé ale stejnak neni uplne čirá je jakoby matná
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2016 20:53 Muž stanki [21] - rastlinne akvarium pomojom ?
Ak echces investovat do kvalitnych testoch alebo co2 ako prve urcite skrat dobu svietenia. Podla mna na 5h a pozoruj napriklad tyzden ci sa to zlepsi trocha alebo nie. Taktiez dokup nejake rastliny (egeriu, kriptokoryny, echinodory). Dalsie moznosti by uz zavisely od testou.

Este skus popisat aky prud ti robi ten filter, ak je velky tiez ho nejak zniz
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2016 20:36 R Muž romant [27987] Re: Petas33
A komu tam svítíš 10 hodin? No asi těm řasám. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2016 20:35 Petas33 Re: stanki
to nevyfotim tak dobrej fotak nemam.Vodu menim kazdej tyden 1/3.Rasa se tvori na starsich listech na novych uz ne a na skle se delaji takove hnede fleky kterou jdou sekrabnou skrabkou
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2016 20:32 Muž stanki [21] - rastlinne akvarium pomojom ?
Sus poslat fotku tej riasy a popis kde sa nachadza. Ako casto menis vodu. Hnojis? A cim alebo nie? Nerobi sa ti prachova riasa na skle?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2016 20:13 Petas33 Re: stanki
ano 3 mesice Ne měřil jsem jen PH
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2016 19:46 Muž stanki [21] - rastlinne akvarium pomojom ?
Nadrz podla popisu mas 3 mesiace? Meral si alebo mas moznost zmerat hodnoty no3,f ?
Inak vseobecne asi proti zelenym riasam skus menej svietit. Skrat dobu. Ak napises presnejsie udaje mozno skusenejsi pomozu :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2016 18:44 Petas33 – něco je špatně
Dobrý den, jdu si pro radu.Delši dobu bojuji s řasou žabí vlas.Rostlinky skoro nerostou.Na rostlinach jsou chuchvalve listy žloutnou a opadavají .U Kryprokorek je videt ze vyraži nove listky a na tech se řasa už neudělá.Svítím 10 h dene s pauzou.Trubice je nova osram 15 w 865 6500K.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2016 15:54 Muž koyack [87] Re: Maca123
Jestli platí to co máte na fotce v prezentaci, tak bych přidal hafo rychle rostoucích rostlin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2016 14:59 R Muž afc1886 [14682] Re: Maca123
Já bych nezvedal,ale počkej ještě co poradí ostatní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2016 14:54 Muž Maca123 [8]
Spatne jsem to napsal, ja samo predstavu mam, jde o to, ze jsem kupoval kytky v setu, kde byli i nektere narocnejsi na svetlo a ja nevedel jestli to u me zvladnou, proto jsem se rozhodl, ze je tam zasadim tak aby se vesli a podle toho, jak to ktera zvladne pripadne presadim, vyhodim a nebo koupim jine. Pokud dam to hnojivo do dna, mam zvysit dobu osvetleni nebo nechat tak jak je? Momentalne svitim od 10:30-12:30 (T8 2x 30W) a 16:30-22:30 (T8 2x30W + 2Hod 30W LED). diky
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2016 13:36 R Muž afc1886 [14682] Re: Maca123
No,vždycky už při zakládání akvária bys měl mít nějakou přředstavu,jak bude akva vypadat,aby jsi potom nemusel přesazovat.Já být tebou,tak to promyslím,která rostlinka kam,přesadil a přilepšil ji ke kořenům třeba www.rostlinna-akvaria.cz/… .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2016 13:31 Muž Maca123 [8]
Tak chemii se chci pokud mozno taky vyhnout, hnojeni jsem nedaval vubec zadny, popravde jsem nepocital, ze se ty rostliny na zacatku tak dobre chytnou. Spis jsem myslel, ze pulku vyhazim a doplnim o nejake vhodnejsi. Proto jsem je ani nijak promyslene nesazel. Pichnul jsem je kde bylo misto s tim, ze se uvidi jak na tom budou. Kazdopadne behem tech prvnich 3-4 tydnu rostli neskutecnym zpusobem. Pak prestaly, coz mi prislo logicky, spotrebovaly vsechny ziviny, do toho ta rasa, takze zo ted namaji jednoduchy. Premyslim, ze je podporim minimalnim mnozstvim hnojiva do vody ale mam strach abych to jeste nezhorsil. S tim hnojenim do dna se mi zatim nechce moc zacinat, protoze jeste poradne nevim jak to akvarium nakonec usporadam. To bych pridal az ve chvili, kdy budu mit jasnou predstavu, ktera rostlina kam.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2016 12:43 R Muž afc1886 [14682] Re: Maca123
Tak rybky v pohodě,ale na tu vodu bych přitlačil.Mě ta výměna pomohla,ještě tam samozřejmě nějaká řasa je,ale já to chci vyřešit bez nějaké chémie.Beru to jako svoji výzvu a do budoucna velkou zkušenost.Dal jsi nějaké hnojení při zakládání akvária ke kořenům?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2016 12:37 Muž Maca123 [8] Re: afc1886
Vodu menim jednou za 4 dny cirka 1/4, rybky jsem daval neco po 5 tydnech od zalozeni, s tim, ze dokoupim zbytek az se akvarium poradne zabehne. Jinak parametry vody v poradku( kapkove testy JBL) jen malo co2, ale s tim se dalo pocitat. Takze radis nehnojit a cekat?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2016 12:31 R Muž afc1886 [14682] Re: Maca123
Tak to akvárko ještě není nijak dlouho založené,takže nějaká ta řasa je normální.S tím snížením osvětlení si udělal dobře,ale já bych ještě častěji měnil vodu.Hnojivo bych dal jedině ke kořenům buď jílové kuličky nebo osmocote.Od kdy tam jsou ty rybičky?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.02.2016 12:25 Muž Maca123 [8]
Zdravim vsechny, potreboval bych opet radu, chvili po zasezeni rostlin a mechu do akvaria se mi predevsim na mechu zacala pomerne hodne tvorit hneda a zelena rasa, snizil jsem tedy osvetleni s 12 na 8 hodin denne s poledni prestavkou a snizil vykon filtru na minimum a pravidelne se snazil mech cistit. Rasy trochu ubylo ale nijak vyrazne. Ke vsemu se po snizeni osvetleni rapidne prestalo darit vetsine rostlin a zacinaji uhnivat. Dokazal by mi nekdo z vas zkusenejsich poradit co udelat? Pridat nejake hnojivo abych podporil rust rostlin? Momentalne nicim nehnojim, v akvarku plave 30 neonek, 2 pandy, tri krunirovci a par japonskych krevet. Diky za odpoved

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   04.09.2015 16:57 R Muž romant [27987] Re: Roman1010
Já s ním nemám dobrou zkušenost(u živorodek rozhodně), to co jsem doporučil je daleko větší objem filtrační hmoty a to je to oč tu běží, výkon je dobrá věc, ale když to honí vodu jenom přes polovinu hmot než by mohlo, je to škoda.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.09.2015 16:51 Muž Roman1010 [0] - ŽivorodkyRe: romant
Díky, tohle je teda výkonnější než Tetratec IN400?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.09.2015 16:40 R Muž romant [27987] Re: Roman1010
To nevadí, stejně přitlač a i výkonnější, tedy hlavně účinnější filtraci bych si pořídil. Jako ideál do těchto nádrží dávám klasiku v podobě čerpací hlavy a kostky biomolitanu. :-)
Edit: www.rybicky-rybky.cz/… , www.rybicky-rybky.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.09.2015 16:33 Muž Roman1010 [0] - ŽivorodkyRe: romant
To jsou staré fotky. Mám tam tu sestavu co jsem psal, to je vše
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.09.2015 16:14 R Muž romant [27987] Re: Roman1010
A taky tam vidím závojnatku, tedy výrazně bych přitlačil na výměny vody(2x týdně polovinu), to jako první opatření.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.09.2015 09:31 Muž Roman1010 [0] - Živorodky – Výskyt řas a rostliny skoro nerostou
Fotka k příspěvku Zdravím,
mám akva 54l - set Diversa www.vyprodeje.net/…
V něm 3 mečovky, 1 x krunýřovec,několik krevet, ze šneků Věžovky.

Už se asi půl roku snažím zbavit řas, navíc i ty nenáročné rostliny moc nerostou. Hnojím PMDD. Poradí někdo, jak se jich zbavit, případně čím hnojit?
Jeden čas jsem používal i CO2 Vital od Rataje, ale extra zlepšení mi nepřišlo.
Dno mám od Rataje - staré a nové.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2015 13:43 Muž aldab [3] Re: Designer
no a vvvvotom to je.... musím udělat maximum, ale stejně se může dostavit pohroma nebo naopak nečekaná pomoc ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2015 20:05 R Muž romant [27987] Re: Designer
Jasně, tím rozbitím, mám na mysli nenechání hladiny totálka zarůst, tedy aby bylo co rozbíjet, aby se nesvítilo jenom do zelenýho "betonu". :-) Tu redukci a to klidně denní považuji za správný postup, aby byla zachována jakási kontinuita vývoje. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2015 20:00 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: romant
Otazka je, kolik uzitecneho svetla pod tim okrehkem vlastne rostlinam zustane, pac kdyz prichazim, nelze si nevsimnout, ze svetlo vychazejici od akvaria je zelene (nutno dodat, prijemne zelene). Nicmene to pod nim roste, tak okrehek zatim jen kazdy den redukuju, protoze si rikam, ze nez bych to zase vychytal kolik svetla to zrovna ted chce, je lepsi vydrzet i s tim nepohodlim, jak se to samo rozhodlo, ze to sedne.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2015 19:46 R Muž romant [27987] Re: Designer
Já tomu říkám, tedy když je hladina porostlá plovoučkama, že se světlo rozbíjí. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.04.2015 19:27 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: aldab
Mne ted pomohl okrehek, dvemi zpusoby. To jsem semtam nejaky zavlekl s rostlinami, stale nic, prihnojoval jsem mekkou vodu, stale nic, pak exploze ruznych ras a trosku prirustky na rostlinach, a najednou rostliny jedou a hladina plna okrehku. Jeden den ho polovinu odeberu, druhy den zase plna hladina, a jak krasneho :) . Je vyhnojeno, okrehku se to libi. Okrehek navic zastinil akvarium, rase se prestava darit, rostliny ale i tak nejak rostou, hezky to uz cele sedne a jedeeeem ;-) . Chudak okrehek, hezky mi pomaha a ja ho pak zase budu likvidovat :) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2015 19:20 Muž aldab [3] Re: RBSC
díky za reakci. K tomu novýmu založení tolik,vše šlo z nádrže ven kvůli očistě od řasy, na dně zbylo cca 30-35 kg štěrku a možná tak 5-10lvody, zpět do nově založené nádrže šly jen očištěné kameny,kořeny a pozadí, rostlina ani jedna.
Boj s řasou asi bude stále, ale co bylo teď mysím, že hlavní příčinou byly PO4, alespoň se to na různých místech píše. Co mne právě teď nejvíc zajímá je právě ten boj s řasou, co dělat aby její výskyt byl minimální. Obligátní rada a asi mající největší váhu je pravidelná údržba a prosperující rostliny. Údržbu se snažím dělat dobrou, kytky rostou jako blázen a vypadají skvěle, přesto nemyslím, že je to záruka být bez řas.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2015 14:37 RBSC Re: aldab
Díky za info.
Ten pokles může vzniknout "sám", ať už z důvodu, který zmiňoval Designer, nebo komplikovanějšího zborcení rovnováh - předpokládám, že teplota byla při měření konstantní. Ten nárůst teď po výměně(když jsi měnil poměry) se mi jeví jako normální, ale těžko soudit s jistotou, když neznáme složení studniční vody. Jak časté a jak velké změny snesou terčovci nevím.
Ohledně toho fosforu: pro zajímavost před další výměnou udělej test, zda-li je koncentrace pod 10mg/l.
Abychom se vrátili k tématu... snížení fosforu Ti ani zdaleka nezaručí, že budeš bez řas, spíš bude dominovat jiný druh řasy. Voda byla při zakládání druhé verze vyměněna veškerá?(nebo došlo jen k očištění rostlin?částečné obměně substrátu?)

aldab napsal:
V první verzi asi 1x měsíčně, to jsem PO4 neměřil a jejich vysoká hladina mohla být příčinou proč mi řasy a především ruducha zcela zamořily nádrž a já ji musel znovu založit. Další příčinou mohla být špatná nitrifikace, filtry ji moc neumožnovaly kvůli velké rychlosti proudění v nich a já jsem podcenil odkalování.

Ruduchu bych dal na vrub spíš "jezírkovému syndromu".

aldab napsal:
Mimochodem by mne zajímalo zda je pravdivé tvrzení, že tyhle pálené jílové substráty mohou tak dobře nitrifikovat,že odkalování není nutné. Samozřejmě pokud není přerybněno.Co na tom může být pravdy, máte někdo zkušenost?

Nakolik podporují proudění vody, nebo množství bakterií nevím. Pokud se budeme bavit čistě o nitrifikaci, tak ta ani zdaleka nezlikviduje všechny látky, to nezvládnou ani další procesy aerobních filtrů, proto se v čističkách zařazují anaerobní filtry... a ani tato kombinace se nezvládne vypořádat se všemi látkami.
Ve větších objemech toho akvárka snesou více.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2015 12:27 Muž aldab [3] Re: RBSC
ten pokles vodivosti byl pro mne velkou záhadou, protože jsem v nádri žádné změny nedělal.
pH a konduktivitu mám monitorovanou nepřetržitě a zmíněná konduktivita vždy byla v rozmezí 450-550 mikrosiemens první nádrži, po re-založení jsem byl na +-350 msiem, pak padla a 150 msiem, ted po výměně 350l vody jsem na 500 msiem.
K regulaci pH jsem použil H2PO4 85% cca 8ml jen jednou po re-založení. V první verzi asi 1x měsíčně, to jsem PO4 neměřil a jejich vysoká hladina mohla být příčinou proč mi řasy a především ruducha zcela zamořily nádrž a já ji musel znovu založit. Další příčinou mohla být špatná nitrifikace, filtry ji moc neumožnovaly kvůli velké rychlosti proudění v nich a já jsem podcenil odkalování. Mimochodem by mne zajímalo zda je pravdivé tvrzení, že tyhle pálené jílové substráty mohou tak dobře nitrifikovat,že odkalování není nutné. Samozřejmě pokud není přerybněno.Co na tom může být pravdy, máte někdo zkušenost?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2015 19:26 RBSC Re: aldab
Jo, ten pokles EC by ubývání taky celkem nasvědčoval, pokud to není něčím jiným.
V kterém rozmezí to bylo?
Ze zvědavosti, po novém založení jsi použil regulaci pouze jednou 8 ml kyseliny?
A předchozí rok... každý týden cca 10ml? 90%, 75% roztok?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2015 19:13 Muž aldab [3] Re: RBSC
pro zajímavost doplňuji výsledky testů, PO4 o malinko nižší ,ale možná dost nižší protože test je jen do 10mg/l, ted evidentně pod 10mg/l, takže fosforu konečně ubývá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.03.2015 22:21 Muž aldab [3] Re: RBSC
je pravda,že jsem z nezkušenosti podcenil některá fakta a to sám dětem říkám " u všeho co děláš musíš přemýšlet" ano
Asi největší pravdu má zervan, jeho výpočet potvrzuje v číslech koncentraci PO4, kt se u mne vyskytuje. Prezentaci si založím jakmile bude nádž v lepším stavu ;-)
Dnes jsem udělal větší výměnu vody cca 350l a zítra budu testovat. Budu informovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   30.03.2015 16:34 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: RBSC
Když někomu radíš aby si zřídil prezentaci tak by si se sám mohl aspoň zaregistrovat. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2015 23:02 RBSC Re: aldab
Tak hlavní je, že jsi dodal konečně nejcennější informace... že sis vzpomněl, že jsi neměnil celý substrát, že jsi používal v první verzi regulaci,...
Napsat to na začátku, byla by to mnohem kratší debata. ;-)
No, aspoň jsem znovupoučen o míře dodávaných informací tazateli.

Jinak, byla by škoda nezřídit pro takovou pěknou nádrž zde prezentaci.
Navíc tak budeš mít deník o případných změnách, a budeš moci snáz vyhledávat příčiny problémů. Nehledě na to, že je šance, že budeš mít nad nádrží komplexnější dohled i v jiných oblastech zkušenějších. Třeba s těmi nároky terčovců Ti rozhodně radit nechci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2015 22:01 Muž aldab [3] Re: zervan
potlesk no prosím, jeden výpočet a vysvětlení je na světě potlesk Hladina fosforu je tak vysoká, že ji rostliny snižují velmi pomalu i když rostou o 106 . Risknu to a udělám větší výměnu vody. Díky Tobě za cennou informaci palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2015 21:51 Muž aldab [3] Re: RBSC
tak to vypadá, že jsi se dopracoval k nějakému závěru a já Ti za něj děkuji palec
Větší objem výměny vody je opravdu problém jak v nákladnosti tak i v pracnosti. Chtěl bych zkusit srovnat poměr ředění upravené a surové vody třeba na 1:1, ale nejsem si jist jak na zvýšenou tvrdost budou reagovat terčovci , potažmo také rostliny a především se to asi bude líbit mým řasám. Zkusím poměr míchání srovnávat postupně. Původního křemičitého říčního štěrku 4-8 zůstalo asi 30-35 kg odhadem.
Rychle rostoucí rostliny jsem už osázel a hnojím taky (Mikroprvky s cheláty Fe, týdně 4000mg K2SO4 a 2000mg MgSO4, NO3 udržuji na 10-20 mg/l někdy je ho dost a jindy zase přidám KNO3) CO2 také přihnojuje. Všechny rostliny rostou velmi dobře, teď je jich až moc,ale dokud se vše nesrovná tak je nechám. Problém s řasou však přetrvává a teď doufám, že na vině jsou PO4,. které se snad budou snižovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2015 21:59 RBSC Re: aldab
No vida, a já tu kalkuluji jen s nějakými devíti týdny a krmivem...

Viděl bych to následovně: Těmi několika měsíci byl pravděpodobně fosfor usazen, vykrystalizován v substrátu (jaký štěrk, kolik kg je 20%?), absorbován rostlinami do zásoby... a to jak z krmiva, tak hnojiv a akvaregulátoru. Při změně podmínek(po druhém založení) došlo k uvolnění nakumulovaného fosforu(navíc jsi tam další dolil), ke stabilizaci pH na 6,5, což nejspíš způsobilo ještě větší rozpustnost/koncentraci. No, a teď tam byť bez hnojiva při množství měněné vody dodáváš stále stejně značné(nebo větší než předtím) množství fosforu krmivem.

Řešení již byla navržena... buď začít měnit větší objem vody(což bude nákladné), nebo podpořit růst rostlin hnojením(což se nemusí líbit jak rybám, tak i rostlinám), a zároveň pořídit rychle rostoucí submerzní rostliny, které budou nadbytečný fosfor odebírat(a jejichž přírustky budeš hojně vyhazovat). Ale vzhledem k tomu, že došlo k prudkému poklesu konduktivity, tak se to začíná už asi napravovat "samo".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.03.2015 21:22 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: aldab
Rátajme teda, že to bolo 6 ml H3PO4, teda cca 11 g, čo môžeme rovno pokladať za hmotnosť fosforečnanov, keďže vodík je ľahký. Kyselina hneď vo vode zreagovala s (hydrogén-)uhličitanmi, vo vode zostalo cca 11000 mg / 1130 l = cca 10 mg/l PO4-. Záhada by mohla byť objasnená ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2015 21:03 Muž aldab [3] Re: aldab
myšleno tak,že jsem použil 6-8 ml silně koncentrované kyseliny naředěné vodou.... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.03.2015 20:56 Muž aldab [3] Re: RBSC
děkuji za vysvětlení, bohužel jsem se v mládí pletl v domněnce, že chemii nikdy potřebovat nebudu a tak jsem k ní podle toho přistupoval :-( přesto je mi jasné, že chemické procesy dějící se s krmivem od podání do nádrže až po rozklad detritu nejsou nijak "jednoduché" a liší se podle podmínek za jakých k nim dochází. Přesto jako nechemik bych rád věděl odkud se u mne PO4 vzaly.
První verze akvária byla stará 13měsíců, v druhé verzi jsem ponechal asi 20% původního dna- štěrku a zasypal cca 140 litry jílového substrátu. V původní verzi jsem míval pH někdy i 7.8 a tak jsem ho snižoval kys.fosforečnou (to jsem ale ještě fosforečnany neměřil) a je pravda, že krátce po založení 2 verze jsem jednou pH taky snižoval. Kyselina je silně koncetrovaná a použil jsem v naředěném stavu možná tak 6-8 ml a pH se upravilo pod 7. Mohl se fosfor v nádrži na něco navázat a přetrvat ve vodě a z tohoto množství kyseliny by mohly být koncentrace větší než 10 mg/l ? V nádrži je asi 1130 l vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2015 23:46 RBSC Re: aldab
Ryby k tomuto minitestu nepotřebuješ, jejich podíl na biodegradaci/uvolňování fosforu je v porovnání s mikroorganismy zanedbatelný. Především jejich exogenní enzymy štěpí bílkoviny, sacharidy,... (navíc i ony produkují v akváriu silné kyseliny). Vhodnou koncentrovanou kyselinou bys tento pokus značně urychlil(ale jako nechemik se k ní jen tak nedostaneš). Podmínkami jsem mínil například teplotu, pH,...
to je taky důvod proč dochází k rozkladu organických látek v rašeliništích daleko pomaleji.
Deionizovaná voda se používá k desorpci snadno rozpust.fosforu z půd, na pevnější chemické vazby jako například v organických látkách má sama o sobě vliv daleko menší, navíc se mikroorganismům příliš zamlouvat nebude. Když použiješ nějakou "normální vodu", stabilně ohřátou a necháš vyhnít krmivo důkladně, naměříš pravděpodobně vyšší hodnoty.

4 měsíce?? To počítáš včetně prvního založení akvária? Substrát z první verze byl při zakládání druhé verze vyměněn před napuštením?(jen taková perlička... fosfor můžou uvolnit i samotné rostliny, pokud je k tomu podmínky donutí)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2015 20:22 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: aldab
So záujmom sledujem túto debatu, pretože ja mám presne opačný problém - miznú mi fosforečnany. Chcel by som v akváriu držať cca 0,8 mg/l, na toľko prihnojujem aj prilievanú vodu do akvária pri výmene (mením polovicu). Okrem toho denne pridávam 0,15 mg/l, čo je spolu za týždeň vrátane výmeny vody pridanie cca 1,3 mg/l v hnojive (čo sa mi zdá dosť). Napriek tomu po týždni klesne množstvo fosforečnanov na cca 0,2 mg/l. Substrát mám kremičitý piesok, lenže je v ňom veľa humusu, tak sa domnievam, že do neho sa viažu fosforečnany (pekne to opisuje Marcel v článku www.prirodni-akvarium.cz/…).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.03.2015 20:01 Muž aldab [3] Re: RBSC
věřím, že máš jistě pravdu. Můj pokus jsem založil na úvaze, že by se PO4 mohly uvolňovat přímo z krmiva kt nebude sežráno a v akvariu taky nemám silnou kyselinu potažmo je staré 4 měsíce a PO4 je v něm moc. Takže PO4 se uvolňuje z krmiva až teprve po sežrání rybou a následně z detritu ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.03.2015 12:04 RBSC Re: aldab
Chyba v pokusu.-Příliš krátká doba.

Bez vhodných podmínek, bez použití koncentrované silné kyseliny, nebo bez enzymů (ryby, červi, mikroorganismy) může trvat měsíce(nebo i desetiletí) než se všechen organicky vázaný fosfor převede na anorganický - a tvůj test zvládne měřit jen rozpuštěné fosf.ionty.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... 12 13

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 18195x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/15395?od=128