Křemičitý písek vs. štěrk
Krevetkám to bude jedno. Mám u nich vyzkoušený frakce 0,6 ‑ 1,2 mm, 1 - 2 mm a 2 - 4 mm. Rostliny taky problém mít nebudou. Z tebou zmíněných variant bych dal 1 - 3 mm, kvůli případnému odkalování. 0,2 mm už bude celkem lítat.
příspěvky si určitě pročtu. Jen ještě přemýšlím jestli pro krevetky dát frakci 1-3 mm nebo třeba menší jako třeba 0,2-0,8? Aby to bylo pro krevetky v pohodě a rostlinky v něm taky rostli bez problémů.
Křemičitý písek je v pohodě. Edit: Ale musí to být křemičitý pisek a ne se za něj jen vydávát. A taky jde o to, čím jeto nabarvený. Viz. březnové prispevky
rybicky.net/forum/14948 www.rostlinna-akvaria.cz/…
Krevetky neocaridina davidi a v normalni akvarijni vode. Tvrda voda ale jinak normalni voda z kohoutku a huste osazena nadrz
Těžko říct takhle z hlavy... Především záleží z čeho nadrcený, jakým krevetkám a v jaké vodě.
Co myslíte tím drcený akvarijní písek?
Bude vadit krevetkam drceny akvarijni pisek 1-3 mm??
Starší reakce
Tent písek mám v akva přes 2 roky a žádný problém nepozoruji
V poslednom akváriu som skúsil akvarijný praný piesok z Hornbachu, hrubosť 0,8-1,6 mm. Ale skôr sa mi zdal ako už raz použitý ako praný. Boli v ňom totiž korienky a asi aj iný organický bordel. Akvárium sa zatiaľ snažím len dostať do rovnováhy. Toľko skúsenosť. Ale prakticky všetky tieto piesky sú svetlé a časom škaredé kvôli tomu, že na nich bijú do očí "hovienka" od slimákov a rýb. Poznáte nejakú alternatívu, ktorá by bola tmavá?
Dříve jsem používal filtrační 0,5-1,25mm. Pro mě je ta jemnější frakce lepší. Mám dost ryb co se přehrabují ve dně (zeměžrouti), ty to ocení. A mi se ty jemnější zrnka i víc líbí.
Samozřejmě počítám s tím, že budou větší ztráty písku při údržbě, ale já neodkaluji, takže to není nic podstatného. Mělo by to být do 10% za rok. Prozatím ten spárovací mám jen v malém akváriu a bez piskořek (všude jinde mám filtrační). Můj první filtrační písek jsem koupil přímo ve Sklorexu, celý 25kg pytel.
Viděl jsem dost těchto akvarijních písků a některé dost bublaly. Už ten název akvarijní ve mě od té doby vzbuzuje nedůvěru. Tohle je taky akvarijní.
www.superzoo.cz/… Z písek řeky může být klidně křemičitý písek ale není to nic automatického. V řece toho může je.
Není, testoval jsem na plechu kila písku v octu a ani bublinka.
Mám ho taky.
Koupil jsem ho z důvodu, že u nás na maloměstě písek do filtrací nemají, kdežto tenhle běžnej na dlažbu jo.
Jestli je lepší nebo horší nevím, ale zdá se, že funguje.
Je na něm nějaká garance o obsahu?
No né každý si pod popisek říční písek představí křemičitý písek.
Já teď testuju spárovací písek. Vypadá to, že je ještě lepší jak filtrační a cena poloviční:
www.hornbach.cz/… Mám ho léta a měl jsem i jemnější jen šel blbě odkalovat. Není to žádné bláto nebo sušené substráty.
Slehnout se ti může pisek, kterej obsahuje podíl jílu, což říční většinou nebývá . Já použivám křemičitý písek pro bazénové filtrace, a spokojenost
Je to křemičitý písek, jen jsem četl dost článků a myslím že i tady na rybičky.net, že u takhle malé frakce hrozí slehnuti dna, nebo tvrdé dno.... Nebo něco v tom stylu. A pak že v tom moc nejdou rostliny. Když ale procházím nádrže, vidím že ho používáte, jen jsem chtěl znát fígl, jestli nějaký je...
Problém říčního písku je že může obsahovat dost vápence a pokud chce někdo po čase zkoušet CO2 nefunguje to a dno se musí vyměnit.
Je to křemičitý písek co by se na něm slehávalo. Používáme prosperující rostliny a piskořky se do akvária s nimi většinou také dostanou.
Prosím o radu. Chci dno s frakcí 0,6 až 1,2. Nebude se dno slehavat? Viděl jsem tu dost prezentacís podobnou frakcí a nikde nečtu o problémech. Co používáte? Piskořky?? Díky za rady....
Starší reakce
Skoro v každé akvaristice.
0 09.01.2016 10:25 laki3 – Copak je to za dno??
Ahoj, drobná otázečka, při řešení problémů s cryptokorynami sem narazil na fotku s tímto pískem(štěrkem) poradí mi někdo kde takovéto dno popřípadě pořídit? celou dobu jsem pro liapor ale toto mne také velmi zaujalo
Starší reakce
hornbach 25kg 79kc....Uz sem koupil 100kg
a co použít betonářský písek... já koupil v Obi 10kg za stovku a měli tam i křemičítý 10kg za dobrou cenu...
Starší reakce
do malého určitě lepší jemnější, v malém akvárku bývají většinou menší rostliny a ty potřebují jemnější písek. Hrubý by taky opticky zmenšoval akvárko, nemluvě o tom že některé hrubé štěrky jsou docela nevhodné i do velkého akvárka.
Tak to je jinááááááá
tam ten písek určitě stačit bude.
Záleží, na co a kam to máš, třeba ti bude vyhovovat kopaný písek, betonářský písek, plavení písek, lámaný kámen, šotolina, sklenářský písek atd.........
písek
v menším akvárku mám i ten jemnější (0,6-1,2) a v pohodě. Ve velkým mám stavební křemičitej taky okolo 1-2mm a na tom nasypaný trochu drubšího říčního aby to vypadalo přirozeněji. Záleží jak chceš aby to vypadalo. Pokud tam chceš ten barvený flexi, tak už je škoda ho s něčím míchat.
Aby to nezahnívalo tak hodně kytek a nejlíp ještě piskořky aby ti to trochu provrtávaly (ale mě se v těch malých akvárkách daří i bez piskořek)
Aha, PH opravdu zvyšovat nepotřebuji (teď už vím, že je mramor vlastně vápenec). Takže použiji jen ten křemičitý (frakci 1-2mm). Nebude to zase pro rostliny a celkové fungování prostředí v akváriu příliš jemné?
tenhle se rozhodně nerozpouští
Máš nějakej důvod dávat tam ten mramor? Potřebuješ zvyšovat pH?
přímo tenhle hnědej mám
rybicky.net/nadrze/13066 je spíš trochu do oranžova, ale vypadá pěkně. Jestli takovým barveným pískům nevěříš tak tam dej přírodní křemičitý, občas jde sehnat i ne až tak světlý. Nějakej říční štěrk by vypadal přirozeněji
Pěkný podvečer,
chtěl bych do mého prvního menšího akvária (cca 70L) dát na dno jako podklad hrubší (frakce 2-4mm) mramorový písek a na pohledovou vrstvu něco jemnějšího, barevný křemičitý písek (frakci 1-2mm).
Ale známý mi ten křemičitý písek do akvária moc nedoporučuje, jelikož je barven epoxidovými barvami které ve vodě rozpouští různé rozpouštědla. Konkrétně bych měl zájem o nějaký takovýto:
www.flexiobklady.cz/… (sice píší, že je přírodní, ale v nabídce mají i mnohem exotičtějíší barvy, které přírodně moc nevypadají)
Otázka zní, kolik je na tom rozpouštění čehosi pravdy a zda to bude nějak škodit rybám a nebo jestli to nebude zbytečná investice a dno o frakci 2-4mm mramorového písku bohatě postačí?
Starší reakce
mě popletl ten obrázek ale jinak mám jasno písek tmavší barvy
Zdravím co je lepší pro pancéřníčky drobný ? nevím jestli sterk nebo písek
Starší reakce
ja mam v akvarku křemičitý bílý 1,3 mm a 0,8mm namichamy a supr
ale mozna priste dam jen 1,3mm
o substratu je tady napsano uz hodne, ale z vlastni zkusenosti muzu rict, ze v mem mensim aqua, kde prave mam jemny kremicity pisek, ma problem rust cokoliv co rado koreni. Ale zase se v nem pekne ryje piskorkam
Znova bych do nej ale nesel. Hrubost uz presne nevim, zrnka maji tak 1 mm. Ta panensky bila barva mi taky dlouho nevydrzela, ale i tak to pravda vypada zajimave
Jinak pro uplnost, v druhem mam akadamu (stredni hrubost) a vypada to rovnez zajimave a kytkam se dari. Nevyhodou je ta cena a ponekud pracnejsi proces vymyvani pri zakladani akviska
Zdravím..Dnes asi zakládám aq...118l...vysoké..ale mám 2 možnosti...buď
www.megaobchod.cz/… anebo
www.zverimex-rybarske-potreby.com/… něco takoveho..chtěl by jsem mit v aq hodně vallesnerie...a v tom štěrku...se vyskituju vapenec...kdysi jsem to omylem smíchal..:(
Děkuji za každou vzácnou radu...
Starší reakce
Ja odkalujem obyčajnou záhradnou hadicou (2 m). Odklaujem do vedra nasávam aj piesok, špinavú vodu vylejem a vo vedre ešte premijem piesok čo mi ostal a potom ho dám naspäť do akvária.
Jemný písek odkalíš opatrně odkalovačem ve tvaru zvonu (skleněný, nebo plastový). U plastového je výhoda, že má na konci šroubovatelné dýnko v podobě jemného sítka, které brání nasátí písku. Dá se sehnat plastový odkalovací zvon s hadící podobné "husímu krku" a na konci je pumpička se zpětnou klapkou. Pomocí té pumpičky několikrát nasaješ vodu z akvária a pak už vše jede samo. Já při odkalování někdy odšroubuji to síto na konci zvonu a druhou rukou mačkám odkalovací hadici, čímž dojde k přerušení toku a uvolnění (vrácení) nasátého písku z prostoru zvonu zpět na dno. Tím dokonale "properu" nasáté množství písku a jak jsem již uvedl - vrátím zpět na dno. Chce to trochu cviku, ale je to celkem spolehlivé a jednoduché odkalení jemného písčitého dna.
Přeji Ti úspěšný "boj" - ale není se čeho obávat!
Přidat reakci
[1] 2
Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 2149x