Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Flourish Exce, Easy Carbo a CO2 Vital

 

NápovědaFórum » CO2 » Zkušenosti a rady 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 2 Přejít na další stránku   1  
Flourish Exce, Easy Carbo a CO2 Vital
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2014 16:38 Muž Zoidik [2193] - Ničemu nerozumím, nic neumímRe: Matsy
Jednu dobu jsem ho dával, pak jsem přestal, takže asi tak max dva měsíce ho už nedávkuju a na rostlinách už to začíná být znát. Ještě že je na cestě plynné CO2 z rostlinných akvarii
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2014 16:25 Matsy
Je to celkem dobrý ale mám pocit že kvasnice jsou lepší a možná i levnější.Kytky mi rostou dobře.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.04.2014 16:35 Muž Samper [3] Re: Romant
Tak mlha se vytrvale drzi, uhyn zatim zadny. Nevydrzel jsem a vymenil cca 30% vody, protoze myslim ze ten nalevnik to neni. Stale nekrmim, i tak endlerkam "lezou hovinka", asi jak ozobavaji rostlinky. PMDD ani uhlik jsem nedaval, jedu jen slabe co2 pres tetra optimat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2014 20:43 R Muž romant [27987] Re: Samper
Hmm, máš jenom lehce načatou nitrifikaci, ráno moudřejší večera.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2014 20:33 Muž Samper [3] Re: romant
Ok, jdu na to. Mam tam cernou tapetu a zadny mrsky jsem nevidel. Jeste jsem si vzpomnel, ze jsem vcera vyhodil maly stary zaraseny anubias a skomirajici solenku co jedina nerostla a hnedly ji listy.
Edit: Tak fakt nic
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.04.2014 20:29 R Muž romant [27987] Re: Samper
Naber trochu vody do skleničky a proti nějakýmu tmavýmu pozadí do ní posviť baterkou a když se to, co uvidíš bude hejbat je to nálevník.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2014 20:25 Muž Samper [3] Re: romant
Fotka k příspěvku Vcera jsem menil vodu jako kazdou stredu. Filtr jsem nepropiral, krmim velice malo. Mam tam list mandlovniku a dnes jsem taky pridal olsove sisky 3 ks. Chybi uz asi 2 dny jedna neonka, mozna umrela nekde pod korenem pac jsem ji nenasel, nemohlo by to byt tim? Nikdy za cca 20 let jsem zakal nevidel tak na to koukam jako blazen. Jedina zmena ten uhlik..
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2014 19:49 R Muž romant [27987] Re: Samper
Neprováděl jsi i jiný operace, jako odkalování dna a čištění filtru, protrhávání rostlin?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2014 19:37 Muž Samper [3] Re: pancéřníček
Z ceho?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2014 19:36 Muž pancéřníček [168] Re: Samper
Možná to budou nálevníci...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2014 19:29 Muž Samper [3] – Mlha v akva po pridani tekuteho uhliku
Dnes jsem pridal 0,5 ml easy carbo a po prichodu z prace je akva jakoby v mlze. Rybky i krevetky jsou zatim ok. Davkovani je v poradku, dal jsem jeste min nez je doporucene mnozstvi. Setkal jste se s tim nekdo?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2014 22:03 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: palhub
Tohle je velice podstatna informace, je to totiz 25x tolik pri davkovani, a bavime se uz o akceptovatelne koncentraci toho "hnojiva". Jiste ze i bezni lide bezne pracuji s toxickymi latkami, ale tohle mi uz prislo jako silenost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2014 21:57 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: mhhory
Na svuj nazor mas jiste pravo a nikdo Ti jej nebere. A mohu to zkusit i z druhe strany.

Rekneme tedy, ze ta koncentrace je uz pro rasy nejak toxicka, ne ze je uplne zahubi, ale jistou vyhodu muze poskytovat, a ze dostupny uhlik se rostlinam proti nepridavani CO2 podstatne zvysi, takze podstatne zlepseni rustu je mozne. At nejsem jen skeptik.

Zarazi mne ale 2 veci.

Prvni je davkovani. Odpovidalo by cistemu glutaraldehydu, ale to je silne toxicka latka a byla by dost sila jej prodavat jako bezne dostupne akvarijni hnojivo. At je to co mas cokoli (pise se o "pribuznych" slouceninach, ale informaci neni moc), bud pri manipulaci opatrny, tim urcite nic nezkazis.

Druha vec je, ze jsi ani pri pridavani CO2 z lahve nemel takove vysledky. To je minimalne podivne, neco muselo byt spatne, at uz slo o spatnou aplikaci samotneho CO2, nebo o jine chybejici soucasti vyzivy rostlin, ktere ted dodavas.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 9   03.01.2014 21:01 Muž palhub [9] Re: mhhory
mhhory napsal: Pokud si přečtete tak i na návodu použití je, že se dávkuje maximálně 4kapky denně na sto litrů
Na návodu je psáno 1-4ml. Což je oproti 4 kapkám veliký rozdíl ;-) Myslím si, že tím přidáváním CO2 Vitalu ten lepší růst nebude.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   03.01.2014 20:20 Muž mhhory [2] Re: Aforte
Tak nenáročné rostlinky mám, ale tak to na to snad nemá takový vliv.
Pokud si přečtete tak i na návodu použití je, že se dávkuje maximálně 4kapky denně na sto litrů, a to ještě tak že se 4 kapky dává u hustě založených akvárií.
Myslím si, že výrobce dobře ví co a jak se má používat a v jakém množství. Pokud si přečtete recenze i na jiných webech, v Praze u pěstírny akvarijních rostlin dokonce porovnávali CO2 z flašky a CO2 vital... a světe div se, CO2 vital po 2 měsíčním používání měl lepší výsledky než z flašky.

Nikomu to tu nevnucuji, jen píši svůj pozitivní komentář s výrobkem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2014 19:19 Muž Aforte [533] - RostlinyRe: mhhory
Navíc v akva máš především nenáročné kytí. Taková limnophila, micranthemum micrathemoides, rotala rotundifolia atd jsou v klidu bez přidávání CO a hnojiv.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2014 19:17 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: ludvik
Za hrubost sveho vypoctu se omlouvam, mohu i jinak.

C5H8O2 => 60% uhliku (zaokrouhleno)
CO2 => 27% uhliku (zaokrouhleno)

Komu se to tedy nelibi, muze vynasobit vysledek 2.2x (zaokrouhleno), pokud si mysli, ze veskery pridany uhlik je vyuzitelny. Ja si to nemyslim, ale budiz, zhruba jako 2.6mg/l CO2 (zaokrouhleno). To ale dokaze lecktere akvarium i uplne samo z vlastni produkce.

EDIT: A to jeste blahosklonne pomijim, ze koncentraci CO2 se snazime drzet po cely den, kdezto ty tri kapky jsou jednou za den...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2014 19:05 Muž ludvik [1082] Re: Designer
Někde je tu i přesnější výpočet ... miligram to nebude.

Ale je zajímavé, někomu to funguje, někomu ne. Já spadám spíš do toho ne.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2014 19:01 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: mhhory
3 kapky na 100l, jako nahrada CO2?Tak ja jdu pocitat :) .

Kdyz budu chtit jednorazove zvednout CO2 o 20mg/l ve 100l vody, potrebuji k tomu 2g CO2, tedy pro predstavu zhruba litr plynneho CO2 pri atmosferickem tlaku. Uz ted je nekomu na tech trech kapkach neco divneho?

Ted jsem si to schvalne zkusil, odmeril, abych nekecal... potrebuji 25 kapek vody na 1ml. Glutaraldehyd muzeme povazovat za totez, ma temer stejnou hustotu jako voda (a nejaka takova chemikalie to bude).

Jedna kapka tedy plus minus autobus vazi 1/25g, tedy 0.04g, tri kapky 0.12g.

I kdyby veskera ta pridavana latka byla vyuzitelna stejne jako CO2, dosahnu jednorazovym pridanim tri kapek do 100l koncentraci 0.12g/100l=1.2mg/l, a to je proti pridavani CO2 jak jsme bezne zvykli naproste nic!

Bez urazky, chapu Tve nadseni nad rustem rostlin, ale ty rostliny Ti spis rostou dobre proto, ze je mas hodne rad, verim tomu vic nez temhle trem kapkam ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.01.2014 18:12 Muž mhhory [2] – Moje zkušenosti
Tak já používám CO2 vital už skoro 3 měsíce a můžu jenom doporučit. Od té doby co každý den dávám 3 kapky na 100 litrů denně, tak mi rostliny krásně rostou a jsou zelené.
To jsem s bombou CO2 nikdy neměl.
Navíc mi nerostou řasy, nebo spíš se minimalizuje jejich růst.

Nyní to došlo tak daleko, že jsem bombu od CO2 vyhodil a používám jenom CO2 vital, je to jednoduší.

POZOR na jednu věc: nesmí se předávkovat, je to opravdu dost znát. Jakmile se předávkuje akvárium tak se růst zastaví. Radši dávkovat o kapku méně než více !!

Jinak rostlinky rostou jak šílený, viz moje akva. potlesk
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2013 21:49 Muž dudak [1885] Re: Marcel G
Marceli mám o tom určitou představu, dělalo by se to nejspíš v laborce, doma to vůbec nechci mít, vždy bych donesl jen cca 500ml toho naředěného. Ale šlo mi právě o ty zkušenosti, třeba toxické výpary má kdejaká barva nebo ředidlo a každej se toho občas nadejchnul, ta míra se prostě špatně posuzuje. na poleptání to si dá člověk pozor, ale právě proto jsem se ptal na ty osobní zkušenosti. Určitě bych si mohl na zkoušku koupit hotovou lahvičku některého komerčního přípravku a v případě že to nebudu dlouhodobě používat, by mě to vyšlo i levněji, protože menší množství glutaraldehydu 25% než jeden litr se skoro nedá sehnat. Takže, když to nebudu používat, zbyde mi 17 litrů 1,5% roztoku, ale chci to prostě vyzkoušet. A ne že bych to v akvárku potřeboval, kytky mi jdou dobře, používám CO2 z lahve.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2013 21:11 Marcel G Re: dudak
Jen doufám, že jsi četl bezpečnostní list (např. www.pentachemicals.eu/… ), a víš o všech rizicích, která jsou s tím spojená. A také doufám, že máš k tomu svojemu pokusu odpovídající vybavení, a opravdu víš, co děláš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2013 19:51 Muž dudak [1885]
předně bych chtěl říct že souhlasím s tím že glutaraldehyd je pěkné svinstvo....
Ale přesto mi to nedá a chtěl bych ho vyzkoušet. A protože si rád dělám věci sám, tak si to chci namíchat taky sám, přímo z glutaraldehydu. Nejde jenom o cenu, ale i o ten proces samotny, to objevování a následnou spokojenost se sebou samým. Nejlépe jde sehnat asi 25% vodný roztok, takže potom ještě naředit. Litr 1,5% glutaraldehydu by pak vycházel cca na 20Kč + cena destilky, kdybych to míchal do ní. Pokud by se to míchalo jen na kratší dobu, tak by to možná ani destilka bejt nemusela. Takže se chci zeptat, jestli s tím má někdo zkušenosti, jak s mícháním tak s přidáváním.
dik ;-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2013 15:57 Žena Pepenka [126] - Raci, krabi, krevetkyRe: Burik
Jj, vím že je to tam napsané, ale nějak mi nedošlo, že ten mech je prostě tak blízko hladiny a aplikaci..takže dnes jsem ho ostříhala a Vital aplikuju v místě, kde žádný mech není.. holt není nad osobní zkušenost tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2013 15:41 Muž Burik [727] - AquascapingRe: Pepenka
To je známý fakt,že to likviduje mechy ve větší koncentraci,je to tu zmíněno krát.To žluté odstříhni a mech pojede normálně dál ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2013 13:26 Žena Pepenka [126] - Raci, krabi, krevetkyRe: Danila
Fotka k příspěvku Jsem idiot..CO2 vital sice hubí řasu (teda asi, prostě jí nepřibývá), ale nedělá dobře mechům..moje osobní zkušenost stydim . Asi jsem dělala chybu, že jsem ho vždycky aplikovala do jednoho místa.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2013 08:30 Muž Aforte [533] - RostlinyRe: christ
Mám i bioflor, ale už jsem ho cca min 2 měsíce nepoužil. Nic to s rostlinkama nedělá. Jo, předávkoval jsem CO2 vital. moje chyba. S gluteraldehydem není radno si zahrávat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   15.11.2013 23:41 Žena Danila [4489] - SumciRe: Aforte
To asi nebyl CO2 vital. Dávám minimálně měsíc každé ráno do 50 l krevetárka 2ml CO2 vital a naprosto bez problémů, jak cherryny, tak crystalky.
A mechy rostou jak zběsilé. hop
Mimochodem, železo jsem přidala také...a v pohodě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2013 22:45 christ Re: Aforte
Myslim si ze vital pokud jsi ho nepredavkoval rozhodne krevetky nezabil. Jeste mozna pokud jsi podle rataje nepouzil bioflor na podporu co2 aktiv kterej obsahuje zelezo...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2013 22:36 Žena Pepenka [126] - Raci, krabi, krevetkyRe: Aforte
Jseš si jistý že za to může Vital?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2013 22:29 Muž Aforte [533] - RostlinyRe: Ciffik
Jojo. I já jsem poznal, co to dokáže. Vyvraždilo mi to většinu krevetek. :-|
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   15.11.2013 21:58 Muž Ciffik [761] - RostlinyRe: pleba
No vidíš, já ho chápu přesně opačně - jako svinstvo, co spíše rozdýchají vyšší rostliny než ty nižší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2013 21:34 Muž pleba [2]
RBeil napsal: A opravdu to tak likviduje tu řasu jak jsem někde četl nebo to je jenom nějaký kec pro nalákání lidí?
Nesmíš ten Vital chápat jako roztok proti řase, ale jako pro podpoření růstu rostlin, které pak řasu vytlačí... Je to hold o nastavení správné rovnováhy v akva

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2013 17:00 Muž Burik [727] - AquascapingRe: Aforte
Neřekl bych že je to zbytečné :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2013 16:53 Muž Aforte [533] - RostlinyRe: Burik
Mně třeba riccii úplně ničí. - neroste. I při CO2 dáváš CO2 vital? Není to zbytečné?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2013 16:42 Muž Burik [727] - AquascapingRe: Aforte
Nevadí všem, pokud dáváš doporučené množství.. Já dávám denně dvojnásobné dávky a všechny mechy rostou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.10.2013 16:17 Muž Aforte [533] - Rostliny
Zdravím,

jakému mechu nevadí používání CO2 vital?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.09.2013 12:20 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: MRP
Rad si to prectu, zatim jsem to jen proletl o co jde, a nektere uvahy jsou mi tam dost povedome ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.09.2013 11:49 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: MRP
Nevypátral jste jaké bakterie ho rozkládají?

Možná spíš než bubliny, tak byl to přepočítal i na mg/l. (vím, že je to zavádějící, ale jistě si pod tím víc lidí něco představí)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   30.09.2013 10:47 MRP – glaraldehyd
Něco o glutaraldehydu jsem sepsal zde. pmdd.mrp-cz.com/…
Budu rád, když to zkritizujete.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.09.2013 07:40 Žena Pepenka [126] - Raci, krabi, krevetkyRe: AcidBurnCZ
Dávám cca 10 dní, což je příliš krátká doba na posouzení zda funguje.., nebo se projevuje něco jiného, každopádně od doby co přidávám mi rostlinky bublinkují jak o duši a zrychlil se růst..ovšem došlo i ke změně osvětlení (přidáno), takže to kidně může být světlem :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.09.2013 21:54 AcidBurnCZ
S timto vyrobkem muzu jenom rict ze rostliny prosperuji a rostou. Kombinuju jeste s Bivojem. Do te doby kytky vubec nerostly. Nic jsem jineho nemenil.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2013 19:00 Muž Horác [3942] Re: vaaclav
"Chemicky korektnější" mi přijde spíš takováto formulace: Snížením pH ("okyselením vody") se obsah celkového (anorganického) uhlíku nezvýší, jen se změní poměry jednotlivých složek ve prospěch volného CO2 na úkor (hydrogen)uhličitanů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2013 17:02 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Horác
Já to vím, hádám se o tom už roky, protože jsem dříve na úpravu pH po výměně vody používal 3% kyselinu solnou. Až ty jsi myslím potvrdil že to tak je. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2013 15:14 Muž Horác [3942] Re: vaaclav
Václave :o) ... to už není nic jiného, než slovíčkaření ... ale dobrá ... pokud chceš, tak si všude, kde jsem psal o "zvyšení CO2" dosaď "zvýšení volného CO2" :o))) ... Jinak samozřejmě platí, že když snížím pH, vytěsním z hydrogenuhličitanů kyselinu uhličitou, ta se rozloží na CO2 a vodu (TAKŽE CO2 SE ZVÝŠÍ :o) a CO2 pak utíká pryč z akva, protože je ho zde náhle víc, než kolik odpovídá parciálnímu tlaku CO2 nad hladinou (ale to už se opakuju) ... nic ... venku je pěkně ... jdu s dcerkou na procházku :o) ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2013 15:01 Muž Horác [3942] Re: Marcel G
Marcel G napsal: neznám osobně nikoho, kdo by snižoval pH pomocí HCl.
můžeš se zeptat například Václava (resp. vaaclava) :o) ... pokud vím, tak ten s tím má praktické zkušenosti ...

Marcel G napsal: Pokud jde o tvůj poslední komentář, tak já jsem samozřejmě nemluvil o akvárku, kde se bublá z bomby nebo jinak uměle snižuje pH. Zas takový idiot nejsem, abych si něco takového myslel. Mluvil jsem o vodě, kde je ve "výchozím" stavu (tj. po natočení z kohoutku)
Pro tu to samozřejmě platí taky. Vždy to směřuje (tu rychleji, tu pomaleji) k rovnovážnému stavu.

Marcel G napsal: PS: A proč vlastně nám k tomu něco nanapíšeš ty, když jsi chemik?
Páč na to nemám nervy :o) ... Vysvětlovat chemii (na téhle úrovni) ... v internetové "diskusi" ... mám vážné pochybnosti o tom, zda-li je to vůbec možné ... a na vlastní články bohužel stále nemám čas ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2013 13:37 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Horác
Doma mi stoji ruzne vody a cekam co s tim bude vecer. Uz od pocatku mohu rict, ze drive jsem si byl merenim pH celkem jist, at uz slo o ruzne barevne provedeni pripravku k mereni (papirky ci kapky), aspon +/-0.5, ze bych rozhodne vic neujel, spis min. Ted na to koukam v rozpacich (po tom co tady vsechno slo) a jist si nejsem zda ten odstin vubec prirazuji spravne. Podotykam, ze barvocit mam O.K.

Po trech hodinach je bromthymolova modr v destilce jedlou sodou dotazenou na dKH=4, volne na vzduchu, stale modra, mozna dokonce jeste modrejsi nez hned kdyz jsem to nalil z lahve, kde mam vodu 4dKH namichanou, lahvicka modri nova, byla cerstve otevrena.
Pokud vezmu barvy zde:
www.prirodni-akvarium.cz/…
pak ma minimalne pH=8. To jsme ale cekali. Proste to uhnulo s pH na takovou uroven, kolik je tam parcialni tlak CO2 v atmosfere za danych podminek schopen nacpat (teplota kolem 20°C). Nakonec proto taky funguje dropchecker.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2013 11:41 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Horác
cituji: Akvarista.cz
Od SIDONIUS pro VACLAV
Snížením pH ("okyselením vody") se obsah CO2 nezvýší, jen se změní jeho poměry ve prospěch volného oproti vázanému (obvykle v hydrouhličitanech). Obsah CO2 se zvýší skutečně jen rozkladem organické hmoty, resp. jeho umělým přidáváním v plynné formě. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2013 11:23 Marcel G Re: Horác
Předně, nemám problém uznat svůj omyl v některých věcech, co jsem ohledně CO2 psal. Na druhou stranu to, co píšu na svém webu o chemii CO2, jsem konzultoval s vedoucím katedry chemie na fakultě, kde pracuji. Nevidím tedy důvod, proč bych nemohl psát o chemii, i když nejsem vystudovaný chemik. Nicméně uznávám, že v posledním odstavci to tam vysvětluju trochu nešťastně, když jsem psal: Někteří akvaristé se totiž zcela mylně domnívají, že pokud dostatečně sníží hodnotu pH (např. pod 6.0), jakýmsi zázračným způsobem se jim veškerý uhlík přítomný ve vodě přemění z HCO3 na CO2. Nepředpokládal jsem, že by to někdo aplikoval na HCl (neznám osobně nikoho, kdo by snižoval pH pomocí HCl).

Pokud jde o tvůj poslední komentář, tak já jsem samozřejmě nemluvil o akvárku, kde se bublá z bomby nebo jinak uměle snižuje pH. Zas takový idiot nejsem, abych si něco takového myslel. Mluvil jsem o vodě, kde je ve "výchozím" stavu (tj. po natočení z kohoutku) vyšší koncentrace CO2 (např. 7-10 mg/L) ... jak to popisoval Designer. Ten uváděl, že jeho voda z kohoutku má KH 5 a pH 7.3 (= 7.1 mg/L CO2 dle Tillmanovy tabulky). Co mě osobně není jasné, je, zda bude i z téhle vody CO2 utíkat, když rovnovážný stav je někde kolem 0.5 mg/L. To je celé. Každopádně až budu mít více času, zkusím si to lépe nastudovat, abych pak neplácal nesmysly.

PS: A proč vlastně nám k tomu něco nanapíšeš ty, když jsi chemik? Jde nám přece o pochopení toho, jak to funguje. Obzvlášť, když spousta věcí, které tu řešíme, v literatuře není, nebo bys musel opravdu do hloubky studovat chemii, abych dobře chápal všechny vztahy, které tam hrají roli. Pro většinu lidí je obtížné pochopit chemismus vody, když nemají po ruce nikoho, kdo by jim vysvětlil jejich dotazy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.09.2013 09:13 Muž Horác [3942] Re: Marcel G
Marcel G napsal: No, přiznávám, že nejsem chemik a musím říct, že některé věci mi také nejsou úplně jasné.
No ... já to tak nějak tušil. Ale i tak jsi mě dostal ... Nejsi chemik, ale přesto píšeš články o akvaristcké chemii? Nemyslíš si, že bys měl mít chemii dokonale v malíku a teprve pak ji aplikovat na akvárium? (Abys nedopadl jako Rataj ... ten si taky myslel, jak chemii krásně rozumí ... a vyšly mu z toho neuvěřitelné bláboly ...)

ad "přírodní uzavřený systém" ... a to je čo? Podle mě je to protimluv. Příroda nezná uzavřené systémy. (Jednou ze základních vlastností ekosystému je výměna hmoty a energie s okolím).

ad formy uhlíku - nechápu, proč mi tady vysvětluješ takové triviálnosti (nechemik ... chemikovi :o) to mi hlava nebere

Marcel G napsal: Horác tady mluvil o přidávání silné kyseliny (HCl). ... i když nechápu, proč by někdo něco takového dělal/riskoval)
Snažil jsem se ti vysvětlit, že tvé tvrzení, že snížením pH NELZE zvýšit množství CO2 není pravdivé. To ale neznamená, že bych to tu někomu doporučoval. Přidání silné kyseliny (jak je patrné z mnou uvedených rovnic) snižuje množství hydrogenuhličitanů a tím ovlivňuje pufrační kapacitu vody, což je celkem ošemetná a od určitých hodnot dokonce nebezpečná záležitost.

Marcel G napsal: Pokud jde o přesnou koncentraci CO2 v akvarijní vodě, a o to, zda koncentrace rozpuštěného CO2 ve vodě bude na stále stejné úrovni (podle Tillmanovy tabulky), tak v tom úplně jasno nemám. Musel bych nad tím ještě přemýšlet. Je proto pro mě otázkou, jestli si bude vodovodní voda udržovat stabilní úroveň CO2 na základě vztahu alkality (KH) a pH, nebo jestli se bude koncentrace CO2 ve vodě "přizpůsobovat" rovnovážnému stavu (voda vs. vzduch)
Kristepane ... a co sis myslel? Ať už to céóčko navýšíš (oproti rovnovážnému stavu) jakýmkoliv způsobem (bubláním z bomby nebo snížením pH), ten plyn bude z toho systému unikat. Nebo snad pro akvárium neplatí Henryho zákon?

Fakt si to pořádně nastuduj ... uvědomuješ si vůbec, jaké tu můžeš natropit škody? (byť v dobrém úmyslu?)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [2] ...... 8

Zpět na obsah sekce CO2 • Zobrazeno 7909x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/15164-flourish-excel-a-easy-carbo?od=51