Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Vnitřní versus vnější filtr

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Přejít na předchozí stránku 3 Žádná další stránka   1  
Vnitřní versus vnější filtr
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2010 12:26 Muž vlasolis [2] Re: Silent
A to když vypnou proud tak ten filtr vyteče?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2010 12:24 R Muž Silent [5949] Re: vlasolis
Já u vnějšího čistím předfiltr jednou za měsíc a do hlavní biologické části jsem po 10ti měsících ještě nesáhl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2010 12:24 Muž vlasolis [2] Re: Silent
ten co2 difusor mě zajímá.zkoušel jsem petku s lipovým dřívkem .Dá se ten difusor využít i při výrobě co2 z kvasnic?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2010 12:19 Muž vlasolis [2] Re: hf
Taky jsem se někde dočetl, že se nemusí ten vnější tolik čistit, je to pravda?Možná jen už nevím co by,a tak vymýšlím hlouposti.Jen mě přijde ten externí účinější jak je v něm víc těch druhů filtračních hmot.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2010 12:13 R Muž Silent [5949] Re: vlasolis
Tak základní výhody vnějších filtrů jsou- větší objem a variabilita filtračních médií, většinou snadná regulace průtoku, možnost variability sání a výtoku, možnost instalace přídavných zařízení (UV lampa, CO2 difuzor) a nezabírá místo v nádrži což je jak výhoda tak i potencionální riziko nebezpečí možného úniku vody. Výhoda vnitřního filtru je jeho snadná přenositelnost v případě potřeby a dobře funguje jako rychlofiltr. Nevýhody jsou dané jeho konstrukcí - většinou malý objem hmot, zabírá místo v nádrži až na vyjímky nelze použít více druhů filtračních hmot.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   05.10.2010 12:09 Muž hf [54] Re: vlasolis
Externí filtr je z principu stejný jako vnitřní. Výhodou je obvykle větší variabilita i velikost filtrační plochy, protože nejsme omezeni místem v akvárku. Nevýhodou jsou hadice a sraní kolem a dále nepatrné riziko, že pokud někde něco praskne, tak vyteče nezanedbatelná část akvárka na podlahu.

Zákal po krmení je naprosto normální a spíš než otázka který filtr (externí, vnitřní) si s ním poradí rychleji by měla znít, kolik jaké filtrační hmoty a jaký průtok si se zákalem poradí rychleji. Osobně bych ale kuli zákalu při krmení vůbec filtr neřešil...

P.S. Já se u jídla taky pobryndám a nadělám na stole nepořádek, je to jídlo ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2010 12:04 Muž vlasolis [2] – výhody externího filtru
Chtěl bych se zeptat, zda-li je nahrazení interního filtru externím dobrý nápad.V čem jsou výhody toho vnějšího a naopak, jestli jsou i nevýhody.Přemýšlím o koupi, a tak mne zajímají názory akvaristů, kteří v nejlepším případě zkoušeli oba tipy filtrace.Jde mi o to, že po krmení, zůstává ve vodě zákal (nic extrémního) který se mi nelíbí.Poradí si se zákaly externí rychleji?No prostě jestli si ho mám pořizovat.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2010 17:51 Usine Re: rayn666
Měl by jsi zřejmě vyměnit filtr, protože má malou filtrační náplň a velký průtok. Funguje asi jen jako mechanický filtr a proto se ti brzo ucpe. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2010 10:07 JuraS Re: Yirka
jak jsem někde viděl presentaci pro cca 150 lt akva homamade filtr o obsahu 50 lt filtračních hmot tak ten nemusí čistit roky...jestli je dobře sestavená celá filtrace...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2010 09:22 Muž Yirka [9126] Re: rayn666
Záleží na druhu filtru, náplních, typu nádrže a obsádce. V podstatě však za normálních okolností vnější filtr emusíš čistit dlouhé měsíce. Intervaly se pohybují mezi půlrokem až rokem a půl. Náplně se properou a vydrží léta.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.09.2010 09:16 Muž rayn666 [0] – Udrzba
Ja by som sa chcel este spytat na udrzbu vonkajsich filtrov. Mna by zaujimalo, ze ako casto treba menit napln filtra alebo vobec ako casto treba precistit vonkajsi filter. Mam ten problem, ze moj vnutorny filter sa mi velmi rychlo zanasa - a tak som zacal rozmyslat o vymene na vonkajsi filter.. hmm

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.07.2010 12:06 JuraS Re: ondrak
Do vnějších filtrů se dá nainstalovat cokoliv..pokud tím myslím homemade výrobky tak si je můžeš udělat jak se ti zlíbí..já mám ve filtru jak měření teploty, měření CO2 tak ohřev vody a sycení CO2 ale i obohacení tekutým hnojivem...a samotnou filtraci mám de-fakto oddělenou..u homemade "hrncových" se to dá vyřešit také..homemade výrobky filtrů jsou při použítí šedé kůry mozkové přímo odladěné na daný typ akva zatímco ty kupované musí v návrhu designérů počítat s maximální šíří možných použití...já pro svůj fitr uvažuji ještě s doplněním o automatické krmení buď mraženou nebo raději živou potravou...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2010 21:19 Muž hf [54] Re: ondrak
Co se přidávání CO2 týče, tak ze svojí zkušenosti jednoznačně preferuji při použití externího filtru přidávání mimo akvárko a to buď před filtr, za filtr nebo kdekoliv mezi tím, a nebo prostřednictvím reaktoru. Jakékoliv volné rozpouštění přímo v nádrži je zřídka kdy 100%, nehledě na estetickou stránku věci, ne každý chce mít hruznou skleněnou obludu v akvárku. Někde jsem dokonce viděl ještě mechanicky poháněný "rozmetač" CO2 přímo do akvárka, prostě strašný...

Zkoušel jsem do 200l akva bublat na pH 6.6 (KH 5), a jak filtr tak hadice zvládly bublání přímo do hadic pomocí jehly před filtr i za filtr, nic se nezavzdušňovalo, pokud tam něco zůstalo večer před vypnutím bublání (mám elmag ventil), tak to do rána bylo pryč. Nicméně jehly píchlé do hadic se mi moc nelíbily (ale fungovalo to perfektně) a externí reaktor jsem už měl stejně koupený, tak sem ho tam strčil zpět.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2010 21:12 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: Maza
"Zavzdušnění"? To je něco jiného! To mě potkalo v případě mého Tetra Tec Ex 700... :-O
(Proto také "přes (tento) filtr" CO2 nerozpouštím.)
Co se týče vlivu na bakterie, jak jsem napsal: změřte pH, (NOx, NHx), a budeme chytřejší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2010 21:11 Muž hf [54] Re: ondrak
Já řešil jako vy externí filtr a externí topení. Bohužel filtrů s topením je jako šafránu a nikdy nemají srovnatelné parametry jako filtry bez topítka. Takže jsem koupil tohle

www.akva-tera.myeshop.cz/…

Zatím ale stále čekám na kuchynskou linku, takže nemohu přidat žádné postřehy z provozu. Berte to jen jako informaci, že existuje i něco jiného...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2010 20:52 Muž Maza [89] - Raci, krabi, krevetkyRe: Sid
Asi bych se nebál vysoké koncentrace CO2 ve vodě, spíš neustálého probublávání nerozpuštěného CO2 přes bakterie. Nepůsobil by na ně jako jed? A co zavzdušnění externího filtru oxidem? Některé levnější filtry by to nemusely rozchodit.
Nepolemizuju, jen mě to tak napadlo :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.07.2010 19:09 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: akvaristik
...Logika mi říká, že živý organizmus není nadšený, když do něj místo kyslíku peru co. Takže moje bakterie asi nebudou skákat radostí, když kolem nich bude 12 hodin denně (nebo dokonce 24) překoncentrovaná voda s CO2, místo kyslíku...
(Předpokládám, že hláskami c a o jste měl na mysli CO2...)
Jak jste přišel na to, že vpouštěním CO2 do filtru "do něj peru CO2místo kyslíku"?!
Vám vaše logika říká, že když budeme (např. řídící jednotkou) udržovat koncentraci CO2 v nádrži (např.) 30mg/l a CO2 budeme v prvním případě rozpuštět flipperem a ve druhém případě zavedením CO2 do sání filtru, pak v prvním případě bude koncentrace CO2 ve filtru nižší, než v případě druhém, a to dokonce tak, že ve druhém případě bude voda ve filtru "překoncentrovaná"?!
Opravdu to takto vnímáte?
...Druhá věc je, že jsme to vyzkoušeli. Filtr po několika týdnech po otevření velmi zapáchal. Opakováním jsme se utvrdili, že je to pravda. Vědecký podklad nemám...
To, že filtr "velmi zapáchal", je příliš subjektivní a velmi pochybný argument - účinnost filtru se (i v amatérských podmínkách) "měří" jinak, než "čichem". Co kdybyste se v budoucnu pokusil získat v této souvislosti nějaká čísla? :-)
...Pak si také myslím, že CO2 se účinně rozpouští tehdy, pokud na něj nepůsobí velká síla, tzn. nejlepší je, když se nechá pozvolna rozpustit ve Flipperu...
Nejsem si jistý, co si představit pod pojmem "velká síla", ale opět vycházíte z jakýchsi "představ". Ke zjištění, jestli se CO2 lépe rozpouští pomocí flipperu nebo jakéhokoli jiného difuzéru, může posloužit např. měření změn hodnot pH.
Máte nějaká taková "čísla"?
Předesílám, že vycházet pouze z "propočtu" procentuálního "úbytku" objemu bublinek CO2 při průchodu flipperem, (podobný tomu, jaký jsem na těchto stránkách poměrně nedávno "publikoval"), považuji za málo průkazné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2010 20:18 Muž ondrak [2] - AmerikaRe: NHKG
Prozatím mám v 80 litrech čerpadlo nasazený na velké kostce biomolitanu. Prostorná, ale biologicky účinná věc. Jako děcko jsem míval filtříky s molitanem nevhodné hrubosti a velikosti mobilu + vysokej průtok, takže vím o čem je řeč. Jsem přesvědčen, že to, co mám teď, dělá vodu čistou. Plánuju se ale posunout na vyšší level a udělat si amazonii v 250 litrech (hdoně mechu, dřeva, rostlin a pár skalár + krevety a krunýřovci). Zároveň s tím přichází i otázka příslušenství akvárka. Proto tu řeším filtr. :-))) ou, trochu off.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2010 18:29 Muž akvaristik [274] - RostlinyRe: ondrak
Zanášení ano, to je jedna věc a potom rozpouštění. To, že bublinku navedete do vývodu filtru ještě neznamená, že se Vám rozpustí. Já tvrdím, že ne. Nemusím mít pravdu, ale moje zkušenosti to potvrzují.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2010 18:27 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: ondrak
Záleží jak máte velké akvárium, mi se osvědčilo mít oba 2 typy filtrů najednou. Vnitřní s velkým průtokem a vybuchováním mám hlavně na mechanickou filtraci (L204 vyrobí hodně bordelu) a čistím ho každý týden. Vnější mám na biologickou filtraci, s malým průtokem a čistím ho pouze pokud je problém s malým průtokem.
Většina vnitřních filtrů má strašně malý filtrační objem a příliš velký průtok a do běžných akvárií se příliš nehodí.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2010 18:03 Muž ondrak [2] - AmerikaRe: akvaristik
Logika ano, ale já říkám, že bych CO2 difuzer instaloval na výstup čerpadla. Teď si ale uvědomuju, že by se pravdepodobně zanášel.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2010 13:20 Muž akvaristik [274] - RostlinyRe: Sid
Logika mi říká, že živý organizmus není nadšený, když do něj místo kyslíku peru co. Takže moje bakterie asi nebudou skákat radostí, když kolem nich bude 12 hodin denně (nebo dokonce 24) překoncentrovaná voda s CO2, místo kyslíku. Mám velice dobré zkušenosti s pulzním filtrem - princip asi znáte. Druhá věc je, že jsme to vyzkoušeli. Filtr po několika týdnech po otevření velmi zapáchal. Opakováním jsme se utvrdili, že je to pravda. Vědecký podklad nemám. Pak si také myslím, že CO2 se účinně rozpouští tehdy, pokud na něj nepůsobí velká síla, tzn. nejlepší je, když se nechá pozvolna rozpustit ve Flipperu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2010 12:12 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: akvaristik
A logika vám tedy říká co? :-)
A hlavně - k jakým konkrétním zkušenostem jste dospěl?
(Nebudu moci reagovat dříve, než zítra.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2010 11:40 Muž akvaristik [274] - RostlinyRe: Sid
Logický úsudek ale hlavně osobní zkušenost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2010 10:22 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: ALFicek
Osobně bych CO2 dal do klidnějšího místa akva (s menším prouděním vody)...
Proč? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2010 10:20 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: akvaristik
...Co se týče CO2, do filtru ho v žádném případě nepouštějte, to bakteriím škodí...
Máte pro tohle tvrzení nějaké argumenty? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2010 21:54 Muž Deathbull [1928] - CichlidyRe: akvaristik
Souhlasím...v malých akva jedu přes schované štíhlé vnitřní filtry kterým jsem přidal komory se substrátem a nemám sebemenší problém (1x Eheim biopower aka novější upravený aquaball a druhý Serafil od Sery)..a výhodu vidím v tom, že zabírá o mnoho méně místa než hlava s tak velkou kostkou biomolitanu, aby to mělo srovnatelný účinek.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2010 21:47 ALFicek Re: ondrak
Osobně bych CO2 dal do klidnějšího místa akva (s menším prouděním vody)

Jediny vnitřní o kterém mě kdy napadlo přemýšlet byl Aquaball od Eheimu, líbilo se mi že je modulární. Nakonec u mě vyhrál externí filtr. Když už čistit bafne se kyblík a jde se... bez cákání atd...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2010 21:40 Muž akvaristik [274] - RostlinyRe: navik
V jiné části fóra jsme o tom nedávno psali. Tento můj názor vychází hlavně z reálných výpočtů a zkušeností. Porovnání cena - výkon - péče hovoří pro moderní materiály. Je třeba to porovnávat globálně, ne podle toho, kolik stojí kousek molitanu a litr biologického substrátu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   23.07.2010 21:36 Muž navik [908] - SumciRe: akvaristik
akvaristik napsal: S vnějším filtrem je to trochu jinak. ... Biomolitan je v dnešní době přežitý.
Dosti radikální tvrzení o kterém si dovolím pochybovat. Fakt, že existují dražší a výkonnější materiály bych ještě nepovažoval za základ tak silného prohlášení :-) (i vzhledem k tomu, že bývá součástí i většiny vnějších filtrů ;-)).
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2010 21:28 Muž akvaristik [274] - RostlinyRe: ondrak
Právě že nerozpustí. Nechci ale nikomu nutit svoje zkušenosti. Ptal jste se - odpovídám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2010 21:15 Muž ondrak [2] - AmerikaRe: akvaristik a Deathbull
CO2 bych kontroloval přes počítadlo bublin a mezi tím a výstupem CO2 hadičky už nemůže vzniknout problém. Výstup CO2 bych nainstaloval na výstup filtru, bakterií by se vůbec nedotkl. Bublinka prohnaná výstupní trubicí se pěkně rozpustí. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2010 20:54 Muž akvaristik [274] - RostlinyRe: ondrak
S vnějším filtrem je to trochu jinak. Výhody vnějšího filtru je hlavně v tom, že jeho velikost dovoluje velké množství - tedy objem biologické filtrační náplně. To znamená, že po několika týdnech - tak 4-6 týdnech se utvoří kolonie bakterií, které jsou schopny potom likvidovat odpad poměrně dlouhou dobu. V ideálním případě stále, takže bez vyčištění, ale ideální případ nenastane. Takže po tom, co se filtr zajede, na něj asi tak rok nebudete muset sáhnout. Bakterie v něm mají ideální podmínky, protože díky proudění vody se k nim dostává dostatečné množství kyslíku. Ve filtru má být vždy maximální množství biologického substrátu, menší kousek předfiltrace. Biomolitan je v dnešní době přežitý. Co se týče CO2, do filtru ho v žádném případě nepouštějte, to bakteriím škodí, doporučuji systém s Flipperem od Dennerle, je nej)činnější. Ve Vašem případě bych si počkal na nový topný filtr Professionel 3 od EHEIMu, který dovezeme v nejbližší době.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2010 20:01 Muž Deathbull [1928] - CichlidyRe: ondrak
Pokud nechceš topení zvlášť, kup termofiltr, ten má topítko integrované. Např. Eheim dělá velmi dobré. CO2 bych spíše dal zvlášt aby bylo na očích pro rychlou kontrolu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2010 18:52 Muž kwen [1] Re: ondrak
další věcí je, že když chceš vyčistit vnitří filtr vždycky šaháš rukou do akva to u vnějšího nejde ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2010 18:27 mirobmx Re: ondrak
Difuzor CO2 áno,ale o topení neviem.Ale myslím,že nie.Účinnejšiu filtráciu má určite vonkajší filter,či chemickú,biologickú alebo mechanickú.Samozrejme kvalita=vyššia cena
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2010 16:10 Muž ondrak [2] - AmerikaRe: Yirka
Dá se do vnějších filtrů instalovat topení? a difuzér CO2?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   23.07.2010 15:50 Muž Yirka [9126] Re: ondrak
Biologicky účinnější bude vždy ten filtr, který bude mít větší filtrační objem a lepší filtrační média. Z toho vychází, že vedle vestavěných komorových filtrů jsou nejlepší filtry vnější, které uvedené výhody poskytují. Jejich nevýhodou je vyšší pořizovací cena.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2010 15:29 Muž ondrak [2] - Amerika – Vnitřní versus vnější filtr
Mám dotaz, na který zde nenacházím odpověd. Prakticky je užitečnější používat vnější nebo vnitřní filtr? (opomineme-li faktory jako výhoda umístění mimo akvárium u vnějšího, nebo žádný trubky z akvárka u vnitřního). Mě se prostě zdá, že biologicky účinější je vždycky filtr vnitřní - bakterie maj nejlepší podmínky pro existenci. Pro upřesnění - vnitřním filtrem myslím čerpadlo, na kterým je dole umístěn hrubší biomolitan. Tahle to používám 6 let a nic jinýho neznám. Pokud bych měl možnost do akvárka neviditelně umístit vnitřní filtr, je to lepší volba, než použít vnější?

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Žádná další stránka

1 ...... ...... [3]

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 6083x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/15130-vnitrni-versus-vnejsi-filtr?od=101