Vteřinové lepidlo
Mělo by to vydržet lepil jsem s tím i rostliny ty se po čase můžou odlepit ale to už je drží většinou vlastní kořeny. Viditelné spoje ale zbělají.
0 24.01.2021 12:20 Cadic – Stromek
Dobrý den, jdu pro radu. Natrhal sem si nějaké vrbove větvičky a slepil je obyčejným sekundakem k sobě do tvaru stromků (viz. foto). No až bylo hotovo mě napadlo jestli ten sekundak vydrží pod vodou a nerozpadne se za pár dní. Prosím Teda o radu jestli je to ok nebo co přesně použít aby to vydrželo a nepovolilo. Díky.
Starší reakce
Já jsem lepila obyč. vteřiňákem a nic se nestalo
Jen je nevýhoda, že pak na kořenech zbělá.
Mockrát děkuji za rychlou odpověď. Budu tam chtít dát mech a ten bych právě přivázat nemohl
Klidně použij, lepidla na bázi kyanoakrylátu se používají běžně, sám už mech apod. jenom lepím.
Bezne sa používa, ale radšej by som ju priviazal
0 26.12.2018 22:13 Marek – Loctite 401
Ahoj, chci se zeptat jestli někdo máte zkušenost s lepidlem loctite 401, chtěl bych s ním v akvárku přilepit rostlinku ke kmenu, ale nejsem si jistý jestli není nějak toxické. Děkuji
Starší reakce
Číst co je napsáno na obalu vteřinového lepidla. Já mám doma jedno a na něm je napsáno TOXICKÉ PRO VODNÍ ORGANISMY takže to jsem pro lepení v akva nepoužil....
no pro vrtulku si jedu příští týden v pátek musel jsem ji objednat tak na tu chvilku by to nemělo dělat potíže ne?
Moc bych nevěřil, že to bude na delší dobu, jestli to bude vůbec držet. Lepší sehnat novou, si myslím
Starší reakce
Ostatní ryby a šneci ji rády uklidí.
Děkuji za vysvětlení, slepím to normalně vteřiňákem. Já totož nejsem žádný "junij xemik" abych věděl co si mohu dovolit. Chemie je pro mne skoro stejná záhada, jako kam mi zmizela z akviša jedna pakistanská mřenka. Fakt záhada, sušenku jsem nenašel a ani konstřička nezbyla - že by ampulárky???
Já mám vteřinovým lepidlem slepené celé odsávání hladiny z plastových trubek od vnějšího filtru. I spoje, kde by se neměl nasávat vzduch. Po slepení docela zápach, tak jsem to polil octem, chvíli nechal, pak opláchl čistou vodou a zápach byl pryč. V akváriu je "zařízení" 4 měsíce a drží. Podle mě, neškodné. Netvrdím, že ten ocet tomu pomohl, možná i bez něj by zápach vyprchal
.
Vteřinové lepidlo (ethyl-kyanoakrylát) by v nádrži neměl dělat žádné potíže. Po polymerizaci je naprosto inertní. Druhá věc je jestli spoj vydrží permanentní potopení.
Vteřinové lepidlo bylo původně vyvinuto pro lepení otevřených ran na bojišti a rychlé zastavení krvácení - takže by toxické být asi nemělo - alespoň pro lidi. Ovšem co to udělá ve vodním ekosystému netuším.
Pokud můžu poradít.Tak já lepil některé věci do akvárka.Konkrétně zvon na CO2 vteřiňákem a potom po zaschnutí jsem to omyl octem a pak teplou vodou.Rybky vše v pohodě přežily.
Pokud je to možné, tak můžeš zkusit slepení akvarijním silikonem, ale to vteřinové lepidlo by mě taky zajímalo, občas něco vymejšlim a dycky si řikám - nejlepší by bylo to slepit vteřiňákem, ale nevadí rybám?
Zdravím,
poškodil se mi na vnitřním dílu filtru (umístěný v akvariu) plastový košíček, který hodlám spravit - slepit vteřinovým lepidlem.
Nebudou s tím mít rybky nějaký problém, případně prosím o sdělení, čím lepit plasty, které jsou s rybkama v akvišu.
Díky
Jirka
Starší reakce
Já si myslim, že tam ani žádný bakterie nebyly. Ony tyhle piďifiltry podle mě plněj především funkci mechanické filtrace a cirkulace vody v AQ... Ta sklenice je pouze testovací subjekt.
Vím, že takhle se nemá lepit... Původně jsem taky lepil tím správným způsobem, jak píšeš. Ale den po zaschnutí jsem se rozhodl dodělat ještě "jistící vrstvy".
Já bych příčinu hledala v tom, že za dobu odstávky filtru v něm vymřely nitrifikační bakterie.
Ta sklenice na obrázku doufám není tím zmiňovaným "malým akva" vaší přítelkyně...?
sekundové kyanoakrylátové lepidlo používám i v mořské nádrži na lepení korálnatců.Není třeba se obávat nějaké závadnosti pro AQ
ak ti neuhynuli ostatne rybky, tak to je v pohode. A novy filter by som nekupoval, ved ako bude namahany a inac skusany lepeny spoj ... to by som povedal ze skor odide motorcek ..
mimo temu :
take "nehody" pripisujem teorii kurvitok .. pokazi sa ti mala vec na niecom, a od tej chvile ti to bude fungovat donekonecna..
Silikonem se da lepit pouze sklo a podobne materialy. CA se ve vode nerozpusti, ale spoj bude mit nizsi a nizsi pevnost (degraduje). Ale nejaky ten rok by vydrzet, zvlast v tomhle pripade, kdy neni namahany, mel.
Na te prvni fotce je klasicka ukazka toho, jak se CA lepit nema. Opatlane poradnou vrstvou vsude kolem. Je to lepidlo, ktere funguje dobre pouze kdyz je ho ve spoji co nejmene. Nanest trosicku na jeden z dilu, poradne pritisknout, co vytece, otrit. I kdyz uz drzi, nechat poradne vyschnout (podle lepene plochy, cca 1 den, aby vzdusna vlhkost vytvrdila cely spoj.
Na umělé hmotě silikon moc nedrží.
Vteřinové lepidlo dle mých zkušeností ve vodě nevydrží a rozpustí se. V deseti litrech vody bych věřila tomu, že může být příčinou úhynu ryb. Co takhle příště lepit akva. silikonem?
Uz sa to tu preberalo. Sekundove lepidlo po zaschnuti je velmi interne a stale. Rybam nic nehrozi
Jinak bych radši asi ten novek filtr koupil. Přece jenom to lepidlo opravdu nevydrží navždy. A mimochodem deset litrů na gupky? Kolik jich tam je? Jedna? Jsou to docela prasátka a tohle je na ně zatra málo.... Udělej přítelkyni radost a kup ji radši padesátku. Stojí pár stovek a filtr pokud je to AquaClear mini ho utahne taky
Prispevek trochu bokem: Bezny CA vterinak nebyva prilis vodostaly.
Pokial su ostatne ryby v pohode, nerob si starosti, zrejme sa tie nove ryby nevedeli aklimatizovat v novom prostredi, tak male akva ma velmi jemny system rovnovahy biosfery, rozhodi ju kdeco, a na okraj, davat do vody sekundove lepidlo ? hmm odvaha, obsahuje kyanokrylaty, co su vo vseobecnosti jedovate latky ...
Zdravím, přítelka má malý akva (10 litrů) s gupkama a k tomu vnější filtr. Filtr se jí podařilo rozbít: spadl na zem a uštípl se kousek plastu z jeho rohu. Já, jakožto všekutil jsem se rozhodl filtr slepit obyčejným vteřiňákem, protože to byla nejspíš nejšetrnější metoda (svaření plastu by zde nebylo precizní a jiná lepidla jsou spíš na porézní materiály). Prasklina byla v místě s největším tlakem - v rohu u motorku - ale podařilo se to zalepit tak, že to bezpečně těsní. Filtr se vrátil do činnosti a po týdnu a něco jí umřely krátce po sobě dvě ryby. Průběh umírání: začaly plavat nemotorně, ztmavly až zčernaly jim ploutve, přestaly žrát, rozpad ploutví, okolo bílej povlak, poté jen dodělávaly... Nemohlo se množství zachlého lepidla dostat do vody? Přikláním se spíš ovšem k tomu, že byly nemocný (vitaminoza) už při koupi. Byly to dvě ryby z jednoho chovu ze zverimexu a další dvě ryby v akva (odjinud) přežívaj dál bez problémů. Je to taková prkotina, ale ona má to akvárko ráda, tak jí chci pomoct.
Můžu koupit za třista novej filtr, ale přecejen, pokud na můj příspěvek bude někdo reagovat... třeba to prostě není tím lepidlem
Díky. Přikládám foto lepeného rohu, pro porovnání plochy pokryté lepidlem. Není nijak velká.
Přidat reakci
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 1647x