Čichavec - nemoc
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
0 02.11.2015 17:15 klimik – Čichavec zakrslý - nemoc
Dobry dne prajem,
pred 2 tyzdnami som si zalozil nove AQ Rio 240, pre urychlenie som pouzil JBL Denitrol.
Po 1,5 tyzni som nasadil 3x prisavnik + 6x panciernicek albin.
Po 2 tyzdnov od zalozenia som dokupil 4x Plata, 5x Blackmolla, 2x Čichavec zakrsly a 2X Čichavec perletovy.
Po 3 dnoch som spozoroval, ze jeden cichavec zakrsly zacal byt velmi pasivny - pretrvaval na jednom mieste, bud na dne alebo pri hladine. Na druhy den som na nom spozoroval nejaky vred.
Vid prilozena fotka.
Izoloval som ho, na ostatnych jedincoch nie je nic podozrive.
Vedeli by ste mi poradit, o aku nemoc ide? ako sa jej vyvarovat? da sa este zachranit?
Dakujem za vsetky rady.
Starší reakce
Ahoj všichni, má někdo zkušenost a s podobným zraněním/nemocí u čichavce? Konkrétně je to samička zakrslíka
Doma 8 dní, asi rok stará., v aq je se stejně starým samcem, který ji občas prohnal. Omlouvám se za kvalitu fotek, foceno mobilem.
Starší reakce
Ti prťaví ancistrusci přijdou samozřejmě časem pryč. Jsou fakt malinkatí. Ano, 19.10. jsem založila tu prezentaci, ale to akvárko funguje od ledna s rybami. Rozhodně nejsem příznivec nějakého bahňáku.
Děkuji za rady. To mi tedy v tom akvaristickém kšeftě moc neporadili. No, nic. Když jsem pročítala dlouhé litanie o těch nemocech, napadlo mě, že to bude ta tuberkulóza. Takže dneska po týdnu vyměním část vody a za týden i z odkalením (aby to byl tak interval 1x za 14 dní) a uvidím. Nitěnky jsem dávala mražené krátce po založení akvária. Pak jsem se dočetla, že je čichavci nesnáší a nedávala jsem je. Koupila jsem nedávno ty sušené dafnie a sušené patentky.
Právě že jsem do té prezentce koukal... Založeno 19.10.2015. To ale bude asi založení prezentace, ne akvária, alespoň doufám...
I ten každý měsíc odkalovat je zbytečně často, pokud akvo funguje, jak říkáš, tak si s tím poradí samo. Pokud nefunguje, tak přece mu to nebudu odkalováním ještě stěžovat a zabíjet si tím užitečné nitrifikační bakterie, těch pár co mám.
Lehce polechtat odkalovačem dno a posbírat hrubé nečistoty, při výměně vody, rozhodně ano. Odkalovat (to znamená zabořit zvona hluboko do dna - proto jsem psal o těch pojmech) každý týden je prostě chyba... Nemají to rádi ani ty bakterie, ani kořenový systém rostlin, nemluvě o výživě pro rostliny...
Koukněte na prezentaci - má to poněkud přerybněné, s čichounama a neonkama ještě 2 ks SAE a - 2 dospělé ancíky s 20 ks potomstva. To znamená, že zas tak nové to akvárium nebude a s takovou smečkou hnojičů bych, spolu s výměnou vody, písek vždycky aspoň trochu "přeluxoval" - odkaluje se přece podle potřeby. Půl roku od založení neodkalovat jde možná u teter, malých druhů pancéřníčků ap., ale trochu "nečistotnější" ryby k tomu přinutí podstatně dřive
Jinak máte samozřejmě pravdu, pokud akvárium fachá jak má, s rozumným počtem ryb a zdravými rostlinami, tak odkalovat dno tak jednou za měsíc je většinou dostatečné...
i když odkalovat bys měla častěji - každý týden
Jenom poupravím, ať začátečníkovi nemotáme hlavu pojmy a dojmy... Neplést odkalování a výměnu vody. To je nebe a dudy... Měnit vodu každý týden určitě ano, ale oodkalovat tak často je nesmysl! U čerstvě založených akvárií je to dvojitý nesmysl, tam se na dno nesahá minimálně půl roku...
V teplotě bych problém neviděl a tvé akvárium také na nějakou vyloženou "humusárnu" nevypadá, i když odkalovat bys měla častěji - každý týden, nebo aspoň každý druhý týden. Jak tady již ale bylo řečeno, nejspíš sis koupila už nakaženou skupinku rybek (jinak 10 ks perleťáků je na tvé akvíčko moc, viděl bych to max. na 5 ryb). To postupné hubnutí a chřadnutí vypadá na rybí tuberkulózu. Čichavci a jiné labyrintky jsou na tuto nemoc velmi háklivé, "spolehlivým" přenašečem této nemoci jsou právě nitěnky, a proto touto potravou v akváriu s těmito rybami zásadně nekrmit! Nakaženým rybkám už není pomoci, i já jsem pro utracení...
25 stupňů je nízká teplota?
Jako že v krmení je problém a je třeba každý týden měnit vodu?
Podmínky, tedy vyšší dusíky, nízká teplota, nevhodný krmení(nítěnky), načnutý už z obchodu. Ten stav je podle toho co popisuješ nevratný, nemá cenu je nechávat trápit, poslal bych je na druhej břeh, tedy ty s těma příznakama.
0 23.10.2015 15:42 Aknel – příliš hubený čichavec perleťový
Zdravím, postupně, vždy po několika týdnech, mi odejde jeden čichavec. Původně jich bylo 10, nicméně postupně odešli 4, tj. od ledna, kdy jsem osadila nově založené akvárko rybami. Týká se to jen čichavců a opět začínám pozorovat příznaky u dalšího z nich. Klesne mu ocasní ploutev a začne postupně hubnout a hubnout.... až je úplně tenký. Plave plynule a přijímá bez problémů potravu. Až je tenký jako list, uhyne. Máte s tím někdo zkušenost?
Zbejvá mu tam kousek a nebo je to u těla, jak píšu upálený?
To nevím,včera jsem si je přinesl,jsou zatím mmalé,mají tak 3 cm.
Pokud není upálenej od malička, tak doroste.
0 22.10.2015 19:28 jarda Chtěl jsem se zeptat. Mám 6 čichavců perletovych a jednomu z nich chybí jeden hmatový vous. Je to problém? Doroste? Zbylá osádka,paví očka,neonky,kardinalky čínské.
Starší reakce
To vím že se občas nadechují nad hladinou. Myslel jsem že mu něco je. Dík.
Je to normální. Dýchají vzduch co je nad hladinou a pak ho občas vyfukují pod hladinou.
Starší reakce
Tak se nám z toho vyklubaly dvě varianty a to že je buď už načatej natolik(podmínky, krmení atd.) že bude takhle nějakej čas klempírovat a posléze půjde kukat. No a za další že dostává čočku od té holky(jsi si jistá že je to holka) a to se bude v těch 100 litrech neustále opakovat. Osobně bych další holku nepřidával je to prostě jenom těch 100 litrů.
0 17.08.2015 17:55 Barčuša To by bylo sice nejjednodussi ale to neudelam,proto se snazim prijit na duvod
To spíš je dát pryč úplně, přecijenom je to jenom 100 litrů.
0 17.08.2015 17:30 Barčuša GPodle me,teda pokud je to mozne,mu to dela ona.Kdyz se podivam fakt dobre,ma od ni odobany supiny na jednom miste.Asi je chudak sikanovany,co s tim? Nechapu ale,proc ona se tak zacala chovat.
Co pridat jeste jednu samcici?
No každopádně, jak se čichavec začně chovat jak popisuješ, má to obvykle spočítaný.
Jenze ty mel naposled asi 3 mesice zpet :( to nebude tim
Hmm, tak to by mohlo bejt ono, ach ty nítěnky, to je pro čichouny dost riziko.
Krmeni se nezmenilo.Obcas nitenky.
Jedenkrat tydne cca ctvrku,vcera jsem cistila komplet a asi pulka vody vymenena.Ale chova se tak uz asi 14 dni.
Jak často měníš vodu a kolik?
0 17.08.2015 17:10 Barčuša – Zmena chovani cichavce zlateho
Zdravim,potrebuji poradit.Mam par cichavcu zlatych,uz peknou dobu.Samec byl vzdycky takovej kral celyho akvarka.Prohanel novy ryby,neustale stavel hnizdo,vyhazoval ryby z teritoria,porad nekde smejdil,dokonce se skoro kazdej vikend treli.Jenze ted je uplne jinej.Samicka ho furt vyhani,perou se spolu zpusobem jako cichavci libajici.A on jen smutne stoji na miste nad filtrem.Novych ryb si nevsima,z teritoria uz je nevyhani.Niceho neobvykleho jsem si na nem nevsimla(mozna jen docela viditelne zily vedouci od hlavy po ocas.Nevite co se deje?diky za kazdy nazor
Starší reakce
To určitě nebude tím
jak o tom mluvíš možná už vím ten zpouštěč.Dva echinodory mi stále mění listy z emerzních na submerzní to asi bude tím
Co mu je to nevím, jenom bych se zaměřil na kvalitu prostředí, tedy vody v akváriu, výměny, účinná filtrace, rostliny atd.
OK. dobře a co mu teda je nebo má to nějakou příčinu abych mohl udělat prevence aby se nenakazily ostatní ryby?
Má to spočítaný, jak začnou tahkle vyvádět, jsou na cestě na druhej břeh.
Čau,můj čichavec medový najednou začal prudce plavat a lehl si na zem. Myslel jsem že je mrtvý tak sem ho chtěl vytáhnout,ale jak se k němu přiblížila sítka tak začal zběsile plavat třikrát se schválně bouchl hlavou o zem a zas jen ležel. Fakt nevím co s ním jestli utratit nebo ne. Jediné co jsem udělal je že jsem ho dal do plastové porodničky aby ho nesežraly.Prohlížel jsem ho a parazity nevidím jedniné co jsem objevil je to že má trochu bělejší bříško a celkově je trochu vybledly. Teplota je normální filtr běží vodu jsem měnil v neděli. Pls zkuste někdo odhadnout co mu je a jestli ho mám nechat utratit. A mimochodem měsíc zpátky mi zemřel první čichavec uvšem příppady nemohu posoudit protože z toho prvního jsem našel už jenom hlavu.Je to zvláštní.Tak pls někdo poradte budu rád díky
Starší reakce
Jo holky to asi budou.. nalela jsem torumin snad to pomuže
děkuji
Vypadá to, že si to holky(tedy myslím si že to jsou holky) vyřizují pěkně na férovku a jsou prostě potlučený, ovšem můžu se mýlit. Lehce bych přitopil a nalil řádnou koncentraci výluhu až bude voda pěkně do zlatohněda. Když bude bitkaření pokračovat, bude třeba jednu aktérku separovat.
Starší reakce
Jak se u čichavců ukáží tyhle vředy a je tam ta apatie a nechutenství, v drtivý většině je to cesta na druhej břeh ať děláš co děláš, tedy alespoň já s tím mám tu zkušenost. Současná choulostivější popupalce povětšinou z importů je na tyhle stavy docela háklivá. Tady se obvykle pokračuje odkazem na kvalitu prostředí, což já vím, že ty nepodceňuješ a i přesto se setkáváš s tímto problémem. Já osobně bych tu rybu dále netrápil a poslal na druhej břeh dřív než jí to úplně umoří a odpluje sama. Jinak ten léčebný postup, s tím nemám naprosto žádnej problém, ale prostě není dáno.
Ahoj, jelikož nějak stále bojuji s čichavci, nikdo nemá problém jen oni se nedaří(jestli se to netáhne ještě od předchozího samečka který to měl už když jsem ho koupil jen se to zdálo nepatrné).
Cca 14 dní probíhala vodoléčba s dodáváním torbenu.
Jak se zdá neměla efekt v pondělí jsem přesunul do separé nádrže a nasadil bactopur direct s tím že jsem rozpustil jednu tabletu a udělal lázeň podle návodu v 2l vody s následným přesunutím do normální léčebné koncentrace.
Zkusil jsem dnes dát trochu krmiva a jak se zdá čichavec je vůči němu apatický. Vzhledem k tomu jací jsou čichavci tak zvažuji jestli má léčba ještě smysl jestli by nebylo lepší ho nějak šetrně odeslat na druhý břeh.
"Ranka" na pravém boku je poměrně hluboká až mě připadá že do masa. Aktuálně ani moc neplave, na přiblížení k akva sice reaguje jen je jinak víceméně na stejném místě.
Děkuji za názor/radu.
Starší reakce
Vypadá normálně posmrtně, kdyby jsi chtěla přesněji zjistit na co ryba umřela, musel by se provést rozbor, což dokáže zajistit veterinář a příjde to na slušnej peníz.
Edit: Podmínky který tipuji v nádrži, kde jsou nebudou zrovna ideální, těch čichavců je tam docela dost a je to bez možností se schovávat, ideál jsou nějaký rostlinný schovávačky, plovoucí rostliny a hlavně nepodceňovat kvalitu vody a pravidelně týdně měnit alespoň 1/3 objemu akvária.
0 10.03.2015 06:55 Lenka1 – Mrtvolka
Ahoj, včera jsem našla mrtvou rybičku, není na ní náhodou známka nějaké nemoci? Sama to nepoznám. Měla jsem ji víc než rok, ale nevím jak byla stará když jsem ji koupila. Díky za pomoc
tak večer už by KO :( jen bohužel nemam tušení proč
Tak těžko soudit, ale tyhle projevy apatie to je obvykle konečná bez možnosti návratu.
Ahoj, posledních pár dní se mi tento čichavec chová divně a vidím to špatně. často je schovanej mezi kytkama, leží na kytce(ne na boku) pořád vesměs drží stabilitu, ale hlavně je na dně na kameni a nehýbe se. Když k němu přijedu rukou nechá se sebrat, když ho držím lehce pod hladinou nebo nad nemá tendenci skočit vody, když už zrovna plave tak s druhým čichavcem to vypadá jako by se pusinkovali. Přiloženy 3 fotky. přijde mi že i ta barva asi nic moc. Máte jinou radu než s ním placnout o zem? :( jsou mu asi necelý 2 roky
NO2 nula, NO3 cca 15
Starší reakce
Dík za názor. Asi to tak udělám. Evidentně se trápí....
Trvá-li ta apatie tak dlouho dobu mají nějaký vážnější problém, bojují, snaží se odolávat, ale jsou postupně udoláváni chorobou. Tyto projevy u čichavců jsou obvykle neodvratně směřující ke druhému břehu. To, co těm rybám je nevím, ale myslím si, že se trápí a bylo by lepší jim ukrátit čekání. Toť můj názor, uvidíš co na to ostatní.
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Přidat reakci
1 ...... [9] ...... 28
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 20382x