Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Biogenní odvápnění

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Problémy s rostlinami 

Přejít na předchozí stránku 3 Žádná další stránka   1  
Biogenní odvápnění
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2010 22:31 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: kortezhugo
je zajímavý že ve stejným akvárku kam liju tvrdou brněnsou vodu se nic takovýho neděje a tady kde si dávám práci s měkčí je tohle.
Taky mi příjde že alkalita je větší než ve zdrojové vodě, jestli je to možný
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2010 22:30 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: kortezhugo
Ano, světla bude méně, (a pH se sníží, což stojí také za zmínku), jenže - jak už jsem napsal - co tomu řeknou ostatní kytky?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2010 22:24 Muž kortezhugo [983] Re: Sid
no ak pouzije ten vyluh tak aj svetla bude menej -presnejsie voda bude tmavsia...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2010 21:47 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: katterinecka
...neřekla bych že je tam moc světla...
Rostliny, které "biogenně odvápňují", to "vidí" jinak. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2010 17:38 Muž kortezhugo [983] Re: katterinecka
nezvysi ale mnostvo bude dostatocne - ked sa zmekci voda + znizi pH
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2010 17:17 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: kortezhugo
myslela jsem že je to způsobený nedostatkem CO2 a ne jen vysokoým pH. Rašelina obsah CO2 nezvýší. Ale jestli to pomůže tak je to jen dobře ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2010 17:13 Muž kortezhugo [983] Re: katterinecka
pomoze...a reselina aj "zmekci" vodu... X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2010 16:33 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: Sid
je tam jenom 11W na 20ti litrový akvárko, navíc je hladina pokrytá pistií, neřekla bych že je tam moc světla.
Pomohlo by i snížení pH pomocí rašelinného výluhu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2010 16:27 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: katterinecka
...Máte nějaký nápad na zlepšení kromě přidávání CO2?...
Pomohlo by snížit pH jiným způsobem, než pomocí CO2, nebo ubrat na intenzitě osvětlení. :-)
Otázkou je, co na to snížené osvětlení řeknou ostatní kytky... hmm :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2010 11:32 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: katterinecka
Jak se to vezme. Některé řasy pod sebou dělají krustu z vápence.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2010 10:59 Žena katterinecka [2146] - Rostliny – biogenní odvápnění
Fotka k příspěvku Je tohle biogenní odvápnění s nějakou řasou?
Dělá se to jen na anubiasu a bolbitisu pod světlem.
pH je asi 7,4 a aklalita 5, CO2 nepřidávám.

Máte nějaký nápad na zlepšení kromě přidávání CO2?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2010 11:17 Žena Kerze [14]
Dostala jsem Anubias, který na dvou listech nese známky BO - jak dalece to rostlině může ublížit ? Mám ty listy odstranit ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2010 23:00 Muž Eff [417] - RostlinyRe: Kalupinka
Je to ono
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.04.2010 20:53 Žena Kalupinka [32] – biogenní odvápnění?
Fotka k příspěvku Je to BO? Dělá se mi to jen na ech. apart a nejde to setřít. Díky.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2006 12:27 Usine Re: Peetras
PH 6,6 KH 10 co2 71,2mg/l To už je opravdu hodně :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2006 11:57 langosh Re: Peetras
Tak to se mi moc nezdá - při takových hodnotách (kyselá a středně tvrdá vody) by k biogennímu odvápnění zřejmě většinou docházet nemělo....
Roman :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.12.2006 11:53 Peetras Re: langosh
Zdravím kolegové

Tak jsem změřil ráno kvalitu vody v akváriu a zjistil jsem, že pH je 6,6 – 6,7 a uhličitanová tvrdost vody 10°dkH ….. to by znamenalo moc CO2.
Testoval jsem vodu z vodovodu a 10°dkH mi taky vyšlo.
Dno a dekorace neovlivňují uhličitanovou tvrdost.
Ph budu měřit celý den, abych viděl, jak se to vyvíjí.

Jenom pro zajímavost doplňuji část oficiální zprávy, o kvalitě vody v mém bydlišti.
Úmyslně vynechávám části obsahující údaje o tetrachlorethenu, trichlorethenu a dalších fujtajblech :-)

Další údaje:
množství volného chlóru, který slouží k desinfekci vody: 0, 024 mg/l v průměru za rok 2006 (limit: 0, 3 mg/l) – rok 2005: 0, 031 mg/l;
tzv. tvrdost vody, která je dána množstvím vápníku a hořčíku: 2, 82 mmol/l v průměru za rok 2006 (optimální tzv. střední tvrdost vody je 2 – 3, 5 mmol/l) – rok 2005: 3, 3 mmol/l;
obsah dusičnanů, který do velké míry závisí na intenzitě zemědělství v minulé době: 39, 615 mg/l v průměru za rok 2006 (limit: 50 mg/l) a stále se menší - rok 2005: 40, 891 mg/l;
obsah železa, jehož limit byl při některých rozborech vody ze sítě v roce 2006 asi dvakrát překročen: 0, 075 mg/l v průměru za rok 2006 (limit: 0, 2 mg/l).
Fyzikální a biologické znečištění vody je zanedbatelné a z těchto hledisek se dá voda považovat za velmi čistou.

Děkuji všem, kteří mi jsou ochotni poradit ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2006 15:34 Sidonius Re: Peetras
Odzkoušejte ten bílý štěrk, jak vám doporučuje Karel. Pár kamínků dejte do skleničky a zalejte octem tak, aby nad nimi byl alespoň 1 cm octa. Pak mrkněte, jestli nejdou z kamínků bublinky. (Pokapání někdy nestačí - šumění se dá přehlédnout...)
Pokud by štěrk obsahoval vápenec, rozumnější řešení než výměna substrátu není... (Je to nepříjemné, ale za chyby se platí...)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2006 14:29 langosh Re: Peetras
Chtělo by to uvést, jaké máte parametry vody - CT/UT a pH.
Roman :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2006 14:10 Usine Re: Peetras
Asi jste podlehl tvrzení že bez CO to nejde. Já bych takhle brzo nezačínal. Při přidávání co2 by jste měl mít už pořádně zarostlé akvárium rychle rostoucími rostlinami které později můžete nahradit něčím lepším. Chce to více informací voda . světlo, písek. Jinak se toho asi moc nedozvíte. Ryby přidávat jen opatrně a postupně.
www.rataj-spk.cz :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2006 14:08 Peetras Re: Anonym
Zdravím .....
Kytek mám tak za 800 ,- koupených přímo v pěstíně. Myslím, že jich je dost, protože kdybych tam měl ještě něco přidat, tak bych měl problémy kam.
Názvy neznám všechny, ale zkusím to od boku trefit
2 ks echinodorus ....... výška 40 cm / 10 listů
3 ks echinodorus ....... nějaké variety červené nízké do 15 cm / 7 listů ...... ty rostou asi nejlépe, pořád mají nové listy
5 ks vallisneria spiralis .... pořád se rozrůstá a začíná dorůstat hladiny ( 50 cm )
2 ks anubias ...... tak 15 cm / 5 listů .... na kažném vyrostl i jeden nový
5 ks sagitaria subulata ..... ta prostě neroste a pomalu se rozpadá
10 stonků ..... ludwigia repens .... pročervenalý ..... tak 30 cm .... neroste, stagnuje
10 stonků ..... H polysperma .....tak 30 cm.... neroste, stagnuje
3 ks ..... ty jsem zatím neidentifikoval ( něco jako L repens, ale listy cca 5 cm dlouhé )
2 ks anubias barteri – nana ..... vyrostli tak 2 listy na každé a na nich se objevilo taky nové místo s odvápněním.

microsorium jsem vyhodil ..... po 14 dnech bylo jako boty černé a šeredné.

Bez ověření parametrů vody se asi nehnu z místa. Pokud bych skutečně musel vyměnit dno...... poletí akvárium z baráku. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2006 13:45 Muž [] Re: Peetras
Tak já se taky přiznám, že s CO2 zas tolik zkušeností nemám, ale i když nebublám, žádný povlak se nikde netvoří. Nabízí se změřit tvrdost a pH a z tabulky obsah CO2 vyčíst. A jestli máš pochybnosti s tím štěrkem, nebo jinou dekorací, vyzkoušej to octem...to asi znáš. Určitě můžeš přidat rybičky. Ještě mě napadá, nepíšeš, kolik máš kytek. Jestli hodně, tak to bude málo CO2
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2006 13:24 Peetras Re: Anonym
Zdravím
Přiznám se, že jsem nezkoušel štěrk dna. Koupil jsem bílý štěrk velikosti 3 a černý velikosti 4 označený v akvaristice jako akvarijní štěrk. Prodávají to i namíchané ( velikost štěrku 4 ), ale přišlo mi to příliš hrubé, skoro jako „ na hrob “.
Taky jsem ten štěrk viděl i v nádržích tady u akvaristů, nepředpokládal jsem, že s ním budou problémy.
Rostliny probublávají, ale nijak dramaticky nerostou. Je možné, že i přidávání CO2 je hladina CO2 natolik nízká, že to prostě nestačí a odvápňuje se to?
Zkoumal jsem různě na netu, kolik CO2 přidávat – nějakou objemovou jednotku, ale všichni dávají „přiměřeně“ a většinou bublají přímo do vody, což u mě zatím nejde. Nejsem Werich ani Burian, tak nevím kolik přesně je to přiměřeně ..... :-)).
Joooo ..... jenom pro upřesnění, pokud tu usazeninu chci setřít houbičkou z listů dolů bez poškození listů , tak to jde ..... což by mělo asi znamenat, že je to pořád pH pod 7 jinak myslím, že by to nešlo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2006 12:47 Muž [] Re: Peetras
Ahoj, zdá se mi, že tam je velmi málo rybek. I když přidáváte CO2, ty rybičky ho vyprodukují také dost. Druhá otázka je, jestli je to skutečně vlivem biogenního odvápnění, nebo jestli v akváriu nemáte nějaký vápenec. Rozpuštěné CO2 by se pak vázalo na něj.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2006 12:32 Peetras – Biogenní odvápnění při přidávání CO2
Zdravím chlapi a děvčata

Už se na tu akvaristiku vážně asi vyprdnu. Mám 200l nádrž a 0,5W/l osvětlení. Filtr – vnější 4l biomolitanu – průtok 200l / h – výtok z filtru je těsně pod hladinou, hladinu rozhodně nečeří, pouze s ní mírně pohybuje. Nevzduchuji. Ryby – 5 ks Black Molla + 20 mláďat. Nádrž je 5 týdnů stará.
Začíná se mi dělat takový bílý hrubý povlak na listech. Myslím, že je to biogenní odvápnění. Do akvária přidávám CO2 ze sifonové bombičky do nádobky, která je ve vnějším filtru dnem vzhůru. Objem plynu v nádobce je výpočtem zhruba 120 ml CO2. Vztřebá se do vody za 3 hodiny. Nádobku plním cca 4-5 denně, což je skoro 0,5l CO2 za 12 hodin provozu.

Otázka : Je skutečně možné, abych viděl příznaky biogenního odvápnění v nádrži, kde je přidáváno CO2 ?
Původně jsem si myslel, že ty listy jsou poškozeny od počátku založení akvária, ale včera jsem objevil nové listy, které rozhodně byly dobré bez povlaku. sad

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Žádná další stránka

1 ...... ...... [3]

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 7431x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/146-biogenni-odvapneni-pri-pridavani-co2?od=101