Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Tuberkulóza

 

NápovědaFórum » Nemoci  

Přejít na předchozí stránku 3 Přejít na další stránku   1  
Tuberkulóza
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 10   22.03.2013 13:01 Žena baletka [624] Re: LiborSprysl
Člověk, který tu pitvu dělal, je veterinář, tedy doktor. Nějaké vzdělání asi mít bude, rozhodně vyšší, než např. já.... Já své akvárium udržuji dosti poctivě, přetopené asi je, jelikož do něj mají jít terčovci (nyní se značným odkladem, pravda...), ovšem nemocná dania pocházejí z nádrže asi o 24°C. Vysvětlovat Vám to by bylo na dosti dlouho. Ryby jsem koupila z nakažené nádrže (což mi došlo až teď, jak to bylo) a choroba se projevovala postupně. Jedna z ryb, u které byla nemoc prokázána, se navenek zdála v pořádku. Měla jen trochu vybledlé zbarvení (jako např. stresovaná ryba), ale jinak nic. A přesto v sobě bakterii měla. Myslím, že nemá smysl věc zlehčovat a naznačovat, že rozbor třeba prováděl nekompetentní člověk, ovšem taky myslím, že nemá cenu ji nějak dramatizovat. Já se v tom nakaženém akva hrabu už několik měsíců a zatím jsem žádné projevy kožní TBC nezachytila. Stačí si dobře umýt ruce, případně použít běžně dostupnou desinfekci. Naprosto s Vámi souhlasím, že je třeba především šíření předcházet. Například i tím, že si koupíme zdravé ryby. Musíme ovšem vědět, jak vypadá ryba nemocná a to, že z nádrže, ve které plave několik vyhublých a podivně vypadajících rybiček, si nemáme koupit vůbec nic, ani zdravě vypadající kusy. Já třeba na počátku toto nevěděla.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2013 12:12 Muž LiborSprysl [9015] Re: baletka
Ryby nemocné jsou říkáte...ryby se setkaly s bakterií zapříčiňující tuberkulozu bych řekl já. To je až ta nemoc...A projeví se vždycky? Nebo se v případě kvalitního krmení, dobré údržby, ale třeba i nepřetápění akvária, daří tuto chorobu držet ve stádiu, kdy nepropukne...Na to již spolehlivá odpověď není...Streptomycin to jistí...
Nechci to zlehčovat, nevím kdo tu pitvu a následnou kultivaci dělal, není v Česku mnoho veterinářů, kteří by to s rybami, natož akvarijními uměli. Ale v první řadě je nutné v akvaristice bakteriálním nákazám a z nich pocházejícím chorobám předcházet. A pak to ani s touto chorobou není tak hrozné.
Zatím jsem o ní jen četl, mimo toho, že ji dva kolegové dostali...ovšem po bezprostředním kontaktu s asijskými dovozy...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2013 12:02 Žena baletka [624] Re: LiborSprysl
Nemáte tak zcela pravdu. Viz. má reakce na MalehoLibora. Ryby nemocné jsou, ovšem trvá to déle, než se to naplno projeví.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2013 12:01 Žena baletka [624] Re: malyLibor
Máš, bohužel, pravdu, ty příznaky jsou tak nejasné, že to trvá velmi dlouho, než ryba začne vypadat bídně. A pak už je pozdě, včetně toho, že nakažené je celé akva. Každopádně přenos na člověka možný je, ve formě kožní - nehojící se rány atp. Je třeba po manipulaci s akváriem použít desinfekci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   22.03.2013 10:48 Muž LiborSprysl [9015] Re: malyLibor
malyLibor napsal:
Paradoxně z dobře udržovaného akvária se spíše nakazíš, protože v dobře udržovaném akváriu žijí nemocné rybky často bez viditelných problémů

To je zase blbina, že?
Vysvětlím....člověk je plný bakterií,virů, ba dokonce streptokoků....Tomu se nelze vyhnout nijak! Co je to nakažený? Nakažené je jablko, když začíná hnít...Je nemocný? coze Není. Onemocní pouze tehdy, dojde-li k jejich nekontrolovatelnému zmnožení...Oslabená imunita, nedostatek obranných látek...apod. - to způsobuje "onemocnění". Ty rybky v tom udržovaném akváriu tedy nejsou nemocné!!!
Tak abychom si zase nepletli pojmy s dojmy... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2013 09:53 Muž malyLibor [5371] - AsieRe: Wendy2
Ano, je. Před nedávnem jsem o tom četl článek. Netušil jsem, jak rychle se to může týkat i mne. Tuto nemoc způsobují bakterie, takže i když budeš mít akvárko v pohodě a bez stresu a přineseš si rostlinku z akvária, kde tato nemoc je, aniž by o tom chovatel věděl, můžeš si nakazit vlastní nádrž. A opět, aniž bys věděla, že tuto nemoc v akvárku máš, můžeš se jí nakazit.
Paradoxně z dobře udržovaného akvária se spíše nakazíš, protože v dobře udržovaném akváriu žijí nemocné rybky často bez viditelných problémů - což je příklad baletky. Kdyby měla méně dobře udržované akvárko, ryby by se pokryly boulemi a hned by věděla, že je vážný průšvih, takhle na to přišli až na specializovaném pracovišti v Olomouci. A opět díky baletčině svědomitosti, protože se nespokojila s tím, že rybky nějak divně mění barvu, ale nechala rybky za dost velký peníz vyšetřit.
Pro uklidnění, nemoc je to vzácná, ale jak napsala baletka, je dobré o ní vědět. Proto přidám odkaz na ten článek, který jsem četl, kdo bude chtít více informací, doporučuji strýčka googla: hobby.idnes.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2013 08:31 Muž LiborSprysl [9015] Re: Wendy2
Je. Celkem snadno... ano Je tu toho napsáno o tom dost...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2013 08:31 Žena Wendy2 [543] - Tak nějak od všeho trochu :)
Je TBC přenositelná z ryb na člověka? Neví někdo?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2013 08:24 Muž LiborSprysl [9015] Re: baletka
Pak je tedy ta informace kompletní... palecJeště k těm Hornbachům a dalším...je to o údržbě... Mimochodem...touto chorobou netrpí jen akvarijní ryby...trpí jí také ryby konzumní z chovů, které se vyznačují právě tou stresovostí...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   22.03.2013 08:03 Žena baletka [624] Re: LiborSprysl
Nezapomněl mi říci, že stresový faktor je jeden ze spouštěčů. Ale pokud přijdu do Hornbachu a polovina zebřiček je vyhublých s ohnutou páteří, je vcelku fuk, co je spouštěč. Každý by měl vědět, že z takové nádrže nemá kupovat nic. Já před více než rokem, jako totální začátečník, z takové nádrže vybrala zdravě vypadající kusy (dle všeobecné rady) a dnes, po dlouhé době, řeším následky. Už budu chytřejší, ale pokud někomu pomůže si tohle přečíst... proto to tady píšu. Protože to onemocnění vypadá poměrně charakteristicky a nikdo to tady zatím nenapsal...
PS: Když jsem zadávala dotaz na tato pokřivení páteře spojené s vyhublostí, už před pár měsíci, dostala jsem povšechné neurčité odpovědi spojené s názorem, že deformace vznikají malým prostorem při rozplavání. Rozhodně nechci nikomu nic vytýkat ani někoho hanět, určitě mají všichni částečně pravdu. Ovšem názor, že rybí TBC není obvyklé, se zřejmě nezakládá na realitě.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   22.03.2013 07:56 Muž LiborSprysl [9015] Re: baletka
baletka napsala: Tento pán ze Státního veterinárního ústavu mi řekl něco, co se běžně nedočtete: tuberkulosa je proti všem tvrzením o jejím raritním výskytu poměrně běžná nemoc, zejména u danií, pak u neonek a všech teter.
Tento pán ovšem zapomněl říci, že příčinou rozvoje těchto chorob je především stres...uvedla jste ryby, které jsou především odchovávány "po tunách"...tu je začátek cesty...
Dalším zdrojem jsou importové ryby...vy máte tuším dvoje...stresu vystavené hned několikrát...
Takže tuberkuloza ryb je známá již dvě století...a skutečně není nečastá...Ovšem její výskyt v běžných chovech zase tak častý není...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   21.03.2013 20:47 Žena baletka [624] Re: O.Tom
Posílá se to do Olomouce. Já to vzala přes veterinu ve Vítkovicích. Jezdí k nim z Olomouce člověk pro vzorky, každé úterý a pátek, myslím. Je třeba tam dojet před cca 7.30, donést rybu pokud možno živou, pokud již uhynula, tak zchlazenou v lednici. Říkali mi, že zmražená být nemusí. Rozbor tří ryb mě přišel cca na 600Kč.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2013 14:32 Muž O.Tom [439] Re: baletka
Jak se to posílá, kam se to posílá a co to stojí ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 7   21.03.2013 14:26 Žena baletka [624]
Chtěla bych vyzvat ty z vás, kteří mají podezření na nějakou vážnější chorobu, aby udělali totéž, co já. Poslali rybu na rozbor. Mluvila jsem dnes s odborníkem na tuberkulosu z Olomouce. Jakýkoliv postupný pozvolný úhyn ryb naznačuje vážnou nemoc jako pleistophorosa nebo tuberkulosa. Příznaků je celá řada, konkrétně moje ryby začaly ztrácet barvu - tetry modré plošně, jako by bledly plus měly divné zbarvení vnitřností a u neonek se objevila bělavá místa zejména na hřbetě. Pod hřbetní ploutví jim navíc prosvítala krvavá tkáň. Na daniích nebylo poznat nic!!! "Pouze" hubnutí a křivení páteře, ale to se objevilo až po několika měsících (!!!), proto mi taky trvala dlouho identifikace nemoci. Když ryby stále odcházely a vypadaly divně, poslala jsem tři z nich (z každého druhu jednu) na rozbor právě do Olomouce. Potvrzena tuberkulosa. Je to děsné a budu to muset dost složitě řešit, ale aspoň vím, co se děje. Tento pán ze Státního veterinárního ústavu mi řekl něco, co se běžně nedočtete: tuberkulosa je proti všem tvrzením o jejím raritním výskytu poměrně běžná nemoc, zejména u danií, pak u neonek a všech teter. Doufám, že tím, co tu píšu, někomu pomůžu, protože po internetu těch informací není moc. Kdyby někdo chtěl něco dalšího vědět, ať napíše. Moc toho nevím, ale co vím, o to se podělím.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2013 12:06 carpman Re: romant
dakujem za nazor ;)
ta ryba pred 4 dnami skocila do porodnicky a nasiel som ju tam, medzi malymi rybkami. Nastastie nepozrala, ale asi sa tam otlkla, z toho soku a maleho pristoru, cize aj toto mohlo napomoct k tomu ako vyzera a ako dopadla..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2013 11:59 R Muž romant [27987] Re: carpman
Podle mě se jedná o rozjetou bakterku(bakteriální rozpad ploutví, BRP) a jak název napovídá jde o namnožený bakterie. Možná léčba je Bactopurem od sery v tom separé. Proto aby něco podobného nevznikalo se to chce zaměřit na podmíky v akváriu. Pravidelně měnit vodu, udržovat dno dle potřeby odkalováním v čistotě, mít výkonnou a hlavně účinnou filtraci, nepřekrmovat atd.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.02.2013 11:55 carpman – tuberkuloza?
Fotka k příspěvku Zdravim Vas. Chcel by som sa spytat co je to za chorobu? Pred tyzdnom som vyhodil zdochnutu rybku ( pavi ocko) bola v porodnicke, a ked sa okotila den po porode zomrela. Rozpadala sa jej prsna plutva. Mala ju bielu, rozpadnutu, a nefunkcnu. Teraz pred 3 dnami som spozoroval na tetre cisarskej podobny proces rozpadu. Ale zadnej plutvy. Postupne vybledla uplne a uz ani neplave len sa zdrzuje pod hladinou na jednom mieste. 1/3 od zadu akoby uz ani supiny nemala.. Myslite ze ide o tuberkulozu? Dufam ze ta choroba sa nepreniesla na ostatne ryby a ze kazdy den mi neodide ryba na tu chorobu. pridavam foto aby ste mi vedeli povedat o aku chorobu asi ide. Tu rybu som uz vcera oddelil.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2012 16:42 Muž MrHu [300] Re: Stoupina1
Myslím, že prezentace nádrže a komentáře u ní docela jasně naznačují, kde je první a dost zásadní problém...:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2012 21:56 Stoupina1 Re: Tris
Už jsem si založila nádrž...děkuji za pomoc!:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2012 21:06 Žena Tris [21] Re: Stoupina1
Problém může být v ustájení.Popiš nebo založ profil akvaria.Ovšem to neznamená,že bude pak rybce pomoci.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.01.2012 18:37 Stoupina1
Ahoj...mám velkou závojnatku a má hlavičku jako by měla modřiny a ploutve nekteré jako krvavé(popraskané žilky) a teď se jí k tomu všemu dělají hnědé fleky na hřbetě a ploutvých.Ztratila svou barvu.Bledne.Má hrozně velké oči...vždy je měl větší,ale teď jsou obří.Občas vypadá jako když má nakahánku a občas jak když ji hrábne-plave v kolečku-žere a opravdu nevím a nikde jsem to nenašla co by jí mohlo být.Trvá to cca 10 dní dva akvaristi ji viděli a také netuší.Děkuji předem za rady.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.04.2010 06:57 Isabellka Re: ustavprochore
Tak tam bude chyba. Vpuštění těch našich 10ti rybek najednou asi byla přílišná zátěž. Děkuji.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2010 19:19 Žena ustavprochore [567] Re: Isabellka
Když necháte akvárko 3 týdny jen s filtrem, kytkami a svícením a pak do něj najednou "nalejete" všechny rybky, vyjde to skoro nastejno, jak kdybyste tam rybky dala hned po založení. Zátěž v podobě rybek, šneků,... má být postupná, začít s pár kusy nejméně náročných rybek z plánované osádky, týden počkat, pozorovat chování rybek (chcete-li mít větší jistotu, tak i zkontrolovat obsah dusíkatých látek), pak zase pár kousků,... až do plánovaného zarybnění.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2010 16:19 Isabellka Re: Calvin
Vodu v akváriu jsme se vším všudy nechali tři týdny za filtrace, občasné=ho svícení a květin, abychom se právě vyhnuli nějakým podobným problémům, tedy...
Hm a jestli jde o plže, ti se nám tu začali množit bez našeho přičinění. Dobrých deset jich tu je od půl do jednoho centiumetru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2010 14:49 Muž Calvin [9] Re: pietro
Isabellka přeci nepsala nic o tom, jak dlouho se akvárium zabíhalo, ne? Pouze odpověděla na můj dotaz, že 2 týdny jsou to od vypuštění ryb (přičemž doufám, že k té odpovědi automaticky patřilo i "po nastolení vhodných podmínek", což bylo v mé otázce obsaženo). :-) Třeba jí tu je křivděno neprávem (ač i já bych z vlastních zkušeností hádal, že krupičku i ty další problémy má na svědomí právě to)..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2010 10:17 pietro Re: Isabelka
ne Zajímavé téma.
Evidentně bude chyba v kvalitě vody. Je chem. nestabilní a od toho se odvíjí veškeré zdravotní obtíže ryb. Nechápu, jak můžete diagnostikovat Areomonas,A.hydrophila, bez kultivace krevního agaru nelze určit původce infekční vodnatelnosti. Také zde zmiňovaná tuberkulóza ??? Tak to je majstr štich palec .Tato nemoc jejímž původcem může být Mycobacterium piscium, Mycobacterium fortuitum,Mycobacterium salmoniphilum,Mycobacterium marinum,Mycobacterium anabanti,Mycobacterium salmoniphilum a Mycobacterium chelonei.K nakažení touto nemocí může dojít vysazením ryb z napadených chovů, předměty, pískem, kameny, rostlinami, vodními plži a vodou ze zamořených nádrží. V zevním prostředí mohou bakterie přežívat dva i více roků!! Řešit takové věci je nesmyslné jsou to v řízeném prostředí jako je akvárium poměrně vzácné choroby. Doporučuji si založit nové akvárium a nechat ho přirozeným cyklem zaběhnout po dobu minimálně 4 týdnů. Potom můžete vypustit ryby bez těchto rizik.
Chce to jen více času věnovat studiu o akvaristice.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2010 16:38 R Muž Silent [5949] Re: Isabellka
Spíše než tuberkuloza to bude vodnatelnost. Rybku utraťte ať se netrápí. Hlavní je, že neuhynula ve společné nádrži a tím pádem je riziko infekce poměrně malé. Preventivně nemá smysl používat jakákoli léčiva. Vodnatelnost je prakticky neléčitelná. Nicméně je třeba rybky nějakou dobu sledovat a dodržovat hygienu v nádrži.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2010 16:35 Muž Bob66 [2103] - CichlidyRe: Isabellka
Bohužel nejlepší a nejjednodušší pro rybu je utratit X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2010 16:32 Isabellka Re: Kacoo
Je odlovená. Pořád se nehýbe, teď má navíc viditelnější šupiny, jakoby vystouplé. Řekla bych, že je to skutečně ona tuberkulóza. Takže stačí ryby sledovat? Nějaký preventivní lék máme dát?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2010 15:29 R Muž Silent [5949] Re: dan999
Tuberkuloza není jen plicní onemocnění. Touto nemocí můžou být napadeny kosti, urogenitální aparát, gastrointestinální aparát, mízní uzliny i kůže.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2010 15:23 dan999
hmmm ryby mužou mít tuberu? není to náhodou plicní choroba?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2010 10:00 Muž Kacoo [10] - CichlidyRe: Isabellka
Urcite odlovit a utratit. Nezda se ze by se to dalo lecit pokud je nafoukla muze to byt vodnatost ci porucha plynoveho mechyre oba pripady smrtelne,ty ploutve vypadaji na bakterialni rozpad a zakriveni je u pavich normalni ale ne tak velke takze tak je pravdepodobnost i te tuberkolozy :(,ale jak rikal Calvin chce to fotku na ni se to nejlepe pozna.

Mohlo by se ti stat ze se ti to roznese,ale i tak bych udelal nejakou prevenci. Hodne rybky pozorovat,zjistit zda zerou,jestli se jim plave dobre,jestli maji dobry tvar tela.

Hadam ze to akvarko jak jsi psala ze je 14 dni zalozeno nove tak se to stalo prave protoze se nevytvoril dostatecny mikroorganismus v AQ. Vzdy je lepsi pockat dle meho nazoru 2 mesice,osazet si AQ kytkama,filtrovat,popripade vzduchovat kdyz chces a svetlo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2010 06:51 Isabellka Re: Calvin
Páteř má prohnutou vážně moc. Do dobrých 45°. O přijímání potravy nevím, ale z kouty neodplavává a začala jaksi hltat vodu. Je to paví očko, samička, od přírody šedivá, takže nepoznám, jestli bledne zbarvení. Každopádně ocasní ploutev má po stranách načervenalou, typické tečky nejsou vidět.
Nu myslíte, že jí máme odlovit?
A založené akvárko myšleno vpuštění ryb.
Edit: Tak potravu nepřijímá. Zkoušela jsem i dát jí trochu krmení přímo do rohu, ale ani se nehne, aby ho snědla...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2010 06:44 Muž metal [96] - CichlidyRe: Isabelka
vyzera to na vodnatielku,tej us nepomozes,neda sa liecit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2010 00:37 Muž Calvin [9] Re: Isabellka
Řekl bych, že je zde na místě udělat foto. Podle toho slovního popisu se může jednat téměř o cokoliv. Páteř má prohnutou nějak výrazně? Změnilo se její zabarvení? Potravu přijímá? Jenom tak pro informaci, 2 týdny založené akvárium, to je myšleno jako od napuštění vody nebo od nasazení ryb (po nastolení vhodných podmínek)? hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2010 00:16 Isabellka – Tuberkulóza? Prosím, pomozte!
Máme asi dva týdny nově založené akvárium. Už jsme léčili na krupičku. Teď se nám začala samice pavího očka držet v rohu. Má prohnutou páteř, potrhanou zadní ploutev, skoro se nehýbe. Nezdá se nám ale vychrtlá, spíše nafouklá. Dvě samičky stejného druhu jí chrání. Je to tuberkolóza? Co máme dělat? Karanténa? Nebo je těhotná? Pomozte, prosím!

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2009 15:08 Žena Nigerin [19] Re: Yirka
No brácha tam má filtr který přefiltruje 800l za hodinu, vzduchování na dvou místech a pořád tam cpe nějakou chemii... Taky má topítko... Co sem si všimla tak hodně překrmuje. Nadávala sem mu za to ale on je poleno a asi mu je to jedno. Jinak k té rybce: ještě žije ale pořád se zdržuje u dna. Občas vyplave na dno se jakoby nadechnout a potom rotačně klesá zpátky ke dnu. Sem tam se převrátí břichem nahoru nebo šikmo, ale rychle se zase otočí. Plave tak jakoby "opile"... Odstávají jí šupinky a na oku má vřed. Nejdřív mě napadlo že je to vodnatelnost a bakteriální rozpad ploutví ale je skoro až černá... Pak sem četla o tuberkulóze... Takže říkáte utratit? No to nevím jestli na to brácha přistoupí... Pokusím se mu to vysvětlit...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2009 14:29 Piky Re: Nigerin
Já se přikláním taky k bakteriálnímu rozpadu. Přesně takhle vypadaly moje dvě Betty, které jsem si bohužel už nakažené přivezla z obchodu, do dvou dnů byly K.O. Každopádně divnou rybku, pokud nějakou objevím, okamžitě lovím do karantény, i kdyby to měla být jen 3litrovka na zavařování (ovšem s vodou z akva). Doporučuji taktéž Seru baktopur direct, na tohle je nejlepší. Ale ta rybička vypadala už hodně špatně, nejspíš už umřela.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2009 14:18 Muž Yirka [9126] Re: Nigerin
Ta rybka vypadá hodně zdevastovaná a moc velké šance jí nedávám. Připadne mi to spíš jako těžký BRP než tuberkulóza. Každopádně bych ji ihned vyndal ven z nádrže a počítel s úhynem a nebo radějiprovedl euthanásii.
Příčiny mohou být různé, v prezentaci mášpříliš málo informací ohledně technického vybavení a údržbě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2009 14:12 JuraS Re: Nigerin
Osobně jsem u rybek v akvu léčil jen drobné nemoci. Například drbání se o šutr nebo kytku. jakmile se objevilo na rybce cokoliv podobného jako na fotce tak rychle šla do vodního toboganu. Nemám podmínky na karanténí nádrž nebo takovou akci jakou je desinfekce celé nádrže..a nemám a nikdy jsem neměl ryby takové abych při jejich cestě do kanálu litoval..leda vzrostlé piraně ale po rozvodu kdy jsem musel nechat kompletní akva bývalce mi nebude líto asi už žádné...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2009 14:05 R Muž Silent [5949] Re: Nigerin
Tohle bude nějaká kombinovaná bakteriální nákaza ve velmi poročilém stádiu. V tomhle případě okamžitě odlovit a asi nezbude než rybku utratit. Pochybuju, že by tu ještě nějaká léčba pomohla. Samozřejmě pokusit se o to lze. Doporučil bych Sera baktopur direct. Edit: pozdě :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2009 13:31 Žena Nigerin [19] – asi tuberkulóza?
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Dobrý den. Dnes jsem byla zapnout světlo u bráchových akvárií a ve velkém 200l jsem si všimla jedné parmičky mechové, která se kolíbala u dna a vypadala polomrtvě... Tak sem bádala co za nemoc by to mohlo být a napadla mě tuberkulóza... Na nic jiného to nesedí tolik, jako právě na ni. Chtěla bych vědět jestli se nepletu, a co s tím dělat... Jestli rybku vylovit a doufat že nenakazila ostatní nebo to nechat tak, jak to je... Přikládám foto. Nafotila jsem ji ze všech možných i nemožných úhlů.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2009 19:30 xx Re: datura
Baktopur direct je krunýřovci snášený velice dobře.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2009 16:44 Žena datura [104] Re: JanaTu
já jsem vygooglila rupin a jediný, co mi to našlo je krmivo pro rybniční kapry, které je napuštěno širokospektrálním antibiotikem :-O
jnak na krunýřovce s chemickými léčivy opatrně, radši se stokrát ujisti, jestli to či ono snesou bez újmy ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2009 14:50 Žena JanaTu [0] Re: xx
Není vločkový, je to takový prášek, ale nerozpouští se. Tak jo udělám to jak říkáš. Dík.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2009 14:28 xx Re: JanaTu
Vyměnit vodu, dát baktopur podle návodu. Za týden se uvidí, jestli to zabralo.

Ohledně Rupinu - nedovedu si představit léčit krunýřovce pomocí krmiva, obzvlášť jestli je to krmivo vločkové.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2009 14:19 Žena JanaTu [0] Re: xx
Před změnou léku jsem vodu samozřejmě vyměnila. Nejsem teď doma, tak nemůžu napsat víc informací o tom rupinu, než že je to krmivo s antibiotiky (chloramfenikol - léčba vodnatosti), má se tím léčit 4 dny. Výrobce si nepamatuju. Tak co byste doporučili? léčit tímhle dál, přestat nebo nasadit baktopur po výměně vody. Nevím si rady :-( Dík
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2009 13:52 xx Re: JanaTu
Co je to rupin a kdo ho vyrábí? Nic mi to neříká.

Před přidáním dalšího léčiva se musí vyměnit voda za čistou. Není dobré míchat přípravky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2009 13:48 Žena JanaTu [0] Re: pakozdy
To jako že ty vypoulené oči by mohli být následek léčby multimedicalem? coze A co ten červený flek u tlamky, ten měl už před léčbou... Mám teda přerušit "léčbu" a nějakou dobu ho nechat v "čisté" vodě? Kolik asi dní než můžu začít znova léčit, v případě,že se to nezlepší? Dík J.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.01.2009 12:33 Muž pakozdy [17] Re: JanaTu
a nemohlo to byt trochu inak ? biely flek - ancitrus zvykne menit farbu vratane bielych flakov, ktore vyzeraju ako plesen alebo nieco podobne. mozno staci zvazit ci ostatne priznaky nie su len dosledky prvej liecby.

kombinovat lieky v rychlom slede sa moc nevyplaca. uz je nacaty, pozor aby tie dalsie lieky neboli iba na jeho dorazenie.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... ...... [3] 4

Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 4943x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/14532-tuberkuloza?od=101