Nano akvária - co do nich
No věřím, že jsme si výšku jednotlivých rostlin už ujasnili
Upřímně...je mi celkem jedno, jestli kobereček bude mít 1 cm nebo 4 cm. Hlavní je, aby se mu dařilo. Vidím to tak, že seženu tu HC. K ní přidám i trochu glossy, co mi tady roste na okně a uvidíme, čemu se bude dařit.
U Marsilky se bojím, že nevytvoří tak pěkný, hustý kobereček (vycházím z
maniakva.cz/… , strana 28).
Jinak Manado by určitě bylo taky fajn, ale v tom množství, co já potřebuju (max 5 l), mi přijde zbytečně drahý. Ještě si teda počkám, jak dopadnou flexiobklady až se vyjádří KarlosS.
Já ji nedoporučuji. Jen říkám, že je snad nejméně náročný koberec. Nemyslel jsem, že je velká. Já to jen bral z pohledu kobercovek. Né celkově. Takové HC je menší
Mám tu glossostigmu v ještě menší nádrži než je tato zmiňovaná a můžu Tě v klidu ubezpečit, že tam sedí jako p.del na hrnec. A ta marsilka je ještě o fous větší, přitom jí taky doporučuješ, přesto, že se Ti glossa zdá velká???
Glossa je oproti HC vysoká. Já ji mám taky nízkou. HC se drží spíš u země. Do tak malé nádrže bych volil to HC. Je i méně náročné.
Marsilea hirsuta je snad nejméně náročný koberec.
U sebe mohu porovnat HC a glossu. HC:glossa = 100 a 1
KarlosS napsal: Jsou hladké a lesklé a težko se na nich usidlují nitrifikační bakterie.
Mohl bys mi vysvětlit tuhle větu? Opravdu nechápu, co by bakteriím vadilo na lesklém povrchu. Pokud teda nejsou takový módní fajnovky, aby jim záleželo i na barvě substrátu.
Stejně jako Flexi vypadají prakticky všechny písky jimiž je tady zabydlená minimálně polovina nádrží. A nevšimla jsem si, že by nefungovaly, jak stále dokola tvrdíš.
Já jsem zkoušel glossu ve 25 litrovém akváriu bez CO2 a s hnojením PMDD. Nejdřív se opravdu tahala mírně do výšky. Nevím, kam až by se vytáhla. Už se to nedozvím, protože pak uhnila
. Osvětlení jsem tam měl dostatečné, ale nebylo proudění vody a nebylo CO2. Myslím, že bez CO2 to někomu ještě jde, ale u mě to nešlo.
Ve větší nádrži mám ten callitrichoides. Bez CO2 si vede docela dobře, ale nerozrůstá se do koberečku, je tak nějak na místě a vypadá podobně jako micranthemum micranthemoides, jen roste pomaleji. Uvažoval jsi o Marsilea hirsuta? Nemám s ní zkušenosti, ale na nějakém zahraničním webu jsem se dočetl, že je méně náročná než glossostigma a taky dělá hezký kobereček i bez CO2. Ale neumím posoudit, jestli je to opravdu tak snadné.
Glossa není vysoká
. Při dostatku světla bude mít cca 1,5 cm.
A nechceš zkusit manado? Jako dno je opravdu dobré. Rostliny do něj dobře zakořeňují. Porézní. Lze ho považovat za druhý filtr. Barva se pár lidem nelíbí. Já osobně jsem za tu barvu rád. Ono až to zaroste, tak ani nepůjde vidět.
Glossostigma elatinoides, ač se nezdá je poměrně náročná. Navíc je docela vysoká. Hemianthus callichoreidnes "cuba" bude lepší a i hezčí volba.
Já mám HF-0400. Je to docela super filtr. Celý vnitřek jsem odstranil a nahradil Sera siporax a JK animals keramické kroužky. Na nasávací trubici jsem dal pěnu. To vše mám s manadem(další filtrace) v akváriu o velikosti 40x40x40. Akvárium vypadá opravdu čistě.
Díky za reakce a rady! U filtru udělám teda asi kompromis a pořídím HF-0300. Na dno zkusím dát teda liapor nejspíš. A taky mě napadá (a bude to trochu OT), co kdybych ten liapor zkusil dát i do toho filtru?
Jinak říkáš glossu pryč - kvůli světlu nebo kvůli absenci hnojení/CO2? Co myslíš o Hemianthus callitrichoides?
Co se týká filtru, souhlasím s KarlosSem. Já mám ve 25 litrové nádrži HF-0100 a není to zcela ono. Vylepšil jsem jej tak, jak jsi napsal a nějak to filtruje. Ale proudění vody není vhodné (příliš lokalizované na jednu stranu nádrže). Kromě toho, napůl filtruje filtr, napůl filtruje dno. Jde to dělat i tak, ale lepší je ten 0400.
Jen k tomu filtru, já mám na 25 l Atmana HF-400 a je to jen taktak. Průtok lze zavřít, ale to místo na filtr. media je i tak malé. Rozhodně bych zvolil větší.
Tu glossu bych nahradil nečím jiným.
Ohledně dna jsem už psal jinde - flexiobklady maj jednu velkou nevýhodu. Jsou hladké a lesklé a težko se na nich usidlují nitrifikační bakterie. Výhodnější jsou poréznější materiály, např. z páleného jílu, pak stačí minimálně odkalovat, hodně toho dno zpracuje a navíc to funguje jako druhý filtr. Nehledě na to že to funguje zásobně pro rostliny, dno se nesléhá a nevznikají tak anaerobní plyny, lépe jsou provzdušňovány kořeny rostlin ...
Je toho spousty na trhu, od liaporu, přes Ratajův profisoil, dobrý a neplovoucí substrát clay soil, madano od JBL až po substráty ADA. Když to vyzkoušíš, zjistíš, že se už zpátky k flexiobkladům a různým glanzkiesům nebudeš chtít vrátit.
Zdravím, chtěl bych zkusit jak se mi bude dařit s nanoakváriem. Vybral jsem následující výbavu:
Akvárium: 40x20x20 cm (DxŠxV), tzn. zhruba 16 l.
Osvětlení zbastlím asi z jedné 8 W T5 (
www.elektro-svitidla.com/…). Ještě zlehka váhám, jestli nepoužít třeba
www.alza.cz/… , ale kvůli lepšímu rozptylu světla to vyhraje asi T5.
Filtr: Závěsný Atman HF-0100, ze kterého vykuchám uhlí a nahradím bioakvacitem. Když bude potřeba, přiškrtím průtok.
Dno: Černé flexiobklady, zrnitost 2-4 mm, výška zhruba 3 cm (rád bych ADU, ale je to na mě chudáka moc drahý
, snad kdybych někde nečekaně objevil nějaké přebytečné peňauze).
Rostliny: Glossostigma, Riccia a Eleocharis parvula.
CO2 neplánuji.
Chemie: CO2 Vital nebo podobný utrejch.
Živočichové: Zatím pouze piskořky, možná časem párek Živorodky Wingeovy (případné přemnožení mám jak vyřešit).
Topítko zatím ne. Uvidím, jak moc teplotně nestabilní takové pidi akvárko bude a kdyžtak pořídím.
Takže klasický otravný dotaz: Co si o tom myslíte? Mají rostliny aspoň malou šanci růst? Koupili by jste něco jinak?
Starší reakce
Hnojivo? CO2? Taky dost záleží na vkusu člověka.. Pak taky na rostlinkách samotných. Něco jde bez problémů a něco nejde ani kdyby jsi se přetrhnul..
Lepší bude, když si projdeš atlas, nějaké prezentace, zjistíš co se ti líbí, co nelíbí a pak se ptej na konkrétní rostlinky..
Pač takhle radit, to je na dlouho.. Vhodných rostlinek je asi tak milion "druhů"..
Ahojte,
založil som si miniakvárium 20l, čierny štrk drobný, svetlo 8W.
Potreboval by som poradiť aké rastlinky sa mi vhodia do akvária, rybyčky max. 4-6, a krevetky.
Ďakujem vám veľmi pekne a teším sa na Vaše rady
Starší reakce
asi tak, v akvarium mám same nenaročné kytky, a už nebudu nikomu radit aby dával do nano akvaria COčko, asi jedine kdyby tam chtěl kobereček?
Toliko u na živiny víc než velmi náročných rostlin, jinak je to naprostá, ale zcela zbytečná zbytečnost....!
Ja jako student jsem si také udělal kvasničovac ale pak jsem od toho upustil, možna je to jen móda jak říká pan Liborsprysl, ale svůj vysledek to ma
CO2 je celkem dražší záležitost, jsem student ;)
Teď si to budu dělat z burčáku do většího akvária
Jste Karlovým obchoďákem, nebo máte dojem, že bez CO2 akvárium nefunguje?
Začátečníkům takové vyfikundace život jen ztrpčují....
To je asi vše, koupil bych možna CO2 od Rataje, to je ale osobní názor a možná krmivo nee?
0 23.03.2013 13:12 martin386 [17] - Živorodky Starší reakce
Šneka bych dal jednu neritinu, pro začátek jako krevetky nasadil neocaridiny red sherry, nejdostupnější krevetka, hodně odolná, ochotně se množí. Podle toho jak to půjde bych pak pouvažoval o dalším druhu. Pak doporučuju prostudovat tabulku možného křížení krevet. Já k neocaridinám zkoušel crystalky, ale neúspěšně, máme vodu s vysokým množstvím NO3 které ještě ke všemu kolísá a to pro náročné krevetky není.
Rostlinky bych volil spíše jemnolisté, v malém akvárku nevypadají většinou velkolisté rostliny moc pěkně. Záleží na tom, jak máš promyšlený layout.
Jak jsi to myslela s tím substrátem...nějaký štěrk. Založení akvária bych hodně promyslel, je to takový základ, jak to uděláš od základu špatně, blbě se to napravuje.
Já teď budu zakládat novou kostku 30x30x30 a chci zkusit substráty ADA (
www.aquascape.cz/… ), záleží kolik chceš investovat. Každopádně bych volil jemnozrnný substrát, dobré zkušenosti tu mají kolegové s liaporem frakce 1-4mm.
0 13.01.2013 10:31 Milada – Chtěla bych si pořídit nano
Ahoj, chtěla bych si po dlouhé době zas pořídit akvarium a protože mám malý byt tak jsem se rozhodla pro 30l nanoakvárium. Četla jsem si hodně článku a diskusi ale stejně si myslím že bude nejlepší si pár věcí ještě ujasnit.Děkuji vám všem za pomoc
1,jaké dva nenáročné druhy krevetek by jste mi doporučili a kolik bych jich tak mohl mít v 30l akvárium?
2,jaké druhy šneků by se mi hodili do akvária?Stačí mi od každého druhu jeden jedinec,nepotřebuju je rozmnožovat.
3,řeší se v nano akvárijích Co2?Nebo stačí jen když na spod akvária dám nějaký substrát který překriju nějakým štěrkem?
Chemii u krevetek bych se snažila za každou cenu vyhnout. A raději než vstupní vodu si po nějaký době změř vodu přímo z akvárka. Určitě tam bude hodnota nižší. Pokud není odůvodněný použití nějakýho přípravku v případě krizový situace, je jejich použití neopodstatněný. Do akvárka je vhodný přidat několik olšových šištic a dubových či bukových listů (to vše se dá nasbírat v přírodě, případně zakoupit listy mandlovníku).
30 litrů je pro krevetky slušný akvárko. Začala bych jedním druhem, a to některou z Neocaridin. Nejsou tak náhlý jako Caridiny. Každopádně nepočítej s tím, že příteli daruješ akvárko a sáček s krevetkama zároveň. Ať už jde o kteroukoliv krevetku, bude vyžadovat dobře zaběhlou nádrž, pro Neocaridiny bych ideálně viděla ten měsíc. Nějakej kořen, třeba lávový kameny, dostatek rostlin, jako filtrace je ideální bublifuk (není to nic vzhlednýho, ale dá se schovat za rostliny nebo dekoraci). Pro začátek bych tedy vybrala nějakou Neocaridinu, je na Tobě, případně na partnerovi, jakej druh (barvu). Pokud k nim má časem přijít ještě jiná krevetka, vybírala bych z Caridin, aby se spolu nekřížily.
Pokud jde o šneky, určitě se do akvárka nějací dostanou s kytkama
U krevetek je nejlepší se chemii vyhnout. Maximálně bych pořídila kapkové testy místo proužkových, ať máš přesnější představu o parametrech vody. Nicméně když miníčko dobře založíš, dáš dostatek vhodných rostlinek a nějaké šnečky na záběh, i bez testů se relativně obejdeš. Hlavní je nespěchat a krevetky přidat v ideálním případě za měsíc nebo později. Když bude potřeba, později třeba dokoupíš hnojivo pro rostlinky, bude-li to namístě
Ale pozor, ne každé hnojivo krevetky snesou. V ideálním případě krevetkám jen sem tam nasypeš nějaké krmení pro zpestření jídelníčku a budeš měnit vodu (nechat důkladně odstát, aby vyprchal chlor a ohřát na teplotu podobnou akvarijní vodě - na to jsou krevetky poněkud citlivé). Počínající problémy většinou poznáš podle chování krevetek a první pomoc není v zázračných vodičkách, ale ve výměně části vody
Ahoj. Zakládám své první nano(30l) a potřebovala bych poradit, jak dál. Už mám skoro vše, co pro založení potřebuji, tedy akva set, substrát, písek, kořen, a rostlinky příjdou příští týden. Teď už ale nevím, jestli budu potřebovat ještě nějakou chemii, třeba jen na začátek, ikdyž bych se jí raději vyhla. Dělala jsem test naší pitné vody a vyšlo mi 7,6 - 8pH a 7-14GH, byl to takový ten prouškový test, takže hodně orientační. Tak co myslíte, je potřeba ještě nějaká chemie a možná poraďte i něco, co bude potřeba až tam budou krevetky, ať to mohu sehnat vše najednou
děkuju
Podle mých zkušeností,jsou pro začatečníka nejvhodnější krevetky red cherry a sakura.hlavně jsou cenově nejlepší.Počet na 30l bych dal tak cca 10-15 krevetek,oni se pak množej celkem dost.Ale hlavně to chce počkat aspon 1měsíc než se akva zaběhne
0 12.01.2013 14:09 Milada – Začátek s krevetkami
Ahoj, můj přítel má za pár týdnů narozeniny a proto že ho strašně zajímají a baví zvířata a hlavně ta vodní tak jsem se rozhodla že mu pořídím nanoakvárium s krevetkami.Nanoakvárium co sem vybrala má objem 30 litrů protože to je podle mě tak akorát.Zajímalo by mě jaké 2 druhy krevetek jsou vhodné pro začátečníky a nebude jim vadit žít pospolu.A kolik myslíte že je optimální počet krevetek do nanoakvária a ještě jaké by jste mi doporučili vodní šneky?
Děkuji všem za pomoc a snad sem nezaložila téma které tu již je.
Starší reakce
Ideální na skutečné "miniakvárium". Pár krevetek bude za tolik prostoru vděčných. :?-)
Babičkou to právě začalo, já to už jen zachraňuju. Ono designově je to hezké, pít se z toho nedá, tak před vyhozením ještě hledám co by...
3 litry? To bych osobně vyhodil...a ještě před tím rozšlápl, aby to nějaká snaživá babička neumyla a nepřinesla v tom domu vnoučeti závojnatku
0 12.10.2012 14:01 radimsuk – Nano bettárium bez živočichů
Zbylo mi jedno "bettárium" s úžasným objemem 3 litry... zvířata do toho samozřejmě cpát nechci, ale napadlo mne z toho udělat "mikro-rostlinárium" na stůl. Nemá to filtr ani bublání, jen malé osvětlení.
Z akvárka do toho můžu přendat Egeria Najas a jávskej mech, obého mám v akva hodně.
Má to význam, nebo je to nesmysl a pixla je tak akorát na vyhození?
Starší reakce
Zdravím,
válí se mi doma nevyužitý akvárko 30x20x20. Měla jsem ho jako porodničku pro mollyny, teď je prázdný. Chci tam pár kousků neoheterandria elegans a nějakou tu krevetku, z rostlin jsem podle dostupnosti na AquaDaho vybrala tyto: Alternanthera splendida, Hygrophyla diformis, Hydrocotyla verticillata, Ricia fluitans. Plus si tam hodím nějakou stonkovku a trochu mechu z velkýho akvárka. Šlo by to tak? Dám tam nějakou menší větvičku, možná i kámen, ale to ještě nemám pořádně rozmyšlený (spíš bych na ten kámen navázala ricii, tak by stejně nebyl vidět). A co dno? Líbilo by se mi dospod Dennerle Nano Deponit Mix a na to Dennerle hnědý nebo černý písek. Ale ta cena se mi už tolik nelíbí, je nějaká levnější alternativa?
Ještě řeším světlo - stačí mi asi lampička s úspornou žárovkou, tipuju.
Děkuju všem za podělení se o svoje zkušenosti
Starší reakce
Ano, samozrejme pre rybky to je najhoršie možné riešenie, ale niekedy je žiaľ nevyhnuteľné. Napísal som to, pretože som chcel poukázať na výhodu mini akvária z hľadiska údržby a pod. a práve o to v tejto téme vlastne ide. Ale s tými rybkami máte absolútnu pravdu a moju 120 by som za nano akva nevymenil, pretože tá chyba môže prísť hocikedy, najmä ak ešte nie ste pokročilým akvaristom a k tomu ma čaká ešte dlhá cesta, takže s vami rozhodne súhlasím, pre rybky je lepšie väčšie akvárium.
Pokud považujete znovuzakládání jako rozumné řešení, pak ano je to jednodušší. Ale rozhodně to není lepší pro ryby.
Ve větším akvárku, se z chyby nemusí stát katastrofa.
S tou bojovnicou absolútny súhlas, podľa mňa tiež nie je nič extra.
Ano, každá chyba v tak malom AQ môže byť katastrofou, ale podľa môjho názoru je jednoduchšie znovu založiť 10l ako opravovať niečo v 300l, nie?
Nenáročná rybka? To se o gupkách také tvrdí a přesto tomu tak není.
Akvárko je opravdu příjemný relax a dítko potěší, stejně jako vás.
Zkuste najít místečko pro něco většího, nanoakvária rozhodně mají své kouzlo, ale každá začátečnická chyba v nich může být katastrofou, navíc tomu třeba časem propadnete jako my ostatní a budete chtít větší.
Ona taková 50-60tka nezabere o moc víc místa a rybek můžete mít více.
Osobně o kráse betty pochybuju, ale to je věc jiná. Spíše bych se přikláněl ke krevetkám do menšího akvárka. Záleží jak velké pořídíš. Osobně se mi celkem dobře daří udržovat 8 litrové akvárko bez filtrace jenom se vzduchováním, rostlinama a občasným odchovech pár kousků mladých mečovek nebo pavích ok.
Tak když jste v tom malém bytečku, tak by určitě nebylo od věci pořídit si 20 l aqa a tam si ,,šoupnout,, třeba Bettu?? Je to nenáročná a okrásná rybka..
0 14.03.2012 23:15 gloomka – Prosím pomozte
Zdravím všechny rybí milovníky
Mít akvárium byl vždycky můj obrovský sen. Celé roky jsem o tom snila a představovala si, jak by asi vypadalo, bohužel jsem studovala a nezdržovala se spoustu let na jednom místě, tak to nešlo uskutečnit. Nedávno jsem se konečně usadila
a začala všechno plánovat, ale otěhotněla jsem a přišly úplně jiné starosti
Teďka mám maličkou dcerušku a i kvůli ní si myslím, že by bylo suprové akvárium mít. Bohužel jsme se ale museli přestěhovat do mini bytečku, kam by se nevešlo. Jediné možné řešení by bylo pořídit opravdu nějaké nano akvárium. Vím ale, že to asi není moc ideální řešení. Rybičkám se v malých prostorech asi moc nelíbí a slyšela jsem, že i údržba malých akvárií je složitější, než u velkých. Chtěla bych slyšet Váš názor, popřípadě rady, jak takové akárium zařídit. Máte někdo s takovým maličkým akváriem zkušenost? Dá se nějak docílit toho, aby byla údržba minimální?(dcerka mi nedává moc šancí věnovat se jakékoliv jiné záležitosti, než je ona
) Jaké osídlení by nevadilo? Asi by mi stačil jeden beťáček a pár krásných rostlinek....
Starší reakce
snažím se radit dobře, i když taky nedělám všechno dokonale
Pancíci tam jsou spíš tak náhodou, měl to být minibiotop jen pro ty razborky, i když jsem předem věděla že pro ně je to taky trochu malé. Líbí se mi jak akvárko vpadá a jak se mu daří, tak ho chci přestěhovat do většího aby i ryby měly víc místa a tohle zruším úplně. V létě bude velké stěhování z akvárek do akvárek a tihle pancíci nejspíš příjdou do nového cca 80ti litrového akvárka a jestli seženu tak jim přikoupím kamarády (takže o ně nemusíš mít strach)
Za ty pancernicky i kdyz docasne, bych to s tim ukamenovanim az tak od veci nevidel! Pochybuji, ze jsou mali, respektive z odchovu. Dno 20x20cm pro corydoras venezuelanus neni ani trochu vtipne a hodi se maximalne pro poter do stari nekolika tydnu. Popravde uz dlouho vase rady ohledne vhodnosti ryb do akvarii urcite velikosti moc nechapu pri pohledu na osazenstvo vasich mensich nadrzi.
Stačí obyčejná 11W nebo 9W lampička, dej si tam krycí sklo a lampička může být normální stolní. já používám s takovými těmi podlouhlými zářivkami, ale nejspíš by šly i normální úsporky co vypadaj jak žárovka.
Edit: Mě by teda nebavilo dívat se na akvárko hemžící se šneky, to jsou mnohem zajímavější krevetky.
Kolik těch levatek?A vůbec, těžko se mi bude shánět osvětlení.Potřebují hoidně rostlinek?Co jinak by jste poradili?
Přidat reakci
1 ...... ...... [2] 3 4
Zpět na obsah sekce Zakládání a údržba akvárií • Zobrazeno 9681x