Dusičnany a dusitany
Nedovolil bych si doporučovat koncentraci, která by nadělala ještě více škody než užitku. Sůl v tomto okamžiku jako podporu nitrifikačního procesu.
Ne. Takhle to nefunguje. Sůl (chlorid sodný) se do akvárka nedává, aby hýbala s pH (nedokáže s ním pohnout oni o píď - viz chemie ZŠ). Přidává se tam proto, že chloridy kompetují s dusitany na chloridových buňkách žaber - česky řečeno, chloridy brání dusitanům ve vtřebávání (do žaber resp. krevního oběhu).
Děkuji za radu.Tu sůl je tam dobré dát kvůli snížení pH a tím se přiblížit NH4+ a taky to začne působit na tvorbu slizu u ryb.Rozumím tomu správně.Možná mám hloupý dotaz,ale předpokládám že toto množství nemůže mít nějaký špatný dopad na rostliny.
za týzden si myslím, ze uz ano, treba merat NO2
Tak na ty časový údaje se velmi těžko pregnantně odpovídá, ono je to kus od kusu a nikdy nelze napsat, bude to trvat 5 dní a je po všem, prostě měnit, to je jistota a klidně bych to podpořil přidání klasický kuchyňský soli(polévk. lž. na 50 litrů vody), do akva nalít už koncentrovanej roztok.
Diky za komentář. A za jak dlouho to bylo cca.v pořádku.
zdravím, robit merania NO2 a menit vodu podla toho, uricte to nazaskodí, 20 litrov denne dokedy sa to nezlepsí, ja som menila filter a tiez sa mi to stalo v 112-tke... Vzduchovanie urcite zapnite, moze to len pomoct. Ja ho mam momentalne pustené nonstop a nebadám, ze by niecomu skodilo, dodávam tekutý uhlík. Hnojivá by som tam teraz nedávala, kým nebude vsetko v poriadku.
Díky za radu.Jenom nevím ,jestli měnit vodu denně nebo ob den(bude to stačit ?),když přidávám Sera Bio Nitrivec.A jestli stačí 1/3 nebo raději 1/2.Nejspíš se mě zastavil proces nitratace,tak zkouším dodávat bakterie pomocí Bio Nitrivce a snad se to brzo zlepší.
Ještě bych měl jeden dotaz.Máte někdo zkušenost s tím,jestli tomu pomůže pustit vzduchování.Dostat do vody víc kyslíku,aby se rozeběhla oxidace a bakterie začali rychleji a víc pracovat a rozmnožovat se.Oxid uhličitý z bomby nedodávám tak si myslím,že ho vlastně tolik ani nevytlačím ven,neboť vzduchováním tam i nějaký oxid uhličitý vlastně dostanu.Díky
Já bych řekl,že problém byl průhrab dna do hloubky a výměna biomolitanu.Narušení rovnováhy,ale to není nic co by nespravily výměny vody.Rampu bych ponechal,ta na to nemá vliv.
0 14.05.2016 09:02 Bacoun – Dusitany vysoká hodnota
Zdravím,
Potřeboval bych poradit.Snažím se přijít na to,co se mohlo stát a co je příčinou vysoké hodnoty dusitanů
AQ 54 l(60x30x30),66.den od založení,měření dusitanů včera 13.5.16 0,2 mg N02/l.Dnes 14.5.16 0,2 mg NO2/l.Hodnota měřena předchozí pátek 6.5.16 0 mg NO2/l.Další měření,která byla provedena předtím,také v pořádku(měřeno kapkovým testem Azotin od Rataje).
Změny v AQ - možné příčiny?:
Neděle 8.5.2016 montáž rostřikovací rampy,odkalení dna(průhrab do hloubky dna)
přidání kapslí hnojiva do dna 8 ks(Profiplants sandourish caps). přidání rostliny Hygrophila Pinnatifida 6 ks.
Středa 11.5.16 - přidání rostliny Cryptocoryne bullosa 1ks.Osazení nového většího biomolitanu na čerpací hlavu(starý ponechán v nádrži).Výměna vody 10 l přidání Sera bio Nitrivec 4ml,Sera Aquatan 2,5ml(dávky pro 10l).
Možné příčiny:
1)Nedostačující filtrace ?(doposud fungovala bez problémů)
2)Prohrabání dna?
3)výměna biomolitanu?
4)osazení rostřikovací rampy?(podél zadní stěny proud směrem k přední)
5)Překrmování,myslím si že ne.Neonky dávku spořádají do 3 max.5 minut.Pancéříčkům waferska trvá trochu déle max.do hodiny.
6)hnojení PMDD množství dávám poloviční oproti dop.dávce
7)Tekutý uhlík množství dle doporučené dávky
PMDD a tekutý uhlík podávám od 28.4 a 6.5 byla hodnota ještě v normě !?
Zatím provedena opatření:
1)13.5 výměna vody 1/4 přidán Sera Aquatan,Bio Nitrivec.
2)Stop s krmením
3)14.5.výměna vody dtto 13.5,bez krmení
Výměnu vody plánují provádět denně dokud se hodnota nezlepší.
Další opatření:
-Mám vynechat hnojení PMDD a tekutý uhlík
-vyměnit resp.denně spíš 1/2 vody?
-odebrat rostřikovací rampu a vrátit se k předchozímu způsobu filtrace s nočním vzduchováním?(asi to fungovalo lépe)
Závěrem:
Ryby vypadají v pořádku,plavou normálně.Krmení přijímaly bez problémů.Nelapají po vzduchu u hladiny.
Žádná neuhynula.Počet pořád stejný.
Uvědomuji si,že jsem asi nějakýma změnama nejspíš rozhodil rytmus akvária.
Proto bych se chtěl zeptat a hlavně poradit od zkušených akvaristů.
Jaké případné opatření bych měl ještě provést?
A co to nejspíš mohlo způsobit náhlou vysokou hodnotu dusitanů? viz výše můj popis.
Mnohokrát předem děkuji.
Starší reakce
Ahoj, dej tomu cas, kdo si pocka, ten se docka.
Mesic neni zadna jednotka z akvaristickiho hlediska, prvne rostlinky a jak budes spokojenej s vyvojem, tak pak ryby ci krevetky ... reknu ti, ze ja treba nejsem s jednim akvem spokojenej po roce, tak jsou tam zatim jen sneci ......
Ok.Díky za info.Budu trpělivě čekat a doufám, že s to v příštích týdnech zlepší.Už jsem z toho začínal být malinko nervózní.
Je to normální.
Jestli se nepletu tak NO2 graduje cca ve třetím týdnu od založení.
0 06.05.2016 18:39 Bacoun – Stále vysoké hodnoty NO2
Mám založené 20 l AQ již 18 den a stále měřím testem od Rataje 0,25 mg N02/l.Je to u takto nově založeného malého AQ i po této době normální?Když jsem založil 54l AQ,tak jsem po 19 dnech naměřil 0,1 mg NO2/l.Může to být špatně fungující filtrací?Rostlinám se celkem daří.Měl jsem v plánu přidat šneky Neritu nebo Clithona,ale vzhledem k tomu,že přijímají kyslík z vody.Tak asi raději počkám.
Děkuji předem za radu,co by se s tím popřípadě dalo udělat,nebo tomu prostě dát ještě čas.
Starší reakce
Dobře na odbourání dusitanů z vody v nádrži pomáhá jako filtrační médium Zeolit.
Používal jsem ho při zabíhání nádrží.Nepoužívá se ale dlouhodobě.
Limit dusitanov pre vodovodnú vodu je 0,5 mg/l, takže je to možné. Ale hodnota 0,1 mg/l je naozaj tak nízka, že to nemá zmysel riešiť - s fungujúcou filtráciou dusitany vždy klesnú.
A ako tu už odznelo - pripájam sa k názoru, že problémy rybiek nebudú súvisieť s touto hodnotou dusitanov.
A není po jeho aplikaci doporučená výměna vody? ;)
To spíš ten Toxivec, ale i Nitrivec se dá použít, dokáže ty škodlivý Nka na sebe navázat.
No já vím, vodoléčba je super věc. Taky jsem hned vyměnil dalších 30 litrů ze 1OO litrového akvárka. teprve pak jsem změřil vodu z vodovodu.
Bylo to ještě horší, protože jsem zase doplnil to, na čem si půl dne už makaly bakterie.
Když jsem v poledne vyměnil 80 litrů a mám tam 7 pancéřníčků, 7 otíků a asi 20 neonek, tak to by přece nemohly za 6 hodin zakadit tak, aby z nuly stouply dusitany na 0.1?
Stále se pokládám za začátečníka, ale tohle bych si dovolil tvrdit,že asi ne.
Navíc nh4 je na nule.
A co ten nitrivec? pomohl by?
JBL testy, můžou být nepřesné, ale patří k těm nejlepším, ne? A navíc v karanténní nádrži, kterou zabíhám mi to ukazovalo nulu (boužel před tím, než jsem tam taky vyměnil vodu).
Takovejch už jsem zažil.
Ne, bez urážky, podle toho mála co víme, je ten problém uvnitř akvária a já radím měnit, i když měření(nevíme čím) ukazuje cokoliv.
ale spíš si myslím, že nezmatkovat, protože to může být i chyba v rámci měření... oni ty testy nejsou až tak přesné...
Čím to měříš?
ale ne, když prý má dusitany z vodárny(?!)
Výměna vody, to je to co může pomoci.
ahoj, dusitany 0,1mg ti nic neudělají, už vůbec ne v krátkodobém horizontu. Ta hodnota se ti může v provozu běžně objevit, pokud máš v pořádku nitrifikaci, tak si baktérie poradí. Příčinu úhynu hledej jinde... Ale vodárny by to měli řešit...
0 21.02.2015 22:21 stepos – Dusitany ve vodovodní vodě
Ahoj, celou dobu si lámu hlavu nad tím, co se může stát, že se mi zvýšily dusitany na cca 0.1 mg/l. Léčil jsem žabrohlísty tremazolem, tak jsem si říkal, jestli nepomřely bakterie, ale po téměř celkové výměně vody, která se po 6 hodinách má udělat, jsem naměřil opět skoro 0,1.
Nh4 na nule. Hnojím Pmdd - kno3. Tak říkám, jestli to nezredukovalo na dusitany?
Ale pak kouknu na vodovodní vodu, a tam je taky něco mezi 0.5 a 0.1 mg. Což přece je už přes limity... Jsem z Jablonce a dosud to bylo 0.
Co se dá dělat? Zavolat na vodárny, ať něco dělají?
A co akvárko? Mám pancéřeníčky, otíky a neonky. Jeden pancéřníček už to odnesl, byl už delší dobu načatej, celej šedej až sklovitě průhlednej. Pomůže nějaký toxivec nebo nitrivec?
Díky Štěpán
Starší reakce
Vydrzi Ti roky, nez se uplne rozpadne. Jednou za cas, ji vymackej ve vode vypustene z akvaria. A nesmis dopustit, aby v tom casem bylo neco jako kafe, pak to bude fungovat bezvadne.
Díky. Ještě se chci zeptat, ta pěna se dá normálně vymývat a používat znova? Jen se chci ujistit.
Mas akvarko 180l hrubeho objemu, to uz neni uplne drobecek a chce to aspon At-201, ale klidne bys mohla jit i do At-202. Akvarium potrebujes prepumpovat filtrem 2 az 3x za hodinu, pricemz uvadeny prutok po zaneseni filtru klesne klidne na polovinu. Ohledne biomolitanu pod cerpadlo, nesetri na velikosti, vem nejvetsi, jaky se Ti vejde.
To co pisi, jako ze je pro akvaria 50-200l, ber s rezervou, kdo by chtel nejake minimum, ktere uz nejak staci, jit na jistotu se v akvaristice vzdycky vyplati.
Ale tak vzdyt vis, ze funguji i akvaria s honitky vody, nitrifikuje dno. Jenze filtr nasaje kdejaky sajrajt, protoze jim voda proudi jak silena, a pak akorat roznasi hnilobu po akvariu, nez aby delal neco jineho, je to pak proste zasobarna svinciku a ten uz se nitrifikuje nekde jinde, kdyz to ve filtru nejde.
Pochopitelne je mi jasne co rikas, bez nitrifikace je akorat tak cpavek.
jen se zanasi a nitrifikace nefunguje, pricemz produkty rozkladu Ti roznasi po celem akvariu Když roznáší dusičnany, tak to je známka, že funguje, ne? Jinak by roznášel dusitany a "čpavek".
Především ty problémové dusičnany. Občas se stane, že dusičnany ve vodovodním řádu vylítnou. A fitr? Co takhle bioakvacitový kvádr vhodných rozměrů a čerpadlo Atman.
Asi máš pravdu. Nemáš nějaký tip?
otázkou ještě je, zda se vám náhodou nezměnily hodnoty vstupní vody...
Porid si konecne filtr a tu designovou obludu si vystav na policku, jen se zanasi a nitrifikace nefunguje, pricemz produkty rozkladu Ti roznasi po celem akvariu
.
Mas proste nekde pekny svincik, videt to nemusi byt, ale najit bys to mela.
Starší reakce
Jo ... máš pravdu ... jsem to pochopil blbě ... tak soráč :o) ...
Tu druhou část, se kterou nesouhlasíš, jsem myslel jinak. Uvedu to na příkladu, který je v akváriu trochu nepravděpodobný, ale lepší mě teď z hlavy nenapadne. Je jen pro ilustraci. Uděláš test na dusitany a ten Ti žádnou koncentraci nezahlási, protože tam opravdu žádný není. Ty se uklidníš, že voda je v pořádku a budeš hledat problém jinde. Ve skutečnosti je však ve vodě čpavek, který jsi netestoval. Žádná interference, jen nesprávný test.
Omlouvám se, napsal jsem to nešikovně do závorky ke spolehlivosti testů, takže to logicky vyznívá jako že přítomnost jiného toxinu než toho sledovaného má něco se spolehlivostí testů, co jsem neměl na mysli.
Tou spolehlivostí jsem myslel jen různé problémy s kalibrací testů, ne jednoznačné zbarvení, atd.
michalt napsal: ... "různé testy mají různou kvalitu a spolehlivost, může tam dělat neplechu taky něco zcela jiného než dusitany" ...S tou první částí souhlasím, s tou druhou už méně ... Testy (jakékoliv) využívají striktně selektivních důkazových reakcí ... pokud by tam mohlo něco interferovat, byl by takový test absolutně k ničemu (bez ohledu na kvalitu :o) ...
přesně tak , mám hodně zarostlé akva 84l a denně dodávám 6ml KNO3 a stále naměřím 12,5mg jedním testem a druhým ještě míň
Podľa môjho názoru sa v dobre zarastenom akváriu netreba dusičnanov báť - tam skôr hrozí nedostatok. Dusitany sú naozaj nebezpečné a hoci súhlasím s tým, že pomôže výmena vody a nie test, na druhej strane - ak človek vie zmerať, čo konkrétne je problém, lepšie vie zasiahnuť a sledovať trend. Takže by som aj odporúčal ten test na dusitany, prípadne aj na amoniak.
Čo sa týka súvislosti pH a alkality (test KH): pokiaľ sa nepridáva CO2 a nie sú vo vode prítomné nejaké mimoriadne látky, čiže v bežnej vode, je pH mierne závislé od alkality - pri nízkej alkalite je nižšie pH. No ide o rozdiely v desatinách, vidno to v tejto tabuľke, jedná sa o slabo-zelené pásmo:
prirodni-akvarium.cz/… V takové situaci bych místo testování zkusil měnit třetinu vody obden nebo dokonce denně. Tohle je situace, kdy testování může způsobit víc zmatku než může pomoct.
Jestli by byl případný test na dusitany negativní, neznamená to ještě, že je voda zcela v pořádku (různé testy mají různou kvalitu a spolehlivost, může tam dělat neplechu taky něco zcela jiného než dusitany). Jestli test i ukáže nějakou koncentraci dusitanů, stejně je první pomoc častá výměna části vody. Měnit častěji vodu a sledovat, jestli se rybky nezačnou po pár dnech chovat líp. Případně prodiskutovat symptomy v příslušném vlákně na tomto webu.
OT: Nutnost odkalování silně závisí od toho, jací jsou v nádrži producenti organického odpadu.
Ať se daří
.
Až budeš mít chvilku, tak si tady založ prezentaci, kam dáš potřebné informace a budeme ti schopni lépe poradit. Většina problémů má poměrně jasné ukazatele a často velmi snadné řešení.
Pokud nemáš silně přerybněno, tak neodkalená část mezi kytkama nevadí. Ty výměny jsou důležité, ty nepodceňovat
Ok,dekuji za vysvetleni
, poridim ten test na ty dusitany,mam pocit ze rybkam neco je a chci zjistit ze to neni necim ve vode..jinak jim pravidelne jednou tydne menim,tretinu vody. Ale je mozny ze nektery casti nejsou uplne poradne odkaleny,kvuli kytkam kam se poradne nedostanu..
Přidat reakci
1 ...... [4] ...... 12 13
Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 17135x