Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Rotala rotundifolia - pěstování

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Druhy rostlin - pěstování 

Přejít na předchozí stránku 3 Žádná další stránka   1  
Rotala rotundifolia - pěstování
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   07.12.2009 12:07 Muž Skanky [26] Re: milosak
zalezí i na tom kdy tu kytku ostrihas. pokud ji budes strihat pokazde kdyz ti naroste 10cm tak jeji rust bude pomaly. po ostrihani potrebujou jakekoliv rostlinky (jestli vodni nebo bytove) nejaky cas na "spamatovani". strihej to az budou u hladiny.
nicmene taky kdyz ostriham treba rotalu tak ji trva tyden nez zacne rust rychleji.
No měl jsem už zase nutkání přihnojit přihnojit můžeš. hnoj tak jak to uz bylo v několika forech psáno a mně to taky tak poradili. týdenní dávku rozděl na kazdý den. u mne to zabralo. rostlinam se dari líp ako kdyz jsem hnojivo nalil podle navodu 1xtýdne
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   07.12.2009 11:05 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: filipsi
...Nicmene s tim svetlem nikdy nebude husta a cervena...
Myslíte? hmm
rybicky.net/nadrze/8037
rybicky.net/nadrze/6254
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.12.2009 10:51 Muž filipsi [1295] Re: milosak
A to je prvni tyden od ostrihani a presazeni? Ono ji nejakou chvili trva, nez se zase "chyti" a zakoreni. Nicmene s tim svetlem nikdy nebude husta a cervena, a rust kosmickou rychlosti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.12.2009 22:11 Muž milosak [66] - RostlinyRe: vóťa87
No měl jsem už zase nutkání přihnojit, ale na to mám pořád málo zarostlou nádrž. :-)
Takže přidám světlo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.12.2009 21:57 Muž vóťa87 [207] - RostlinyRe: milosak
Pokud Vám tvoří zdravé listy, neopadává, nekroutí se tak bych v tom nehledal nic špatného že roste "jen" 1,5cm za týden...v prezentaci uvádíte že již nehnojíte, což může rotalu také brzdit :-) Každopádně si myslím, že až posílíte osvětlení bude s přihnojováním třeba začít, jinak nebudou mít rostliny zachvíli z čeho "stavět" a dají tak šanci řase... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   06.12.2009 20:09 Žena ustavprochore [567] Re: milosak
Pokud se jí jinak daří, buďte rád. Kdo by se s tím furt stříhal... (Teď mě tu ortodoxní kytkaři ukamenujou. :-D )
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.12.2009 19:42 Muž milosak [66] - Rostliny – Rotala rotundifolia - pomalý růst?
Před měsícem jsem pořídil 2 kusy zmíněné kolovky indické.Po přechodu na submerzní formu jsem
jí nechal vyrůst o 10 cm a potom nařízkoval a znovu zasadil.Bohužel od té doby roste tak
zhruba 1,5 cm za týden.Teď udám nějaké údaje : GH 7,KH 4,Ph 6,6 (sytim CO2)teplota 25 Cel.
Nitridy,Nitráty v pohodě, osvětlení je zatim slabší na 90 l čistého objemu pouze 36W.
Je zajímavé, že rostliny zase nevypadají tak špatně dokonce krásně ,,vzduchují,, ale někde
jsem tady četl o přírůstcích 4cm za týden.
Závěrem mám objednány světelné rampy na 4x 18 w (snad dorazí do vánoc) hmm

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2009 13:23 harpunar Re: Sid
Jasně odbočil jsem,nicméně chtěl jsem jen dát do frcu mou zkušenost s rostlinkama i trošku problémovýma.Jsem asi staromil,ale zatím jsem nikdy nepoužil nějaké superzářivky,CO,hnojivo dávám jen velmi omezeně,hlavně při založení a osázení nové nádrže atd.Spíše si pamatuji rady mnoha akvaristů(mnozí už jsou tam nahoře)praktiků,kteří o zářivkách a CO asi ani netušili a v nádržích měli nádherné,zdravé rostliny,které se jim množily,jak o život.Stačily jim tři obyčejné žárovky a viděl jste džungli!!!Nedávno mne obdaroval kamarád ze Slovenska krásnýma kryptokorynama a povídá-mají rády hodně ryb.Tak jsem dvě rostlinky dal do společenského a další dvě do padesátilitrovky,kde je snad čtyřicet malých guppy a deset dospělých.V tom malém jsou o poznání v lepší kondici a už pouští odnože a listy.V tom spol.,kde je rybek méně žijí sice také,ale není vidět tak radikální růst jako v tom přerybněném.Takže s toho mi vyplývá že dobrá rada dána dlouholetýma zkušenostma a pozorováním je stokrát lepší než pět zářivek za 500 kus,setem CO za deset tisíc a hnojivy za stokoruny.Jak říkám-zkušenost staromila....... Tak hezký zbytek dne!!!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2009 12:59 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: harpunar
Tak nějak. :-)
O svých zkušenostech s půdním filtrem, (ale to jsme v trochu jiném vlákně, ne? ;-)), jsem se tu už někde zmiňoval... Tak jen stručně - ta zkušenost nebyla špatná. Naopak. .-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2009 12:28 harpunar Re: Sid
Ještě abych upřesnil ve všech akváriích jsem vždy měl a mám (opovrhované)půdní filtry a rostlinám se daří už 30 let.Já myslím že to je u tohoto filtru hlavně o tom,jak se seřídí cirkulace(mám co nejmenší),aby to kořeny neomývalo téměř vůbec.Nad filtrem mám vrstvu od cca 7 po 14-15 cm štěrku s mezivrstvou živného substrátu.Až bude čas,dodám tu nějaká fota akvárek.Já věřím že p. filtry nejsou tak špatné,jak např. publikuje p. Pelikán a jiní,ale že hlavně záleží na síle průtoku,osvětlení a teplotě,aby to bylo v nějakém souladu.Těžko mi porostou uspokojivě rostliny v akvariu vysokém 50cm kde bude teplota 26 stupnů a jedna zářivka 36w a kde bude oběhový filtr dělat na hladině víry,není-liž pravda?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2009 11:45 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: harpunar
Určitě jí "sedly" podmínky ve vašem akva. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.05.2009 11:16 harpunar – A abyste věděli,tak u mne se Rotale daří!!!
Je v nádrži vysoké 30cm,pod dvěma obyčejnými zářivkami(teplá bílá) a fičí parádně do červena.Koupena v Hornbachu před třemi měsíci.Jediný handicap je že ji vytrvale ožírají endlerky,takže spodek je ohlodaný.V té nádrži jsou bohužel jen endlerky a i když je futruju zeleninou,tak Rotala jim obzvlášte chutná.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2009 22:23 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: Horác
Nejsem škodolibý, (snad...!:-)), ale i vy jste mě potěšil! :)
Mno..., myslím si, že udržet některé náročnější rostliny dlouhodobě v IA stavu, chce opravdu "skutečné mistry"... Ostatně - někdy to používám i jako omluvu, (výmluvu), když tvrdím, že to ani není pro ty kytky přirozené; že se v jejich domovině střídají období submerního a emerzního růstu, tak proč by měly vydržet "několik let pod vodou bez nadechnutí"... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2009 22:12 Muž Horác [3942] Re: Sid
Ani nevíte, jak jste mě teď potěšil :o) ... Mně totiž taky odešla. Už je to dýl, ale pořád na to vzpomínám dost nerad. Teď, když vím, že s ní máte problémy dokonce i vy, tak už z toho nemám zdaleka tak mizernej pocit :-D ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2009 22:03 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: filipsi
Taky se mi ji nedaří tvale udržet v "eňoňuňo" stavu... :-O Chvilku to vypadá, že se od akviška nehnu, jak se na ni musím pořád koukat, a pak si, potvora, odejde... Nějakou dobu už ji v akva nemám, ale stačí, abych na ni natrefil někde v Hornbachu a už se zase "povezu"... :-D
(Taky bych rád věděl, v čem je to tajemství... :))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2009 21:58 Muž filipsi [1295] Re: Sid
Me uz take ne, "trochu" jsem zanedbal peci a pak sla cela pryc. :-)

BranoN - Ono vybirat kytky podle fotek pestiren, jake by se nam libily, je osidne. Dosahnout vzhledu jako na tech fotkach, a hlavne je vsechny tak take udrzet, casto temer nejde. Tim nechci rict, ze se to nema zkouset ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2009 21:55 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: BranoN
Tajemství? coze Já o žádném nevím. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2009 21:54 Muž BranoN [1] - TetryRe: Sid
A v com je tajomstvo? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.05.2009 21:41 Muž Sid [6634] - Rostliny
rybicky.net/fotogalerie.php…
Jenomže to, co je vidět v odkazu, jen tak někomu také nenaroste! ;-) :)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2008 11:24 Muž Eff [417] - RostlinyRe: Sid
Dámo a pánové, s tím N jste to asi trefili. Teď mi to začíná zapadat - Side víš, že jsme se asi před měsícem a něco bavili o tom, že oba máme nízké NO3, já měl nulu, takže oba přiléváme. Posledních 14 dní se mi NO3 povedlo stabilizovat na 20mg/l a tomu by odpovídal i zlepšený růst RR. Ostatních živin budu mít ve vodě poskrovnu, s PMDD to poslední dobou flákám, ale prohnojil jsem dno Florapolem, výsledkem čehož (předpokládám) je to, že všechny stonkovky během pár dnů vyrazily ve spodních částech stonků mohutnou spleť kořenů a snaží se dostat k živinám. Takže taktéž přitlačím s PMDD.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2008 11:04 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: Eff
Ahoj, Zbyňo!
Nedalo mi to a testnul jsem NO3. hmm Musím s hnojením přitlačit na pilu - naměřil jsem "čistou" 0... :-D

To Gošice:
Ono to bude tak, že všechno se vším souvisí. :) Já mám aktuálně R.r. "zaprděnou", zjistil jsem, že ač mám v akvišku plno rybek a přihnojuji KNO3, voda skoro žádné NO3 neobsahuje a NH4 asi nestačí...
Začnu dodávat více N a uvidíme, jak kytky zareagují. :-)

To Filipsi:
Díky za fotky a info! A ještě jednou díky - díky vašemu postřehu s N jsem přeměřil NO3 (výsledek - viz výše) a zahajuji zvýšený příděl KNO3 (také viz výše). :)
Dám vědět, jestli se situace zlepší. (Jiná opatření neplánuji, takže by případné zlepšení mohlo jít na vrub N.)
Glossostigma u mne v defenzívě - nejprve ji zarostl Eleocharis acicularis, teď se začíná nezřízeně rozmáhat Monosolenium tenerum. To začíná utiskovat už i ten Eleocharis... hmm
(Začal jsem Monosolenium silně redukovat. Zajímavé je, že se mu stále nedařilo, rozjelo se po pravidelném přidávání malého množství P.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2008 09:22 Muž Eff [417] - RostlinyRe: filipsi
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku A teď ta moje:
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2008 09:10 Žena gošice [217] - Raci, krabi, krevetkyRe: filipsi
Mě to dělá taky, ve chvíli kdy se blíží k hladině nebo na ni narazí, či nově obrazí se listy jakoby "zakulacují".
Nevím jak s testováním N, ale můj dojem je, že je to o světle. :) ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2008 12:36 Žena Marťásek [5] Re: filipsi
Jo tááák, no já mám rotalu v akva něco málo přes rok a krom změny tvaru listů a barvy se nezměnilo nic. palec ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2008 12:34 Muž filipsi [1295] Re: Marťásek
To je samozrejme, to dela vzdycky, emerzni ma jiny tvar listu sama od sebe. Mluvim opravdu o zmene tvaru listu u rotaly dlouhodobe pestovane pod vodou. Proste "z niceho nic" (to proc me prave zajima, domnenky, zkusenosti) najednou rostou listy ovalnejsi.

Tak, fotky pridane sem rybicky.net/nadrze/2308 (5.5.08). Jeste ve starsich je zajimavost pro Sida, glossostigma jak se plazi v temer uplne tne, vcelku v normalnim vzhledu. Az teprve kdyz narazi na zadni stenu, zacne se zdvihat a rychle tahnout za svetlem.
K ruznym listum - videl bych tam nejakou souvislost s obsahem dusiku, v nadrzi bylo dlouhodobe no3 nemeritelne, az kdyz mi to zacalo delat problemy, pridal jsem na kolem 10. Celou dobu mela rotala daleko uzsi listy nez v druhem akva, kde je dlouhodobe no3 kolem 15. Asi jsem ji vylekal nahlym dostatkem N, ted zatim dela listy jeste sirsi nez v druhem :). Dalsi dusledek je mene cervene zbarveni, ale to se dalo cekat.
To s N je jen spekulace, nepotvrzena zamernym testovanim, uvidime, jak to bude dal.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2008 12:31 Muž Eff [417] - RostlinyRe: Marťásek
Jistě, přechod do submerzní formy takto funguje, ale toto téma se týká vzhledu déle pěstované submerzní formy v závislosti na podmínkách v nádrži.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2008 12:27 Žena Marťásek [5] Re: filipsi
Mi rotala také změnila tvar listu, viz foto v mé prezentaci. Ale myslím si, že to je změnou prostředí, mám ji z AD a myslím si, že změna tvaru listu je podmíněna tím, že byla pěstována emerzně a proto pod vodou tvar listu změnila. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2008 12:23 Muž Eff [417] - RostlinyRe: yama
Rozhodně bych souhlasil, že k tomu dojde na maximálně osvětlených místech, to není žádné překvapení, jen přemýšlím nad těmi dalšími vlivy. Největší podezření mám na dostatečný obsah železa ve vodním sloupci.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2008 12:10 Muž filipsi [1295] Re: Sid
..fotky... Pokusim se, pridam i cast popisu, jak k tomu doslo, bohuzel neuplneho. Dochazelo k tomu mirne i predtim, jen ted je to daleko markantnejsi.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2008 11:56 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: yama
Srry, špatně jsem vás pochopil. :) Hlavně, že si rozumíme! smich
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2008 11:55 Žena yama [25] Re: Sid
Ne nemyslela jsem to naopak. Myslela jsem to tak, ze kdyz ma tau vice svetla tak ma vetsi listy a chyta jeste vic a vic svetla:)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2008 11:52 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: yama
...mozna tu velikost listu prizpusobuji svetlu, aby ho "chytaly" co nejvetsi plochou?
Nebylo by tomu v tomto případě naopak? Podle vaší hypotézy by rostlina, které se dostává méně světla, tvořila větší listy, aby "pochytala" více světla. Jenže k tomu by potřebovala více živin a energie, tedy - více světla. :)
U Taa (a nejen u něj, ale obecně!) je právě více světla jedním z předpokladů, že rostlina více NAROSTE.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2008 11:47 Žena yama [25] Re: Eff
ja a tau mame uplne stejnou Ludwigii repens, koupenou ve stejny pestirne. On ma extra svetlo a ma listy tak nejmin 2x velky jako ja. U me se ji tady dari, roste, mnozi se, ale svetla nema tolik a listy ma stejne velky jako na zacatku. Takze mozna tu velikost listu prizpusobuji svetlu, aby ho "chytaly" co nejvetsi plochou?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2008 11:12 Muž Eff [417] - RostlinyRe: filipsi
Právě jsem ve svém akváriu svědkem stejného úkazu. Vyfotím to a zítra to sem plácnu. Ovšem vzhledem k nedávnému překopání akvária, prohnojení dna Florapolem, přechodu na vodu z RO a totálnímu odstranení stínících rostlin z hladiny, nemůžu určit příčinu. U mě je to samozřejmě kombinace všeho, ale momentálně velmi přemýšlím nad tématem poměr živin ve dně vs. ve vodním sloupci. Ovšem tato otázka u mě zůstane zřejmě ještě nějakou dobu otevřená, neb jsem ve stádiu veeelmi pomalých a opatrných experimentů s PMDD - respektive zkouším, zda se mohu v takové nádrži obejít jen s nepatrným množstvím PMDD.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2008 11:05 Muž spooky [11] - AsieRe: Sid
Áno, to je pravda. Ja som len písal, že pod vodou sa mi už k tým oválnym nevrátila. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2008 11:01 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: filipsi
Neměl byste k dispizici nějaké fotky - "předtím" a "potom"?
Já mám jistou zkušenost, kdy tatáž rostlina má lístky menší a užší (cca 15x2mm), a pak delší a širší (cca 20x4mm). Asi to ale nebude případ, který popisujete...
U mne jde nejspíš o "klasiku" - dostupnost živin.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2008 10:47 Muž Sid [6634] - RostlinyRe: spooky
Myslím, že stejnou zkušenost, jakou jste udělal vy, mají všichni, kdo si koupili emerzně vypěstovanou R.r. a zasadili ji pod vodu. :)
Filipsi má na mysli něco jiného...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2008 23:29 Muž spooky [11] - AsieRe: filipsi
No ja keď som rotalu kúpil v obchode, mala oválne listy. Akonáhle som ju dal do akva, mové listy jej už rástli užšie a k tým oválnym sa už nevrátila.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2008 21:44 Muž filipsi [1295] – rotala rotundifolia - tvar listu
Narazil jsem na zajimavou vec, jak se mi meni (spis jak ja nezodpovedne menim) podminky v akva, rotala na to reaguje casto krom zmeny barvy i zmenou tvaru listu. Stale se jedna o stejnou rostlinu. Nyni je to docela vyrazne, listy se zacali menit z protahlych uzkych na vice vejcite, podobnejsi emerzni forme.
Pozoroval jste to nekdo, a mate uz vypozorovane, co tyto zmeny znamenaji? Nevim, zda to pujde nejak zobecnit (vice vejcity list - pravdepodobny nedostatek ci prebytek toho ci onoho), kazdopadne mi to prislo zajimave.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2007 18:49 Muž Pet [56] Re: RADOVAN
Rotala vyžaduje hodně světla v celém sloupci vody a pravidelné přihnojování. Máš tam tmu a tak ti černá.Petr
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2007 16:57 kurtind Re: RADOVAN
jsou to kořínky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2007 23:19 Muž RADOVAN [17] - RostlinyRe: Sidonius
ruduchy som sa pravdepodobne už dávnejšie zbavil ale toto mám od vtedy ako som založil akva a vždy je to na tom istom mieste, občas to voda odplaví niekam inam a tam to zahynie.
Je to jemné.
Ruduchu som mal predtým na Cryptocoryne affinis a tá sa nedala odtrhnúť ale toto je ako vlas velmi tenký a jemný. Občas sa to vznáša v akváriu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2007 22:36 Muž Nik [191] Re: RADOVAN
S rotalou jsem měl přesně tenhle problém. Nevím čím to bylo, protože ve finále mi ji ještě někdo v akváriu brutálně ožral, takže jsem neměl čas ji ani přesadit a nechat vzpamatovat...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2007 22:15 Sidonius Re: RADOVAN
Potmě rostliny nerostou.
Jestli jsou ta vlákna tvrdá, když je promnete mezi prsty, a jdou špatně odtrhnout od místa, kde se přichytují k rostlině, půjde nejspíš o ruduchu. Vzhledem k barvě je pravděpodobné, že budou obsahovat méně vápníku, takže s tou tvrdostí to bude přiměřené - nečekejte tvrdost drátu!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2007 21:14 Muž RADOVAN [17] - Rostliny
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj. Mám problém s Rotala rotundifolia. Na začiatku rástla výborne a teraz po mesiaci jej začali černieť listy aj novšie aj staršie ale riasa to asi nieje lebo sa to nedá odstrániť a list je normalnej farby a postupne ma viac a viac čiernej farby a tam kde je čierna je ako keby vysušený. Sú to už emerzné listy.
Nedostatok svetla nemá, lebo je rovno nad ním žiarivka, a rastové vrcholy sú ružové.

Neviete čo to je?
ďakujem

Edit: jáj a ešte jeden problém trčia z nej nejaké vlákna dlhé 5-7 cm tenké ako vlas bielo sivej farby-sinica?
 

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Žádná další stránka

1 ...... ...... [3]

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 4347x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/14146-rotala-rotundifolia-pestovani-problem?od=101