Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Rotala rotundifolia - pěstování

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Druhy rostlin - pěstování 

Přejít na předchozí stránku 2 Přejít na další stránku   1  
Rotala rotundifolia - pěstování
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2014 19:02 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Aforte
Rotala indica je synonymum pro Rotala rotundifolia. Prodejci si ze správným názvem hlavu nelámou. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.04.2014 18:13 Muž Aforte [533] - Rostliny
Dokáže mi prosím někdo vysvětlit, jaký je rozdíl mezi rotala indica a rotala rotundifolia? Ještě jsem na to nepřišel. Já mám furt za to, že je to to stejné pod jiným názvem každopádně na e-shopech je to prodávání zvlášť. :-( smich

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.09.2013 20:57 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Aforte
Pokud jsou spodky emerzní tak listy samozřejmě shnijí. Kdyby jsi je tam nechal možná znovu obrazí ale kdo se má na to koukat. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.09.2013 20:55 Muž Aforte [533] - RostlinyRe: Burik
Takže to mám nechat bez povšimnutí? Nebo vytrhat zasadit jen ty ustřižené vrcholky a od teď až začít řízkovat?

Moc se omlouvám. Moje chyba. nevšiml jsem si, že to píšete někomu jinému.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   17.09.2013 20:53 Muž Burik [727] - AquascapingRe: Aforte
Je jasné,že když máš emerz,tak ti odpadají a uhnívají emerzní listy..narostou pak submerzní
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.09.2013 20:27 Muž Aforte [533] - Rostliny
Koupil jsem emerzní rotalu rotundifolii od Aqua-Daho. Rostla a já pak ustříhal vrcholky. Rostliny, kterým jsem vrcholky ustřihnul začaly hnědnout odspodu. Vrcholky krásně rostou a červenají se. Mám ty hnědé vyhodit? Čím to je? Je to tím, že je to emerzní forma? U submerzních už to tak řízkovat můžu?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2013 20:46 Muž KarlosS [1219] - labyrintky, halančíci, krevetky, rostlinyRe: brick
přidej světlo, železo ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.06.2013 20:41 Muž Burik [727] - AquascapingRe: brick
Opravdu mívá červené jen vrcholky ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.06.2013 22:32 Muž micz [132] Re: brick
Hnojím sice pmdd a pmfe ale zčervená mi až u hladiny...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.06.2013 22:00 Muž brick [0] - Miniakvária – Metoda EI versus načervenalá barva u rotaly
Fotka k příspěvku Chci se zeptat, jestli máte někdo zkušenost s tím, jakým způsobem navrátit rotale načervenalou barvu, když hnojíte pomocí metody EI. Roste krásně a rychle a dokonce i bublá, ale schází mi ta načervenalá barva, která by akva trochu oživila. Děkuji za rady... ;-)
 
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.10.2012 18:27 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Honzzin
V podstatě ano, ale netřeba sázet nové rostliny, stačí vrcholové řízky, jak píše Václav.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.10.2012 18:07 Muž Honzzin [0] Re: Sid
To je hezky :-D Takže mám stary pokaždy vytáhnout a zasázet znova novy? :-D :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.10.2012 17:24 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: vaaclav
Netřeba čekat, až vyrostou k hladině - je možné je seřezat už teď. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.10.2012 17:21 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Honzzin
Jediná obrana je nechat rostliny vyrůst (k hladině) a pak sázet jen vrcholové řízky. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.10.2012 16:45 Muž Honzzin [0] – Nadměrný růst kořínků
Zdravím, potřeboval bych poradit, co s rostlinami. Konkrétně s Rotala rotundifolia. Sice se jí krásně daří a rostě jako divá, ale pořád vyhazuje kořínky. Kdyby jen do dna, tak neřeknu...Ale vyrážejí čím dál výš. Nevíte prosím někdo, co s tím? Už mě to nebaví pořád otrhávat :-D Díky za odpověď ;-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2010 19:23 Muž Roby [17] Re: Těhňajs
Nejsem sice rostlinář, ale pamatuji si, když jsem vybíral rostliny do společenského akva podle atlasu, tak u všech Kolovek bylo napsáno: Vyhnojený substrát, pravidelná výměna vody a roztok železitého hnojiva jsou nutné k úspěšnému růstu. Máš neměřitelné železo, doporučuji použít třeba Plantamin, nebo něco levnějšího + přihnojit dno, třeba se to zlepší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2010 12:04 Těhňajs Re: Sid
ano asi máte pravdu, KNO3 - 4g/100 ml, KH2PO4 - 4g/100ml, FeEDTA - 2g/120 ml + norální PMDD ještě od MRPA.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2010 12:00 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Těhňajs
Minulý týden jste ji ostříhal... Není na místě dát jí víc času, ať se může projevit?
(Pokud uvádíte data o hnojení, měl byste zmínit i koncentrace hnojiv, jinak si těžko udělat představu, jestli hnojíte "málo" nebo "moc"...)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2010 11:47 Těhňajs
Ahoj všem, mám problém s touto rostlinou. Minulý týden jsem ji ostříhal, ale nyní mi moc neroste ( spíš má takové zvláštní nové listy) Nevíte někdo čím by to mohlo být?

Fotky rostlin : petr0001.rajce.idnes.cz/… . Hodnoty vody Ph 6,60, celková tvrdost 6,5°, uhličitanová tvrdost 4° fosfor - neměřitelný, NO3 50mg/l, železo - neměřitelné, NO2 <0,3 mg/l, PO4 - neměřitelné , Teplota 26°, dávkuji co2. Do minulého týdne jsem dávkoval PMDD s KNO3 + K2SO4-3ml + 1X za týden FeEDTA-3 ml a 2ml KH2PO4. Niní když jsem si udělal testy na NO3 tak dávkuji PMDD bez NO3-5ml + 1 x za týden KH2PO4-2ml a FeEDTA-3 ml

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.10.2010 13:54 Bob Re: Pet
Teeeda, tak to bych necekal ze je to tim, ze ji vlastne nic nechybi. Dekuji :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.10.2010 11:20 Muž Pet [56] Re: Bob
Rotala takto ráda roste, právě když má všeho dostatek. Nemá potřebu táhnout se za světlem a díky živinám jsou vrcholové přírůstky natolik těžké, že přepadají. Mně pomáhá zahuštění porostu v horní části. To znamená pravidelně stříhat asi v polovině. Po několikerém zastřihnutí vznikne kompaktní porost, kde si každý vrcholek musí vybojovat cestu za světlem vzhůru.
Petr
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.10.2010 08:52 Bob Re: ustavprochore
Je sice pravda, ze predni zarivka sviti o hodinu a pul dele nez dalsi dve, ale to je pouze vecer pred uplnym zhasnutim. Kdyby se tahla za zarivkou (mam vsechny 3 stejne (osram)) tak by se mela srovnat v moment kdy se rozsviti dalsi dve nad ni. Takhle skrivena je ale porad nonstop.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.10.2010 08:11 Žena ustavprochore [567] Re: Bob
Nemůže se táhnout za nějakou zářivkou?
Jinak mně něco podobného dělala ve slunečných dnech přes poledne, kdy jsem měla 3-hod. pauzu ve svícení, ačkoli je akva 6 m od okna. Ale do večera se vždycky zas srovnala.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.10.2010 07:16 Bob Re: stetinka
Fotka k příspěvku Slunicko nesviti, akva neni u okna, navic ted toho svetla ani moc venku neni. Ostatni rostliny se nijak nenataceji.
Tak tady je to foto te rotaly. Je mozne, ze ji chybi nejaky prvek ve vode a proto se tak krouti?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.10.2010 11:24 Žena stetinka [270] Re: Bob
nesvítí ti zepředu sluníčko?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.10.2010 09:03 Bob – kriveni vrchloku
Mam rostlinku rotalu rotundifolia, roste krasne a casto ji musim zastrihavat ale vrchloky teto rostliny nerostou rovne ale staci se.
Jsou proste ohnute a ne krasne rovne, roste ale porad dal. Svetlem to pravdepodobne nebude, mam 0,5 w/l, hnojim co2, jinak nic. Vodu mam mekci. Je to znamka toho, ze ve vode chybi nejaky prvek?
Je mirne nacervenala ale rustove vrcholky cca 5 cm jsou ohnute smerem k prednimu sklu. Jinak roste pekne, netahne se nijak za svetlem.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2010 18:54 Muž dikard [14] - Jezírkové rybyRe: kortezhugo
v tomto pripade asi zavisi aj od svetla mne sa sama zacala valat az ku kamenom a vyhanat vsade same vyhonky a aj korienky palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.03.2010 14:07 Muž kortezhugo [983] Re: MASER
...presne ako pise Eff - takto som aj Ludwigie rychlo namnozil - nezasadil len nechal "plavat" na hladine a zacne sa krasne rozvetvovat po celej dlzke...
Edit:este som zabudol dodat ze aj korene budu po celej dlzke... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2010 22:25 Muž milosak [66] - RostlinyRe: karelpavel
U mě to funguje takhle samo.Nové výhonky po zasazení se nejdřív začnou plazit po zemi a potom se
udělají další,které rostou nahoru za světlem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.03.2010 22:07 Muž Eff [417] - RostlinyRe: MASER
Pokud chceš co nejvíce výhonků z jednoho stonku, dej ho naležato (třeba na přísavky) kousek pod hladinu na plné světlo. Výhonků bude mrtě. A pak ji může posunovat dolů s tím jak porostou.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2010 21:43 Muž karelpavel [18] Re: MASER
výhonky mi dělá všude, ale u hladiny asi nejvíc ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2010 21:12 MASER Re: karelpavel
JJ jasně :-) , ale v kterých místech. (u dna, nebo v prostřed)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2010 21:09 Muž karelpavel [18] Re: MASER
Já ji zastříhávám, vždy když se začne kroutit na hladině a výhonků má fest ! ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2010 21:07 MASER – Rotala rotundifolia
Prosím o radu. Jak hodně a v kterých místech zastřihávat tuto rostlinku, aby co nejlépe a nejvíce pustila výhonky.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   30.12.2009 18:39 Muž milosak [66] - RostlinyRe: smik
Těch 14 tuším, že mg je naměřeno testem od Tetry na CO2 mělo by to odpovídat i přibližně na
stupnici stálého čidla od denerle.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   30.12.2009 16:18 smik Re: milosak
jak si přišel na CO2 14?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   30.12.2009 15:46 Usine Re: milosak
Pokud si chceš něco koupit tak elektronický PH-metr. Já si také koupil spoustu testů a teď používám jen PH-metr KNK a občas NO3. Jak říká Sid jsou testy jen orientační a když je budeš brát moc vážně, přivodíš si jen problémy z odstraňováním nebo doplňováním prvků, které v akváriu přebývají, nebo scházejí, ale zkutečnost může být úplně jiná.
:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   30.12.2009 14:44 Muž milosak [66] - RostlinyRe: smik
Takže poslední výstup je :
Gh 7 , Kh 4 , Ph 6,8 , CO2 14

asi by to chtělo další testy, ale ty už nemám.Na železo, měď ??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   30.12.2009 10:55 smik Re: milosak
No já jsem na hnojení extrémista. Přidávám 30mg/l NO3, 5mg/l PO4 a CSM-B tak abych týdně zvýšil koncentraci železa o 0,7mg/l :-) . Osvětlení je 0,5 W/l. CO2 kolem 30mg/l. dGH 16°, dKH 7°a pH tak nějak 6,3-6,5.
Pravdou je, že každé akvárko je trošku jiné. Chtělo by to zjistit aspoň přibližně jaké máš parametry vody. Tuhle Rotalu nepovažuju za nějak extrémě náročnou a ve spoustě prezentací roste bezproblémově i bez přidávání hnojiva.
Moje dávky hnojiva každopádně nejsou návodem k jejich používání. Takové hnojení je třeba vidět v širších souvislostech.
ad CO2 myslím si, že 80-90% akvaristů ho v nádržích nemá dost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   30.12.2009 08:21 Muž Jrk [143] Re: milosak
Dlouhé bílé kořínky - Jsou u některých stonovek přirozené. Z vlastní kušenosti mohu vypsat například: Egeria, Hygrophila, Cabomba. Takže tímto bych se moc nezabýval - třeba je to opravdu přirozenost této rostlinky.

Polehávání - Ve zdejším atlase rostlin je zmínka o tom, že se toto může stát při silném osvětlení:
Citace z místního atlasu: Pod silným světlem si může i lehat na substrát.

Přihnojení - Možná by bylo dobré počkat, zeptat se Smika, čím přihnojoval a objektivně zvážit poměry ve svém akva, jestli je opravdu nutné, nebo alespoň vhodné přihnojovat, případně čím přihnojovat, co mi v akva chybí a Smik to v akva má? Aby to nebylo "pohnojeno"...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   30.12.2009 08:17 Muž boruberry [159] - Raci, krabi, krevetkyRe: milosak
Mno jestli máš v akváriu i jine rostlinky a rostou, tak rotale určitě hnojení chybět nebude. Mě osobně rostla nejvíc ze všech a to jsem měl ve 100l akva 10 malých rybek a nehnojil jsem. Ale kazdy mame jinou vodu atd ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   30.12.2009 07:37 Muž milosak [66] - RostlinyRe: smik
CO2 už mám dost vysoký, ale zajdu pro hnojivo díky za radu :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   30.12.2009 00:52 smik Re: milosak
Já osobně bych zkusil. Mě se taky plazila po zemi. Po vyhnojení a zvýšení CO2 ten problém nemám
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   29.12.2009 22:30 Muž milosak [66] - RostlinyRe: Luboš
Něco musí být špatně, že bych zkusil trochu přihnojit? :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   29.12.2009 19:57 Luboš Re: milosak
Fotka k příspěvku Asi je to normálka, u mne to samé při citelně slabším osvětlení cca 0,3 W/l, navíc se neřízeně množila, brzy zastínila celou hladinu, tak šla smykem... ano
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   29.12.2009 19:41 Muž milosak [66] - Rostliny
Tyto rostliny jsem konečně ,,rozběhnul,, ale chovají se poněkud nestandartně.
Nové submerzní stonky se mně povalují většinou při zemi a snaží se přichytávat jemnými a dlouhými
kořínky bílé barvy, které vyrážejí po celé délce nového stonku.
Vypnul jsem jednu trubici a nyní svítím asi 0,6 W/l, ty bílé kořínky se mně vůbec nelíbí a u nikoho
v prezentaci jsem je u této rostliny neviděl, vypadá to, že kolovka indická se zbláznila a ze
stonkovky bude kobercovka ?? :-(
Poprosím místní znalce o radu, děkuji.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   07.12.2009 14:18 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: mirlun
Kterých prvků potřebuje nejvíce, je vcelku jasné - C, O a H. :)
A který spotřebuje nedříve? Ten, kterého je v poměru k ostatním nejméně. U každého druhu rostliny je pak ten potřebný poměr (někdy více, někdy méně) rozdílný. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   07.12.2009 14:17 Muž filipsi [1295] Re: mirlun
Jako kazda jina kytka, maximum spotreby hledej mezi jinymi prvky. Co spotrebuje nejdriv, zalezi na tom, kolik ceho "tam" bude. U nekoho to muze byt Fe, u nekoho N ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.12.2009 14:11 Muž mirlun [48] - Rostliny – jaký prvek žere nejvíce? Fe?
jaký prvek asi spotřebuje nejdříve, nejvíc potřebuje? Fe?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.12.2009 12:33 Muž milosak [66] - RostlinyRe: filipsi
Ne,ne to bude tak 5 neděl od prvního ostříhání a zasazení.Je pravda že jsem jí šmiknul,tak 10cm
přechodu na podvodní verzi hmm

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... ...... [2] 3

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 4347x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/14146-rotala-rotundifolia-pestovani-problem?od=51