Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Děrová nemoc - Hexamita

 

NápovědaFórum » Nemoci  

Přejít na předchozí stránku 2 Přejít na další stránku   1  
Děrová nemoc - Hexamita
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.01.2020 10:57 Žena Klarak [4]
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Zdravím,
mám podezření na děrovou nemoc u mých čichavců, v akváriu mám 1 pár zakrslých a 1 pár modrých u nichž pozoruju dlouhé bělavé výkaly. U ostatních ryb jsem zatím nic takového nezpozorovala. Čichavci jsou jinak aktivní a mají chuť k jídlu. Krmím vločkovými krmivy od Tetry, tablety na dno pro sekavce,tablety se spirulinou a sušenýma patentkama a dafniema. Nevíte co by to mohlo být?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2017 22:38 fingerstyle Re: kvietik
Je to Hexamita na 99.9 % .Ta fotka je stará dva dny. Ptal jsem se na to s těmahle fotkama o pár vláken níže v KRUPIČCE ale bohužel nikdo nereagoval... Dnes je v té tečce nad okem na druhé fotce zřetelná dírka a i ty tečky už začínají vystupovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2017 21:08 Muž kvietik [86] - AmerikaRe: fingerstyle
Ja na tých fotkách dierovú nemoc nevidím. To myslíš tie biele škvrny po tele skalára?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   27.09.2017 20:36 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: fingerstyle
-naráz třídenní léčba kombinací ,po těch třech dnech bych doporučil konzultaci zde na foru, o případně dalším postupu s ohledem na vývoj a stav ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2017 16:19 fingerstyle Re: lacewings
Děkuju.A jak bych měl nejlépe léčiva Hexamiti a Exit kombinovat?Zaráz nebo nejdříve vyléčit haxanitou a potom Exit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   27.09.2017 14:11 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: fingerstyle
-samotné použití léčiv v kombinaci eSHa exit -eSHa hexamita by nemělo být problemem
-ke zvýšení účinnosti léčiv bych doporučil odpustit třetinu akva ,aplikovat dávku léčiva jako do plného objemu a následně po třech hodinách doplnit vodou
-pokud by v tom tříhodinovém úseku se začaly projevovat jakékoliv nežádoucí účinky na kterémkoliv druhu ryb ,okamžitě doplnit vodu na původní stav
-aplikujte bez použití osvětlení ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.09.2017 13:37 fingerstyle
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Můžu použít eSHa Haxamita + eSHa Exit v akvárku kde mám ramirezky? Mám podezření u skaláry na děrovou nemoc...
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.03.2016 06:52 Muž kus5 [3] Re: kornxi
Terap mají málo kde, určitě ve Sklorexu nebo e-shop a na avkva výstavách.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2016 22:22 kornxi
Super, děkuju, zkusím. Nevíš, zda je k zakoupení v běžné akvaristice?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2016 19:16 Muž kus5 [3] Re: baletka
Terap SH a máš po problému. Nemění se voda. Kromě cichlid jsem měl i u závojnatek.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2016 17:16 kornxi
První fotka akary je před zahájením třetí kůry(asi týden stará), poslední fotka je včerejší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.03.2016 17:15 kornxi – akara potoční
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Zdravím, již tři měsíce se potýkám s napadením akary potoční pravděpodobně střevními bičíkovci. Prodělala léčbu Entizolem, Eshou Exit + Eshou 2000 celkem tři kůry po sobě a stále se v jejích výkalech objevují paraziti, viz přiložené fotky. při poslední kůře měla Eshu exit a Eshu Hexamita celkem na 5 dní. Výkaly má světle hnědé barvy (to přikládám krmení) ovšem hlenovité a spirálovité. Žere, ale dostává velmi sporadicky. Průběh nemoci byl tak rychlý, že téměř přišla o oko, momentálně na něj nejspíš nevidí a má poškozenou okolní tkáň, měla opravdu velkou díru kolem celého oka. :-O Její stav se zlepšil po první léčbě, ale nedaří se mi zbavit se parazitů. Mohl byste mi prosím někdo poradit, zda se jich jde definitivně zbavit, popřípadě čím? Každý den čistím její karanténní nádrž. Včera nádrž prošla desinfekcí. Ve výkalech má i vláskovité (nejspíš) červy. Zdá se mi že jejich množství je menší než dříve. V byla s dalšími rybami (terčovec - toho jsem musela před pár dny utratit, byl ve velmi špatném stavu, také napaden a bohužel jsem si ho takto již přivezla, parmičky žraločí, mřenky nádherné a skaláry, čichavec). I tato nádrž prošla komplet repasem, desinfence, nové rostliny, nový písek (říční dno) atd... zbavila jsem se skalárů a parmiček žraločích. V akcáriu je momentálně 8 terčovců. Žádný z nich nenese známky napadení, ani žádná jiná ryba. Výkaly ryb jsou čisté. Děkuji za jakoukoli perspektivní radu. Už mě to stálo opravdu hodně peněz ale hlavně síly :-O
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2014 11:30 R Muž romant [27982] Re: miloš
Určitě, bude účinnost eSHy snižovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.04.2014 11:29 Muž Supator [-1] - kančík červenohrdlý,akara potoční
zdravím chci se zeptat.má nějaký vliv torben na učinost esha hexamita?mám radši vyměnit část vody před aplikací tohoto přípravku?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2014 22:45 fkradek Re: baletka
eSHa- HEXAMITA 180 ml to zabralo na deravou nemoc za tyden uz pohode zdrave hop hop potlesk

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2014 15:21 Žena uniorn [21] - RostlinyRe: romant
Fotka k příspěvku Omlouvám se za kvalitu, je strašně rychlý a ty tečky malé..
Je teď výrazněji zbarvený, samci mezi sebou od včera "bojují" ale to bývá bez následků...
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2014 15:05 R Muž romant [27982] Re: uniorn
Ano, můžou, dej fotku té postižené ryby.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2014 14:51 Žena uniorn [21] - Rostliny – Děrová nemoc u parmičky?
Dobrý den,
mohou děrovou nemocí trpět i jiné druhy, než cichlidy? Mám podezření že má parmička černoskvrnná má asi dvě malinké dirky na hlavě.. vypadá to jako "ucpaný pór" celkově má tu hlavu nějak světlejší. Bude mu 6-7 let.
Předem děkuji za jakoukoliv odpověď.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.10.2013 22:41 Žena baletka [624]
Ahoj, má tady někdo zkušenost s děrovkou, která ale s největší pravděpodobností není způsobená parazity? Potýkám se s problémem už dlouho, několikrát jsem tu o tom psala. Co se mi zdálo jako malý bílý červík na hlavě, se ukázalo později jako jednoznačná děrová nemoc - rybkám se udělala posléze díra v oblasti bílé tečky (pouze na hlavě), ta se postupně zahojila, ale dělají se další a trvá už to pěkných pár týdnů. Léčila jsem flagellolem, protože jsem se domnívala, že na vině jsou paraziti a situace je stále stejná. Jde jen o dvě cichlidky vysokoploutvé, ostatní ryby v akva se mají k světu. Nemocné ryby jsou pěkně vybarvené, možná o stupínek tmavší, než ostatní, dravě žerou, chovají se normálně, ploutve v pořádku, výkaly také, hájí si i revír, ale "akné" na hlavě s následujícími dírami a hojením pokračuje. Dávám pestrou stravu, vitamíny, akva udržované, výměna vody pravidelná... a situace se nemění. Je to normální nebo jim můžu ještě nějak jinak pomoci? Děkuji za tipy.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.10.2013 13:23 R Muž romant [27982] Re: ola351
To podle popisu vypadá na bakteriální rozpad ploutví, bude to chtít zasáhnout třeba přípravkem Bactopur direct, ale pozor, budou se likvidovat nitrifikační bakterie, takže ideál je léčit v separé nádrži. Určitě si o BRP(bakt. rozpadu ploutví) něco přečti, ať víš že je to ono a léčí se správně. Jinak výměny vody v pořádku ve společný nádrži a dobrý je přidat rašelinový výluh.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.10.2013 13:11 ola351 – bílí povlak na ploutví a rozpad ploutví
dobrý den, prosím o radu.
Ter pigeon blood se po týdnu začal trvořit na ploutvých bílí povlak a postupně se ploutev rozpadá. Bohužel to začínají mít další ter. Prosím o rad. co jeto za nemoc a čím léčit. Snažím se každý den měnít vodu.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2013 16:29 Muž LiborSprysl [9015] Re: host
host napsal: Nic ve zlém, ale co takhle zkusit, místo několika denního psaní na foru, kontaktovat odborníka vystudovaného v oboru? Petr Birsák Ostrava - Záhřeb? :-)

No to je počin...Peťa je i dost zvědavý, leckam i dojede...To mne fakt nenapadlo ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2013 11:18 Žena baletka [624] Re: host
BEzva, díky, zkusím.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   02.08.2013 09:42 host Re: baletka
Nic ve zlém, ale co takhle zkusit, místo několika denního psaní na foru, kontaktovat odborníka vystudovaného v oboru? Petr Birsák Ostrava - Záhřeb? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2013 09:09 Žena baletka [624] Re: rudolf
Děkuji Vám velmi za Vaši trpělivost a čas. Zřejmě jsem něco napsala na zcela přesně, uvedla bych tedy na pravou míru, že ryby nehynou. Uhynula zatím jen jedna a to dost možná ze stresu, když jsem ji přelovovala z akvária, abych ji dovezla jednomu známému zkušenému akvaristovi, aby si ji prohlédl, pak šla do karantény a možná to prostě nedala. Ostatní ryby zatím všechny žijí. To mé "budu mít do týdne po rybách" spíše vyplývalo z praxe mnohých, která dí "špatnou rybu odstranit a nahradit zdravou". Takže projevy jsou červík, na krátkou dobu, pak boule na hlavě a taková zvláštní bílá barva prosvítající pod kůží. Nejde o skvrny na těle, ale výhradně na hlavě. Tělo vypadá v pořádku, možná je trochu tmavší, což jste podotkl. Z Vašeho psaní mi stále nevyplývá, co bych tedy měla dělat, pokud mohu ukrást ještě trochu Vašeho drahoceného času. Mám prostě čekat a nedělat nic? Napadené ryby izolovat nebo nechat? Tremazol se mi kupovat nechce, je drahý, mnohem dražší, než cena ryb, ale kdybych měla jistotu, že je vyléčí, šla bych do toho. Problém je, že jistota není. A ještě jednu, možná hloupou otázku, nakonec: píšete, že motolice nejsou obvyklé, ovšem žábrohlísty tu řeší každý druhý. Už jsem vyčetla, že jde o dva rody (?) stejného nebo podobného živočicha (či snad dva druhy stejného rodu?). Takže, pokud jeden je obvyklý, žábrohlíst, ten druhý velmi neobvyklý?? Velmi děkuji za odpověď.
PS pro adminy: myslím, že se jedná o úplně jiné téma, než Hexamita. Nové téma??
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.08.2013 04:17 Muž LiborSprysl [9015] Re: baletka
baletka napsala: Každopádně, než budu něco lít do celého akva, zkusím přeléčit jednu evidentně napadenou rybu, která tak jako tak brzy pojde, takže pojde buď pokusem o přeléčení nebo sama. První varianta mi skýtá jakousi možnost, že tu rybu vyléčím... s tím se snad dá souhlasit, ne?

Vaše umanutost je fakt bezrozměrná...Obdivuji schopnost Jardovu vám detailně vysvětlit co a jak. Já už bych byl zase obviňován z nezdvořilostí...:-) A vy opravdu stále melete svou. smich Poučení čím léčit jste dostala od něj...asi bych chtěl mít obchod ve vašem dosahu... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2013 13:34 Muž Ičin [1405] - Cichlidy
já jen naznačil to co pak nakousnul Rudolf - léčiva bych do nádrže nelil bez jistoty, protože napáchají někdy větší škodu než užitek. a u takto háklivých ryb to opravdu může rozhodit akvárium a položit i další ryby. na samotce to klidně zkuste, jen to budou asi vyhozené peníze. svoje ryby ať si každý léčí jak uzná za
vhodné. pro mě za mě třeba sírovkou ;)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2013 12:36 Žena baletka [624] Re: Ičin
Omlouvám se, že odporuji zkušenějšímu akvaristovi, ale tohle mi nestačí. Vzhledem k tomu, že vím, jak se o akvárium starám a vím, že dodržuji pravidelné výměny vody, nepřílišné hrabání se ve filtru, přiměřené odkalování, čištění od řas, dávám rybám pestrou stravu atd., nemůže mi tato informace stačit. Problém je v tom, že mi nikdo neřekne přesně, co je to za problém. Rudolf ne že detailně popsal možnosti, on popsal docela přesně to, co se mi v akva děje. Každopádně, než budu něco lít do celého akva, zkusím přeléčit jednu evidentně napadenou rybu, která tak jako tak brzy pojde, takže pojde buď pokusem o přeléčení nebo sama. První varianta mi skýtá jakousi možnost, že tu rybu vyléčím... s tím se snad dá souhlasit, ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   01.08.2013 12:29 Muž rudolf [4681] Re: baletka
Když já nějak pořád moc nevěřím, že tam máte opravdu motolice... Nemůže to být trošku "přání otcem myšlenky"? Víc bych sázel na bakteriózu, znovu jsem koukal na ty dvě fotky ve vedlejším vlákně o nemocích, vy jste to nekomentovala, ale mně na té druhé připadá ta černá hlava hodně nefyziologická. Jenže když říkáte, že jsou ryby zbarvené normálně... No nic. Proč těm motolicím moc nevěřím? Hlavně proto, že vámi popisovaný cyklus "vidím červíka - zmizí - udělá se boule - ryba uhyne" nemá biologickou logiku, takhle se motolice nechovají. Pro motolici je důležité, aby se v hostiteli, kterým je ryba, zachytila a buď se začala množit (je-li ryba koncový hostitel), nebo dobře zachycená vyčkala, až rybu coby většinou druhého mezihostitele sežere koncový hostitel. V žádném případě není životní strategií motolic rybu urychleně usmrtit, tím by byly samy proti sobě. Ale třeba ani ty bílé skvrny po těle mi k motolicím nijak nesedí...
KDYBY to SNAD byly tyto dvourodé (dva a více hostitelů) motolice, tak ty se v rybářské praxi neléčí. V akvaristice tvrdí někteří výrobci, že jejich preparáty primárně určené pro jednorodé (jediný hostitel; dříve se říkalo "jednorodé motolice", jenže se ukázalo, že tihle jednorodí nejsou podskupinou motolic, nýbrž jejich sesterskou skupinou, čili že jsou méně příbuzní s dvourodými, než se dříve předpokládalo; mezi jednorodé patří žabrohlísti) fungují i na dvourodé - do jaké míry je to pravda, netuším, nikdy jsem v praxi nezkoušel. Jedním z těchto preparátů je vámi zmiňovaný Tremazol od Sery.
To je teorie. Ale ještě praxe: apistogramy jsou ryby na léčiva choulostivé, které po jejich aplikaci dost často padají, a jak pokus o léčbu skončí, se nedá dopředu odhadnout. Není velký problém apistogramu léčivem "dorazit", i když ve výsledku se to od situace, kdy by bez léčiva uhynula stejně, neliší. Tuším, že ve vašem případě jde o A. macmasteri - to jsou ryby, které v přírodě žijí téměř v destilce. Ano, patří k přizpůsobivým druhům, takže pro chov se spokojí i s vodou tvrdší, ale u takovýchto ryb i přeléčení "jen" solí představuje stres navíc. (Asi reaguji i na některé informace, které jste mi poslala vzkazem a nejsou tady v diskusi - to pro jiné čtenáře.) Závěr? Léčit prostředky proti žabrohlístům bych začal až ve chvíli, kdy bych měl jednoznačně prokázáno, že jde o motolice, bakterióza, natož mykobakterióza je u apistogram léčitelná velmi problematicky - ano, váš oblíbený ústav už čeká na novou zakázku ;-)
Jaroslav Hofmann
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2013 11:20 Muž Ičin [1405] - Cichlidy
vždy je to o přesném určení problému a následně o jeho řešení. Rudolf detailně popsal možnosti, ale to neznamená, že je to ono.
v akváriu je spousta "věcí" co dokáží zabít ryby. zdravá ryba se jim ubrání sama. až po narušení imunity dojde k napadení. a buď jde o individuální slabost jedince nebo o problém v nádrži. některe druhy jsou holt náchylnější než jiné a stačí zanedbat údržbu nebo je něčím stresovat a je po nich. na to bych se zaměřil hlavně
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2013 10:28 Žena baletka [624] Re: Ičin
PS: Zdá se, že to tak dělají všichni. To, co se nezdá, se utratí a koupí nové. Mně se to jeví tak, že tímto způsobem se jen opakuje proces. Pokud v tom akva je něco, co zabíjí ryby, zabije to s největší pravděpodobností i ty nové, není to tak? Nikdo sice neurčil, co to je, ale Rudolf (pan Hofmann) to popsal poměrně dost přesně...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2013 10:26 Žena baletka [624] Re: Ičin
Tak ono především nejde o ramky, že jo.. chce to číst, co tady vlastně kdo píše ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2013 09:24 Muž Ičin [1405] - CichlidyRe: baletka
nedělal bych tak ukvapené závěry. nikdo ještě neurčil co to OPRAVDU JE. Ramky jsou prostě háklivky a
položí je kdeco. jestli by nebylo rozumnější místo oslabování akvária a investování do léčby raději investovat do nové,zdravé ryby
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2013 09:08 Žena baletka [624] Re: LiborSprysl
Tremazol... Terap od Aquaru... ?? Nekrmím nárazově, ale pravidelně několikrát týdně. Zcela výjimečně však nítěnkami. Ad přechodníky.. nikoliv děti, příteli, ale lidé znalí češtiny ;-)
Edit: léčit i ryby, které už mají boule na hlavě?? A předpokládám, že přeléčit komplet celé akva. ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2013 08:49 radim
bylo to z mražených...to jsem nenapsal :-O
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2013 08:28 Muž LiborSprysl [9015] Re: baletka
baletka napsala: Víte, Libore, můj vztah k akvaristice je takový, jaký je. Snažím se a lepším se, věřte mi. Děkuji za Vaši kritiku, už jsem ji četla od pana Hofmanna a pochopila jsem. Nicméně konkrétní dotaz jsme mi nezodpověděl, že... Existuje léčba nebo ne? Děkuji. Edit: A ano, krmím živým. Nedávno jsem například nakrmila nitěnkami - podle internetu potenciální zdroj motolic, není-liž?

Je-li... smich jako děti používajíce přechodníky s láskou jsme odpovídali na není-liž jelito.. smich dík za připomenutí. Na motolice, tedy červy vnitřně parazitující, je léků celkem hodně, netuším, který je vám dostupný.
K tomu krmení živým...pokud budete krmit živým jen nárazově, když náhodou seženete, tak nejvíc riskujete. Imunita akvarijních ryb není stavěná na takové nárazy, a z toho velmi často pramení výskyt chorob. Takže vy se v dobré víře domníváte jak rybkám "přilepšíte", a vy je ohrozíte na životě. Je to podobné jako u lidí na zahraničních dovolených... ;-)
ad radim...nítěnkama klidně krmit, ale chce to pravidelnost a dobrý zdroj. Dobře vyprané, čerstvé, žádnou velkou škodu neudělají. Ovšem u ryb, které nejsou chytlavé...Pravda je, že některým jsem je nedal nikdy...Ale také s nimi občas krmím a mnoho kolegů také. Brávám je od Petra Grýgery a za posledních 15 let jsem žádnou kalamitu neměl. Ovšem teď v létě bych s nimi neexperimentoval...mám dafnii, komáry černé i patentku. Není tedy důvod. Ale v zimě klidně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2013 08:27 radim
stačilo zadat do googlu "Hexamita léčba"
chce se to taky trochu zapojit a né čekat až ti to někdo předloží až pod nos...
NÍTĚNKAMA NEKRMIT!!! ryby to žerou sice jako o život, ale skoro VŽDY s tím příjde do akvári nějaký "humus"... sám jsem se na nich hodně spálil :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2013 08:20 radim Re: baletka
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2013 08:02 Žena baletka [624] Re: LiborSprysl
Víte, Libore, můj vztah k akvaristice je takový, jaký je. Snažím se a lepším se, věřte mi. Děkuji za Vaši kritiku, už jsem ji četla od pana Hofmanna a pochopila jsem. Nicméně konkrétní dotaz jsme mi nezodpověděl, že... Existuje léčba nebo ne? Děkuji. Edit: A ano, krmím živým. Nedávno jsem například nakrmila nitěnkami - podle internetu potenciální zdroj motolic, není-liž?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2013 05:45 Muž LiborSprysl [9015] Re: baletka
Cerkarie jako vývojové stádium motolic jsou teď v poslední době hitem v Plzni na Boleváku :-D (To abyste věděla víc.) Dost se o motolicích toho najde na internetu, takže není třeba se moc rozepisovat. Podle mne je to strašák akvaristů, kteří o nich mají povědomost, ale jejich výskyt u nás nijak častý není.Zvláště pokud nekrmíte živým, protože to by mohl být zdroj. Nebo plži dotažení z přírody.
Parmička z asijské pěstírny může být nositelem většího množství chorob...Ale jinak, lépe než Jardovi se mi váš vztah k akvaristice nepodařilo vyjádřit :-P ...ale on je vážená autorita ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.08.2013 01:24 Žena baletka [624] Re: rudolf
Děkuji, pane Hofmanne, za Vaše informace. K jádru věci: ony bílé věci na mých rybách se chovají přesně jak píšete - jako ony zmíněné cerkarie (nevím, co to je). Co s nimi můžu dělat? Probíhá to tak, že rybě se na hlavě objeví bílé cosi - dnes jsem to při skutečně bedlivém pozorování ohodnotila jako mini červíka, se svou odborností to asi budete umět pojmenovat lépe, který se drží na povrchu těla tak den, možná méně, a pak mizí. Následně se rybě zdeformuje hlava a narostou jí ony boule. Jste první, kdo popsal něco blížící se situaci mých ryb. Netuším, zda se to týká pouze cichlidek, zatím jsem to pouze u nich zaznamenala. Kromě nich se velmi podivně chovají i SAE, ale podobné příznaky jsem nevypozorovala, možná i proto, že se velmi rychle pohybují. Přičítala jsem jejich chování současnému horku a skutečnosti, že mám v domě hrubě přes 30 stupňů, takže v akva to jde místy až na 32. Děkuji Vám i za Vaši kritiku mého příliš aktivního chování. Co byste mi tedy radil? Nechat ryby postupně vychcípat nebo existuje jiný způsob, méně latentní? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 16   01.08.2013 01:11 Muž rudolf [4681] Re: baletka
Dovolil bych si trochu upřesnit některé poněkud divoké teorie, které se tu objevují mezi řádky.
Vynecháme-li varianty blížící se sci-fi, pak jedinými makroskopickými organismy, které mohou teoreticky pronikat zvenčí do kůže ryby, jsou cerkarie některých motolic. V akváriu byste je mít mohla, ono je možné prakticky všechno, ale že by to bylo pravděpodobné… Ty cerkarie ale z povrchu těla dost rychle zmizí (hovoříme o organismu, který je velký kolem milimetru nebo méně a jeho strategií je proniknout co nejrychleji pod kůži) a dají se spíše zaznamenat až ve fázi metacerkarií, když se v tkáni pod kůží opouzdří a na rybě se objeví bulka, či většinou bulky na různých místech těla. Není ale žádný důvod, proč by si měly cerkarie vybírat zrovna apistogramy a jiné ryby v nádrži ne.
„Děrová nemoc“ není nemoc jako taková, ale označení jednoho poměrně pozdního příznaku, který může mít několik zcela odlišných příčin. Tyto trhlinky v kůži mohou být příznakem infekce plísní Ichthyosporidium hoferi, infekce bičíkovci rodů Spironucleus nebo Hexamita, infekce různými bakteriemi (včetně mykobakterií), ale také mohou vznikat v důsledku nedostatečné výživy, bez jakékoli infekce, především při nedostatku vápníku, fosforu a vitaminu D. Žádné rybě nekoukají z „děr“ nějací červíčci, žádní červi se u tohoto symptomu nevyskytují. To, co vypadá jako červíček, je rybí tkáň. Před tím, než se objeví trhliny, mohou vznikat na hlavě různé vřídky, bulky apod. (Na doplnění: jediní červi, kteří mohou vyčnívat z ryby, jsou střevní hlístice několika rodů – činí tak z řitního otvoru, nikoli z hlavy.)
Takže může to být nějaká bakterióza včetně mykobakteriózy (nevím, zda je to fotkou, ale na jednom snímku ve vlákně „Co je to za nemoc“, kde to taky řešíte, mi připadá, že ta ryba má tmavou hlavu, což může být příznak bakteriózy), na motolice bych moc nesázel, na střevní bičíkovce taky moc ne, to už spíš na to, co tu o kousek níž nazval Libor „asijskou krupicí“ a pod čímž se může skrývat opravdu leccos.
Ale nedá mi to, chtěl jsem vám to napsat už při několika příležitostech v minulosti, kdy jsem nakonec vždycky skončil u toho, že to nemám zapotřebí, protože se vám to nebude líbit, nicméně dnes už to napíšu. Bojím se, že máte jednu (nejen) pro akvaristiku dost nešťastnou vlastnost – totiž tu, že se všechno snažíte řešit do naprostého bezvědomí. Vy pořád někam něco lijete, něco odněkud přelovujete, když mají ryby „nejasné sporadické náznaky bílých teček“, tak přeléčujete, kytky, jejichž přirozeností je klást listy na hladinu, chcete držet do půlky akvária, za každým pokleslým ocasem vidíte chorobu, kterou je třeba diagnostikovat, léčit a vyléčit… Ono by to chtělo trochu víc nadhledu a méně úkornosti, oprostit se od pocitu, že všechno v akváriu musí dosahovat ideálu, spíše než intenzivně diskutovat o všem na fóru si trochu o té akvaristice číst, trochu o ní přemýšlet, snažit se pochopit biologické zákonitosti, které svým přáním a vůlí nezměníte, a koukat se do akvárií. A ono to přijde ;-)
Jaroslav Hofmann
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2013 21:41 Žena baletka [624]
Tak já musím konstatovat, že mi vlastně na dotaz moc zodpovězeno nebylo - ptala jsem se, jestli se může tzv. děrová nemoc, tedy přemnožení střevních parazitů, projevovat i tak, jak to pozoruji u svých ryb. Další ryba vykazuje dvě bílé věci na hlavě a ty věci jsou na 99% paraziti (jaký objev, že...). Zdá se, že je to nějaký miniaturní červík, řekla bych tak 0,1-0,5mm (ale mám špatný odhad, jsou prostě fakt malincí) a zavrtává se do hlavy. Co tam pak provede, to nevím. Rybě se jakoby "propadne čelo", tedy prostor mezi očima a nad nimi vyroste boule. Jedna ryba už to má za sebou, druhá v léčbě flagellolem ještě žije, ale netuším, jak dlouho to vydrží, další v akva má dvě bílé věci na hlavě a já vůbec nevím, co s ní. Pokusím se ji v noci odlovit a izolovat, ale jestli ji mrsknout také do flagellolu nebo zkusit něco jiného... vůbec netuším, a pokud to takhle bude pokračovat, mám do dvou týdnů vybité akva...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2013 20:19 Muž Ičin [1405] - Cichlidy
u mě to je byla Satanoperca mapiritensis z odchytu a jednalo se opravdu o včasné zachycení. jedna malinká dírečka na hlavě, kterou jsem chvilku považoval za oděrku, ale při bližším pohledu šlo jasně vidět propadení chrupavky. prostě jsou na to háklivé a já to lehce odfláknul. do toho se zřejmě přidal drobný stres, protože to byl nejmenší jedinec z hejna a probíhalo tam intenzivní postrkování. rozhodně nechci nikoho nabádat k "léčbě" vitamíny, spíš jako připomenutí, že avitaminóza je taky jedním ze spouštěčů a může to být první záchranná brzda (spolu s očistou akvária a výměnou vody) než člověk sáhne po chemii (ideálně ji mít nachystanou hned vedle)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2013 19:48 R Muž romant [27982] Re: Ičin
Tak já jsem děrovku nejen u ramiréz, ale i jinejch cichlidek na vlastní oči viděl. Byl to vždycky dost fičák a za pár dní šla ryba kukat. Na léčbu skoro nebyl čas, přidávání vitamínů už ve stádiích kdy je ryba jak prostřílená od broků, pozbývá smyslu. Když to porovnávám třeba s průběhem u skalár, nebo terčovců, tak to je neporovnatelná rychlost. Mnou zaznamenaný případy se týkají ryb kupovaných s obchodní síti u ryb od tuzemských chovatelů jsem se s tím nesetkal(tím neřeším odkud ty ryby tzv. z krám u jsou), prostě ryby koupený přímo v chovnách tyto problémy v mnou zaznamenaných případech problém neměly. Jinak všichni tak trochu cítíme a někteří i víme, že je to do značný míry ovlivněno jednotlivým majitelem akvária a tím, jak přistupuje k údržbě daný nádrže. Já se zmiňuji o nádržích který mám možnost osobně tzv. servisovat a nebo na majitele lehce tlačit, aby se údržba neflákala a přesto moje zaznamenaný pozorování zmiňovaných úhynů. Prostě velmi obdobně, jako je situace u tazatelky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2013 18:33 Muž Ičin [1405] - Cichlidy
Taky bych čekal, že podmínky, které dají vzniknout děrovce zabijí ramku dřív než se projeví nemoc
Jinak já měl před nedávnem(stěhování a párkrát lehce odfláknutá údržba) drobný problém u jedné satanoperky, ale chytil sem zavčasu a k "léčbě" stačilo jenom krmení nadopovat vitamíny a pořádně vyčistit nádrž
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2013 17:56 Muž LiborSprysl [9015] Re: Designer
Já ji nezavrhl, jen se mi to nezdá...Ramek jsem viděl tisíce i naráz, ale ani jedna nebyla děravá...Děravou Afriku jsem teda viděl zase já celkem dost často... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2013 13:22 Žena baletka [624]
Tak sameček už to má za sebou. Vzápětí po podání flagellolu mu podivně zareagovaly oči - celé zežloutly nebo zbělaly, prostě výrazně zesvětlaly (kromě zorniček) a dopoledne lehnul na bok a umřel. Samička zatím plave, vypadá stále stejně, únikový reflex zachován. Tak uvidíme.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2013 11:04 Žena baletka [624] Re: LiborSprysl
Ne, skutečně nádrž plná dusíku, neudržovaná atd, to se mě netýká. A v Bachu jsem nenakupovala. Jestli mi tubera skutečně skolila všechny tetry, to asi ne, skolila jsem je já, protože si mi prostě nezdály a to mycobacterium mi v akva našli. Ale jak říkám, utratila jsem všechno, co mělo jen náznaky, tak proto ten úbytek teter. Já se ptala spíše na příznaky té choroby, jaké různé mohou být. Dvě cichlidky, co se evidentně tím čímsi nakazily, jsem izolovala, ostatní zatím vypadají OK. Tak je pečlivě pozoruji. O krupici jsem také uvažovala. NEdávno vykazovaly ryby nejasné náznaky bílých teček po těle, jelikož to byly sporadické náznaky, přeléčila jsem solí a ryby byly do týdne bez příznaků. Uvažovala jsem, zda ty věci na hlavě nejsou nějakým pokročilejším stádiem, pravda.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2013 09:38 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: LiborSprysl
Tezko se mohu dohadovat s profikem, jiste tolik zkusenosti nemam, ale ja bych tu Hexamitu uplne nezavrhoval. Zkusenost mam s Cichlidkami ramirezovymi. Je to s nimi jak s Tercovci. Nic se nedeje a najednou nezere a bac, prusvitne vykaly. A dira v hlave, i tu jsem na Ramirezce bohuzel videl. Takze to neni domena velkych Cichlid, bohuzel se to deje i tem malym. Ramky jsou ohledne naroku neco jako Tercovci, jen nepotrebuji tolik mista. A verim, ze to plati i pro dalsich male Cichlidy. Nic takoveho jsem nevidel u Africkych cichlid, a myslim si, ze je to nejspis tim (zdaji se mene narocne), ze se pro ne u nas snaze pripravuje vhodna voda (casto vodovodni sedi bez vyhrad), a nebo je to jen tim, ze jsem v tomto smeru seznamen jen s par druhy.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [2] ...... 5 6

Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 9064x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/1389-derova-nemoc--hexamita?od=51