Osvětlení do středního akvária (51 - 150 l)
Taky se mi celkem zamlouvá ta verze sinkoru celkem za dobré peníze dobrý výkon
Záleží na rostlinách, pokud bys chtěl náročnější, přiklonil bych se k tomu Sinkoru, je výkonnější, patrně budeš muset tlumit - což snad tomu světlu nevadí, spíš mu to prodlouží životnost. To druhé je slabší, méně náročným rostlinám by mělo taky stačit. Já třeba svítím 2200 lm do 50l.
Taky teplota u LFL 9000K mi připadá už moc vysoká.
Sinkor se mi líbí víc zpracováním.
Starší reakce
Jestli pásky nebo čipy, to už se musíš rozhodnout ty
Při bastlení jsem se ale docela zabavil.
Na řízení jsem koupil u Číňanů za pár šušňů TC 420ku a zdroj jsem si překopal starý ATX z PC.
Jen to namyslet na osvětlení středního akvária....
Nie nevyhnutne, sú i prúdové zdroje priamo na 220. Ale tie zas nejdú spravidla stmievať cez PWM, takže človek väčšinou i tak skončí pri zdroj+driver.
Dělal jsem si také světlo z led čipů. Nic složitého to není. Oproti led páskům je o jeden zdroj navíc.
No já kryt nechci, mám raději otevřenou hladinu
ale ten pásek vypadá jednodušeji
A nebo pokud bys to neřešil chipy, ale třeba led páskem a chtěl to třeba do krytu, tak mě bylo doporučeno zatavit pásek i s profilem do velké smršťovačky a utěsnit silikonem (smršťovačka stojí pár šušňů).
Na fotce je to u světla na malém akváriu.
Paralelně a dal bych to pro jistotu buď na sklo nebo bych to světlo zavěsil.
(omlouvám se tímto panu moderátorovi, ale mám pocit, že stále řešíme osvětlení do středního akvária)
A to se mezi sebou drátuje do série? Někde jsem četl že lze použít například i hliníkové profily, neumím bsi představit jak by to vypadalo na kusu tácu na akváriu. Pak asi i nějaké nožky, nemůže to být pár cm nad hladinou ne?
Rozdíl v nich samozřejmě je. Účinnost těch chipů je cca 1/3, čili přibližně trojnásobek oproti žárovkám (čili oproti žárovkám stačí zhruba třetinový příkon, oproti zářivkám přibližně dvoutřetinový), z toho si dovodíš, jakým výkonem to tam chceš pražit. Mluvil jsem o tácu. Na tom si z nich můžeš udělat matici, čili dát tolik řad, kolik uznáš za vhodné. Pokud jím budeš chladit do 100W, uchladíš to v pohodě jeho plochou.
Šel bych třeba do osmi desetiwattových (čtyři po dvou řadách), pro nádrž s rostlinami real white nebo warm white, pro malawi a moře cool white. Taky si můžeš nejdřív koupit pár různých na zkoušku, je to fakt nehorázně levný
www.aliexpress.com/…
www.aliexpress.com/…
apod.
Díky mrknu se
No, ale není rozdíl v chipech? Je tam x druhu s čísly, není tam rozdíl v svítivosti, nebo přehřívání apod.. a jeden pás bude stačit? Nemělo by jich být víc? Když ano jak je mezi sebou propojit?
O stmívání a regulaci intenzity jsi v původním zadání nic nepsal
Ale budiž. Zkus si představit nerezový tác odněkud ze závodní jídelny. Ideálně vcelku, tedy bez rozdělení na jednotlivé komory. Google jich najde dost. Pak potřebuješ chipy. Chipy na 230V~ budeš obtížně regulovat (ne že by to nešlo, ale je to komplikované). Takže zbývají chipy na 12V=. Na aliexpresu jich najdeš dost a za flus. Nejdřív jim připájíš kabely, na plus třeba červený, na mínus modrý nebo černý. Po připájení otestuj, jestli chip svítí. Teprve pak řeš teplovodivou pastu a přišroubování k tomu tácu, v opačném případě se ti to bude blbě pájet.
Regulátor TC420 zase snadno seženeš na Aliexpresu pod $20. Pokud půjdeš s proudem přes 20A, hodil by se ti i nějaký LED amplifier, ale 20x 12 = 240W, takže to můžeš pustit z hlavy. Sečteš si příkon koupených chipů, vynásobíš dejme tomu 1.5x a vyjde ti příkon zdroje, který potřebuješ, i s nějakou rezervou. Zapojíš a hotovo
Když to zvládlo takový vemeno jako já, tak už snad každej
A to se v práci motám spíš kolem vody
Inspiroval jsem se tak trošku tady
www.t-led.cz/…
aquascaper.romanholba.cz/…
Něco málo počteš a potom to jde víceméně samo
Tak zvládnul jsem zrekonstruovat celý barák
to já jsem zase jako manuálně zručný
ale tak nějak se nevyznám v materiálu který je na to potřeba, a aby to šlo stmívat, regulace intenzity apod.. pořád jsem původem silnoproudař, slaboproud jsem nedělal, a v době kdy jsem chodil do školy tak led byla daleká budoucnost, maximálně červený blikající diody
Tak pokud zvládneš vrtat, šroubovat a trochu pájet, tak není moc co zkazit
Obávám se raději že ne
dám přednost něčemu co objednám, vybalím a rozsvítím, konstrukce led pásků apod... si nejsem jist zda bych udělal i podle návodu
je mi jasný že je to asi triviální, ale spíše mi jde o to zda například ten Sinkor či Tommi je stále dostačující, nebo se zhoršili, nebo jestli je i jiná alternativa
Nepoznám danú sadu, ale na obrázku vyzerá byť klasická úsporka na 230 V s päticou E27.
Za LED žiarovku sa samozrejme vymeniť dá. Pripojiť k TC420 bez výrazného zásahu to nepôjde, pretože tento časovač je na 12 V (alebo tak nejako), nie na spomínaných 230 V.
Opravdu chceš detailní návod, jak si vyrobit total low cost osvětlení, které by dokázalo splnit tvé požadavky?
No a když to tu žije. Vybírám světlo na klasiku rostliny, t.j. nenáročné až "středně" náročné, akvárium 100x40x40cm. V poslední době se pomlouvá skoro vše. Od Sinkoru, přes chirios atd.. doma mám na malých Tommi dodnes bez problémů, roste to, měl jsem na malé louži Sinkor a paní která má dnes moje bývalé akvárium svítí dodnes a řekl bych i roste. Co by jste mi doporučili, nezhoršila se kvalita dnes, někde jsem četl že Sinkor si pohoršil či co, Tommi asi stále stejné, máte popřípadě nějakou alternativu? Do vlastní výroby se mi nechce, na to bych potřeboval návod bod po bodu
Ahoj.
Chci se zeptat jestli se dá vyměnit žárovka ze setu Pacifik za led a připojit k tc420 děkuji.
Edit:
d25-a.sdn.szn.cz/…Starší reakce
no v elektrice se vyznáš,
ale popisuješ více slovy jen to na co jsem reagoval aby si "osvětlovači" uvědomili, když jediné co znají a čím operují je Watt
Myslím, že toto vysvětlení už stačí.Stejně málokdo půjde a změří své osvětlení nad svým akváriem, (parmetrem) abychom se nepřeli ( nevyjasňovali) věci dané a jasné... protože nejde o to kolik chceme zaplatit za watty ale kolik "fotosyntetického záření" rostliny potřebují...a watt skutečně nevyjadřuje svítivost...
Možná jsi jen nepochopil na co jsem reagoval ( v kontextu), a vytáhl "nesmysly" které jsou napsány aby ? a to jsi už doplnil sám.
Vzhľadom na to, že Watt je jednotka výkonu, čo je odvedená práca za čas, v tomto prípade elektrická práca, určite sa zhodneme, že popisuje množstvo svetla, pretože prácou svietidla je svietiť. Takže počet Wattov vyjadruje koľko svietidlo vyprodukuje svetla za čas (1 s).
Problém je jednak to, že Vami (a výrobcani svietidla) udávané Watty udávajú príkon, teda koľko energie spotrebuje, nie koľko vyprodukuje. Na zistenie odvedenej práce je potrebné započítať účinnosť, ktorá závisí od účinnosti svetelného zdroja a účinnosti podporných (napájacích) obvodov. Pretože max. účinnosť je 1 (100 %) a v reálnych podmienkach je nedosiahnuteľná, výkon nikdy nie je vyšší ako príkon (s výnimkou perpetuum mobile).
Druhý problém je, že hoci Watt dokáže presne popísať množstvo vytvoreného svetla konkrétnym zdrojom/svietidlom, na porovnávanie a popisovanie svetelných zdrojov nie je vhodný, pretože ich účinnosť sa môže výrazne líšiť, a to nie len podľa typu svetelného zdroja (žiarovka, úsporka, trubica, LED, ...), ale aj medzi zdrojmi rovnakého typu. Účinnosť LED sa napr. pohybuje v rozmedzí od 40 do cca 140 lm/W + účinnosť zapojenia a zdroja (a zvyčajne nie je rovnaká v celom rozsahu výkonu a pracovnej teploty).
Potiaľ teda máte pravdu v tom, že porovnávať svietidlá len podľa Wattov nemožno, ale nemáte pravdu, že Wattmi sa nesvieti. Na druhej strane, zvyčajne to je jediný údaj, ku ktorému sa spotrebiteľ dostane, a tak jeho použitie na porovnávanie, hoc nevhodné, je pochopireľné.
No a keď niekto začne do toho miešať max. výkon (ako Vy so svojimi 70 W), je to úplný koniec, pretože max. výkon je údaj, ktorého účelom je popísať tepelné vlastnosti (v tomto prípade obvodu/súčiastky). Táto hodnota teda nie je určená koncovým používateľom, ale výhradne tým, čo obvod navrhujú...
Proboha tak snad není hlupák a koupí předimenzovaný zdroj a k tomu si koupí rovnou DC rozbočovač na dva pásky. Právě pro případ co kdyby. Někdy mám opravdu pocit, že to tady někteří záměrně hrotí.
Ubrat (odpojit jednu z těch tří řad) je možné vždycky, když "strejc" nebo jeho řasy získají pocit, že to má přesvícené. Naopak přidat znamená vyměnit zdroj a všechno předělat.
ano plácám ,to je pravda,aby šlo vidět,že watty se nesvítí...co jsi v tom našel za "zázrak" nechápu
No a s těmi proměnnými jsem souhlasil...
Zůstává ještě možnost ( kromě víry) měřit PAR metrem.
zervajs napsal: proč v osvětlení akvárií nepanuje nějaký "měřitelný standart" je mi záhadou
On samozrejme existuje a volá sa osvetlenie, prípadne jas alebo i svetelný tok. Sú to odvodené jednotky sústavy SI, zvané luxy. Problém je, že tieto výrobca jednoducho na svietidle uvádzať nemôže ani keby ako chcel, pretože závisia na vzdialenosti osvetlenej plochy. Inou jednotkou je lúmen, ale ten zase popisuje vyžarovanie všetkými smermi, a na zdrojoch svetla sa vyskytuje minimálne a ak aj áno, je to zavádzajúce, najmä najmä pri LED.
osobně "svítím" 24w ( ale čipy jsou 5w takže to vychází na 70w)
Vynašli ste perpetuum mobile? Elektrický príkon/výkon nenarastie kúzlením s číslami, ani miešaním max. hodnôt s prevádzkovými.
Ak toto dokážete s Wattmi, žiadny merateľný štandard Vám nepomôže a jednoducho plácate piate cez deviate.
s tím budu souhlasit
No vidíš, já mám 28W na 100 litrů a zrovna Microsorum to vůbec nesvědčí. Podle tvé teorie mám v akva vlastně tmu, ale realita je taková, že mám přepáleno. A proto nemůže fungovat něco jako "měřitelný standard", protože do toho vstupuje spousta proměnných.
proč v osvětlení akvárií nepanuje nějaký "měřitelný standart" je mi záhadou
osobně "svítím" 24w ( ale čipy jsou 5w takže to vychází na 70w) v čistém objemu cca 47 litrů, něco přes 3 tisíce lumenů...a mám za to, že mám střední osvětlení
( bez změření ,je to skutečně jen o pocitech)
"waty se nesvítí, ale to víš" - proboha tohle tady fakt nechci řešit. Ano, nesvítí, ale snad chápeš, co tím myslím.
Akva má 70 cm na délku, takže bych použil 65 cm pásku, což je necelých 12W.
waty se nesvítí, ale to víš
rostlinám je šumák jaký máš odběr, možná ty lumeny, nebo luxy, nebo par měření poví víc...
no když píšeš že by mi stačilo 10W tak bych tam teoreticky mohl mít jeden pásek,když metr pásku má 18W a nebo mám jeden led reflektor 10W ale ten se mi nezdá že by byl dostačující,má 800 lumenů,tak nevím jak to teda udělat abych to zbytečně neměl přesvícené,pravda je že led pásek můžu na svítivosti ztlumit.
To akva bude mít reálně cca 50 litrů vody a ty mu radíš, aby do něj svítil 36W? Navíc píše, že to chce na nenáročné rostliny. Na ten objem mu bohatě stačí 10W.
Nic nezkazíš, pokud koupíš dva. Z jednoho ustřihneš nějakých 65 - 70 cm, z druhého taky, to budou dvě řady, třetí uděláš z toho zbytku, vyjde ti to prakticky přesně.
0 06.09.2019 19:45 strejc – osvětlení
Zdravím,chtěl bych se zeptat..budu zakládat nové akva. pro krevetky o rozměrech 70*25*38cm a zajímalo by mě jak silné osvětlení,použiju pasek 5630,18W 1m a 1800 lumenu.Tak jestli by mi někdo poradil kolik pásku použít,pro nenáročné rostliny,jako microsorum,mechy,bacopa karolina.Děkuji za odpověd.
Starší reakce
zajímavý důvod.
sice mi připadá neopodstatněný...ale nemám to jak "změřit"
dík za info
Tak na rostlinná akvária lidi utekli od ledek zpátky k T5 trubicím.
No koukám se, že se tu ta diskuze celkem zvrhla
Přišel jsem sem původně s tím, že chci vědět zdali má někdo zkušenost s daným světlem, filtrem a pod.. Nepřišel jsem sem s tím, že chci ušetřit
Za druhé jak píše
Shimi. Mě osobně nepřijde moc dát 6000 za světlo s ovládáním. Ani 4000 za filtr. Stačí se podívat na profi světla opravdu profi světla různě po internetu. Ceny klidně kolem 100 tisíc. Ale každý máme jiné možnosti, chápu to. Takže mnou vybraný Chihiros WRGB 90 je ještě dá se říct "levná sranda" oproti možnostem co by se dalo pořídit.
To si nemusím představovat, to je snad logické, že se každému líbí něco jiného. Třeba konkrétně tvé pojetí estetičnosti je pro mě naprosto nestravitelné, ale to nic nemění na tom, že pro tebe je to dokonalé. A o tom to je, vše je tak, jak má být. A co se týče financí, tak je taky potřeba si uvědomit, že on si nekupuje nic extra drahého, jak se tady někteří snaží naznačit. Taky by si mohl koupit všechno od ADA a to by byla teprve darda. Jenom filtr by ho stál 17.000,-, takže nějaký JBL za 2.900,- je proti tomu sranda.
A teď si představ, že mně se třeba moje světlo, které jsem si postavil z okapového žlabu, líbí. A líbí se mi o to víc, že jsem si ho postabil sám, musel jsem u toho přemýšlet, zkombinovat komponenty, které zatím asi nikoho přede mnou dát dohromady ani nenapadlo (vodní chladiče na grafické karty, CoB chipy, modelářské čerpadélko, nerez trubky určené pro rozvod piva v hospodě) a ono to funguje a tak polovinou odpadního tepla těch CoB mi ještě vyhřívá vodu.
Co se týče peněz, je potřeba si uvědomit, že peníze jsou takovým derivátem práce, kterou jsi v minulosti odvedl (pokud nejsi povoláním syn nebo tak něco) a času, který jsi té práci věnoval. Nevím jak pro tebe, ale pro mě to akvárium vážně není jediné hobby a mám i jiné věci, než jen záliby, kam je potřeba sypat peníze. Čili je vhodné si uvědomit, že užitek je subjektivní záležitost, neexistují pro něj objektivní hodnotící kritéria (čili pro někoho může představovat větší užitek to udělat nákladově efektivně, než s maximálními možnými náklady) a tedy že veškeré pokusy o autoritativní výroky na toto téma jsou už předem neplatné.
A ona se funkčnost nějak vylučuje s designem? To světlo, co si vybral, je funkční a zároveň i designové, zabil dvě mouchy jednou ranou. A co se filtru týče, tak můj názor si můžeš přečíst ve vedlejším vlákně o filtraci. Jen jednu věc podotknu. Pokud používáme filtr především k mechanické filtraci, tak čím více filtrační hmoty, tím lépe. To je holý fakt, to nemá s parádou nic společného.
Mě spíše zajímá funkčnost výrobku ,design nenahradí u světla fotosyntetické záření, a "žádný" prodejce ho neuvádí (growshopy možná ?)
U filtru taktéž , velký objem filtrační hmoty ,co nejsilnější, a designově "špica", a vlastně " jen pro parádu" neb samotnému životu akvária to krom pár litrů vody a cca 20% nitrifikace ( kterou zvládne dobře zajeté dno, nebo bublifuk) nepřinese....
Jako vždy můžou mít pravdu ( svou) všichni
Ano, ušetřit se dá na všem, ale taky to podle toho vypadá. Ještě jsem neviděl doma zbastlené světlo, které by se mi designově líbilo. Ano, stojí to peníze, ale na to je jednoduchá odpověď, kterou nám dal kolega "lukasn" ve vedlejší diskuzi o filtraci. Cituji: "Ale co, peníze budou, my tu nebudeme. Na druhou stranu nepiju ani nekouřím, každý za něco utrácí a já se rozhodl pro tento způsob" a já s tím naprosto souhlasím. Kdybychom měli v životě všechno poměřovat v rámci peněz, tak nebudeme nikdy šťastní. Ano, vybral si aquascape, těžká cesta ho čeká, ale pokud není úplný trubec a bude se řídit radami starších a zkušenějších + si něco načte na netu, tak se spoustě začátečnických chyb vyhne. A pokud by ho to náhodou přestalo bavit, tak to prostě a jednoduše všechno prodá a nazdar bazar, svět nekončí. Já mu držím palec.
Však ono to nějak dopadne. Budu nahrávat postupně fotky, tak se tomu můžeme pak společně zasmát
Co se týče toho světla mě se líbí. Vím, že se to dá vše pořídit levněji, ale prostě asi jsem takový
Třeba to bude ve finále katastrofa, drahá katastrofa, třeba ne
Přidat reakci
1 ...... [6] ...... 64 65
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 56290x