Osvětlení do středního akvária (51 - 150 l)
tak první co udělej, před nějakými předělávkami, tak vyměň ty zářivky za nové, nějaké obyčejné třípásmové (8XX). Jestli je ta speciálka starší než půl roku tak už svítí o dost míň. O té druhé ani nemá smysl něco říkat (jak kvalitní zářivku asi dají do krytu zadarmo)
Jedna je Flora Glo (no já vím, ale už jsem to koupil), takže T8 a druhá je z toho setu, myslím že taky T8 ... jakej je rozdíl mezi úsporkou a normální se přiznám že nevim
Co je to za zářivky, to jsou úsporky? Protože jinak když počítám s 60cm délkou, tak 20w byly myslím staré T12. Ten bioflor není úplná nutnost.
0 27.01.2012 18:45 Gladilaf – Reflektor
Ahoj, už delší dobu uvažuju o tom, že trochu zvýším efekt zářivek. Mám kryt na akvárko z Hornbachovýho setu (akvárium něco přes 100l, délka 80 cm, viz prezentace), ve kterém jsou zářivky 18W a 20W. Rostliny jakž takž fungují, ale není to žádný terno, tak bych se chtěl zeptat, jestli někdo máte dobrou zkušenost s nějakým reflektorem, který by zvýšil výkon. Jinak CO2 nemám, hnojím Bioflorem. Dík.
moc dík za poklonu. Jinak ta kostka je docela velká, ale dobrá, ale pokud se ti nelíbí, tak jsou i lepší možnosti na filtraci a menší, ale dražší, koukni na EHEIM aquaball a biopower, dražší a menší, ale funguje to na stejném principu(doporučil bych aquabal eheim 2 patroví) nebo se koukni na fluval U2 a U3(U3 mám já a jsem velice spokojen)
řekla bych že se to určitě vyplatí, zvlášť v tak zatíženém akvárku, já mám tuhle kostku i v menším
Honzo, moc hezký akvárko
Do malawi moc kytek nechci, ještě plánuji jednu cryptocorynu a to bude vše.
Použití biomolitanu jsem už nastudovala, omlouvám se ještě jednou za prvotní záplavu dotazů... teď ale narážím na další problém a to s prostorem. Ty kostky, co se prodávají k atmanu, mají nejmenší 10x10cmx16 na výšku, to mi ubere hromadu místa oproti tomu, co tam je teď. Současný filtr má 9x6x20 na výšku se vším všudy, a to je nebe a dudy
... tak akvaristo raď, zda se lepší čistící efekt vyplatí na úkor takového úbytku prostoru....??? Připomínám moje pidi-malawi je 60x30x40cm (omlouvám se malawistům a připomínám dočasnost tohoto malého příbytku, prťavost obyvatel a počet 5ks). Děkuji moc za rady.
BTW řasy se i přes čištění 2x týdně množí a pokrývají stále větší plochy...
Jen je potřeba dávat pozor, aby trubka, která je součástí filtrenové kostky, měla stejný průměr, jako sací nátrubek hlavy čerpadla.
co jsem já kupovala tu biomolitanovou kostku k čerpadlu, tak v ní byl vyvrtaný otvor a k ní byla trubička s otvory která přesně sedí na čerpadlo (Atman)
jiťule, koukni na mé akva, kolik tam je rostlin(ted je mnohem víc, je to stará fotka) a mám jen 1x 15w, ale chci víc, ale poměr tvé rostliny a mé.
neříkám, že malawi stačí lampička, ale pouze lampičku tam nemá, takže bych řekl, že to anubiasu stačí.
Děkuji, už se na tom pracuje
Ano, napíchne. Ten interval čištění, proprání ve vodě je daleko delší než u stávající filtrace, bude záležet na zarybnění nádrže a čištění není třeba než za několik měsíců. Přidání Nitrivecu v nádrži s již funkční filtrací není třeba, oba filtry se po nějakou dobu(měsíc, kdy se ten stávající může odstranit) nechají běhat společně a ta biomolitanová kostka se přirozeným způsobem těma bakteriema osídlí, možno tento proces lehce urychlit tzv. naočkováním tak, že se ve vodě kde se propral ten stávající filtr, vymáchá ta nová houba. Živonost té biomolitanové kostky je několik let.
Díky za radu, ráda zkusím. Omlouvám se za stupidní dotaz, ale jak se nasazuje ten biomolitan na čerpadlo - "napíchne"? a další, jakým způsobem se udržuje (pere se ve vodě z akva?) a do třetice, jakou má kostka životnost - tj po jak dlouhé době je třeba vyhodit a koupit novou? Dávat nitrivec po nějakou dobu zajíždění filtru? Omlouvám se za záplavu dotazů.... dík
Tak já bych to řešil klasikou v podobě čerpací hlavy a pořádný kostky biomolitanu a budeš mít násobně větší objem filtračních hmot. To lití Nitrivecu jednou týdně nepovažuji za nutnost, když filtrace(dostečná) šlape, tak je to zbytečnost.
akvaterahobby.cz/… Filtr Duetto 150 (odkaz tady
www.happyzoo.cz/… - je tříkomorový, mám pouze mechanickou filtaci - houbu - v prvním a druhém stupni, třetí je prázdný). Topítko neznámého původu (teplota kolísá 24-27 stupňů, zdá se mi, že nejde termostat). Vzduchovací kámen. Při výměně vody dodávám 1x týdně 10 ml Nitrivecu a 10 ml Aquatanu.
Edit: jo koukám, že k tomu filtru na těch stránkách nic nepíšou, takže na krabici je psáno max do 120l a průtok až 500l/h, já ho mám tak na 2/3 výkon, protože ten proud je docela silný i tak, nechci tlamky uhonit). Proud je nasměrovaný diagonálně přes střed, protože když šel podél dlouhé stěny, vypadal, ještě rychlejší).
Jak máš řešenou filtraci v tom akvárku?
Za odkazy oběma děkuji, studuji průběžně, jak čas dovolí a jak problémy přicházejí
No upřímně, když to bylo sterilní, tak se mi to líbilo moc
Písek už hnědne, o tom žádná... kameny se obalují řasou, ale ne zelenou nýbrž hnědou, fuj, a voda je po 3 dnech bez výměny taky nahnědlá, 3x fuj. Teď po 4 týdnech "ostrého" provozu akvárka vyměňuji cca 1/3 vody 2x týdně včetně odkalení, aby to vypadalo k světu (začínala jsem s pocitem, že 1/3 vody po 10 dnech bude stačit). Ale v tomto tempu asi dlouho nevydržím, neboť se krom akva starám ještě o 3 malé děti
honzaprouza77 napsal: pokud nepřidáš další rostliny, tak to řasu nejspíš akorát posílí.
A co rostlinožraví tlamovci? Přehnaně silné osvětlení v Malawi nebude vzhledem k často používanému bílému písku to pravé, ale slabé taky není to správné. Světla by mělo být tak akorát aby písek neoslňoval (i když i ten časem zhnědne) ale zároveň aby kameny a pozadí porostly zelenou řasou. Čisté sterilní kameny a zařivě bílý písek působí dost nepřirozeně. Takže brát to tak, že Malawi stačí lampička nebude to pravé ořechové
Ještě jsem našel odkazy, které zde uváděl romant.
Ty jsou :
wds.cz/… a
www.akvamalawi.com/…
Edit: romant mne předběhl. Ani jsem si toho nevšiml.
Nejsem specialista na Malawi a ani na nic jiného, ale svítit někam, kde nejsou rostliny, nebo jen nenáročné a málo, je k ničemu. Podívej se na jiné nádrže zde na stránkách, které jsou v provedení Malawi a Tanganika. Srovnej osvětlení s nimi a uvidíš. Vše si špatně pochopila. Osvětlení se přidává kvůli růstu rostlin, které napomáhají udržet takové podmínky, které poté potlačují růst řas. Ale takhle jednoduché to není.
V tvém případě by jsi měla postupovat následovně. Slabé osvětlení, častější odkalování a výměna vody. To jen na začátek.
Mrkni sem :
rybicky.net/forum/hledat/… .
Studuj.
Co jsem tady načetla, měla by být z nedostatku světla (i když je mi to divné, protože je pouze na osvětlených místech, v jeskyňkách a mezi kameny nic). Snažím s s ní bojovat proto, že mi na tom akvárku záleží - je první, a zároveň se na něm snažím vychytat začátečnické chyby, než se pustím do většího malawi.
Jak s tím tedy bojovat? Vypustit několik rychle rostoucích rostlin - jakých? Uvažovala jsem i o přísavce thajské, ale hodnoty vody pro ni asi nebudou to pravé (28dGH, 8 pH) a navíc mám zatím v akva naprostou pohodu a nechci v tom malém prostoru riskovat nějakou průďu... navíc jsem četla, že o tuhle řasu moc nestojí. Chemii tam dávat nechci, je to až poslední volba. Rady moc vítám, i když je mi jasné, že téma se posuvá z této diskuse jinam...
pokud nepřidáš další rostliny, tak to řasu nejspíš akorát posílí.
A co to má společného s posílením světla?
Ta řasa... viz předchozí příspěvek. Je hnusná.
Jen dotázek. Proč řešíš posílení osvětlení do tak malého malawi s dvěma anubiasy?
Díky za radu, vypadá to dobře, pravda, trochu se obávám té montáže... protože jediný "kutil" doma jsem já, ostatní jsou na tom ještě hůř. Koukala jsem, jak jsou na tom cenově celé kryty a našla jsem tenhle
www.akva-tera.cz/… - se dvěma zabudovanými světly - buď 2x15W T8, nebo 2x 24W T5. Cenově to vyjde stejně, jako Ruwal, a nemusela bych montovat
Bylo by to pro mě řešení? a jaký typ světla vybrat - 2x 15, nebo 2x 24W? Akva momentálně bojuje s nánosy rezavohnědé řasy, ale zase abych na rybky nesvítila moc. Mám tam malawi pro mrňouse (I. Sprengerae 5 ks, akt. 4-5 cm), k tomu pouze 2x Anubias, bílý hrubozrnný písek a skalky. Chystám se přikoupit jednu Cryptocorinu. Velké akva bude během pár měsíců.
(p.s.: foto akva v záběhu ještě bez osádky)
hmm, to je dobrý,ale jábych nechal kryt, ještě uvidim.
kupovat nový kryt není jediný řešení. Já třeba kryty moc nemusím, tak na akvárko davám krycí sklo a nějaký osvětlení si vyrobím. Třeba ne moc náročný je koupit v nějakým hobby marketu osvětlovací těleso třeba do kuchyně, takový 15W v pohodě seženeš za 300. Tak dáš dvě k sobě, nějak to zaděláš aby to nesvítilo všude okolo ale jen do akvárka a je zachvíli hotovo.
jak tak koukám, tak na mé akva kryt s 2x15w trubicí stojí 1500Kč a více, myslíte že by se vyplatil nový kryt s tímto osvětlením, nebo tam přidat led pásky?
muze se tam pridat uz hotova trubice treba od Ruwalu, ktera je vodotesna, obsahuje predradnik atd, takze se jen posklada a funguje a pak ji jen pripevnit ke krytu
je jich nekolik druhu, takze se da vybrat správná s ohledem na velikost a svetelny vykon
viz
shop.rataj-spk.cz/… 0 25.01.2012 01:26 jiiitule – Jak přidat světlo do akva?
Prosím o radu - mám akva set 72l s krytem, ve kterém je místo pouze pro 1 zářivku T8, 438 mm, zářivka tam je 15W a dle mého by tam mělo svítit víc, mám nějakou možnost kromě koupě jiného krytu nebo ruční výroby?
Zářivku daných parametrů s vyšším výkonem jsem nikde neobjevila. Moc díky za rady.
Starší reakce
Je to asi nejlevnější a nejjednoduší řešení jak dostat do nádrže více světla při zachování původního osvětlení.
0 12.01.2012 14:55 Leno [11] Ahoj,mám set 112 l a osvětlení 18 a 20W, podle diskuzí by bylo lepší víc,ale s elektrikou se nekamarádím a na nějaký montování si vůbec netroufnu.je tohle řešení
www.nasezahrady.cz/… nebo vyhození peněz? dík za rady,akva mám rok a začínám přicházet co by se dalo udělat líp
Starší reakce
ok, to je jasný. Mě šlo jen o to světlo, někdo chtěl vidět, co to je za kryt a ten kryt byl na tom setu diversa, ale doma to nafotim. Zatím na to zapoměňme. dík
Nemůžu vědět jaký set máš konkrétně na mysli. Buď pošli odkaz na tvůj set nebo ho pořádně nafoť. Já jsem poslal odkaz na sety od Tetry které se aktuálně nabízí a jsou běžně v prodeji.
Koukni na Cichlidky (třeba Ramirezova, kakadu...), ale jsou trochu náchylnější, je lepší je tam dát až později až bude akvárko pořádně zaběhlé a dostatek rostlin a kvalitní filtr pro stabilnější prostředí. Jestli chceš něco trochu odolnějšího tak třeba Akarka zelená.
Když akvárko hodně rozčleníš rostlinami nebo třeba kořeny, tak by v něm mohlo být i více takových párů (třeba různé druhy těch cichlidek)
haimdole, to není ten set.
0 01.01.2012 12:47 Luis666666 Jo dobře díky....Nepatří to sice do tohoto tématu ale ptám se, když mám 112 l. akvárium a chtěl byt ta mět pouze hejno teter červených nebo neonek obecných a chtěl byhc to doplnit nějakou větší rybou aby ty terty plavaly pohromadě, jakou by jste doporučili?, néjlepe samozřejmě 2 ryby toho druhu.
stačí, ale na méně náročné rostliny, víc by bylo lepší
aha, dík já to zadal do googlu, a ono to vyjelo buď úplně jiné sety, tak jsem vybral tento.
Ten kryt je použit na Tetra setu s filtrem tetra, topítkem a něčím dalším. Vypadá to úplně stejně, až na to příslušenství. Nevěděl jsem že to je z Polska. Ten set s Tetra výrobky jsem nenašel, tak jsem požil set se stejným krytem. Zakoupeno v Hornabachu v akci za 990Kč.
Přidat reakci
1 ...... [49] ...... 64 65
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 56290x