Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Jak a čím změřit hodnoty vody?

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy » Testy 

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Jak a čím změřit hodnoty vody?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.03.2020 20:34 DavidP Re: Blackie89
Díky moc, cením si vaší rady, jdu se na to vrhnout :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   05.03.2020 20:12 Muž Blackie89 [493] Re: DavidP
Tak já osobně teď už měřím vodu minimálně, řídím se teď už v podstatě jen dle toho co vidím na rostlinkách, jak jsem již psal a testy dělám jen víceméně proto, abych si zjistil, zda mi něco nezměnily ve vstupní vodě...
Ale pro mojí počáteční orientaci, abych věděl a měl trochu přehled v hodnotách, jsem vždy měřil před údržbou akvária: pH ( pH metrem, ale mám i kapkové testy od Sery ), No3 ( Sera ), K ( JBL ), KH a GH ( Ben-test ), Co2 ( to měřím neustále dropcheckerem, protože dávkuji plynné Co2 od JBL ), Po4 ( JBL ), Fe ( Seachem ).
Dále bych vám doporučil, aby jste si zjistil přibližné hodnoty vaší vstupní vody od vodáren - pokud tedy nemáte jinou vstupní vodu. U nás to mají na webu, ale psal jsem i email, jestli náhodou nemají přesnější hodnoty ve větší blízkosti mého pobytu - protože se stává, že jsou hodnoty v každé ulici mírně odlišné...
Hnojení dle nějakého kalendáře je určitě špatně ( pokud tedy není přímo míru vaší nádrže vypočítaná od někoho, kdo tomu rozumí a předtím řádně proměřil hodnoty v akváriu a ve vstupní vodě a i tak se to musí delší dobu dolaďovat, dle toho, co si rostlinky žádají a to je u každé nádrže individuální - není na to prostě "recept" ). Nejspíš se stalo to co píšete, že tam máte v nádrži něčeho moc, nebo naopak málo, tím pádem to poměřit bude asi nezbytné...
Ještě vám může pomoci toto: rybicky.net/clanky/1770-#
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2020 19:49 DavidP Re: Blackie89
Díky za radu, rád bych se podíval právě i po těch pokročilejších :) . Chci abych měl akvárko v co nejlepší kondici. Tak bych se rád zeptal co například všechno měříte vy. Hnojím hnojivy Seachem, podle jejich kalendáře ( seachem.com/… ) , ale něčeho tam mám buď moc nebo málo, rád bych měl přehled
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2020 19:39 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: Blackie89
Souhlas. Jen k těm dusitanům -- u řádně zaběhlé nádrže s rostlinami je ten test asi zbytný. To samé NH3/NH4+, testy existují, třeba trvalé nalepovací od Seachem, je to sice pěkné ho mít na čelním skle vedle drop checkeru, ale nutné to není. O to důležitější ale je se zaměřit na dusičnany.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   05.03.2020 18:53 Muž 4Sima [1888] Re: DavidP
Vynikající jsou kapkové testy od JBL. Dále si ostatní chválí i testy SERA.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   05.03.2020 18:53 Muž Blackie89 [493] Re: DavidP
Ahoj,
Tak asi největší základ co je třeba znát je určitě pH, dále pak No3 ( dusičnany ) či No2 ( dusitany ) a případně KH ( uhličitanová tvrdost ) a GH ( celková tvrdost )..
Jde taky o to, co máš za akvárium. U low tech akvária ti stačí základ, ale u rostlinného high tech akvária je toho třeba vědět víc ( třeba ještě znát Fe, Po4, Co2, K ... )
Vše nejlépe měř kapkovými testy ( nejlépe od Sery či JBL ) - papírkové jsou značně nepřesné...
Ale časem, až budeš zkušenější, je lepší než testy se orientovat očima. Rostlinky ti samy ukážou co jim chybí. Porovnat to můžeš třeba tady: akvarijni-hnojivo.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.03.2020 18:41 DavidP – jaké testy používat
Zdravíčko, chtěl bych se zeptat jaké hodnoty v akváriu měříte? Mám problém že mi rostlinky stagnují a rád bych zjistil kde je chybka, díky za případné odpovědi ;-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2018 18:29 Muž Roger [1873] Re: romant
Jj, kolega zde mi dal pár typů, právě budu
objednávat ;-) teď jsem dělal test (od rataje, jiný neměli) na no2 a voda čistá tak snad se zadaří
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   20.08.2018 16:24 R Muž romant [27981] Re: Roger
Pořiď si plovoucí rostliny, s těma dusíkama ti hodně pomůžou. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.08.2018 13:26 Andaska Re: Roger
Já používám od Rataje testy na NO2 i NO3.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2018 12:32 Muž Roger [1873] Re: Jarry
Nový už by filtrovat měl, vyměnil jsem honič vody za Atman ip200 s biomolitanem, poradili mi ho nechat zaběhnout společně s původním s tím ho uškrtit na minimum, to jsem udělal ale honič se v době dovolené zacpal a tento to na minimum nepobral, honič jsem po 3 týdnech vyhodil, nechal nový a pro jistotu jsem přidal start bakterie. Nyní běží dohromady sám už víc jak 14 dní. Díky za odpověď a radu, týden už to je, pro jistotu budu měnit ještě další týden obden vodu a pak se uvidí
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   20.08.2018 12:00 Muž Jarry [1433] Re: Roger
Měnil bych alespoň týden - ono je to testování na NO3 docela otravný, to mi přijde výměna 20l vody v akváriu možná jednodušší;-) Asi by měl smysl ten NO2 test pro ověření (to je docela rychlé měření), zda již nový filtr filtruje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2018 11:35 Muž Roger [1873] Re: Jarry
Díky za odpověď, mě jde i o to jak dlouho mám měnit vodu obden, do té doby než se to stalo jsem měnil 1x týdně při odkalení 1/3 vody a vše fungovalo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   20.08.2018 11:28 Muž Jarry [1433] Re: Roger
Testy od Rataje na NO2/3 jsou myslím vyhozené peníze, být tebou, vykašlu se na testy, výměny vody testem nenahradíš a když budeš měnit, nemusíš se NO3 bát - funkční NO3 test jinak dělá JBL. Ryby bych rozhodně žádné nepřidával, nebo budeš za chvilku řešit stejný problém.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.08.2018 10:30 Muž Roger [1873] – Hodnoty vody
Ahoj, v důsledku překrmení spojené s vyšší teplotou (v akva 29st), s tím i spojené zabíhání nového filtru společně se starým který se ucpal došlo k postupnému úhynu samic až na jednu, a schřadnutí rostlin (osazenstvo paví očka 4 samice a dva samci a 8 narozených v době dovolené, akvárium 42l, živé rostlinky). Na skle a dekoracích hnědé skvrny a voda páchla. Byly mi uděleny rady časté výměny vody a omezení krmení, nyní chci zjistit, alespoň orientačně zda je voda ok a zda mohu přikoupit samičky aby nebyly v nepoměru vůči samcům. Jsem začátečník, předpokládám zakoupit test no2 a no3 od koho popřípadě jaké testy koupit. Narazil jsem na testy od Rataj Azotin. Rostliny se už trochu vzpamatovali, listy které byly ko jsem zkikvidoval.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2018 21:45 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: Marcel G
To vypadá nadějně, dík. Mám to k němu 15km, to je ideální stav.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   22.07.2018 17:19 Marcel G Re: DavFM
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2018 10:32 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: Maq
No ještě existuje možnost koupit to u číňana za pár švestek na vyzkoušení a pak ev. koupit něco na dlouhou dobu.
Ono to není akutní, třeba ještě dohledám někoho, kdo něco takového používá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2018 10:16 Maq Re: DavFM
Stran té sondy nevím, neznám, můžu jen spekulovat. Ale pročetl jsem si ten popis, a zaujaly mě zmínky o "ionic strength". Mám z toho trošku obavy, že je potřeba překalibrovat, pokud se má měřit ve vodě málo/hodně mineralizované.
Možná by Tě to nemuselo vzrušovat, pokud máš všude málo mineralizovanou (měkkou) vodu. Ale chtělo by to odzkoušet, co s tím dělají huminy a další organické látky, které míváš ve vodě asi bohatě.

(1 ppm = 1 mg/L ... ale vždy je potřeba vnímat, jestli to je NO3 nebo NO3-N)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2018 10:03 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: Maq
Ano, tak jsem to myslel. Rychle změřím, vidím, že je to jako včera-nechám to tak. Nebo se to malinko zvedlo, tak přidám trochu na přítoku vody.

Mmch, těch 62 ppm je opravdu 6,2mg/l? Hanna u své sondy uvádí rozsah 0,62-6200 mg/l, což bych řekl že jsou technické možnosti každé takové sondy-ale nevím, v tomto tápu.
www.hannainstruments.co.uk/…

Amonium neřeším-pH nikdy nikde nejde nad 6,5 a dusitany-spoléhám na sílu nitrifikace :-)
Je mi jasné, že pH se může zhoupnout velice rychle a rovněž dusitany, ale zatím jsem s tím problén neměl-nebo jsem o něm nevěděl, tak to nijak neřeším.
To měření dusičnanů je myšleno hlavně jako snaha o úsporu vody, jsem si jist, že spoustu vody vyliju do odpadu naprosto zbytečně, vylévám často vodu, která má menší obsah NO3 než spoustě lidí teče z vodovodu.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2018 09:39 Maq Re: DavFM
Tak to máš jiné podmínky a priority. V tom případě bych asi bral ten metr, co jsi dal odkaz. On není dost přesný na analýzu, což je můj zájem, ale mohl by dobře posloužit jako rychlý alarm.
Překvapuje mě ale, že se vůbec nezmiňuješ o měření amonia(ku) a dusitanů. Amoniem se nezabýváš, protože máš všude kyselou vodu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2018 08:28 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: Maq
No právě, ten čas :-)

Řekněme 20 akvárií, ideálně 2x denně. Nachystat vzorek, umýt kyvetu, no kdyby 8 minut svižnou prací.To je 2,5h denně, pokud bych neměřil 2x.Možná bych to urychlil, kdyby bylo více kyvet. Výhledově těch akvárii bude možná i víc, na druhou stranu člověk časem vysleduje nějaké tempo nárustu dusičnanů a nebude třeba měřit (a zasahovat do výměny vody) tak často. I když, jak rostou ryby, zvyšuje se produkce N-látek a pravidlo u nějaké nádrže bude jen stěží.

Voda nejspíš bude zdražovat a zdražovat, takže chci zkusit nějakou pryskyřici na dusičnany (možná i denitrifikační filtr ? ) a kontinuální výměnu vody (to už jsem si v malén vyzkoušel) a naladit to na co nejmenší spotřebu vody. Navíc nám tady z vodovodu teče voda bez dusičnanů.

Ale bez častého měření to nemůže fungovat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.07.2018 00:43 Maq Re: Neuro, DavFM
Já jsem hodil odhad času vzhledem k tomu, že u Dava předpokládám, že bude měřit víc akvárek na jeden zátah a nebude mít asistenta, který mu bude průběžně umývat kyvety.
Složité to není, ale chce to místo u stolu, klid a jakousi pečlivost při práci. Řešil jsem před časem různé varianty taky. Pokud jde o mě, nenašel jsem řešení současně instantní-jednoduché a uspokojivě přesné.
Fotometr má tu neoddiskutovatelnou výhodu, že jím lze měřit hodně různých důležitých věcí, přičemž se člověk pořádně praští přes kapsu jen jednou. (A pak už krvácí jen ze žíly... :-D ). Ale abych to nebarvil jen růžově, některá měření jsou docela otravná a/nebo jen relativně přesná. Třeba železo se změřit dá, ale připravit vzorek bez drahé laboratorní techniky je zdlouhavá práce.
Na druhou stranu, "levné" testy na železo pracují na podobném principu, akorát v sobě nemají udělátko, které na člověka zařve, že vzorek není jak má být, a klidně mu hodí nějaký nesmyslný údaj.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.07.2018 19:47 Muž Neuro [19] Re: DavFM
U ty hanny je měření otázka 6 minut. Odebereš si 6ml vody necháš vynulovat nasypeš reagent,promýchaš (1 minutu) a dáš měřit a za 4 a půl minuty máš hotovo. Jenom se musí dodržet přesný postup míchání jinak to občas ukáže nesmysly.
Osobně nemám zkušenosti s ION sondou,ale nevím jak to bude s přesností po nějaký době používání.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.07.2018 19:04 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: Maq
Fotometr právě nechcu.Nad tím už jsem přemýšlel, ona právě Hanna dělá takové ty malé šikovné checkery, ale nechce se mi chystat kyvety s roztokem. Já bych si představoval něco, co do té vody strčím a tak do minuty max do dvou uvidím kolik tam je. Ale máš pravdu, že ta mašinka, co jsi postnul odkaz, je za ty peníze dobrá.

Ta spodní hranice, no byl bych radši kdyby to ukazovalo od nuly, ale i těch 6ppm se mi zdá použitelných. Když ukáže neměřitelno, je to OK. Jenže u jiných prodejců je napsáno u tohoto přístroje 62ppm spodní mez. Před koupí bych to ještě musel zjistit přesně.

Našel jsem i přístroj u kterého udávají rozsah od 0, ale recenze na něj nejsou jenom pozitivní a píšou, že pouze slaná voda.
americanmarineusa.com/…

Nejde mi ani tak o cenu, cca 10t jsem za to ochoten dát(no možná i malinko víc). Jde mi právě o rychlost a jednoduchost měření.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   21.07.2018 18:03 Maq Re: DavFM
6 mg/L NO3 se mi zdá dost vysoký práh detekce. Navíc když vezmu v potaz, že Ty často děláš odchovy.
Co tohle?
www.hanna-instruments.cz/…
Je celkem přesný (resolution 0.1 mg/L, accuracy 0.5 mg/L), jeden test trvá brutto 8-10 minut a reagencie stojí cca 20 Kč.
Vyšší náklady, ale můžeš testovat víc věcí, skoro všechno. Je to výhodná výprodej.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.07.2018 11:34 Muž DavFM [1371] - Corydoras&Apistogramma – měření dusičnanů
Rozhodl jsem se pořídit něco sofistikovanějšího na měření objemu dusičnanů ve vodě.

Máte někdo zkušenosti s měřením ION sondou? Ev. tip přímo na nějaký konkrétní měřák?

Zatím se zamýšlím nad tímto, ale rád bych znal názor někoho, kdo už něco podobného používá/používal.

www.thelabwarehouse.com/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2018 16:44 Muž Kubaa [718] Re: JanZ
Co vlastně ty testy železa měří? Respektive jakou formu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2018 16:40 Muž martmart [106] Diky
Diky vsem za reakce, vecer proctu podrobneji..
Jo, jasne, nebavi me uz doufat jestli test je funkcni, ukazuje jak ma, atd atd..
Z druhe strany jsem tajne doufal, ze da nekdo odkaz na funkcni, daleko levnejsi, spolehlivy.. proste neco dostacujiciho, podstatne levnejsiho.. proste mereni klasickymi testy uz me neze nebavi, proste me to drasa.. tone
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2018 16:27 JanZ Re: larix
tak až takto malé hodnoty jsem zatím nikdy nepotřeboval. Jediné, o co jsem "zavadil" je Hann a Checker Fe "Low range" www.hanna-instruments.cz/… , dle popisu je 2xpřesnější, ale stejně uvádějí přesnost +-0,02mg/l, což mi přijde docela dost. Nikdy jsem to nezkoušel a tato verze má i o dost dražší reagence oproti té verzi "high range".
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2018 15:09 Muž larix [1420] Re: JanZ
JanZ napsal: ... ale mám pak také pár testů (hlavně na železo), které po roce už byly nepoužitelné.

Vieš mi prosím odporučiť nejaký dobrý test na železo? Doteraz všeky, čo som skúšal, namerali nulu, napriek tomu, že nejaké železo vo vode mám (a rastlinám stačí). Potreboval by som test, ktorý by zvládal merať od 0,01 do 0,05 mg/l aspoň s orientačnou presnosťou. Vďaka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.01.2018 15:06 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: JanZ
ION-selektivní elektroda. Tohle, co jsem dal odkaz, je nejlevnější přístroj, co to umí. Ostatní už jsou cenově jinde.
en.wikipedia.org/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2018 15:02 JanZ Re: zervan
souhlasím, předtím jsem používal JBL na PO4 a je podle mě asi nejlepší, co v této kategorii je. Ale i tak jsem se vždy trápil, zda to ukazuje 0,6 nebo 0,8, vyšší hodnoty už byly opravdu spíše orientační a když jsem zkooušel EI metodu hnojení, tak jsem to musel vždy složitě ředit destilkou, abych vůbec něco změřil. Ještě ho doma mám a asi stále funguje, ale mám pak také pár testů (hlavně na železo), které po roce už byly nepoužitelné.

Je to kus od kusu, jak píšeš, někomu to leží na krámě rok a pak už tomu životnosti moc nezbývá :-( .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2018 14:54 JanZ Re: DavFM
ano, ten Hanna je fotometr na NO3, nicméně i tento používá reagence v sáčcích. Ale tyhle stroje vyšší kategorie používají kyvety se vzorkem 20ml, checkery mají 10ml. Na Checker by bylo potřeba tyto: hannainst.com/… , 100testů za 24USD.

ten stroj z americanmarineusa.com podle popisu vypadá, že opravdu nemusíš nic míchat. To by se mi také líbilo :-) , nemám tušení, na jakém principu to funguje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2018 14:11 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: JanZ
Vďaka za podrobný opis skúseností, mám však pár poznámok v súvislosti s kvapkovými JBL testami. Nesúhlasím, že sú drahšie - napr. PO4 za 200 Kč stačí na 40 meraní, NO3 na 33 meraní - teda je to podobné. Čo sa týka životnosti - neviem, či ide o dobu použiteľnosti po otvorení (tú neviem) alebo uvedenú EXP na balení. No napr. vlani (2017) kúpená náplň JBL PO4 má EXP v 2020, teda 3 roky - veľmi záleží, čo človek kúpi, v obchodoch predajú aj náplň mesiac pred koncom. Na druhej strane - vlani som otvoril nenačatý test JBL NH4 s EXP 2011 a kupodivu ešte funguje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2018 14:03 Muž DavFM [1371] - Corydoras&ApistogrammaRe: JanZ
Není náhodou tohle na NO3?
hannainst.com/…

já osobně se delší dobu zamýšlím spíše nad něčím takovým:
americanmarineusa.com/…

Líbí se mi, že nemusím nic míchat a prostě to naměří výsledek. Výrobce slibuje celoživotní výdrž sondy, při správné péči.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 10   29.01.2018 13:46 JanZ Re: martmart
Záleží, na co ten fotometr potřebuješ, ale přijde mi to dost drahé a vůbec není jasné, kolik stojí reagence. Za podobné peníze seženeš laboratorní multifunkční fotometr od Hanna Intruments, umí toho mnohem víc a asi i levněji. Nedávno tam vyprodávali nějaké starší modely.

Já jsem po nějaké době dospěl k tomuto řešení:

Už jsem měl rovněž plné zuby nějakých "okometrických odhadů" podle barevné škály a koupil Hanna Checker na PO4. Je to super, problém jsem s tím žádný neměl a přesnost jsem si i kontroloval roztokem se známou koncentrací. Reagence jsou levné (cca 200,-Kč za 25testů), jednoduché (nasypeš jeden sáček do vzorku 10ml a hotovo, žádné kapání a přidávání lopatiček prášku). Reagence má oficiální trvanlivost cca 3 roky, takže mi to při občasném použití vydrží mnohem déle než běžné testy, které je nutné po 1-2 letech vyhodit.

Navíc se stejným checkerem dá měřit i koncentrace něčeho jiného. PO4 LR Checker používá na měření zelenou LED 525nm a mělo by s tím tudíž jít měřit cokoliv, co barví reagenci do červena nebo do modra, pouze si musíš výsledek přepočítat dle nějaké kalibrační křivky (resp. je to lineární čára, nelinearitu jsem nezjistil). Tu není problém udělat. Na Fe jsem si koupil jejich kalibrační set a na Checkeru PO4 Low Range s jejich reagencí na Fe stačí vydělit zobrazený výsledek číslem 1,41 a dostaneš koncentraci Fe v mg/l. Oficiálně to samožřejmě není "košer", ale pro účely běžného akvaristy to funguje dostatečně dobře a rozhodně přesněji než nějaké barevné stupnice. PO4 Checker není žádné chytré zařízení, pouze měří absorpci zeleného světla.

Zkoušel jsem to i na NO3, na to bohužel HannaInstruments checker neprodává, nicméně mají reagence pro vzorky 10ml na jejich "okometrický" NO3 test, který jsem ale na jejich českém e-shopu nenašel a poslat ho ze zahraničí je již dražší. Takže to používám s reagencí od NO3 testu od Salifertu (200kč za 50 testů) a také to funguje. Dalo mi trochu práce doladit postup, Salifert používá vzorek 1ml, takže po zreagování/obarvení (nikoliv před obarvením) je třeba dolít kyvetu destilovanou vodou na 10ml (pozor, voda musí být opravdu bez NO3, což ne všechny destilované vody opravdu jsou). Salifert NO3 test je citlivý na přesné dávkování práškové reagence (problém s opakovatelností testu), ale vyzkoušel jsem, že je potřeba dát do vzorku 2 lopatičky prášku místo jedné a počkat 10minut, pak už to ukazuje konzistentně. Prášku je v testu více než dost. Při 4 bodové kalibraci mi vyšla hezká lineární čára, jak by měla. Takto PO4 checker ukazuje číslo 2,1 pro roztok s 50mg/l NO3. Což mi zase úplně stačí, přesnost odhaduji na +-2mg/l.Checker PO4 měří do max 2,5mg/l, takže do cca 60mg/l NO3 by tento postup měl stačit.

Je to samozřejmě "pro doma", s laboratorní přesností to srovnávat nelze, ale pro mé "sladkovodní" a občasné účely zcela postačující a ve výsledku levnější než "krabicové testy". Laboratorní stroj by samozřejmě byl super, ale to už je luxus, na který nemám :)

ještě by to chtělo test Draslíku, k tomu jsem se ještě nedopracoval.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2018 08:16 Muž lhajek [1870] - RostlinyRe: martmart
Mám zkušenost pouze s tímto: www.hanna-instruments.cz/…
A prostě to ukáže číslo a hotovo.
Ale má to také své mouchy. Hlavně v postupu měření, kdy pokud nevíš jak působí používané reagence, tak klidně můžeš tvrdit že máš nulové hodnoty a přitom to není pravda. Aspoň u PO4 to tak mám.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.01.2018 08:06 Muž zervan [1123] - RostlinyRe: martmart
Osobnú skúsenosť nemám, pozrel som video a z neho vyplýva, že sa meria podobne ako inými testami (napr. JBL), akurát výsledok nehodnotí človek porovnávaním s referenčnými farbami, ale zariadenie. Prináša to výhodu, že to nie je napr. "niečo medzi 0,6 a 0,8",ale nejaká konkrétna hodnota. Či to stojí za tie peniaze - podľa mňa nie. Navyše mi nepripadá zrovna ekologické pre každé jedno meranie napr. fosforečnanov použiť novú plastovú ampulku.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.01.2018 22:50 Muž martmart [106] – Aqua-Check
Zdravim vsechny, mate nekdo zkusenosti s www.conrad.cz/… nebo nejakym podobnym merakem?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2016 17:56 Muž Daviman84 [9] Re: ZamaR
A nebo mít po ruce dobrý obchod, který to na požádání udělá taky ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2016 13:42 Muž ZamaR [8]
Nejlepší rada je mít za dobrého známého někoho, kdo pracuje ve výzkumáku, který se zabývá rozborem vody:-)
:-D

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2016 16:25 Muž Petan26 [59] - Jezírkové rybyRe: Daviman84
Když jsem začínal používal jsem papírek Tetra 6v1, pak jsem najel na kapkové měl jsem Seru, Aquar a Rataj, vše vedle sebe, víceméně stejné výsledky naopak cena velice rozdílná, ale zase jak a co, třeba Sera mi měřila NH4, zbytek výrobců neukazoval nic a naopak Aquar ukazoval kolem 50 mg NO3 Sera nic. Už samozřejmě poznám na vodě a rybách, že se něco děje nebo měřím jen při zakládání. A protože mám velice špatnou vstupní vodu něco sem se natestoval a dost toho spotřeboval. Po roce používám na NO2 Aquar nebo Rataj (ten mi přijde citlivější) na NO3 Seru (ale jen málo) NH4 Seru.
Důležité je taky to, že se nemusí dodržovat testované množství udané výrobcem, např. místo 10ml testovat pouze 5ml, a tím ušetřit počet testů.
Mě přijdou papírky drahé a nepřesné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2016 15:35 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Daviman84
No když vidím co stojí tak to bych se na ně radši vybodl. To bych si radši koupil test na KH ten je potřeba aby jsi mohl určit přibližně pH podle dropcheckeru. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2016 13:02 Muž Daviman84 [9] Re: vaaclav
Díky ;-)
Na ph používám dropchecker.
Ostatně co měřit tak nějak vím. Jde mi jen o to jestli někdo považuje nějaké konkrétní papírkové testy(například JBL easy test 6in1) za "dobré" a nejvíce se blížící těm kapkovým. Pokud odvedou dobrou práci tak cenu moc neřeším :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2016 12:47 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Daviman84
Žádný lynč nečekej, tohle není Facebook. Pokud ti to stačí a hlavně máš to vyzkoušené (nebo to zkusíš) tak proč ne. Pokud si hraješ z CO2 doporučuji test na pH a KH. Vstupní voda se s počasím a i ročním období občas mění a to může být trochu problém. Jinak se říká že i kapkové testy jsou jen orientační. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2016 12:22 Muž Daviman84 [9] – Papírkové testy
Přátelé zkušení akvaristi :-)
Všichni se asi shodneme a nepočítám moc s tím že mi někdo z vás řekne něco jiného, že papírkové testy jsou k ničemu! Sám od začátku používám standardní testy JBL na po4 a no3. Víc myslím že ani moc nepotřebuji(za tohle taky čekám linč :-D)
Jde mi o tohle... Proč nepoužívat papírky orientačně, například jednou týdně při údržbě a klasické testy používat až když pojmu podezření že něco začíná být v nepořádku.
Otázka tedy zní.. Jaké papírky považujete za kvalitní a z výběru papírků nejpřesnější

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.11.2013 21:25 Muž maculak [43] Re: Těhňajs
Používám na vše testy od JBL a naprostá spokojenost a přesnost ověřena s testy sera - sedí to. Teď už používám jen občas, když se mi něco nezdá, takže můžu doporučit. Mám kombi set plus dokoupeno test na PO4 a přesnější pH.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   12.11.2013 19:49 Muž dudak [1885] Re: Kubasix
papírkové testy bych asi nepoužíval vůbec, tam to je opravdu hádání z karet, ještě tak možná orientačně na pH
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.11.2013 19:38 Muž Kubasix [134] - Pancéřníčci, malé tetry a BucephalandryRe: Těhňajs
Já teda používám od SERA Quick test 5v1 a je tam pH, KH, GH, NO2 a NO3. Moc s tím nemám zkušenosti a beru je spíše orientační a máš to za 370 kč na www.rybicky-rybky.cz/…

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] 2

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 3157x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/13099