Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Rostliny vs. řasy

 

NápovědaFórum » Řasy » Zelené řasy 

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Rostliny vs. řasy
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.02.2020 23:37 R Muž Anthrax [4739] Re: Dastyán
LED páska, pod si můžu představit opravdu kdeco. To mi moc neřekne. Jak dlouho tedy svítíš a jak je osvětlení silné?

Tu vodu měn častěji. Tak jednou týdně. Akvaflor tam opravdu nedávej. rybicky.net/vyrobky/280-akvaflor-af7-180-ml ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.02.2020 12:39 R Muž ctibum [6867] Re: Dastyán
Akorát tím krmíš řasu. Těch pár kytek, co tam máš, ti pohnojí ryby...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.02.2020 11:03 Dastyán Re: Anthrax
Akvaflor-af-7 tam dávat musim hnojim tim kytky. Ve filtru uz se kazdy mesic nehrabu. Vodu cistim 1.za 2 mesice tak max čtvrtku to proti nemocem uz tam neleju to sem tam daval protoze sme tam meli nejake nemocne neonky a krmim 2 krat dene zradla tak mezi prsty a svitim led paskou a to zeleny se nam tam udelalo par dnu po cisteni vody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   12.02.2020 21:24 R Muž Anthrax [4739] Re: Dastyán
Jako první bych tam přestal dávat ten Akvaflor af-7 a nehrabal bych se každý měsíc ve filtru. Jak často měníš vodu? A kolik? Co to tam leješ za chemii na „proti nemocem“? Jak hodně krmíš? Čím a jak svítíš?
Žádná rybka ti s tím nepomůže.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.02.2020 21:19 Dastyán – Asi řasa v akvárku
Dobry den nevedel by nekdo co to je kdyz v akvarku plave takove skoro neviditelne zelene smeti vycistili sme vodu a ono se to tam ukazalo dystak poradte nejakou rybku nebo kytku na to
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2020 18:09 Muž Papik [617] Re: QQQ001
U valisnerií mi takhle hnědé listy vzdycky odumíraly.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2020 17:31 Muž 4Sima [1888] Re: QQQ001
Pokud máš možnost, změřil bych dusík ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   11.02.2020 17:29 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: QQQ001
Spíš bych v tomhle stavu přidal něco rychleji rostoucího. Limnophila sessiliflora, Hygrophila polysperma, rotala rotundifolia. Možná Egeria densa. Klidně přidat i tu kryptokorynu a echináč, jestli bude místo (pod echináč raději nějaké hnojivo do dna). Ale ty stonkovky jsou teď lepší. Klidně jich dát co nejvíc, ne jen po jednom-dvou kusech.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2020 17:18 Muž QQQ001 [23] Re: michalt
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Dekuji za reakce. zkusím vše napravit. Pro další kytky jedu v týdnu. Mam v plánu ještě přidat nějakou Kryptokorinu a Ještě Echinodorus. S těmi Anciky se budu muset rozloučit. Už mam odběr. To hnednuti je pravé i mimo přímé osvětlení na novém vyhonku. Zkusim ještě přidat foto.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   11.02.2020 16:37 Muž michalt [737] - MiniakváriaRe: QQQ001
Na první pohled mi ta řasa připadá jako jelení paroh, který v nově založených akváriích nebývá raritou. Jestli zabíhání akvária půjde dobře, měl by sám v historicky dohledné době zmizet (samozřejmě, i bez armády okružáků, ač několik jich takovému akváriu nikdy neuškodí a hezky pomůže). Vzniká různým nevyváženým vytvářením a odbouráváním živin ve vodě.

Alternativně by to mohla být počínající štětičková řasa, z té fotky to takhle neumím poznat.

Když jsme u toho zabíhání akvária, tak to by chtělo trochu přitlačit na počet rostlin. Doplnit nenáročné stonkové rychle rostoucí kytky, které právě některé živiny z vody účinně eliminují. Tím se zvýši chemická stabilita nádrže a pomůže to dlouhodobě eliminovat podmínky vhodné k růstu řas.

Taky by to chtělo zbavit se alespoň jednoho ancáka, nejlíp obou. Mají nedokonalé trávení a produkují nemálo odpadních látek, které znečišťují vodu a všem možným řasám dokonale nahrávají. Někdy taky rádi požírají kytky, kterých by ta nádrž opravdu potřebovala co nejvíc.

Obecně, ryby tam ještě neměly co dělat. Resp., měly tam přijít alespoň o několik týdnů později než tam přišly. Je dobře, že měníš denně vodu, ale stejně, teď se prudce mění chemické složení vody a než se to ustálí, můžou se objevit různé druhy řas.

Kromě vysázení víc kytek, odsunu ancáků někam jinam a častých výměn vody bych zatím nic dalšího radikálního nedělal.

S tím žloutnutím listů poradit jen tak neumím. Může to být způsob výměny listů z emerzních na submerzní, které by se teď mělo dít. Neokusují je ti ancáci někde u kořenů a není to žloutnutí důsledkem poškození listů?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.02.2020 16:36 Muž RAP [1549] Re: QQQ001
Listy, na kterých je řasa, odumírají, tak je klidně otrhej.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2020 16:07 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: QQQ001
Tuto řasu budou žrát okružáci. Když se jich jednorázově větší množství přidá. Dej jich 80 a za dva týdny napiš, jestli vidíš rozdíl (v neposlední řadě ti přemění řasy na potenciální hnojivo pro rostliny).
Zlatavá barva - nemůže to být moc světla? Děje se tak nejvíc přímo pod světlem?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.02.2020 15:32 Muž QQQ001 [23] – Řasa na Valisneria Gigantea
Fotka k příspěvku Dobrý den, mam dva dotazy. Nevím jestli je kvalita fotografie dostatečná, ale na Valisneria se mi tvoří tato rasa. Nevím kam ji zařadit a tím pádem ani jak na ni. Druhy dotaz je ze Valisneria má v určitých částech listu hnědou až zlatavou barvu i mladé výhonky. Co s tím? Dekuji
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   23.09.2018 15:09 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Mejla82
Anubias vykoupej a echinodorus ostříhej.
Koupel:
1 díl sava na 20 dílů vody po dobu 4 minut, potom osprchovat a 30 minut máčet v čisté vodě. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.09.2018 13:56 Mejla82 – dotaz
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Starší darované rostliny mi napadá řasa,při darování již byly napadené..Děje se pouze v jednom místě v akváriu,kde jsem svítil světlem aquatlantis,to je teď vypnuté.
Přemýšlím zda staré napadené listy ostříhat...

Anubias i echináč vyhazují nové listy
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.04.2015 14:39 Muž pendergast [17] - RostlinyRe: Designer
Presne tak. Designer ma pravdu. Pred mesicem jsem na tom byl podobne. Az jsem tam toho nalil tolik, ze jsem to vsechno pohnojil :-D . Rasy si zacaly delat co chtely. Rozhodilo se to komplet. Akva jsem zatemnil, vymenil rozstrikovaci rampu, Stabilizoval ph 6,5 - 6,7 pridavanim destovky. Sinici to vzalo komplet a do tydne i z 98% i zabi vlas. Zacal jsem hnojit od Petra Intesivem a je to vyrovnana parada.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   21.04.2015 09:40 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: RBeil
Znas to porekadlo s tim dzbanem a utrzenym uchem, ze? No a kdyz uz jsi do akvaria vseho nanosil vrchovate, tak se asi ucho utrhlo (a nejake pomery jsou tomu uz nejspis celkem fuk).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2015 21:40 Muž pancéřníček [168] Re: RBeil
Také bych si vůbec nebyl jistý těmi 90mg/l NO3. Aquar jsou možná dobré testy, ale co se týká konkrétně přímo NO3, tak udávají více než je "realita"(test od JBL mi při porovnání ukazoval vždy méně, ale i ten je problém odečíst). Nyní již testů na NO3 moc nevyužívám, nejlepší je řídit se podle rostlin,řas nebo sinic pokud se v aq objeví.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2015 20:48 RBSC Re: RBeil
Jak napsal Vašek, nároky jednotlivých druhů (různých skupin) se mohou diametrálně lišit... anebo taky vůbec ne. Není pravda, že sinice musí nutně dominovat jen při nedostatku dusíku.
A taky zanedbáváš vliv mikroklimatu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2015 20:46 Muž RBeil [174] Re: vaaclav
Všude to tak bylo psané a bylo mi to i poraděno. Než jsem udělal kompletní prosázení rostlin a proprání dna protože to uť bylo pomalu bláto tak mi to i fungovalo.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   20.04.2015 20:38 R Muž vaclav [14568] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: RBeil
Kdyby to bylo tak jednoduché a stačilo jen zvednou NO3, jak si ale sám poznal, tak to takhle nefunguje. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.04.2015 19:50 Muž RBeil [174]
Ahoj, jak je možné že se tvoří sínice a GSA najednou ? Chapu jedno nebo druhé, ale najednou se to nějal bije ne? NO3 mam na 90 mg/l a PO4 nevím, na ten jsem test zatim nesehnal. Už je to skoro 3 týdny co nedávám KH2PO4 a přitlačil na KNO3, CO2 ženu 1b/s. Kytky bublají jak divé, ale sinice nemizí.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2012 11:13 Muž Ad@m [1051] Re: milous
Ak riasy nedostaneš pod kontrolu ani po zakúpení plávajúcich a rýchlorastúcich rastlín ešte je tu pár možností:
1. Mechanické odstraňovanie
alebo
2. Zakúpeni riasožravých živočíchov
alebo
3. Zníženi výkonu filtrácie(vláknité riasy sa v silnom prúdení rozrastajú a viac sa im darí)
Edit: Určite si prečítaj aj tieto články:
www.horacovoakvarium.cz/…
www.horacovoakvarium.cz/…
rybicky.net/clanky/541-rasa-v-novem-akvariu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2012 11:06 milous Re: fido16
S nějakou plovoucí verbeží to neni špatný nápad. Musim se přiznat,že s nima těžce opovrhuju :-D ale účel světí prostředky že?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.03.2012 09:16 Muž fido16 [631] Re: katterinecka
Já bych začal těma rychlerostoucíma rostlinama nějakou egeriu, růžkatec na hladinu a viděl bys co to dělá taky jsem válčil s řasou, doplnil jsem akva o více rychlerostoucích rostlin a řasa začala ustupovat. Takže zkus tohle a uvidíš
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2012 22:05 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: milous
co zkusit plouvoucí rostliny, aspoň do začátku, nebo víc nenáročných stonkovek
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2012 07:16 Muž milosak [66] - Rostliny
Po necelým měsíci od založení nového AK mám tyto problémy.

1. špatný růst kobercových rostlin (stonkovky snad už se pomalu vzmáhají)

2. dlouhá vláknitá řasa spirogyra

3. hnědá řasa (zatim málo,ale je tam)

Do teď jsem svítil 2x18 W/72 l,takže je mně divný proč hnědá řasa??
Na poslední týden jsem přidal na zkoušku další 18 W trubici,ale spirogyra
po ní roste daleko víc,takže ode dneška přecházim pouze na jednu trubici.

Ph držim kolem 6,8 a CO2 25 - 30,hnojení do teď 1 mg draslíku+mikroprvky.
První výměnu vody jsem flákal (po 10 dnech 1/3) teď po 5 dnech.
Do filtru mám vložený aktivní uhlí (už týden) a efekt je pouze křišťálová voda
ale řasy frčej dál.
Ještě mě napadá stáhnout hnojení draslíkem.

NO3 - 12,5
celk. tvrdost 10
Voda v tomto AK je studniční,moje další AK při rozběhu nemělo žádný problém
(voda z vodovodu)

Fakt nevim,když přidám světlo roste zelená řasa (spirogyra),uberu světlo
poroste hnědá řasa a rostliny se hrozně pomalu rozbíhají.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.02.2012 21:59 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: romant
Taky je dobré položit si otázku, co všechno je AU schopné adsorbovat. A vzít v potaz, že není AU jako AU. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2012 23:01 R Muž romant [27981] Re: Voloduson
O.K. Tvoje zkušenost a Tvůj názor, každý máme jinej způsob, jak se dopracovat k čistý vodě a nezařasenýmu akváriu. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.02.2012 22:58 Voloduson Re: romant
Pri denim hnojenim PMDD aktivni uhli jednoduse nestihne odfiltrovat vse. Je to mnohokrat vyzkouseno. Ja ve svych nanonadrzich hnojim ve 30 a 20 litrech 2ml PMDD a filtruji neustale !pouze! pres aktivni uhli, ktere neustale menim za nove. Neustale omylany nazor, ze filtrovat pres aktivni uhli a hnojit spolu nelze je bohuzel jen teorie. Chce to zkusit. Nebo at se kdokoliv prijede ke me podivat. Rad ukazu...
Jinak pozadovany efekt je kristalove cista voda a temer nulove zaraseni.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2012 20:41 kulich Re: Voloduson
Díky za radu.No myslím že by na tom mohlo něco bejt.určitě je potřeba udělat nějakou zásadní změnu.snad bude kytkám 8 hodin pro nastartování stačit
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2012 20:27 R Muž romant [27981] Re: Voloduson
To jde trošku proti sobě, doporučit hnojit a zároveň použít aktivní uhlí, jak je to myšlený? Co to má způsobit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2012 20:24 Voloduson Re: kulich
Svitit 14 hodin denne je hrozne moc... Zvlast pokud mas problem s rasou. Predpokladam, ze nepridavas CO2. Tedy omezit sviceni na 8 denne (ja tak svitim ve vsech svych akvariich a myslim, ze na tom nejsem zase tak spatne:) ), svitit s dvouhodinovou pauzou, tedy 4 hodiny pak dve hodiny tma a zase 4 hodiny. Az se vse stabilizuje tak prejit na 10 hodin (dle stavu bud s pauzou nebo bez pauzy) Neprestavej hnojit, ale hnoj velmi malo. Pokud PMDD tak pouze 4ml na celou nadrz denne. Pokud se rasy stahnou tak zacni vic. Do filtru pridej aktivni uhli (da se koupit zcela bezne kdekoliv v akvaristikach), samozrejme dle tveho typu filtru. Nechava se obvykle 1-2 mesice. A nakonec kup si asi 4 kusy parmicky cernopruhe (maji ji vsude). 10x neritina a nakonec alespon 10x caridina japonica. Dulezita bude ted castejsi vymena vody, men alespon 1/3 dvakrat do tydne. Nasledne pak jednou tydne 1/3 objemu. Jsem presvedcenej, ze do mesice mas po rase.
Edit: Jeste dodam, uvedene zivocichy muzes sehnat napriklad na prazske burze kazdou nedeli doslova za par korun. Pripadne skoro na kazde jine burze taky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.02.2012 19:48 kulich – nefungující akvárium
Zdravím všechny,chci se zde poradit.Už asi půl roku nemůžu nastartovat akvárium.Neustále problémy s řasou a taky sinicí.po marném boji jsem to nakonec vzdal a akvárium založil znovu.vypustil jsem vodu a do stávajícího štěrkového dna zasadil asi 26 druhů nových malých rostlinek,které snesou vyšší teplotu.28 stupnů.zvolil jsem jak rychlerostoucí stonkovky tak i pár echinodorů.akvárium jede asi týden.při založení jsem zahnojil plantaminem.dle návodu.akvárium je 240litrů,teplota vody je 28,svítím do ní dvěma zářivkama.teplá bílá,studená bílá o watáži 2x38 watů.doba svícení je 14 hodin.rybí osádku budou tvořit 4 kusy terčovců.po asi dvou dnech se po dně začala šířit sinice(zelený slizký povlak)a asi ted po týdnu je na skle dlouhá štetičková řasa.takže opět stejný problém jako bylo již dříve.přitom kytky mi připadaj že se chytly a i popojely za ten týden.poslední hodnoty základního měření vody jsou PO4 1,2mg/l a NO3 je na 20 mg.tak a ted babo rad??je mi jasné že řasy a sinice bují v akváriu pokud není poměr živit,světlo atd.ryby v nádrži zatím nejsou takže v tomhle směru se voda nezatěžuje krmením a výkaly.ještě před znovu založením jak jsem měl problém ze sinicí tak jsem zatemnil nádrž a přidal vzduchování.je pravda že sinice uplně zmizla ale celkový problém se nevyřešil a naopak kytky odešly a začala mi bujet dlouhá štětičková.uvítám rady od někoho kdo si tímto též prošel a úspěšně vyřešil.díky moc.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2012 18:25 Usine Re: Semi
Máš silné osvětlení a nestíháš CO2 nebo hnojivo. www.rostlinna-akvaria.cz/…
:-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2012 16:06 Žena Semi [6] Re: vaclav
Aha, dík za info, zkusím ty kořeny, protože listy jsem už několikrát střihala. Vývod je udělán rozstřikovací rampou, která je po celé délce akvária. Díry jsou v podstatě také po celé délce o třech různých velikostech, na konci jsou největší.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2012 14:24 Usine Re: Semi
Pokud jde o Echinodorus subulatus tak to je normální jev. Musíš tyto listy ustřihnout a když to nepomůže tak rostlinu vytrhnou a zkrátit kořeny. Bohužel to za čas bude dělat znovu. Jak je udělaný vývod z filtru. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2012 13:56 Muž grego [1] Re: Semi
Na zelenu riasu je najlepšia Parmička černopruhá (Crossocheilus siamensis). ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.01.2012 11:48 Žena Semi [6] – Zelené řasy, živiny atd.
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Prosím o radu,již v podstatě od založení akvária mě v různé intenzitě trápí zelené řasy převážně Hair algae a Spirogyra nebo něco tomu podobného. Zkoušela jsme různě měnit světla, hnojit nehnojit, přidat více CO2, méně nebo vůbec nepřidávat, ale nějak se mi nedaří trefit tu správnou variantu. V současně době svítím od 10-18h jedním párem zářivek 2x39W (840,865) a od 14-19h se zářivek stejného složení. Dnes jsem dělala testy za použití Testů od Rataje. Výsledky: pH= cca 7, kh= 7°, GH= 11, NO3= 30mg/l, NO2= 0 mg/l,.Čerpadlo teď jede skoro na maximum. Přidávám CO2. Před nějakou dobou začal echinodorus subulatus vyrážet listy až nad hladinu, momentálně jsou nové taky dost úzké. Zajímalo by mě, zda nevíte čím to může být. Přidávám pár fotek pro ilustraci.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2011 17:34 Žena jalea [3] Re: Sid
no sem s nima-jakékoliv přebytky beru-ted mám také přebytky rostlin od jedné slečny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2011 17:21 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: jalea
...Já chápu,že najít optimální rovnováhu v akva a držet řasy na uzdě je opravdu alchimie - ted už ano, ale zatím rady všech zkončily u toho, že řekly, že s řasama bojovat je těžké. Co mám tedy udělat? snížit nebo zvýšit průtok filtru?, snížit nebo zvýšit intenzitu světla? vyházet či nechat ten substrát který je pod štěrkem nebo ho tam nechat? co mám tedy dělat když osvědčená rada přidat kytky už 2x nezabrala?...
Co kdybyste si zkusila prostudovat ten článek, na nějž jsem vám dal odkaz ve vzkazech? :-O
Tam najdete odpovědi na to, nač se ptáte. :-)
BTW: Nevím, kolik a jakých rostlin vám aktuálně přišlo z A.D., ale... Momentálně tu mám přebytky kytek, které jsem odstranil z akva při jeho údržbě.
(Sagittaria subulata, Hygrophila corymbosa "Minima", Proserpinaca palustris, Najas guadalupensis + nějaké "drobnosti"... Celkem asi 150 rostlin. :))
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2011 17:08 Žena jalea [3] Re: vóťa87
předpokládám,že měřit to papírkovýma testama nemá cenu že? zkusím zítra skočit do akvaristiky minulý týden měli nějakou akci na lepší testy za půlku,že by se mi něco podařilo ulovit abychom měli představu. Ráda bych se dala tou druhou cestou když už jsem si dala poměrně práci s osvětlením a scháněním předřadníku trubic atd-nechce se mi to přikrýt kadrem plovoucíma rostlinama a good bye charlie. Ráda bych zkusila tu druhou cestu a když to nepůjde tak až pak toto. Pokud se to tedy slučuje s přidáváním CO2 z kvasnic-vím,že je nestabilní atd,ale finanční možnosti zatím nic jiného neumožnují. Už jsem z toho poměrně otrávená a někdy si říkám zda to akva nevypustím-ani sem tam ještě nezassadila ty nové kytky co mi přišly-mám strach že to bude jako minule-takové krásné kytky z Daha mi přišly-samé rychlerostoucí stonkovky aby se to rychle začalo hýbat měla jsem z nich fakt radost a do 2 týdnů bylo skoro po nich-řasa je všechny pohltila a postupně zničila. Co se týče echináčů a anubiasů ty nejvíce napadené listy jsem odstranila. Já chápu,že najít optimální rovnováhu v akva a držet řasy na uzdě je opravdu alchimie-ted už ano,ale zatím rady všech zkončily u toho,že řekly,že s řasama bojovat je těžké. Co mám tedy udělat? snížit nebo zvýšit průtok filtru?, snížit nebo zvýšit intenzitu světla? vyházet či nechat ten substrát který je pod štěrkem nebo ho tam nechat? co mám tedy dělat když osvědčená rada přidat kytky už 2x nezabrala? :-O :-(
Edit: jinak klidně půjdu i tou první cestou hlavně když to poroste a nebude to ničit řasa
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2011 16:59 Muž vóťa87 [207] - RostlinyRe: jalea
Tak parametry vody nejsou nijak špatné, ale všechno to ukazuje na nedostatek toho CO2, když se k tomu připočte vliv osvětlení, nebál bych se tvrdit, že přes den Vám poleze hodnota pH až někam k 8mi...Změřit si to v průběhu dne by byl dobrý důkaz, ale nutnost to není, lepší neměřit vůbec než nepřesnými testy.

Každopádně máte víceméně na vybranou dva směry řešení-buď se smířit s tím, že v akvariu půjde jen pár druhů rostlin a je zvolit,snížit intenzitu osvětlení, bez nutnosti přidávat CO2, lehce přihnojit občas a řasa by ze starších rostlin pak měla začít sama mizet.

Nebo si dopřát volnosti s výběrem rostlin, což by znamenalo začít přidávat CO2 nejlépe pomocí tlakové láhve aby bylo vše vyrovnané a k tomu rozumně hnojit(rychlejší tempo růstu bude chtít asi přidávati NO3 a PO4). A svítit tak jak do teď...

Problém může být ještě i jinde, ale zatím to vše táhne spíš k tomu co jsem napsal výše... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2011 16:18 Žena jalea [3] Re: vóťa87
vstupní voda má tyto parametry:

pH: 7,0-7,4
tvrdost CA+MG: 1,7-1,8
dusičnany: 4-7

pH vody v akvárku musím případně změřit ale každý mě od toho zrazoval,že ty papírkový testy jsou hodně nepřesný. Co se týče NO3 měřím ho pravidelně každý týden a je pořád stejné-do těch 10.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2011 14:04 Muž vóťa87 [207] - RostlinyRe: jalea
Pokud by byla pravda těch 10mg/L NO3, tak je to hodnota dobrá a s větším množstvím rostlin bych se spíš bál jejich vyčerpání, což pak vede také k růstu řas...Každopádně jak je na tom pH a Kh a celková tvrdost z vodovodu?Nejlepší znát v jakém městě a z jakého zdroje se voda bere...
Přidávání CO2 má tedy docela široký rozptyl toho jak si to lidé vykládají-aby přidání CO2 k něčemu bylo musí ho být v dostatečném množství, s konstantním dávkováním a s účinným rozpouštěním. Pokud tomu tak není, může to mít opačný dopad než bych člověk očekával...

Vyměnit dno, protože jsou v něm živiny je zbytečnost, co pak budete dělat, až přidáte nové rostliny? Ty už tuplem nebudou mít z čeho stavět a zařasí se stejně jako jejich předchůdci...U těch anubiasů bych stejně zařasené staré listy vyházel (beztak jsou ještě emerzní) a s příchodem nových rostlin bych spíš řešil co jim tedy chybí. Tá příčina bude někde mezi nerovnováhou osvětlení:CO2 a živiny. Jednoduše více světla žene rostliny k růstu, tedy k větší poptávce po CO2 a živinách a když jedno z toho chybí nastupují řasy...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2011 13:24 Muž filipsi [1295]
jalea napsala:... se hromadí NO3 -první stupen na testech to je 10) látky což poukazuje na nefungující rostliny...... Jestli se neco hromadi, zjistis az po delsi dobe, 10 je malo a zadne hromadeni to neni. Mer to treba pravidelne pred vymenou vody, ve stejny den. kdyz nameris 10,15,30 ..., je to jasne, stoupa.
Podle me do akvarka moc stouras. Vypsala si uz dost veci, co vsechno si za tak kratkou dobu zkusila.
Pridej spoustu kytek, men vodu a odkaluj jako driv. A min experimentuj.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2011 12:56 Muž Roby [17] Re: jalea
Já bych typoval, že v akváriu některé základní živiny chybí, nebo je jich vzhledem k síle osvětlení málo. Hladina NO3 v akáriu je 10 mg/l? Kolik je ve vodě PO4 a Fe? Pokud ve vodě nejsou živiny, tak to rychlerostoucí rostliny nezachrání. Naopak spotřebují zbytky živin jako NO3 atd. a to budou ještě lepší podmínky pro růst řas. Radím zainvestovat do dobrých kapkových testů od JBL, také bych zapřemýšlel, o výměně části filtračního média. V prospektech od filtru JBL e900 jsem viděl pouze bioakvacit. Do spodních dvou košíků bych dal siporax od SERA.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2011 12:16 Žena jalea [3] Re: vóťa87
údržba akvárka je jednou týdně 1ú3 vody a odkalení, z toho co jsem měřila v akvárku se hromadí NO3 -první stupen na testech to je 10) látky což poukazuje na nefungující rostliny. Jinak co se týče světla mohu zkusit akva přistínit,ale když už jsem to zkoušela nepřineslo to žádné viditelné zlepšení stejně jako přidávání CO2 naopak-bujela jen řasa. Domnívám se že by výměna dna pomohla z toho důvodu že si myslím že v akvárku je živin moc díky substrátu co je ve dnu a díky tomu bují řasy + dostatek světla a máme to-nejspíš....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2011 12:00 Muž vóťa87 [207] - RostlinyRe: jalea
Znovu nádrž založit si myslím ničemu nepomůže, příčina růstu řasy je spíš v péči o akvarium...Bylo by dobré znát parametry vodovodní vody, intervaly výměny vody a jak dlouho svítí světlo.

Zatím je můj názor ten, že za řasu může poměrně silné osvětlení, možná málo CO2, problém bude i v malém množství rostlin, tudíž se budou hromadit dusičnany (na to by ukazovala ta zelená fousatá řasa na listech)...Přidání rychle rostoucích rostlin možná pomůže, ale v okmažiku kdy vyčerpají některé živiny se situace s řasou může téměř opakovat, pak bude dobré právě znát parametry vstupní vody a podle toho si namíchat hnojivo jen s tím co je třeba (ta Sera florena umí taky kytkám spíš uškodit než pomoci). :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.07.2011 00:12 Muž akvaristik [274] - RostlinyRe: jalea
Podle mého názoru je mimo nedostatku rostlin hlavně nedostatek světla. Z fotky se to ale špatně posuzuje. Řasa se dá zlikvidovat většinou podstatnou podporou rostlin. Kořen dle mého názoru není hlavní příčinou.

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] 2

Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 7648x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/13043