Dírky v listech
Kup si KNO3 a budeš mít jak dusík, tak draslík. Lze koupit i sanytr v drogerii je to sice jen potravinářská kvalita ale stačí. U železa nečekej že z hřebíků ve dně něco změříš.
Musím potvrdit! Ani to, že příští rok to bude 60 let, co mě životem provází akvaristika, nezaručuje, že bych mohl říct: O tomhle fenoménu vím všechno. To ani zdaleka ne. Spíš to vidím tak, že vím jenom velký prd.
Zpochybnit kredibilitu firmy Profiplants? Ajajaj, to není dobré. Z toho tu budou mít někteří velké bolení. No, je na čase, aby si někteří sundali růžové brýle a pochopili, že ani pobyt v oboru akvaristika po desítky let automaticky neznamená, že je někdo na úrovni o které se tu údajně 99% pisatelů může jenom zdát. OT
...Tak podľa popisu a videa na profiplants sa aj nedostatok horčíka prejavuje dierkami u niektorých rastlín...
No, už podle těchto výroků:
...V běžných vodách je hořčíku jen málokdy dostatek... a
...V tomto případě může docházet k tzv. chloróze, kdy kationt Mg2+ ve vodě chybí. To lze poměrně jednoduše poznat i bez složitých měření, protože listy jsou znenadání posety tečkami podobnými jako na tomto videu... soudím, že realita je od tohoto tvrzení poněkud vzdálenější.
Jednak se ve své práci setkávám s rozbory zdrojové vody v různých lokalitách a obvykle se koncentrace hořčíku v nich pohybují v řádu "vyšších" jednotek až nižších desítek ppm. (Pro většinu běžných akvarijních kytek dostatečná koncentrace), jednak se chloróza projevuje obvykle jinak, než tečkami, podobnými těm ve videu.
Testnul bych ten draslík...
Starší reakce
8 14.04.2023 06:03 R ctibum [7090] Ty máš jak dírky tak ukázkovou žilnatinu. No to jsem zvědav.
Vallisnerie se mi rozpadaly odjakživa. Jen jednou to vypadalo, že už půjdou, než se změnily podmínky. Ale to bylo ještě s alkalickým pískem. Víc nevím.
U mě dírkuje Hygrophila, rozpadají se konce valisnerie a teď už i echinodorus altlandsberg. Kryptokoryny, anubiasy, ludwigie a echinodorus grandiflorus se drží. Prošel jsem už kdejaké fórum a domnívám se, že je to nedostatek draslíku. Zpětně si uvědomuji, že se to rozjelo, když jsem zvýšil intenzitu osvětlení že 40 na 50% a na týden odjel na dovolenou (3 týdny zpět). Předtím kytky rostly pěkně bez dírek. Po návratu jsem pak koukal,... Osvětlení jsem sice zase stáhl, ale kytky zřejmě "něco" z vody vyčerpaly. Včera jsem odnesl vzorek vody má rozbor do profiplants, tak jsem zvědavej, co z toho bude... Draslík jsem si koupil, ale zatím jsem ho neaplikoval - chci si počkat na výsledek rozboru. Dám vědět.
Projel jsem anglickou sekci na Internetu a všude jen o draslíku. Snad jen jeden psal, že začal dávat železo ke kořenům.
Taky to může souviset s Ph, že ta rostlina co třeba už nemá v přístupné formě.
Taky nevím. Jel jsem bez hořčíku a Hydrophily dírky. Jel jsem to s hořčíkem a to stejné. Zanedlouho mi dojde Mg nebo už došel, tak zkusím přidat draslíku. I když mám tam vlastně ještě tablety na dopotřebování. Možná až později. U těch tablet nejsem schopen něco odhadovat. Napoprvé jsem měl skoro zákal
, ale třeba Egeria má mohutnější listy i ve větší tmě po tabletách zdá se. Zbytek jsem nějak nepozoroval, protože nebyl čas a marodím. Snad o víkendu nebo zítra na to mrknu.
Ale konkrétně u mě bych to asi tipoval na draslík. Zkoušel jsem dávat Bioflóru asi o 1/3-1/2 více a nic. Nicméně ta lahvička je skoro prázdná, tak kdo ví, co v ní je.
A vzhledem k tomu jak mám momentálně zase zarostlou nádrž, tak ta spotřeba bude asi veliká.
Protože lehce dírkují sem tam už i jiné rostliny jako Anubias, Cryptocoryne, Echinodorus a tak.
A pro zajímavost. Jeden druh Echinodorusu spolu s H. corymbosou dírkují celou dobu.
Zajímavé že jiný druh Echinodorusu, který je daleko větší, již mateční, kvete a množí se, tak nedírkuje.
Tak podľa popisu a videa na profiplants sa aj nedostatok horčíka prejavuje dierkami u niektorých rastlín
www.profiplants.cz/…
Napr. na cryptokorynách sa mi tiež robili fľaky, ktoré prešli do dier a rozpadu listu a to, keď som dával veľa draslíka. Bolo ho tam viac ako horčíka. Prestalo to po ubratí draslíka. Niekde som čítal, že sa blokujú. Ale neviem či to bola príčína resp. o čo ide v tomto konkrétnom dotaze - nejako dobre mi to až tak nerastie a iba trénujem
...tak to sa mi nezdá že by horčík spôsoboval dierky v listoch. nepoviem draslik alebo mangán ale horčík?
Připojuji se. Taky bych tipoval draslík. (U hořčíku bych čekal spíš chlorózu.)
Starší reakce
Dávkuju po výměně vody 70ml hnojiva hořčíku, abych to dostal na 1:4. Dírkuje to dál. Tak buď nejde hořčík zpracovat nebo nevím.
Své informace jsem hledal v zahraničí. Obávám se že to není tak jednoduché jako na pár vteřinových videích.
tak to sa mi nezdá že by horčík spôsoboval dierky v listoch. nepoviem draslik alebo mangán ale horčík?
Nesmysl, dusičnany nemají s dírkami v listech nic společného, naopak dírky v listech patří k učebnicovému ukazateli nedostatku hořčíku. Dlouho budeš hledat vodu, která obsahuje dostatečné množství hořčíku, zpravidla není dostatek hořčíku ani v univerzálních hnojivech.
Rostlinná akvária, zejména "holanďáky" nepokrývá ani zvýšený obsah hořčíku ve speciálních hnojivech, který přidávají i k makro prvkovému hnojivu (např.: Aquagrower Makro obsahuje kromě standardních NPK také hořčík). Velký dopovaný holanďák (450 litrů) se zásobním substrátem ADA Power Sand (obsahuje aditivum Tourmaline BC, tedy další hořčík) s dodatečným 100g přídavkem ADA Tourmaline BC a týdenní mineralizací osmotické vody (Dennerle Osmose ReMineral) spotřebuje kromě denní dávky Aquagroweru (Makro + Mikro 6ml/litr) ještě 105 ml hořčíku (Aquagrower Macro Magnesium), aby se akvárium vůbec udrželo nad 5 mg/l.
Místo dusičnanů se zaměř na hořčík. Stálá koncentrace 20-25 mg/l NO3 je dostatečná i pro dopovaná rostlinná akvária, otázkou čeho je nedostatek, protože jednotlivé prvky musí být vyvážené. Hromadí-li se něco, jde o signál, že akvárium trpí nedostatkem některého prvku.
Stačí častěji měnit část vody v Pražské je dusíku dost. Zkus si jí změřit ale tohle naměřené množství v akváriu bohatě stačí.
Tak jsem dnes udělal test na NO3 (Sera) a vyšli mi jenom něco mezi 10 a 25 mg/l. Asi by toho NO3 bylo třeba víc. I růžkatec zpomalil růst. Zítra udělám klasickou výměnu 1/3 vody. Poradíte nějaký nápad na zvýšení NO3 bez hnojení? Omezit svícení?
Díky
Starší reakce
Podle toho co píšeš by to mohlo být železo i dusík(makroprvek).
Díky. S tím železem to něco možná bude, protože i nové listy jsou takové světlé a ne sytě zelené. Zkusím dát do dny hřebíky, tím nic nezkazím. Hnojit se mi moc nechce - dosud nehnojím (s vyjímkou Easy life root sticks při zakládání) a nemám s tím zkušenosti. Nechci si to rozhodit.
S Vallisnerií neporadím, páč mi nerostou do výšky a už ani do šířky moc. A už mám jen 2 malé po předělání a zvažuju je vyhodit.
Ale za přirozený proces bych to nepovažoval.
Přečetl jsem o nich celé zdejší vlákno a prakticky nic nevyřešil.
Tak mě napadá, že se vrhnu do víru anglické části Internetu.
Co může vadit. Nestabilní hodnota CO2. Tekuté CO2 škodí.
Málo světla. Málo železa.
Obecně se někdy může přizpůsobovat nádrži až měsíce.
Jsou lidé, kterým rostlo všechno a Vallisnerie ne.
A teď tu nasadím krk. Mezidruhové chemické boje rostlin možná ve vzácných případech mohou za něco.
U té stonkovky bych to vůbec nebral v potaz a řídil se jen tou Sagitarií či co to je.
Stonkovka často opadává starší listy, když má málo světla nebo jiné nevyhovující podmínky. A jak se zhorší lístek, tak se do něj klidně pustí šneci.
Díky za info. Trochu si mě uklidnil, že to nedělají japoniky. Mám jenom papírkové testy na NO3, a tam mi vychází barva na NO3 okolo 25mg/l. Vím, že papírkové testy jsou na nic, zkusím obstarat nějaké kvalitnější.
Japonicy za to určitě nemůžou a ani šneky bych neviděl jako viníka. Podle mě je to nerovnováhou prvků ve vodě. Z fotek v prezentaci bych to přisuzoval nedostatku dusíku.....ale více by řekl rozbor vody.
Po návratu z týdenní dovolené, kdy bylo akva bez pravidelného krmení (krmení sousedem pouze 1x), tak jsem objevil díry na listech některých rostlin. Myslíte, že by to mohli dělat japoniky nebo šneci?
Starší reakce
Echinodorus je hodně citlivý na změnu vody. Podstatně hodně rychle ztrácí listy ale také rychle je nahrazuje. Psal jsem to již několikrát že by se mu listy které okolo růžice hnijou měli nechat. Bere si z nich živiny a rychleji produkuje malé rostlinky
Chybí mu listy pod vodu. Přelistuje z emerzu na submerz. Vzhledem k tomu to odstraň ve chvíli, kdy bude půlka shnilá. On si z teho ještě bere živiny. Stejně by to sežrala Ruducha.
Ahojte, Nevíte co mu chybí? Má takové hnědé tečky na listech.
Starší reakce
Ještě před tím, než zde zazní rada, že jde o nedostatek draslíku, udělal bych si jednoduchý test. Znovuzasadit vrcholový řízek rostliny, řekněme 4 patra a pokud se ty dírky budou objevovat i u nově vyrostlých listů, potom by to na ten draslík mohlo ukazovat. To co vidím, je myslím klasický problém starých, tedy ještě emerzních listů.
0 10.11.2021 20:08 Erik – Diery na rastlinke
Caute mám problem, na tychto rastlinkach sa mi spravili doery na listoch, neviete mi pomoct co by pomohlo ? Ďakujem za rady.
Starší reakce
Taky to vidím na požerek ancistruse.
Ta prohryzaná místa tak vypadají, to je pravda. Ale jinak nažloutlá tkáň mezi zelenými žilkami listu, plus hnědnutí okrajů listů by mohlo ukazovat na nedostatek manganu nebo hořčíku.
Kdyby místo velkých děr byly jen menší dírky, tak by to mohl být i draslík. Nejlépe změřit všechny prvky, může jít i o blokování příjmu jednoho prvku nadbytkem jiného.
Nemáš náhodou v akváriu ancistruse vypadá to na mechanické poškození ne na nedostatek něčeho.
Tipoval bych nedostatek manganu nebo horčíku.
0 07.04.2021 10:44 renegade1 – Díry v listech
Starší reakce
No to v žádném případě, já za nic nemůžu, to samo!
Možná se stačí podívat do zrcadla.
Ano, to je taky jedna z variant, jen mě nenapadá vynik
Někdy se dělají dírky na listech echinodorů ale jsou vždycky s hladkými okraji tohle je spíš prokousnuté nebo jinak mechanicky poškozené.
Starší reakce
Tvoří se mi dírky na listech. Většinou Kryptosky, ale i Echináče. Myslíte ze je nedostatek K nebo Fe? Prihnojil jsem Bioflorem, ale rozjela se rasa a do to ho zajíždí nový filtr souběžně se starým. Mam objednané PMMD, ale porvavde nevím co s nim budu dělat.
Starší reakce
0 02.09.2019 15:29 Magor [0] - Rostliny To mě taky napadlo. Zajdu tam a zeptám se, díky. Na těch lahvičkách to napsané není. Ale předpokládám, že to tak bude, když mi bylo řečeno, že draslík není potřeba.
to jsem věděl už z prezentace
proto jsem se ptal na složení ( na jejich stránkách to nemají)
Pokud hnojivo na N obsahuje KNO3 tak hnojíš jedna k jedné i draslíkem ( je to draselná sůl), Pokud hnojivo na P obsahuje KH2PO4, hnojíš taky draslíkem ( draselnou dihydrogensolí kyseliny fosforečné)
U hygrophily se mi to děje taky a draslíku mám dostatek. Mám teorii že hygrophila dělá vše pro to aby se dostala ven z vody a tak se zbavuje spodních listů a žene nahoru k hladině.
máš napsáno na tom hnojivu z čeho pak se skládá ?
No já právě draslík nepřidávám. Dávám jen N a P a u Hygrophil se mi právě na starších listech dělají dírky.
Přidat reakci
1 ...... [2] ...... 9
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 12842x