Nezmar
Ta co to tedy je?

Ničeho sa neboj, nezmar to není


Zdravím. Zřejmě jde o nezmary. I když jsou sotva viditelné a mají asi 1mm. Nějaký tip jak se jich zbavit? Téma jsem pročetl ale názorů spousta a nějak nevím co vybrat. Akvárko mám ani ne měsíc a ryby 2 dny. Díky za rady
Starší reakce
Chtěla bych se zeptat - máte někdo nezmary v akváriu?

Já a spolužačka je už delší dobu sháníme za účelem maturitní výzkumné práce (biologie). Touto cestou hledáme někoho, komu doma parazitují v akváriu a chce se jich zbavit.
Pokud někdo daruje (případně za symbolickou částku prodá) pár kousků, ozvěte se mi prosím do vzkazu. Díky

Starší reakce
Zdravím,dnes jsem použil proti nezmarům,Planariu,vytáhl jsem pár šneků protože jsem slyšel že to vyhubí všechny parazity včetně šneků,léčba má probýhat tři dny,po jak dlouhé době můžu šneky vrátit zpět?Díky
Starší reakce
Sorry, ale chemie není o "spíš bych řekl" ... buď ty fakta znám nebo neznám ... a když je ti to jedno ... budiž, ale v tom případě nemystifikuj lidi, kteří o tom vědí ještě méně, než ty ... Ano, vazba kovu na chelát je slabá (což je pro rostliny určitě dobře), ale hlavní význam chelátu spočívá právě v té sterické ochraně. Ta totiž způsobuje, že navázaný kov je méně atakován okolními atomy či molekulami, což se projevuje například tím, že nevypadává z roztoku (například kvůli oxidaci - většina oxidů je nerozpustných nebo špatně rozpustných ve vodě) a je tudíž stále dostupný rostlinám. A vo vo vo tom to je ...
spíš bych řekl naopak EDTA má vůči kovu slabou vazbu proto jsou komplexy dobrým zdrojem pro rostliny, ale to mi je jedno, zkoušel jsem vliv na organismy než to použiji na hubení ve společenském akváriu, závěr pro mě je že síran měďnatý funguje
Přesně tak ... chelatovaný kov je oproti volnému kovu stericky (prostorově) chráněn, tudíž je vystaven menšímu množství srážek s okolními molekulami ... tudíž je méně reaktivní a tím i méně toxický ... takže chelatovat měď, když má být použita na hubení něčeho, je mírně řečeno nelogické ...
Tak k tomu Ti mohu rict, ze v chelatech mit med takovy vliv nebude. Natahl jsem pomoci TENSO jednorazove zelezo o 0.2mg/l, tedy med o 27.5ug/l a okruzaci normalne dal ziji, nepozoroval jsem zmenu. Je pravda, ze ja to pridal do zabehleho 200l akvaria, plneho rostlin, a Ty zrejme do jinak dost prazdne testovaci nadrzky, coz je pochopitelne rozdil, ale taky pises o 1.5ug cele slouceniny medi a ja o 27.5ug/l jen samotne medi. Tedy pokud dobre pocitam.
Toxicita medi bude v ruznych slouceninach dost ruzna, ale to je bezna vec, ono na H C a N taky neni v mnoha slouceninach nic zvlastniho, ale HCN by asi nikdo nechte potkat nechtel

.
Síran měďnatý je iontová sloučenina (sůl silné kyseliny) a jako taková je ve vodném roztoku (polární rozpouštědlo) ze sta procent disociována na (samostatné) měďnaté kationty a (samostatné) síranové anionty. Takže nechápu CO a ODKUD by mělo měď vytěsňovat ... středoškolská chemie.
takže tento týden jsem testoval toxicitu mědi resp ne mědi ale CUSO4 pentahydrátu kdy jsem použil testovací nádrž 10 l několik okružáků, malého ancistruse, paví očko, několik nezmarů na dekoraci, řasy konkrétně jelení paroh zapojil malinký ale zajetý filtr a odvážil jsem na analytických vahách vypočtené množství síranu pro konc. 0,0015 mg/l a musím uznat že až na to že voda zabarvila jemně mléčným zákalem, zřejmě z důvodu vytěsnění mědi jinými prvky obsaženými ve vodě zemřeli nezmaři a malí okružáci, ancistrus den nepřijímal potravu a jelení paroh je jemně namodralý...asik mu to taky neudělalo dobře, doba expozice byla 12 po kterou ryby nebyly krmeny pak jsem nechal měřit biologickou spotřebu kyslíku a byla téměř nula..takže to zřejmě zdecimovalo i nitrif. bakterie...na rovinu nechtěl jsem použít k testování krevetku protože jsem si jist že by došlo k nevratnému poškození které by u ní vedlo v několika dnech ke smrti...takže vychytat ancíky a krevetky a měd je možné použít...ale vzhledem k mléčnému zákalu bych spíše doporučoval komplex mědi na chelatonu 3 zde:
akvarijni-hnojivo.cz/… u kterého by zákal neměl být

Starší reakce
Jak velkej máš ten nůž ?

Do šedesátek dávám "na špičku nože", do větších nádrží dvakrát...

Tušil jsem že to bude z artemky. Ale nechtěl jsem tomu věřit. Ten Flubenol k potěrům v předepsané koncentraci nebo radši slabší?
Po založení akva se mi objevili nezmaři, asi z kořenu. Dorostli tak max.2mm a když se akva zaběhlo a zmizeli nálevníci, tak začali stagnovat a jejich kolonie na sklech zmizely. Akva jsem zakládal na konci srpna a jednoho z posledních nezmarů jsem viděl někdy v říjnu. Kdybych krmil živým, tak by to asi takhle jednoduché nebylo.
MichoCZ napsal: Tak mám taky nezmara. U týden starých teter červených. Zatím asi dva, protože další čtyři jsem odsál při čištění. Ale na dně jsou takové tečky, které taky lezou. Použít chemii asi není úplně ideální, takže co teď? Mám se je pokusit někam přelovit i tak mladé? Celkem nechápu jak se tam vzali. Před třením jsem akvárko důkladně vymyl teplou vodu a po vylíhnutí jsem krmil jen artemkou Ocean Nutrition a Sera Micron. V některé literatuře jsem se sice i dočetl před třením desinfikovat hypermanganem, ale to nedělám. V deníčku mám desítky úspěšných tření a tohle mám poprvé. Druhý příspěvek...Tak jsem ještě četl variantu lehce přisolit, což vlastně dělám při krmení artemkou a přitopit.
Celkem nechápu jak se tam vzali...Je vidět, že také raději používáte metodu "než bych to hledal, on mi to někdo nadělí"...

Je to dokonce tu v několika vláknech. To je z té artemky přece...on to asi tak úplně nebude ten nezmar, kterého známe z našich rybníků, ale nějaký jiný žahavec. Objevuje se mi v nádržích celkem cyklicky, krmím také oceánkou a ničím jej Flubenolem i u potěrů. Tak zase pro lenochody jedno čerstvé opakování...

Savo zásadně nepoužívám, protože to je konkurence. Ale chlornan sodný mám na tuny, takže to udělám. Ve středu mám zkoušku a potom udělám radikální řez. On ten nezmar je tam už skoro týden a spíš stagnace, takže to snad dva dny vydrží.
Já bych ten potěr opatrně odsál do jiné nádrže a tu nádrž dezinfikoval tím savem. Je to jistota i když je možnost, že se to objeví i tam.
MichoCZ napsal:Těch 9L akvárek na tření mám spoustu
Stejne bych to resil jinak:
akvarijni-hnojivo.cz/…
To aspon muzu navazit a vim kolik tam davam, protoze tohle bude chtit v zakroku jemnost chirurga

.
Ano, na elektriku si občas obnovuji zkoušky.
Ale dej to poprvé svým novým vodním miláčkům..
Ono taky co by se melo dit. Kdyz vezmu napeti mezi elektrodami 12V, a dejme tomu ze jsou jen 40cm od sebe, je to 300mV na 1cm, to neni zadne napeti, tedy ohledne elektriny samotne, bych se toho nebal.

Šneků se to ani nedotklo, krevetky - nic a rybky se chovaly naprosto normálně a koukal jsem na foto, byla tam už i ta jedná malinká..
No nevím. Sice mám tebou popisované vybavení, ale asi na to nemám koule pustit rybám elektriku

Mrknu na to. Něco s mědí by eventuenlně šlo. Když to zlikviduje šneky, tak ať, mám tam akorát levatky a pár okružáků a ty po léčbě dodám nové. Mám tu akorát léčiva spíš na krupici, kterou jsem si přinesl z burzy z importu. A nebo malachytovou zeleň, která by to vyhubila celé.
Tím chlornanem to můžu před další akcí vyčistit. Těch 9L akvárek na tření mám spoustu a ve středu dám možná další kolo rybího porna.
Takže - u mne elektrodama byl 1,5mm CU drát, odizolovaný 20cm v protilehlých rozích akva. Napětí SS jsem bohužel měnil asi 12-18V a sledoval bublinky na elektrodách, nezmary i osádku. Asi 90. minut. Nezmaři se stáhli, ale ještě se hýbali. Neměřil jsem proud (mohu doměřit, vodu mám stabilní). Pak vypnuto a po hodině výměna vody, asi 1/3. Druhý den jsem je už neviděl. Další výměna části vody po týdnu. Pro fajnšmekry mám dvě pěkná videa Nezmarů.
"0,015 do 0,020 nastává hynutí mekkýšů ( plovatek)"
Zdroj jako predchozi.
To je radove vic nez pro nezmara, s tim uz se pracovat da.

Toto pomáhá, ale je toho potřeba tam dát zhruba dvoj a trojnásobné množství oproti návodu. Kdysi jsem s tím likvidoval nezmary v AQ, ale bez ryb.
www.zoo-hobby.cz/…
Edit: tak se dívám, že to stejně nelze použít v akváriích s potěrem. Škoda.
No já nevím, ale šnečci s mědí taky moc nekamarádí.

Nedávno jsem založil novou nádrž s novýma rostlinkama, osazenstvem atd. A poprvé jsem viděl i NEZMARA.. Rozhodování bylo dlouhé, Panacur sic doma mám, ale novou rybí osádku, krevetky a šnečky jsem nechtěl riskovat. Takže porada s panem Googlem, pak měď a elektrika..a vyřešilo se to za pár hodin.. Dnes se krevetky nejméně 10x namnožily, dokonce i Kardinálky vietnamské mi nechaly pár mladých žít přímo v nádrži. Prezentaci této nádrže chystám.
Tak ctu:
"mg Cu2+/l 0,0005-0,001 nastává hynutí láčkovců - nezmarů"
Zdroj:
akvarijni-hnojivo.cz/… uplne dole.
Ryby vydrzi mnohem vic, takze i poter by mohl byt tolerantnejsi nez nezmari, ale to je z me strany jen tip, co hledat, treba to neni vhodne reseni...
Priste to vytri v gumove rukavici hadrou s malo naredenym Savem, to nemuze prezit nic a nejakych zbytku Sava se nemusis na rozdil od jinych dezinfekci vubec bat

.
Co ted delat, to fakt nemam tucha.
EDIT: Stejne sis ho tam mohl zanest z akvaria treba sitkou, kdyz jsi lovil ryby ke treni...
Četl jsem že na to pomáha 3% peroxid vodíku, na netu o tom najdeš nějaké články a fóra a zároveň pomáha na řasu. Já ho zkusil použít a na nezmara zabrla, ale jen z části, male nezmazmary které nešli vidět jsem ho neaplikoval a nyní zase vyrostl. Maximálni koncetrace je do 1ml peroxidu/1 litr vody. Trochu mi to pomohlo ale nic moc. Jinak jsou na ně některá léčiva, ale to bys musel pohledat.
Starší reakce
tak musím konstatovat, že Gastropex na nezmara opravdu zabírá. Aplikovaní doporučené dávky stačilo na to, aby po 11-ti hodinách po aplikaci byl vidět účinek. Filtrační hmota byla před aplikací místy obsazená zelenými ostrůvky. Teď po nich není ani památky. Aplikoval jsem dnes opět doporučené množství. Ještě zítra a pak nádrž vyčistím a uvidíme, jestli se znovu neobjeví.
To záleží na odolnosti nezmarů. Mně tehdá stačilo předepsané dávkování.
no to riskovat nebudu, na to nemám srdce. Přelovím je a zkusím aplikovat ten gastropex. Množství dle návodu, nebo....?
Potěr bude mít problém s prakticky jakýmkoli takovýmto přípravkem. Pokud je použití nutné a rybky není možné přelovit tak bych asi otestoval přípravek na malém vzorku ryb. I když měsíční ryby by to už rozdejchat mohly

.
jo to jo, píšou, že to na nezmara zabírá. Otázka je, co na to necelý měsíc staré rybky?
Mně kdysi na nezmara zabral.
V odchovně s kominíčky se mi začali houfně množit nezmaři. Prolezl jsem doma šuplíky a našel jsem Gastropex. Máte někdo zkušenosti s tímto přípravkem na ničení nezmara? Kromě kominíčků v nádrži nic jiného nemám.
Starší reakce
Krasavec

Zajímavé je, že má poměrně krátká chapadla - já jsem ve svém akvárku pozorovala nezmara, který měl při délce těla několik mm chapadla dlouhá snad 6 cm. Vyfotit se mi je ale nepodařilo, byla úplně tenoulinká, na hranici viditelnosti.

jedna povedená fotka..

Starší reakce
to je to comu som sa chcel vyhnut ... neplodnosti

prelovovat som to nechcel ... to sa ani neda to viete sami
Já dávkoval dle doporučení zde na foru, nicméně mám také podezření na neplodnost krevetek... Ale nemohu to tvrdit na 100%
A žiadne negatívne účinky? My sme toho nezmara nakoniec zničili tým Stop-Hydrinom, ale museli sme niekoľkonásobne zvýšiť dávku a spôsobilo to neplodnosť krevetiek.
Já tedy nezmara zlikvidoval jednou dávkou panacuru, už je to delší dobu a nevrátil se...
no presli 2 tyzdne a zatial som nezmarov navrat nezaregistroval. pravidelne kazdy den pozeram do akvaria kvoli stale sa rodiacim eleganskam aby som ich spocital takze verim ze by som si nezmara pri tej podrobnej prehliadke akva urcite vsimol.
rybky tam padom uplne bez ujmy, rastlinky tiez
krevetky - tam mam malicky problem ale nedokazem urcite ci to bolo planariou alebo tym ze som zmenil podmienky v akva. po planarii som mierne (kazde 2-3 dni) zacal davat hnojivo plantamin od tetry a pridavat tekute co2 (kazdy den) od rataja a tak isto som musel zvysit teplotu kvoli eleganskam na 26stupnov. od toho casu (vsetky tieto zmeny boli v celkom kratkom case - par dni) mi odisli 3 starsie dospele kusy (tam predpokladam na starobu) a asi 4 kusy mladych (cca 0,5cm velkych). ostatne krevetky sa vsak tvaria spokojne takze skumam a patram dalej. vidim tam aj celkom male kusy ktore sa museli narodit prednedavnom.
takze zaver si (zatial) spravte sami ale podla mna to planariou nieje a ked tak je len vedlajsia pricina a na hlavnu musim este len prist.
Starší reakce
Vďaka za opis skúseností, ešte by bolo dobré s odstupom času napísať, či sa nezmar znovu neobjavil (keď sme ho likvidovali pomocou Stop-Hydrin, mysleli sme, že je po ňom, ale asi nejaký prežil a namnožil sa) a či sa krevetky naďalej množia (keď sme zvýšili dávku, prestali sa).
po vyhratom boji sa chcem podelit so skusenostami ... nezmar sa mi objavil v 54L krevetkariu pricom z akeho zdroja sa mi tam dostal neviem proste som ho jedneho dna nasiel a dalsie dni sa mi pred ocami mnozil a mnozil. identifikoval som ho ako nezmara hnedeho. tak som behal po nete cital a cital ale nevedel som sa rozhodnut ako s nimi zatocit, takmer vo vsetkom ma blokovali prave krevetky. uz som mal aj rezervny plan, ze si od suseda poziciam jednu z jeho bojovnic a prinajhorsom pojde aj par krevetiek. nastastie bola akurat akvajesen v BA a po troche dalsej diskusie (hlavne s panom vysluzilom

) som sa rozhodol pre no planaria.
po prvom nadavkovani v sobotu poobede bolo na nezmaroch uz po par hodinach vidno mensiu reakciu a to ze sa pomaly zacali stahovat do seba. na druhy den este pred druhou davkou bolo krasne vidno ako takmer vsetky zaliezli a cakaju na svoju smrt co ma potesilo a pokracoval somv liecbe podla navodu. na druhy den uz bola vacsina poodpadavana a teraz presne tyzden od prveho aplikovania no planaria som uz minimalne 3 dni nevidel ziadneho ani jeho pozostatky.
viem ze no planaria je pre vela ludi "bordel" alebo bolo to najprijatelnejsie riesenie mojho problemu s nezmarmi, ktory som chcel riesit promptne, pretoze na spominanej akvajeseni som planoval a aj kupil molinezky slicne ktore rodia dost malicke mlade a nechcel som aby ich tie nezmary zrali (2 mlade sa mi uz aj narodili)

tak mozno to niekomu pomoze a mozno ma len skritizujete

Přidat reakci
1 ...... 14
Zpět na obsah sekce Další živočichové • Zobrazeno 13440x