Nezmar
0 20.12.2016 01:50 Acomys – nezmar v malém akva
máte někdo zkušenosti s likvidací nezmarů flubendazolem či fenbendazolem? Dávkování a tak. Nejsem příliš nadšenec do chemie, ale nikde jsem se nedočetla co jiného na ně, v akvaristice nic neměli, a tohle aspoň můžu koupit u veta.
Starší reakce
Ano, myslím si že si s tím stárnoucí akvo poradí.
Tohle vypadá jinak mi přijde
Navíc je to větší....to co mám já je tak milimetr až dva....a je jich tam plno no
To by jich byly stovky po celým akvárku
neřešit to znamená jednou týdně očistit jako do teď a časem to zmizí samo?
Hm, ja těch nezmarů nemám více než 10, o kterých vím. Ty tam toho máš nějak moc, to nezmar asi fakt nebude.
Vyfotit to pořádně nejde no...nejvíce to je stejně asi vidět na té první fotce...je tam pár zřetelných štětiček. A to jsou všechny ty tečky na foto....jen to foťák nevezme
0 31.08.2016 19:41 ra když dělám nádrž pro odchovy, tak používám částečně vodu ze zaběhnutého akvária (tam to nevidím) a do týdne to tam roste...žije. Jak se to objeví, tak to i zmizí.
Hodně jsem to před nějakou dobou hledal, ale nic konkrétní jsem nenašel. Nejvíc mi k tomu sedí Vorticella, jak ve vláknu "Co je to za zavlečeného škůdce (parazita)" odhaduje Prasan.
Dal bych tomu čas, máš akvárko čerstváčka, neřešil bych to.
Objevilo se to asi před týdnem. V pátek jsem čistil akva včetně skla. Zhruba od neděla jsem pozoroval že se to dělá znovu. jak je to na foto je to po celém akva. Z dálky to vidět není...jen při blízkém podívání se na sklo, ale vlaje to tam jako ve větru....na té jedné stopce
Tak pokud to vypadá takhle, tak souhlas, tohle není nezmar ani omylem.
Hele, já s nima žiju celkem spokojeně, ale mám zeleného nezmara a ten se mi i líbí.Představa, že spolu s nezmarem zlikviduju i šneky,bakterie a já nevím co ještě, mě děsí.
Zkus to sledovat, pokud ryby při kontaktu s ním ucuknou a začnou se o něco otírat, tak je to jasné.
Kdy se to ukázalo? Po přidání ryb?
A na té fotce včechny ty tečky je v podstatě to samé a to více méně po všech sklech...na zadním nevím. Nějaký ověřený tip jak na ně?
Joo, tak to ti přesně neřeknu, ale řekl bych, že nějaký prvok... kolonie Vorticelly?
V nově založených nádržích to vzniká a samo pak zmizí
ničemu to nevadí
Tady ho vidím tak nějak určitě
No já právě vůbec nevím...na té fotce je to trochu vidět jen na pár místech. Špatně se to fotí jak jsou titěrné no :-/
Edit-Proti tomu tmavému kořenu je to vidět nejlépe
Pokud je to tak, jak jsi psal v diskuzi o řasách, a sice, že to vypadá jako semínko pampelišky, tak to nezmar je. Prostě noha, kterou to drží na skle a pak chapadla.
Z té fotky to není úplně přesně poznat, ale i tam něco jako nezmara vidím.
Ta co to tedy je?
Ničeho sa neboj, nezmar to není
Zdravím. Zřejmě jde o nezmary. I když jsou sotva viditelné a mají asi 1mm. Nějaký tip jak se jich zbavit? Téma jsem pročetl ale názorů spousta a nějak nevím co vybrat. Akvárko mám ani ne měsíc a ryby 2 dny. Díky za rady
Starší reakce
0 17.10.2015 17:57 Claire8 – Sháním nezmary
Chtěla bych se zeptat - máte někdo nezmary v akváriu?
Já a spolužačka je už delší dobu sháníme za účelem maturitní výzkumné práce (biologie). Touto cestou hledáme někoho, komu doma parazitují v akváriu a chce se jich zbavit.
Pokud někdo daruje (případně za symbolickou částku prodá) pár kousků, ozvěte se mi prosím do vzkazu. Díky
Starší reakce
Zdravím,dnes jsem použil proti nezmarům,Planariu,vytáhl jsem pár šneků protože jsem slyšel že to vyhubí všechny parazity včetně šneků,léčba má probýhat tři dny,po jak dlouhé době můžu šneky vrátit zpět?Díky
Starší reakce
Sorry, ale chemie není o "spíš bych řekl" ... buď ty fakta znám nebo neznám ... a když je ti to jedno ... budiž, ale v tom případě nemystifikuj lidi, kteří o tom vědí ještě méně, než ty ... Ano, vazba kovu na chelát je slabá (což je pro rostliny určitě dobře), ale hlavní význam chelátu spočívá právě v té sterické ochraně. Ta totiž způsobuje, že navázaný kov je méně atakován okolními atomy či molekulami, což se projevuje například tím, že nevypadává z roztoku (například kvůli oxidaci - většina oxidů je nerozpustných nebo špatně rozpustných ve vodě) a je tudíž stále dostupný rostlinám. A vo vo vo tom to je ...
spíš bych řekl naopak EDTA má vůči kovu slabou vazbu proto jsou komplexy dobrým zdrojem pro rostliny, ale to mi je jedno, zkoušel jsem vliv na organismy než to použiji na hubení ve společenském akváriu, závěr pro mě je že síran měďnatý funguje
Přesně tak ... chelatovaný kov je oproti volnému kovu stericky (prostorově) chráněn, tudíž je vystaven menšímu množství srážek s okolními molekulami ... tudíž je méně reaktivní a tím i méně toxický ... takže chelatovat měď, když má být použita na hubení něčeho, je mírně řečeno nelogické ...
Tak k tomu Ti mohu rict, ze v chelatech mit med takovy vliv nebude. Natahl jsem pomoci TENSO jednorazove zelezo o 0.2mg/l, tedy med o 27.5ug/l a okruzaci normalne dal ziji, nepozoroval jsem zmenu. Je pravda, ze ja to pridal do zabehleho 200l akvaria, plneho rostlin, a Ty zrejme do jinak dost prazdne testovaci nadrzky, coz je pochopitelne rozdil, ale taky pises o 1.5ug cele slouceniny medi a ja o 27.5ug/l jen samotne medi. Tedy pokud dobre pocitam.
Toxicita medi bude v ruznych slouceninach dost ruzna, ale to je bezna vec, ono na H C a N taky neni v mnoha slouceninach nic zvlastniho, ale HCN by asi nikdo nechte potkat nechtel
.
Síran měďnatý je iontová sloučenina (sůl silné kyseliny) a jako taková je ve vodném roztoku (polární rozpouštědlo) ze sta procent disociována na (samostatné) měďnaté kationty a (samostatné) síranové anionty. Takže nechápu CO a ODKUD by mělo měď vytěsňovat ... středoškolská chemie.
takže tento týden jsem testoval toxicitu mědi resp ne mědi ale CUSO4 pentahydrátu kdy jsem použil testovací nádrž 10 l několik okružáků, malého ancistruse, paví očko, několik nezmarů na dekoraci, řasy konkrétně jelení paroh zapojil malinký ale zajetý filtr a odvážil jsem na analytických vahách vypočtené množství síranu pro konc. 0,0015 mg/l a musím uznat že až na to že voda zabarvila jemně mléčným zákalem, zřejmě z důvodu vytěsnění mědi jinými prvky obsaženými ve vodě zemřeli nezmaři a malí okružáci, ancistrus den nepřijímal potravu a jelení paroh je jemně namodralý...asik mu to taky neudělalo dobře, doba expozice byla 12 po kterou ryby nebyly krmeny pak jsem nechal měřit biologickou spotřebu kyslíku a byla téměř nula..takže to zřejmě zdecimovalo i nitrif. bakterie...na rovinu nechtěl jsem použít k testování krevetku protože jsem si jist že by došlo k nevratnému poškození které by u ní vedlo v několika dnech ke smrti...takže vychytat ancíky a krevetky a měd je možné použít...ale vzhledem k mléčnému zákalu bych spíše doporučoval komplex mědi na chelatonu 3 zde:
akvarijni-hnojivo.cz/… u kterého by zákal neměl být
Starší reakce
Jak velkej máš ten nůž ?
Do šedesátek dávám "na špičku nože", do větších nádrží dvakrát...
Tušil jsem že to bude z artemky. Ale nechtěl jsem tomu věřit. Ten Flubenol k potěrům v předepsané koncentraci nebo radši slabší?
Po založení akva se mi objevili nezmaři, asi z kořenu. Dorostli tak max.2mm a když se akva zaběhlo a zmizeli nálevníci, tak začali stagnovat a jejich kolonie na sklech zmizely. Akva jsem zakládal na konci srpna a jednoho z posledních nezmarů jsem viděl někdy v říjnu. Kdybych krmil živým, tak by to asi takhle jednoduché nebylo.
MichoCZ napsal: Tak mám taky nezmara. U týden starých teter červených. Zatím asi dva, protože další čtyři jsem odsál při čištění. Ale na dně jsou takové tečky, které taky lezou. Použít chemii asi není úplně ideální, takže co teď? Mám se je pokusit někam přelovit i tak mladé? Celkem nechápu jak se tam vzali. Před třením jsem akvárko důkladně vymyl teplou vodu a po vylíhnutí jsem krmil jen artemkou Ocean Nutrition a Sera Micron. V některé literatuře jsem se sice i dočetl před třením desinfikovat hypermanganem, ale to nedělám. V deníčku mám desítky úspěšných tření a tohle mám poprvé. Druhý příspěvek...Tak jsem ještě četl variantu lehce přisolit, což vlastně dělám při krmení artemkou a přitopit.
Celkem nechápu jak se tam vzali...Je vidět, že také raději používáte metodu "než bych to hledal, on mi to někdo nadělí"...
Je to dokonce tu v několika vláknech. To je z té artemky přece...on to asi tak úplně nebude ten nezmar, kterého známe z našich rybníků, ale nějaký jiný žahavec. Objevuje se mi v nádržích celkem cyklicky, krmím také oceánkou a ničím jej Flubenolem i u potěrů. Tak zase pro lenochody jedno čerstvé opakování...
Savo zásadně nepoužívám, protože to je konkurence. Ale chlornan sodný mám na tuny, takže to udělám. Ve středu mám zkoušku a potom udělám radikální řez. On ten nezmar je tam už skoro týden a spíš stagnace, takže to snad dva dny vydrží.
Já bych ten potěr opatrně odsál do jiné nádrže a tu nádrž dezinfikoval tím savem. Je to jistota i když je možnost, že se to objeví i tam.
MichoCZ napsal:Těch 9L akvárek na tření mám spoustu
Stejne bych to resil jinak:
akvarijni-hnojivo.cz/…
To aspon muzu navazit a vim kolik tam davam, protoze tohle bude chtit v zakroku jemnost chirurga
.
Ano, na elektriku si občas obnovuji zkoušky.
Ale dej to poprvé svým novým vodním miláčkům..
Ono taky co by se melo dit. Kdyz vezmu napeti mezi elektrodami 12V, a dejme tomu ze jsou jen 40cm od sebe, je to 300mV na 1cm, to neni zadne napeti, tedy ohledne elektriny samotne, bych se toho nebal.
Šneků se to ani nedotklo, krevetky - nic a rybky se chovaly naprosto normálně a koukal jsem na foto, byla tam už i ta jedná malinká..
No nevím. Sice mám tebou popisované vybavení, ale asi na to nemám koule pustit rybám elektriku
Mrknu na to. Něco s mědí by eventuenlně šlo. Když to zlikviduje šneky, tak ať, mám tam akorát levatky a pár okružáků a ty po léčbě dodám nové. Mám tu akorát léčiva spíš na krupici, kterou jsem si přinesl z burzy z importu. A nebo malachytovou zeleň, která by to vyhubila celé.
Tím chlornanem to můžu před další akcí vyčistit. Těch 9L akvárek na tření mám spoustu a ve středu dám možná další kolo rybího porna.
Takže - u mne elektrodama byl 1,5mm CU drát, odizolovaný 20cm v protilehlých rozích akva. Napětí SS jsem bohužel měnil asi 12-18V a sledoval bublinky na elektrodách, nezmary i osádku. Asi 90. minut. Nezmaři se stáhli, ale ještě se hýbali. Neměřil jsem proud (mohu doměřit, vodu mám stabilní). Pak vypnuto a po hodině výměna vody, asi 1/3. Druhý den jsem je už neviděl. Další výměna části vody po týdnu. Pro fajnšmekry mám dvě pěkná videa Nezmarů.
"0,015 do 0,020 nastává hynutí mekkýšů ( plovatek)"
Zdroj jako predchozi.
To je radove vic nez pro nezmara, s tim uz se pracovat da.
Toto pomáhá, ale je toho potřeba tam dát zhruba dvoj a trojnásobné množství oproti návodu. Kdysi jsem s tím likvidoval nezmary v AQ, ale bez ryb.
www.zoo-hobby.cz/…
Edit: tak se dívám, že to stejně nelze použít v akváriích s potěrem. Škoda.
No já nevím, ale šnečci s mědí taky moc nekamarádí.
Přidat reakci
1 ...... [4] ...... 13 14
Zpět na obsah sekce Další živočichové • Zobrazeno 12811x