Hygrophila corymbosa
Děkuji za reakci, taky mě to napadlo, protože se to objevilo až po přesazení ryb. Ty ostatní rostliny mu teda dřív nechutnaly, ale tahle asi hodně
Je to požer od ancíka musíš ho více přikrmovat třeba rybím masem nebo ho dát pryč je to vidět i na dalších rostlinách.
0 01.02.2024 10:51 profesor – Hygrophila corymbosa
Starší reakce
V první řadě bych šel po draslíku, ve druhé po hořčíku a dusíku. Jestli se ale ostatním rostlinám daří, (bucefalandry, kryptokoryny...), zvažte, jestli by nebylo lepší nahradit hygrofilu jiným druhem.
Poradíte, co by mohlo rostlině chybět? Z mých prezentací se jedná o Asii.
Nejprve se rozpadaly nejstarší lístky - dírky po celém listu, až se nakonec utrhnul. Denně vylovím 3-4 lístky. Dnes jsem si všimnul, že se rozpadají i nové nárůsty. Zprůhlední a rozpadnou se.
Nádrž je hustě zarostlá. Až na pomaleji rostoucí ostatní stonkovky tam jiné viditelné problémy nepozoruji. Cryptocoryny bez rozpadu, Bucephalandry rostou.
Týdně přidávám:
Seachem Flourish 1,3 ml.
Seachem Flourish Phosphorus 2 ml.
nově Seachem Flourish Nitrogen 1 ml.
Starší reakce
Najjednoduchšie je zmerať to testom a budeš vedieť. K JBL test je dobrá volba a pri tvojej tvrdej vode, môžeš ísť na 15-20mg/l vo vode viac by som nedávala. Rastliny sú ale vytiahnuté a bude málo svetla, tak to môže byť aj prehnojené.
Takhle jsem měl dírky v rostlině a spravil to draslík. Tato rostlina roste u mně velmi rychle a spotřebuje spoustu draslíku. Hygrophila corymbosa mi ukazuje v akváriích nedostatek draslíku.
Jak s rostlinou naložíš je na tobě jestli je přerostlá, tak ji klidně zkrať. Kdybys měla tečky na nových listech tak by to ten draslík mohl být, ale takhle je to většinou stářím nebo slabším světlem a těch příčin může být i více třeba tvrdostí vody nebo i v obsahu jiných živin.
Používám tropicu premium a profito a obojí obsahuje draslík. Hnojím obden malou dávkou. A mám tomu tedy nechat volný průběh a nezasahovat do systému (zastřihnutí listů nebo celé rostlinky ?) Ostatním rostlinkám se daří.
Zjisti si jestli to čím hnojíš draslík neobsahuje, většinou je to ale něčím jiným nebo normálním stárnutím listů.
Zdravím, Může jít o přechod z emerzu? Nebo spíše nedostatek draslíku? Případně jak postupovat? Listy odstranit nebo zastřihnout? Předpokládám že listy už se nevzpamatují. Děkuji
Je to určitě emerz a chvíli to trvá, než přelistuje a klidně se může stát, že ti nemusí růst.
Děravění u mne způsobovalo nedos tatek draslíku.
Starší reakce
Ahoj Rybičkáři, zasadil jsem Hygrophila corymbosa asi tak před 5ti týdny a na to že je vedena jako že je rychlorostouci tak se jí moc nedaří, listy opadávají a a celkově moc neroste a některé horní listy se krabati a mají na sobě tečky (nemyslím GSA řasu)je to spíš flíček s tečkou .ve spodní části ale obráží znovu (tak nevím jestli zastřihnout vršek a dát jí šanci nebo vyměnit za jinou rostlinku) Ostatní rostlinky rostou krásně a jsou zdravé. Děkuji za rady.
Starší reakce
Časem to bude podle osvětlení já rozsvěcím v poledne a končím o půlnoci a rostliny podle toho reagují.
Já to pozoruju jen u té corymbosy,je to zajímavý jak večer v určitej čas připaží a ráno v určitou dobu se rozevře bez ohledu na svícení.
Ano je to poměrně běžné hlavně u stonkových rostlin.
Ahoj pořídil jsem si corymbosu minima - nádherně roste a pěkně reaguje na denní dobu - ráno kolem 7 hodin se jakoby rozevře a bez ohledu na světlo se zas večer kolem 19 hodin zavře - jakoby připlácne listy ke stonku.Dělá tohle taky někomu?
Starší reakce
Dík za radu, zoťal som ju
a zasadil skoro 10cm kratšiu. Zistil som, že už zhadzovala spodné listy a okrem toho pustila i pomocné korene. Takže rozhodne jej to neublíži a rýchlo sa pozbiera. Má na to týždeň.
10 dní v kýblu ti nevydrží. Klidně jí ohni nebo uřízni a zasaď. Stonkovky kořeny při sázení nepotřebuji vytvoří si je.
Napadá mě určité riziko: Aby nezačala shazovat spodní (submerzní) listy. Zkušenost s tím nemám, ale připadá mi to pravděpodobné.
Jednej mokranke sa u nás moc, moc darí (pochopiteľne, keď je rovno pod svetlom) a už vyliezla z vody. Budúci piatok jú plánujem s polovicou tej džungle, čo máme v nádrži, odniesť bráchovi do výrazne hlbšieho akvária; predpokladám, že tam sa jej už nebude tak páčiť.
Problém je v tom, že ako dostala prvé listy nad hladinu, nadšením z toľkého CO2 sa úplne zbláznila a rastie ďalej neuveriteľným tempom. Miesto pod deklom už v podstate nie je a listami je nalepená priamo na kryte žiarivky.
Takže otázka - čo by bolo najlepšia možnosť s tým, že o 10 dní pôjde i tak von?
- ohnúť ju a držať ju nejakým spôsobom pod vodou?
- proste ju zrezať? Stihnú sa za ten vyše týždeň spraviť nové korene? Alebo je to i tak fuk?
- vybrať ju a odložiť zatiaľ do kýbla? Ako dlho tam "vydrží"?
- ... nejaký lepší nápad?
Starší reakce
Ustřihneš vršek o délce 10-15cm a znovu zasadíš, ten pahýl buď vyhodíš a nebo necháš obrazit ze stran stonku a je možný, že se ti vytvoří trs.
Starší reakce
Starší reakce
no tak ty tuplem. Dávám kávovou lžičku na 100 l týdně ...
Já když jsem dělal tenhle test tak mě vycházel na 2°.
Tak co jsem vyčetl doufám že správně tak hořká sůl je MgSO4
www.rostlinna-akvaria.cz/… u mě na corymbosy platí hořká sůl, mám ale měkkou vodu GH 5°, takže musím
Starší reakce
A proto bejvají ve spodních partiích, tedy nejčastěji.
Tečky jsou i od slabého světla.
ještě pár údajů. Mokřanky byly v akva už před Co2 a EI. Dělá se to opět jen na některých, ostatní jsou krásné. Je pravda, že teď to má akva nahnuté, stačilo týden zapomenout mokřanku prostříhat, úplně zakryla hladinu a stav akva se dost zhoršil (řasa na skle, "tmavá" voda, anubiasy před umřením, kalná hladiny), s tím začly i tečky na některých mokřankách.
Z počátku EI jsem řešil krepovatění listů mokřanky. Někdo mi tu poradil, že je to nedostatkem Ca, protože ho blokuje Mg. Snížil jsem tedy by oko přísun MgSO4.7H20 z EI na polovinu.
Takže nedostatek Mg potenciálně může být.
Dále sem si všiml, že dropchecker se dostal až na úplně světle zelenou, tedy počítám, že rostliny přestaly CO2 využívat, logicky, když hladinu zakryla mokřanka.
Nyní jsem ji masivně prostříhal, dropchecker už ztmavnul na běžnou zelenou při stejné dávce CO2. Tečky přibývají.
Může zase zkusit přidat MgSO4 a uvidíme, co se stane.
A vodu přeměřím, ty hodnoty jsou tuším ještě před přidáváním Co2.
tyhle mokřanky trpí na nedostatek hořčíku. Pomůže hořká sůl. Pokud máš ale tvrdou vodu, zejména celkovou GH, tak to ještě zvaž ...
Předpokládám že to co máš napsáno v prezentaci platí. Pokud bych se měl držet toho co tam máš tak je něco špatně na tvém měření. pH 7,4 a kH 4-5 tak výsledek je 6mg/l CO2 metoda EI by ti měla zajistit všechny potřebné prvky. Nebo něco z toho už neplatí.
mohl by to být projev nedostatku draslíku.
mám malé nahnědlé tečky na Hygrophyle. Jiné rostlinky to nepostihuje. Má někdo nějaká tip, co to je?
Starší reakce
Jestli se to bude opakovat, zkusím. Nyní mám už nové patro listů nad tím krepatým a to je už v pohodě. Je možné, že přechodně byly nějaké špatné podmínky a tak se to jedno patro nepovedlo.
Co se tyce "krepovych" listu na corymbose, mel jsem to take. Je to zpusobene nedostatkem vapniku -> velkym prebytekm horciku, ktery blokuje prijem vapniku. Takze radim ubrat prisun horciku. Ja jsem to udelal a pomohlo to (chvili to trva).
No tož z původních 3 matecnich tostlin mam 6 rizku a všechny byly ustrihnuty nad hladinou, zakorenily a začaly růst okamžitě. Ja střihám co jde mad hladinu, s tim,,ze to smiknu 2 cm pod hladinou. Akorát ze se to vetvi a nabírá hodně objemu. Co mam estimative index, striham i 2x týdně, takže nahoře místo 3 koncu mam pěknou kouli, viz galerie. No alespoň sem rad, ze se ji u mne tak dobre daří
Jak říká KarlosS: nenechat rostlinu přejít na emerz. Každá bahenní rostlina má nějakou dobu, než přejde na emerz. Takže se chvíli plazí pod hladinou, ale pak už leze nad ni. Toto mi udělala H.c."Minima", která mi vyrostla na mechové stěně (v prezentaci mám chybu, je tam corymbosa, ne difformis). Původně z ní zbývaly jen dvě internodia (dva listové uzly). Teď je z ní poměrně silná rostlina, co leze do emerzu a kořeny má až do písku. Druhá rostlina je ve dně, větví se a jenom stonek má víc jak 10 cm (což je u této formy dost, internodia jsou dlouhá jen pár milimetrů).
rybicky.net/atlasrostlin/hygrophila_minima
Mokřanky stříhám, až začnou shazovat listy (aby dole nějaké zůstaly a rostlina vyhodila nové), resp. dosáhne určité mezní výšky (45 cm, 12 cm u kompaktní Minimy). Difformis v Asii jsem zastřihl, až se začala plazit u hladiny (cca 70 cm) a zuřivě vyháněla kořeny. Jinak Minimu mám pod relativně silným světlem (pak má načervenalé vrcholky), dávám ji železité hnojivo (+ další prvky) a CO_2 Vital. Takže si drží kompaktní formu a "nepelichá".
rostlinu stříhat až dojde k hladině a je skoro jedno kde. Pokud ji necháte vyrůst nad hladinu a řízek zasadíte, bude dlouho trvat než začne znovu růst.
poměrně úspěšně jsem rozmnožil Corymbosu z Hornbachu, odměnila mne pěknými červenavými řízky. Nicméně některým se nedaří, viz foto. Listy jsou tenké, krepovité, zvlněné. Zajimavé je, že to dělají jen 2 řízky z cca 8 uchycených, a to ještě jen v 1 patře listů. Hnojím EI. Stříhat to ještě nechci, je to nízké a zatím nechci koš...nějaká lokální porucha, když ostatní rostou krásně?
2) jak stříháte Corymbosu? mně roste teď několik cm za týden, ustřihnu koncový dvojlist, za týden mám 6 dalších...
Starší reakce
Zdravím, jak mám prosím zkrátit Hygrophilu? Její listy mám už u hladiny a spodní jí opadaly. To ji mám ustřihnout někde pod listama, které ještě má, vytáhnout stonek v zemi a zasadit na jeho místo jen (v mém případě), tu špičku Hygrophily s listama? Jo a má už poměrně i tlustý stonek. Funguje to tak jednoduše?
Nebo se pletu?
Starší reakce
Hydrolýza není fotosyntéza ... když už, tak fotolýza. Nevím, do tohodle se nebudu pouštět. To je vyšší dívčí. Ale potřeba kyslíku rostlinami nemůže být pokryta jen vodou. By ten přírodní cyklus byl poněkud otevřen, nikoliv uzavřen ...
Ano, umí. (Gúgl - fotosyntéza.)
Myslíš, že rostliny umí hydrolýzu? Kam jde ten zbylý vodík? Já jenom, že kouřím ... tak abych nevyletěl do vzduchu.
honzek: Někde jsem četl, že rostliny ke svému růstu potřebují i kyslík. Do teď doplňuji pouze CO2 v docela velké míře.
Aby si to někdo nevysvětlil tak, že by rostliny mohly vyžadovat i
doplňování kyslíku! Třeba vzduchováním.
Kyslíku mají rostliny v akváriu opravdu dostatek - je z něj složena voda.
Kup si test na NO3.
Jake mas pH? Ono dost ovlivnuje prijem zivin. Vseho mas dost, ale mrkni se sem:
maniakva.sweb.cz/…
Specialne na dolni tabulku "Dostupnost jednotlivých prvků v závislosti na pH:"
Je to ale jen napad, co by mohlo byt mimo, treba hodne nizke pH vlivem pridavani CO2, jako ze bys mel sice dusiku a fosforu dost, ale rostlinam jsou spatne dostupne.
Ahojte rostlinkáři.
U Hygrophila corymbosa 'Siamensis' - mi listy sklovatí a následně odpadávají (myslím že zahnívají).
CO2 rozpouštím externím reaktorem na koncentraci 30mg/l, svítím 11,5 hodiny denně, průtok mám opravdu veliký a rovnoměrný,
hnojím metodou EI - ovšem zde nevím, jaká je vstupní hodnota NO3. Asi 3 měsíce doplňoval draslík přes K2SO4, jelikož jsem si myslel, že vstupní voda obsahuje mnoho NO3. Rostliny se červenaly, téměř nerostly, nerostla dokonce ani žádná z řas. Nyní na zkoušku doplňuji draslík přes KNO3 a začala alespoň růst mírně zelená prachová řasa na skle + mírně rostliny.
Ovšem pořád rostliny nejsou to pravé ořehové.
Někde jsem četl, že rostliny ke svému růstu potřebují i kyslík. Do teď doplňuji pouze CO2 v docela velké míře. Dále jsem četl, že zahnívání může být způsobeno nedostatkem fosforu.. Ale hnojím přece EI - takže by žádný nedostatek být neměl.
Přidat reakci
[1] 2 3
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 4810x