Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Přechod emerzní na submerzní

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny  

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Přechod emerzní na submerzní
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2022 00:43 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Milan78
Udělej si co nejpodrobnější prezentaci to je jediné, co ti můžu teď poradit. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.02.2022 00:06 Milan78 Re: vaclav
Áno, to sedí. Preto sa snažím sadiť stonkové rastliny, ktoré sú schopné prijímať živiny ako cez listy, tak i cez korene, teda Ludwigia, Hygrophila, Alternanthera.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2022 23:59 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Milan78
Stonkové rostliny pocházejí z proudu a tak až tak výživný substrát nepotřebují spíš hnojení do vody dostatek světla a CO2. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2022 23:40 Milan78 Re: Jozef
Voda je menená za čistú reverznú osmózu. Neriedim ju. Pretože aj tak je celková tvrdosť 8 a uhličitanová tvrdosť 6 stupňov. Takže Ph držím za pomoci Ph sondy a CO2 z tlakovej fľaše na 6,8, aby som zabezpečil CO2 na úrovni 30 mg. Ale ani tých pár málo rastlín, ktorým sa darí, vôbec nebublinkujú. Rýb mám tak 1ks na 10 litrov vody, sú to samé stredoamercké menšie cichlidy (Akara modá, Cichlida zelenooká, červenooká, Cichlazoma Eliotová a pod.)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2022 23:30 Muž Jozef [311] Re: Milan78
Milan78 napsal: Vodu mením každý týždeň 30 % za reverznú osmózu.
Len pre istotu - nie je všetka nová voda z RO, ale nariedená?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2022 23:17 Milan78 Re: Vaclav
Pôvodne som si myslel, že problém je v anaerobnosti substrátu. Mal som Manado Dark so zásobným substrátom Dennerle. Celé takmer 500 litrové akvárium som založil nanovo. Snažil som sa dno čo najviac vylepšiť. Použil som ohrev dna JBL, zásobný substrát ADA Power Sand Advance, zásobný substrát Dennerle Black, Seachem Flourite Black, prísady substrátových baktérií, ADA Penac-W na okysličenie dna ... a dejiny sa opakujú. Vodu mením každý týždeň 30 % za reverznú osmózu. Svietim 8 - 10 hodin dvoma svietidlami Aquatlantis Easy LED 2.0 1450 mm 72 Wat. Hnojím systémom Seachem Flourish. Jediné rastliny, ktoré sa mi pekne chytili sú Hygrophila Siamensis B52 od firmy Tropica, Hygrophila Guyanensis od Rataja a Ludwigia Super Red z Invitalu. Este vpredu rastie pár menších rastliniek, ale tam som dal Seachem Flourite Black Sand. Inak všetko postupne odišlo. Postupne sa rozpadne alebo od spodku odhnije. A to aj po opätovnom zasadení. Hygrophily Augustifilia, Difformis a Polysmerma, rôzne druhy Alternanther, Rolalu Rotundifiu, Ludwigiu Palustris, Glandulosa (Peruensis) a ďalšie som už sadil každú viackrát - bezúspešne. Odišli mi dokonca aj Vallisneria Spiralis a Ludwigia Repens, čo sa považujú takmer za burinu... nechem Vás s tým zaťažovať, len mi napadlo, či by podľa Vás mohol pomôcť ten experiment s ponechaním rastlí v emernenej forme v košíčkoch v sanostatnom akváriu bez rýb, kde by postupne prešli do formy sebmerznej. Ďakujem.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   02.02.2022 21:59 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Milan78
Nemáš prezentaci tak nemůžu zjistit jaký máš problém. Odehnívání stonkovek u substrátu není problém emerzu. Příčin může v být více světlo, voda nebo náročnost rostlin. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2022 21:58 Muž Lojza007 [1204] Re: Milan78
Mně to spíš připadá jak nějaký problém - málo/moc hnojiva, málo světla, špatná voda, špatný substrát,... Od Rataje kupuju vždy jeden košíček a krásně to roste. Nebo to naopak za pár týdnů chcípne, když se té rostlině něco nelíbí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.02.2022 21:49 Milan78
Pozdravujem, už dlhodobo sa potýkam s problémom prechodu akvaríjných rastlín z emerznej do submerznej formy. Týka sa to hlavne stonkových rastlín. Priebeh je vždy rovnaký a nezáleží na tom, či ide Alternenthéry, Hygrophily, Ludwigie, Rotaly. Po zasadení rastlina akoby začala vyháňať npvé submerzné listy, potom začne dlhšie stagnovať a následne pri dne odhnije. Znova jej zastrihnem stonku, odstránim časť submerných listov a znova zasadím. A všetko sa ipakuje opäť. Rozmýšľam nad tým, že by som zakúpené emerzné rastliny nechal v košíčkoch, vložil ich do samostatného akvária bez rýb a čakal, kým prejdu postupne aspoň čiastočne do submerznej formy. Následne by som ich vybral z košíčkov, korene očistil od minerálnej vaty a zasadil do substrátu v akváriu s rybami. Myslíte prosím, že by táto procedúra mohla pomôcť k tomu, aby sa rastliny lepšie uchytili? Ďakujem. Uvítam akékoľvek rady, postrehy alebo skúsenosti. U Rataja a iných dodávateľov som už takto nechal zopár stovie eur.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2021 13:41 Muž jakaf [92] - Xify a paví očkaRe: tramtra
Tak nejkratší výhon co je pod vodou asi 15 čísel nade dnem začíná mít od vrchu krásně tmavej stonek a krátké jakoby zkadeřené listy těsně u sebe a ne světlej stonek a tak daleko od sebe velký listy s dlouhym řapíkem a ty 3 zastřižený spodky viditelně dělaj kořínky v paždí listů.Jsem zvědavej co za ludwigii z toho nakonec vyleze.Už aby mě přišel dropchecker abych mohl na měsíc vyzkoušet tu lahev s gelovým CO2.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2021 10:39 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: jakaf
Řízky je lepší střihat delší 15 - 20 cm aby měly dostatek světla nebo je musíš zasadit dopředu a nechat vyrůst. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2021 10:20 Žena tramtra [3202] Re: jakaf
No podle mě je lepší ustřihnout větší část rostliny od vrchu a tu zasadit a kratší spodek nechat. Na to přijdeš. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2021 08:26 Muž jakaf [92] - Xify a paví očkaRe: tramtra
Fajn,beru nůžky a jdu je střihnout asi 10 cm pod hladinou a ty střihlý vršky zasadím do dna.
Edit: Tak zastřiženo cca.5 cm pod hladinou a vršky píchlé do dna.Teď už musí růst jen submerz.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2021 08:20 Žena tramtra [3202] Re: jakaf
Prosím tě, tomu nějak nerozumím... Jak chceš kytku na suchu (nad hladinou) donutit, aby rostla submerz?
Edit. Tyhle kytky se většinou nerozvětví jen tak vespod stonků. Musí se většinou střihnout, abys je donutil se rozvětvit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2021 08:18 Muž jakaf [92] - Xify a paví očkaRe: Brodys
Mě jen zajímalo,jestli emerz nebude bránit přeměně v submerz,když ho nechám dál růst.Počkám týden,jestli bude dál růst jen emerz a ten případně kus pod hladinou zastřihnu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2021 08:16 Žena tramtra [3202] Re: jakaf
No nad hladinou ti do submerzu nepůjde. Střihni ji vejpůl a vršky zasaď tak, aby mohla růst pod hladinou. Spodní část nech, možná se rozvětví.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2021 08:07 Brodys Re: jakaf
Je to jedno, záleží jak chceš,aby vypadala, ale je to stonkovka,tak bych jí zastřihával, aby se větvila, ale nedělej z toho žádnou vědu, ona si poradí, když jí dáš čas.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.07.2021 06:56 Muž jakaf [92] - Xify a paví očkaRe: Honzulak
Zdarec má tenhle týden koupená rostlina Ludwigia inclinata var.verticilata se ujala ale i když mě tu v jiném vlákně radili nechat jí,že se sama přemění na submerz tak to vypadá,že k tomu nemá zatím snahu.Už dva výhony jsou stonek s listy nad hladinou.Mám to nechat být,nebo ustřihnout - jde mě o to aby emerz nebral sílu stonkům pod hladinou a ty nezůstaly emerz místo přeměny v submerz.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.07.2021 09:24 Muž Honzulak [0] – Přechod
Ahoj, může mi někdo, prosím, popsat jak probíhá přechod na submerzní formu u následujcích rostlin a čeho je potřeba se vyvarovat?

Staurogyne repens - podle atlasu odumřou listy, které je nutno sestřihnout. Řízky mohu znovu zasadit.

Limnophila sessiliflora - ?
Ludwigia repens 'Rubin' - ?
Rotala rotundifolia 'Green' - ?
Micranthemum micranthemoides - ?

Děkuji moc, jsem z toho jelen, zkouším to googlit, ale nemohu najít relevantní info, tak snad tady neduplikuji něco, co již bylo řečeno.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2019 20:32 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Bimba
"Roztrhat" doslova ne. Já obvykle očistím skelnou vatu nahrubo (pokud je to nutné, tak i špičkou párátka) a co nejjemněji se snažím přirozeně oddělit rostlinky od sebe. Většinou to jde.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2019 20:29 Muž Bimba [6] Re: JirkaŠčobák
Já ji koupil v košíčku, myslíš, že jsem jej měl úplně roztrhat? Ustříhl jsem jen asi 3 lístky, další nechám. Díky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2019 20:20 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: Bimba
Listy bych nestříhal a kryptokorynu hned v úvodu rozsadil po jednotlivých rostlinkách.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   14.12.2019 19:38 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Bimba
V dobrých podmínkách nemusí emerzní listy vůbec u některých rostlin odejít. Mockrát se mě stalo že jsem je po dlouhé době prostě ostříhal jako to dělám u straších listů. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.12.2019 19:28 Muž Bimba [6] – Je to jen výměna?
Fotka k příspěvku Na fotce je Cryptocorine petchii v akváriu, které bylo založeno již před více jak 2 měsíci. Je tam pár žlutých listů, některé další jsem již ostříhal. Předpokládám, že se jedná o odumírání emersních listů. Je to jediná takto postižená rostlina, u ostatních jsem výměnu zatím ani nepozoroval (třeba mne to ještě čeká). Předpokládám, že výměna listů může probíhat docela dlouho (jak dlouho?), než prostě se emersní listy zlikvidují. Jsou mé závěry správné, nebo máte k tomuto tématu nějakou informaci? Díky
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2019 19:22 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: hunti
Ano. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2019 18:40 Muž hunti [4] Re: vaclav
A u té Ludwigie stonek vyhodit mám chápat tak, že horní část odstřihnu, spodní část i s kořeny vyhodím a tu horní nově zasadím?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2019 18:36 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: hunti
Rostliny zkrať možná ti vyrazí listy i z holého stonku ale to musíš vyzkoušet. Jinak musíš počkat až opět vyroste a ty jí zkrátíš. Předpokládám že ji chceš namnožit, pokud ne tak spodek vyhoď.
U stonkovek jako je Limnophila sessiliflora začne vyrůstat nový stonek z místa co vyrůstají listy, cokoliv je nad tím tak zkrať může ten kus stonku zčernat. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.01.2019 18:29 Muž hunti [4]
Zdravím,

Mám Ludwigia repens Rubin, která má ve spodní části emerzní listy a v horní submerzní. Emerzní jsem otrhal, byly dost zařasené a nevzhledné :-O . Rostlinka teď vypadá tak, že spodní 2/3 má holý stonek a horní 1/3 listy. Začíná přerůstat a horní část již leží na hladině. Když ji ale zkrátím tak zůstane holý stonek. Jak postupovat?

Dále mám dotaz k Limnophila sessiliflora, také přerůstala, tak jsem ji cca v 2/3 zkrátil. Teď má v horní části již cca týden holý stonek a nevypadá, že by z něj něco rostlo. Bude se vytahovat nahoru a ze stonku vyrazí nové listy? Zatím to tak nevypadá. Je správný postup, že rostliny prostě jen ustřihnu v horní části, je jedno kde?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2016 18:21 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Wanderer
Pokud vyloženě neodchází klidně je tam nějaký čas nech. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.11.2016 17:28 Muž Wanderer [2102] - Skaláry - nejkrásnější ryby.
Zajímal by mě váš názor, zda mám otrhat emerzní listy nebo je ještě zatím nechat? Foto je v mé prezentaci, echinodor v pravé části nádrže. Submerzních listů má docela dost.
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   13.08.2015 21:11 - Re: hombre
Odporúčam pri menších rastlinkách to otrhanie listov.Odstránením väčšiny listov tak čiastočne vylúčiš zariasenie,pretože hlavne na starých listoch pri prechode na submerz dochádza pri stagnácii rastliny k zariasovaniu.Podľa druhu rastliny celý prechod môže trvať i dva mesiace.Niekedy to rastliny zvládajú i skôr. pivo
I keď napríklad donesieš rastliny už submerzné,nie je to zárukou že rastlina nebude prelisťovať.Niekedy k takejto zmene dochádza i pri rozdielnom osvetlení u teba a pôvodného pestovateľa.Rastlina sa musí prispôsobiť osvetleniu v tvojej konkrétnej nádrži.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2015 20:47 hombre Re: prasan
Nějak to dopadne,uvidíme čemu se bude dařit,nakonec se snad dopracuju k prosperující osádce :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.08.2015 20:40 - Re: hombre
Skús na rastlinke otrhať všetky najstaršie emerzné listy a nechaj len 3 najmladšie.Väčšinu emerzu to donúti oveľa rýchlejšie vyhnať submerzné listy.Akurát sa takto rastlinka o dosť viac namáha ako keď jej necháš všetky listy a mení si ich postupne.Trocha by ale bolo od veci kúpiť krásnu veľkú emerznú rastlinu a potom ju takmer celú ošklbať.
Ani pri submerze to nie je oveľa ľahšie,hlavne ak donesené rastlinky majú u pôvodného pestovateľa úplne inú vodu(tvrdosť,alkalita napr.) ako u teba.Vtedy niektoré aj submerzné rastliny rapídne zahája zmenu olistenia.
Raz som takto dostal echináče(niekde mám i foto),kde listy postupne odhnili a trvalo rastline dosť dlho než sa spamätala - rastliny len tak prežívali,až im narástla nová ,,výbava,,.
A keď sa pozrieš na akva rastlinky tak je len minimum druhov čo sú fakt submerzné.Takmer všetky v prírode rastú ako emerz a takéto prelisťovanie je u nich rutina.
Niečo vo všeobecnosti o rastlinách www.tuzvo.sk/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2015 19:48 hombre Re: romant
Můj osobní názor je ten,že pokud rostlina rostla někde v nádrži a má začít růst třeba v té mojí,tak neprodělává tak velkou změnu,jako když rostla emerzně,měla strukturu listu přizpůsobenou k přijímání CO2 ze vzduchu,kterého je tam mnohem víc,než ve vodě a pak ji šoupnu(zasadím) pod vodu.Z tohoto právě můžou vznikat ony popsané situace.Ale nejsem botanik,jen lesák,tak trochu vzpomímán,co jsem se dávno učil ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   13.08.2015 19:27 R Muž romant [27987] Re: hombre
Obávám se, že jsi na omylu a jsi ve vleku oněch škarohlídů, kteří brojí proti emerzním rostlinám aniž mají nějaké osobní zkušenosti aby mohli porovnávat jak se chovají emerzní a submerzní rostliny po zasazení do nádrže. Co je špatnýho na tom, že emerzní rostlině odumřou listy a narostou jí po přesazení pod vodu listy nové? Ty odumírající listy jsou výborným zdrojem živin a to jak pro rostlinu samotnou, tak pro zabíhající se akvárium. Submerzním rostlinám se listy nezmění, nepřelistují, nepřizpůsobí se danému, novému prostředí?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.08.2015 19:22 hombre Re: romant
Nejde ani o to,že by byly nevhodné,spíš ,že jim chvilku trvá,než si přivyknou na jiné prostředí a to samosebou nese možné problémy,co jsem již zmiňoval :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   13.08.2015 19:16 R Muž romant [27987] Re: hombre
Já jenom lehce připomenu, že je jedno jaký rostliny si do akvária dáš, hlavně ať jich je dostatek. Ty pověry o nevhodnosti emerzních rostlin jsou jenom takový novodobý bubáci hojně šířený síť nesíť. :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2015 19:13 hombre Re: NHKG
S těma šnekama máš pravdu.Ach jo,ono v té akvaristice snad nic nemůže jít bez vedlejších problémů hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2015 19:00 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: hombre
Uvidíš co bude na burze. V Ostravě na burze je sice hodně prodejců co prodává rostliny, ale většinou přeprodávají jen ty emerzní od velkých pěstitelů. A těch pár co prodává vlastní z akvária má jen pár druhů a dost u nich hrozí zavlečení šneků.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.08.2015 18:55 hombre Re: prasan
Pokud si dobře pamatuju,tak když jsem tam ty skleníky procházel,tak jsem si nevšimnul,že bych tam viděl něco pěstovat jinak než emerzně.Ale rostlinky vypadaly moc pěkně :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   13.08.2015 15:23 - Re: hombre
Aqua Daho nie všetko pestuje emerzne.Rovnako ako aj Dennerle napr.Záleží od toho aká rastlina.Niektoré sú totiž krajšie ako emerzné(napr. echináče),takto sa jednoduchšie pestujú i lepšie predávajú.No a zas iné rastú krajšie celoponorené.Takže to tak ako si napísal nemusí stále fungovať.Samozrejme emerzná rastlina pomaličky pozhadzuje staré listy a potrebuje si vytvoriť submerzné.
Problém z riasou nemusí nastať ak máš viacero druhov,pretože rôzne rastliny majú rôznu intenzitu rastu a tak i prechod u rastlín nemusí trvať rovnako dlho.Ak dáš submerzné i emerzné a v dostatočnom množstve,tak s riasou nemusíš mať žiaden problém.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   13.08.2015 12:54 hombre
V první řadě se budu snažit sehnat rostliny u nás na podzimní burze a nějaké přebytky od akvaristů a podle situace budu něco dokupovat v A-D
Víc lidí mi už radilo,ať raději sadím rostliny,které už rostly pod vodou.Ty emerzní než se přispůsobí růstu pod vodou,tak můžou pozastavit-zpomalit růst,nemusí se jim dařit,mezitím se díky tomu můžou namnožit řasy a taky jich dost uhyne.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   05.08.2014 12:58 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Designer
Rozdíl mezi emersními a submersními listy je v jejich adaptacích. U některých druhů mohou být změny malé - ztráta kutikuly či průduchů - u jiných i dost značné - např. změna způsobu fixace CO2 při fotosyntéze. Často to je analogií ke změně listů, které jsou u rostlin na slunci a pak ve stínu. Také je rostlina nemusí hned odstranit, byť by pro ní byly lepší listy jiné. A stejně to funguje u změny sucho/voda. Některým rostlinám se vyplatí rychlá změna, jiným ne. A jelikož anubiasy i bucefalandry pocházejí z prostředí, kde aquatická fáze netrvá dlouho a zároveň listy rostou dlouho a tím pádem i déle vydrží, tak prostě nemají potřebu ztrácet jeden typ listu za typ druhý.
Takže nedochází ke změně jednoto typu za druhý. Vlastnosti listu jsou dány ukončením jeho růstu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2014 12:52 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Designer
...Maji ty rostliny schopnost menit tentyz list mezi emerznim a submerznim, a nebo jsou ty listy nejak obojetne?...
Řekl bych, že b) je (skoro) správně. :-)
Rozdíl v morfologii a fyziologii listů těchto druhů rostlin bude tak malý, že nenutí rostlinu ke "klasické" heterofylii.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2014 12:09 Muž Kubasix [134] - Pancéřníčci, malé tetry a BucephalandryRe: Designer
Mám úplně stejnou zkušenost a ohledně Bucephalander, tak tam ty nové (submerzní) lístky vypadají jinak a u většiny variet mají více těch 'teček' . Ostatní listy mají těch teček míň (ono je to taky varieta od variety). Ale podle mě se přesně jak naznačujete dokáží pozměnit, či přizpůsobit. Ono je to taky přechod z emerzu do submerzu, jen není doprovázen vypadáváním listů, ale ty změny jsou v menším měřítku. Pro ty rostliny je to i výhodnější, když mají tuhle ''příjemnou'' přeměnu a energii nemusí vkládat do všech nových listů.
Edit: Toto píše Vasteq ohledně Bucephalander.
Borneo still has two seasons that are determined by the amount of rainfall. During the rainy season when the river level rises, Bucephalandra plants growing out of water are submerged under water for a few months. However, this does not prevent them from continuing to grow and they can easily transform into their submerged forms. The main differences between submersed and emersed forms are that when they are grown under water, they have a more delicate leaf structure and they exhibit more intense coloration.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2014 11:07 Muž Designer [5695] - Cichlidy – Anubias a spol.
Jiste si ted zadelavam na oznaceni za hospodarske zvire, ale neda mi to se nezeptat.

Kdykoli jsem koupil emerzni Anubias, nikdy mu neodelo prechodem pod vodu listi, proste rostl dal. Ale moc nepredpokladam, ze bych vzdycky koupil submerzni, na to mi jich uz proslo rukama dost (ze jsem submerzni dostal darem od jineho akvaristy, tam je to tak jiste bezne).

Prave tak ted Bucephalandra, na listech se objevily tecky, ktere tam driv nebyly (a nebo jsem si jich nevsiml, ze by tam uz byly), a uz jim vyrustaji nove listky.

Maji ty rostliny schopnost menit tentyz list mezi emerznim a submerznim, a nebo jsou ty listy nejak obojetne? Neni mi to jasne. Uz jsem se na to zkousel ptat, ale odpoved stale neznam.

At si jsem treba za vola, ale ja uz to chci vedet ;-) .

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.10.2013 09:31 Muž kortezhugo [983] Re: amrtin
amrtin napsal: Byl by velký problém tu větší ustříhnout pod prvními kořínky a zasadit pod vodu(do velkého akva)?Přežila by to?
Ludwigie prežijú všetko.Strihajte kde chcete,ako chcete,pod vodou,nad vodou. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.10.2013 22:51 amrtin – Ludwigia repens
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Mám v takovým miníčku nějaké ludwigie ( rybicky.net/atlasrostlin/ludwigia_repens ) a jelikož je to opravdu miniaturní (60x16x15cm) "akva",už lezou ven(viz foto).Byl by velký problém tu větší ustříhnout pod prvními kořínky a zasadit pod vodu(do velkého akva)?Přežila by to?Vím,že se tohle normálně dělá,ale já jí kdysi původně v tom akva měl a jelikož strádala(skoro umřela),tak se toho bojím.Sice se mnohé změnilo-mám víc světla,hnojím,přidávám PMFE a většině ostatních rostlin se daří(až moc).Nebo jí mám nechat,případně jen zkrátit a znovuzasadit zpět?
p.s.:Ještě přidám nějaké fotky.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.04.2013 14:31 Muž ČichavecTom [92] - Rostliny

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2011 21:55 Usine Re: Fugee
Echinodorus argentinensis , cordifolius, grandiflorus horizontalis macrophyllus inpai subalatus veronikae 'Jenisej' atd. :-)

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] 2 3

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 4834x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/12620-prechod-emerzni-na-submerzni