Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Přechod emerzní na submerzní

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny  

Přejít na předchozí stránku 2 Přejít na další stránku   1  
Přechod emerzní na submerzní
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2011 21:03 Fugee Re: Usine
Ty už právě mám. :-)
Jaký druh echinodorů tedy rád roste z akvária?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2011 21:00 Usine Re: Fugee
Fotka k příspěvku Pokud se mu bude hodně dařit tak dokáže vystrčit listy klidně do 50 cm. To ale nějaký pátek potrvá. Hladinové listy ale nečekej. :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2011 20:56 Fugee Re: vaclav
Tak to jsem se teda netrefil. :o)
Já právě chtěl, aby nad hladinu vyrostl..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2011 20:52 Usine Re: Fugee
Je to trochu setrvačností, že rostou skoro emerzní listy. Hlavně pokud se netlačí nad hladinu to bys je musel ustřihnout, to ale Echinodorus 'Beauty Red' nedělá. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   29.08.2011 20:45 Muž keydoc [398] - RostlinyRe: Fugee
Neřeš jestli jsou emerz. listy děravé či nikoliv. Rostlinka se zvládne o přechod sama postarat a nemá cenu jí to stopovat. Týden nic není...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2011 18:24 Fugee Re: katterinecka
Rozdíl je ale v tom, že vyhání opět emerzní (nebo mi to tak alespoň přijde). Ancíky nemám, jen pár otíků.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2011 18:19 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: Fugee
to je docela jedno že se nerozpadají, až bude mít dost submerzních tak je odstřihni nebo klidně nech. Většinou se o děravění postarají ancíci, když tam jsou
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2011 18:07 Fugee Re: romant
Já ho právě takhle sázel (Beauty red), jako emerzní (od Aqua-daho), nemám kryté akvárium (opět je to 'Shrimps'), a listy mu neodumírají, naopak už vyhání 3 list, a to je už přes týden pod vodou. Listy mu neděraví. Naopak u ozelot green jo. Ty se rozpadají. Nevíte, proč?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2011 15:40 R Muž romant [27987] Re: Fugee
Zasadit, popřípadě časem ty odumírající listy odstranit, aby to zbytečně v akváriu nehnilo a nechat růst nový submerzní listy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2011 15:39 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: Fugee
zasadíš je a čekáš
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.08.2011 15:33 Fugee
Zdravím, neví někdo, jak se echinodory přeměňují na submerzní? Potřebují pomoc, nebo ne?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   15.07.2011 11:20 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: Těhňajs
přesně tak, když rostliny spotřebují živiny které potřebují k růstu, tak tam řasy budou ;-) Jinak měň vodu a žádný živiny pro řasy se ti tam akumulovat nebudou ani kdyby kytky nerostly
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2011 11:16 Muž ČichavecTom [92] - RostlinyRe: Těhňajs
doporučuji naházet tam nějaké plovoucí nebo rychle rostoucí vodní rostliny jako např. rybicky.net/atlasrostlin/ceratophyllum_demersum

Nezapomínejte také že řasou vám to zaroste i v případě že rostliny spotřebují všechno a budete mít hodně světla. Na začátku se dá rozhodně držet balanc světlem. Začal bych na 6ti hodinách prvních 14 dní - rostliny stejně na ten přechod nepotřebují světlo a ten růžkatec přežije i třetí světovou...
Jinak odpověď na vaši otázku je:
Záleží na druhu. Některé to umí rychle (týdny), jiným to trvá relativně dlouho (měsíce).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2011 09:14 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Těhňajs
Tak určitě si vzpomenete jak rostly. Čím rychleji rostou, tím dříve budete moc odstranit emersní listy. Není to ze dne za den a rozhodně né: " Cryptocoryne je za 19 dní submersní, Limnophila za 5 dní atd."
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2011 09:10 Těhňajs Re: Johan
kdybych to s přesností věděl, tak bych se neptal, to dá asi rozum. Nebo ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2011 09:02 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Těhňajs
Určitě nemáte první akvárko a tak si vzpomeňte jak dlouho jim to po zasazení trvalo. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.07.2011 08:57 Těhňajs
Za jak dlouho se přemění rostliny z emerzní na submerzní formu.. Kupuji si rostliny do 600 litrového akvária z aqua-daho skoro za dva tisíce, a bojím se, aby rostliny zvládly spotřebovat živiny, a nestalo se, že by se mi všechno zazelenalo od řas. Děkuji za odpověď

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2011 12:06 Muž fido16 [631] Re: romant
taky se mi zda ze roste nejak rychle. jeste ji dam cas a uvidime kde bude potreba ji pristrihnout
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2011 12:05 R Muž romant [27987] Re: fido16
Dej tomu ještě pár dní čas a ono se jasně ukáže, kde se bude stříhat. Tahle kytka roste velmi rychle.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2011 11:57 Muž fido16 [631] Re: romant
tak hnede jsou jen listy ale stonek je zeleny. Myslis teda ze odstrihnout za tim pupenem?
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2011 11:53 R Muž romant [27987] Re: fido16
Co je hnědé, tak to odstřihni a donutíš jí tak vlastně ještě více odnožovat. Chce to čas, ona se vzpamatuje, vydržet trpělivě si počkat. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.03.2011 11:32 Muž fido16 [631] Re: Designer
Ale ty zbyvajici mi taky hnednou ale stonek je zeleny a vsiml jsem si jakoby na nic pucely nove listky. Ale ta egeria den ode dne hnedsi a hnedsi.
Edit: ted jsem si vsiml ze na tech stoncich na egerii mi zacali pucet dalsi stonky a ty jsou krasne zelene jen ty listky na tom puvodnim stonku jsou hnede. Tak jeste nejakou nadeji mam
Edit 2: Tak me napadlo ustrihnout ten zbytek za tim novym pupenem nebo jej nechat?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2011 23:10 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: fido16
Zrovna u teto rostliny jsou obavy na miste. Ale stane se, treba listy jen oschly a ted vyrazi dal, nebo odboci, novy stonek, s novymi listy. Co uhnije vyhod a vyckej.

EDIT: Tady o prechod nejde urcite, roste jen ve vode.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.03.2011 23:01 Muž fido16 [631]
jen mam dotaz koupil jsem rostlinky od aqua daho a tem zacali hnednout listy je to tim ze rostlina prechazi na vodni formu? A za cas se vytvori nove listy? Jelikoz mam trochu obavy z egerie densa ze z tech listku budu mit v aqua pekny bordel. Jinak mi hnednou vsechny listy na rostlinach jen stonek je zeleny.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.03.2011 10:54 Muž Jurasek [137] Re: xenotoca
Pokud ji koupíte z pěstírny, tak ve většině případů bude pěstovaná nad vodou, takže by se měla chytit bez problémů. A nic nebrání ji čas od času rosit, nebo nad ni dát "zvon" z větší PET láhve, aby měla víc vlhkosti.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2011 22:34 Muž kortezhugo [983] Re: xenotoca
rybicky.net/fotogalerie.php…

no ona pomerne lahko vyrastie aj z akva...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2011 22:07 Muž xenotoca [34] - Živorodky
Jak dlouho trvá přechod rostliny z vodního prostředí na souš,je nutné postupně odpouštět vodu,aby se přizpůsobila souši nebo ji rovnou přesadit do bahnité zeminy? Jedná se mi o rostlinu Bacopa moniera,která je vynikající léčivkou a k sehnání je většinou jako rostlina akvarijní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2011 16:31 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: katterinecka
Nekdy to ale trva, rostline se nechce... Takhle jsem strihal rybicky.net/atlasrostlin/echinodorus_cv_marble_queen nove listy, stale se nove listy tlacily nad hladinu (u dvou koupenych kusu), stale ty tvarove stejne listy, nedaly si kytky potvory rict (mohl jsem jim zkratit den, ale to jsem jen kvuli nim nechtel), az nakonec jedna uz ma konecne jeden novy submerzni list (no vic jich ani dohromady nema) a druha je nejspis definitivne pryc.

Neni to vzdy jednoduche. Nicmene expert nejsem, takze nekdo 50% odsoudi jako neuspech, ja hobbysta jsem i tak spokojen, nemusel jsem taky mit nic :-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2011 16:19 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: bobik
submerzní listy většinou vypadají jinak než emerzní. Na rostlině by měly během pár dnů začít růst nové listy (nebo stonek s listy), když ne tak bude asi něco v nepořádku. Jestli si nejsi jistý tak rostliny vyfoť a dej je sem, určitě někdo poradí ;-)
Edit: některé rostliny (třeba u mě Hygrophilla corymbosa minima) můžou shodit většinu listů když se přesadí do jiného prostředí, i když rostly pod vodou i předtím. Nemusí to vůbec znamenat že je něco špatně a zachvíli vyrostou listy nové
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2011 16:04 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: bobik
Velmi obecne lze rici, ze kdyz vytahnes rostlinu z vody a ona zplihne, listy ji nedrzi, je submerzni, pestovana pod vodou. Opacne to uplne rici nejde, kdyz drzi jeste neznamena, ze je emerzni, pac mnoho rostlin ma i submerzni listy dosti tuhe.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2011 14:54 R Muž romant [27987] Re: Fugee
Ano, možný to je. Tu dobu kdy tzv. přelistuje bych viděl tak okolo tří měsíců.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2011 14:44 Fugee – Šípatka šídlatá - emerzní forma
Zdravím,
je možné z emerzní formy šípatky šídlaté udělat formu submerzní? Jak dlouho se aklimatizuje?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2011 12:53 Žena Xlienka [276] - AmerikaRe: bobik
Některé rostlinky se emerzně pěstovat nedají a některé prodávají v obou formách a je to u nich napsáno. Zbytek je prodáván v submerzní formě. Většinou to poznáš tím že začne kořenit i když se listy rozpadají.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.03.2011 11:36 Muž bobik [15] – kytky z pěstiren-všechny shodí listy?
dobrý den,prosím ,když si koupím rostlinky z pěstírny,tak musím počítat s tím ,že všechny druhy se tam pěstují emerzně a u mě v akva pak budou přecházet na submerzní listy?nebo jen některé?já jen ,že nevím,jak poznám,že rostlinka listy shazuje kvůli přechodu z emerzního pěstování na submerzní nebo proto že se jí u mě nedaří?děkuji

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.01.2011 21:32 Muž ČichavecTom [92] - RostlinyRe: ČichavecTom
Fotka k příspěvku Tak už je to jasné. Kytky z aqua daho namrzly při přepravě, asi půlka jich chcípla, ale naštěstí z přeživších zbytečků obrazily a začaly znova růst. Corymbosy jsem dokoupil znova jinde a daří se jim. Celkově rostou všechny kytky jak blázen potlesk
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2011 09:23 Muž ČichavecTom [92] - RostlinyRe: Johan
Díky za tipy. Corymbosu odsaju a Ceratopteris zkusím pár rostlinek vyhrabat a nechám je plavat na hladině.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.01.2011 07:58 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: ČichavecTom
Chytla nějakou plíseň nebo někde namrzla. Můžete ty listy odsát a nechat jen zdravé pletivo. Třeba se chytne.
Ten Ceratopteris bych dal nad hladinu. Aspoň aby se rozrostl. Někdy moc dobře pod vodou neroste.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2011 22:42 Muž ČichavecTom [92] - RostlinyRe: Sid
Dobrá vyndám jednu trubku palec
Edit: Tak změna, vyndat jí nemůžu, nastavil jsem časovač na 8h svícení.

A co ta hygrophila corymbosa? Myslíte že je vyřízená nebo se chytne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2011 22:39 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: ČichavecTom
Na začátek až moc světla?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.01.2011 22:09 Muž ČichavecTom [92] - Rostliny – Hygrophila Corymbosa
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Myslím že to nedá. Nemám dost zkušeností a nepoznám zda se jedná o shození emerzních listů anebo se jí nedaří v mojí vodě. Šla hned, během pár dní si začala lehat a sklovatět. Toto je stav zhruba po týdnu.
Na druhou stranu Heteranthera zosterifolia je v pohodě a daří se jí. Háže kořínky snad ze všech pater a moc se s tím nemazlí :o)

Ludwigia peruensis by snad mohla vydržet.

Ceratopteris thalicroides taky nic moc.

anubias barteri natahuje kořeny ke dnu o sto šest. Listy mu začínají taky chřadnout, věřím že přezouvá, oddenky má v pohodě.

Přátelé nikde jsem nenašel informaci o tom jak dlouho vlastně trvá přechod rostlin na submerzí formu. Že shodí listy je jasné, ale detaily neznám. Předpokládám že záleží na druhu a podmínkách v akváriu.

U mě mají 2x54W 12h denně v kuse (po vysazení dva dny tma než jsem dal dohromady světlo), cca 220 litrů, voda dusičnany dusitany neměřitelné, fosfor na nule, železo na nule. Měnil jsem rochu vody (asi třetinu po týdnu). V akva je 6 Platiček, filtr puštěnej zlehka na čtvrtinu průtoku a včera jsem přidal malinko hnojiva od Sery (asi 1/4 dávky) aby měly kytky alespoň nějaké stopové prvky (po testu železa na nule).

Chápu že některé kytky přechod nezvládnou. Tuším že ta hygrophila corymbosa je jedna z nich :-D

Co myslíte, jaký je váš názor?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   10.12.2010 18:27 Usine Re: Kusma
Až budou odnože dostatečně dlouhé, tak můžeš rostlinu nařízkovat. Kořínků si moc nevšímej, tvoří se běžně i nad substrátem. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2010 15:55 Muž Kusma [411] - Rostliny – Rotala rotundifolia - přechod co teď??
Dobrý den, zhruba před dvěma týdny jsme zakládal nové akvárko, bohužel nemám ještě moc velké zkušenosti s rostlinama.
Měl bych dotaz k emerzní Rotale:
Po zasazení vyrostla asi o 5-10 cm, ale místo toho, aby rostla do výšky, tak si lehala na substrát (to mě ale moc nepřekvapuje). Asi před 3 dnama se začali po celé délce (u starých lístků) objevovat již submerzní lístky a také nové kořínky.
Tak, ale co teď? Mám tomu dát čas, aby se rostlina sama nějak srovnala (odpadají staré lístky a narostou nové)? Nebo zastřihnout rostlinky třeba 5cm nad substárem případně přesadit stonky na úroveň nových kořínků? A nebo...?
Díky všem za rady.

PS: Omlouvám se, jestli se již něco podobného tady řešilo, ale nenašel jsem nic...

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2010 21:16 Usine Re: Tudy
Klidně je ostříhej. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2010 21:02 Muž Bak [164] - Raci, krabi, krevetkyRe: Tudy
Už asi měsíc mám blahereho echina na suchu, shodil listy a vyhnal nové lístky, zatím tři, ale vypadá to že už se chytá ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.11.2010 20:28 Muž Tudy [330] - Krevetky
Mám ostříhat emezní listy, které ani po 2 měsících pod vodou nechtějí shnít a nejeví žádné známky vadnutí? Nevysiluje to rostlinu ? Jedná se o Echinodorus Janii, submezních listů má už pěknou růžici.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.12.2009 12:34 Usine Re: kortezhugo
Fotka k příspěvku Ze semeny (nažkami)to tak jednoduché není. Jednou jsem to zkoušel a trvalo to poměrně dlouho než něco vyrostlo.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2009 20:32 Muž kortezhugo [983] Re: ustavprochore
...no ja ho necham zatial "tak" - co uz ked je "von" a dari sa mu?... :-)
...uz pockam az vykvitne - budu semena a potom sa mozem zabavat...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2009 20:21 Žena ustavprochore [567] Re: kortezhugo
Asi by to on být mohl, ale zkuste spíš "vaclava". :-) Ten můj si taky prošel stádiem, kdy neměl skoro žádné kořínky a pár skomírajících emerzních listů, bylo mi ho líto vyhodit, tak jsem ho nacpala do tmavého rohu, podstrčila mu kuličku Bivoje, s odkalovačem se tam taky moc nedostanu, no a už je taky emerz. :) Je to kytka fakt do velkých akva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   08.12.2009 08:43 Muž kortezhugo [983] Re: ustavprochore
Fotka k příspěvku ...mam pravdepodobne E. subalatus - presne neviem... X-) ale je z Aqua-Daho...-iny podobny som nenasiel...
...tiez sa chcem poradit...-viac hlav viac vie :-)
Pribeh...
bol v akva - vsetky listy "zhodil" - rozpadli sa...
ostal len kusok korena a jeden listok cca 0,5cm X-)
tak isiel "von" -teraz ma cca 50cm a cakam az vykvitne....


ale mam v akva napr.Echinodorus 'Jan Harbich' - v podstate cordifolius...a ten nic "nemenil""nezhadzoval" - proste pokracoval v raste...nemenil sa ani tvar listov...

Edit: ...pred par rokmi som mal napr. Samolus valerandii
a akva to nebolo "bohvie co"
...ale emers? chcel som ho namnozit - kvitol cely rok - semien som mal tak na pol futb.stadionu-"nesrandujem" a bol normalne v kvetiaci na telke...samozrejme dostatok vody...
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.12.2009 04:51 Muž protein007 [57] - Ryby brakických vodRe: ustavprochore
Mne Echinodorus Bleherae ani po 4 mesiacoch kompletne nevyhnil (emerzne listy), tak som tie zvysne ostrihal v ramci pravidelnej udrzby akvarka. Nech tam nespatia :)

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [2] 3

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 4834x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/12620-prechod-emerzni-na-submerzni?od=51