Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Kořen - problém

 

NápovědaFórum » Dekorace a dno  

Přejít na předchozí stránku 2 Přejít na další stránku   1  
Kořen - problém
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.11.2019 18:59 Muž vlka [3444] Re: Smetany
Mám X krát ověřeno, že to neuškodilo a nikdy se nic na žádném, takto vyvařeném kořenu neobjevilo, takže proč se nepodělit o vlastní zkušenost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   12.11.2019 18:38 Muž Smetany [1226] Re: vlka
Nebudu se tě ptát proč to tak děláš. Docela chápu že si na to zvyklý a uklidňuje tě to. Co mě ale zajímá je proč to radíš ostatním? Když nemáš jediný logický důvod se domnívat že to pomůže.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.11.2019 18:18 Muž vlka [3444] Re: Brissinge
Hezký večer. I když se mnozí určo ozvou a neptejte se už proč slané, doporučuji vyvařit ve slané vodě. Praktikuji to léta a nikdy žádný problém.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.11.2019 09:42 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: Brissinge
- určujících forem může být několik,
- určení pouze pod mikroskopem a kultivací
- můžete zkusit aplikovat kapku eSHa exit na útvar, pokud dojde k reakci je zde možnost vývoje druhů bahenních mykóz, ale i toto není 100% ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.11.2019 09:08 Brissinge Re: lacewings
ok, trošku je okoupnu. A netušíte co to je za zavrženíhodnou formu života na bázi uhlíku? To mě asi zajímá ještě víc, než jak se toho zbavit :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.11.2019 21:16 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: Brissinge
- problém vyřešíte koupelí, nebo potírání roztokem z hypermanganu
- oplach a bezpečné použití přípravku je samozřejmostí ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.11.2019 17:03 Brissinge – černé kuličky
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj všichni!
Netuším jestli je tohle správný místo na pohození dotazu, ale vidím nadpis "kořen - problém", tak snad. Kdyby ne, prosím mě někdo přesměrujte.

Chtěla bych se zeptat, jestli má někdo zkušenosti s černýma "kuličkama" nebo "tečkama" na kořenu (konkrétně mopani wood).
Tečky jsou pouze na mopanu a jsou tam v podstatě od začátku, po tom co zmizela prvotní plíseň. Jde o do prostoru lehce vystupující bradavice, které nejsou chlupaté, nic nedělaj a vypadaj neškodně. Dokud se nenechají chvíli na suchu. To se stává při výmeně vody.
Na suchu zbělají a po napuštění vody se tak jako zvlákní. Když se to rozvíží je toho pak plný akvárko.
Mám tam ty dřeva už nějakou dobu a čas od času se to při výměně stane. Gupky furt žijou, i potěry to zatím přežili. Koukala sem jestli by to žrali, ale dycky to zase vyplivnou.

Tuší někdo co to je? A jestli je to škodlivý nebo ne? Můj typ je zatím, že to je neškodný, ale nerada bych se mýlila.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2019 15:31 Angus68 Re: Planorbella
Nedám dopustit na borovici z řešeliniště ;-) Kupovaný nebrat- aspoň né tady ;-)
A kousek dubu by se taky někdy hodil, ale to v obchodech nemají. Příroda ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2019 15:24 Muž Planorbella [643] Re: larix, Smetany
A co dřevo z olše lepkavé? To se mi také osvědčilo jako kvalitní.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2019 15:21 Angus68 Re: Smetany
Tak to musíš mít fakt kliku ;-) Tady sem kupoval tři a všechny po čase smrděly jak hnůj. A ještě bylo řas, že bys to nevybral a AQ zahodil ano
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   20.05.2019 12:11 Muž Smetany [1226] Re: Angus68
Ono i v tom obchodě se dají najít fajn kusy je to pořád přírodní dřevo. Z některých kritik na kupované kořeny to vypadá skoro jako kdyby je ty obchody tiskly v Číně na 3D tiskárně. Používám oba typy jak kupované tak ty co najdu v přírodě a každý má něco do sebe.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2019 11:54 Muž vlka [3444] Re: Angus68
Když z krámu, tak jedině Mangrovník. Nikdy žádnej problém.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   20.05.2019 11:52 Muž Martin7 [14] Re: Angus68
Protože jsme hloupí a líní ;-) stydim
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2019 11:15 Angus68 Re: Martin7
Proč si vždycky vyberete takovej kořen z krámu, když příroda nabízí takový unikátní kousky hmm To mi hlava nebere ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2019 09:40 Muž Martin7 [14] Re: Smetany
Je to red moor z rostlinna-akvaria.cz. Vzhledem k tomu, že je to čerstvě založená nádrž jen s křemičitým pískem, rostlinami a kvalitní filtrací, tak nemám pocit, že bych na tom mohl něco pokazit. Spíš asi byl problém ve výběru daného kusu. Na kořenu je masivní část s tmavým dřevem uvnitř, které podle mě nehnije poprvé. Otázka, jestli by e-shop měl takový kořen prodávat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   20.05.2019 05:31 Angus68 Re: Anďaska
Takovej kořen z cínoveckého rašeliniště, to je věc ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.05.2019 00:34 Muž larix [1420] Re: Smetany
Čo som vedel, to som napísal. Že by to mohol byť rododendron počujem prvýkrát (je to zaujímavé) a rovnako pripúšťam, že sa môžem mýliť. Spolieham sa totiž na info od obchodníkov a všetci vieme, ako spoľahlivé takéto informácie občas bývajú :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2019 00:11 Muž Smetany [1226] Re: larix
Tak v tomhle se shodneme ale vážně jsem někde četl že je to rododendron. Vzal jsem to jako fakt ale nemusí to tak být. Třeba tady www.google.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2019 00:05 Muž larix [1420] Re: Smetany
Aha, prepáč. Pravý Red Moor má takú špecifickú mozaikovitú povrchovú štruktúru. Skúsim pozrieť...
EDIT: Na tomto obrázku www.all4pet.sk/… to je trochu vidieť - striedajú sa tmavšie a bledšie plochy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2019 00:02 Muž Smetany [1226] Re: larix
Já sem nemyslel na to kde se vyskytuje ale spíš jak podle tebe vypadá. Aby jsme se nebavili každý o jiném kořenu.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2019 00:00 Muž larix [1420] Re: Smetany
Žiadny taký odkaz nemám uložený, musel by som hľadať rovnako ako ty :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2019 23:59 Muž Smetany [1226] Re: larix
No já sem až do teď žil v přesvědčení že je to kořen rododendronu. Ale třeba se pletu. Můžeš dát nějaký odkaz?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2019 23:54 Muž larix [1420] Re: Smetany
Že je "Red Moor" drevo z vrchovísk, nájdeš aj na internete (samozrejme, falšovanie môže existovať). To, že ide najčastejšie o drevo borovíc, je môj predpoklad, keďže na vrchoviskách sa zo vzrastnejšich drevín (plazivé vŕby, borievky a vresovcovité dreviny môžeme zanedbať) vyskytuje v podstate iba borovica a breza (výnimočne smrek).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2019 23:48 Muž Smetany [1226] Re: larix
Ono rozpad je jedna věc ale když začne hnít po 3 týdnech v akváriu nebude to druhem kořenu. Jinak s tím dubem souhlasím. Ale red moor že je borovice a z rašeliniště? To se mi moc nezdá.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   19.05.2019 23:35 Muž larix [1420] Re: Smetany, Anďaska,...
"Mopani" a "Mangrove" sú z hľadiska rýchlosti rozpadu výborné, "Mangrove" aj pekne farbí vodu (nemusí vyhovavať každému). Ale majú príliš kompaktné tvary. Z predávaných koreňov sa mi najviac osvedčil "Red Moor" z baltských rašelinísk. Je to síce väčšinou pôvodne mäkké borovicové drevo ale procesy humifikácie/karbonizácie z neho robia ideálny materiál do akvárka a tvary má pekné. "Finger Wood" je vhodný skôr do krátkodobo prevádzkovaných aquascapingových nádrží, tvarovo pekné ale po nejakom čase (u mňa cca po 20 mesiacoch) sa začne zrýchlene rozpadávať. Pár rokov dozadu som sa snažil dopátrať, ktoré drevo z prírody je vhodné do akvárka (rýchlosť rozkladu, jedovatosť, dostupnosť, obsah nežiadúcich chemikálií, obsah sacharidov, obsah prospešných látok,...) a ideálne z toho prehľadu vyšlo dubové drevo (korene alebo kvôli vyzretiu letorastov na jeseň zbierané konáre).
Čiže v skratke za mňa z kupovaných "Red Moor" a z prírody dub.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2019 23:20 Anďaska Re: Smetany, Martin7
S redmoor taky nemám žádný problém.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2019 23:11 Muž Smetany [1226] Re: Martin7
Já zatím nepozoruji problém ani s red moor. Myslím že důvod proč hnije kořen je v akváriu nikoliv v kořenu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   19.05.2019 22:55 Anďaska Re: Martin7
Já mám kořeny mangrove a žádný problém s nimi nemám. Jsou taky těžké a jednobarevné ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.05.2019 21:33 Muž Martin7 [14] Re: Angus68
To máš pravdu, ale to je těžký. Bojím se, že bych zase vybral nějaký nesmysl stydim tak přemýšlím, že bych z toho mopani mohl udělat takovou hromádku u boční stěny se schovkama pro ryby, kterou bych nechal zarůst mechem a hydrocotyle japan. Jakožto začátečník bych to chtěl udělat co nejvíc bezproblémové a vrchol designu to stejně asi nebude, jelikož jedu jen v nenáročných, rychlerostoucích rostlinách.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2019 22:42 Angus68 Re: Martin7
Mopani je těžkej, to je fakt, ale aby se ti do nádrže hodil hmm Mě se třeba nelíbí ta jeho barva (napůl). V přírodě najdeš lepší a hezčí ;-) V obchodě jsi omezený výběrem ;-)
Příroda má fantazii.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   18.05.2019 15:54 Muž Martin7 [14] Re: vaclav
Díky za rady :-) Už šel do popelnice a asi tam dám mopani, které bráchovi v akváriu vůbec nehnije.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2019 15:49 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Martin7
Všechno ztrouchnivělé měkké dřevo chce odstranit jinak budeš mít potíže stále. Pokud to nejde tak ho vyhoď. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2019 15:26 Angus68 Re: Martin7
Najdi jinej a nekupuj ho v obchodech ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.05.2019 14:55 Muž Martin7 [14] Re: Maq
Kořen už skoro přestal bublat a začal jsem mít radost, že to bude OK, tak jsem ho vyndal, že vydrbu poslední zbytky slizu a zjistil jsem, že kořen dost smrdí sírou hmm Co teď? Mám ho vyhodit a začít znovu?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   06.05.2019 23:09 Muž Smetany [1226] Re: Martin7
Mě kořen bublal asi tři týdny a pak ho to přešlo. Myslím že se z něj jen uvolňuje vzduch.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   06.05.2019 22:22 Maq Re: Martin7
Sirovodík - sulfan poznáš snadno čichem když zvedneš krycí sklo. Pokud nic, pravděpodobně se z kořene prostě pomalu uvolňuje vzduch nebo CO2.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.05.2019 21:57 Muž Martin7 [14] – Bublající kořen
Fotka k příspěvku Ahoj, zakládám nové akvárium a mám tam velký kořen Red moor wood. Jelikož se nevešel do hrnce, tak jsem vyvařil jen nejmohutnější část a dal to do akva. Kořen je tam asi týden, obalil se bílým slizem a voda je zakalená, což by mělo být OK. Problém je, že z té mohutné části už týden neustále vycházejí bublinky. Znamená to, že hnije? A co s tím? V této části je uvnitř hezkého světlého dřeva takové ošklivější, tmavé dřevo.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   06.01.2019 13:21 Muž larix [1420] Re: Biglees
Maq písal pár dní, s čím súhlasím, ale môže to byť aj pár týždňov. Záleží na obsahu organických látok v dreve, t.j. od ich množstva a kvality, od jeho pórovitosti, intenzity výmen vody atď. Rozhodne nemôžeš čakať zlepšenie po pár hodinách. Akvarista musí byť trpezlivý :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2019 11:13 Muž Biglees [4] - AsieRe: Maq
Ok, já jen, že by to ty bakterie měly sežrat, tak jsem čekal spíš zlepšení, ale počkám, děkuji :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.01.2019 10:40 Maq Re: Biglees
Maq napsal: Dřevo zřejmě není dost staré a uvolňuje hromadu rozpustných organických látek. Těmi se živí bakterie žijící ve vodním sloupci. ... Chce to vydržať; pokud to není přímo sacharidová bomba, ty bakterie by si to měly za pár dní všechno sežrat a pochcípat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.01.2019 09:17 Muž Biglees [4] - AsieRe: Maq
Prominťe, jak jsme řešili ten kořen, jak je možné, že se to ještě zhoršilo? Jenom mě to zajímá, času mám dost, ale rád bych to do budoucna věděl :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   05.01.2019 12:12 R Muž romant [27982] Re: Smetany
Však jasně, možností je zde povícero, jenom jsem podotkunul a třeba se tím někdo bude řídit, vyzkouší to, jak v těchto případech, kdy máčím kořeny ještě před tím, než je dávám do akvária, postupuji já. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2019 12:08 Muž Smetany [1226] Re: romant
Pokud jde o povlak (většinou plísňový)tak máš určitě pravdu i když by to šlo řešit i kartáčkem ale on píše že má zákal vody a jestli se dá věřit tomu co říká Maq (vypadá že si je jistý) tak se v tomhle případě jedná o bakterie volně ve vodě a ty okružáci redukují dost těžko.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2019 12:00 R Muž romant [27982] Re: Smetany
Každý to řešíme nějak, já jak jsem napsal, ono totiž vtip je v tom, že jak se změní voda, ten kořen se klidně znovu obalí tím povlakem a takhle je už tzv. předpřipraven a ta reakce již přímo v nádrži nebývá tak bouřlivá. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2019 11:57 Muž Smetany [1226] Re: romant
Myslím že jestliže je to jen na louhování bude nejlepší měnit vodu a případný problém pokud nastane řešit až v akváriu.
Edit: nemyslím že by okružáky moc zajímaly baterie ve vodním sloupci
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2019 11:55 R Muž romant [27982] Re: Maq
Ideální nasadit dělnickou třídu v podobě hrstičky okružáků. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2019 11:51 Maq Re: Biglees
Je to bakteriální zákal. Dřevo zřejmě není dost staré a uvolňuje hromadu rozpustných organických látek. Těmi se živí bakterie žijící ve vodním sloupci.
Nálevníci se mohou vyvinout až potom, ne tak rychle. Protože ti se živí těmi bakteriemi.
Vyvaření pomůže jen trošku. Chce to vydržať; pokud to není přímo sacharidová bomba, ty bakterie by si to měly za pár dní všechno sežrat a pochcípat. Samozřejmě je to bordel-voda, se vším, co k tomu patří. Nedobré pro rostliny, zlé pro ryby.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2019 11:40 R Muž vaclav [14570] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Biglees
Asi to bude nálevník, ve větším akváriu bys to asi mimo plísně nebylo tak znatelné. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.01.2019 11:38 Muž ManuChavez [1035] - Teď už hlavně krevetyRe: Biglees
Jo, někdy taky měním vodu víckrát za sebou.

Vyvařovat nevyvařuju, třeba ti to ale někdo poradí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   05.01.2019 11:37 R Muž afc1886 [14655] Re: Biglees
Čas a trpělivost to je oč tu běží.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... ...... [2] 3 4

Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 5656x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/12460-koren-problem?od=51