Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Nízké pH a KH

 

NápovědaFórum » Voda, přípravky na úpravu a testy » Hodnoty vody 

Přejít na předchozí stránku 2 Přejít na další stránku   1  
Nízké pH a KH
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.05.2020 10:28 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: vaclav
OT: Při nízkém pH je toxicita amoniaku malá, takže není třeba řešit nitrifikaci. A ryby vyžadující hodně nízké pH jsou tomuto samozřejmě přizpůsobeny.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.05.2020 21:30 Muž _ucx_ [1406] - Symphysodon + CorydorasRe: vaclav
Kdyby jen v tropech. I některé naše řeky (Úpa, Labe, Jizera) pramení v rašeliništích a je v jejich horních tocích živo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.05.2020 19:48 R Muž vaclav [14601] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: ZDRI
Tak mě se to také nezdá (že by byla taková díra na trhu) V tropech ryby a rostliny žijí a rostou v podstatně kyselejším prostředí a taky to přežijí. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   27.05.2020 19:34 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: ZDRI
- nic nezaměnuji,
- to jen vy se stále držíte a ohanite nějakými posudky a pracemi akvakultur(rybnikářstvi, chov studenovodních ryb,atd), ty hodnoty tam uváděné nemají k akvaristice jako takové, relevantní čísla, nelze je tak spojovat, pouze je můžeme brát v náhledu na probiranou problematiku,
- prací na toto téma je celý kopec, jeden opisuje od druhého, nitrifikace vodního toku, rybníka je prostě v jiném režimu
- nejde o slovickařeni, jde o podstatu, ta je taková, že při cca 6,7 pH a teplotě cca 25 stupňů je konečná pro optimální nitrifikační proces v akváriu,
- každý vysokoškolský vzdělaný v oboru ví, že proces ustává pozvolna a není tam razance okamžitého útlumu, Jarden SK to tak i správně popsal, z dispozice svého pozorování ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.05.2020 19:06 Muž ZDRI [1415] Re: lacewings
Ale vždyť zaměňuješ dvě různé hodnoty:
- optimální pH - tzn. kdy je nitrifikace nejúčinnější/nejvýkonnější
- minimální pH - kdy zcela přestává (slovy kolegy Václava - je pro nitrifikační bakterie "konečná")
A při pH 6,7 a teplotě 25°C nitrifikace zcela jistě neustává, pouze se snižuje. Podle Markéty Rejlkové se při této hodnotě snižuje na cca 30-40% maxima (viz odkaz), podle odborníků z fakulty to může být přibližně 25-50% maxima, v závislosti na dalších faktorech (viz můj dnešní telefonát). Ale znovu opakuji - pH 6,7 není pro proces nitrifikace "konečná", jak níže uvádí Václav. A opravdu by mě zajímal jeho VŠ odkaz, ze kterého on čerpal...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.05.2020 18:41 R Muž lacewings [5578] - Živorodky-přírodní formy, cichlidyRe: ZDRI
ZDRI napsal:
...protože už při pH 6,7 je pro tenhle druh bakterií konečná...
..... Nás učili, že limitní rozmezí pro celý nitrifikační proces je cca pH 6-9. Dobře trvale udržitelné v rozmezí 6,5-8. Výkonostní optimum (vysokoprodukční chovy) 6,8-7,2.

- nevim co vás učili, ale tohle je přesně text pasáže jednoho z odkazů, který jste vložil,
- jinak skutečně při teplotách okolo 25, to vychází na těch 6,7 pH ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.05.2020 17:19 Jarden Sk Re: ZDRI,vaclav
Nechcem zbytočne rozvíriť dohady, iba si myslím, že pri znižovaní Ph sa spomaľuje ich činnosť ale úplne nekončia, to by niektoré nádrže nemohli asi fungovať.Ako som písal, mal som akva kde sa pohybovalo ph medzi 5,8-6,4/deň- noc/ a rástli rastliny aj ryby žili, ale bol problém s org. odpadom a riasou, preto som to napísal. Bolo to zrejme pridávaním CO2 nad mieru a nepoužíval som drop, tak to bolo asi moc-voda tvrdá a ph na vstupe 7,5 som ešte upravoval H2SO4. Moje pokusy... :)
V nádržiach so silnejším svetlom je nárast ogr. odpadu okamžite sprevádzaný riasou-najmä zelenou.Najprv som zlepšoval údržbu a väčšie výmeny vody, ale nebolo to udržateľné riasy a riasy...
Edit: Ešte chcem doplniť, že tento proces nárastu org. odpadu /amoniaku/nebol tak rýchly, ale postupný a trvalo cca mesiac po zmene Ph než nádrž "skolabovala" na riasy aj s opísanou údržbou nižšie, preto si myslím, že proces nitrifikácie sa nezastaví ale spomalí znížením Ph, inak by tento riasový kolaps nastal oveľa skôr ak by nitr.baktérie skončili.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.05.2020 17:03 Muž ZDRI [1415] Re: vaclav
Opravdu se mi to ani trochu nezdá. Ano, snižuje se, ale zcela jistě to není pro nitrifikační bakterie při pH 6,7 - cituji - "konečná".

Jen v rychlosti, na pár "gůgl-kliknutí", viz:
maniakva.cz/… viz str. 20
www.frov.jcu.cz/… viz str. 25-29

Ale dalo by se toho najít mnohem víc. V rychlosti jeden telefonát kolegům na VŠ, fakt by mě i je zajímal ten odkaz/citace na zdroj z VŠ. I podle nich je to nesmysl.

PS: V tomto tématu pomalu začínáme být OT, možna by bylo lepší přesunout poslední příspěvky např. sem rybicky.net/forum/12715-nitrifikacni-bakterie…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.05.2020 16:44 R Muž vaclav [14601] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: ZDRI
Už jsem to sem někdy dával znovu to hledat nebudu ale bylo tam jasně napsáno že počet bakterií se s snižujícím pH zmenšuje a končí to pH 6,7 a protože jsem měl v akváriu pH 6,5 tak jsem se o to zajímal. Byla to práce z VŠ v pdf. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.05.2020 15:09 Muž ZDRI [1415] Re: vaclav

...protože už při pH 6,7 je pro tenhle druh bakterií konečná...
To se mi nezdá, mohu poprosit o nějaký validní odkaz? Nás učili, že limitní rozmezí pro celý nitrifikační proces je cca pH 6-9. Dobře trvale udržitelné v rozmezí 6,5-8. Výkonostní optimum (vysokoprodukční chovy) 6,8-7,2. A zrovna na tuto problematiku se naše VŠ dost specializovala.

Mmch., pro nitrifikaci je stejně důležitá (resp. ještě důležitější než přesná hodnota pH) dostatečná saturace vody kyslíkem. To je v akva praxi často dost velký problém, zvláště u nově založených nádrží se zákalem.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.05.2020 14:48 Muž Centisi [33] Re: vaclav
jj,kdyby nešlo přes noc když to nemá co sežrat tak uplně v poho :) výměna vody bude o víkendu a s těma bakteriema nevím co si mám myslet..myslím že ta nitrifikace není ještě úplně pochopena jak vlastně přesně funguje... v kyselých vodách taky musí něco ten odpad z ryb rozkládat...
tedkom sem koukal do vlákna na ty barvený písky :-O já to kupoval z Invitalu,tak nevím no..je možný že mi to nějakej sajrajt pouští,ale jistej si nejsem...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.05.2020 14:39 R Muž vaclav [14601] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Jarden Sk
S tou nitrifikací to bude asi jinak, protože už při pH 6,7 je pro tenhle druh bakterií konečná ale akvária přesto dál fungují. Pokud jde o alkalitu tak když se s co2 netlačí moc na pilu, tak neubývá a pH se moc nezmění. Hodně rostlinných nádrží funguje nejlépe v měkké vodě s nízkou alkalitou. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.05.2020 14:10 Muž dudak [1885] Re: Centisi
podle mě by ti úplně stačilo přidat na výměně vody. Já se snažím právě o opak, dostat pH dolů a 0 KH u většiny mých ryb, a když s tou výměnou vody otálíš, nebo ji déle neděláš, pH jde dolů. Když ho už mám moc dole - pod 5 tak jen udělám větší výměnu vody a je to zase jak má být.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.05.2020 13:01 Muž Centisi [33] Re: Jarden Sk
sem jen zkoušel jak to KH zareaguje,kdybych neměl čas to hlídat tak to ani nezkouším..někomu to pomohlo jinýmu naopak...uvidím co udělá ten vápenec,pak se uvidí co bude dál.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.05.2020 12:33 Jarden Sk Re: Centisi
Ty si ale expert :) , ešte že tam bola tá bicarbona...Ja by som to na noc nenechal a pozri si aj vlákno o nitrifikácii, myslím že najlepšie pracujú baktérie medzi Ph 6,5 až 8 a keď ti to spadne na 6,2 tak je to už dosť aby si si zas moc nerozhodil systém. Prevádzkoval som akva aj prí nízkom Ph 6-6,2 a išlo to, ale problémy boli a budú- Všetko so všetkým súvisí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.05.2020 08:27 Muž Centisi [33] Díky
Kluci díky...tedkom sem právě sehnal dva vápence do tanganiky tak vyzkoušim zda to bude stacit..mam dva kameny a cca púl kila minimálmě váži,možná víc..zkusim a když tak přidám..
Ten pisek zkusim o víkendu.Budu měnit vodu a zkusim i odkalit tak neco odcucnu...
Jinak mi to nedalo a zkusil sem to CO2 (nonstop) a za 24 hodin se Kh nehnulo..jen PH..přes den asi 6.6 a dneska ráno asi 6.2...
Drop checker byl stále zeleny- ne úplně světle...sem k tomu aji vstával aby nebyl prúser smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.05.2020 09:16 Muž Lister [169] Re: Centisi
Jak psali ostatní, jak dlouho si to bude sedat se asi říct nedá. Ono těch parametrů je hodně.

Kořeny se mi většinou luhují cca půl roku, než si to sedne. Já třeba v jednom akva hodně bojoval s Platinum soilem - stahovalo mi to nízkou vstupní tvrdost a kH tak nízko, že se tam rostliny rozpadaly a nerostly. Chvíli jsem si hrál se zvyšováním tvrdosti a kH pomocí Equilibria a uhličitanu draselného - akva se chytlo, ale trvalo to cca 4 měsíce. Teď už 3. měsíc jedu s tím vápencem a už nic neřeším, jen hnojím.

Malým množstvím něčeho podobného nic nezkazíš. Dej drť do větší síťky někam mezi kořeny a uvidíš. Ven to můžeš dát kdykoliv.

Jinak ten vápenec se často válí všude, jen se stačí podívat kolem sebe. Já ho táhl 20km na zádech na kole, abych pak zjistil, že bílá drť, co nám leží na velké hromadě za barákem, je taky vápenec :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   26.05.2020 09:02 Muž ZDRI [1415] Re: Centisi
Je to nová nestabilizovaná nádrž, s velkým kořenem. To, že klesá pH bych ještě pochopil (nestabilní podmínky, rozpad části organické hmoty = pokles pH).

Ale nezdá se mi ten pokles KH na nulu (pokud to není nepřesností měření). Toto dělají aktivní substráty (AS), cíleně určené např. pro Crystalky. Ale ty tam podle popisu nemáš AS, zato velké množství (100 kg) barveného písku. Neuvádíš, co je to za značku, současně ale píšeš, že Ti ve vodě stále plave jakýsi bordel. Ve starších příspěvcích na téma barvené písky byla úvaha o jejich teoreticky možném vlivu na parametry vody. Otázka je, zda ta barva/pryskyřice nefunguje jako nějaký selektivní "iontoměnič", který má vliv na KH (a důsledku i pH). Zjistíš to snadno - dej do větší ploché dózy vrstvu toho barveného písku, zalej čistou vodou z vodovodu a změř KH/pH na začátku/po pár dnech.

PS: Do takhle nízkého KH bych CO2 určitě nepouštěl, hrozí další skokové snížení pH.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.05.2020 00:05 R Muž vaclav [14601] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Centisi
Tak jak dlouho se ti bude louhovat ten kořen nikdo neví ale mělo by se to vrátit naopak až se ti rozrostou rostliny může jít pH spíš nahoru. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.05.2020 21:30 Muž Centisi [33] Re: vaclav
jj,po něčem kouknu..jen nevím zda to zítra stihnu..snad ve středu,mám pak až noční tak snad...
a jaká je možnost,že se ta voda "uloží" sama ? abych tady nevymýšlel opičárny a třeba za 14 dní nebo měsíc se to "nesrovnalo" přece jen z kohoutku mám PH 6,8 a UT 4
je nějaká šance že by se to třeba za měsíc,po dalších dvouch výměnách vody začalo rovnat samo? nedávno mi někdo říkal že ze začátku to dělá kde co a pak se obyčejně ta voda vrací aspoň přibližně k původním hodnotám...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2020 21:24 R Muž vaclav [14601] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Lister
Vyzkoušel jsem leccos ale nejlépe vycházela mramorová drť, prodávají jí i v květinářství. Zkoušel jsem i dolomitický vápenec z jugošky jsem si taky přivezl od moře to jejich kamení. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2020 20:25 Muž Lister [169] Re: Centisi
Ve filtru se místo určitě najde. Prostě v nějakém koši uděláš místo. Já to mám až na konci filtru, abych nemusel řešit čištění té drtě - ono jak se s tím moc mlátí, tak se z toho zbytečné vyplavují drobné ostré úlomky.

Ještě by byla možnost pořídit korálový písek, který by krom úpravy pH fungoval jako velmi dobré biologické médium - má velký povrch. Ale ono něco bude žít i na tom vápenci.

Uvažoval jsem o tom, někde bych asi našel i odkaz na obchod, kde jsem chtěl objednat.

Edit: našel jsem
shop.akvaristika-morska.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2020 20:12 Muž Centisi [33] Re: Lister
tak se asi stavím na starou vápenku a něco tam najdu snad..mě se to do filtru nevejde..musel bych to dát jako kámen do akva (raději pár menších abych to korigoval) nebo to rozbít a do síťky pověsit za hranu akva…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.05.2020 20:08 Muž Lister [169] Re: Centisi
Já udělal dobrou zkušenost s čistým vápencem - mám pár km od baráku lom, kde těží bílý vápence, tak jsem ho tam trochu nasbíral, rozdrtil na menší kousky - cca 15-20mm a dal to do filtru v síťce. Funguje to dobře, hlavně dohromady s CO2 - pak se rychleji rozpouští a rychleji to zvedá kH, ale zabralo to i v akva bez něj.

Nevěděl jsem kolik toho dát, ono záleží jak moc je s tím potřeba hnout, na objemu nádrže, styčné ploše, průtoku filtrem... U nás jsem šel z 1,5. V 35 litrech s CO2 jsem dal cca 300ml drtě a tam se to zvedlo na 3,5-4. Celková tvrdost skoro nevzrostla - asi to spotřebují rostliny. Co jsem si všiml - začalo se víc dařit okružákům " předtím nikdy nedorostli, zařvali na rozpadlé ulity.

V 50 litrech jsem ve filtru tolik místa neměl, tam se vešlo tak 150-200ml a kH se drží kolem 2.5 - bez CO2.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2020 20:07 Silviebaris Re: Centisi
Zajdi na hřbitov a hrst tam někde najdeš :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2020 20:05 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: Centisi
Vápencovou drť musí mít ve stavebninách, prodejnách sypkých stavebních materiálů a podobně. Já jí sypu i na hroby a není problém jí koupit.
Nedávno jsem se díval jak funguje průmyslové neutralizační zařízení (na úpravu kyselé vody na cca neutrální pH) a je to jen nádoba s tou drtí. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2020 19:54 Muž Centisi [33] Re: vaclav
chtěl sem tam dát korálovou drť ale zatím sem nesehnal...budu muset na netu,tady v obchodech není...schválně du ještě jednou tu alkalitu změřit jestli se to někam hnulo za 12 hodin...
tak stále 3.. ty sody sem dal jen celkem 30g a zatím tam víc dávat nehodlám dávát nehodlám..vápenec nevím kde bych tu hledal..zkoušel sem sehnat i ten vápencovej šutr co se dává do Malawi a to tu taky nikde nemaj… tone
mramorovou drť seženu kde ? tu proklínanou černo bílou jak se nedoporučuje tady taky nemaj..bud klasickej říční štěrk nebo ty křiklavý barvený hnusy do betárek...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   25.05.2020 19:30 R Muž vaclav [14601] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Centisi
Do KH 0 bych CO2 nepustil, sodou KH sice zvedneš ale je to sodík a ve větším množství to
pro akvárium moc dobré není. Dej si trochu mramorové drtě do filtru to ti pH i KH stabilizuje chvíli to ale trvá. Moc se mě nezdá že by kořen takhle hnul s vodou, ale jak jsou v akváriu huminové látky může ten test trochu kecat. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2020 18:43 Muž Centisi [33] Re: Jarden Sk
no právě si myslím že jich tam mám dost..ono ty kořeny několik desítek litrů zaberou..se to nezdá...když odečtu dno,kořeny,skla,výztuhy z vršku kam až můžu napustit vodu tak pochybuju že mám víc jak 400 litru čistýho...si vem že je to čerstvý akva,rostliny hnou z UT a nevymáchaný dřevo to srazí dolů a už těžko pouští zpět když je UT na 0...Torben,rašelina a podobný výluhy taky vodu okyselují.
JJ píšeš,díky..zkusím a uvidím..bombu,jehlák,zpětnej ventil,atomizér i hadičku tu mám..tak to složím,zítra vyzkouším těsnost v jezírku a nainastuluju..zatím díky ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.05.2020 18:36 Jarden Sk Re: Centisi
Ale veď som ti to teraz napísal, presne to, čo ti známy potvrdil, iba inými slovami.Já mám síce tvrdú vodu ale keď sýtim CO2 tak mi Kh klesne iba o 1max2, ale keď pridávam v hnojive viac minerálov, tak to ide zase hore a aj Ph. Množstvo pridávaného CO2 ale mám rovnako-nepridávam. Vyskúšaj si to..
To by tam asi muselo být viac tých koreňov ako dva malé na 500l akva aby ti to tak pohlo Ph,ale kto vie...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2020 18:25 Muž Centisi [33] Re: Jarden Sk
neříkám že to nemůže být tím,ale častěji a v klidu a ještě k tomu pravidelně se k tomu moc nedostanu..
právě to si myslím taky,ale známej mi včera říkal že po CO2 se mu právě alkalita a PH ustálilo..Něco podobnýho psal v tomto vlákně myslím i Václav na podobnej dotaz či problém..
Na maniakva.sweb zase Markéta píše že při dodávaní CO2 klesá jak PH tak alkalita což mě připadá logický že jdou spolu ruku v ruce..takže sem si chtěl tenhle bod prostě nějak ověřit ale asi nezbyde než to vyzkoušet...
Ale nevím jestli mi to PH neovlivnili ty kořeny co sem nenechal moc vymáchat..Nemám to ověřený osobně ale prej v tý hnědý vodě kde se kořen vymáchá bývá PH kolikrát hluboko pod 5,ale to sem jen slyšel,Náběh nitrifikace prej PH taky sráží dost výrazně...Tohle akvárko mám teprve měsíc a jestli sem to dobře pochopil,tak je jen otázka času kdy by se začalo PH i UT vracet pomale k normálu po několika výměnách vody..Ale jak říkáš otázka zda to co občas vyměním tu 1/4 by byla dostačující...vždycky sem míval opačnej problém,ph stoupalo lechce,ale pro živorodky super a neřešil sem to...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2020 18:01 Jarden Sk Re: Centisi
Ešte k tej poslednej otázke, ak budeš bublať CO2, tak pojde Ph ale aj Kh dolu a záleží kolko tam toho napumpuješ. Rastliny uprednostňujú volný CO2 pred viazaným v hydrogenuhličitanoch takže spotreba uhlíka z hydrogenuhličitanov by mala klesnúť a nemali by sa vyčerpať, ak tam nebude viac CO2 ako je nutné, inak by potom mohli klesať výraznejšie.Myslím, že tento prípad s poklesom Kh pri sýtení z burčáku tu opisoval MichalV. Skús pozrieť vlákno alkalita, nepamätám si kde to presne bolo.
V článku sa píše citujem z Alkality:"jako kyselina působí i odpadní produkty metabolismu ryb a dalších živočichů – tak jak dochází v uzavřeném prostoru akvária k nárůstu množství dusíkatých látek, docházelo by bez pufrační schopnosti některých látek k velkým změnám pH i se všemi nepříznivými důsledky. V málo zarostlých akváriích s nízkou alkalitou dochází při zanedbání výměny vody k většímu poklesu pH, který může být rybám nebezpečný."
Myslím že to je tvoj prípad-výmena vody raz za dva týždne a len 1/5 je málo.Alebo rastliny majú vačšiu spotrebu ako je v "ponuke".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2020 15:20 Muž Centisi [33] Re: Jarden Sk
myslím si to taky,ale uvidíme jestli k tomu ještě někdo něco napíše..schválně to nechám do víkendu do výměny vody a uvidím jestli to spadne nebo ne...ironu dávám 5ml 3x týdně,tak zkusím něco vynechat ale pochybuju že to bude tím....
purigen tam bude v týdnu 14 dní...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.05.2020 15:11 Jarden Sk Re: Centisi
No keď je to zo studne, tak je to ok, ak by to bolo z vodární tak by to bol upravené. Iron kalí vodu ak jho dávaš moc. Aj tak by som zistil kolko je tam minerálov zvyčajne Ca dosť a horčík a draslík málo ale zo studne by to mohlo byť inak...Neviem či je možné zdvihnúť Kh bez zvýšenia Ph, myslím že to nie je možné.Ak teda nie je presvetlené, tak to môže robiť ten Purigen ak je tam dlhšie treba ho zregenerovať.Prihnojiť som písal na uvedené hodnoty, ak tam máš 20 NO3 a 2 PO4, tak logicky neprihnojím ale uberem-čítaj poriadne než napíšeš -Blbosť.Aj zo sódy sa to môže zakaliť, to je pravda.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2020 15:03 Muž Centisi [33] Re: Jarden Sk
svítím 10:00-21:00 z toho jen na 50% od 13:30-18:00.zbytek se rozvěcuje do 50% a zase shasíná od 50% na nulu.To není ani 100W led... ten iron se mi nezdá,se to tedkom trošku zakalilo po ty sodě...to by se zakalilo po dodání železa,ne? ale ne po sodě...
ale spíš by mě zajímalo to na co sem se ptal..zatím jde všechno tak nějak kolem ale ne to co mě zajímá nejvíc :-)
a vodárna nehrozí zatím..na vesnici máme obecní studnu a tady se něčeho dopátrat je unikum..čumí na tebe jak na vola co chceš...
přihnojit N,P ? proč ? blbost !!! P mám přes 2 a N ke dvaceti...
železa je ve vodě max 0,3 co sem tědkom měřil ale spíše méně..Iron se sráží ve vodě jen ve vysokým PH a ve velký tvrdosti,takže udělám zítra pokus...odeberu vodu do skleničky a zkusím v ní přehnojit jestli se srazí...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.05.2020 14:57 Jarden Sk Re: Centisi
Čau, moc svietiš- uber! Vodu si zisti z vodární presne a až potom rieš ostatné 6,8 Ph z vodovodu sa mi zdá málo.Ten Iron tam nelej-na ten je ešte čas, stačí Flourish a pridávaj ho podľa železa vo vode 0,1-0,2mg/l./.Ten zákal je z Ironu. Radšej si udržuj NO3 a PO4 na začiatok 15:1 mg/l.Výmeny by som robil každý týždeň polovicu /vyčistiť vatu/, prihnojiť Flourish,N a P. Ak bude padať Kh tak ešte uber svetlo 4 Kh na vstupe nie je tak málo, ph by som ladil okolo 6,8-7.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2020 14:49 Muž Centisi [33] Re: vaclav
jo to by mě taky zajímalo..ale nejspíš to dělaj ty kořeny nebo ta větev..nevím..kořeny sou z akvaristiky a ta větev je něco co sem našel venku..jiný podezření nemám.při přechodu emerz submerz sem listy sbíral a odstřihával...
ale po tý sodě mi nějak zbělala voda,tak nevím jestli je to normální nebo to s něčím zreagovalo nebo co...
sem zvědavej co to udělá do víkendu,to budu měnit vodu...jestli to spadne nebo se to udrží jak to je...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2020 14:45 R Muž vaclav [14601] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Centisi
Co máš v akváriu že ti to tak snižuje pH a KH? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2020 13:22 Muž Centisi [33] – PH,KH
Ahoj,mám dotaz..
z vodovodu:PH 6,8 GH 8-9, KH 4
v Akváriu :PH pod 6!! GH 8 KH 0

Jelikož mi dneska došel KH a GH test a naměřil tyto hodnoty,tak sem přidal do akviška 30 g jedlé sody (rozmícháno ve sklenici a na dvakrát s odstupem nalito do akvárka).Hodnoty vody se hnedka změnily na PH 6,8,KH 3,GH 8... a teďkon mám pár dotazu :-)
1) jak se dá ještě KH zvýšit aniž bych zvyšoval už PH ?
2) jak dlouho tyto hodnoty vydrží ? KH 3 se mi zdá pořád nízké-tudíž nestabilní
3) když bych začal bublat CO2 z bomby,bude se KH snižovat,zvyšovat nebo co udělá? PH pujde dolů,ale KH ??
děkuji za odpověď ahoj
vše sem měřil JBL testy

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   27.02.2017 09:51 Muž Zip [277] Re: Tyrael
Já osobně používám JBL test pH 6,0-7,6 a spokojenost :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.02.2017 08:58 Muž Tyrael [1] - raci, krevetky, menší rybkyRe: vaaclav
vaaclav napsal: ....ale pH určitě ne bude to spíše nad 7 možná i 8,5 pH. :-)
mě je to taky divný, asi jen neumim vyhodnotit ten test do rataje, ta barva mi přijde, že nesedí nikam :-)

Doporučíte nějaký konkrétní dobrý test na PH? Čím to mám zjistit jednoznačně?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   25.02.2017 20:01 lenkalor Re: Maq
Fotka k příspěvku Limit je 6,5 - 9,5 , ale někdy to nejde dodržet.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2017 17:42 Maq Re: Tyrael
Zkus zabrowsit na Netu, vodárny zpravidla zveřejňují parametry vody pro každou lokalitu.
To kyselé pH je u vodovodní vody dost nepravděpodobné, to snad ani není v rámci normy (?).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2017 16:07 R Muž vaclav [14601] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Tyrael
Protože jsi Pražák tak to KH ti věřím ale pH určitě ne bude to spíše nad 7 možná i 8,5 pH. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.02.2017 15:45 Muž Tyrael [1] - raci, krevetky, menší rybkyRe: Maq
Díky Maq, dnes jsem zmeril odstatou ze vcera odstatou vodu, tedy to co do akvarka vetsinou davam, jeste muzu zmerit vodu po pridani aqatanu. Jestli by to pomohlo.
Prekvapilo me, ze vstupni hodnoty jsou podobny jako v akva, a to 2dKH a PH mi vyšlo 6,8, barvu na stupnici jsem nechal porovnat manželku, ženy mají prý pro barvy větší cit :)
no a PH v akva jsem dnes meril a vyslo mi 6,6, takze stouplo, od posledne, na to muze mit vliv asi to jak rano pridam tekute CO2? A v akva je taky 2dKH.

Mam zmerit i NO3? nebo nejaky dalsi veci? Na to teda nemam nakoupeny testy stydim mam jen NO2, NO3, PH a KH.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2017 15:49 Maq Re: Tyrael
Pomohlo by kdybys k těm naměřeným hodnotám dodal ještě hodnoty vstupní, tj. zřejmě vodovodní vody. Ony se ty parametry v akváriu sice mění, ale začíná to u těch přesně změřených hodnot z vodárny a pak se dá spíš říct, co se Ti v akváriu vlastně děje.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.02.2017 11:25 Muž Tyrael [1] - raci, krevetky, menší rybky – Jsou hodnoty v pořádku? Nemám něco změnit?
Zdravím ve spolek. Jsou mnou naměřené hodnoty vody relativně v pořádku? Co mám prosím udělat, aby voda byla co nejvhodnější pro všechny v nádrži včetně rostlin?
Včera jsem měřil hodnoty vody po delší době, potěšilo mě nulové NO2, což snad značí, že by to mohlo fungovat.
Jen mám teda docela nízké KH a PH, KH se mi po promíchání lehce přebarvilo na modro oranžovou už po 3 kapkách a do výrazné oranžovo červené se přebarvilo po 4 kapkách.
PH test od rataje mi taky vyšel nižší než posledně., cca kolem 6-6,4.

přidávám každé ráno tekuté CO2.
Mám něco změnit? Dávat méně CO2? Ale chci aby mi rostly kobercovky.
Přidat něco na zvýšení KH a PH? Třeba mušli, vápenec... tak aby to vyhovovalo rakům.

výpis z deníku:
"TEST NO2: uplne v pohode, 0, "bílý" odstín
TEST NO3: slabší odstín 12,5mg/l, mezi 0 a 12,5mg/l,
TEST Karbon KH: 2°dKH s 6PH
podle PH testu od Rataje PH mezi 6 a 6,4, spíš mezi 6,2-6,4, světle zelený odstín, ale pořád zelený, ne žlutý."

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.08.2011 21:36 R Muž romant [27987] Re: boumi
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.08.2011 21:34 Žena katterinecka [2146] - RostlinyRe: boumi
čím je altkalita nižší tím může pH víc kolísat, takže by bylo lepší ji zvýšit
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.08.2011 21:29 Muž boumi [0]
Nazdar lidi hele potřeboval bych poradit ph mi z ničeho nic spadlo na 5,8 jinak jsem vždy měl ph tak kolem 6,8 - 7 tak se chci zeptat jak ho zvýšit.A kh se mi taky nezdá mám ho na 0 taky jak ho zvýšít. Díky tone

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... [2] 3

Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 4478x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/12409-nizke-ph-a-kh?od=51