Spotřeba elektřiny
A na kolik jsi tu nadrz vytapel? predpokladam ze jsi to mel normalne doma v teple mistnosti! JA chci topit na 30stupnu vodu. Coz je pomerne dost! Tudiz by pro me bylo i lepsi poridit si topeni dve? Pokud dobre pocitam tak dve topeni budou topit mene casu tudiz za rok to udela mene za elektrickou energii!!!
Za normalnich podminek byva tak 1/6 - 1/3 casu topeni sepnuto. V klidovem stavu je odber nulovy, pokud je topitko spinano termostatem. V pripade termistoru apod. je nejaky minimalni odber, ale naprosto zanedbatelny.
Daleko důležitější než potenciální odběr-neodběr v klidovém stavu je mít přehled, jak často ti spíná termostat a jak dlouho dohřívá. To je značně variabilní během dne-noci, teploty v místnosti, ročním období,umístění nádrže, watáži topítka, velikosti nádrže, výšce sloupce, umístění topítka. atd.
Když jsem se tím před časem zabýval pro svou vysokou nádrž a dělal nějaká časová pozorování vyšlo mi v době plného topení-tedy v tomto ročním období, že za hodinu je sepnut cca 22min-tedy asi 1/3 času.
No to mas pravdu ale nechce se mi za to davat 300 kdyz si to muzu jednoduse spocitat sam! Zajima me zda uz to nekdo meril a nebo zda uz s tim ma zkusenosti!!! Kdyz si clovek spocita kolik stoji rocne akvarko jen za alektrinu vyjdou dost zajimava cisla!!!
Jednoducho si kup merac spotreby energie a ten ty to ukaze!
Zadny klidovy proud by tam nemel tect, jelikoz to spina nejaky teplotne zavisly prvek (bimetal atd...).
Tak si tak doma pocitam spotrebu energie meho akvaria a napadlo me jak je to konkretne u topeni ktere ma termostat a zapina pouze pri poklesu teploty! Jak je to s jeho spotrebou? Kdyz netopi tak ma take nejakou malou spotrebu a nebo spotrebovava energii pouze kdyz topi? Mate s tim nekdo zkusenosti: nezkouseli jste nekdo merit spotrebu topeni v dobe kdyz zrovna netopi???
Starší reakce
ano ano, cos fí vyjadřuje fázový posun mezi proudem a napětím (obojí jsou sinusojdy, ale ve stejný čas mají jiný průběh), proto nelze počítat UxI
Ne, žádné vzorce. Ukazuje přímo hodnotu činného výkonu. Maximálně se počítá výchylka x rozsah napětí x rozsah proudu / počet dílků na stupnici. Nicméně pomocí nových měřáků, digitálních, jak psal bigboban a Snofrev to už není potřeba.
Raz mi prišiel istý chlapík merať spotrebiče. Neviem čo použíl za prístroj (myslím, že ampérmeter), len viem, že použil vzorec S = U x I, pričom U je 230 Voltov a A ampére. Neskôr som zistil, že tento výpočet nie je možné použiť pre niektoré prístroje ako sú čerpadlá..
Správnym výpočtom Watáže pri čerpadlách a prístrojov na ich báze je P = U x I x cos a grécke písmeno fí, čo je konštanta podľa jednotlivého výrobku od 0,2 - 0,8.
pokud správně zapojíte wattmetr případně si pořídíte takovej, který dáte do zásuvky a spotřebič do něj (něco podobného jako spínací hodiny) tak ne, nic přepočítávat netřeba
čiže, nepoužívajú sa žiadne vzorce pre výpočet?
Tedy pokud se tu bavíme o spotřebách a jeho měření, pochybuji že bude někdo používat wattmetr na principu napěťově-prudového měření.
Dneska jde koupit wattmetr digitální a hlavně se sumováním Wh za pár stovek. Já koupil jeden v lidlu možná za dvěstěpade a funguje skvělě! Jde tam zadat i cena, takže pak stačí nechat měřák zapojený třeba měsíc u akvárka a za měsíc víte přesně v kačkách kolik vás to stojí.
Jo a měřáky půjčuje mám dojem zadara PRE.
Proudové svorky se zapojí jako ampérmetr, napěťové jako voltmetr. Vlevo je síť, W je wattmetr a S je spotřebič.
Edit: Dobré doplnit ampérmetrem, ať dobře nastavíme rozsah proudu, pokud si nejsme jisti, jaký tam poteče. U napětí to problém není, když měříme na síti.
Ako sa vlastne meria takovým Watt metrom?
Ohřívá 7 min na každé sepnutí.
ale 7 min spolu alebo 7 za kazde spinanie?
Záleží na tom, na kolik stupňů chceš ohřívat. Mám 200l, topítko 100W, v zimě v místnosti cca 21,5° a topítko mi spíná cca 3x za hodinu na cca 7min.
Jistě, výrobci vždy uvádějí spotřebu optimisticky, ale dvojnásobek to jistě nebude. Každopádně to akvárium spotřebuje elektřiny víc. Úvaha zda jsou dvě stovky hodně či málo je irelevantní, pro každého má koruna jinou hodnotu.
Jenže, spotřeba udávaná výrobcem je taková, kdy je lednička prázdná a neotvírá se a je přii konstatní pokojové teplotě 19C. Je to podobné jako pohortovostní doba u mobilních telefonů, ta se pohybuje dnes v řádech stovek hodin, průměr 400hod. a neznám nikoho, komu telefon bez nabití vydrží 15 dní, to proto, že tento údaj dosáhneme tak, že mobil má plný signál, nesvítí, nevolá se z něj,...
+ nezápočítává se světlo v ledničce je to zanedbatelné, ale sopotřebu má též.
Tudíž uvede-li výrobce ledničky spotřebu 0,75kWh v reálu se dostaneme tak na dvojnásobek, v horkých dnech, nebo když si někdo postaví lednici vedle topení či sporáku a při přeplněnosti ledničky, časté otvírání,se může tato spotřeba až zčtyřnásobit...
Větší akva se 100W osvětlením a filtrem 5+5w sebere necelou 1,5kWh denně ať je teplo nebo zima tzn. : 365 dní krát 1,5 = 547,5 kWh za rok při průměrné ceně 4 Kč za kWh to ročně dělá 2190,- měsíčně pak 182,-
Kdo má dvojtarif s nočním proudem, bude to mít o stovky korun méně.
Zmiňovaná lednice si vezme ročně, při těchto horkých létech a mírných zimách v kombinaci s umístěním u topení u okna a častým otevíráním rozverných dětí a oběd připravující manželky ročně projede min. o 1000,- více.
Z toho plyne, že při dnešních cenách potravin,služeb, benzínu,.... je 182,- měsíčně za provoz většího akva úplně zanedbatelné.
Sláva tomu kdo to dočetl až sem
prisavnik napsal:... za 1 hodinu zozerie 150W Watt je jednotka intenzivní, nemá smysl říkat, kolik wattů spotřebuje něco za hodinu, když samotný watt je, kolik energie spotřebuje zařízení za časovou jednotku.
Spotřebuje 0,15 kWh nebo 150 Wh, ne W!
ten ohrievac ak je zapnuty tak za 1 hodinu zozerie 150W
Otázka je jak často bude spínat a to ti nikdo neřekne.
Zásadně se mýlíš, náklady na 200l a větší nádrž jsou v rozpočtu za elektřinu znát výrazně. Mikrovlnka, vysavač, mixér, kulma nemají extra velký příkon, ale hlavně běží jen pár desítek minut denně. Ze spotřebičů, které běží více méně trvale, je zajímavé srovnání s ledničkou. Velká 2 metry vysoká lednice s mrazákem moderní konstrukce, energetické třídy A+ má spotřebu 0,75 kw/den. Větší akvárium s osvětlením 100W, filtrem a vzduchováním 5+5W při svícení 12 hod/den spotřebuje dvakrát vice energie. A to nepočítám případné vytápění akvária, když má někdo studený byt.
To na te chovne musis vydelat
, jak psal filipsi nikoho takoveho nevidel
no ani by som nepovedal, mesacne platime za elektrinu 3800sk!a na meciac by ma odchovna vysla 1200sk a to pri cca 700l!takze taka zanedbatelne to nie je !mozno je to menej preto lebo mame 20h nocneho prudu a 4h denneho!nocny je lacnejsi takze by ma to asi malo vyjst lacnejsie!
0 17.06.2008 21:29 DoctorT Čtu si tady zajímavou diskuzi, a jen mě napadlo, že by bylo lepší asi doma nevařit, neprat, nesvítit.
Jen v lustru máme šest 60W žárovek, tzn. že za hodinu svícení "projedeme" to co menší akva za 2-3 dny. Nemluvě o mikrovlnce, vysavači, mixéru, bojleru, sporáku, manželčině oblíbené kulmě, a spóóóóustě dalších věcí. Myslím si, že pokud člověk nemá doma akva 30.000l s čističkou vody, tak jsou náklady na akva co se elektriky týče v nákladech celé domácnosti více než zanedbatelné.
Porůznu. U nás kolem 5,- Kč/kWh. Ale zjistit by se to dalo třeba ze smlouvy o poskytování EE nebo dotazem u dodavatele.
Za elektřinu pro akviško (TETRA TEC EX 700 a 6x 18W zářivka) nějakých 8,- Kč/den.
Pro zajimavost, jak si to spocital a co jsi tam zadal?
Pokud si planoval odchov ve 4x 200l ne pro poteseni, ale jako vydelecnou cinnost, tak to samozrejme ekonomicky nesmysl ktery fungovat nemuze. (cest nejake vyjimce, kterou ale neznam)
edit: Ja bych to videl niz, samozrejme zalezi na tom, co pouzijes, jak jsem psal.
Pokud bude prumerna teplota pokoje 22C, v akva budeme chtit 26C, muzou byt tepelne ztraty pro vsechna 4 akva cca 200W, 0.2x24x30=144kWh mesicne + osvetleni, hola odchovna, cca 25W/akva, 36kWh, filtry, vzduch, atd, dejme tomu 40kWh = celkem nekde kolem 220kWh mesicne. Pak zalezi na tom, co te stoji kWh. Pokud doma topis elektrokotlem, v dobe kdy elektrokotel pobezi (podzim, zima ...) se energie co protopis v akva odecte od spotreby elektrokotle (akva bude castecne vytapet pokoj). Takze realna spotreba na akva bude jeste niz.
Ale co tam mas a chce, to musis vedet nejlepe ty sam.
ahojte tak som si to skusil prepocitat a vyjde ma to 1116sk mesacne!
to je strasne vela takze som doodchovaval!
Jistě, nemyslím, že je problém "přesné" topítko vyrobit, otázka je, jestli se nedá ušetřit, když se to někde ošidí. Ale myslím, že aspoň ty "trochu značkové" v tom problém mít nebudou.
Asi jsem hodně velký skeptik, no... ale zrovna nedávno známý říkal, narazil na drát (něco ze sdělovací techniky), který byl magnetický, prostě se číňanům asi vyplatí potáhnout železo, aby se to tvářilo jako měď...
ElDiablo napsal:ale pak je ještě otázka, jestli 300W na nálepce odpovídá realitě Odporový drát na správnou délku dovedou naměřit i opice. Pokud výrobce drátu má dostatečně stálé parametry, tak není důvod, proč by by se tepelný výkon měl lišit od označeného.
Veď na ploche nezáleží
na ploše záleží, je to jako chladič u PC, musí mít určitou plochu, aby uchladil procesor, tak tady musí mít topítko určitou plochu, aby uchladilo topnou spirálu.
Jinak 300W je opravdu vždy 300W, nehledě na nálepku... ale pak je ještě otázka, jestli 300W na nálepce odpovídá realitě
Samozrejme, viz link ode me s tepelnymi ztratami u ruznych velikosti akva a delta T. Nebo Stepanovo ofocene topitko s navrhem.
Jen rozporuju to, co pise Tokuschew, ze nektera topitka maji zavratne jinou ucinnost.
Možná bude problém někde jinde.
Akva 200l-v místnosti řekněme 24°C(konstantně)-potřebuji teplotu 26°C.Myslíte,že mi na to stačí 25W topítko? Já se domnívám,že ne.Nemá šanci tu teplotu zvýšit, i když pojede nepřetržitě 24 hod denně.V akva bude nanejvýš těch 24°C.Může udržet tu teplotu,ale ne ji zvednout.Filtr,vzduchování,ochlazování vody atd.
Většinou se doporučuje(bez rizika uvaření rybek)1W na 2l až 1W na 1l,ale u toho druhého se domnívám,že by se mohla teplota,při poruše termostatu,dostat nad 30°C,což dost rybek už nerozdýchá.
Nevim, kde v tom co piseme ctes ze na plose nezalezi. Proc se nevyrabeji miniaturni - 25W je ti malo? Myslim, ze jsem zahledl i 10W.
Ale mozna se ptas, proc nejsou 300w velikosti krabicky od sirek. Dobre, prosim - odporovy drat, ktery by sel rozumne ulozit do velikosti krabicky od sirek a tekl by jim proud odpovidajici 220V/300W by byl prilis tenky, horky, teplo z nej by se nestacilo odvadet, a shorel by.
Ale jinak je 300W 300W, a je sumafuk, jestli je vytvori jaeger, nebo zhyong. (samozrejme nehlede na utesneni, design, pripadne trvanlivost, odolnost)
Tak mi vysvetlite elektrikári a fyzici, prečo sa nevyrábajú miniatúrne ohrievače, ktoré by nebolo v akváriu vidieť? Veď na ploche nezáleží, alebo tak nejako ste to mysleli, nie?
Pozn. 300W Jäger má 500 mm
Tady se zase bude hodit tenhle obrázek (obal topítka Sicce Digital, 1994).
Tokuschew napsal
-ohrievač nemenovanej zn. XY 300W je výrobcom odporúčaný pre akváriá max. do 200 l, pri izbovej teplote nad 20°C.
-ohrievač zn. Jäger 300W je výrobcom odporúčaný pre akvária max do 1000 l, pri tej istej teplote.
Jestli ono to nebude spis ruznym doporucenim jmenovanych i nejmenovanych firem
, obe maji pravdu, zalezi na tom, o kolik chceme vytopit.
Ucinnost el. odporoveho ohrevu je nad 99%. Pokud by teplo od spiraly nebylo odvedene, at uz piskem, sklem, nebo cimkoli jinym, ohrivac velice brzo shori. Takze jakykoli ponoreny ohrivac, ktery neshori, preda vsechno teplo co v nem vznikne, vode.
(edit - MiHl, ano, ano, pisu pomalu
)
nebude na tom nic
ať už je výrobce jakýkoliv, tak stále platí Zákon Zachování Energie
účinnost je podstatná u motoru či světla, ale u topení se s ní nepočítá, protože změnit energii na teplo je hračka - přes 99% účinnost, kam by se ti jinak ta energie ztratila? Rozhodně né do mechanického pohybu
Vzdálenost spirály nic neřeší, když by byl tepelný přenos horší, tak se jen vnitřek topítka zahřeje na vyšší teplotu a to je všechno. Stále nacpe do vody např. 100 W a na výrobci absolutně nezáleží. Výrobce ti ovlivní max. kvalitu (těsnost a spolehlivost termostatu)
Niektoré zrejme musia vykúriť najskôr piesok vo vnútri a tým nemajú priamy výhrev, alebo je 200W vo veľmi malej ploche.
Lepšie ohrievače majú špirálu priamo pri skle a ich hrúbka a dlžka zodpovedá lepšiemu efektu ohrevu a šetreniu el. energie.
Treba vyskúšať.
Príklad:
-ohrievač nemenovanej zn. XY 300W je výrobcom odporúčaný pre akváriá max. do 200 l, pri izbovej teplote nad 20°C.
-ohrievač zn. Jäger 300W je výrobcom odporúčaný pre akvária max do 1000 l, pri tej istej teplote.
...no zrejme na tom niečo bude.
a ako sa da zistit priblizne kolko ma to vijde?
Určitě bych dal 150W. např. já mám 105 litrové a používám topítko 100W a topím z 19,5 na 22 st. v průměru spotřebuji 0,68 kW/den Neonky modré začaly ztrácet modrou barvu a po vytápění ji zase získaly. Topení to je Největší žrout energie v akvárku. Až bude jaro a teplo, zas nebude třeba topit.
To nikdo nemuze vedet, kolik te to vyjde za mesic. Zalezi na tom, jak budes mit udelane osvetleni, kolik hodin denne svitit, zda teplo z osvetleni (a kolik) bude vytapet i nadrz, jak budou nadrze izolovane, na jakou teplotu je chces vytopit, a jaka teplota bude v te mistnosti, co budou.
Drobnosti jako vlhkost vzduch atp. jsem zanedbal
.
V neposledni rade tvuj tarif el. energie, kolik a kdy te stoji kWh.
Nemuzes totiz vyslednou sumu pocitat tak, ze sectes filtr, topeni a svetlo, a tim vynasobis pocet hodin. Topeni jede (podle vykonu a rozdilu teplot a ztrat) treba 5 minut, pak 15 ne, pak 3 jo .....
Psat dal me uz nebavi, uz k tomu neni co dodat
filipsi dakujem !takze jeo to jedno ze ci budem topit 150w alebo 25w!tak urcite tym 150w sice dam tych 30sk viac ale bude to lepsie!a vysledna suma bude vzdy rovnaka + - 15w.takze vysledna suma je cca 310w na hodinu kolko by ma to vyslo na mesiac?
dakujem a piste dalej
Sharon - Rozhodne nebylo.
Mato00 - Vzdyt jak ti psal uz Horac, a asi urcite jeste vic lidi, je uplne jedno, jestli budes topit topitkem s termostatem 100, nebo 1000 W. Na spotrebe se to nijak neprojevi.
Topitko je dobre dimenzovat "tak akorat" trochu s rezervou. Tak, aby v tech nejchladnejsich podminkach v mistnosti, s vypnutym osvetlenim, topilo skoro neustale. Rezerva jen mala, proto, jak uz nekdo psal, pokus se rozbije termostat, ryby neuvarilo, ale teplota se nekde na rozumne hodnote zastavila.
25W na 200l je skoro vzdy malo. K orientaci viz treba:
www.akvarista.cz/…
Tokuschew - "...Niektoré sú pre akváriá 2O0 Watové, iným stačí 125W aby zohriali to isté mnoťstvo vody..." A jakpak to delaji? Neverim tak nejak v rozdilnou ucinnost elektrickych topnych telisek o 40% ...
Přidat reakci
1 ...... ...... [8] 9
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 14394x