Spotřeba elektřiny
a ještě malá oprava, abych nebyla za blázna... koukala jsem na tu zářivku a má taky 15 W
takže tak hrozné ty náklady nebudou
- zářivky 4x36W (v provozu 12h) = 630 kWh = cca 3150,-
- filtr 21W (24h) = 184 kWh = cca 920,-
- topítko 300W (občas sepne...) - odhadněte sama.
...kde si přišel k tomu že zářivka spotřebuje o cca700Kč víc než 75W žárovka v čem je rozdíl?...
Nerozumím otázce?!
Lucianettino zadání bylo:
...na kolik vyjde ročně svícení (12h denně):
- 1x 15W žárovkou
- 1x zářivkou (... 75W ...)
- 1x vzduchovací motorek (nepřetržitý provoz) - asi 3W
Počítal jsem takto:
* 15W x 12 (hodin denně) x 365 (dní v roce) = 65700Wh = 65,7 kWh x 5,- = cca 330,-
* 75W x 12 x 365 = 328,5 kWh = cca 1650,-
* 3W x 24 x 365 = 26,3 kWh = cca 130,-
Kde jsem udělal chybu?
Jééé, mohl by mi prosím také někdo vypočítat spotřebu velkého akva za rok, abych věděla, kolik peněz mám házet do prasátka? Stačí orientačně. Móóóc díky!!!
Zářivky 4x36W (v provozu 12h)
Filtr 21W (24h)
topítko 300W (občas sepne,v pokoji není zrovna nejtepleji)
0 22.12.2008 12:52 jirikovar –
Re: Sid Side kde si přišel k tomu že zářivka spotřebuje o cca700Kč víc než 75W žárovka v čem je rozdíl? Mě jako elektrikáře by to moc zajímalo. jako myslíš že je rozdíl rezistivní odběr a nebo indukční odběr proudu? bo si počítal jinou dobu svícení?
0 22.12.2008 12:50 jirikovar –
Re: Ivo Neušetříš když použiješ slabší topítko vzhledem k potřebě dodat stejnou energii na ohřev jednoho litru vody o jeden stupeň tj, slabší topítko delší doba ohřevu spotřebovaná energie stejná jako u silnějšího topítka které ohřeje stejné množství vody za kratší dobu.... výsledek ve Wh spotřebovaných bude uplně stejný
Velmi orientačně:
15W žárovka cca 330,-/rok
75W (zářivka?!) - cca 1650,-/rok
3W motorek cca 130,-/rok
Počítal jsem se sazbou 5,-/kWh
ono to spíš není podle míst (to už by byl akorát rozdíl e-on,Čez,Pražská energetika),ale většinou to má každá domácnost jinak,hlavně podle množství odběru.
Doporučil bych to silnější. Já mám ve 120 L akváriu topítko 130 W, udržuji teplotu 24°C a zvládá to lehce, zapíná jen na krátkou dobu. Ale je pravda, že takto jsem nikdy nepřemýšlel, jestli bych ušetřil kdybych použil slabší topení o nižším výkonu.
pro výpočet představy, kolik ASI TAK MAXIMÁLNĚ to může být, ať se počítá s nejvyšším tarifem, kterej tady ve Vyškově může být...(je to podle míst?)
Někdy je i důležitej tvůj tarif co platíš,všude je to jinak.
Měla bych jednu otázku.... přišlo nám roční vyúčtování za elektřinu, a docela dost budem doplácet. Načež mi bylo doma řečeno, že je to HLAVNĚ kvůli mým dvěma akvárkám....
můžu se pozeptat fyziků-matematiků, na kolik vyjde ročně svícení (12h denně):
1x 15W žárovkou
1x zářivkou (nejsem si jistá, ale pro sichr, 75W - myslím, že tolik to snad ani není)
provoz 1x vzduchovacího motorku (nepřetržitý provoz) - asi 3W (
www.zbozi.cz/…)
?
Moc děkuju, pokud si s tím někdo dá tu práci a spočítá mi to
Starší reakce
To jsi pocital pouze naklady na energii, nebo i krmeni, atd? Kolik Te stoji kWh? Prijde mi to prilis, to akva s filtraci a osvetlenim by si nemelo vzit vic nez 5kWh dene, pokud mas v pokoji aspon 20 a u tercu 30.
Proto se tu "hadame", aby se clovek dostal k realnym cislum, kolik ze vlastne ho to akva stoji, kde a kolik muze usetrit, a zda pro nej stoji za to nejake setrici akce podnikat. To jako hadku nevidim.
Watty x hodiny provozu / 1000 x sazba za kWh...
Filtr a vzduchovací motorek cca á 5 W, topítko si musíš zjistit, jak dlouho denně běží.
Financne nikdo vedet nemuze, jake mas sazby el.
Energeticky - nikdo netusi, jak dlouho denne svitis, a jakou teplotu v akva udrzujes. No a pak si to muzes spocitat orientacne sam, tepelne ztraty dle linku o par radek niz, prikon sviceni znamy, cerpadla take, krat pocet hodin, krat dni, a orientacne je to tam.
Energie se neztraci, co utece z akva, vytopi mistnost (v zime zadouci, v lete ne), topeni pojede ve skutecnosti mene, o cast tepla se postara "odpad" ze sviceni.
0 11.12.2008 12:24 xzdenek – Energetická náročnost
Chtěl bych ty zkušenější požádat o radu jak energeticky(finančně )je drahý roční provoz akvária 90 l při teplotě v bytě 21 C.Používám filtr,vyhřívání,ovzdušnění, 1 zářivka 15 W.Samozřejmě mi jde o přibližný odhad.Díky za pomoc.
Zdraví Zdenek
Starší reakce
nopokud máš vypínač v poloze ON a vildici v síti tak ti samozřejmě svítí zářivka a tlumivka něco bere to ano
jak jsem již říkal pro laiky pokud mám vidlici zapojenou do sítě a vypínač v poloze ON tak si tlumivka něco mále bere už to pochopte ale je to jedno.... Jako zeptám se znova učitele ale vím co jsem psal a říkal....
a jestli vnáším chaos tak vnáším chaoz, já vím co vím a proto raději el. předřadník z více duvodu ale také kvůli spotřebě
* Téměř okamžitý start bez blikání (doba startu závisí na konstrukci předřadníku).
* Větší měrný výkon (nižší příkon).
* Nižší ztráty na předřadníku. Snížení příkonu je rozepsáno v tabulce viz. Elektrické hodnoty.
* Prodloužená životnost zářivek z cca 12.000 hod na 16.000 hod.
* Odstranění možnosti vzniku stroboskopického efektu.
* Možnost stmívání (u stmívatelných předřadníků).
je .. apokud máš starý elektroměr a nemáš digitální tam má určitý proměr, a nejakou ztrátu na tlumivce ani nezapočítá ...
Ono nakonec při ostatních cenách,je to stejně skoro jedno,dík.
No já se ti omlouvám jsem to nějak púřečetl ale je samozřejmý že když nezapojíš žádnou zářivku nepoteče nic
tlumivka je vlastně takovej regulátor průtoku vody v trubce kdyby tam nebyla pujde pod plným tlakem a zničí zářivku . nějaký výkon se rozděluje mezi tlumivku a trubici proto taky tlumivka hřeje ale opravdu to není tolik
Krysiku, chaos sem vnesl stuz.
ježiš kde jste jako přišli že tlumivka bere při vypnutém svítidle 36W ??? a kde jste přišli na to že zářivky nejsou úspörnější než zárovky ? co takhle zjistit účinnost přeměny energie na světelnou u žárovek a zářivek ? přece tlumivka když vypnete svítidlo vám ze sítě neodebítá žádný proud ne ? to snad je naprosto jasné ? a co teprv sem zamotat kompenzační kondenzátor ? a příkon zdánlivý, jalový ? a činný ? co ? Tlumivka vám slouží k rozdělení napetí mezi trubici a tlumivku , aby omezila proud do trubice a ke zdárnému startu trubice. 36W se tam rozhodně neubývá. KDysi jsme to měřili ve škole ale už si to nepamatuju ale každopádně to bylo něco kolem 15 W myslím to jsi nejsem jistý. Počítaly se tam víceméně ztáty v železe ... Samozřejmě že el. předřadník má vyšší účinnost ale také není úplně bez příkonu ..
Koukám, že najít někde ztráty na tlumivkách není nic jednoduchého. U Philipsu jsem na fotografii tlumivky (nikoli ve specifikacích) 1x36 nebo 40W našel napsaný příkon 47,5 W (ne přímo, mají tam proud a cos fí), ale nevím, jestli to platí pro 40 nebo 36W.
Z údajů na 70W tlumivce jsem vypočítal 79W.
Takže ono to s těmi ztrátami na tlumivkách nebude tak hrozné...
Tak jinak, po kouskach
stuz napsal.... Například jestliže máte tlumivku 2x36 W tak i když nezapojíte žádnou zářivku a pujde do tlumivky proud tak si světlo už bere 72 W....
Nesouhlasim.
stuz napsal... takže mýtus o tom že jsou zářivky uspornější je opravdu je mýtusem...
Nesouhlasim
stuz napsal.. Zářivka nám sice podá lepší barevné spektrum a osvětle větší část plochy akvária také její barva je příjemnější...
S velkymi vyhradami, spise nesouhlasim
tak jednou nesouhlasíš s tím že je spotřeba vyšší a to až několikanásobně a pak napíšeš tohle. máš to jakýsi zmatený xD
pěkně ses do toho zamotal
Nezatezoval bych se tim, stejne s tim nehnes
, a volil T5 (kvuli tomu, ze jsou tensi) s el. predradniky (spotreba, atd).
ezechiel napsal: Stačí si vzít ampérmetr a za minutu máte jasno, není potřeba utrácet za měřič spotřeby... A k tomu pro jistotu i "kosinus-fi" metr, aby spousta lidi nenamerila neco, co je prekvapi.
Tak jak to vlastně s tou spotřebou je?Plánuji do nového akva 3,nebo 4 zářivky 150 cm,jen nevím ještě jestli to budou pětky,nebo osmičky.
Jasně, ztráty u tlumivky jsou velké, mohou dokonce za určitých okolností být větší než příkon trubice. U el. předřadníku menší.
Mě zaujalo jen to skloňování, mýtus mýtusem, a polemika s tím, že zářivky nejsou ve srobvnání s žárovkou úspornější, co se týče produkce světla na jednotku příkonu.
Ja jen tak jakk ná říkal učitel kterej je mimochodem revizák a spostu dalšího... A říkal to celkem nasraně že je hovadino tvrdit že když mám ztářivku s tlumivkou tvrdit že odebírám jen 36W samozřejme sem myslel že když mi de proud do tlumivky tak bere el energi když do ni proud nejde tak je logický že nemá co žrát. A jinak se mrkněte na na dokumentaci zářivky a podívejte se nejen kolik má W ale také na odběr v Amperech a jednoduchým výpočtem zjistíte že usporná žárovka nebere 18 W ale třebas 30W nechci vám do toho kecat ja o tom slyšel svoje ale kdybyste slyšeli to co nám říkal a se všemi výpočty by jste se seznámily tak by jste věřili... Mimochodem proč se třebas začínají dávat el. předřadníky? Jsou dražší ale u nás na škole se dávali všude protože by se muselo vše měnit jelikož by se zvětšil odběr v kWh a samozřejmě také v Amperech na vodiče, kdyby byly tlumivky takže by se musela překopávat celá škola... Ale když se použili předřadníky tak se nic dělat nemuselo... mějste na to svuj názor ale jak jsem již říkal co jsem slyšel to jsem slyšel a to mě nidko nevymluvý a jediné co můžu doporučit je elektronický předřadník
mějste se a hlavně se smějte
stuz napsal:... takže mýtus o tom že jsou zářivky uspornější je opravdu je mýtusem.... Mýtus je mýtem, ale to, ze že zářivky na jednotku příkonu s jakýmkoli předřadníkem nebo tlumivkou vyprodukují více záření ve viditelném spektru mýtem není. Naopak snažit se počítat ztráty na tlumivce podle toho, pro jakou zářivku jsou určené (2x36= ztráta) je špatně.
Stačí si vzít ampérmetr a za minutu máte jasno, není potřeba utrácet za měřič spotřeby. Ovšem opatrně při práci.
Spotřeba se počítá v kWh, ne v kW. Jinak máš pravdu, že co stuz napsal, je nesmysl.
No,nejsem elktrikář,ale ta sptřeba se mi zdá přitařená za vlasy.Pokud budu mít 2 tlumivky po 36 W,a k tomu 2 zářivky taktéž po 36 W,budu svítit 12 hod. denně,chceš mi říci,že moje denní spotřeba bude:
2x 36W x24 hod.=1728 W +2x36W x 12 hod.=864 W,to je celkem 2592 w? Dvě zářivky sežerou skoro 2,6 KW ?Nebo že bych to špatně pochopil jak jsi to napsal?
Ne, pokud je vše správně zapojené, tlumivka při vypnutí vypínače nebere nic. Do tlumivky žádný proud neteče, takhle nechytře to opravdu zařízené není. Jaký mají tlumivky podíl na odběru při zapojení, to přesně nevím, ale asi malý - rozhodně ne srovnatelný s odběrem zářivky. Zářivky opravdu úsporné jsou, a to mnohonásobně oproti žárovkám.
Takze pri vypoctu spotreby u klasickeho svetla s tlumivkou musime postupovat takto???
1. pri zapnutem svetle: prikon tlumivky + prikon trubice * cas sviceni /1000 = xxx KWH ???
2. pri vyplem svetle: prikon tlumivky * cas kdy je svetlo vypnute / 1000 = xxx KWH ???
dobrá tak v tech spektrech sem se možná mýlil mě se proste víc líbí světlo ze zářivky než ze žárovvky v akva ale to o těch tlumivkách to pravda je a tlumivka je každá jiná že... takže pokažde jinej příkon
Kolik žere tlumivka nevím, takže s tím ani nebudu polemizovat, ale nesouhlasím s tím, že zářivka má lepší barevné spektrum a příjemnější světlo. Naopak! Je to právě přirozené spojité spektrum žárovky, co se výrobci zářivek snaží napodobit. Proto ten vývoj luminoforů od jednopásmových přes třípásmové až po pětipásmové.
Jestli můžu podoknout k článku na který zde byl dán odkaz na akvarko.cz
Osvětlení si bere mnohem více záleží jak je provedené jestliže nemáte el. předřadník a máte pouze tlumivku tak i ta vám bere njakou energii a ne malou. Například jestliže máte tlumivku 2x36 W tak i když nezapojíte žádnou zářivku a pujde do tlumivky proud tak si světlo už bere 72 W. Po zapojení zářivek není celkový příkon světelného tělesa dle zářivek 36W ale take + tlumivka 72W takže mýtus o tom že jsou zářivky uspornější je opravdu je mýtusem. Zářivka nám sice podá lepší barevné spektrum a osvětle větší část plochy akvária také její barva je příjemnější ale pokud nemáte el. předřadník tak nemá cenu počítat cenu světla jako W=P*t s určitými upravami takto počítat můžete ale nikoliv takto...
Je to opravdu o prioritách. Kuřák který vykouří krabičku denně zaplatí více jak těch 18000.- za rok. Já naštěstí před léty kouřit přestal, takže defacto mám provoz akva zadarmo.
...a to nechci videt kdyz nekdo na velke nadrzi sviti 8 zarivkama a krmi proudem o osmozy a ph controlery a podobne. to musi byt sila...
Síla... Jak se to vezme...?!
"Krmí proudem o osmozy" - jste měl nejspíš na mysli "krmí vodou z osmozy", ne?
Kdybych vzal v úvahu vámi argumentovaných 8 zářivek jako T5/80W, pak by spolu
"s pH controlerem a podobne" spotřebovaly elekřiny za nějakých 50,- Kč denně.
Jsou lidé, co si mnohem vyšší částku denně např. nalejí do hlavy ve formě piva.
Je to holt otázka priorit.
super diky vsem za prispevky! No kdyz jsme si spocital ze velke akva spotrebuje rocne i nekolik tisic tak to je docela uz sila to by me nenapadlo! Nasi se ted doma radovali ze jim dva tisice vratili a ja ted udelal nove akva takze se s tim pro dalsi roky mohou asi rozloucit! Nikdy by me nenapadlo ze to spotrebuje za rok 2000 a to nechci videt kdyz nekdo na velke nadrzi sviti 8 zarivkama a krmi proudem o osmozy a ph controlery a podobne. to musi byt sila!!! Tak se mejte!
Jak pise Horac, teplo (energie) potrebne pro ohrati je dane, s tim se nehne. Ale co muzes zlepsit, je izolace akvaria, aby se to teplo potom tolik neztracelo. Pokud je mozne, oblozit zadni stenu, pripadne bocni, kam neni videt, izolaci. To same dno. Tam potencial pro uspory je, a dost velky.
Vytápím na 25-26°C, topítko 100W s termostatem. Teplota v místnosti - 20-22°C v zimě, 23-26°C v létě.
... "Pokud dobre pocitam tak dve topeni budou topit mene casu tudiz za rok to udela mene za elektrickou energii!!!" ...
No fuj. To je učivo základní školy ... Ano, dvě topítka to ohřejou rychlejc, než jedno ... Jenže o to tady vůbec nejde! Ať už to budeš vytápět jedním topítkem nebo deseti, vždycky spotřebuješ na ohřátí 1kg vody 4,2kJ o 1°C. A to je to, co určuje spotřebu el. energie, ne rychlost ohřevu.
Edit: Pozdě, Acinonyx byl rychlejší.
No to mate pravdu nejak jsem to nedomyslel do konce oni siice budou topit polovicni cas ale zase budou ty topeni dve
Uplne logicky, bude to stat rovnako, stale musis dodat rovnake mnozstvo energie.
Přidat reakci
1 ...... ...... [7] 8 9
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 14394x