Spotřeba elektřiny
Díky za podrobnou reakci. Terčovce jsem momentálně odsunula na vedlejší kolej. Vzhledem k tomu, že debatujeme o penězích, je, myslím, pošetilé uvažovat o rybách této ceny... ale zpátky k elektřině. Snížím postupně teplotu na nějakých 25. Zářivky momentálně jsou 2xT8 a 2xT5, měnila jsem to nedávno. Ty nové T5 se tak jako tak ukázaly jsou světelná palba a mám hnedle problém s jelením parohem, který do té doby nebyl. Takže ty LED se přímo nabízí. Poradím se s člověkem, který tomu rozumí a co nejdříve to zrealizuji. Kromě toho pořídím ten měřič spotřeby a uvidí se.
dotaz, jak si vypočítal 430kč za osvětlení aqva uživatele baletka? Přesnější než výpočet je určitě měření. Elektroměr do zásuvky se dá pořídit za 400kč. Jěště jedna věc, budeš se muset smířit s tím, že když diskutuje o spotřebě el.energie(zvláště úspoře), tak se probírá i Led osvětlení.
Kolik tam máš W v zářivkách, že ti to sežere tolik za zářivky? Mi to vychází na 311W? Neupočítal jsem se?
Jestli zaměníš relativně teplé zářivky za studené diody, tak bude zase víc topit ohřívač.
Pokud se chceš držet 28°... Navíc těch diod jsou stovky a čert aby se vtom vyznal, které jsou dobré a co šmejd.
Pokud víš co děláš a máš je za dobrý peníz, tak OK. Je to moderní a úsporné osvětlení... pokud nekoupíš vychválený šunt.
No a akvárium bych zateplil.
Svoje jsem dodatečně zateploval a už hodně dlouho jedu bez ohrívače s teplotou 29-30°.
Akvárium má nějakých 400 litrů, zárivky jsou T5 2x39W. Do budoucna je chci zaměnit za ještě slabší.
Ty tvoje současné zářivky budou celkově žrát tak 170+ W, podle toho v jakém stavu jsou tlumivky... orezlé od vlhkosti a podobně. A vymáčknou ze sebe tak +- 12000 lm.
Kdyby se to udělalo v trubicích T5, 4x 28W HE tak by to při celkové spotřebě 120 W dalo +- 11000 lm.
S diodama to spočítat neumím, na trhu je jich strašně moc a zatím se neorientuju vtom co je a není šmejd.
Pokud se chceš držet plánu s terčovci, zvážil bych zateplení. Podle toho + podle stavu starého osvětlení pak zvažoval nové T5 nebo ty LED.
taky bych teď ještě k tomu řekl, že elektřina poslední rok zdražila a spousta lidí včetně mě měla doplatek za elektřinu přes 5000 Kč. Nicméně v současné době půjde zase elektřina s celou dolů, takže to chce dobře propočítat co se vyplatí
Myslím, že už jsem to psala - topím do 28°C, akva bylo naplánováno pro terčovce a bylo zapotřebí zkusit jednat jak budou fungovat ostatní obyvatelé, jednak rostliny a jednak právě spotřeba. Placky jsem tímto vyřadila z repertoáru, pořídím si je, až budu někdy vydělávat trochu více... teplotu tak můžu stáhnout na nějakých 25-26, kdyby to bylo na 24, myslím, že se topítko ani nezapne - míváme doma průměrně 23°C. Co se týče světel, zvážím LEDky, protože k nim mám přístup téměř zadarmo a uvidím. Třeba to akva doma ještě zůstane
Johan to popsal docela realisticky za předpokladu že topíš do klasických 24°C. Ledkami dokážeš spotřebu poměrně výrazně snížit. Přesto bych doporučil se podívat po domácnosti po ostatních možnostech úspory. Ten doplatek z roku na rok je asi dost skokový, vím o čem mluvím, mám poměrně velký dům. Mrkni tedy hlavně na ledničku, jak běží stolní PC, jaká je spotřeba TV jaké spotřebiče během roku přibyly. A hlavně, doporučuji spotřebu sledovat průběžně - osobně kontroluji stavy spotřeb každý měsíc, aby mě něco nepřekvapilo. Stačí jednoduchá excelová tabulka.
Něco jiného je udávaná spotřeba a něco jiného skutečná. Já mám čtyři filtry atman 202 a udávaná spotřeba je 10 w. Skutečná je 20w u každého z nich. Zářivka 36w taky nesežere 36 w. Pokud jsou po dvou na elektronickém předřadníku je nutné přičíst kolem 10 w, pokud na startéru s tlumivkou, tak je spotřeba ještě daleko větší. Mě ve velkém akva filtry sežerou 1.5kwh ,topítko taky 1.5kwh a osvětlení 2kwh denně.
Díky moc za komentáře. Fakt mi to počítání moc nejde, tak potřebuji argumentaci, abych rodinu přesvědčila, že to nejsou jen akvárka. Ale pravda je, že to velké akva jsem vytápěla na 28°C, původně se totiž počítalo s plackami a já potřebovala od začátku vyzkoušet, jak to bude všechno při té teplotě fungovat. Takže ta topítka tam přes zimu udělala asi dost. Doma máme sice velmi teplo, běžně okolo 23°C a v létě se to úplně samo smažilo až na 33 bez topítek, ale i tak. Díky za rady.
To je hezké ... ale je X druhů pásků s Y druhy diod a hlavně Z potřebných délek a BŽet různých cen
Jen tak jsem to zběžně zkusil spočíst na měsíc s cenou 4,6 kč za kWh.
pro 480l akvo s 20W filtrm, 10 hodinami svícení a 2 hodinami topení:
65 kč + 430 kč + 55 kč = 550 kč/měsíc
Dál si to můžete rozpočítat třeba zde:
www.vypocitejto.cz/… LeD páska žere většinou 4,8 W metr.
a) filtr v tom bude dělat relativně zanedbatelný podíl. Tam to bude v řádu wattů (15, ať nežeru). Ale jen v zářivkách na velkým to máš 144W, minimálně desetkrát tolik.
b) odhad spotřeby za zářivky na velkém je 6900,- Kč ročně (příp. 8600 i s malým) - ovšem za předpokladu, že svítíš 24h denně
A také v závislosti, kolik tě elektřina stojí (počítám standardně 5.50 za kWh).
c) zapomínáš na topítko, máš-li tedy ...
d) problém je, že nevím, kolik W bude ta LEDka. Pokud bude poloviční než zářivky, máš roční úsporu 4 tisíce (děleno denním intervalem svícením, tedy spíš 2 tisíce). Pak je otázka, kolik tě to bude stát ... jak dlouho se ti to tedy bude vracet.
e) osobně bych si tipnul, že ti doma ulítává někde i něco jiného, ne jenom akvária.
f) za to nečtení ti někdo pěkně vyčiní
Jen dvanáct stránek ...
Já to spočítal na nějakých 350 kč měsíčně....Jestli chceš ušetřit.Jeď do Německa a kup jsi tam Led pásky z trafem.Jsou tam za třetinu ceny co u nás a ůspora obrovská.....Já platím za elektřinu 4000 zálohu a to mám třeba ještě 20 000 nedeoplatek.....Jenže u mně jedou dost ohřívače.Také přemýšlím jak z toho ven.
Prosím o rady a komentáře: účet za elektřinu se nám oproti loňsku zvedl o 10tisíc. Mám jedno 480l akva se čtyřmi zářivkami T8 36W, jedno 120l s jedinou úsporkou 36W a jednu karanténu, která běží s osvětlením jen pár týdnů, takže ta toho asi moc neudělala.. Je mi někdo schopen odhadnout, zda mi LED osvětlení ve velkém akváriu stáhne nějak výrazně náklady? Nebo tam hraje velkou roli i filtrace? Řeším to palčivě, protože v tuto chvíli to vypadá, že akvárium musí z domu. Tisícovku měsíčně navíc jen na akva si nemůžu dovolit. Omlouvám se, pokud někde v tomto tématu existuje přímá odpověď na tuto mou otázku, ale vážně teď nemůžu číst celý obsah. Díky předem za komenty.
Starší reakce
0 19.08.2013 10:38 vorech Akvarium 300l s terčovcema , voda 28C v za rok doplatek 6000kč
. pro představu.
Starší reakce
Tak do toho akvárka tolik neper.
Mám podobně velký a svítím 2x18W, vzduchování jsme zrušil. Už jen venkovní filtr, tuším nějých 5W.
dal jsem 2,kW topení někdy sepne v noci .jeden stojí 6kč u nás takže 360 měsíčné
tem motorek nevím to moc nebude žrát
1,6 kW za den, vynásob si to počtem dní a cenou za kW. Bez vzduch. motorku, u toho jsi nenapsal odběr
Děkuji všem za uklidnění, já to spočítala na 2000 ročně a minus 300, protože to nejmenší zruším a zůstanou jen dvě, ale je mi fakt líp
Já díky sazbě D45 a vytápění akvárí hadicí z kotle už jen 5720kč měsíčně
Třeba to vyladím...já mám tak asi 8000,- měsíčně...
hned vám bude líp...
Tak to tak strašně není....já měla zálohy 850 bez akvárek a ještě mi vraceli s akvárkama jsem to zvedla na 1000 a ještě jsem 1600 doplácela, takže to je asi o něco víc.
já na jedno akva kolem 5000 - světlo, filtrace, topení
Tak jsem spočítal spotřebu tří akv. na 2000 za rok. Teda nepočítal jsem topení,ale to spíná minimálně, takže to může být ještě o nějakou stovku víc. Ale i tak mi to nepřijde tak hrozný.
i tudy vede cesta...
Děkuji. Ušetříme na topení
Akvárka prostě nedám
0 20.01.2013 07:54 čert [3] Inu bude potřeba "optimalizovat ostatní výdaje"
akvaristika není vyloženě levný koníček...Zase nemusíte zapínat televizi...tak ušetříte...
Starší reakce
s tím máš naprostou pravdu, kondíkem zlepšíš účiník a bude méně jalového výkonu.
u te spotreby elektriny, to co ukaze merak nemusi byt uplne pravda, ono je to totiz slozitejsi. Existuje jakysi trouhelnik vykonu, vykon ciny, jalovy, zdanlivy a podle toho jaky merak co meri tak ukaze. Me kdysi 60cm trubice 18W ukazala nejakych 120W
hral vtom roli kompenzacni kondenzator. Daji se tak snad i oblbnot elektromery, zjistit v jakem vykonu meri a dodanim nebo obsanci kompenzatoru se preorientovat jinam.
Moje T8 15W s tlumivkou zrala 31W.
Tak jde nejprve o to si uvědomit, jestli je to klasický (cívka, kondenzátor, startér) předřadník, nebo elektronický (vysokofrekvenční obvody, tranzistory...). Většinou se k těmto malým DZ zářivkám používá jednoduchá elektronika. Každopádně i ta má svojí spotřebu. Chvíli jsem uvažoval, kdo by tak mohl řešit tuto otázku a vzpoměl jsem si na jedny stránky, které jsem kdysi navštívil. ...a nezklamali
danyk.wz.cz/… V navodu je prikon napsan:
9W verze prikon 12W, 11W verze 14W
Jak moc to odpovida skutecnosti jsem ale nemeril
P.S. Navod na netu dennerle neni aktualni a neodpovida papirovemu
Bude to sakumprdum nekde kolem 40W, mozna kousek nad.
Teplota je normální, cívka se zahřívá a to1*91*11 znamená 1ks 9W nebo 11W trubice
Ahoj bo nejsem žádný elektrikářský lumen, měl bych tu jeden dotaz. Něco podobného, ale né zcela jasně už tu padlo. Mám dvě zářivky 11W k tomu má každá vlastní trafíčko tlumivku
a na něm je napsáno toto:
For: PL-1*9W1*11W Lamp (je to od Dennerleho)
kolik je výsledná spotřeba je to 20W? Nebo je to jinak? Matou mě ty hvězdičky a teplota toho trafíčka v chodu. Je dost subjektivně teplé, ale teplotu jsem neměřil
dík václav.
Starší reakce
přesně takhle jsem to měřil já, sehnal jsem si hodiny kterýma čez měří v každý domácnosti. vše zapojil přez ně a nechal přesně deset dnů běžet. naměřená hodnota byla větší něž podle výpočtu i s udáváním spotřeby samotný tlumivky - přej záleží na stáří a provozu, ale u výsledku spotřeby necelých 8tis kč za rok je nějaký procento odchylky zanedbatelný
od tý doby jsem hodiny nezapojil a snažím na to nemyslet
Pokud je potreba pocitat naklady na rocni provoz akvaria tak bych to resil zapojenim elektromeru ktery meri cinny vykon a pichnul do nej vse, svetlo, topitko, kompresor (myslim ze uz snad nic vic neni
max jeste lektricky krmitko). Nechal ho merit treba tyden a pak to nasobil s teto hodnoty. Jinak ceny elektriny podle tarifu najde te pro Eon
www.eon.cz/… a pro CEZ
www.cez.cz/… ja kdyz jsem to pocital pro to svoje akvarko viz prezentace (uz jsem dlouho neaktulizoval) tak mi to vychazelo cca 1000kc rocne.
Měl jsem zapůjčený wattmetr a můžu s klidem říct, že dvě 80W T5 zářivky berou včetně předřadníku +- 5% přesně těch 160W, takže se dá opravdu řídit výpočtem 1kWh x 5 - 6Kč/kWh (PRE, ČEZ atd.) x počet hodin svícení denně x 365 = cena za svícení za celý rok.
U mých 2 x 80W + 2 x 54W a svícení cca 12h denně to vychází na asi 6t korun/rok.
Já myslím že úplně přesně to snad nikdo nepotřebuje. Pokud je cena přibližně 30 hal. za hodinu u 60W zářivky je to cca 3 Kč za den. Jenom spočítat přesně cenu 1 kWh je celkem problém protože tam jsou různé pevné platby za měsíc + cena za distribuci + cena za silovou elektřinu a podobně.
tak třeba u nás ve škole by se dal půjčit. Ale úplně přesně to nikdy nebude
Otázkou zůstává, kde vzít účinik. Ne všude je uvedený. Tam, kde je uvedený, to beztak nebude v polovině případů pravda. A měřák bude pěkně drahý a nebude ani k sehnání.
0 20.01.2011 15:00 gringo – elektroměr
Já jsem si pohlídal elektroměr a spotřeba celé domácnosti(samozřejmě včetně akva, počítače atd.) je asi 8kW za den. Docela šok, ale co už, hlavně, když to šlape
Nejlepší by bylo použít Wattmetr - měřič spotřeby. Viděl jsem něco takového v GM electronic asi za 300 Kč. Nebo změřit proud ampérmetrem, vynásobit napětím a účiníkem - vyjde spotřeba ve Wattech a dále viz níže.
Přidat reakci
1 ...... [4] ...... 8 9
Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 14394x