Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Výměna filtrační náplně

 

NápovědaFórum » Technika » Filtry 

Akvaristik.eu

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Výměna filtrační náplně
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.07.2023 22:38 Muž vlka [3456] – ...
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Zdravím, 7.5. jsem vyměnil 3 kartuše s molitanovými ,,válci,, filtru Eheim Aquaball 180 za tento molitanový kvádr. Z toho Eheimu jsem použil hlavu. Až dnes jsem kvůli zmenšení průtoku poprvé molitan vyčistil. Trvá sice o pár dnů déle, než akvárium po odkalení zcela zprůhlední, ale podle mě je úplně jedno, co za médium ve filtru je. Ovšem nevím, proč se do minuty doslova seběhly, na totálně v tekoucí vodě vypraném molitanu spousty krevetek...
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2022 11:39 Muž 4Sima [1897] Purigen
Purigen je lepší v originálním sáčku proprat, mě taky do akvária vlétl prach a bylo z toho pěkné mléko. Jinak sáček byl ok. Do druhého akva jsem dal již propraný sáček a bylo to v pohodě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2022 10:06 Muž Lojza007 [1212] Re: Brodys
Purigen v nejmenším balení je přímo v originál sáčku. Větší balení a Aquapura jsou bez sáčku a musí se do něho dat. Levnější sáčky než ten nesmysl od Seachemu má Rataj. A samozřejmě nad takový filtrační materiál je vždycky dobrý dát něco, co případným únikům zabrání PPI30 nebo vata, rychle se to přicpe, tak člověk vidí, že se něco nepovedlo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2022 08:21 Brodys Re: MaximusSk
Taky myslim, že bude díra v sáčku a po akváriu litá purigen ;-) Opatrně na čerpadlo.....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2022 07:54 Muž Lojza007 [1212] Re: MaximusSk
Já si nevybavuju, že bych někdy purigen vymýval. Do filtru se musí dávat v jemným sáčku a nesmí vyschnout.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.02.2022 05:53 Muž MaximusSk [0] – Purigen kalna voda
Ahojte dnes som pridal do filtru Purigen nakolko som mal stale kalnu vodu. Lenze nejsk som ho zabudol preprat a ked som zapal filter tak vsetok ten prach z purigenu mi vysiel do akvaria. Viem ze na ryby by to nemalo mat vplyv ale voda cudne z purigenu zapacha a je ako mlieko. Co s tym? Mam to nechat tak alebo vymenit co najviac vody v akvariu?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   02.01.2022 15:48 Rak Re: Krepec
Tak jak píšeš. Sklenice tak akorát aby se do ní ten sáček vešel.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2022 11:41 Muž Krepec [46] Re: Rak
Jaký objem peroxidu používáš vůči Purigenu? Prostě aby sáček byl ponořen? Mám ten malý 100ml Purigen.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   02.01.2022 11:06 Rak Re: 4Sima
Jednoprocentní roztok je tak akorát.
Ale raději upozorním: Peroxid se nerozkládá zas tak rychle. Regenerace trvá klidně týden; dá se to očima kontrolovat podle toho, jak Purigen mění barvu z hnědé na bílou. Pak před použitím je pak třeba Purigen pořádně propláchnout. Peroxid není tak škodlivý jako Savo, ale je to taky potvora.
Peroxid i Savo regenerují Purigen stejně, jsou to silné oxidanty. Po peroxidu nezbude žádná stopa, rozloží se na vodu a kyslík.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2022 18:47 Muž vlka [3456] Re: 4Sima
H2O2 se na světle ve vodě přemění na vodu a kyslík, takže ředění nebude problém...
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2022 17:59 Muž Krepec [46] Re: Rak
To jsem nikde nečetl. Zajímavá verze :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2022 16:58 Muž 4Sima [1897] Re: Rak
Ahoj, jak se ředí peroxid na tu regeneraci?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2022 14:05 Rak Re: Krepec
Purigen lze regenerovat peroxidem vodíku. Vyzkoušeno. Čistší a méně nebezpečná cesta. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2022 12:36 R Muž ctibum [6934] Re: Krepec
Já si takhle kdysi vyhubil "61", když jsem přivezl zánovní externí filtr s náplněmi. Vypral jsem Substrat Pro v Savu, pak ho dva dny máčel v čisté vodě, kterou jsem několikrát vyměnil, nic nebylo cítit a po zapnutí filtru to v obýváku za pár hodin vonělo jak v bazénu po desinfekci. Cca 10 pávčat ex, přežila jen betta... hmm
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   01.01.2022 12:33 Muž Lojza007 [1212] Re: Krepec
Já mám na čištění a údržbu akvária sólo věci, do kterých se nikdy nic jinýho nelije, obzvlášť ne čistící chemie, která může bez problémů vyzabíjet celý akvárium.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2022 12:23 Muž Krepec [46] Re: Lojza007
No s tím podlahovým přípravkem by to možná souviset mohlo, v nádobě manželka vytírala 2 dny předtím podlahy, ale vždycky to pro jistotu vyplachuji. Ale těžko říct, ale mohlo by být.Dik za poznatek
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2022 11:49 Muž Lojza007 [1212] Re: Krepec
Já jsem to po Savu dle doporučení vypral v Seachem Prime, jak doporučují, nikdy se nic nestalo. Teoreticky tam nějaký svinstvo mohlo zůstat, ale moc bych tomu nevěřil. Nestalo se spíš to, že vodárny zrovna zvýšili množství chloru, protože jim nevycházely testy vody a při výměně došlo k otravě?
Případně nějaká jiná kontaminace? Přípravek na mytí nádobí, na zem nebo něco takovýho co mohlo být předtím v nádobě?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2022 11:35 Muž Krepec [46] Re: Brodys
Proplachoval média pod tekoucí vodou a to dělám celou dobu, co mám akvárium stejně, jinak nic. Proto mě napadl ten Purigen a Savo, toho mám od listopadu a mezi svátky jsem ho právě poprvé obnovoval páč byl hnědý,jak ... :-) z celé osádky to zvládly pancéříčci, jedna černá neonka a 3 mečovky. Jinak blacklist.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2022 10:57 Brodys Re: Krepec
Zdravím, to si nemyslím. Dělal jsem to taky takhke a nikdy nebyl problém. Neměnil si s purigenem ještě něco? ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.01.2022 09:54 Muž Krepec [46] – Purigen
Zdravím, nevím jestli jsem trefil správné téma. Mám dotaz ohledně Purigenu. Regeneroval jsem ho dle návodu. Tzn. 1:1 voda a Savo, 24hod. Pak jsem ho asi 10x vyplachoval a nechával odmočit půl dne v kohoutkové vodě. Je možné, že by v Purigenu i tak zůstalo, tolik chlóru či čeho, že by to odrovnalo skoro všechny rybičky v akva?

Díky za zkušenosti
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.08.2021 11:15 Muž vlka [3456] Re: Vedoucí
píšeš : ,,jinak na pár týdnů po kompletní výměně nebude mít filtraci žádnou,,. Filtr filtruje i když je nový. Až se zaneřádí bordelem, tak se vyčistí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.08.2021 09:55 Muž faba [0] Re: Vedoucí
Ano zarybněné je. Tetra krvavá, tetra královská a konžská.Dole pancéřníček drobný a panda.Ještě jsem chtěl párek dominantních ryb,ale vůbec nevím jaké
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   17.08.2021 09:34 Brodys Re: Vedoucí
Pokud je akvárium zajeté, nový filtr se naočkuje během chvíle. Měnil jsem takhle již 4 filtry a vždy komplet i s novými náplněmi a zatím nikdy žádný problém.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.08.2021 09:20 Muž Vedoucí [46] Re: vlka
Pokud jsem pochopil, akvárium má zarybněné. U takového akvária má filtr vliv na kvalitu vody, nestačí jen dno. Navíc chce měnit právě kvůli zvýšení kvality filtrace, proto bych měnil postupně, jinak na pár týdnů po kompletní výměně nebude mít filtraci žádnou...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.08.2021 07:30 Faba Re: Shimi
Co očekávám je těžké říct je to poskládané podle německého chovatele takže čekám asi to že se mě nebude ucpávat rampa což se teď děje a celkové zlepšení kvality filtrované vody.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.08.2021 23:48 Muž vlka [3456] Re: faba
Klidně vyměň všechno najednou. To hlavní je v akváriu a ne ve filtru...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.08.2021 22:04 Muž Shimi [683] Re: Faba
Dvě otázky pro začátek:

1) Jak se ta špatná filtrační schopnost konkrétně projevuje?
2) Co od výměny Ciraxu za Matrix očekáváš? (jsou to v podstatě totožné materiály)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.08.2021 21:01 Muž Vedoucí [46] Re: faba
Ahoj, ten filtr mám. Pokud používáš originální košíčky a houby, tak jich tam máš cca 6. Tak to měn postupně po jednom vždy za několik týdnu. Nevím, jaké máš konkrétní pořadí jednotlivých vrstev, tak víc neporadím.
Než jsem odeslal, tak ti napsal Jimmy to samé…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   16.08.2021 20:59 Muž Jimmy [8] Re: faba
Nemen vsetky media naraz. Men to postupne s rozostupom aspon tyzden a pridavaj zakazdym aj nasadu bakterii a nemal by byt ziadny poroblem. Najlepsie aj zalozit prezentaciu a dat tam co najviac informacii...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.08.2021 20:50 Muž faba [0] Re: Jimmy
Filtr je od juwelu bioflow 3.0 a je tam cirax a rád bych ho vyměnil za Seachem Matrix a pak tam je hrubá houba a tu bych rád vyměnil za jemnou,no a vata a ta je jasná
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.08.2021 20:46 Muž Jimmy [8] Re: Faba
Jaky filter mas? a ake su povodne filtracne media a za ake ich chces vymenit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.08.2021 20:32 Faba – Výměna filtru
Ahoj.Jak je to prosím s výměnou filtračních médií u zaběhlého akvária.S důvodu špatné filtrační schopnosti potřebuji vyměnit kompletní média a mám strach že to nebude dobré i když hned přileji bakterie.Jak tedy na to prosím

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.06.2016 18:19 -

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.03.2015 17:16 R Muž romant [27987] Re: Fisherman
Neměnit, čistit, vymlátit ten bordel z pórů uvnitř. Pokud je to nutno provádět častěji než jednou za týden, potom bych to viděl, že je pro tu nádrž, kde je použit, nestíhající. Když měnit, tak potom novou naočkovat vymácháním ve vodě, kde byla vyprána ta stará a častěji, klidně obden měnit vodu, než si akvo znovu sedne, tedy než začne nitrifikace opět býti účinnou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2015 17:03 Fisherman – Dennerle
Ahoj prosím vás, nemáte někdo zkušenost s dennerle nano filtrem? Jak často vyměnit tu "houbičku"? Děkuji. Protože když se vymění tak není "zaběhnutá" ne? :-)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   17.12.2014 18:49 Muž Motýl [145] - CichlidyRe: jennis83
žádné houby neměň, jen časem místo uhlí pořiď jinou houbu (zelená - obshuje tabletu s baktériemi, hrubá modrá). Jen houby časem propláchni a vrať zpět, na přiložený manuál se vy.... Nevím jakou verzi filtru máš. U starších byla součástí i vložka s keramikou u nových se šetří a už tam není. Každopádně ten spodní košík můžeš doplnit houbamy tak, aby byl plný celý. Jediné co měň po týdnu (dle zanešení) je ta vrchní vata, ale kup si v metráži vatelín třeba 160 nebo 200g a nastříhej si čtverečky sama.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2014 14:30 Žena Xlienka [276] - AmerikaRe: jannis83
Normálně tam nech ty originální houby, ta s uhlíkem stejně ztratí absorpční schopnosti tak do dvou dnů a uvolňovat do vody zpět rozhodně nic nebude, v té zelené houbě se uvnitř rozloží nějaká kapsle...
Po dvou týdnech se účinky všech těch hub budou rovnat a půjde spíše o různou hrubost molitanů. A samozřejmě je stačí pouze proplachovat i několik let.
Pokud chceš není na škodu přidat, případně vyměnit místo nějaké z nich třeba eheim substrat pro nebo sera siporax, pro lepší biologický tah filtru, ale není to nutné.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.12.2014 13:17 jennis83 Re: Surdo
No právě, když jsem koukala, kolik stojí nové "houby" tak to byla 1/2 ceny akvária i s vybavením. Proto mě to vyděsilo. Přeci nebudu pořád kupovat nové "vložky". A ten molitan se dá sehnat nějaký univerzální? Tj. místo všech těch uhličitanových aj. tak strčím molitan a ten třeba jen občas vyperu?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   17.12.2014 03:19 Muž Sid [6647] - RostlinyRe: jannis83
Uhlíkovou houbu vyměňujte přibližně vždy po 3–4 týdnech. Aktivní uhlí váže zápach a toxické látky pouze na svém povrchu. Zůstane-li v akváriu příliš dlouho, uvolňuje tyto látky opět do vody.
Tohle jsou taky perly... :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2014 21:46 Muž Surdo [35] Re: jennis83
JUWEL Bioflow Super vyžaduje minimálni náklady
vata jednou za týden
uhlí po 3–4 týdnech
zelena houba každých 6 týdnů
modra houba 3-6 měsíců
to nezneje na minimalme náklady smich
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2014 21:45 Muž cezarmilan [591] - RostlinyRe: jennis83
Je to veľmi jednoduché, vyhoď aktívne uhlie, uhlíkovú húbku (houbu), nahraď to biomolitanom s väčšími otvormi a čisti ho len pri znížení prietoku, to uvidíš. Najprv ho opláchuj len vo vode z akvária, nie pod tečúcou vodou. Takto akvárium zabehni cca 4-6 týždňov bez rýb. Meň pravideľne 1/3 vody, len tú 1/3 ;-) Na obrázku v tom akvária je totálne nevhodný počet rýb, tak to len do budúcna, aby si to neprerybnila. Držím palce!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.12.2014 21:34 jennis83 – výměna filtrační náplně? j
Ahoj všem, mám dotaz. Právě jsem zprovoznila nové akvárium (toto akvaria.heureka.cz/… ) vše jsem zvládla a už "zabíhám" než vysadím první osazenctvo. V manuálu čtu toto " Péče a údržba filtračního systému
JUWEL Bioflow Super
Údržba filtračního systému JUWEL Bioflow Super vyžaduje minimální náklady, pokud dodržujete následující pokyny.
- Filtrační vatu vyměňujte minimálně jednou za týden. Filtrační houby jsou pak jenom nepatrně zatěžovány částicemi nečistot!
- Uhlíkovou houbu vyměňujte přibližně vždy po 3–4 týdnech.
Aktivní uhlí váže zápach a toxické látky pouze na svém povrchu. Zůstane-li v akváriu příliš dlouho, uvolňuje tyto látky opět do vody. Pravidelným vyměňováním uhlíkové houby zajistíte, že se tyto částice odstraní a chrání modré filtrační houby před znečištěním. To chrání hodnotnou biokulturu v modrých houbách.
- Ke zlepšení kvality vody vyměňujte zelenou houbu k odstraňování dusičnanů každých 6 týdnů. Tím budou na minimum zredukovány živiny (dusičnan, fosfát) pro řasy.
- Pokud podle doporučení pravidelně vyměňujete filtrační vatu a uhlíkovou houbu, postačuje jako interval pro čištění nebo případnou výměnu modré filtrační houby přibl. 3-6 měsíců.
Jemný kal po čištění, který se vytváří na této houbě, obsahuje mnoho živin, které pozitivně ovlivňují biologickou rovnováhu v akváriu." Opravdu je nutné vše tak často vyměňovat? Jak to děláte vy? Díky

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2013 13:39 Žena Kate127 [74] Re: romant
Aha, no tak ještě, že jsem se zeptala na překlad slova ostařenej :-)
No živorodky doufám, co nevidět prodám nebo vyměním. Jsou krásné, ale prostě té zátěže s detritem je příliš...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2013 13:34 R Muž romant [27987] Re: Kate127
Ne ne, to, že jsem použil výraz "ostařenej", tím jsem ho vlastně pochválil a pokud se nechová, jak jsi byla dotazována, tak není nutná výměna a až budeš měnit, tak zase za tento stejný rozměr, neb je akvo zatěžováno živorodkama a to se hodí každej cm filtrační plochy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2013 13:31 Žena Kate127 [74] Re: romant
Ostařenej :-D? jakože tedy je zralý na výměnu? :-) Tak to díky tomu, že mám dnes volno stihnu i zajet do akvaristiky pro nový. Jen malá rada nakonec - mám teď velikost 9x9x19,5cm na té hlavici atman 200 při objemu akva 72l. Mám opět brát stejný objem? Byla bych nadšená z menšího - nezabíral by tolik místa...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2013 13:26 R Muž romant [27987] Re: Kate127
Jj, ostařenej biomolitan, platí co bylo napsáno. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2013 13:20 Žena Kate127 [74] Re: romant
Fotka k příspěvku Tak tady, ale nevím, jestli je to úplně zřetelné. Je to jakžtakž vidět pod hlavicí filtru a pak z boku spíše dole. Do toho se samozřejmě přijely mrknout ty oranžové nezbednice, jestli náhodou ještě nedostanou další nášup...
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2013 13:07 R Muž romant [27987] Re: Kate127
Chtělo by to fotku, ale podle popisu bych to neviděl na nic škodlivýho.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2013 12:54 Žena Kate127 [74] Re: romant
Díky za radu oběma. On se právě ani neucpává zatím nebo respektive je vidět, že proud vody z něj je úplně v pohodě, jde mi spíše o tu plíseň nebo co to je...takový hnědozelený povlak na pěně. Jestli to nějak neovlivní kvalitu vody. Jinak bych jen odkalila a vyměnila 1/3 vody jako každý týden.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2013 12:41 R Muž romant [27987] Re: Kate127
Pokud se bude při proprání ten bioakvacit při zmáčknutí tzv. vracet zpět do původní polohy a nebude zůstávat zmáčknutej, tak má na výměnu ještě čas. Klidně s ním při čištění můžeš trochu bouchnout, třeba o vanu, nebo umývadlo, aby se ten dordel, co je uvnitř dostal ven. Jakmile bude nutné tu houbu čistit velmi často, tak po 14 dnech se bude ucpávat a výkon filtr velmi zeslábne, tak bude zralej na výměnu, kterou ale proveď tak, že tu novou houbu vymácháš ve vodě s tím bordelem z houby starý, čímž si jí tzv. naočkuješ a nebudeš při tom odkalovat dno a často, klidně obden měnit vodu.

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] 2

Zpět na obsah sekce Technika • Zobrazeno 2399x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/12250