Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Vápenec do akvária

 

NápovědaFórum » Dekorace a dno » Dekorace 

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Vápenec do akvária
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   22.12.2022 13:45 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Beastie
Pokud nemáš pH pod 7 tak se nic moc rozpouštět nebude. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.12.2022 10:15 Žena Beastie [318]
Za jakou dobu se vápenec, např filipínský, ve vodě "vyčerpá" a nevede již ke zvýšení hodnot?
Chci trošku zvýšit pH v akva u tylomelánií, mám nějaké kusy vápence, ale kupovaný před deseti lety, ve vodě 9 let, rok někde na suchu, tak aby to nebylo spíš zbytečné. Děkuji

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.08.2020 17:42 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Kulkin
Je jen 5% a to je dost málo. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   17.08.2020 15:33 Silviebaris Re: Kulkin
Ono to jde i kyselinou citronovou...vyzkoušej... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.08.2020 15:29 Kulkin – Octový test
Zdravím,
chystám se založit své první akvárium. Na zdejším foru jsem načerpal kvanta užitečných informací, za což díky. Z nedočkavosti jsem pro potřeby octového testu koupil ocet jablečný, namísto vinného. Můžu k otestování kamenů použít i tento?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2020 17:02 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Korvin
Pokud plánuješ to dát k terčům kde předpokládám kyselou a měkkou vodu tak bych si to rozmyslel. Jinak ve vodě s pH nad 7 se toho moc dít nebude. Aby šlo použít větší množství kamenů s obsahem vápence do akvária používají se k jeho eliminaci speciální substráty jako je třeba Platinum Soil. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.02.2020 15:49 Muž Korvin [33] – ??
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku zdravim kamarad rusil akva a ostalo mu par skal.. trosicka v octe sumia..tak bz som chcel poradit ci ich mozem do noveho akva 500 pre terciky.. dakujem za odpovede vopred a nech to plava K.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2017 23:21 Maq Re: zlatovlaska
Ano.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.07.2017 22:45 Muž zlatovlaska [2] – jablčný ocot
Zdravím, je možné na test použiť jablčný ocot? Možno blbá otázka, ale obyčajný nemám :) ďakujem

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.07.2017 16:45 Muž Yirka [9126] Re: AdrianNo
Já bych ten tvůj dotaz a reakce na něj použil na jedno poučení.
Pokud nesháníš něco extra speciálního, je hloupost kupovat na blind na netu něco, co najdeš skoro na každé mezi nebo v písečáku.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2017 15:21 Maq Re: Anthrax
Nedorozumění: Nešlo o určení té horniny. Ten vápenec je docela jasný.
Jde o estetiku, přirozenost. Šutry ležící ve vodě nejsou hranaté, voda je obrousí do valounů. Hranatý a hodně členitý šutr vypadá v ruce zajímavě, ale ve vodě je jak pěst na oko, je to nevkus. A ostatně není náhoda, že sumečci a další ryby nejsou na ostré hrany zařízené.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   24.07.2017 10:37 R Muž Anthrax [4773] Re: Maq
Určovat horninu z potoka podle hranatosti je velmi ošemetné ;-) Navíc potok může na své cestě potkat jakoukoli horninu a odnést jí hodně daleko po proudu. Takže to ani nemusí odpovídat geologickému složení ( mapy.geology.cz/…) daného místa. Prostě nic se nevyrovná octovému testu. ano

Já bych ještě doporučil třeba bývalé břidlicové lomy, sice se dovnitř zpravidla nesmí chodit, ale ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2017 10:07 Maq Re: AdrianNo
Je to čistý vápenec. A v akváriu nebude vypadat přirozeně. Zkus najít potok/řeku/jezero, ve kterých jsou takové hranaté šutry...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   24.07.2017 07:44 R Muž Anthrax [4773] Re: AdrianNo
Já bych to do akvárka nedával. Už od pohledu to nejspíše obsahuje kalcit ;-) Přesně určit to neumím. Jestli ale máš čas, tak hledej nejspíš v sedimentárních horninách.

atlas.horniny.sci.muni.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2017 20:55 Muž AdrianNo [0] – Kamene
Fotka k příspěvku Ahoj, kúpil som cez internet kamene. Po skúške octom málinko šumeli. Nebolo to riadne šumenie ale predsa tam nejaké bolo. Plánujem zriaďovať akvárium a neviem sa rozhodnúť či ich tam mám dať alebo nie(viete je mi ľúto tých peňazí ktoré som za tie kamene dal a ani ich nepoužijem). V akváriu chcem mať rastliny a ryby napr. ramirezky, ktoré sú háklivé na vodu(aspoň čo som čítal). Mám sa na tie kamene vykašľať a nedať ich do akvária, alebo to nebude robiť až takú veľkú šarapatu.

Prípadne by mi pomohol aj názov tých kameňov ak by niekto vedel.
Vďaka.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2017 18:50 Maq Re: MartaOn
Jak si tam ten vápenec jednou dáš, tak "odbourávat" ho z vody je problém. Lidi si kvůli tomu kupují reverzní osmózy apod.
Nemuselo by to vadit, pokud máš vodu měkkou a ryby a rostliny, které měkkou vodu nechtějí.
Jinak co vypadá hezky na suchu, nemusí už působit tak pěkně v akváriu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.04.2017 11:22 MartaOn
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ahoj, zakládám po letech zase akvárko (80 l, vnější filtrace).... Dovezla jsem si z dovolené naprosto úúúúžasný šutr, ale samozřejmě v octu pění jak blázen... Vím, že do akva vápenec nepatří, že se tam rozpouští a nemaj to rády ryby ani rostliny atd... Ale taky se ho nechci úplně vzdát - no posuďte samy, jak je krásný palec
Tak se chci zeptat, jestli je voda s takovým velikým vápencovým šutrem chemicky udržitelná - jak moc bude lítat tvrdost? Nedá se to regulovat třeba chovem čtyř Ampulárií, kteří by z vody vápník braly? Nebo vápník nějak průběžně odbourávat nějakou vložkou ve filtru??? Díky...
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2016 15:44 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: martim k
Jsou to zřejmě řasy a to co je dlouhodobě pod vodou se tomu určitě nevyhne. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2016 14:37 martim k
Dobry den mam akvarium malawi a dekoraci v akvariu mam derovany vapenec. Asi po pul roce mi kamen zacal zloutnout.Nevite prosim cim by to mohlo byt a jak to odstranit? Dekuji

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.01.2016 21:52 nikysek173 Re: NHKG
Ani pro Tlamovce není vápenec dobrý.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2016 16:20 CrazyMonkey Re: NHKG
čiže je to v celkom poriadku? A môže to mať za následok nadmernej tvorby rias? Niekde som sa dočítal že je prospešnejšie mať lávové kamene.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2016 16:15 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: CrazyMonkey
Tvoje ryby chtějí tvrdší a zásaditější vodu, takže tam ten vápenec moc nevadí. I když by to chtělo měřit její parametry.
Vápenec vadí hlavně v rostlinných akváriích a rybám vyžadujícím měkkou vodu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2016 16:10 CrazyMonkey – aký dopad má veľa vápnika v akva
Zdravíčko, priateľka chová cichlidy africke "Labidochromis" a ma klasický riečny štrk na dne ale dekoratívne kamene keď odskúšala octom tak šumeli ako besné. Pre približnú predstavu si predstavme objem 60x30x5 cm, ktorý majú tie kamene čo obsahujú vápnik. A akva má zruba 80L. Aké dopady to môže mať? Má ich tam zruba 2roky a jedine čo sa jej deje tak nekonečný boj s riasami. Rybky má celkom veľké a nezdochýnajú.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2015 15:54 Žena Raviolka [2154] Re: Mislow
Odkaz na svou vodu dával kofejn, ne tazatel...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2015 12:11 Muž Mislow [304] Re: Raviolka
O zdrojove vode uz vime, je tam dole odkaz. ;-) Ve vikipedii (nemecke) je uvedeno, ze Pagoda je oblibena mezi akvaristy, protoze zadne soli do vody neuvolnuje. Ovsem nakolik je to realne je tezke rict, pac pagoda jako takova je spis prodejni nazev, ne nazev horniny, jak jsem to pochopil. Ale asi bych osobne tam ten kamen taky strcil. :-D Edit: ted na to koukam, nevime, je to kofejnova voda ... :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   21.11.2015 11:46 Žena Raviolka [2154] Re: Rasto
Podobné kameny mám v několika akváriích, hustě zarostlých. A nejsem zdaleka jediná. Takže bych to nehrotila a věty jako "Vápenec je špatný pro rostlinky." bych nechala vytesat na desku akvaristických bludů. Každá jedna rostlina ke svému růstu vápník potřebuje.
Jelikož nevíme nic o tvé zdrojové vodě a o tom, jakou plánuješ údržbu (výměny vody - to má samozřejmě obrovský vliv), kolik tam bude rostlin atd., tak se nedá říct nic s jistotou. Kámen bych tam ale úplně s klidem dala.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2015 10:03 Muž Mislow [304] Re: vaaclav
Ahoj, jj, pH je dost nizky .... :-)
Edit: Na druhou stranu, pokud je tam vapnik v te hornine, tak by spis pH zvysil, coz by taky nemuselo byt na skodu, ne? :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.11.2015 01:59 Rasto Re: Mislow
Je to konkretne tento kamen: www.akvariumonline.sk/… strk sa snazim vybrat s neutralnym vplyvom na vodu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   20.11.2015 23:44 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Mislow
Tak do té jeho kyseliny bych takový šutr tedy nedával. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2015 23:27 Muž kofejn [963] Re: Mislow
Zdrojovou vodu mám tohle rybicky.net/fotogalerie.php… :)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2015 23:18 Muž Mislow [304] Re: kofejn
Ahoj. Zalezi jak na vode, tak i na sutru. Take na jeho velikosti a velikosti akvarka. Samo je rozdil, kdyz clovek da do malyho akva velkej cistej vapenec. Jsou ruzne horniny s primesi vapence, ktere asi sumet budou, ale chemismus vody zrejme nijak neovlivni. Navic vapenec ma vicemene ve vode hodne akvaristu, zalezi na jeho forme. Obsahuje ho tez hnojivo PMMD (mysleno vapnik), pokud vim ... :-D A take ne kazde rostlince vadi. :-) Ja mam substrat s vapencem a horniny ho obsahujici ve 2 akvarkach. :-) Ale cisty vapenec tedy ne. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2015 22:50 Muž kofejn [963] Re: Jindras
Záleží na vodě. Já mám v akvárku šutr z vápence přes dva roky ( to bílé za kořenem rybicky.net/fotogalerie.php… ) a ještě tam nechávám rozpouštět prázdné šnečí ulity, které mi dětičky s radostí nosí. Šnekům to pomáhá a kytky tak nějak rostou. Pro šneky mají význam spíš ty ulity, rozpouští se rychleji než vápenec a vliv na ulitách (živých šneků) je viditelný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2015 22:03 Jindras Re: deck
Souhlas.Nedávat vůbec. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   20.11.2015 20:22 Muž Mislow [304] Re: Rasto
Ahoj, mas fotku toho kamene? Pokud je to piskovec s primesi vapence, tak bych si z toho tezkou hlavu nedelal. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2015 19:47 Muž deck [85] - Všeobecně akvariaRe: Rasto
Vápenec je špatný pro rostlinky, nedával bych ho tam ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2015 17:23 Muž Jifi [675] Re: Rasto
K tomu osazenstvu, které máš, ho nedávej, jestli šumí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.11.2015 17:19 Rasto – vapenec
Ahojte,

objednal som si z internetu kamen a akosi som pozabudol sa spytat, ci obsahuje vapenec. Dnes mi prisiel a robil som test s octom a kamen sumi (neviem odhadnut,ci vela alebo malo,test som robil prvy krat). Mal by ist do akvaria 125l, chcel by som tam mat menej narocne rastliny (este neviem ake) a ryby nejaké tetry, mrenky siamske, mozno ostrieziky a pod.... Vadilo by to moc,keby ho dam do akvaria? Moc by dokazal ovplyvnit vodu? Jeho velkost je cca 20 x 10 x 8 cm.
Dakujem

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2014 21:35 Muž sasula [274] Re: luckyway
CO2 rozpousti vapenec... podivej se trochu do morske akva sekce a na teme CA reaktor
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.01.2014 19:58 Muž luckyway [5]
Mam v aqua kameny s vapencem, Ph mam permanentne 6.5-7, KH 3.5-4. Na kokosu a kamenech se mi delaji bile tecky, na rostlinach ne. Takze tady taky nevidim problem. Docetl jsem se zde "Pokud používáš CO2 tak to vadit může" V cem to muze vadit? Dik

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2013 09:52 JoKa Re: PATRIK1
V tom případě už bych tu vodu rozhodně dál "netvrdil" i přes to, že akvo je velké a kámen třeba malý...
Možná tě překvapí co napíšu, ale už si ho hodil do toho octa? (jasně, už jsem se ptal, ale neodpověděl si)...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.12.2013 08:22 PATRIK1 Re: Mislow
Mám studniční vodu a ta je sama o sobě už tvrdá. A tak mám strach co mi tam udělá ten kalcit (vápenec) ve 400 litrovem akvariu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2013 02:04 JoKa Re: Mislow
Mně také ne, voda rovněž velmi měká. Ale proč nevarovat před případným nebezpečenstvím...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.11.2013 00:33 Muž Mislow [304] Re: JoKa
Ono asi zalezi jak je navazan. Zas tak moc si toho ze skoly nepamatuji, ale pokud si vzpominam, tak pokud jde o silnou chemickou vazbu, tak moc reagovat s jinymi slouceninami, jakozto i vodou apod. nebude a tudiz nebude mit ani vliv na zmeny chemismu vody ... a nebude tak moc sumet nebo vubec. Samotneho mne to zaujalo a srovnam si chemismus vody (hlavne pH a tvrdost), kterou pouzivam a jake je to ve skutecnosti v akvarku. Pouzivam morsky pisek, ktery vapenec obsahuje a piskovec z pobrezi a to je ten samy pripad. Samotneho mne to moc netrapi, protoze vodu mam mekkou. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2013 23:30 JoKa Re: Mislow
Chystal jsem se to napsat... Také jsem to hledal. :-D
Byl jsi rychlejší...
Otázka je, jestli šumí, podle toho co čtu, nemusí, ale většina ano...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2013 23:15 Muž Mislow [304] Re: PATRIK1
Krystalicky vapenec? To jsem jeste nevidel, muzes vlozit fotku? :-) Jinak vapenec sam o sobe skalaram neuskodi, pokud ho nebudes po nich hazet. :) Spis jde o to jak napsal romant kolik ho tam chces dat, jak velke akvo a jakou mas tvrdost vody (mozna - nevim do jake miry by tvrdost vody mohl zvysit) ... tedy vlastne aby ti nezmenil chemismus nepriznivym smerem. :-)
Edit: Tak fotku nepotrebuji, uz jsem si to nasel, krystalicky vapenec je vlastne mramor. :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2013 21:54 R Muž romant [27987] Re: PATRIK1
Tak jak radí kolega, ale je dobrý vědět jak to akvo je velký, jak je velkej ten šutrák a zařídit se podle toho, protože úměrně velkej i třeba šumící šutr neudělá akváriu žádnou škodu, než třeba šumějící dno, ale jak píšu, je to o těch velikostech. Ještě jedna věc, bráno podle mě, nic bych netestoval, neb předpokládám světlou barvu toho šutru a tu bych ke skalárám nedal, ale to je jenom můj názor. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2013 21:48 JoKa Re: PATRIK1
Hoď ho do octa... Jestli šumí, nebrat!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   28.11.2013 20:44 PATRIK1 – vapenec
chtěl bych teda vědět jestli si můžu nádherný krystalický vápenec dát do akvária bez obav že to ublíží skalárům

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2013 09:09 R Muž romant [27987] Re: ender
Jedna vlašťovička jaro nedělá, dalo by se taky napsat. Prostě když toho vápence nebude moc, tak je použití jmenovaných šutrů hodně široké. Daleko větší obezřetnost je třeba mít, když bude z vápence tvořeno dno akvária, ale i s tím se to dá, jenom to chce mít trošku povědomosti o procesech v akváriu probíhajících. Samozřejmě že jsou tipy akvárií, kde budou vápencový šutráky přímo požehnáním, chovatelé různých druhů tlamovců jistě potvrdí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2013 08:44 Muž ender [3] – chorvatské kameny
Ahoj...,
prosím o nějaké zkušenosti s vápencovými kameny přiveženými z Chorvatska.
Vím, že to není úplně ideální dekorace, ale zajímalo by mě, jestli se to jako dekorace dá použít, anebo přímo - jestli to někdo v akváriu má a jestli to není ke škodě. Předem dík. ;-)

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] 3 4

Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 6830x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/12196