Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Mikroskop

 

NápovědaFórum » Ostatní  

Přejít na předchozí stránku 2 Přejít na další stránku   1  
Mikroskop
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.12.2011 07:34 Muž Lucky005 [197]
Akce je opet zde, kdo ma zajem?
www.lidl.cz/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2011 09:37 Muž ČichavecTom [92] - RostlinyRe: PiNa
JJ, jsem spokojen. Za ty prachy... navíc primární účel proč jsem si to pořídil je právě fotografování nikoli výzkum, i když biologie mě zajímá a jsem samostudent.

Teď se chystám na řezy parafínových bloků ručním mikrotomem, tak pak budou k mání zajímavější subjekty :o)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.09.2011 09:00 PiNa Re: ČichavecTom
Tome, díky za obrázky. Na to, že je to DIY DF, to vypadá docela dobře. S tím DF condensorem za 95Euro by to mělo být ještě lepší. Své taky udělá ponoření objektivu do oleje. Každopadně je to více než použitelné. Ještě jednou díky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.09.2011 07:21 Muž ČichavecTom [92] - RostlinyRe: PiNa
Fotka k příspěvku Nějaká noha mochy, už ani nevím...
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.09.2011 07:14 Muž ČichavecTom [92] - RostlinyRe: PiNa
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Hmmm, sotva rozpoznám krvinky :o)
1) Není to klasický darkfield, ale i trochu oblique. Patch stop je vidět v kapce. Muška octomilka plná vajíček. Zvětšeno 100x.
2) Transparentní lepicí páská nalepená na podložní sklo dokáže zázraky. Darkfield, 100x.
3) Stejná lepicí páska na podložním skle. Při 400x zvětšení již podomácku vyrobená darkfield stopka selhává (nic nového pod sluncem), ale přesto se dá dosáhnout zajímavého artistického efektu.
4) Vlásková řasa, 400x
5) Kořen lidského chloupku, 400x
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   06.09.2011 16:23 PiNa Re: ČichavecTom
Fotka k příspěvku Dík, jsem fakt zvědavý. Můj cholesterol vypadal takhle ;-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2011 16:11 Muž ČichavecTom [92] - RostlinyRe: PiNa
Darkfield je v pohodě, už mám vyzkoušené, jen jsem zrovna nic nevyfotil. Třeba krev je parádní při darkfield osvětlení. Večer se píchnu do prstu a pošlu fotku ;o)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2011 16:05 PiNa Re: ČichavecTom
Díky, mně by právě zajímalo, jak si s DF poradí (jak silné je podsvětlení atd.). Svého času jsem se DFM věnoval a plánoval jsem pořídit Novex B mikroskop včetně příslušenství. Jenomže to by vyšlo na nějakých 1800Euro komplet. Pokud by tento vyhověl, bylo by to zase aktuální ;-) Já nakupuju tady, taky je to v Německu, poštovné pár euro, ceny super a nabídka obrovská - bit.ly/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2011 15:28 Muž ČichavecTom [92] - RostlinyRe: PiNa
Ano, darkfield mohu nafotit. Je to podobné jako oblique, jen jiný tvar patch stopu do filtru. Prakticky je možné použít jakýkoliv monokulární mikroskop, vytáhnout eyepiece a dát místo něj ten adaptér na foťák. Takový komplet se dá pořídit levněji. Všechny eyepieces mají stejný průměr (23 mm pokud si dobře pamatuju). Snad večer něco přihodím...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.09.2011 15:05 PiNa Re: ČichavecTom
Měl bys prosím Tě nějaké fotky pořízené v zástinu (Darkfield)? Za ty peníze vypadá tento mikroskop opravdu dobře, ale jenom pro analýzu vody z akva je to overkill. Doporučuji knihu "Practical Digital Photomicrography: Photography Through the Microscope for the Life Sciences".
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.09.2011 18:21 Muž ČichavecTom [92] - RostlinyRe: Johan
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku 1)Onion epidermis, oblique illumination, 400x
2)Výtrusnice vláskové plísně s výtrusy (taková ta chlupatá běžná na jídle), brightfield illumination, 400x
3)Výtrusy Polytrichum Commune (náš nejhojnější mech), Oblique Ilummination, 400x

Co se týče způsobů svícení (Oblique Illumination) tak pokud by to někoho zajímalo tak mohu vřele doporučit tuto jednoduchou vychytávku - Mathias Arrow: www.microscopy-uk.org.uk/…

Všechny preparáty jsem připravil jako permanentní v Dammarovém Balzámu (1:4 Dammar pryskyřice / xylen), ale je možné připravit i jednorázově v obyčejné vodě nebo v glycerinu.

Kdo si chcete hrát tak s xylenem opatrně, je to hořlavina a je potřeba dobře větrat a moc to nečmuchat...

Edit: Jo a na všech fotkách jsem upravil v počítači vyvážení bílé, jinak jsou lehce do žlutohněda...
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.08.2011 17:14 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: ČichavecTom
Jak pokračuje kompletace?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.08.2011 17:10 Muž ČichavecTom [92] - RostlinyRe: JuraS
Ale to je úplně o něčem jiném než mikroskop. Právě proto že nevyfotíš tu trepku. Dvě odlišné věci, které nelze srovnávat.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.08.2011 07:35 JuraS Re: ČichavecTom
mám nějaké čočky na makro pro svůj foťák ale chce to ruku mrtvoly a nebo stojan který nemám abych něco vyfotil..pak to chce ještě přirozené světlo a nebo makro blesk...a ten taky nemám..sice s tím nevyfotím trepku ale detaily krovek nějakého brouka určitě...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.08.2011 07:32 JuraS
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.08.2011 17:00 Muž Lucky005 [197]

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.08.2011 22:24 Muž ČichavecTom [92] - RostlinyRe: Parosphromenus
Tento pro Canon DSLR (mají i verzi pro Nikon a Olympus DSLR):
www.ebay.com/…

Cena je 86 USD + 10 USD poštovné. Celkem tedy nějakých 1650 korun + CLO jestli to chytnou celníci - to zatím nevím, ještě je na cestě.

Tento adaptér pasuje do libovolného mikroskopu, do fotorubky (třetí okulár 23mm) i do normálního okuláru (stačí vytáhnout eyepiece a strčit místo něj).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.08.2011 22:12 Parosphromenus Re: ČichavecTom
To jsem zvědav. Bohužel to je mimo můj rozpočet (leda, že by mi Sid přispěl). Každopádně mě zajímá jaký nástavec a kolik ten nástavec stojí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.08.2011 20:39 Muž ČichavecTom [92] - Rostliny
Tak jsem pořídil ten trinokulární Mueller MTX-3000 co jsem tu odkazoval. Z německa i s poštovným za 7900 a je to mazec. Obraz naprosto parádní. Vyrobil jsem si hned pár filtrů na darkfield a oblique osvětlení (prakticky zadarmo a funguje výborně). Hned jsem se vrhnul na řasy z akvárek :o) Teď čekám na adaptér kterým připojím svůj Canon 50D tak pak pošlu nějaký fotky...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.08.2011 20:35 Muž Deathbull [1928] - CichlidyRe: Parosphromenus
Nebo na Aukru jsou vykukové co to přeprodávají, škoda že si na kus nadhodí až 1500 .)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.08.2011 15:52 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: Parosphromenus
Hlídejte si jejich webové stránky. ;-) :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.08.2011 20:25 Parosphromenus
Ten Bresser Biolux z Lidlu by mi naoprsoto vyhovoval, nevite, kde sehnat ci kdy ho zase dovali do Lidlu?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.07.2011 09:44 Muž ČichavecTom [92] - Rostliny – Zajímavý odkaz
Tohle je hezké:
learn.genetics.utah.edu/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.07.2011 21:19 Muž j0hny [86] Re: Lucky005
Fotka k příspěvku Cely problem je v tom ze je to vecsinou z odliatkov plastu a skladane niekde v cine na kolene. Rozhodne potrebuje par uprav:
Vystuzit stojan - zaliatim (sadrou)
Upravit revolver s optikami tak aby gulicka zacvakla vzdy presne v strede preparatu - hodinarska praca, staci vymenit gulku za vecsiu a jamky zabrusit spravnym smerom.
Vymenit pero revolvera za silnejsie (pridal som pero z pera na pisanie)
Povolit operne pero na ozubenom kolese hrebenoveho zdvihu.
***
Primontovat presne linearne klzne vedenie na stolik a stojan.
Nahradit kameru kvalitnejsou :-D
***
Pracujem na tom, uz sa to rysuje :)
Edit: posledne 2 body budu trvat, potom nafotim. Zatial prikladam foto rozkuchaneho skopu.

Paci sa mi ze sa da pouzit aj na fotenie detailov blizko skla akva... dalsi epriklady dam do prezentacky.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2011 19:53 Muž Lucky005 [197] Re: j0hny
dik J0hny za snahu, koukl jsem i na video, ale opravdu je to zklamani, cekal jsem trochu vice
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2011 19:29 Muž j0hny [86] Re: ČichavecTom
Este video, jak sa s nim pracuje:
www.ulozto.sk/…
Heslo: 1234
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2011 19:21 Muž ČichavecTom [92] - RostlinyRe: j0hny
To snad ani není použitelný jako hračka. Já jdu do tohoto, již asi půl roku řeším výběr a nic lepšího za uvedené peníze jsem nenašel: www.mueller-optronic.com/…

Amscope vypadl kvůli drahému poštovnému a {ne}jistotě placení cla z USA.

Velice užitečné je pokud má mikroskop možnost zakládat výměnné filtry nad kondenzátor (mají to i levnější kousky, třeba ten Bresser to taky umí pokud se nepletu). To je pak pecka když si člověk vyrobí stopku na darkfield osvětlení nebo oblique osvětlení, připadě kombinace obojího jak je v návodu zde:
www.microscopy-uk.org.uk/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2011 19:05 Muž j0hny [86] Re? Lucky005
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Cip je podla parametrov 1,3MPixel, ale vystup vyzera skor na 640*480, aj captury maju take rozlisenie. Prikladam snimky prilozeneho preparatu "noha muchy domacej"
2) 80x
3) 350x
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2011 17:26 Muž Lucky005 [197] Re: j0hny
muzes sem hodit nejake fotky co se z toho da vyzdimat?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   25.07.2011 17:24 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: j0hny
Kdyby někdo našel nějaký návod na výrobu digitálního okuláru např. ze starého foťáku, určitě by to byl fajn tuning.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.07.2011 17:21 Muž j0hny [86] Re: ČichavecTom, Sid
Dnes som kupil mikroskop z lidlu. Ale je to fakt len hracka, odporucam ho kupit len koli optike, inak je pouzitelny len pri zvecseni 20x a 80x
Posuv zdvihu ma velku volu, rieseny je plastovym hrebenom, na 350 nasobne zvecsenie je to trapenie, stojan z plastu neni nijak vystuzeny, a pouzity cip zrni a sumi.
Uvazujem nad "tuningom" a idem rozmyslat ako na to, neskor prilozim foto.
Krizovy stolik pri zvecseni 350x az tak nechyba, ale bez presneho zaostrovania je to horor, otacanim hriadela na ktorom je nepresne odliate ozubene kolecko sa stolik s preparatom pohybuje dopredu-dozadu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2011 15:43 Muž ČichavecTom [92] - RostlinyRe: Sid
To v žádném případě chyba nebyla. Věřím že spoustě lidí taková "hračka" bude stačit a poskytne spoustu zábavy na dlouhou dobu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   24.07.2011 00:37 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: ČichavecTom
Je zřejmé, pro jakou kategorii uživatelů je tahle věc určena. :-)
Že jsem na ni upozornil nepovažuji za chybu. :)
Jak je možné zjistit v předchozím textu, Lidl opakovaně nabízí Bresser Biolux AL 20x1280 za 1990,-, resp. 1890,- (můj případ), a ani tento typ není určen pro "náročné".
Za tu cenu ale poskytne těm "méně náročným" docela dobrou službu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2011 20:08 Muž ČichavecTom [92] - RostlinyRe: j0hny
350x málo? To je víc jak lupa :-D
Záleží co chceš pozorovat. 20x až 100x stačí na kytky a chcíplý ryby. Větší spíš na preparáty.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2011 20:01 Muž j0hny [86] Re: ČichavecTom
Predpokladam ze vecsina ludi ho nehodla pouzivat denne, ale zo zvedavosti bude fakcit cely vikend a potom mozno raz za mesiac. Takym stylom vydrzi vecne aj "lupa" z lidlu :-D
Edit: neni to zvecsenie 350x malo ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   23.07.2011 18:50 Muž ČichavecTom [92] - RostlinyRe: Sid
Tohle je zajímavé pro někoho nenáročného anebo pro rodinu s dětmi. Je jasné že za ty peníze se to nedá srovnávat, ale kdo má pocit že ho mikroskopie zajímá tak nechť zváží větší investici. U podobných hraček hrozí znechucení a člověk tuto velice zajímavou oblast opustí velice brzo protože "to nejde" nebo to nesplní jeho očekávání.

Doporučuji nekupovat mikroskopu u nás, ale poohlédnout se buď po starším Olympusovi, Nikonu, Zaissovi na ebayi.
V případě koupě nového vypadá zajímavě Mueller:
www.mueller-optronic.com/…

Takové ty Bressery, Conusy apod. jsou sice levné, ale postrádají některou výbavu, která je bohužel klíčová (např. křížový stolek s mikroposuvem - bez něj je to nepoužitelné). Dražší modely mají, ale cena už je jinde a za stejný peníz seženete v tom německu lepší.

Třeba tento je dostatečný pro začátečníka: www.mueller-optronic.com/…

A něco jako toto již nabídne skutečně dobré možnosti včetně připojení fotoaparátu, rozšíření o darkfield a phase contrast:
www.mueller-optronic.com/…

Za 300 euro je to za pakatel a vydrží vám na celý život....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.07.2011 10:38 Muž Sid [6637] - Rostliny
Jen tak, pro zajímavost...
Od pondělí by měli mít v Lidlu tohle: www.lidl.cz/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2010 19:43 Muž filipsi [1295] Re: Kajka99
Abych ti pravdu rekl, nevim, ale mnozstvi co clovek potrebuje doma, bude za "hubicku", vse jsou to bezne chemikalie. Grammovo barvivo neni, je jen Grammova metoda barveni.
Zkusim to najit, jestli nekde budou ceny, ale spis bych pozadal nekoho kdo k nemu ma pristup (skola, laborator ...) o odliti par kapek.
Edit: Tak, mrknul jsem se na to. Treba u macha Lugoluv roztok 500ml za 101kc (doma staci 1ml fakt na dlouho), aceton litr 60kc, červeň 5g 800kc (staci desetina gramu), modř metylenova 50g 351kc, atp. Od vseho staci fakt kousicek malinkaty.
Je fakt, ze asi kdyz by to clovek chtel koupit normalne v obchode, v malickem baleni vhodnem na doma, asi se mu to nepovede :(. Ale kdo chce, jiste si sezene.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2010 18:12 Žena Kajka99 [229] Re: filipsi
Kolik stojí Gramovo barvivo? Nebo hematoxylin eosin / HE šafrán? Jsem s tím ve styku ve škole ale nemám páru za kolik se to dá sehnat :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2010 16:53 Muž filipsi [1295] Re: elz
Viry jasna vec, ale barveni se neni treba bat, jde o investice za par korun, spis je problem naucit se spravne techniky. I s takovymto mikroskopem se da pozorovat dokonce jaderne deleni.
Proste mikroskop je nekonecnym zdrojem zabavy a pouceni, jak pises, neboj se ze ho kupujeme proto, abysme si doma budovali laboratore a konkurovali vedeckym centrum :).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2010 16:38 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: elz
Zhusta běžného akvaristu zajímají jiné "breberky", než bakterie nebo dokonce viry, a k jejich pozorování tento mikroskop stačí. :-)
V mém případě jsou to zejména řasy a s týmto prístrojom se na ně kouká celkem dobře. :)
S ohledem na to, že v Lidlu stojí dotčený mikroskop méně než polovinu běžné ceny, pro vážného zájemce jde o příjemnou záležitost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   12.12.2010 15:13 elz co najdete v mikroskopu- co očekávat
Určitě to myslíte dobře...
Taky hledám nějaký pořádný mikroskop, ale pro všechny nadšence tady musím vypíchnout pár informací:
1. VIRY mikroskopem opravdu nenajdete ( a) museli byste mít elektronový mikroskop, b) viry se určují podle cytopatologického efektu, tzn. podle toho, co s tou buňkou provedou a jak ta buňka napadená virem potom vypadá- dost náročné, chce to fakt praxi, mít nakoukáno; navíc se to studuje na pěstovaných tkáňových kulturách)
2. abyste viděli v mikroskopu vůbec nějaké bakterie, musíte použít různé techniky barvení, jinak je všechno jednolité, průhledné, stěžejní detaily neviditelné a objekty v důsledku toho nesprávně identifikované (klasické Grammovo barvení nebo levné Ziehl-Nielsonovo barvení tuší na acidorezistenci apod.), tzn. že koupí mikroskopu investice určitě nekončí!

Moc Vám všem fandím, opravdu, jste fakt borci, ale abyste neočekávali něco jiného... není to přece jenom za pár šupů... Těm z Vás, kteří do toho jdou, přeju hodně úspěchu!!! Člověk by se měl rozvíjet, že :) A když to koupíte dětem, budou mít rázem o 50 IQ bodů víc :) Jako dítě jsem po něm vždycky dychtila.
Fandím takovým Rodičům, pa Elz.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.12.2010 17:45 Muž Lucky005 [197]
je to tu znovu, kdo ma zajem?
lidl.cz/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2010 09:12 lockay Re: RobinJugas
Obavam se ze nemaji, tohle je lonska nabidka
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.11.2010 05:59 Muž Miras [111] Re: vOrange
naprostá spokojenost, ale loni jsem stál před lidlem už od 6:30 - otvírají v 7:00 :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.10.2010 22:26 Muž Sid [6637] - RostlinyRe: vOrange
ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.10.2010 20:43 vOrange Re: RobinJugas
Dobrej, chtěl bych se zeptat jak ste spokojení s mikroskopem z lidlu ? Za všechny odpovědi předem diky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.10.2010 22:17 RobinJugas
Tak si myslím, že ho mají znovu.
www.lidl.cz/…

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.01.2010 21:31 Muž Eff [417] - Rostliny
www.lidl.cz/…
Pokud chcete mikroskop BRESSER Biolux AL ještě sehnat, mají poslední dva kusy v Lidlu v Brně na prodejně v Líšni u Zetoru.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.12.2009 22:00 Avatar
Čím ste dostali video z mikroskopu do PC?

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... ...... [2] 3

Zpět na obsah sekce Ostatní • Zobrazeno 10301x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/1195-mikroskop?od=51