Jaký je to sumec?
Snad to už za těch 4,5 roku zjistil.
Starší reakce
Tak se mi potvrdilo,že dorostou takové velikosti jako Keříčkovci tj. okolo 30cm,ale narozdíl od nich se tak moc neschovávají před světlem a víc plavou,hlavně k večeru,když se blíží čas krmení mraženým.Já mám pravděpodobně pár,ten menší sumec je plnější v bříšku takže asi samička a ten větší ho má protáhlejší,celkem to jde na fotce vidět,pěkně mi pozovali v rostlinách
Na fotce jdou vidět i fousky a hřbetní ploutvička moc né,mají jí menší než Keříčkovci
Starší reakce
Tak jsem byl v akvaristice v Ostravě porubě v Tescu,abych dostal kontakt na akvaristu od něhož mám ty sumce.Bohužel jsem neuspěl.A mladá prodavčka pořád nechápala,že chci vědět něco víc o těch sumcích než jen latinský název a nakonec mi řekla že sumci jsou dravci.Asi přečetla nějakou knížku,že mi řekla takovou novinku
Takže co jsem zatím na netu zjistil je český název Sumec Myanmarský
Světlo jim ani tak moc nevadí,jen co jsem pozoroval tak oproti Keříčkovcům dýchají tak dvakrát rychleji.Ze začátku jsem myslel,že to bylo stresem,ale je to pořád stejné,at odpočívají nebo plavou.Zkusím ještě sehnat kontakt na toho akvaristu co jim ty exotičtější rybky nosí,at mi taky o nich něco řekne a napíšu.
Ještě jsem trochu brousil po netu a nic moc jsem nenasel. Pohlavni rozdily jsem nikde nenasel, ale pokud prirovnam k sumcum samice bude zavalitejsi v brisku. Jinak je oznacovan jako velice mirumilovny az spolecensky...Coz je s podivem...Minimum pro chov jsou opravdu ty dva. Snesli by i menší hejno si myslim. Ale to je spiše dohad. Byla zmínka o cistote vody. Produkuji slusnou davku odpadnich latek. Takže take pozor na prekrmovani. Jsou to denní sumci? Ukrývají se před světlem? Na fotce měl myslím si dost velka ocka coz by znacilo že ne, ale to posoudis spis ty...?
Dík moc za překlad,jo na mražené to oni jdou,hned jak to zmerčí,když to spadne do vody a Kanci to začnou škubat tak v tu ránu jsou u toho a Kanci vůbec nestíhají jak rychle jím to mizí před očima,ale je to pěkná podívaná,sledovat ty sumce jak lítají akvárkem a sbírají každou patentku.Až se dozvím něco víc určitě dám vědět,nebo další postřehy přidám do deníku.Ještě jednou díky
Je fajn, že jste toho sumce identifikovali. Pokusil jsem se o něm něco najít, ale jde o sumce, který se příliš nechová. A rybářsky je nezajímavý, takže ani tu žádné info. Přeložil jsem nějaké základní informace z webu, ale jsou to opravdu základní informace. Dorůstá 15cm, pochází z pomalu tekoucích čistých vod, takže předpokládám, že bude i v akváriu vyžadovat slabý proud a dobrou filtraci. Živý se hlavně živým nebo mraženým krmivem, patentky, dešťovky? - myslím, že rozlouske i tablety pro sumce. Vyskytuje se ve dvou oblastech Barmy a to v nížinách na severu a na západním pobřeží. Poprvé objeven 1860 a lokalizován výpravou r. 1998 a zařazen právě v těchto oblastech. našel jsem i nějakou publikaci = Talwar, P.K. and A.G. Jhingran 1991 Inland fishes of India and adjacent countries. Volume 2. A.A. Balkema, Rotterdam. = Nedám za tyto informace ruku do ohně ale většina vychází z webu planetcatfish.com kde nebývají voloviny - doufám!
Tak jestli se jím budeš dále zaobírat a něco zjistíš, tak se s námi poděl o něco nového. Hodně štěstí.
tak jsem se díval na ten odkaz a je to ten Pterocryptis Berdmorei,ten název mi dali i v akvaristice,ale bohužel pořád o něm nic moc nevím.Neznáte ještě nějaké stránky kde bych si o něm mohl něco přečíst.Dík moc za tipy.
No tak teď bych se možná přel, že to není Silurus glanis - Sumec velký. Vzhledem k ročnímu období - nyní jsou sumci právě k mání a za nízkou cenu. A popis vousků jak uváděl kolega sedí, ale je na téhle fotce detailně vidět na spodní část tlamy? Vousky mohou být velice tenké až průsvitné. Zvlášt ty blíže středu tlamy. Na fotce je vidět jeden fous, ale tohle mník jednoznačně není. Pokud by ten jeden vous v někom vyvolávalo pochyby.
Já bych dal 8 z 10 protože žádnou jinou takovouto rybu z čeledi siluridae neznám. Pokud by měl někdo jíné zařazení do čeledi napište mi prosím. Sumce mám velice rád a dychtím po informacích.
Prohlížím si rybu pořád dokola a nějak mi na té foto chybí hřbetní ploutvička, kterou sumec velký určitě má...Možná je jen sklopená k tělu...?
klasika z rybniku to nebude...klasika ma 2 velke a 4 male fousky a american ma 2 velke a 6 malych takze z rybnika to eni aani na nej nema barvu ale vypada dobre...
nebude to nas klasicky sumec z rybniku ?
Pripada mi tak, ale v nazvy neznam a pocty fousku taky ne. Ale vzhledove je to jak sumci z beznych rybniku.
Zdravím všechny,žádám o radu jestli někdo neví jaký je to druh sumečka.V akvaristice mi dali latinský název ale na netu jsem vůbec nic nenašel ani podobný název.Chtěl bych se o tomto druhu něco více dočíst.Prý žere rybky nic víc mi v akva neřekli.To mi zas tak nevadí,mám osádku která se sežrat nenechá a už zařizuji 420l akva.Mám ty sumečky dva a zatím se s Keříčkovci snášeji v poho,Keříčkovci mají 8fousků ale ti noví jen 4fousky,jinak stavbu těla mají podobnou.Děkuji za rady a tipy.
Starší reakce
Měl by to být Křížovec Jordanův, mám ho v brakické vodě společně s murénamy, okatci, čtverzubci a střikouny. Dokonale čistí dno od všech zbytků, dokonce ujídá rybky které podávám murenám, prostě tu rybku ( asi 4 - 6 cm ) nasaje a prudkýmy pohyby hlavou po chvilce roztrhne a sežere. Jinak bere i patenky, moučné červy, cvrčky a gamarus.
Starší reakce
0 13.08.2007 08:57 ondra – křížovec
ahoj, taky sem neodolal a koupil si tyhle krasny ryby , ale jak tady tak procitam tu diskusi tak sem asi dopadnul podobne. mel sem je asi 4 mesice,prisoloval jsem jim vodu aby se cejtili co nejlip (na jedny strance jsem se docet ze brakickou vodu nevyzaduji ale je lepsi pro jejich rychlejsi rust a zbarveni
rybicky.gouma.net/… ).krmil jsem je mrazenyma patentkama a ruznym vlockovym a tabletovym krmivem,patentky jim chutnali nejvic,ale pak se jednoho rana podivam do akvarka a vidim ze jeden bezvladne visi v rostline
,nevim proc zadny parazity na sobe nemel choval se porad stejne nejevil zadny znamky znepokojeni,druhy zatim porad zije ale nevim jak dlouho to sam vydrzi,kdyby nekdo vedel na co jsou tak citlivy tak uvitam kazdou radu
Starší reakce
Platydoras costatus,trnovec bělopruhý.Tady v atlase je,ale není tam obrázek.
www.aquapage.cz/… .Mám dva a jsou bezvadný.
Trnovec belopruhy je primo tady v atlase
0 24.03.2007 09:33 modrdav – Jak se jmenuje tento sumec???
Dostali jsme tohoto sumce, ale nevíme, jak se jmenuje. Chtěli jsme si o něm najít nějaké informace na internetu, ale bez názvu to nepůjde.
Pokud víte i o nějakých www stránkách o tomto sumci, napište je, prosím. Děkuji
Starší reakce
0 01.03.2007 13:46 smajlik –
arius Tato diskuse je už pasé...byl to nade všechny pochyby Arius jordani nebo seemani.Jaký je v nich rozdíl do dneška nevím.Ale tyhle ariusy (Křížovce) u nás pořád mají.Koupě dvou kousků byl bohužel krok vedle,už je nemám.
Netvrdím,že jsem toho viděl moc,ale.......Abych si byl na 100% jistý a neklamal tu nějakými bludy,byl jsem před chvilkou s tím pravítkem u akvária a měřil kěříčkovce(dvoupásé).Ten největší co mám má 7 cm a můžu Tě ujistit,že by nepozřel dospělou neonku,natož tetru
!!!
Kromě toho "riven" píše:"Hřbetní ploutev velká(taková žraločí)"---keříčkovec rozhodně nemá žraločí ploutev
.Dále:"ocasní ploutev také dost velká a vykrojrná do "V" ".Podle Tebe to tak keříčkovec má???!
Nevím kolik jsi toho viděl Ty,ale keříčkovce asi těžko
a jak to tak vypadá,tak asi ani žraloka.
Máš tu fotku,aby jsi se něčemu přiučil
(to je keříčkovec dvoupásý)
tak to jsi toho ještě malo viděl
Co by vysvětlilo ztrátu ryb?!Chtěl bych docela vidět, jak 6-8cm dlouhý keříčkovec do sebe souká tetru
.........(vem si pravítko a koukni jak vypadá 6-8cm)
Jinak o keříčkovci tu řeč asi nebude
(to jen aby to další nepletlo
).......
Ja bych to tipl na Keříčkovec dvoupásý podle popisu,akorat nesedi ta střibřita barva
A vysvětlilo by to i ztratu těch ryb..
Starší reakce
Máš naprostou pravdu.Je to křížovec,ale do dneška jsem nezjistíl jetli seemanův nebo jordanův.V atlase je popisovaný jako seemanův a v akvaristice ho prodávají jako jordanův.Jaký je mezi nimi rozdíl neví.Pokud o nich někdo vi něco víc, tak dejte vědět,popřípadě ho doplňte do zdejšího atlasu.
Starší reakce
Měl jsem ho dorost asi tak do 20cm Seemani, ale pak jsem ho přendal do jiného akva a umřel. V mládí by se moh chovat ve sladké vodě(malé přisolení by bylo dobré), ale postupně by chtěl do brakické. Jinak PH 7-8
Tak to bude asi on.Pokud tomu dobře rozumím,měl by se chovat v brakické vodě,tak že do společenského akvárka asi nevhodný.A to mi v akvaristice říkali,že je to dobrá rybka,že čistí dno (vžírá zbytky).Má s křížovcem někdo nějaké zkušenosti?
Podle popisu to bude Arius seemani - Křížovec Seemanův
0 17.01.2007 15:31 riven – Co je to za sumečka
Stříbřité,poměrně hladké,protáhlé tělo s výrazně zakulaceným bříškem.Hlava větší(sumcovitá),na spodní čelisti čtyři vousky,na horní dva dost dlouhé.Prsní a břišní ploutve (párové)jsou černé s bílým lemováním,řitní ploutev také černá s bílým lemováním.Hřbetní ploutev velká(taková žraločí),ocasní ploutev také dost velká a vykrojrná do "V".Oči jsou černé trochu "vykulené".Momentálně je asi 6-8 cm dlouhý.Měl by to být nějaký sumeček.Dost se mi líbí,ale na rady prodavačů už nedám.Včera jsem si koupil desetihlavé hejno teter červenoústých a bilance je žalostná.Už je jich jenom 5 a z toho jedna už je taky "divná".Nejde o peníze,je mi líto těch rybek.Tak prosím poraďte.
Přidat reakci
1 ...... [2]
Zpět na obsah sekce Akvarijní ryby • Zobrazeno 3038x