Příliš vysoká tvrdost vody
Zkusil bych spíš jiné kytky
.
Jo jo...taky jsem k tomu skeptická.Ale proč myslíš ,že by to kytky odrovnalo-prodávají to jako hnojivo-po něm mají kytky bujet né hynout.
Jediná kladná věc je když ten magnet umístíš na měřák vody...hnedle ušetříš na vodě ale nesmí ti na to přijít...všechno co jsem v ruce měla bylo to buď zázračné a nebo univerzální bylo na ..úžasný řezák multicut..dle videa s tím řezal koberec, lino, papír jako nic...já mám ruce asi levý jak šavle..já s tím neuřízl pořádně ani kartonovou krabici...
Je to hloupost, at uz na akva, nebo jinam. Stejne jako vysouseni domu tim, ze na pudu instaluji "jakousi" krabicku s prikonem par mW, a spousta podobnych zazraku.
Nebo se přestěhovat...1/4 roku jsem plánoval akva pro disky s RO a automatizovanou výměnou vody protože 14 dGH je moc...a pak takhle před 3 mi týdny ráno v úterý telefon a aktuálně mám 80% bytu přestěhováno..nová voda rovnou z kohoutku 6 dGH a 5 dKH při 7,2 pH..prostě bomba...teď jen nechám při současném chladnutí na odpovídající teplotu a bublání vyhánějící chlor odstát 24 hodin a šup s tím do akva....
Ne, nezkousej, i kdyby tvrdost snizilo, nebylo by to hnojivo, ale zabijak kytek. Opravdu neexistuje jina, rozumna moznost pro akvarium, nez vodu zmekcit reverzni osmozou, nebo demikolonou, nebo pouzivat k redeni destovou, nebo dlouhodobe drazsi varianta, kupovanou destilovanou.
Doba ti bohuzel nepomuze. I kdyby si vodu nechal odstavat tisice let (kdyz pominu odparovani), po nastoleni rovnovahy, odpovidajiciho obsahu co2, bude i usazovani a rozpousteni v rovnovaze, a tvrdost se jiz nikam hybat nebude, i kdybychom se na hlavu staveli.
A votom to je, o te rovnovaze.
Procpak myslis, ze se ve varne konvici (nejen) usazuje vodni kamen? Trva to miliony let?
Pisu, ze se usadi nerozpustene krystaly, ktere voda za danych podminek neni schopna rozpustit a volne v ni plavou (takovych kohoutkovych vod je mnoho), a navic, ze za urcitych podminek, se vysrazi dalsi cast, opet az do nastoleni rovnovahy.
My máme vodu hodně trvrdou.Nemám přesné testy,ale spíše se přibližije k hodnotě 28GH.Četla jsem ,že převřením vody se změní všechny hodnoty a stejně je nutné vodu doupravovat.Odstátá voda ,alespoň mě,hodnoty nezmění-jsou stejné.Prý existuje hnojivo na kytky od Dajany ,které trvdost snižuje.Nevím do jaké míry,ale asi ho zkusím-kytkám se moc nedaří a pro ryby to také není zrovna nejlepší..Co si o tom myslíte?Kromě přírodních zdrojů-déšť,sníh,by to možná bylo stálé a rychlé řešení..Ale..Chemii nepoužívám,jsem na vážkách.
A ako dlho by som mal vodu nechať odstáť, aby s tvrdosti 25 bolo 10
Podľa mňa je to blbosť. S niekoľkoročného odstátia sa niečo také môže stať, ale nie s niekoľko dňového.
Jo to funguje to mohu potvrdit..časem se usadí minerály tak že těm co visí ze stropu dolů se odborně říká stalaktit, těm co rostou nahoru stalagnit a když se spojí tak je to pak stalagnát..no snad si ty názvy pamatuji dobře..to časem se tak pár tisíc nebo lépe milionů let....
Konkretni bohuzel byt nemohu. Dokazu si bez problemu predstavit poklesy tvrdosti klidne o 10 stupnu, a bez problemu Vam je v akva predvedu, s moji vodou za pomoci nejake te chemie.
Prave biogenni odvapneni (obsah co2 ve vode) muze zmenit tvrdost vody vyrazne. A to pritom clovek zadne "krusticky" na rostlinach ani videt nemusi. Presto se z vody velka cast mineralu vysrazi.
Procpak si myslite, ze se to deje Petrovi v nezarostlem akva? A ze se mu to deje v takove mire? Bude to proto, ze jeho studnicni voda je z nejakeho duvodu neobvykla, obsahuje vice mineralu, nez by mela. Jak pise kolcun2, nektere vody, i pokud je "pouze" nechame ustat a slijeme, budeme mit mekci, cast mineralu, ktere uz byly v krystalicke forme, se usadi, nemala cast se jich za jistych okolnosti muze vysrazet a usadit take.
Ale tohle vsechno byste mela vedet, kdyz mi doporucujete, kterymi chemikaliemi nejlepe pritvrdim tu moji vodu.
filipsi napsal: Mohou, i velice vyrazne.
Můžete být konkrétnější? Co to znamená v číslech - "i velice výrazně"?
Máte nějaké zkušenosti nebo odkaz na nějaká "pozorování"?
Co třeba biogenní odvápnění - jak to mění tvrdost vody? A jaké jsou k tomu zapotřebí podmínky?
Ja si myslim že aj keď vodu nechame odstať sa zníži tvrdosť vody. mineraly sa z časti usadia.
Mohou, i velice vyrazne. V podstate uplne stejnym zpusobem, jako pri prevareni vody. Smaozrejme ne na takovou uroven, ale mechanismus, princip je stejny.
Za jistých podmínek snižovat tvrdost mohou, ale nemyslím, že nějak výrazně. Tak "výrazně", jako třeba alkalitu.
Aha, takže pokud jsou v aqua rostliny, tak časem snižují tvrdost vody?.
Na akvárium s minimem rostlin to zvláštní je.
1 26.06.2009 08:03 PetrH – Snížení tvrdosti časem
Ahoj, taky se přidám, já mám studniční vodu tvrdost asi 24, ale po čase mne ta tvrdost jde pomaličku dolů aniž bych používal nějakou chemii. teďkom mám asi okolo 14. Jednou za čes to odkalím a opět dopustím tou samou studniční vodou. Tak nevím jestli je to normální.
Uvařit, odsedimentovat... my máme 3,2 mmol vodu tvrdost, ale přechodná dělá asi víc jak 60% tvrdosti, takže v té chvíli mám vodu měkou
Kde? Na Plzeňsku a máme vodu studniční, je to pramen pro studánku v lese. Dle rozboru se skoro jedná o minerálku, takže doma máme super vodu ke konzumaci. Ale pračka atd. tedy fakt trpí. No a kytky i ryby to berou, stačí si vybrat správné druhy. A mimochodem, když už polívka, tak s i. Ale stejně je to polévka
Vysrazi se uhlicitany, tvrdost se snizi. Jen po prevareni je potreba vodu prefiltrovat, odstranit vysrazene uhlicitany, nebo se opet v dohledne dobe rozpusti.
Velice drahy zpusob zmekcovani vody
ja som niekde vycital ze prevarenim vody sa tvrdost znizuje ale ci to je pravda neviem.
Čemu se divíš? To rozhodně není výjimečná hodnota. Já mám ve studni 30°dGH (+- podle počasí). Podloží: navrchu 20-30 cm ornice, pak začíná jíl, který po pár metrech přechází v opuku. Pračka, kohoutky a konvice z toho moc nadšený nejsou, ale chuťově je velmi dobrá. Pro akvárka jsem si ale pořídil RO.
Proboha kde to bydlíte ? To je snad namletej beton ve vodě...co na takovou šutrovatost říkají domácí spotřebiče ? Myčka, pračka, kafemašina..jak z takový vody chutná kafe a polývka ? To musí být hnus..Mít něco takovýho tak budu řešit změkčení vody pro celej byt globálně...
Já se taky přidám, já mám v akva tvrdost taky hodně vyskou, kolem 28°dGH a kytky rostou bez problémů, ryby taky. Dokonce jsem jednu dobu vyhazovala kýble salvinie, nebo darovávala. Teď zpomalila, ale daří se jí dobře. Jediný co po půl roce začíná strádat je egerie, ale nezjistila jsem čím to je. Tou tvrdostí asi ne, dřív jí totiž nevadila a taky bylo mraky přebytků pro známé.
mylej DD je vzdy nekolik moznosti
1) vyberes kytky a ryby ktere ti v ty vode pujdou (na Kladne mame dost tvrdou vodu a tak v akvaristikach prodavaj vetsinou jen kytky a ryby do tvrdy vody)
2) upravis vodu aby vyhovovala kytkam a rybam, ktere chcesh pestovat/chovat.
3) najdes si vhodnejsi zdroj vody
4) tuhle moznost zavrhuji - vykasles se na akvarka
Takova destilacni kolona nejni slozita na sestrojeni.... jen mit ten pravej zdroj tepla....
Pripadne CO2 se da provozovat taky s pomerne nizkejma nakladama. hlavne, kdyz ten odpad pak prozenes vyse zminenym zarizenim.
Jak casto a kolik menis vody?
Kdybych měl zahradu, dvorek...tak stačí obyčejná plachta na zakrývání aut, dřeva,...z libovolného obi..v ceně pá kaček..taková ta zelená s oky okolo..přivážu při dešti libovolně ke stromu, baráku, plotu....no já mám tyhle plachty doma 2...2*3 metry a 4*5 metrů....to by bylo vody.....dešťové...jinak jestli v 15 ti řešíš takové věci tak klobouk dolů...
Já jsem bečku neměl napojenou na rýnu.
Teď ale prší furt, tak jsem neměl strach.
Jinak beru vodu z filtru jezírka, má 5 komor a já vodu beru z té poslední, tam je voda krásně čistá a úplně nezávadná. Voda z jezírka má cca 8°dGH.
ono v dnešní době je to spíš risk. Teď po několika dnech ne ale když prší málo kdy jednou za čas, tak to nese rizika jako je plno usazených nečistot na střeše, material střechy taky nemusí být OK, je plno trusu na střeše, v ovzduší je plno chemikálii a jiných jedů.
Já osobně to neriskuji.
Proč zavrhuješ dešťovku.Tá drahá není.Mi máme vodu 30 stuňů tvrdou a já ji normálně dešťovko ředim a žádnej problém.Líhnou se vtom i Skaláry.Rostliny rostou jak divoký.
prikpa: 25°dGH, co na to ryby?
DavidDizzer: No my na kroměřížsku máme vodu 18°dGH, ale od včerejška jsem začal dávat dešťovku a je to supr. Přád prší, tak jsem na zahradu dal 200 litrový sud a přes noc byl plný, tak jsem vodu nalil do všech tří akvárií a vyšlo to přesně, nic nezbylo.
To je si myslím ideální způsob jak využít měkké vody. Když začne pršet, nechat minimálně půl hodiny pršet, aby ta zhnusená voda od aut ... vypršela a pak až dát kýble na zahradu a směle chytat dešťovku.
Já jsem do téhle doby taky pěstoval kytky ve vodě o hodnotě 25°dGh....A neztěžoval jsem si.
K tej tvrdosti. Ešte nedávno som mal rastlinky len vo vode s tvrdosťou 17°dGh a nebol žiaden problém s rastom. Rastli úžasne.
Jedná možnosť, ktorú ste nezavrhli, je spravenie rašelinného výluhu. Je v tom háčik, že farbý vodu, ale efekt je tiež dobrý
Jedna cesta by tu možná byla. Když zrušíš vzduchování, vyměníš filtr a dáš tam jemnější substrát bez vápna, neměla by tvoje voda kytkám nijak vadit.
...Jak to prosím vyřeším tu tvrdost?...
Snad všechny "rozumné" způsoby, jak změkčit vodu, jste předem zavrhl, takže odpověď zní - nijak!
17-19°dGH snáší naprostá většina kytek dobře - tady bych jediný důvod nezdaru při jejich pěstování nehledal.
Všechno co jsi vyjmenoval funguje,žádná zázračná vodička neexistuje...,budeš se muset spokojit s osvědčenými postupy...
www.akvarista.cz/… Neni. (pokud pomineme to, co nechces)
Ahoj.
Mám takový problém, asi víte jaký. Až teď mi došlo, že od té doby , co jsme se přestěhovali opět sem, kde bydlíme teď, mi nejidou vůbec rostliny... Tak jsem si prohlédl pořádně testy a měřil jsem tedy Celkovou tvrdost vody(°dGH). Mám ji příliš vysokou... něco kolem 17 - 19°dGH. Rostliny mi kvůli tomu vůbec nerostou. No a jdeme k věci... Tam kde jsme dříve bydleli, tam voda ani tak tvrdá nebyla, ale to je na dovážení vody hrozně daleko a zbytečné ... je to asi 6 km! I tak... Tady máme tvrdou vodu, protože nemáme Městskou ale Vlastní (Studnu) ... Prosím je na to nějakej fígl jak ji změkčit? nějaký přípravky TRVALé? Ale nechci fígly jako např. sněhová voda, dešťová voda, iontoměniče, revezní osmozy - je to příliš složité a drahé! Jak to prosím vyřeším tu tvrdost? Díky... A pardon za založení tohoto tématu... ale i tak
díky
Starší reakce
I kdyby ty testy fungovaly zcela bezchybne, memu oku takrka unikaji rozdily. Jestli mas potrebu merit lepe, na tvrdost a alkalitu si kup titracni testy (kapou se kapky, az se stane neco jednoznacneho, nahla zmena barvy ..), na opravdove mereni ph pouze ph elektrodu, jeste jsem nevidel kapky nebo papirky podle kterych bych (ja) byl schopny odhadnout ph s presnosti lepsi nez 0.5, a meri neco takhle je pomerne zbytecne.
Resis tim merenim nejaky problem? Jestli ne, nech to byt a papirky odloz na dno supliku, jestli jo, zkus ho mozna resit bez mereni.
A mrkni na tu vodu z vodarny, to hodne napovi.
Edit: Ano, vetsinou mivaji vodarny rozbory na netu
Zajímavé...
Vypadá to, že papírek zaregistroval zvýšení alkality, (to by bylo O.K.), ale zároveň pokles tvrdosti, (což nemá logiku).
Co zkusit reagovat na Filipsiho otázku?
Kypřící prášek.
Take mám rád bochte, take mám doma sodo.
Dajana je fine, ale tyhle papírky jsou na dvě věci...
Ale udělal jsem novej test a vyšlo zase totoc, je to trošku jiné ! Tak jsem z toho jelen kuwa.
Sodu máme, používám ji na žáhu po tchýněných bochtách !
Co jedlou sodu - máte doma? Pokud ne, můžete se podívat po prášku do pečiva.
Udělejte si slabý roztok sody (prášku do pečiva) a změřte jeho hodnoty.
Do 08.10.2010
Dajana... Mému srdci blízká firma...
Jak je na tom ten test s dobou použitelnosti?
A co udava tva vodarna u vody kohoutkove (jestlize nemas vodu ze studny nebo tak nejak)?
Přidat reakci
1 ...... ...... [3] 4
Zpět na obsah sekce Voda, přípravky na úpravu a testy • Zobrazeno 8955x