Mandlovník mořský - listy
Listy z mandlovníku mořského se u nás prodávají za přehnaně vysoké ceny. Myslím, že podobnou ne-li stejnou službu udělají listy z dubu, magnolie nebo třeba buku a olšové šištičky. Navíc ve vodě i déle vydrží, magnolie výrazně déle.
A co tak jen listy z mandlovniku? Určiťe je to levnější a čistý přírodní produkt...žádná chemie
0 16.11.2018 10:29 Marcelko [-3] - Rostliny Starší reakce
Starší reakce
Taky ho necham úplně rozpadnout a pak dam novy. Při odkalovani to vezmu i kolem listu
já to nechávám úplně rozložit a pak dám další, ale bordýlek ze dna se stáhne občasným odkalením
Sice je to staré téma, ale snad někdo odpoví.
Zkusil jsem do akvária dát list mandlovníku mořského. Šneci ho ožírají, dokonce i neritinu jsem na něm viděl, ale je z něj hroznej bordýlek na dně. Mám ho odsávat nebo nechat, dokud se úplně nerozloží?
Nebo list do malého akvárka raději vůbec nedávat?
Starší reakce
Dnes musí mít všechno datum spotřeby. Třeba i pytlík soli, která milióny let vydržela netknutá, ale po zabalení do papíru má dva roky.
Pokud nejsou nějak zasmrádlý, chycený plísní, nějaký zvířátka apod. tak bych to vůbec neřešil a používal. Chce to mít posléze až se rozdělá sáček uskladněný v suchu, aby nedocházelo k jevům mnou výše popsaným.
Jejda, to už moc z nich nezbývá.
Asi 3/4 roku cpu do svých akvárií listy mandlovníku mořského koupené a rozbalené někdy okolo roku 2010 a nikdo si nestěžuje.
rybicky.net/fotogalerie.php… Dobrý den, mám doma listy Mandlovníku origo zabalené od Rataje, ale podle doby trvanlivosti na obale jsou už přes 2 roky prošlé. Jsou to suché listy, co s nimi může být? Můžu je použít?
Starší reakce
Lepší dle mě dvoulitrová karanténa s nepodceněnou denní výměnou vody a třeba tím listem mandlovníku než společnost dvou mečovek ve 20 litrech, toť můj názor.
Ano, látky které se uvolňují z listů mandlovníku mohou působit protiplísňově a i antibakteriálně (při běžném dávkování nijak negativně neovlivní nitrifikační bakterie).
Bohužel mečovky obchod zpět nechce, klidně mi vrátí peníze, ale rybky nechce (chování obchodu jsem napsal zde:
rybicky.net/forum/59) a nemám je komu dát.
Moje otázka je jestli může ten mandlovník může působit jako prevence proti tomu zaplísnění? Přece ty mečovky nevyhodím na dvůr. Když se jim daří a i akva funguje už tři měsíce bez problémů. Akorát ten betťák no, můžu ho nechat v tý karanténě, ale . . . no budu přemýšlet.
Problém je v tom, že ve 20 l se dvěma špiničema první kategorie (kteří tam jen tak mimochodem nemají co dělat) se ti betta bude zaplísňovat pořád. Podmínky, podmínky - to je oč tu běží. Když ho tam k nim dáš, za měsíc budeš řešit stejný problém znovu a stále dokola. Jako ideální řešení bych viděla darování mečovek do vhodných podmínek či vrácení zpět do obchodu.
no mám tam páreček mečovek. Ale ten 20l je jeho. Už tam s nima nějaký čas byl (asi měsíc), ale začal mít problém s tím zaplísněním. Které se v karanténě výměnami vody a solí krásně zahojilo. Tak teď nevím, chci ho mít zpátky v tý dvacetilitrový nádrži a mečovky nemám kam dát. Ty myslíš, že měl problém od těch mečovek? Tak to by mohl být ten mandlovník jako dobrá prevence? Potřebuju to nějak přežít do jara, pak začnu budovat nové velké asi 100l akva.
Jestli tím společenským akvárkem myslíš to, které máš v prezentaci s objemem 20 l a živorodkami, nechala bych chudáka raději v karanténě s tím listem
Nebo všechny ryby pryč a do té dvacky bettu
Jo a mam ho tam hodit. Mam přeléčené zaplísnění betťáka v karanténě a chci ho vrátit do společného akva. Tak to tam chci dát jako prevenci a mají to prý betty rádi. Na škodu to být nemůže?
Hodit do vody, po namočení klesnou ke dnu
Starší reakce
Ja mam akvarka 30-60l a davam vždycky 2-4 listy buku/dubu.
tak to bude tak ta pulka mandlovniku
Super, díky
Raději pojedu pomalu, akva má sice 200 litrů, ale nechci to přehnat. Přidat list můžu vždycky
Pokud je litráž toho akvária větší než 40 litrů, neudělá to vůbec nic. Vůbec je škoda takhle nalítnout reklamám. Mnohem víc účinku a užitku nadělají tady u nás zdarma nasbírané dobře profermentované loňské listy buku....
Já přidávám 1 list na 50-100 litrů podle druhů ryb a před vložením do akvárka listy pouze opláchnu od případného prachu a jinak nic.
ahoj, moudří akvaristé,
koupila jsem si mandlovník, už se fakt těším, až ho přidám do akvárka. Ale není na tom nikde žádný návod. Z toho, co jsem tady četla tam dám raději jen půlku listu a uvidíme, co to udělá. Ale chci se zeptat, jestli je mám předtím opláchnout, nebo jsou už připraveny k použití? Zdají se mi takové zabordelené...
díky moc
Starší reakce
No tež jsem je tam nikde neviděl... časem na ně určo natrefíš
Nenašel jsem. Škoda, vyzkouším buk.
Ovocné listí/jabloň,švestka/,prosté pesticidů,bych řadil na úroveň buku/dubu
Zítra na burze určitě nějáké budou.
Sám jsem je tam kupoval dříve, tedka jsem spíš přesedlal na buk/dub co si sám zadarmo nasbírám
Edit: Pokud si vzpomínám tak je mívá chlápek co je vzadu v pravo (z pohledu když tam vejdeš)
snad najdeš
Nevíte někdo, kde se dají v Ostravě sehnat tyto listy?
Starší reakce
Výluh?Klidně,jenom pozor na dávkování!Pokud to přeženeš,nechtěj vědět jak to akva dopadne!
já to nechtěl převařit jen sem si myslel že to bude jak s čajem že to zaliji a nechám vylouhovat třeba do druhého dne.Jinak List sem už v akváriu měl a vydržel tam cca měsíc než se rozpadl za pomocí krevet a ostatních rybiček.
,,a prečo to preboha chceš prevárať??veď listy sú v akváriu krásnou dekoráciou a aj potravou pre prisavníky,slimáky,či krevetky...a to sfarbenie vody je podľa mňa znesiteľné,hlavne,že rybkám to vyhovuje...
Vyššie ph, rýchlejšie funguje pufračná schopnosť vody.Skôr sa vráti do pôvodných hodnôt.
No tak fajn. Rybam se to libi, jsou aktivni a krasne zbarvene, budu to do akvarka lit dal jak to delam a at si to funguje jak chce
.
Můžeš, ale může to dopadnout takhle:
rybicky.net/fotogalerie.php…
Já už to dělat nebudu. Už žádnou vařící vodu, jen nechám nasáknout šišky aby se ponořily a šup do akvárka. Musíš mít zkušenosti a vědět co děláš
.
EDIT: grunda byl rychlejší.
můžeš, ale opatrně. po částech, sleduj ryby.
jediné co se stane bude, že snížíš pH a přechodnou tvrdost vody, na chvíli. Pak zafunguje pufr a voda se ti vrátí na původní hodnoty. Rozpuštěné látky, které ovlivňují celkovou tvrdost (a tudíž i vodivost) jsi z vody neodstranil.
No vzdyt ano, chtel jsem proste udelat dve flasky (ze dvou prazskych lokalit, s tvrdosti 6 a 12) a ty kazdy den merit, treba tyden. Ale bylo mi receno, ze je to zbytecna snaha, ze takhle zjistim houby co se vubec deje, tak uz jsem pak ani nemel silu premlouvat, ze bych si neco pujcil...
bohužel ani tvrdost vody netvoří pouze Mg a Ca, ale spousta dalších věcí - chloridy, křemičitany, dusičnany atd.
to by jsi musel do vody nalít kyselinu, troška výluhu způsobí v akva klesání pH (dočasně) a klesání alkality (dočasně), aby jsi se dostal do bodu, ve kterém se ti začne zvyšovat vodivost, to už by jsi dávno zabil ryby
pokud budeš dělat ten pokus, tak zkus změřit vodu hned po přidání výluhu a pak po pár dnech znovu
No ja si chtel pujcit ten merak a bylo mi receno, ze se na to mam klidne vykaslaslat, pac kdyz ionty H vzajemne zamenim za ionty Ca a Mg, klidne bude voda mekci a zaroven i vodivejsi. Takze jsem od pokusu ustoupil.
zkus si změřit vodivost a zjistíš, že i po přidání výluhu je pořád stejná. Tzn. tvrdost vody taky zůstane stejná
Vodivost vodního roztoku nezpůsobují jen ionty Ca a Mg, které tvoří její tvrdost. Proto by bylo vhodnější měřit před a po aplikaci výluhu obsah těchto prvků (tvrdost), než vodivost.
Zkusit to mohu, zadny problem. Jen si dovolim jeste jeden link, je to trosku rozsypane, ale ledacos z toho videt je:
pmdd.mrp-cz.com/… tyhle stránky znám, každopádně zkus si změřit vodivost a zjistíš, že i po přidání výluhu je pořád stejná. Tzn. tvrdost vody taky zůstane stejná. Snížíš alkalitu - přechodně, pH - přechodně, ale tvrdost vody zůstane stejná
"Huminové kyseliny pracují na principu kationové výměny: uvolňují H+ kationty a na uvolněné místo v karboxylové skupině váží různé kationty vyskytující se ve vodě, z nichž nás zajímají zejména Ca2+ a Mg2+. Tím se rašelina stává velmi vítaným pomocníkem při přípravě měkké a kyselé vody."
Zdroj:
maniakva.sweb.cz/… Jenom bych lehounce připodotknul, že není tvrdost, jako tvrdost.
Staci mi si ho pujcit, kamarad je vyrabi
.
Přidat reakci
1 ...... [2] 4
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 8722x