Mandlovník mořský - listy
změkčuje vodu? To by mne docela zajímalo, jak může výluh z něčeho odstranit rozpuštěné soli z vody
Pořiď si konduktometr a zjistíš, že tvrdost vody je pořád stejná
A doplnim, ze kdo videl treba Ramirezky pri nepridavani techto veci a po jejich pridani, bude si o raselinovych a jinych extraktech myslet, ze jde o zazrak. Vybarveni, vitalita, narustajici tahanice mezi rybami... je to hodne znat. Akorat voda je pak jak slabsi caj. Ten rozdil mohu popsat z nedavna, kdy jsem se bal do leciva michat tyhle extrakty.
Jeste doplnim. Pouzivam obycejny Torben.
www.akvarista.cz/…
Na mou velikost akvarka je to vlastne skoro zadarmo. Do kazdeho meneneho kyble 10l pridavam 2.5ml Torbenu. Tim udrzuji jeho koncentraci.
A jeste musim doplnit jednu vec. Ono to nejen snizuje pH, ale i zmekcuje vodu. O tom se ale pise na mnoha mistech na webu, snadno najit. A tak kdyz si vezmu prikladem Prahu, akvarista nekde z Praha-Branik nepridavajici temer nic muze byt s Amazonkou (rybami) spokojen i tak, zatimco akvarista z Praha-Karlin bude vecne s necim zapasit a divit se, ze mu ani ruzne vyluhy nepomahaji. A proc? Protoze vodovodni voda v Braniku je jedna z nejmekcich vod v Praze (GH okolo 6), zatimco v Karline je GH skoro 15. A tohle je to, co by mel kazdy najit u sveho dodavatele vodovodni vody, aby vedel, co ma cekat...
Jistě že to k něčemu je. Je to přísun huminových látek a tříslovin, prostě přirozených podporovatelů dobrýho prostředí přispívajícího ke kondici ryb.
Já koupil na burze nějáké drobnější...ne takove pěkne
ale levněji... ale nějakou výraznou změnu jsem nezaznamenal, takže do akvarka vždycky hodím par dubových a jeden mandlovník
Zdravím, kamarád mi posílal, že by chtěl do akvária zkusit list Mandlovníku, konkrétně odsud (
link odstraněn redakcí) .. myslíte, že se tato investice nějak pozitivně vyplatí? Máte s tím zkušenosti? Jak moc to barví vodu atd?
Starší reakce
Zajimava otazka... nejsem si uplne stoprocentne jist, ale v Recku se mandlovnik morsky, o kterem je v tomto vlaknu rec temer nevyskytuje.. Dostavame se k tomu, proc je nekdy osemetne pouzivat ceske nazvy.
Nekdy se tomu, na cem rostou mandle, ktere davame do cukrovi rika taky mandlovnik. Kazdopadne to co roste casto ve stredomori je Amygdalus - mandlon, kterezto listy se do akvarek temer nepouzivaji. Je to drevina blizce pribuzna jabloni.
To, cehoz listy se davaji do akvarek roste prevazne v Jihovychodni Asii, je to Terminalia. Ta je pribuzna spise granatovemu jablku, fuchsii, nebo myrte.
Co udelat s plody mandlone ci mandlovniku (tady je to stejne pro oba druhy, neb oba maji tvrde derovite pecky). Lesnici a zahradkari tomu rikaji stratifikace (to bych googlil). Typu stratifikace je mnoho. U tech plodu s opravdu hrubym osemenim je asi nejlepsi a pro bezneho smrtelnika nejjednodussi hodit je na par mesicu do lednicky zabalene ve sterilnim vlhkem pisku.
Podpultova doplnujici - pokud bys z toho chtel mit mandle, tak bych to posleze naockoval ci narouboval. Tady na jizni Morave se mandle bezne pestuji po desitky let. Jsou jiz i odrudy zde vyslechtene.
Dobrý večer, nemáte někdo zkušenosti s odrostem této kytky ? Nasbíral jsem si v podovém řecku hromadu pecek, jak dlouho klíčí a není nutné nějaká předoperace před zasazením ?
Starší reakce
Já je nechávám v nádrži dokud se nerozpadnou a pak je prostě nahradím novými. Jsou dobrou alternativou pro rašelinné výluhy.
Starší reakce
To jistě. A nejen tam!
To abyste se bála u akvária i kýchnout nebo do něj strčit ruce.
Tak třeba pseudomonáda a nějaká clostridia by se tam našla.
Myslíte, že pod olší žijí nějací rybí parazité?
(Už toho nechám.
)
Tak pokud je nenatrhám ze stromu šišky), ale seberu pod stromem, tak myslím, že jistota je jistota.
Prostě bych nerada něco zatáhla do akvárka, takhle se mi povedlo s rostlinkou i přes dezinfekci přinést žábrohlísty. Teď, když jsem viděla tu pohromu u přítele v akvárku, jsem to nechtěla riskovat, nehledě na to, že na těch listech něco prostě je. Koupila jsem je na výstavě, mohli je mít uskladněné jakkoli. Jen mě zajímala možnost ošetření, pokud to nejde, tak to nejde, aplikovat a zkoušet to na dalších rybách nehodlám.
...Mimochodem, olšové šišky se spařují kvůli prazitům, nebo ne?...
Jaké společné parazity může mít olše a ryba (nebo krevetka)?!
Pokud máš obavy (zbytečné) že něco chytneš když to nespaříš tak si kup rašelinový výluh Torben za pár korun a účel to splní stejný, obsahuje huminy a třísloviny
Přírodniny, které chceme používat kvůli tříslovinám nespařovat! Pak to nemá vůbec smysl.
Tři kila? Já mám velký pytel za dvě kilča. Není to tak dlouho, co jsem ho testovala a žádná rybka KO. A to mám listy naházené u ryb, potěru pancíků, krevetek a ráčků. Nic jsem nespařovala, prostě jsem je tam hodila.
Hm, tak nic. Dávat je tam nebudu. Mandlovník jako jediný nespařovat. Tři kila v p... To byl zase kauf. Přítel je dal (upozorňuji že menší než doporučené množství)do akvárek a ryby dostaly nějakou šílenou plíseň a do tří dnů to pošlo až na jednu všechno. Tu jednu zachránila dvojitá dávka ESHY. Dívala jsem se na ty listy zblízka a něco na tom je. Potřebovala jsem trochu zabarvit vodu, rybky se mi schovávájí, protože jsem protrhala dost lekníny. No, nic, počkám holt, až akva opět zaroste. Mimochodem, olšové šišky se spařují kvůli prazitům, nebo ne?
Tím, čím jsou ty listy pro akvaristu zajímavé jsou třísloviny, které se vylučují pozvolna. Spařením se jednak některé z těch důležitých znehodnotí a navíc ten zbytek pak půjde ven zbytečně rychle.
Starší reakce
Jaké balení máš za 450? Já mám n burze 100gramovku za 195. Bohužel je to obrovské, asi to teďka rozdělím na menší.
Vypadá to tak.
Je to list mandlovníku mořského?
No já měl v ruce jen tyto Dennerle Catappa leaves 12 ks 279Kč
S tim bych asi prilis experimentu nedoporucoval, vrbova kura obsahuje dost "aspirinu" (nebezpecneho napr. pro kocky), lecive rostliny take nejsou na hrani (ani u cloveka). Urcite by slo namichat nejaky ten slaboucky "koktejl", ktery rybam prospeje, urcite mnoho slabouckych koktejlu rybam neuskodi, ale jak se do toho nekdo pusti s vyluhy z lecivek koncentrovanejsimi, videl bych jako vetsi moznost rybam ublizit, nez udelat dobre.
Mam mandlovníku taky pytel, za cenu tak nejak podobnou, urcite aspon na rok. Dubove listi u domu. Ale clovek rad experimentuje, a za ten orgasmus to stalo)
Pytel mandlovníkových listů mě stál asi 450Kč a mám ho rok.
No za ty prachy ten pocit musí být srovnatelný s orgasmem.
Pokud jde o barvu tak rašelina, olš. šišky a vlašský ořech postačí. Léčivé látky třeba obsahuje kůra bílé vrby, dubu atd. a nebo zkusit některé léčivé rostliny. Zkoušel jste už někdo léčivky?
Vyzkoušela jsem všechno - olšové šištičky, bukové a dubové listí, mandlovník drcený i sušený...
Jediný, co mi z toho všeho vychází je to, že krevetky mandlovníkový listy milují, olšový šišky nejsou špatný, ale málo barví a je z nich binec,pod dubovým listím se drží příšernýho detritu a špatně se odkaluje dno a musí ho tam být hodně.Mandlovníkový celý listy má Kalaba ve všech akvárkách s importovanýma sumcema - tudíž je k sumcům dávám taky a k potěru taky. Další věc je ta, že mi pomohl při přidání nových ryb k panamenskám - přestaly na nové ryby útočit - že by jim trošku zmátly čich??
Suma sumárum - nic exaktně doloženýho, ale dobrej pocit a rybám to minimálně neškodí.
Dokud někdo neudělá studii a prokazatelně nedokáže výhody toho či onoho můžeme se dohadovat donekonečna ...s tim suhlasim...-ale na co kupovat nieco co nam rastie pod "nosom" a "zadara" a este sa clovek aj pekne po lese preide...
Už jsme na to upozorňovali v časopisu Aquaristik v textu brněnského chovatele ing Libuse, kterému se podařil u nás určitě unikátní odchov A.molucensis
Našel jsem pěkné video jak si krevetky pošmakují na listu zmiňovaného mandlovníku:
www.dennerle.eu/… No to je ten můj často zmiňovaný empirismus, prostě mám pocit, že se ryby tváří lépe, než v tom či onom. Takže vlastně to důvod má.
A ma to nejaky racionalni duvod, ze pro kazde ryby jinak?
já dokonce používám všechny tři zdroje a to dokonce pro každé ryby jinak
No jo, ale co když je něco pozitivního navíc právě v dubových listech nebo v olšových šišticích. Dokud někdo neudělá studii a prokazatelně nedokáže výhody toho či onoho můžeme se dohadovat donekonečna
. Já sám používám mandlovníkové listy, ale ne proto že bych si myslel že jsou lepší , ale jen proto že mi vyhovují.
Srovnatelné určitě, ale co když je v mandlovníku něco pozitivního navíc?
To je pravda, ale to je spíše práce pro chemiky. Myslím, že v praxi budou účinky srovnatelné.
Srovnání ještě nikdo nedělal tak, aby to bylo seriozní srovnání. Ale o tom debata nebyla
Jinak to listí asi nejvíce táhne Easy fish - to pro ta srovnávání cen
...no ja sa tu nechcem hadat jedneho casu som pouzival BIO-LIF aj Dajana-Amazon...-a bol som spokojny -ma to svoj efekt aj ucinok - teraz si ale robim vyluh z jelsovych sisiek je to "zadara" a ucinok podobny...
Přesně tak. Dub a olše udělá takřka stejnou službu.
Je to jen exotičtější a dražší. Nikdo by asi moc nekupoval dubové listí, nebo olšové šištičky, když si je může nasbírat za rohem.
Také jsem slyšel že třísloviny nejsou to pravé ve velkých dávkách. Existuje nějaký důvod používat více mandlovníku než dubu nebo olše ? To se na mandlovníku urodí víc bakterek ?
Jenže výluh nejsou listy. Listy dodané navíc do vody uvolní příliš velké množství tříslovin. Možná jsem měl spíše napsat že voda byla spíše jako slabé překapávané kafe
. Teď kombinuji Torben a dva listy mandlovníku na 300 litrů vody. V mém případě patrně ideální dávkování.
Silent napsal: ...Voda byla jako silný čaj...
- to je u mě naprosto normální a jakpa si v tom labyrintky libujou... (nedávám sice listy, ale kupuju si výluh...)
Distribuuje je i fa Karel Rataj, otec a syn.
Zkuste porovnat cenu.
Díky jen jsou řezané a tudíž menší.
Tak jsem si nebyl jistý.
Přidat reakci
1 ...... ...... [3] 4
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 8722x