Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Mandlovník mořský - listy

 

NápovědaFórum » Nemoci » Léčení a léčiva 

Přejít na předchozí stránku 2 Přejít na další stránku   1  
Mandlovník mořský - listy
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   27.08.2018 09:38 Muž Papik [617] – Bordel z listu
Sice je to staré téma, ale snad někdo odpoví.

Zkusil jsem do akvária dát list mandlovníku mořského. Šneci ho ožírají, dokonce i neritinu jsem na něm viděl, ale je z něj hroznej bordýlek na dně. Mám ho odsávat nebo nechat, dokud se úplně nerozloží?
Nebo list do malého akvárka raději vůbec nedávat?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   15.08.2016 23:43 Muž ludvik [1082] Re: JirkaŠčobák
Dnes musí mít všechno datum spotřeby. Třeba i pytlík soli, která milióny let vydržela netknutá, ale po zabalení do papíru má dva roky.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   15.08.2016 18:01 R Muž romant [27987] Re: LuckyLjuk
Pokud nejsou nějak zasmrádlý, chycený plísní, nějaký zvířátka apod. tak bych to vůbec neřešil a používal. Chce to mít posléze až se rozdělá sáček uskladněný v suchu, aby nedocházelo k jevům mnou výše popsaným. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.08.2016 17:52 Muž Xpe [132] - LoricariidaeRe: JirkaŠčobák
Jejda, to už moc z nich nezbývá. potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.08.2016 00:47 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: LuckyLjuk
Asi 3/4 roku cpu do svých akvárií listy mandlovníku mořského koupené a rozbalené někdy okolo roku 2010 a nikdo si nestěžuje.
rybicky.net/fotogalerie.php…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.08.2016 23:04 Muž LuckyLjuk [18] - Rostliny
Dobrý den, mám doma listy Mandlovníku origo zabalené od Rataje, ale podle doby trvanlivosti na obale jsou už přes 2 roky prošlé. Jsou to suché listy, co s nimi může být? Můžu je použít?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2015 14:28 Žena Turbínka [2558] Re: cuba
Lepší dle mě dvoulitrová karanténa s nepodceněnou denní výměnou vody a třeba tím listem mandlovníku než společnost dvou mečovek ve 20 litrech, toť můj názor.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   07.08.2015 14:25 R Muž Silent [5949] Re: cuba
Ano, látky které se uvolňují z listů mandlovníku mohou působit protiplísňově a i antibakteriálně (při běžném dávkování nijak negativně neovlivní nitrifikační bakterie).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2015 14:22 Muž cuba [1] Re: Turbínka
Bohužel mečovky obchod zpět nechce, klidně mi vrátí peníze, ale rybky nechce (chování obchodu jsem napsal zde: rybicky.net/forum/59) a nemám je komu dát.

Moje otázka je jestli může ten mandlovník může působit jako prevence proti tomu zaplísnění? Přece ty mečovky nevyhodím na dvůr. Když se jim daří a i akva funguje už tři měsíce bez problémů. Akorát ten betťák no, můžu ho nechat v tý karanténě, ale . . . no budu přemýšlet.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2015 14:00 Žena Turbínka [2558] Re: cuba
Problém je v tom, že ve 20 l se dvěma špiničema první kategorie (kteří tam jen tak mimochodem nemají co dělat) se ti betta bude zaplísňovat pořád. Podmínky, podmínky - to je oč tu běží. Když ho tam k nim dáš, za měsíc budeš řešit stejný problém znovu a stále dokola. Jako ideální řešení bych viděla darování mečovek do vhodných podmínek či vrácení zpět do obchodu.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2015 13:44 Muž cuba [1] Re: Turbínka
no mám tam páreček mečovek. Ale ten 20l je jeho. Už tam s nima nějaký čas byl (asi měsíc), ale začal mít problém s tím zaplísněním. Které se v karanténě výměnami vody a solí krásně zahojilo. Tak teď nevím, chci ho mít zpátky v tý dvacetilitrový nádrži a mečovky nemám kam dát. Ty myslíš, že měl problém od těch mečovek? Tak to by mohl být ten mandlovník jako dobrá prevence? Potřebuju to nějak přežít do jara, pak začnu budovat nové velké asi 100l akva.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2015 12:56 Žena Turbínka [2558] Re: cuba
Jestli tím společenským akvárkem myslíš to, které máš v prezentaci s objemem 20 l a živorodkami, nechala bych chudáka raději v karanténě s tím listem hmm Nebo všechny ryby pryč a do té dvacky bettu :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2015 12:53 Muž cuba [1] Re: Maara
Jo a mam ho tam hodit. Mam přeléčené zaplísnění betťáka v karanténě a chci ho vrátit do společného akva. Tak to tam chci dát jako prevenci a mají to prý betty rádi. Na škodu to být nemůže?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   07.08.2015 12:49 Muž Maaara [95] Re: cuba
Hodit do vody, po namočení klesnou ke dnu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.08.2015 12:46 Muž cuba [1]
ahoj všem, koupil jsem listy. A nějak se tu nemůžu dočíst zda je tam mam hodit nebo přichytit?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2014 11:55 Muž predator3313 [831] - Hlavně bezobratlíRe: Kač
Ja mam akvarka 30-60l a davam vždycky 2-4 listy buku/dubu. :-D tak to bude tak ta pulka mandlovniku
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2014 10:25 Žena Kač [131] Re: Silent
Super, díky :) Raději pojedu pomalu, akva má sice 200 litrů, ale nechci to přehnat. Přidat list můžu vždycky :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2014 09:28 Muž mlynář [473] - CichlidyRe: Kač
Pokud je litráž toho akvária větší než 40 litrů, neudělá to vůbec nic. Vůbec je škoda takhle nalítnout reklamám. Mnohem víc účinku a užitku nadělají tady u nás zdarma nasbírané dobře profermentované loňské listy buku.... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2014 08:30 R Muž Silent [5949] Re: Kač
Já přidávám 1 list na 50-100 litrů podle druhů ryb a před vložením do akvárka listy pouze opláchnu od případného prachu a jinak nic.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2014 08:10 Žena Kač [131] – mandlovník
ahoj, moudří akvaristé,
koupila jsem si mandlovník, už se fakt těším, až ho přidám do akvárka. Ale není na tom nikde žádný návod. Z toho, co jsem tady četla tam dám raději jen půlku listu a uvidíme, co to udělá. Ale chci se zeptat, jestli je mám předtím opláchnout, nebo jsou už připraveny k použití? Zdají se mi takové zabordelené...
díky moc :-)
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2014 18:31 Muž predator3313 [831] - Hlavně bezobratlíRe: Bettasplendens
No tež jsem je tam nikde neviděl... časem na ně určo natrefíš :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.03.2014 18:17 Muž Bettasplendens [5] - LabyrintkyRe: predator3313
Nenašel jsem. Škoda, vyzkouším buk.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   15.03.2014 14:58 jamajcan Re: predator3313
Ovocné listí/jabloň,švestka/,prosté pesticidů,bych řadil na úroveň buku/dubu ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2014 14:30 Muž predator3313 [831] - Hlavně bezobratlíRe: Bettasplendens
Zítra na burze určitě nějáké budou.palec Sám jsem je tam kupoval dříve, tedka jsem spíš přesedlal na buk/dub co si sám zadarmo nasbírám :-D
Edit: Pokud si vzpomínám tak je mívá chlápek co je vzadu v pravo (z pohledu když tam vejdeš) :-D snad najdeš
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.03.2014 14:28 Muž Bettasplendens [5] - Labyrintky
Nevíte někdo, kde se dají v Ostravě sehnat tyto listy?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   08.06.2013 01:30 amrtin Re: Louka
Výluh?Klidně,jenom pozor na dávkování!Pokud to přeženeš,nechtěj vědět jak to akva dopadne!
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.06.2013 01:00 Muž Louka [49] Re: TatianaP
já to nechtěl převařit jen sem si myslel že to bude jak s čajem že to zaliji a nechám vylouhovat třeba do druhého dne.Jinak List sem už v akváriu měl a vydržel tam cca měsíc než se rozpadl za pomocí krevet a ostatních rybiček.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   05.06.2013 09:54 Žena TatianaP [77] - ŽivorodkyRe: Louka
,,a prečo to preboha chceš prevárať??veď listy sú v akváriu krásnou dekoráciou a aj potravou pre prisavníky,slimáky,či krevetky...a to sfarbenie vody je podľa mňa znesiteľné,hlavne,že rybkám to vyhovuje... ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.06.2013 18:43 - Re: Designer
Vyššie ph, rýchlejšie funguje pufračná schopnosť vody.Skôr sa vráti do pôvodných hodnôt.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.06.2013 18:15 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: grunda
No tak fajn. Rybam se to libi, jsou aktivni a krasne zbarvene, budu to do akvarka lit dal jak to delam a at si to funguje jak chce :) .
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   04.06.2013 17:29 Muž kofejn [963] Re: Louka
Fotka k příspěvku Můžeš, ale může to dopadnout takhle: rybicky.net/fotogalerie.php…
Já už to dělat nebudu. Už žádnou vařící vodu, jen nechám nasáknout šišky aby se ponořily a šup do akvárka. Musíš mít zkušenosti a vědět co děláš stydim .

EDIT: grunda byl rychlejší. :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   04.06.2013 17:20 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Louka
můžeš, ale opatrně. po částech, sleduj ryby.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   04.06.2013 17:20 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Designer
jediné co se stane bude, že snížíš pH a přechodnou tvrdost vody, na chvíli. Pak zafunguje pufr a voda se ti vrátí na původní hodnoty. Rozpuštěné látky, které ovlivňují celkovou tvrdost (a tudíž i vodivost) jsi z vody neodstranil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.06.2013 16:54 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: grunda
No vzdyt ano, chtel jsem proste udelat dve flasky (ze dvou prazskych lokalit, s tvrdosti 6 a 12) a ty kazdy den merit, treba tyden. Ale bylo mi receno, ze je to zbytecna snaha, ze takhle zjistim houby co se vubec deje, tak uz jsem pak ani nemel silu premlouvat, ze bych si neco pujcil...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.06.2013 16:54 Muž Louka [49]
Jen jeden takový dotaz?Když dám do hrnku třeba dva listy a nějakou olšovou šištičku a zaliji to vařící vodou tak ten výluh můžu nalít do akvária?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.06.2013 16:30 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Toník
bohužel ani tvrdost vody netvoří pouze Mg a Ca, ale spousta dalších věcí - chloridy, křemičitany, dusičnany atd.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.06.2013 16:08 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Designer
to by jsi musel do vody nalít kyselinu, troška výluhu způsobí v akva klesání pH (dočasně) a klesání alkality (dočasně), aby jsi se dostal do bodu, ve kterém se ti začne zvyšovat vodivost, to už by jsi dávno zabil ryby
pokud budeš dělat ten pokus, tak zkus změřit vodu hned po přidání výluhu a pak po pár dnech znovu
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.06.2013 15:18 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: Toník
No ja si chtel pujcit ten merak a bylo mi receno, ze se na to mam klidne vykaslaslat, pac kdyz ionty H vzajemne zamenim za ionty Ca a Mg, klidne bude voda mekci a zaroven i vodivejsi. Takze jsem od pokusu ustoupil.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.06.2013 15:09 Muž Toník [396] Re: grunda
zkus si změřit vodivost a zjistíš, že i po přidání výluhu je pořád stejná. Tzn. tvrdost vody taky zůstane stejná
Vodivost vodního roztoku nezpůsobují jen ionty Ca a Mg, které tvoří její tvrdost. Proto by bylo vhodnější měřit před a po aplikaci výluhu obsah těchto prvků (tvrdost), než vodivost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2013 15:16 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: grunda
Zkusit to mohu, zadny problem. Jen si dovolim jeste jeden link, je to trosku rozsypane, ale ledacos z toho videt je:
pmdd.mrp-cz.com/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   03.06.2013 15:14 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Designer
tyhle stránky znám, každopádně zkus si změřit vodivost a zjistíš, že i po přidání výluhu je pořád stejná. Tzn. tvrdost vody taky zůstane stejná. Snížíš alkalitu - přechodně, pH - přechodně, ale tvrdost vody zůstane stejná
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2013 15:09 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: grunda
"Huminové kyseliny pracují na principu kationové výměny: uvolňují H+ kationty a na uvolněné místo v karboxylové skupině váží různé kationty vyskytující se ve vodě, z nichž nás zajímají zejména Ca2+ a Mg2+. Tím se rašelina stává velmi vítaným pomocníkem při přípravě měkké a kyselé vody."

Zdroj: maniakva.sweb.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2013 15:08 R Muž romant [27987] Re: Designer
Jenom bych lehounce připodotknul, že není tvrdost, jako tvrdost. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2013 15:06 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: grunda
Staci mi si ho pujcit, kamarad je vyrabi ;-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2013 14:56 Muž grunda [1781] - CichlidyRe: Designer
změkčuje vodu? To by mne docela zajímalo, jak může výluh z něčeho odstranit rozpuštěné soli z vody ;-) Pořiď si konduktometr a zjistíš, že tvrdost vody je pořád stejná ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2013 14:27 Muž Designer [5695] - CichlidyRe: romant
A doplnim, ze kdo videl treba Ramirezky pri nepridavani techto veci a po jejich pridani, bude si o raselinovych a jinych extraktech myslet, ze jde o zazrak. Vybarveni, vitalita, narustajici tahanice mezi rybami... je to hodne znat. Akorat voda je pak jak slabsi caj. Ten rozdil mohu popsat z nedavna, kdy jsem se bal do leciva michat tyhle extrakty.

Jeste doplnim. Pouzivam obycejny Torben. www.akvarista.cz/…

Na mou velikost akvarka je to vlastne skoro zadarmo. Do kazdeho meneneho kyble 10l pridavam 2.5ml Torbenu. Tim udrzuji jeho koncentraci.

A jeste musim doplnit jednu vec. Ono to nejen snizuje pH, ale i zmekcuje vodu. O tom se ale pise na mnoha mistech na webu, snadno najit. A tak kdyz si vezmu prikladem Prahu, akvarista nekde z Praha-Branik nepridavajici temer nic muze byt s Amazonkou (rybami) spokojen i tak, zatimco akvarista z Praha-Karlin bude vecne s necim zapasit a divit se, ze mu ani ruzne vyluhy nepomahaji. A proc? Protoze vodovodni voda v Braniku je jedna z nejmekcich vod v Praze (GH okolo 6), zatimco v Karline je GH skoro 15. A tohle je to, co by mel kazdy najit u sveho dodavatele vodovodni vody, aby vedel, co ma cekat...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   03.06.2013 13:07 R Muž romant [27987] Re: Zab01
Jistě že to k něčemu je. Je to přísun huminových látek a tříslovin, prostě přirozených podporovatelů dobrýho prostředí přispívajícího ke kondici ryb. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2013 13:06 Muž predator3313 [831] - Hlavně bezobratlíRe: Zab01
:) Já koupil na burze nějáké drobnější...ne takove pěkne :-D ale levněji... ale nějakou výraznou změnu jsem nezaznamenal, takže do akvarka vždycky hodím par dubových a jeden mandlovník potlesk
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.06.2013 13:01 Muž Zab01 [62] - Raci, krabi, krevetky – Je to k něčemu?
Zdravím, kamarád mi posílal, že by chtěl do akvária zkusit list Mandlovníku, konkrétně odsud (link odstraněn redakcí) .. myslíte, že se tato investice nějak pozitivně vyplatí? Máte s tím zkušenosti? Jak moc to barví vodu atd? :)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   02.09.2011 08:35 Muž Chem [837] Re: Bak
Zajimava otazka... nejsem si uplne stoprocentne jist, ale v Recku se mandlovnik morsky, o kterem je v tomto vlaknu rec temer nevyskytuje.. Dostavame se k tomu, proc je nekdy osemetne pouzivat ceske nazvy.

Nekdy se tomu, na cem rostou mandle, ktere davame do cukrovi rika taky mandlovnik. Kazdopadne to co roste casto ve stredomori je Amygdalus - mandlon, kterezto listy se do akvarek temer nepouzivaji. Je to drevina blizce pribuzna jabloni.

To, cehoz listy se davaji do akvarek roste prevazne v Jihovychodni Asii, je to Terminalia. Ta je pribuzna spise granatovemu jablku, fuchsii, nebo myrte.

Co udelat s plody mandlone ci mandlovniku (tady je to stejne pro oba druhy, neb oba maji tvrde derovite pecky). Lesnici a zahradkari tomu rikaji stratifikace (to bych googlil). Typu stratifikace je mnoho. U tech plodu s opravdu hrubym osemenim je asi nejlepsi a pro bezneho smrtelnika nejjednodussi hodit je na par mesicu do lednicky zabalene ve sterilnim vlhkem pisku.

Podpultova doplnujici - pokud bys z toho chtel mit mandle, tak bych to posleze naockoval ci narouboval. Tady na jizni Morave se mandle bezne pestuji po desitky let. Jsou jiz i odrudy zde vyslechtene.

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... ...... [2] 3 4

Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 8604x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/11054-mandlovnik-morsky-listy?od=51