Bílý povlak
0 03.10.2012 21:29 exix – Bilý povlak na dně akvaria
Dobrý den,
Potřeboval bych poradit, založil jsem si nové 60 litrové akvarium (koupený set
www.svetzviratek.cz/…), nastavil jsem topítko na 26° zapl filtr a po 24h vysadil asi 10 kusů rostlinek (vallisneria corksrew) po týdnu se mi ale na dně na štěrku začal objěvovat bilý povlak skoro jako takové chomače, usadilo se mi to na dekoraci a při dotyku je to slizké. Pak jsem si všiml že konce rostlinek jsou hnědé. Chci se zeptat co jsem udělal špatně případně jak to napravit abych to případným vypuštěním ryb ( to jsem plánoval 14 dní od založení) ještě více nezhoršil.
viz fotky na rostlinách jdou vidět ty chomače, když jsem vidělával dekoraci tak se to rozvířilo po celém akvariu.
Prosím o radu
Starší reakce
tak díky
mám dotaz..mám 30 litrové akvárko,je v něm asi 15 měsíšních pancéřníčků,nefiltruju,voda má 24 stupňů,je tam topítko,za kytky jen valisnerky a několik kamených úkrytů,za dno je písek...na hladině se mi den co den dělá bílý povlak..nějaká blanka..rybám to asi nevadí a vždy to setřu..nijak to nesmrdí..nevíte někdo co to je?dík za odpověď
Starší reakce
Akvárium už je založené delší dobu a kořen taky není nový.. Jinak krunýřovec si ho bohužel nevšímá . Nechám ho teda tam a uvidíme co se stane
Už to tu bolo rozoberané x-krát.Povlak zmizne sám.Radi ho požierajú ancíky.Predpokladám,že je buď čerstvo založené akvárko alebo nový koreň.
0 11.03.2012 10:51 D@n!€L [74] - Labyrintky Ahoj
Potřeboval bych od vás poradit.. V jednom z mých akvárií (
rybicky.net/nadrze/12784 ) se udělal bílý povlak na kořenu a štěrku kolem něho. Když jsem ho odstranil kartáčkem před cca 2ma týdny, tak bylo všechno v pořádku, ale povlak se objevil zase. Dneska měním část vody a prostříhávám rostlinky, takže bych se povlaku rád zbavil - nejlépe tak jednou pro vždy.. Voda je stejná jako ve všech akváriích co doma máme.. V 1. ani 3. akváriu se neudělal žádný povlak. 1., 2. i 3. akvárium jsou zařízeny podobně (rybky, kořeny, stejný štěrk, krevetky, šneci, rostliny).
Nevíte, jak bych se mohl povlaku zbavit??
Děkuji za rady..
to né
ale jako že je malinkatej a mám tam zelenou řasu tak aby trochu povyrostl
ale přestěhuji ho k sousedovi do většího
Prosímtě, co to znamená mít ancíka na výkrm? Snad ho někdo neplánoval na talíř?
no zdědí ho kamarád...u mě byl na výkrm, ale nějak zůstal...no tak půjde na výlet k sousedovi no....
Ancík dovede vyprodukovat velký množství odpadu a i když je to prcek, tak v těch 10 litrech bude slušným znečišťovatelem a to že voda smrdí, je známkou nesprávný funkce dna. Ten prostor je velmi malej a tak to co se ve větších nádržích tzv. stratí, tady se hned projeví.
Dobře, zkusím to...ale beťáka krmím jen tak aby to snědl hned a nic nespadlo...a půl tablety jednou denně přece nemůže způsobit zahnívání dna???! A ten ancík ji vždy sežere...
Odkal dno, vyměň vodu a 3-4 dny nekrm vůbec ničím. Toho ancíka, byť maličkýho někomu daruj, to bude opravdu lepší. Po těch 4 dnech nekrmení krm jenom jednou denně jenom špetku, tak aby to beťák stihnul do 20 vteřin skonzumovat a na dno nic nepadalo.
Krmím dvakrát denně, ancík dostane půl tablety (je malý) a beťák vločky, nebo artemie...rozhodně nepřekrmuji!! už nejsem začátečník
filtr čistím, protože se zanáší a přestává tím pak průtok vody filtrem.....čistím ho jednou za 14 dní, nebo když přestává táhnout....budu ho asi muset vyměnit, ale měl by v pohodě utáhnout i 20 litrů, je do takto malých akvárií...ale přijde mi, že to neutáhne
Čištění filtru by mělo probíhat až po snížení průtoku na minimum. Takhle ničíš užitečné bakterie ještě před tím , než se stačily kloudně namnožit. Toho ancistruse dej pryč, i kdyby byl zatím malý.
Tak se to nedělá. Musíte najít ten důvod, protože po znovu založení se vám to může stát znovu.
No právě se divím, proč to, opravdu důkladně a do hloubky to dno čistím, právě proto, že to smrdí.....a nevím jestli by nebylo lepší zajet ho znovu...komplet vypláchnout
Z velkou pravděpodobností vám zahnívá (černá) dno. Chce to zajet v substrátu trochu více do hloubky.
0 08.03.2012 17:46 JaničkaN – Povlak na hladině
Zdravím akvaristi, mám 12 litrové akvárium s bettou a ancistrusem, je založené už přes 3 měsíce, jsou tam živé rostliny, topítko, filtr, kořen....topítko nastaveno na 26 stupňů, filtr puštěn naplno, víří hladinu, ale přesto je hladina pokrytá filmem, vypadá to jako mastnota....odkaluji 2x za 7 dní vzhledem k velkosti akvária, filtr peru pravidelně...při výměně vody cítím zápach, jako shnilá voda, ale NO3 i NO2 v pořádku, PH 7-7,5 vše v normě, ale přesto voda při odpouštění, odkalování smrdí až hnus, vzhledem k tomu, že tam jsou všehovšudy dvě ryby a nic víc, tak mi to přijde divné...mám založit znova? úplně? prolejt šutry, nebo co...fakt ta voda páchne, jak jí vypouštím
Starší reakce
A i proto bych řekl, že to není ani plíseň, ani nitrifikační bakterie. Pořád mám jako favorita nějaký druh sinice či jiného organismu.
Starší reakce
0 22.12.2011 22:26 Nobody –
Re: Lug Dát pryč aktivní uhlí z filtru bude jen dobře.Už je nejspíš jeho absorbční kapacita stejně naplněna.
No, když se vrátím ještě o kus zpět tak světlem to začalo. K jedný 15w zářivce sem přidal druhou, co začala dělat kryptokoryna si dokážete představit. Z toho sem vydedukoval, že víc větších kytek si bude stínit navzájem, tak sem dal hnojivo a tu rychle rostoucí kytku aby stínila............
časem mám v plánu si pořídit akvárium kolem 200l, ale potřebuji se do toho víc dostat. Tak to prostě zkouším. Jenom čtením to prostě nejde, univerzální návod neexistuje (jinak kniha Akvarijní rostliny od Ines Scheurmannové mi dost pomohla).
Momentálně plíseň zmizela kytky vypadají krásně (i kryptokoryna) a voda je jak křišťál, ale budu muset z filtru dát pryč aktivní uhlí, a možná ho nahradím rašelinou. To že se nějak zbarví voda a postupně se změní její hodnoty mi je jasný, ale co to přinese za komplikace to netuším.
Teď sem ale odběhl od tématu, za což se omlouvám. Až udělám pozadí aby bylo trochu k světu, tak sem vystavím prezentaci nádrže, kde budu mít spousty dalších dotazů.
Všem děkuji za rychlé a vstřícné odpovědi a akvaristice zdar
.
S tymi zasahmi treba opatrne. Z kazdej vacsej zmeny sa akvarko spamatava tyzdne, niekedy az mesiace. Ked mas v akva riasy, najprv proti nim treba skusit bojovat nastolenim biologickej rovnovahy a castou vymenou vody + odkalovanim. A hnojit zacat az po dlhsom case a opatrne (radsej menej a ak netestujes vodu, tak sa uplne vyhnut dusiku a hlavne fosforu) s ohladom na mnozstvo svetla. A ta plesen v tomto pripade zmizne sama.
PS: Plesne, ak nie su toxicke, byvaju uzitocne lebo pomahaju predpripravit zlozite organicke zluceniny pre mineralizacne bakterie, takze svojim sposobom pomahaju cistit akvarko.
Jo, máš pravdu. Jsem stále začátečník a tak zkouším různé věci. Před měsícem jsem zkoušel hnojit pmdd, a přehnojil : vyskytla se zelená řasa a asi rudocha. Hnojit jsem přestal a nasadil co2 (rudochy sem se bál víc). Vše krásně zezelenalo (i řasa). Do toho mi odešel filtr (který byl už nedostatečný), ale už mi přišel jiný(mnohem silnější (tetra ex 400)), tak sem ho tam dal. Vytáhl všechnu zelenou řasu (krom tý který se už nedá zbavit), na jeden den se vyskytl šedý zákal a poté zmizel.
Mám akva velké pouze 45l. Tak to je zřejmě odezva.................
Moj odhad (malo udajov): Je to plesen. Pricinou jej vyskytu je organicke znecistenie vody. Zdroj znecistenia musis najst sam - napr. uhynuty zivocich niekde v neprehladnej casti akvaria, velke mnozstvo rozkladajucich sa rastlin, zanedbanie odstranovania detritu, narusenie bakterialnej rovnovahy v akvariu liekmi alebo zmenou podmienok (toto sa napravi samo), dekoracie ako korene, listy, sisky atd...
mám tam jen nějaký šnečky a piskořky. Dnes jsem vysadil co2 a už se to neobjevilo. Zítra ho tam zase dám a uvidím.
Máš tam nějakého šneka nebo ancistruse? Myslím že by si pochutnali
vyskytlo se to během dne. Uvidím jak to bude vypadat zítra. Každopádně vám děkuji.
Podle mě to v té roztřikovací rampě jsou kolonie nitrifikčních bakterií, ničemu neškodící. Co je na dně o tom si myslím, že se jedná o nějakou plíseň a taktéž bych to neřešil, ale je to jenom můj názor. Prostě bych tomu dal čas.
ne je to to samí, jen se to ,,spojuje,, tam kde se to zachytává
jo, tak to je. A při rozjetí nového filtru jsem použil bakteriální startér (měl jsem ho vynechat).
Jinak to vypadá na dva odlišné organismy. Na těch prvních dvou fotkách bych to na sinici tipnul. Jak rychle se to šíří?
Na té poslední fotce netuším co to je.
Řekl bych, že to souvisí s činností toho filtru. Jakou to má strukturu, když se na to sáhne tak se to rozpadá a je to jako dlouho namočenej papír?
Proto jsem se ptal na ten zápach. Sinice je cítit. Ale toto se mi na sinici nepodobá. Já jí měl a je to trochu jiný "sliz".
Už jsi se díval na ten odkaz od TomV?
Výborně se tomu daří v rozstřikovací rampě. Může to být nějaký druh sinic? Vůbec nevím kde začít. Detail.
Tak bohužel, s tím Ti nedokáži pomoci.
Ne, ale mám trochu rýmu (tak třeba jo). Vypadá to přesně jako když se loupe kůže po úžehu.
Když to promneš mezi prsty a pak si přičichneš - je to cítit jako spařená tráva?
Zdravím všechny akvaristy, nedávno jsem zavedl do akvária Co2 (droždí+cukr+voda v petce), všechno bylo dobrý až dnes jse mi v akváriu objevil na kytkách takový bílí sliz podobný igelitový, slabý, rozcupovaný folii.
Nejdřív jsem myslel jestli něco nevyběhlo z flašky, mám ji umístěnou pod akvárkem a nepřevrátila se. Hadička je čistá, a nevypadá to, že by se nějaká tekutina dostala ven. Ráno bylo akvárko bez slizu a odpoledne ho tam je celkem dost.
Ještě musím napsat, že jsem v tu dobu vyměnil filtr za výkonnější a s aktivním uhlí.
Nevíte někdo prosím co se mi v akvárku přihodilo ?
Starší reakce
Díky za tip a odkaz, až budu mít čas, pročtu si to téma celý.
Lehké čeření je na nic, povlak je většinou homogenní nad proudem se otevře a za ním opět zavře.
Bude se podle mě jednat o tzv. slepou hladinu. Chtělo by to nastavit vytékající vodu z filtru tak, aby se ta hladina lehce čeřila, čímž se ten povlak bude narušovat a zároveň voda prokysličovat.
EDIT:
rybicky.net/forum/6671 Ahoj. Na hladině mám matný bílý povlak, není to mazlavý a ničemu to asi nevadí, ale nevypadá to moc dobře. Není to vůbec natolik tlustá vrstva, aby šla vidět i z boku, je to vidět jen v pohledu zeshora. Když do toho šáhnu (třeba prstem), utvoří se kolem něj velké kolo průzračné vody - ten povlak se hodně oddálí, ale za chvilku je povlak zase souvislý. Jinde, než na hladině nic takovýho nepozoruju a i když zvířím vodu, vrací se povlak ihned na hladinu.
Zkouším to odsát vždycky ubrouskem (abych nevířil vodu a ubrousek tu vodu z hladiny i s povlakem nasál), je to řešení tak na půl dne - za chvíli je povlak zase souvislý přes celé akvárium.
Slyšel jsem, že to můžou být vysrážený bílkoviny z rostlin - mám bahnatku, liliovníček, malokvětku, echinodoru major, kryptokorynu tropica a jávský mech. Obyvatelé - krevetky Red Cherry 7x, Čolek východní 2x. Rozměry akva jsou 50x25x25 (cca 30 litrů).
Nevím, jestli je to nějaký hrozný problém, ale nelíbí se mi to...
Rád bych problém vyfotil, ale abych pravdu řekl - neumím s foťákem..
Starší reakce
Podle fotky to vypadá dost zanedbaně. Jak je velká ta nádrž, jak bohatě zarostlá, kolik a jaké druhy ryb jsou tam. A proč jedeš bez filtrace? Edit: romant byl rychlejší
Nejsou k dispozici žádný informace o nádrži, ale máš v zaměření živorodky a jestli jsou i téhle nádrži živorodky a to jsou jak známo pěkný bordeláři a když se zanedbává údržba právě v podobě toho odkalování a výměn vody, tak je akvárko za nějakej čas v takovýmhle stavu. npátral bych po tom jestli jsou to bakterie ty či ony a chopil bych se hadice s odkalovacím zvonem a začal pravidelně měnit vodu. Účinná filtrace se v takovýchto nádržích taktéž velmi hodí.
Takže se to vytvořilo z toho bordelu ve dnu? Vyčištěním a výměnou vody by to mohlo zmizet? A nevíš jestli je to nějaká bakterie? Jestli třeba je pro ryby a rostliny škodlivá?
Co takhle zkusit občas odkalit to zaprasený dno a pravidelně jednou týdně vyměnit část(30% a klidně i více vody)?
Přidat reakci
1 ...... [5] 7
Zpět na obsah sekce Řasy • Zobrazeno 10937x