Dánio - nemoc
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
0 25.06.2007 21:09 j_j [18] holinky-hodinky obojí se natahuje?
GM. dánia nejsou zakázaný proto,že by je někdo vypustil do přírody a tam se rozmnožili,ale proto že jde o gen.mod.organismus,na které se vztahují přísnější měřítka...vždyt takový rak mramorový běžně chovaný v akváriích by byl 100x nebezpečnější,kdyby ho někdo vypustil než dánio a raka mramorového vám nikdo chovat nezakazuje. je dobře,že má EU takhle gen.mod.oraginsmy pod kontrolou,myslim že pěknejch přírodních rybek je dost
a je zbytečný chovat takovýhle "suprryby",který jsou (možná) rizikem.
0 25.06.2007 20:03 solem – žluté danio
Ono nerad bych citoval pana prezidenta protože v té otázce s ním zcela nesouhlasím, ale jsou věci kdy se s nebezpečím nedá nic dělat, protože počínaje raky, přes želvy a konče některými odolnými rybami je v péči vivaristů spousta potencionálně velmi invazních druhů (hodně kytky), ale zakázat akvaristiku a teraristiku nejde, omezení jen na místní druhy by záhy vedlo k totální devastaci a navíc je to píčovina jak mraky, takže je lepší bránit aspoň jejich "vylepšování".;)
Souhlasím, nejprve by bylo potřeba prokázat, že dánio takhle adaptabilní pravděpodobně není. Důležité je to slovo "pravděpodobně" - co se doopravdy stane, nikdo neví, ale můžeme tušit, že z milionu dánií v rybníku nepřežije ani jedno. Potom bych nic nenamítala proti povolení dánií u nás. Souhlasím s tou opatrností. V případu s dánii je ale absurdní, že nikoho by ani nenapadlo mít něco proti těm žlutým, i když u těch je riziko "zamoření" naší přírody asi stejný nebo vyšší. Zákon je zákon a duch zákona je jen duch.
jen ve zkratce,MY akvaristi sme tak blbi že si všechny ty ryby kupujem a tim podporujem ''vývoj'' těhle ''rybek''
pokud by si to nikdo nekoupil,nikdo s nima nedělá pokusy
0 25.06.2007 18:19 solem – GMO
Jinak abych odpověděl na dotaz jaký je rozdíl mezi šlechtěním nebo mutováním ozařováním, rozdíl je v tom že při GMO se vpraví do gemomu daného organismu gen z jiného, takže to dánio svítí protože produkuje stejný protein jako nějaké medůzy nebo co diky němuž svítí.;)Ono to by ho nemělo nijak moc zvýhodnit, ale dám hloupý příklad, vypustíš jich 100 do potoka, no a pár se jich adaptuje na naší zimu - bude několik mírných zim - pak se ukáže že spíš přitahují svícením planktoní korýše a jiné žrádlo než dravce a je průser na světě, máž tuny svítících rybiček po celé evropě.;) Utopie, ale podobně by to mohlo dopadnout, příroda je nevyzpytatelná.;)
0 25.06.2007 18:06 Vrubouš – akva
Citaze z
americkecichlidy.akva.cz
První kříženci tohoto typu se objevili už koncem devadesátých let minulého století a to v Taiwanu. Nejznámější varianta má červené tělo a tvar hlavy připomínající zobák. Červené zbarvení se často s věkem ztrácí a přechází do oranžové, růžové až žluté. Rozličných barevných variant bývá často docilováno vpichováním barviva pod kůži ryb nebo speciální kůrou, při níž je v chemické lázni rozložen ochranný sliz ryby, ta je pak nabarvena a následně koupána v roztoku, který naopak podporuje tvorbu slizu. Tyto praktiky jsou zvláště běžné v asijských pěstírnách. Další úžasnou specialitou jsou varianty nazvané Love Hearth parrot, což je ryba, které byla amputována ocasní ploutev.
Všechny tyto ryby jsou v důsledku nepřirozeného křížení značne zdeformované, což se týká i jejich vnitřních orgánů. V důsledku zdeformovaného plynového měchýře jsou tyto ryby poměrně nemotorné. Většina těchto ryb není schopna zavřít tlamku, protože mají zdeformovaný dolní pysk, což některým majitelům připadá rozkošné a roztomilé. Charakteristický tvar těchto ryb, s hlavou ve tvaru zobáku, je způsoben značnou deformací páteře.
V nádrži by měli být jen s mírnějšími rybami, neboť se nejsou schopny bránit před agresivnějšími cichlidami.
0 25.06.2007 17:30 Vrubouš – papousi
Blood Parrot cichlidam se i ruzne orezavaji ploutve,ruzne se jim je deformuji.To uz je primo tyrani zvirat.Na jednom zahranicnim foru jsem zase celt,ze s orezavanim ploutvi setkali i na vystave Zivorodych ryb.
0 25.06.2007 16:37 miro03 – To petrys
petrys prečo si myslíš že su papušáky týrané?vieš ty vobec ako sa papušáky množia?ja ti to laicky vysvetlím.Ty keby si sa,nechcem to nevhodne napísat,tak napíšem suložila s černochom,tak bi si tým bola týraná.Takto vznikaju aj kančíci papuščie dva rvozne druhy su v jednej nádrži a utvoria pár,ktorý má potomkov,sedliacky povedané,mulatov.Musím sa len smiat nad tým všetkým.Všetci vykrikuju demokracia a sloboda človeka a pritom len vymíšlaju ako okradnut človeka.Pokial to neohrozuje životné prostredie tak prečo niečo zakazovat,alebo je tu až taká humánnost voči zvieratám.To že su týrané deti to velakrát nikoho nezaujíma alebo nechce zaujímat,to bi mali riešit a nie špekulovat a stavat nezmyselnosti do popredia.To je moj názor či bude niekomu proti alebo suhlasit je mi fakt jedno,je to moj názor a za ním si stojím.Jedno viem určite že o chvílu ked to pojde takto dalej tak v akváriách nebude moct človek mat nič,lebo to bude týranie zvierat.Prajem ti vela uspechov v akvaristike i osobnom živote.
Mno já si myslím, že když může dostat povolení nějaký obilí, může ho dostat i dánio. Vydržíme to bez nich, to je pravda.
Nebyl by odkaz na tu diskuzi, nejak to nemuzu najit.
Jde mi o to, jak se umela genova modifikace lisi od "prirodni" genove modifikace vznikle krizenim. Koneckoncu existuji i ciste prirodni mutace vznikle ozarovanim. Jak se dokazuje, ktera modifikace vznikla "legalne" krizenim a vyberem, a ktera umelou nahradou, vpravenim genu?
Jinak filozoficky na to prilis nazor nemam, klonim se spis k zakazat vse, vcetne potravin atd. Podrobne rozepsani pro a proti by bylo na dlouhy prispevek a asi bourlivou diskuzi.
0 25.06.2007 14:50 solem – už je to tu zas.
0 25.06.2007 14:16 oldkiwinka pry se do paposcich cichlid pichaji injekce s ruznymy barvami.a to si myslim uz neni dobre jako pridavani a meneni genu.
Není na nich špatného nic. Jenže ten zákon zahrnuje všechny GMO. Takže to, že po nich inspekce jdou, není až takový překvápko. S tímto principem předběžné opatrnosti souhlasím. Divný je, proč by neměly dostat povolení - v naší přírodě udělat škody skoro nemůžou, protože v ní dlouhodobě nepřežijou. Navíc to vypadá, že jsou fakt stejný jako dánia, údajně méně životaschopná. Asi se nějaké firmě, která je dováží, zatím nevyplatí o to povolení žádat.
www.osel.cz/… Muze mi nekdo laicky vysvetlit, co je na tech rybach obecne spatneho? Proc jsou jine nez umele slechtene formy ruznych ryb (nebo rostlin), v prirode se nevyskytujicich?
Chapu, vznikly umelovou genovou modifikaci, vpravenim treba "genu cervenosti" do retezce. Jaky je ale rozdil proti vytvareni novych forem slechtenim a krizenim?
Prijde mi to proste jen jako urychlena forma vyvoje pro bohate panybohy, co nemaji moc casu
0 25.06.2007 13:47 LuXy ještě by to měly s pomerančema a papouchama udělat
ale to je nezajimá
0 25.06.2007 13:01 Vrubouš – GMO Dania
Starší reakce
0 29.05.2007 10:05 motýlek obecná rada: nekupovat v obchodě ... sehnat si dospělý pár, vytřít a vybrat si nejlepší - ostatní rozdat
... je to sice řešení na delší dobu, ale rozhodně se vyplatí ...
Starší reakce
PT nestraš. Přece ty genetický experimenty jsou úžasně prospěšný! Nechceš si třeba nechat geneticky upravit svoje děti? Co třeba jim píchnout do "genu pravdomluvnosti" nějaké to barvivo z medúzy? Když pak budou lhát, tak zezelenají a ty to poznáš. To by bylo úžasné ne? Je to pro dobrou věc, lhát se přece nemá, tak proč to nepovolit? Na nic jiného zcela jistě to mít vliv nebude.
0 03.04.2007 14:30 Page Pokud se jiným rybkám daří, tak asi bude opravdu problém v těch co kupuješ. Zkus je prostě koupit jinde. Jinak náchylnější jsou závojnaté, takže raději s normálními ploutvemi. Taky si dej pozor na růžovou formu, ty jsou geneticky modifikované.
0 02.04.2007 18:38 Grepík – Dánio pruhované
Milí kolegáčci, mám takový problémek. Moc se mi líbí dánio pruhované. Už dvakrát se mi stalo toto: koupila jsem si jich 8 - asi 2 týdny vše bezva - pak hubnutí a postupné vymírání. Kde dělám chybu? Díkec.
Starší reakce
0 30.01.2007 22:16 Maja – vypoulené oči
jelikož tady dost často čtu o záhadných nemocech našla jsem v knize Akvaristika od Franka možné vysvětlení pro začátečníky,samozřejmě zkušení akvaristé to znají,ale myslím,že neuškodí to tu napsat:...Část detritu ležícího na dně nebo hromadícího se v nevyčistěném filtru bez přístupu světla a kyslíku hydrolyzuje a postupně "neviditelně"otravuje celý vodní obsah akvária.Dusitany se vážou na červené barvivo ryb,ryby trpí chudokrevností,jsou malátné,někdy se u nich objevuje exoftamus(vystouplé oči)jako při infekční vodnatelnosti,často je napadají jinak neškodné plísně a baktérie vně i uvnitř těla,v tělní dutině se jim tvoří vodnatý exudát připomínající rovněž vodnatelnost a mnohé hynou zdánlivě bezdůvodně nebo na nezjistitelné onemocnění.Takovému konci může zabránitjedině pečlivá prevence,tj.pravidelné odkalování,částečná výměna staré vody a v přiměřeném množství počet ryb v ní chovaných...... Takže začátečníci věřte radám,co vám tady zkušení akvaristé radí,vědí o čem mluví.Tak ať se vám daří.
0 30.01.2007 22:16 Maja – vypoulené oči
jelikož tady dost často čtu o záhadných nemocech našla jsem v knize Akvaristika od Franka možné vysvětlení pro začátečníky,samozřejmě zkušení akvaristé to znají,ale myslím,že neuškodí to tu napsat:...Část detritu ležícího na dně nebo hromadícího se v nevyčistěném filtru bez přístupu světla a kyslíku hydrolyzuje a postupně "neviditelně"otravuje celý vodní obsah akvária.Dusitany se vážou na červené barvivo ryb,ryby trpí chudokrevností,jsou malátné,někdy se u nich objevuje exoftamus(vystouplé oči)jako při infekční vodnatelnosti,často je napadají jinak neškodné plísně a baktérie vně i uvnitř těla,v tělní dutině se jim tvoří vodnatý exudát připomínající rovněž vodnatelnost a mnohé hynou zdánlivě bezdůvodně nebo na nezjistitelné onemocnění.Takovému konci může zabránitjedině pečlivá prevence,tj.pravidelné odkalování,částečná výměna staré vody a v přiměřeném množství počet ryb v ní chovaných...... Takže začátečníci věřte radám,co vám tady zkušení akvaristé radí,vědí o čem mluví.Tak ať se vám daří.
0 29.01.2007 09:18 Tereza – Markovi
cyniku, pro takové na tomhle serveru snad ani není místo...
0 28.01.2007 16:16 Marek Počkej ještě dva dny a bude plavat břichem nahoru
0 27.01.2007 23:03 Jirka – karanténa
No ono jí ani tak nemá ožranou, jako spíš méně pohyblivou, ale po nákupu byla normální...
Když měla moje závojnatka užranou ploutev taky plavala na boku. Dej rybku do karantény, karanténu někam na méně frekventované místo, aby byla v klidu. Mojí rybce dorostla ploutev za cca měsíc. Do karantény jsem přidala trochu mal. zeleně jako prevenci proti plísni.
0 27.01.2007 22:50 Jirka – danio plave na boku
Už dva dny nám doma plave dánio na boku, asi to vypadá, že má špatnou jednu ploutvičku, ale nejsme si jistí. Občas plave normálně, např. když jsou ryby něčím vyrušené. Jinak je čilé plave v hejnu a žere jako ostatní. Ostatní rybky jsou jinak normální. Mám akvárium založené cca. 3 týdny. Prosím o radu.
Starší reakce
0 23.01.2007 20:26 Ed Taky se přikláním k vodnatelnosti.Nemá smysl čekat na zázrak.Bohužel je konec.
Mohlo by jít o vodnatelnost.Léčba je skoro bezvýznamná.
0 23.01.2007 16:14 Punt!k – Danio, vypoulené oči, rozevřená tlamka
Ahoj jedno Danio pruhované má vyboulené oči
a rozevřenou tlamku, moc neplave spíš se drží u dna... včera uhynuli 3 Neonky a jeden Pancéřníček, který měl stejné příznaky jako Danio, rozevřená tlamka, před úmrtím...
Budu vděčný za jakoukoli radu.
pH mám 7, teplota vody 25-26C, nádrž 112l odkalená udržovaná, 1x týdně výměna 25%vody, rostliny vesele rostou, filtrace Fluval 3plus, vzduchování zapnuto, Ryby: 2x Ancistrus, 12 Neonek, 7 Danio pruhované, 5 Pancéřníčků, 4 mladé Skaláry
Pls help
to Danio už umřelo
Pro přesnější a rychlejší určení nemoci a její příčiny je vhodné k dotazu přidat fotku.
Doplňující informace o akváriu, např. zda jde o zaběhlou nebo čerstvě založenou nádrž, něco o údržbě (jak často je měněna voda, čištěn filtr) také pomohou.
Přidat reakci
1 ...... ...... [9]
Zpět na obsah sekce Nemoci • Zobrazeno 7941x