Dubové listí do akvária
Chci se podělit o své zkušenosti s použitím dubového listí v nádržích s krevetkami a mikrorasborami.
Sbíral jsem dubové listí až teď na jaře, přímo z dubů, kde není žádná doprava. Nijak jsem ho neupravoval. V kanceláři jsem jej dal do nádrže jen tak, suché, doma jsem jej spařil vařící vodou. Spařené listí změklo a ihned klesalo ke dnu, nespařené den plavalo, než kleslo, a zachovalo si "suchý" tvar dost dlouhou dobu. Na nespařené listí se krevetky vrhly ihned a denně na něm hodovaly, přesto vydrželo mnohem déle než nespařené, na které začaly chodit hodovat až po několika dnech. Přisuzuji to tomu, že na tom nespařeném listí zůstakly zachovány mikroorganismy, které krevetkám chutnají, a začaly se vytvářet nové, kdežto na spařených byly tyto mikroorganismy zničeny a musely se teprve vytvořit. Naopak tkáň spařených listů změkla rychle, kdežto u nespařených měkla dlouho, proto listy samotné vydrží déle, když jsou nespařené.
To jsou tedy mé poznatky k dubovému listí. Nyní dávám listí nespařené a dávám ho celkem dost, 1-2 listy na 5 litrů. Krevetkám to vyhovuje, dubové listy milují stejně jako listy mandlovníku, jsou jen podstatně levnější. V současnosti přidávám i olšové šišky a chci zkusit i olšové a bukové listí, ale vyloženě z estetického hlediska, protože se mi zdá, že krevetkám je jedno, z jakého listu seškrabují oblíbené dobroty.
Vliv na kvalitu vody nepozoruji, týdně měním 25% vody.
Starší reakce
nevylíhly, byl to jejich 1. výtěr a sežrali to.
Na tom něco je. Já to teprve zkouším, uvidím, jak to bude fungovat. Ale musím říct, že doma na spařených listech mi krevetky neustále šmejdí a kutí něco těmi svými kartáčky, v práci na nespřené docela kašlou... tak nevím. Ale jak říkám, uvidím, co bude dál. Příště třeba zkuím jeden zpřený a jeden nespařený, ať mám srovnání
Je zajímavé, že první den to bylo přesně naopak. Na ty nespařené v práci si hned vlezly krevetky a šmejdily, doma na ně první den kašlaly. Ale teď po 4 dnech je to naopak. Zřejmě ty spařené už porůstají bakterie, protože jsou měkčí, kdežto u těch nespařených to bude možná trvat trošku dýl.
Mě se ramirézky vytřely na spařený dubový list už 2x, ale pokaždé jikry zplesnivěly. Tak jsem si říkala, že ty listy raději z vytíračky vydnám, protože se bojím, že ta plíseň může být způsobena tím dubovým listem. Vám se ty ramirézí jikry na listu vylíhly?
spařením z nich rychkeji vylouhuješ třísloviny a další látky, které za prvé barví vodu a jsou prospěšné a za druhé zničíš to "co je pro krevetky zajímavé". Já dávám nespařené do vytíračky úpro cichlidky a nemůžou si to vynachválit. Třeba ramirezky se mi v životě nevytřeli na spařený list, jen na přírodně louhovaný v akvarijní vodě o teplotě cca 27°C
Tak jsem včera přidal 3 listy do akvárka v kanceláři a 6 listů do 38 litrového Blau doma. V kanceláři jsem dal nespařené, plavaly po hladině, doma jsem je spařil - přivedl jsem vodu k varu, ponořil do ní listy a dal jsem hrnec na prkýnko schládnout. Když byla voda jak v akvárku, dal jsem listy do akva. Šly okamžitě ke dnu. Dnes v kanceláři už jsou listy také u dna. Je mezi nimi však velký rozdíl. Nespařené v kanceláři zůstaly tvrdé a jsou ve stejném tvaru, jak jsem je přinesl - různě pomačkané. Doma se mi listy při spařování vyrovnaly a změkly, jako by byly čerstvé. Tady v kanclu už na nich seděly krevetky a šmejdily nožičkama - zřejmě je na nich dost žrádýlka. Doma krevetky sedí pod listy a hrabou se v písku - využívají je jako úkryt, ale spařením se na nich zřejmě odstranilo vše, co tam bylo zajímavého pro krevetky. Uvidíme, jak se to bude dále vyvíjet a které dříve zmiznou.
Teď jsem si uvědomil, že tohle není správný postup. Měl jsem dát do obou akvárek vedle sebe listy spařené a nespařené a pak pozorovat a vyhodnocovat. Takhle to není zcela vědecky podloženo. No, hlavně aby to prospělo krevetkám
Prý to malounko zlepšuje kvalitu vody a přirozený vzhled akvárka, ale pro mne hlavně na nich prý rostou řasy, baktérie, houby a další mikroorganismy, které tak chutnají mým oblíbeným zvířátkům
A pokud chceš vědět více, v téhle diskusi je opravdu spousta zajímavých a často zcela protichůdných názorů. Nejsou protichůdné v tom jestli listí dávat, ale jak listí dávat
Tak jsem dal v kanclu jen tak suché, jak jsem ho natrhal, a doma dám za chvilku spařené. A protože jsem se nikde nedočetl kolik, tak dám přiměřeně - 3 malé lístky na 20 litrů vody.
Tak jsem hodně o listí četl, viděl jsem ho ve spoustě akvárek a hlavně krevetárek vyfocené, tak jsem zapomněl na poučky z mládí a přidal jsem taky tři listy do akvárka v kanceláři. Zatím si hezky plavou po hladině. Uvidím, za jak dlouho klesnou a co na ně krevetky. Pár lístků vezmu i domů
Starší reakce
Suché
hlasuju pro uz suche
0 11.05.2010 11:02 Pavel je možné dát do akva čerstvé dubové listí?? nebo lze v současnosti listí nasušit a pak ho tam dát? nebo je nutné přirozeně uschlé listí?
Starší reakce
hlavne po nejakem case na listech vyrustaji rasy, ktere krevetkam evidentne chutnaji a jsou pro ne dobrym obohacenim jidelnicku Spíš bakterie a houby.
Suche (spadane) dubove listi a stejne tak listi a sisky z olsi uvolnuji do vody huminove kyseliny, coz by melo pusobit dezinfekcne, nepatrne snizovat ph a tvrdost vody a hlavne po nejakem case na listech vyrustaji rasy, ktere krevetkam evidentne chutnaji a jsou pro ne dobrym obohacenim jidelnicku.
Tie listy by nemali byt zive, teraz mozes aj zo stromu az do jari.
Ja bych se nebala toho, ze v Praze v parku nekdo hnoji. Tak maximalne psici na prochazce
A pokud se opravdu bojite tezkych kovu apod, tak doporucuji vylet nekam kousek za Prahu, treba na Okor
vsude okolo jsou smisene lesy plne dubu. Pred 14ti dny jsem si tam nasbirala super-listy
a jeste jsme pozorovali raky v potoce... a o vikendu ma byt docela pekne pocasi
V prezentaci píšete, že hnojíte. Myslíte si, že v hnojivech nejsou těžké kovy? Nebo v krmivech? Myslím, že tak malá koncentrace co se dá v (na) listech do akvárka přinést je pro tak krátkodobý systém, jako je běžné akvárium, zanedbatelná.
Trochu se bojím, že když tu nasbírám listí, budou mít na sobě těžké kovy od aut. A asi bych nevěřila, že v parcích nehnojí.
Starší reakce
...plesne maju radi slimaci-"sneci"
- volakedy daaaavno som nieco liecil Penicilinom - hodil som tabletku a oni sa na nu vrhli
- potom som to musel rozpustat vo vode... - clovek ani neuveri kolko Penicilinu dokaze zozrat jeden slimak
V akváriu je plíseň, bakterie a různé houby na všem. Ale jen čas od času se to někde namnoží tak moc, že to vidí i oko. Nechal bych to být. Něco si na tom slupne.
"Obal bukvic" (číška) v akváriu vydrží hodně dlouho a listy jsou dekorativní.
pujdu na buk, ten muže byt v akva take ne?
Ano, to můžem.
Dobrá, ale abychom nemátli veřejnost, můžeme se snad shodnout na čepičkách žaludů
V poslední době je moderní prát místo v prášku jedněmi exotickými ořechy. Kaštany a žaludy u nás na tom nejsou o moc hůř=). Stačí se na podzim kouknout do kaluží nebo řek. Já bych je tam moc nedával. Neříkám že by to byla katastrofa (jak říkáte, máte ho v krevetkárku), ale proč přilejvat olej do ohně=).
V tom případě jsou mé žaludy v krevetkáriu poněkud nedomrlé či méněcené, když krevetkárium nedisponuje čepicí á la plzeňská dvanáctka?
Ty bych tam nedával (žaludy, kaštany, bukvice atd.). Obsahují saponiny a tak by na hladině mohlo být hodně pěny
.
Starší reakce
Samička snahu určitě nemá a samci je to asi raději jedno. List je dobře opevněný, ale jikry začínají stejně plesnivět.
A nemají snahu ten lístek s jikrami stěhovat po nádrži?
0 17.06.2009 13:17 marsz – Místo kamenů
Akarky zelené přišly na další využití. Klást jikry na polorozpadlé listy.
Starší reakce
zdravím, ja som pridal lístie asi pred troma dňami, - nazbierané..teraz na jar, v pohode sa dá nájsť opadané suché lístie, možno nie tak "čerstvé" ako na jeseň, ale pripadá mi dobré, pevné atď..
ps. iba som ho opláchol v teplej vode, v akváriu vyzerá podla mňa úplne skvelo ;)
Zelené obsahují chlorofil, a budou ve vodě zahnívat.
je rozdil jestli dam do akvarka zelene listy nebo hnede?? a proc se musi davat hnede listy?
S tím spařením se to nemusí přehánět. Stačí teplá voda z kohoutku na umytí a šup snimi rovnou do akvárka. Den dva se budou vznášet na hladině, ale pak stejně spadnou na dno.
Starší reakce
takze tohle listi je mi k nicemu ??mam nasbirat az to prez podzim
Já nasbírám přes zimu (to je sezóna) dubové listí a suché jej mám schované ve skříni. Když potřebuji dodat do akvárka, tak jej vezmu, namočím jej do sklenice na den až dva. List se pěkně nacucá vodou a po vložení do akvária rovnou klesne na dno. Nic nedezinfikuji. Pouze při sběru každý list prohlédnu, zda na něm není něco "podezřelého" - prostě když se mi nějaký list nelíbí, tak jej neberu. Listí je plný les, takže je z čeho vybírat.
A ja sem asi pred 1 tydnem staci to takle vyschli?a mam to dezinfikovat?
Krevetky mám také vybarvenější, dokud nebyklo listí, byly málo výrazné. Určitě jim to prospívá. Dávám 1 list na cca 10 litrů..
Hnědé dubové listí hodit do akvárka.
Kdyz sem ted nazbiral listi jak dlouho ho susit?
Bílé nebo černé fleky, možná bude i trochu cítit. V tomto ročním období bych je asi nesbíral, spíš bych se je snažil sehnat třeba na inzerát. Počkal bych si do podzimu, nasbíral do zásoby. Přeci jen jak vypadají po zimě? Ale nevím, více ať napíší zkušení...
aha,a ta plesen sa ako prejavuje?nejake blede flaky ze?
Já bych ho tam určitě nedával, tím bych alespoň určitě nic nezkazil. Pokazit se dá rychle, co potom s tím...
A ked ma znamky plesne....moze ist do akva?
Přidat reakci
1 ...... ...... [3] 4
Zpět na obsah sekce Dekorace a dno • Zobrazeno 16013x