Limnobium - pěstování, problém
Asi máš ve vodě méně dusíku než dříve a s tím kvetením to může být tak že když rostlina lépe roste nemusí být květy tolik vidět. Kdysi tu někdo psal že to kvetení a tvorba semen je v zhoršujících se podmínkách pud sebezáchovy.
Zdravím,
Od stěhování (cca. 6 měsíců) se mému limnobiu v akvárku daří dle mého názoru hůře (má žlutější listy, které častěji hnědnou a rozpadají se a rozrůstá se pomaleji), ale z nějakého důvodu začalo kvést, což mě mate, neb v předchozím bydlišti jsem je měla v akvárku už 2 roky, krásně zelené a rychle se množící, ale nikdy nekvetly. Zajímá mne tedy, zda si myslíte, že je možné, že zdánlivě horší podmínky vedou tyto rostlinky k tvorbě květů?
Starší reakce
Dusitany by měly být neměřitelné, dusičnany máš vysoké. Jenže ten test bude zřejmě dost nekvalitní. I u relativně chválených kapkových testů JBL jsou při měření zjišťovány odchylky.
Spolehnout se dá leda na laboratorní test.
Zkušenosti s Afrikou nemám, ale určitě bych uvažoval o sump filtru nebo přepážkou vevnitř a hodně velkým objemem filtrační hmoty. Za mě ty dva vnitřní filtry na Afriku nebudou stíhat. Bez častých výměn vody se neobejdeš. Taky by chtělo vědět jaká ti teče doma voda, případně používat vodu osmotickou - ale tady by poradit musel někdo zkušenější.
JBLProScan. Snažím se to rozchodit bez externího filtru. Mám uvnitř 2x Aquael TuroFilter 1000, vatu, pemzu. Nechci řešit vodu mimo akvárko...bojím se vytopení. Zatím to není 100% zajeto. Dám tomu ještě čas aby se rostlinky trochu vzpamatovaly po výměně akvária a hlavně dno je prostě problém, ten bílej písek to je dílo teda.
Ahoj, čím měříš vodu? Vzal bych do úvahy i možné odchylky měření, zvláště když už je to dost na hraně. Co posílit filtraci, větší objem filtrační hmoty.
Měřím teplotu vzduchu pod krytem, tak uvidíme. Zatím je tam 27 ale vypnul jsem 2 ze 3 světel a pomalu to pořád leze nahoru. Asi to bude kombinace všeho, vysoká teplota, navíc zářivky nesvítí do krajů kde se drží rostliny takže tam je spíše šero, hladina se docela hejbe takže kytky mnohdy jezdí všude, což jim taky asi nepřidává...no zkusím ještě jiný druh jestli to bude lepší. Plovuočky jsem chtěl na snížení NO3 které mám z vodovodu 30, a ktuálně je na 50 a v tom malawi písku se rostlinkám dole moc nevede, sice to roste ale bídně - tak jsem chtěl zkusit plovoučky...které nejdou vůbec. Byl jsem zvyklý na totálně zarostlé akva které jelo samo bez údržby klidně 2 měsíce a vše vpoho bez řas, bez problému. Teď odkaluju každej den ptže to na bílém písku je hodně vidět, navíc se to rozpadá do vody a všude to lítá..trochu se obávám že tohle prostě nepůjde. Zatím bojuju
otázka je jak dlouho mě tohle bude bavit a jak dlouho je to udržitelné vůbec... vyměnit 200 litrů vody týdně abych snížil NO3 z 50 na 40 to asi dělat dlouhodobě nechci.
Ahoj, Tvoje NO3 je na hranici únosného pro AQ, ale zrovna plovoučkám by to mělo vyhovovat. Já Limnobium nikdy dlouhodobě neudržel, vždycky se po čase rozpadlo a nijak zvlášť hermeticky utěsněné to nemám (po bocích jsou mezery). A to mám AQ zdrojovou brněnskou vodu skoro NO3=40.
Salvinia se jediná docela udrží, ale měl jsem zase problém s plísní na listech delší dobu. V posledních měsících mi ale parádně jede a lístky mají největší průměry, co jsem kdy měl - vysvětlit to taky nedokážu
Zkusil bych změřit vzdušnou teplotu pod LED trubicema, jestli se to skutečně tak přehřívá. Správná instalace s LED by měla mít chladič z venku pro odvod tepla, jinak prudce snižuješ životnost. Pokud ale omezíš intenzitu, negativně se to asi projeví na květeně v substrátu, tak že zvaž, jestli to stojí za to.
Nestříká na ni voda nebo nekape voda vysrážená z krytu? Plovoučky špatně snášejí vodu na listech. Taky nemají rády prudký pohyb hladiny, nejradši mají stojatou vodu.
Nikdy se nebude dařit všem rostlinám
Čau lidi, rostlinka se mi nedaří držet při životě. První várka se rozpadla, zhnědla a uhnila asi do 14 dnů. NO3 je v akva cca 40-50, teplota 26. Hnojim ,vše ostatni v akva žije, roste.CO2 taktez jede..jedine co umira je tato rostlina na hladině. Tak jediné co mě teď napadlo je teplota mezi krytem akva a hladinou. Akva je hodně dobře izolované od okolí právě krytem kde jsou 3x 17 led zářivky a docela to topí, takže tam asi bude poměrně tepleji než udávaných 28 co rostlina má ještě zvládnout. Zkusím svítit nějakou dobu jen jednu část světel...má někdo nějakou podobnou zkušenost ? Dnes mi dorazí druhá dávka rostlinek tak bych rád aby to přežilo
Starší reakce
Tak jsem to zkusil taky. A ty potvory plavou. Takže šly kytky pryč. Naštěstí mám více nádrží,a nejsou zasažené všechny. Takže mám odkud zatim brát kytky. Ale mi řekněte, třetí patro,podkrovní byt,ve městě,u hlavní silnice. Jen střešní okno. Větrání jen v noci. Potvory...
Tak uvidím jestli se vrátí.
To vypadá jako mšice. Nikdy jsem to ale u akvária neměl. Venku na leknínech každé léto. U akvária jsem se s tím nesetkal.
Našel jsem to pouze na limnobiu. Mám 4 druhy plovouček ale jen na téhle se to drží. Někdo zkušenost?
Starší reakce
Limnobium laevigatum mám na hladině akva a i v proudu vody krásně rostlo. Bohužel to snad nejvíc odneslo při 12 denní tmě a léčení. Akvárko je na tmavém místě. Nebylo tam ani denní světlo.
Uvidím, zda se ještě vzpamatuje. Vyskytla se tam nějaká plíseň či co.
Starší reakce
Radu jak to odnaučit okružáky nemám, ale plovoučku Salvinii si také nepořizuj, tu mi okružáci spásají ve velkém, zůstávají jen kořeny - přijde mi, že ji berou jako hlavní zdroj potravy když je k dispozici.
Ve šnekáriu mi Salvinii vyžrali už komplet a poté se okružáci pustili i do Mokřenky. Ze začátku jsem si říkal, co pořád na těch listech žerou, opticky tam žádné řasy nevidím. No už to vidím co tam žerou, už jsou od nich ty listy děravý jak cedník (na každém listu pracuje neúnávně několik okružáků)
Já už tomu nevěřím, že zdravou rostlinu nežerou, žerou!
to mě nenapadlo
a já myslel, že ty dužnaté listy jsou lákavé
zkusím poladit podmínky ve vodě
Spíš ti rostlina neroste a následně jí už poškozenou plži zbaští. Do zdravé rostliny se nepustí.
Měl bych dotaz, jde nějak odnaučit okružáky, aby pojídaly listy Limnobia?
Už jsem dvakrát dostal darem, a pokaždé do 3 týdnů, byly listy vykousané a žluté. Má někdo radu nebo už nemám tuto plovoučku pořizovat?
Starší reakce
Můžeš
Starší reakce
Ničeho se neboj,a šup tam s ní
Tak Limnobium bych vyzkoušel ale chlupaté rostliny radši ne.
Mal som podobné podmienky a možno aj 1cm hladina od krycích skiel a Limnobium v pohode rástlo...
Zdravím, potřeboval bych radu zkušených. Chtěl bych si pořídit Limnobium, ale nevím,jestli se jí bude líbit pod krycími skly, co mám na akváriu. Hladina vody je cca 3cm pod skly a dalších 15cm nad nimi LEDky. Má ji tam dát nebo zvolit jinou plovoucí rostlinu a nebo o nich vůbec neuvažovat? Skla dávat pryč nechci.
Dík za radu
Starší reakce
Ahoj.
Mám to taky a pozoruji to hlavně při vrcholu nastaveného cyklu osvětlení, to pak mají bublinky na sobě i listy ostatních rostlin a růžkatec je doslova plný bublinek.
I normalní rostliny bych řekl, že kromě bublinek na listech produkují bublinky i v kořenovém systému, čas od času jde bublinka i z písku, ale čistá, nezapáchající, ne z hnití.
A bublinky se tvoří skutečně proto, že je akvarijní voda aktuálně nasycena kyslíkem do té míry, že další rozpouštění není možné. Věřím, že několik hodin po zhasnutí se všechny rozpustí.
Mára
Jsem toho názoru, že ano. Já taky vidím odpoledne a navečer v řasách přesně pod LED panýlky řasy a o 10 cm dál už ne.
Aha, tahle varianta mě opravdu nenapadla. Konkrétně tato rostlina je přímo u skla, akvárium stojí naproti oknu a protože slunce už vstává z nízkého horizontu, když je hezky, svítí do akvária.
Takže jak při slunečním světle některé rostliny "řetízkují", tak Limnobium vypouští bublinky z kořenů, protože jinudy prostě nemůže. Chápu to správně?
Hrochy má pravdu. Bublinky obsahují kyslíkové molekuly, vzniklé fotosyntézou, které se z nějakého důvodu nerozpustily ve vodě. Třeba proto, že už je kyslíkem nasycená...
Zdravím,
já myslím, že ne. Dělal mi to v akváriu, kde pancéřníčci nebyli. Ani jiná podobná ryba. Je to podle mne spíše světlem.
Zdravím všechny,
v jiných akváriích se bublinky v kořenech Limnobia neobjevují. Moje teorie je, že to mají na svědomí pancéřníčci, kteří pořád bublají u hladiny.
Starší reakce
Uděláš si ze vzduchovací hadičky kruh, on plave na hladině a v něm můžeš plovoučky pěstovat.
Zdravím, nemáte prosím někdo nějakou vychytávku, jak udržet Limnobium jen v určité části nádrže? Něco co by nebylo moc vidět, ale hlavně aby se o to nepřerazila nějaká ryba.. Díky
Starší reakce
Pořád si to roste do vzduchu, mám ho teď ve všech akvárkách, ale dělá to jen v jednom (u živorodek). Zdá se, že brzy vykvete.
Starší reakce
Starší reakce
Starší reakce
Dávám slíbenou informaci jak se daří mému limnobiu,mladé rostlinky jsou šrafované,ale u starších rostlin se šrafování ztrácí
Zdá se mi že roste dobře za 14 dnů pokrylo téměř celou hladinu
Starší reakce
Zkus si zjistit jaké máš hodnoty vody co ti teče z kohoutku,Jirka Ščobák psal že je dost náročné na množství živin,ale asi nějaký jednoduchý recept typu vraž do toho nějakou kouzelnou vodičku a bude růst asi neexistuje,někdy prostě někde některé rostliny nerostou
To byl výstřel od boku
Kdybych věděla, že v akváriu chybí hořčík, tak ho přidám a neobtěžuju s dotazy na fóru. Jaké další informace, které nemám v prezentaci, by se hodily? Kytku můžu zkusit vyfotit z boku, aby byly vidět i kořeny, ale dnes už ne, už je krapet tma.
Třeba jsi na to kápla ale to by jsi musela dát více informací já konkrétně hořčík přidávám protože ho mám ve vodě málo
Kořeny jsou, ale krátké. Barva světlá. Listy nadále přirůstají, ale pomalu, a jsou takovéhle křivé. V zásadě nepotřebuji tu kytku zachraňovat (přišla dávka zdravých limnobií od Rataje), ale čekám, jestli náhodou nějaký zkušený akvarista nevykřikne něco jako "to je jasná známka nedostatku hořčíku!" nebo něco podobného, čímž by zachránil zbytek akvárka před blížící se pohromou.
Jaké má kořeny? Myslím četnost, barvu, a celkově vypadají zdravě?
Nevím,já bych tu mladou rostlinku utrhla a počkala bych co bude dělat dál
Ahoj, napadlo by někoho, proč má mladé limnobium tak bělavé a neduživé listy? Mateřská rostlina donesena z obchodu v bědném stavu, v akváriu se jí zvětšily a ztmavly listy a vymizelo čárkování, ale mladé vyhnala takhle krabaté a bíle tečkované. V akváriu je NO3 cca 20mg/l, PO4 cca 0,5mg/l, zbytek nevím. Hnojeno profitem.
Starší reakce
Tak dneska Limnobium rozkvetlo.
Nevím, neměřím hodnoty vody.
Možná, že je pistia maličko méně náročná na živiny, než limnobium.
Máš ji pěknou. Nic ti nehnije.
No mě nešli ani pod krycím sklem tak jsem ho sundal a změna žádná, nevím, ale mrzí mě to jelikož se mi plovoučky líbí.
Přidat reakci
[1] 2 3
Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 4718x