Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Nymphaea (leknín) - pěstování, druhy

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Druhy rostlin - pěstování 

Přejít na předchozí stránku 2 Přejít na další stránku   1  
Nymphaea (leknín) - pěstování, druhy
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2014 20:21 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: Kaira
Naprostý nesmysl. Záleží na odrůdě a podmínkách. I v malém jezírku dokáže vzrůstná odrůda v dobrém substrátu pokrýt celou plochu a listy klidně budou vyčuhovat přes okraj jezírka.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   02.05.2014 16:20 Žena Kaira [919] - LabyrintkyRe: Dimi
Šlechtěný leknín Ti v malém jezírku obrovský nenaroste. Mám v podobně velkém jezírku žlutý leknín Marliacea Chromatella a je to tak akorát. Záleží taky na tom, jestli by Ti vadilo, když zakryje skoro celou hladinu, což tedy zakryje. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2014 14:44 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Dimi
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2014 14:40 jamajcan Re: Dimi
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2014 13:33 Muž Svoboda777 [4] - Rostliny – Poráďte prosím
Ahoj, mám malé jezírko - 250litru, 50cm hloubka. Momentálně bez rostlin. Chtěl bych tam mít nějaký malý leknín nebo něco podobného. Zjistil jsem, ale že ty lekníny jsou obrovské. Existují nějaké menší trpasličí druhy leknínu? Koukal jsem na Plavín štítnatý nebo Stulík žlutý hodily by se ke mě do jezírka? Děkuji

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.07.2013 19:36 Muž LiborSprysl [9015] Re: taps10
Rybičky nejsou dobře krmeny...chybí jim zelené, tak si ho berou z lupení. Přidejte třena žabinec....(okřehek).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.07.2013 14:09 taps10 – rybičky žerou lekníny
Mám v zahradním jezírku karásky. Ty oždibují listy leknínů, tak, že už je listů velmi málo. Rybičky jsou dobře krmeny. Nevím co dělat. Prosím o radu. rozzureny

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2013 07:39 Muž Hanzi [15] Re: LiborSprysl
Leknín je v pohodě, ve sklepě je přes zimu 5-10 stupňů. Díky za reakce :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2013 04:55 Muž LiborSprysl [9015] Re: vaaclav
Ovšem to už také může být zhnilý...Není patrné kolik má tazatel ve sklepě...V pivovarském je10- 17, ve skalním 8...Při včerejších třiceti na slunci se jezírko bude ohřívat rychle. Vemte škopek s leknínem a začněte jej venčit...celý proces značně urychlíte...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.04.2013 20:33 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Hanzi
Zkušenost nemám ale do vody bych je dal až bude mít teplotu jako máš ve sklepě. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.04.2013 19:14 Muž Hanzi [15] Re: vaaclav
No právě že to je mini kultivar a bylo mi řečeno, na zimu vyndat, tak jsem se radši zeptal,nemám zkušenosti z mini lekníny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.04.2013 18:30 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Hanzi
Pokud nemáš nějaké speciality většinou jsou to mini lekníny kteří nesnesou zámraz tak bych je nevyndaval. Pokud tedy nevypouštíš vodu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.04.2013 18:24 Žena EditHa [91] - TetryRe: Hanzi
Já mám lekníny v asi metrovém jezírku, a vůbec je nevydělávám, jezírko přes zimu úplně promrzne a leknínům to vůbec nevadí, teď jen vyházím staré listy a vymením skoro všechnu vodu. Lekníny už jsou vidět jak se začínají nad kořeny rozbalovat. Kdyby někdo jeden velký chtěl, není problém. Mají velké růžové květy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.04.2013 18:24 Muž LiborSprysl [9015] Re: Poweres
Já také...teda lekníny zimuji v rybníce, ale ostatní kytky jsou venku už týden...
Edit: No mně teda už rostou víc než loni...jaro začalo o 17 dní později než loni , takže sprintují... :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 4   22.04.2013 17:43 Muž Poweres [59] - ŽivorodkyRe: Hanzi
Ja uz mam vsechny kytky ze sklepa davno venku
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.04.2013 17:37 Muž Hanzi [15] – Leknín na letní stanoviště
Mám dotaz na jezírkáře,kdy dáváte leknín na letní stanoviště v jezírku.Zimuji jej ve sklepě a už začal růst.Teplota v jezírku je zatím kolem pěti stupňů, nedávno jsem měnil vodu.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.11.2012 23:46 Pavel Re: Sungy7
Leknín v jezírku musí být vždy zatížen, jinak plave na hladině. Mně se osvědčilo pletivo na králíkárny do kterého vložím závaží a leknín zabalím. Asi dva roky vadržíte s 5 kg, než leknín vztlakem vyplave a nutno jej zredukovat. Jednou jsem zkusil leknín nechat bez zásahů 4 roky. Roztáhl listy na plochu asi 5x5m a zvedl dvacetikilogramové zavaží (má duté stonky a tím narůstá vztlak). Nakonec jsem ho musel z rybníčku tahat kladkostrojrm. Měl asi 150 kg.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.10.2012 22:12 PR0V0CATEUR
Já mám v jednom z akvárií, které má asi jenom 30 litrů dva kousky leknínu Tiger Lotus Red a musím říct, že se velmi pěkně vytáhly a kořeny se už taky natahují daleko od té cibulky nebo hlízy, či jak se to nazývá správně. Pomaličku uvažuju o tom, zkusit je rozmnožit, ale v tomto nemám žádnou praxi. Někde jsem četl, že mám oddělit rostlinku s kořeny od hlízy a ta pustí rostlinku novou, ale nevíte někdo jak získám hlízu další?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.10.2012 21:24 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: Sungy7
Lekníny časem tak zvětší svůj kořenový systém že ten dokáže vyplavat na hladinu. Takže, ořezat, zatížit a pár let zase vydrží. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.10.2012 20:00 S Muž invalida [3881] Re: Sungy7
Co zatížit? smich
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.10.2012 19:51 Muž Sungy7 [0] – Lekníny se nechtějí ponořit
Ahoj, naše jezírko přes léto úplně zarostlo lekníny. Dneska jsem proto asi po hodině vyndal trs sestávající zhruba z patnácti leknínů (z jednoho oddenku)a několik jsem jich odstříhal. Zbylé lekníny jsem hodil zpátky, ale nechtějí klesnou ke dnu (květináč ve spleti kořenů a oddenků vůbec není vidět, jestli tam vůbec je). Neví někdo co s tím?

Budu moc vděný za každou radu.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.04.2012 06:46 Muž LiborSprysl [9015] Re: FJ
Ono hodně záleží na velikosti akvária...že? smich ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2012 19:05 Muž Ad@m [1051] Re: FJ
www.akvarko.cz/…
Ak si na Akvarko.cz pomocou vzkazu Ti tento uživateľ určite poradí ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2012 18:57 FJ – do aqa
Dal by se použít nějaký leknín také do akvária?...
prosím Vás, napište mě názvy leknínů které se pro to hodí;);)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.08.2011 07:21 Těhňajs
Vadí leknínům využití Uv lampy v jezírku?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.07.2010 18:43 Usine Re: Těhňajs
Déšť listům nijak moc neublíží. Jezírko mám už dlouho ale tohle jsem ještě neviděl. Plži to určitě nejsou. Letos mám i mšice a ani ony listy nepoškozují.
www.lekniny-janelias.cz/… :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.07.2010 15:53 hans55 Re: Těhňajs
Kachny to zničí jinak, po nich časem zůstanou jen šťopky. Mám 500 l laminátovou nádrž zakopanou v zahradě, v ní 2 lekníny, spousty plovatek bahenních a všechnu možnou havěť co přiletí (potápníky, vodoměrky, larvy vážek a jiné co neznám. Žena je spokojená, že lekníny kvetou a já mám celé léto živé krmení(buchanky, dafnie - na jaře přinesu z rybníka).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.07.2010 21:52 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: Těhňajs
Zkuste si sehnat tohle: HŘÍBAL, V. Voda v zahradě a vodní rostliny. Praha :SNZ, 1985.
Je to sice stará kniha, ale mohla by Vám dát odpověď. palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.07.2010 21:46 Těhňajs Re: Pepan
take si myslim zeby to mohlo být od nějakého hmyzu.. a nebo od toho deště páč tady poslední dobou hodně a silně prší
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.07.2010 21:43 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: Usine
Ty by to natrhaly. Možná se mýlím, ale mi to připadá jako prožrané od nějakého hmyzu nebo plžů.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.07.2010 21:10 Usine Re: Těhňajs
A co třeba kachny, když ne ty divoké tak sousedovi mě je také takhle dokázaly zplundrovat. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.07.2010 21:10 Muž Lukasson [40] Re: Těhňajs
Může to způsobit i silnější déšt. Já už to na jezírku také spozoroval...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.07.2010 21:02 Těhňajs Re:
Jezero je založene od jara. Žádní plži ve vodě nejsou.Pochybuji že by to mohly udělat kroupy, letos tady žádné nepadaly.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.07.2010 20:38 Žena basa1313 [18] - ParmičkyRe: Těhňajs
ale plze co zeru listy...ja neviem ak ano odporucam lienov ;-) ja som v nasom videla jedneho slimaka a to to cistime 2x rocne cele
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.07.2010 20:37 Usine Re: Těhňajs
Lekníny ti letos zas až tak moc neporostou, začnou až příští sezónu. Já bych si také tipl na kroupy. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.07.2010 20:15 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: Těhňajs
Nemáte v jezírku přemnožené plže?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.07.2010 19:32 Žena basa1313 [18] - ParmičkyRe: Těhňajs
mne tie potrhane listy pridu ako keby od krupov alebo ako keby ich niekto manualne poskodi....neviem ci je to niaky parazit
ja mam lekna cisto v strku...niaky substrat proste nic a v poho rastu
a este jedna vec pokial mas jazierko krystalovo ciste tak potom nerastu vobec ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.07.2010 18:54 Těhňajs – Prolém s lekníny.
Fotka k příspěvku V jezírku mám 3 lekníny. Každý je v šedesáti litrové nádobě se speciálním substrátem pro lekníny aquaplants. Na jaře jsem přesazoval. Ale lekníny nějak nerostou podle mých představ. Asi se na listech usadili nějací paraziti. Prosím Vás o radu jak se těchto parazitů zbavit.
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   14.06.2010 18:03 Muž tom05 [0] - Jezírkové rybyRe: Jarik
To je málo minimálně tak 8 hodin.. ano
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.06.2010 18:23 Muž Jarik [105] - Jezírka a realizace jezírek
Staci venkovnim lekninum 5 hodin slunka??

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2009 22:40 Usine Re: ZAJA
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.08.2009 12:39 Muž ZAJA [0] - TetryRe: 0
nejak okolo toho bazlivce nemuzu nic najit... jak ho muzu z lekninu vypudit ? nemas nejake zkusenosti ?....zkusim jeste literaturu... snad neco najdu.... požírá mi to leknín tone :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.08.2009 09:32 0 Re: ZAJA
Může se jednat o Bázlivce leknínového , tak si o něm najdi info vyhledávačem. Z dalších škůdců likvidují vodní rostliny larvy vodních molů a obtížné jsou i specifické černé mšice. Tito tvorové se mi vyskytovali jen v nádržích bez ryb.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.08.2009 18:43 Muž ZAJA [0] - Tetry
jeste mam dotaz... posledni dny se mi na listech lekninu objevili nejaci brouci kteri ty listy zerou :( nevim co s tim nekde bylo napsany v knizce ze mam listy ostrihat tak sem je ostrihal ale jakmile vyroste novy list nad hladinu tak brouci sou tam znovu.. co proti tomu mam delat nevi nedko ?nechci zakladat novy topic proto to pisu sem ... diky za radu :)

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2009 14:36 tom05 Re: Miras
Fotka k příspěvku Já mám taky lekníny.Jednou jsem přines z jezírka leknín a v akváriu mi vydržel rok uhynul protože jsem mu neposkytl zimní klid.Jinak mám ho v akváriu se závojnatkama a karasema auž tak čtvrtý mi leknín odlomily od hlízy a hlíza pořád produkuje spoustu listů nevím proč...RE:Miras radši si kup tiger lotus a máš vyřešeno...Vidíš mám tři vedle sebe red,green,green... ano
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2009 12:38 Muž Miras [111] Re: xx
jo očistit ho nechám, mám jedno akva jako karanténu tak ho tam nějaký čas nechám a uvidím :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2009 11:59 xx Re: Miras
Hlavně ten leknín zbav všech živočichů, které má na sobě. Nemyslím jen šneky a podobně, ale hlavně pijavice. Těch se potom zbavit ve třístovce snad ani nejde.

Nevím jaké máš zkušenosti s lekníny, ale ty co mám na zahradě v jezírku už teď mají stonky listů dlouhé 1,5 metru, velikost listů skoro 40 cm a vyrážejí jim květy. Jak by se takový leknín choval v běžném akváriu s daleko vyšší teplotou než jakou má venku, si raději nechci ani představovat.

Když tak potom přidej fotky, až ti vyroste v akváriu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2009 11:23 JuraS Re: Miras
Však on byl plánován do 250 ky...(100*50*51), ale vážně uvažuji že ho tam nedám....
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   25.05.2009 10:54 Muž Miras [111] Re: Silent
jo tak to je jasný, prostřihávat to budu muset, hlavně ať se vůbec chytí ano

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Přejít na další

1 ...... ...... [2] 3

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 4764x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/10768-nymphaea-leknin-pestovani-druhy?od=51