Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Nymphaea (leknín) - pěstování, druhy

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny » Druhy rostlin - pěstování 

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Nymphaea (leknín) - pěstování, druhy
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2020 23:34 Muž Tojsouvěci [3590] - Kytky s čudlamaRe: martin386
Pravděpodobně: eagri.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2020 21:46 Muž vlka [3444] Re: martin386
Čauky, mrkni na video. Čas cca 4:15min...
czblog.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2020 20:33 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: martin386
Ve vodě je dost nebezpečné použít nějakou chemii. Asi bych ty listy hodně otrhal a to co zbude na pár dní potopil. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   31.07.2020 19:41 Muž martin386 [17] - Živorodky – Parazit na lekninu
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Zdravím, před pár dny se na lekninu objevil neznámý parazit. Začal pozirat listy lekninu velmi rychle.
Nevíte co by to mohlo být zac a jak se proti tomu bránit?
Diky
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2020 15:37 R Muž afc1886 [14682] Re: krkolomnypad
Moje zkušenost je taková, že když rostlinka jednou zjistí kde je hladina, tak už se pořád snaží cpát listy na hladinu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.04.2020 15:21 Muž krkolomnypad [1] – Leknín zastřihávání.
Fotka k příspěvku Ahojte. Nejsem příliš dobrý botanik, každopádně se mým leknínům daří. Jediné co bych chtěl u něj změnit je aby se držel více u dna. Moje lekníny se táhnou hooodně nahoru. k výšce 60 cm. jeden dokonce byl 60 cm a ještě se natáhl na hladině kdy mohl mít něco mezi 70 - 75 cm. Ale proč píšu. Pomůže mi sestříhání největších listů a ponechání pouze pár lisů které jsou níž? A pokud by začal růst nový list a přerostl stávající? tak opět sestřihnout? Případně kde stříhat. abych rostlince neublížil. Díky ahoj
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2020 11:05 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: zelenakapusta
Tak samozřejmě pokud se cokoliv z rostliny dostane blízko ke světlu tak se spálí. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2020 08:47 Žena zelenakapusta [1626] - TetryRe: vaclav
Zároveň se tím zlepší i prokysličení substrátu, takže z pohledu walstadovského akvária jsou hladinové listy vítané :-)
Pochopitelně jim nehodlám dovolit zaplnit celou hladinu, ale několik jich nechám. V každém případě je to velmi zajímavé.

Mám takovou otázku.
Když už se dejme tomu leknín rozhodne kvést, květ je samozřejmě poměrně vysoký, nehrozí, že by se eventuálně spálil o světlo?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2020 08:43 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: zelenakapusta
První listy jsou menší ale jak se rostlina dostane k CO2 tak se růst většinou zlepší. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   21.03.2020 08:36 Žena zelenakapusta [1626] - Tetry – List na hladině
Fotka k příspěvku Ahoj všem,

rozhodla jsem se pustit leknín na hladinu, první list je o polovinu menší než poslední list pod hladinou. Jsem zvědavá, jak to půjde dál.
Druhý leknín mám v úmyslu držet submerzně.
 
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2020 20:23 Žena zelenakapusta [1626] - TetryRe: vaclav
Lekníny jsou pro mě velká neznámá, takže cokoli se děje, je něco, co je nové.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2020 20:18 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: zelenakapusta
To máš možná pravdu ale pořád tu je čerpání živin okamžitě z hlízy. Měl jsem ale hlízu která začala rašit až s odstupem několika měsíců. Takže proč jedna rostlina roste a druhá ne je něco mezi nebem a zemí. Rataj to zkoušel i s geopatogenními zónami. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2020 19:40 Žena zelenakapusta [1626] - TetryRe: vaclav
Vzhledem k tomu, že se jedná o walstadovské akvárium je poměrně nepravděpodobné, že by substrát nebyl dostatečně výživný.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2020 19:34 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: zelenakapusta
Pokud substrát není dostatečně výživný rostlina roste z hlízy až jí vyčerpá může odejít, to se mě jednou v začátcích stalo. Takže je jasné kdo z těch dvou má výhodu. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2020 19:21 Žena zelenakapusta [1626] - Tetry – Došlo zde k zakrnění?
Fotka k příspěvku Mám ještě jednu otázku ohledně leknínů.
V akváriu mám lekníny dva ačkoli jsem koupila jedinou hlízu. Jak jsem uvedla ve svém deníku, při vyndávání rostlinky z košíčku se mi rostlinku podařilo utrhnout, ale protože už měla vlastní kořínky, zasadila jsem ji a hlízu zasadila o kousek vedle aniž bych doufala, že z toho něco bude.

Rostlinka, kterou jsem odtrhla od hlízy měla přibližně měsíc náskok, ale doslova obřích rozměrů dosáhla rostlina vyrostlá z hlízy zatímco ta první zůstala malinká, viz foto.
Za dlouhý úvod se omlouvám.
Mohlo dojít u malé rostlinky k zakrnění, které se zmiňuje v místním atlase? Nebo to ještě dožene?
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2020 17:13 Žena zelenakapusta [1626] - TetryRe: vaclav
Takže když už se dotýká spodní strany hladiny, je už pozdě nebo ještě akorát?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2020 17:10 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: zelenakapusta
Pokud ho chceš chovat jen pro okrasný list pod hladinou, nesmí zjistit kde hladina je jinak bude už tvořit jen hladinové listy. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   13.03.2020 16:59 Žena zelenakapusta [1626] - Tetry – Pustit listy na hladinu nebo ne?
Fotka k příspěvku Ahoj všem,

nejmladší list mého leknínu se už už rozvine na hladině. Je dobré mu to umožnit nebo mám list odstranit?
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2020 08:49 Muž RAP [1553] Re: zelenakapusta
U mne byla vždy hlíza.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.01.2020 07:49 Žena zelenakapusta [1626] - Tetry – Hlíza nebo rostlina?
Ahoj všem,

po výplatě si už konečně objednám vytoužený leknín. Narazila jsem ale na zádrhel, je lepší koupit hlízu nebo už rostlinku?
Rataj nabízí už vyrostlé rostlinky a rostlinná akvária hlízy.
Vyzkoušejte

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 5   17.11.2019 12:39 Muž 0 [1718] - Obecné.
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ty rostliny byly přes léto ve skleníku a fotky jsem, už dříve vložil do tématu o divokých živorodkách . Okružáci kanadští okusem listy poškozují.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   17.11.2019 12:11 Muž 0 [1718] - Obecné.Re: KuBvA
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Když je označení, jako leknín egyptský, tak doslova N.lotus var. Rubra:
rybicky.net/atlasrostlin/nymphaea_lotus

On ty ostře zubaté listy vytváří, když vyrůstají na a nad hladinu. Jinak platí to, co je uvedeno v atlasovém popisu.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2019 11:10 Muž KuBvA [40] Re: 0
0 napsal: Ty egyptské (červené) mi i teď stále vykvétají, ale musím je pro velikost zimovat v malých bazénkách. Mohu se zeptat co je to za krásný ostnatý druh ?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.11.2019 11:05 Muž smik [70] Re: zelenakapusta
Fotka k příspěvku U mě v pětistovce roste nějak takto. Ale je hodně variabilní. Z toho se rozpadne a není po něm vidu ani slechu. Dokonce jsem ho tam neměl tak rok a pak odněkud ze zasypané hlízy začal růst. Hodně záleží na hnojení. Podle hnojení má barvu a buď se drží víc u dna nebo leze nahoru.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2019 21:37 Muž 0 [1718] - Obecné.Re: zelenakapusta
Fotka k příspěvku Byl dotaz na kořeny. Tady jsou vidět, rostou ze spodu i z vrchu květináče.
Kořeny jsou delší, hrubší. Je jich u větších rostlin dost.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2019 17:31 Žena zelenakapusta [1626] - TetryRe: 0
To je nádhera palec
A jaké má kořeny? Hodně hluboké, husté?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 10   16.11.2019 17:22 Muž 0 [1718] - Obecné.Re: zelenakapusta
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku Ty egyptské (červené) mi i teď stále vykvétají, ale musím je pro velikost zimovat v malých bazénkách.
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2019 16:00 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: zelenakapusta
Vesměs to jsou stejně kříženci ale nejhezčí je ten červený. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2019 15:20 Žena zelenakapusta [1626] - TetryRe: vaclav
No já bych chtěla ten egyptský lotos.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2019 15:07 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: zelenakapusta
Také záleží z jakého kontinentu pochází. :-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2019 13:54 Žena zelenakapusta [1626] - TetryRe: NHKG
Všem děkuji za reakce, vypadá to, že leknín je velmi variabilní v tom, jak se "chová" v tom kterém akváriu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2019 13:39 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: zelenakapusta
Já bych už hlízu nekoupil. Velmi rychle z ní vyrostl obří leknín a zastínil celé 300l akvárium. Koupil jsem i cca 15cm vysoké rostliny s malinkou hlízou a ty u mě nerostly.
Zato jeden prodejce mi věnoval malinký leknín jen 5cm vysoký a ten pěkně rozrostl. Přitom se drží u dna a i se odnožemi rozmnožuje.
Takže za mě nula hlíz a shánět odnož. Ale pokud si to chceš ověřit, stav se do Hornbachu, tam mají levné velké hlízy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.11.2019 13:24 Muž Amatértom [514] - CichlidyRe: zelenakapusta
Já si koupil jednu hlízu. Krásně a hlavně rychle rostla. Po zhruba dvou měsících najednou začala stagnovat, listy opadaly a zůstala jen hlíza. Nyní opět zhruba po půl roce opět začala vyrábět jeden list za druhým.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2019 21:39 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: zelenakapusta
Dvě hlízy klidně. Přinejhorším budeš mít lekníny dva.
Z mé zkušenosti se jedná o dost dlouhověkou rostlinu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.11.2019 20:50 Žena zelenakapusta [1626] - Tetry – Kolik leknínů?
Ahoj, nevím, jestli jsem se trefila do tématu, ale zkusím to.
Už jsem se rozhodla, že si ten akvarijní leknín koupím, vypadá zajímavě a bude zajímavé ho otestovat v mých podmínkách.

Ráda bych se dověděla nějaké vaše zkušenosti s pěstováním Tiger Lotus, především by mě zajímalo, jestli je dobré koupit dvě hlízy, kdyby se třeba jedna neujala? A jak mohutné má kořeny? A když se mu bude dařit, je dlouhověký?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2017 13:11 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: visek
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.10.2017 09:31 Muž visek [75] - TetryRe: vaclav
jestli to pousti nejakej bordel.ty barevny jsou nadherne.daji se sehnat?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2017 18:25 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: visek
Tak nevím jak by měl zákal něco společného s ostříháním leknínů. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   01.10.2017 17:47 Muž visek [75] - Tetry
ja mam obycejne, akorat me stve ze kdyz je zastrihnu tak mam zakale akvarko
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2017 22:24 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: JirkaŠčobák
První fotka je moje a myslím si že to byl zrovna leknín z Asie ale pokud se ptáš na určitou rostlinu tak to ti nepovím a konkrétní zkušenost nemám. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2017 21:59 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez technikyRe: vaaclav
Děkuju! V akváriu šel jak? Nějaký rozdíl vůči klasickým akvarijním leknínům?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   29.09.2017 21:49 R Muž vaclav [14598] - Echinodory + stonkové rostlinyRe: JirkaŠčobák
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku Tak lekníny mám hlavně v jezírku a v akváriu jsem měl zatím jen jeden. Jinak pár fotek z Wroclawi bych měl. :-)
 
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.09.2017 21:42 Muž JirkaŠčobák [3233] - Rostliny, divoké živorodky, akvária bez techniky – Nymphaea red
Vaaclav (a ostatní): Máš nějaké zkušenosti s Nymphaea red? Víš o něm něco? Patří pod Nymphaea pubescens.

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.05.2014 02:27 Žena Kytka [2146]
Odkazy na články o výběru a pěstování leknínů:
abecedazahrady.dama.cz/…
abecedazahrady.dama.cz/…
abecedazahrady.dama.cz/…
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   04.05.2014 16:07 Muž LiborSprysl [9015] Re: Pepan
No čéčé, není to vůbec bonsai...jen roste pomaleji, ničím nestrádá, protože hnojí ryby...To je přece zcela totožné, jako v akváriu. Sázíme i normálně obrovské kytky do štěrku nějaké frakce a ony pozvolna rostou...tu více či méně. No a pak jsou ti šílenci, kteří do vody perou kdeco...no a podle toho to vypadá....Furt protrhávají, stříhají a neví co se špenátem...
Takže já bych to zase tak problematicky neviděl...
Jo a ty lekníny ani při skrz narskz promrznutí mně teda za osm let neodešly... ;-) ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2014 06:01 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: LiborSprysl
To je celkem logické, protože pokud ta kytka nemá živiny a dost prostoru na kořenový systém, zakrní. Protože ale lekníny pěstujeme proto, aby se rozvinuly v celé své kráse, pak nechápu, proč si do takového plivátka nepořídit raději menší odrůdu než trápit vzrůstná kultivar a dělat z něj vlastně leknínovou bonsai.

Edit: A leknínům ten mráz taky neprospěje a odejdou.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   04.05.2014 04:20 Muž LiborSprysl [9015] Re: Pepan
Mám celkem dobře ověřeno, že i vzrůstná odrůda, pokud se skutečně zasadí jen do kačírku a jen trochy substrátu - a nejlépe třeba ještě od uzavřené nádoby - roste velmi pomalu, kvete zcela normálně. Koneckonců zkušení jezírkáři vědí, že toto je řešení nejen u leknínů. I v malém jezírku... ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.05.2014 09:42 Žena Kaira [919] - LabyrintkyRe: Pepan
Nehodlám se s Tebou dohadovat. Napsala jsem svou zkušenost, takhle to dělám já a funguje to, teprve tedy jen asi 10 let. Chtěla bych vidět spoustu rybek ve 250l.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   03.05.2014 07:04 Muž Pepan [5043] - RostlinyRe: Kaira
Napsala jsi pitomost a teď ji ještě obhajuješ. Zkus mi vysvětlit, jak by asi vypadalo jezírko, kde by celou vodní plochu kryly listy leknínů. Jak by se majitel tohoto "skvostu" mohl návštěvě pochlubit, že se mu ve vodě prohání spousta zajímavých rybek a jiných živočichů? Pokud by sis o leknínech něco nastudovala, pak bys věděla, že leknín by měl pokrývat maximálně 1/4 vodní plochy, aby vynikla krása spojení rostliny s vodou a aby bylo vidět i to, co je pod ním. A jakékoliv zásahy do kytky formou řezání kořenového systému a stříhání listů mají za následek omezení a nebo zastavení tvorby květů, takže se tím vlastně připravujeme o to nejhezčí, čím nás tyto rostliny mohou potěšit. A věř mi že o leknínech přece jenom něco vím, protože první rostliny jsem si pořizoval v době, kdy Ty jsi ještě nebyla na světě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   02.05.2014 22:23 Žena Kaira [919] - LabyrintkyRe: Pepan
Vždyť jsem napsala, že hladinu zakryje. Pak stačí přebytečné listy občas ustřihnout, aby nebyla hladina pokrytá úplně.

+ Přidat reakci


Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] 3

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 4764x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/10768