Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Co dál s rostlinami

 

NápovědaFórum » Akvarijní rostliny  

Přejít na předchozí stránku 2 Žádná další stránka   1  
Co dál s rostlinami
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2010 17:26 Žena Melisa [2] Re: gigimasters
Měním část vody každý týden.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2010 12:50 Muž gigimasters [8] Re: Melisa
Ale pokud se rostlinám vyloženě nedaří a je slabé svícení tak pmmd je zárukou k rozvoji řas.
Nejlepe je měnit 1/4 či 1/3 vody jednou týdně.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   19.12.2010 12:49 Muž gigimasters [8] Re: Melisa
Bez prezentace nádrže nebo popisu jak probíhaly různé procesy ve vašem akva a napsání míry osvětlení na litr to půjde těžko. Soudit co se stalo..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   18.12.2010 21:33 Žena Melisa [2] – Co s poškozenými rostlinami?
Jsem ve fázi, že rostlinám se nedaří - vylaďujeme svícení, dnes jsem poprvé přidala PMDD - co ale teď s už poškozenými rostlinami? Nejškaredší listy jsem otrhala, ale co s těmi ne úplně hnusnými, ovšem žádná sláva - jsou jakoby posypané rzí, některé sežloutlé. Mám je tam nechat (předpokládám, že se asi nespraví, jen nově narostlé by měly být lepší) - nebo otrhat - ale aby mi tam nezůstaly holé klacíky... :-O

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2009 20:44 Žena Ambra [7] Re: glumča
Mně se Ludwigia rozvětvila pouze těsně pod zastřižením. A zajímalo by mě, jestli je potom lepší ji zastřihnout tak, že vlastně zkrátím podruhé původní rostlinu, nebo radějí ustřihnout pouze rozrostlý výrůstek?Co byste doporučili?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2009 18:41 Žena glumča [424] - LabyrintkyRe: martin111
Spodní část poroste taky.Třeba Ludwigia se rozvětví.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2009 18:26 Muž deathfoe [58] Re: DavidDizzer
Nejsi přece žádný začátčník a na tomto serveru se pohybuješ taky nějaký ten měsíc. Nevím co bych poradil, vyměň to dno, zasaď rostliny co tam chceš, nepřekrmuj, nepřerybňuj, kvalitně filtruj, pravidelně odkaluj a vyměňuj vodu a snad to vyjde.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2009 17:28 Muž pařa:) [2] – Rostliny
A když mi na rostlině (Ludwigia ovalifolia) z několika míst vyrostou další rostlinky tak jen zastřihnout a zasadit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2009 17:12 Muž Yirka [9118] Re: DavidDizzer
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2009 16:59 Muž DavidDizzer [26] Re: deathfoe
tak mi aji poraďte jak nejlépe rozjet AQ? ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2009 16:57 Muž deathfoe [58] Re: DavidDizzer
Jo asi tak nějak :).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2009 16:53 Muž DavidDizzer [26]
AHOj mám dotaz: budu měnit celé AQ. A když rostliny trochu zkrátím kořínky atd... Pak je dám do dna napustím AQ atd... Tak ze začátku se hnojit nemá že?? než se rostliny zakoření a tak nebudou to súpotřebovávat a udělá se řasa?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2009 13:01 Muž NHKG [3900] - HadohlavciRe: martin111
Spodní část poroste pravděpodobně na dvou místech: Těsně pod zastřižním a těsně u dna. Osobně nejprve rostlinu zastřihnu přibližně ve třetině výšky akvária, vršek zasadím a spodek nechám dorůst a příště při zkracování už tu bývalou spodní část vytáhnu i s kořeny a rozdělím na více rostlinek podle toho jak moc se rozrostla. Se stonkovkami je docela práce, ale zase rychle rostou palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2009 12:31 Muž DavidDizzer [26] Re: martin111
to jsem ještě nezkoušel, ale podle mne se chytí i konec ustřižené rostliny(jenom s stonkové)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   26.04.2009 12:22 Muž martin111 [0]
Tak jsem si pár článků o úpravě rostlin v akváriu. A ještě by mně zajímalo jaké máte zkušenosti a techniky zkracování stonkových rostlin. Jak na to rostliny reagují svým růstem? Když např.:Ludwigia repens, Limnophilla... zastříhnu v polovině a vrchní část zasadím,co zbylá spodní část...jak poroste dál?

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2009 22:50 Muž Horác [3942] Re: marrek
Co takhle nejdřív mrknout do seznamu témat? Opravdu si myslíš, že jsi první, kdo se na něco takového ptá?
rybicky.net/forum/p8
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2009 22:47 akar77 Re: marrek
Zde najdeš odpovědi na všechny tvoje otázky:
issuu.com/…
;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.04.2009 22:44 marrek – co dál z rostlinama
Co dál když akvarijní rpostliny dorostou k hladině?(limnophilla,hygrophila,rotala,ludwigia) kde se mají zastříhávat a co s ustříženou částí rostliny....

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2008 10:56 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Mobbydick
05.04.08 21:25:57 ...Tu chemii tam "liju" podle návodu, kterej udává výrobce...
06.04.08 07:39:48 ...možná je to i tím, že sám mám morální problém ty vodičky tam lít v kvantech, co doporučují výrobci...
Nechci vám kazit nedělní dopoledne, ale pokud mají i další vaše konstatování podobnou vypovídací hodnotu, nebude to jednoduché... hmm

Se světlem je to podle mne tak:
Jedna zářivka vám v případě anubiasů, kryptokorýn, hnědovky, některých echinodorů a dalších na světlo nenáročných rostlin bude stačit. Nízká náročnost těchto rostlin na světlo s sebou nese pomalou spotřebu živin. To úzce souvisí s následujícím odstavcem - mnoho živin + málo světla + pomalu rostoucí na světlo nenáročné rostliny = zaděláno na potíže, obvykle s řasami...
Máte-li v krytu větší počet trubic, můžete si zkusit dovolit pěstovat rostliny s vyšší rychlostí látkové výměny. Takové rostliny pak obecně potřebují i více živin.
Závěr si udělejte sám.
(Jestli jste skutečně přesvědčený, že "mají problémy hlavně rostliny na který světlo dopadá... Kupodivu ty co jsou víc ve stínu tyhle prodlémy nemají!", tak zkuste i těm problémovým rostlinkám světlo omezit. Třeba přistíněním plovoucími rostlinami. :-) )

Co se živin týče, existuje možnost, že některá živina je v nadbytku, takže blokuje příjem jiné nebo jiných. Navenek to pak vypadá, že rostliny strádají nedostatkem živin. Do toho začnete používat (v dobré víře) ty různé "serepatičky a vodičky" a situace se nelepší, naopak.
Zkuste to nějaký čas jen s výměnou vody bez přihnojování a uvidíte. ;-) :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   06.04.2008 07:39 Muž Mobbydick [4] Re: Sid
Tak díky, si teď připadám jako vůl, ale to je taky někdy potřeba. Jo a k těm " vodičkám" , budete se divit ale pomáhá to, i když ne stoprocentně. A možná je to i tím, že sám mám morální problém ty vodičky tam lít v kvantech, co doporučují výrobci
Ještě jedna podle mě podstatná záležitost, to akvárko stojí před oknem, a zadní tapeta je celkem průhledná. Takže se mi zdá že světla tam jde dost. Ale fakt je že jsem tento týden za akvem zatáhl žaluzku a začaly se mi tam objevovat ty fleky na anubiasech. Tak jsem žaluzku vytáhl zase nahoru a uvidím. Jo a problémy s řasou zatím nemám ;-)
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2008 22:25 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Mobbydick
...Problém je v tom že mám dekl uzpůsobenej na jednu zářivku...
To je skutečně problém - problém podobných setů. Kdybyste si prošel tuhle diskusi (nebo se dotázal na vhodnost takového setu) dříve, než jste jej pořídil, asi byste s jeho pořízením hodně váhal...
Někdo vám určitě pomůže zorientovat se, jak uvedený "světelný hendikep" pořešit. ;-)

...Tu chemii tam "liju" podle návodu, kterej udává výrobce a na doporučení majitele jedné akvaprodejny, který mi to doporučil...
A pomáhá to? Pokud ano, pak je vše O.K. Pokud ne, měl byste přemýšlet nad radami toho člověka a nejlépe - konzultovat je s někým, kdo není hmotně zainteresován na prodeji všech možných "vodiček" a "serepetiček". Třeba jako teď - s kolegy na akvawebu. :-)

...podle jedné dámy (která taky nějakej pátek prodává rybičky) se tyto rybky (co se živí na dně) do tohoto nepočítají...
Jak už napsal Johan - tyhle rybky (a veškeré živočichy v akva) je nutno započítat! ;-) Ony totiž taky vyměšují. :)
Na tu dámu pozor! Že umí prodat rybičky, nemusí nutně znamenat, že poradí dobře. ;-) :-)

Zkuste to nějaký čas praktikovat podle rad, které se vám dostávají tady. Blbost vám narozdíl od prodavače nebo prodavačky, kteří jsou "kingové" ve své prodejně, nikdo neporadí - tady je příliš mnoho vlčáků, kteří se navzájem hlídají! ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2008 21:38 Muž Mobbydick [4] Re: Johan
ale jasný, beru to. Jen ještě blbej dotaz, jakto že je flekatej anubias co je 10 cm pod hladinou a přímo pod zářivkou? A jak to že mají problémy hlavně rostliny na který světlo dopadá? Kupodivu ty co jsou víc ve stínu tyhle prodlémy nemají! Sorry jestli jsem tady napsal blbost,ale prostě uvažuju jednoduše, píšeš že rostliny trpí světlem, ale trpí hlavně ty rostliny v akvu, který ho mají relativně dost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2008 21:32 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: Mobbydick
Pokud myslíte, aby se vám tam vešli, tak asi ne, ale jinak by se počítat měli, protože spíš než o neprasknutí akva jde o zamezení moc vekého znečišťování vody. Takže musíte přihlédnout i k rybám které jsou na dně, tak i například ke šnekům atd.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2008 21:25 Muž Mobbydick [4] Re: Sid
nemám důvod nedělat něco co deklaruji, takže ano. Problém je v tom že mám dekl uzpůsobenej na jednu zářivku. Tu chemii tam " liju " podle návodu, kterej udává výrobce a na doporučení majitele jedné akvaprodejny, který mi to doporučil ( dělá rybky dýl než já a nemám důvod mu nevěřit), i když nenakupuju pouze u něj. Ale díky za radu, Larson už mi jednou poradil dobře.

a ještě jedna věc - pokud budu počítat 1 l na 1 cm ryby, tak přerybněno nemám ( pokud do toho nepočítám ryby co se živí na dně a podle jedné dámy ( která taky nějakej pátek prodává rybičky) se tyto rybky do tohoto nepočítají. A navíc opravdu týdně vyměním vodu , cca 25% nádrže.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2008 21:17 Muž Sid [6629] - RostlinyRe: Mobbydick
Souhlas s Lorssonem! :-)
Ještě bych trochu víc zdůraznil tuto jeho myšlenku:
Ja si myslim ze tam splasene lijes kde co, aniz by jsi zjistil co vlastne rostlinam chybi (pokud neco chybi)
Podle popisu máte hodně přerybněno, nemyslím si, že by bylo nutné a dokonce ani vhodné vodu ještě víc zatěžovat.
Zkuste vynechat veškerá hnojiva a začněte "hnojit" pouze čerstvou vodou. Věřím, že v prezentaci deklarovanou pravidelnou výměnu části vody skutečně praktikujete! ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2008 20:55 Lorsson Re: Mobbydick
v kazdem elektru, cena do 100 Kc a ucinnost na rostlinky lepsi. Chtej pozadovanou delku a pak udaj 830/840/865, 830 je hodne do zluta, 840 neutral a 865 studena bila. Vsechny info se tu daji najit, jen hledat ;-)
Hlavne ale neocekavej ze se ti ze dne na den rozrostou kytky tak ze ti zbori akvarium :-) . Opravdu by jsi mel mit minimalne 0.5w na litr vody. Ale uvidis casem, nejlepsi je vlastni zkusenost.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2008 20:48 Muž Mobbydick [4] Re: Lorsson
kde se to dá koupit?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2008 20:43 Lorsson Re: Mobbydick
Ja bych to tak udelal. Prostuduj si nektere odkazy tady, zadej treba do vyhledavace pridani zarivky nebo neco podobneho. Ja jsem zmenil kryt, pridal zarivky a za par hodin z rostlinek stoupaly bublinky kysliku, kdybych to nemel doma neveril bych tomu jak rychle zareagovaly. A rozhodne jim to prospelo. Takze to vazne zkus promyslet. A pokud se ti do toho nebude chtit alespon vymen tu Aqua Glo za levnejsi a lepsi zarivku rady 8xx.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2008 20:40 Muž Mobbydick [4] Re: Lorsson
A co radíš, dát na 54l 2 zářivky?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2008 20:37 Lorsson Re: Mobbydick
Mobbydick napsal: Tak nevím ale myslím si že o světle to nebude
ja myslim ze bude ;-) Anubias a vallisnerky tolik svetla nepotrebuji. A takovy kryt jak mas , jsem mel taky. Zjistil jsem ze to o svetle JE a ted uz je ve sklepe.
Vyzkoušejte
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2008 20:35 Muž Mobbydick [4] Re: Lorsson
No jo, jenže do deklu nacpu jen jednu zářivku 15 watt, a mám tam sun glo, na fotkách to vidět není, ale o světle to asi nebude, valiserie se rozmnožují jako blbé, ty anubiasy taky rozrůstaj jak z vody. Tak nevím ale myslím si že o světle to nebude
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2008 20:29 Lorsson Re: Mobbydick
Ja si myslim ze tam splasene lijes kde co, aniz by jsi zjistil co vlastne rostlinam chybi (pokud neco chybi) . Predevsim jim chybi poradne svetlo. Tim by jsi mel zacit ;-) . Nedivil bych se kdyby jsi jim jen prihorsil tim co tam lejes.. vseho s mirou hmm Vsiml jsem si toho anubiasu vpravo v popredi, povytahni ho trochu, koreny by nemely byt zahrabany cele v pisku no
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   05.04.2008 18:57 Muž Mobbydick [4]
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvkuFotka k příspěvku No potřeboval bych poradit taky, v akva mám rostliny už 3 měsíce, mám tvrdou vodu s vysokým ph cca 7,5 momentálně a mám problémy s rostlinami - sagitárka a echinodorus úplně ztrácejí listy mezi pletivem, na kryptocoryně se mi zas dělají měkké ( jako by plesnivé) plochy a na anubiasu tmavé fleky.
Používám od rataje bioflor - dávky podle návodu, předtím jsem používal molybden + ( ale zjistil jsem že ten chybývá při nízkém ph( já mám vysoké ), Fe+ ferum a teď jsem začal používat i mangan + ( zdá se mi že ten zabírá, ale asi bych ho tam musel nalít litr aby zabral jak má).
Jinak jsem se díval na rozbor vody vodáren ( sorry ale nejsem laboratoř, ph si zjistím to jo, ale na nic víc nemám testy) a hodnota železa která se doporučuje 0,2 - 0,4 je v mém případě 0,0cosi, čili velmi nízká, ale po nalití Ferum+ ( rataj ) se mi stav rostlin zdá ještě horrší, přikládám fotky a poraďte, za každou radu jsem vděčný. dík
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2008 22:37 Usine Re: XMartin
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2008 19:07 Muž XMartin [20] Re: deCORF.OBRAEN
jj dole jsou už 2 nové lístky... a toho acorusu je mi líto no :( v druhym akva mi jde...:) sice semtam nějaký ten lístek zežloutne ale jinak ok
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2008 18:50 deCORF OBRAEN Re: XMartin
Silent má pravdu ano mne tiež pár listov odhnilo a teraz už pekne rastú a majú aj nové listy potlesk .tak skús počkať a snáď sa ti to taktiež obnoví.na tej hornej ti bohužiaľ neviem poradiť :-(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2008 18:42 R Muž Silent [5949] Re: XMartin
Ten echináč ztratí patrně všechny staré listy protože v pěstírnách jsou pěstované emersně(nad vodou). Postupně přejde do submersní formy a trochu se změní velikost a tvar listů. Podívej se jestli neraší už nové listy. A ten Acorus se pro pěstování pod vodou nehodí. Sežrání piskořkou asi nezabráníš.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.03.2008 18:31 Muž XMartin [20] Re: Silent
:-O ten echináč hnije víc a víc... poradte někdo svítím´pořádd stejně..! A ten acorus mi zerou pískořky bylo jich na tom jedno listě asi 8 a udělaly z něěj uplně vlasy to je hrozne poradte:(
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2008 19:52 R Muž Silent [5949] Re: XMartin
Ta první je Acorus, což je bahenní rostlina. V akváriu moc neroste. A co se týče echináčů tak hnědnou emersní listy což je normální při přechodu do submersní formy.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2008 19:41 Muž Jurasek [137] Re: XMartin
Není ta spodní rostlinka nějaký acorus?
Tipoval bych buď špatné osvětlení, nebo nevhodné složení vody - pH, tvrdost, nebo obsah některých látek, možná železa.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   07.03.2008 19:29 Muž XMartin [20] – Co se snimi děje?
Fotka k příspěvkuFotka k příspěvku ahoj co se sněma děje ?? ´mam je sotva 14 dní a už hědnou a ta uzkolistá ma jeden líste upe jako vlasy natřepený a šedy co je to??
 

Starší reakce

 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   17.01.2008 00:11 Muž PT [89] Re: Nobody
K tem rostlinam - jenom muj postreh. Mel jsem kytky docasne plavat v nadrzi (vicemene jako klubko, jen jsem je tam hodil), kde zustaly cca 3 dny. Na nadrz jsem zhora svitil a ejhle! rostliny se docela pokroutily za svetlem, tak na to bacha :)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2008 21:42 Usine Re: tomaskupilik
Rostliny vyndej z košíčků a chce je nechat aspoň hodinu ve slabém roztoku hypermanganu, potom je opláchni a zasaď do akvária. I když budou hodně na těsno týden nebo i více vydrží v pohodě.
rybicky.net/rady/clanek/136 :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2008 20:22 Muž Dzira [38] - RostlinyRe: tomaskupilik
mne kamos vozí kytky od taty do Usti na byt, kdyz protrhava a to je jich vzdy kopec a trva to taky skoro tyden, nez je dam do akvarka u nas v prdelakove:). Z toho sou skoro tri dny v mikrot. pytlicich s vodou v igelitovy tasce, pak 4 dny v kybli s vodou nebo hozeny v odkladacce a uz pres dva roky s timto transportem nemam zadny problem. Jen je jasny, ze pak odpadnou mechanicky poskozeny listky, ale ty sou do mesice zpatky, kdyz se dari :-) Kytky neco musi vydrzet, jinak bychom v akvarkach meli ledatak umely :-D
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2008 20:14 Muž bunda [28] Re: tomaskupilik
Rostliny to určitě přečkají. V akvaristikách je mají také v košíčkách v akvárkách.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2008 20:11 Muž tomaskupilik [9] Re: Nobody
Asi to tak ale udělám a budu doufat že se nic nestane..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2008 20:07 Nobody Re: tomaskupilik
Myslím,že nanejvýš by to mohlo udělat něco s tím zaběhnutým,pokud tam máte více rybek-přehuštěno.
Rostlinky ten týden nebo dva vydrží v pohodě.
Jen abyste si s nimi nezanesl nějakou chorobu do již fungujícího akva. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2008 19:55 Muž tomaskupilik [9] Re: johan
A když je vložím i s košíčky do zaběhnutého akvárka (70L) na jeden týden? To by mělo být ok ne?! palec
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2008 19:53 Muž Johan [4945] - RostlinyRe: tomaskupilik
příště líp plánovat, ale když tam budou mít světlo a nebudou na sobě naplácaný, tak by to mohli přežít.. a trocha proudění vody určitě není na škodu (doporučuji)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   16.01.2008 19:47 Muž tomaskupilik [9] – Co s rostlinkama?
Chtěl bych se zeptat, zda rostlinky vydrží nějakou dobu v jiné nádobě a popřípadě ve které. Příklad-v pondělí mi přijdou rostlinky (a ne málo), kdežto nové akvárko až týden po nich. Nemáte s tímto případem někdo zkušenost?Nemyslím dlouhodobě,ale max na týden či dva :-(

+ Přidat reakci


Přejít na předchozí
Žádná další stránka

1 ...... [2]

Zpět na obsah sekce Akvarijní rostliny • Zobrazeno 4178x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - https://rybicky.net/forum/10713-Co-dal-s-rostlinami?od=51