Přihlaste se a využijte web naplno RYBICKY.NET »

Výpadek elektřiny

NápovědaFórum » Technika  

Akvaristik.eu

Žádná předchozí stránka 1 Přejít na další stránku   1  
Výpadek elektřiny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.08.2019 16:32 Žena Efka [92] Re: Dinecek
Tak tohle by mohlo být řešení :-)
Já odjížděla v sobotu do Chorvatska a v pondělí nešel 12 hod proud.
V pátek jsem vyčistila filtr a vyměnila část vody a nechala to osudu když jsem po 9 dnech přijela tak v akváriu bujela džungle a rybky byly spokojené ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.08.2019 16:24 Žena Dinecek [5] Re: Efka
Akvárium je v práci - tedy dva dny nepůjde proud v práci, dva dny tam nebudu. Zítra snad zjistím, odkdy dokdy proud nepůjde.

Zítra propláchnu filtr - vyměním těch pět litrů, další den zase atd. Tenhle způsob se mi minulý týden osvědčil - rybky byly v pořádku a zdálo se mi, že se jim to snad i líbí (přišly mi čilejší).

Ještě se zkusím podívat po nějakém záložním zdroji, protože v záloze vzduchovací motorek 12V mám :-) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.08.2019 16:13 Žena Efka [92] Re: Dinecek
Tak to shrneme proud nepůjde dva dny po sobě vypnou ho od ? Do ? Předpokládám že v té době budeš v práci ale večer budeš doma?
Pokud propláchneš filtr v kbelíku vody z akvária tak ničemu neublížíš
Jde o to,že po delší době,když se filtrační média neokysličují,může dojít k rozkladným procesům,jejichž produkty by mohly,kdyby se dostaly do akvária,zhoršit kvalitu vody
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.08.2019 15:12 Žena Dinecek [5] Re: afc1886
Do filtru jsem se dívala před týdnem, není zanesený. Průtok je v pořádku. Ale zkusím se na něj zase podívat a třeba ho propláchnu.

Úhyn ryb byl způsoben rozkolísáním PH při výměně většího množství vody a potom nitěnkami.

Edit: Neublížím rybkám, když filtr propláchnu? Myslím tím, zda zase nezpůsobím nějaký větší výkyv hodnot v akváriu? Filtr vždy peru ve vodě z akvária - jenom ho vymačkám a dám zpět. Už mám ze sebemenší změny docela nervy :-( .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.08.2019 15:12 Žena Dinecek [5] Re: Efka
Bohužel nemohl.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.08.2019 14:44 Žena Efka [92] Re: Dinecek
A ten kolega by ti to mohl zkontrolovat?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.08.2019 13:31 R Muž afc1886 [6250] Re: Dinecek
No u tebe to je podle mě trochu složitější, protože máš celkem často úhyn v akváriu. To samo o sobě už značí, že né všechno je úplně v pořádku . Do filtru jsi se dívala někdy ke konci května, jestli si to dobře pamatuji, tak za mě by nebylo od věci tam nakouknout. Neříkám, že ho musíš nutně propláchnout, ale aspoň bych tam koukl. ahoj
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.08.2019 13:18 Muž _ucx_ [48] - Symphysodon + CorydorasRe: slavko
Taková finta, jak udržet při výpadku proudu ve filtru živé bakterie, je u komorových filtrů nějaké malé 12V= čerpadélko

(například www.aliexpress.com/… )

běžící třeba z nějaké autobaterie, kterým se vytvoří obtok (voda pak cirkuluje jenom ve filtru, nemusí překonávat převýšení do akvária), aby alespoň trochu cirkulovala a nechá se to běžet přes něj. Případně se dá zapínat třeba vždy na dvě minuty, pak na tři minuty vypnout a tak dokola nějakým časovým spínačem. U komerčně prodávaných filtrů to takhle jednoduché samozřejmě není.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.08.2019 13:11 Žena Dinecek [5] Re: Efka
Jsem v podobné situaci - v době výpadku nebudu přítomna, takže nebudu ani moct zkontrolovat ryby. Mám kolegu - akvaristu, který nepoužívá žádný filtr, ani vzduchování a ryby mu žijí a jsou spokojené - gavůnci, čichavci, neonky, mřenky atd. Ale je to hodně veliké akvárium, které má skoro tři metry na délku :-D. Zase je pravda, že on nevzduchuje a nefiltruje vůbec.

Vyměním trošku vody v průběhu následujícího týdne. Na filtr sahat asi nemám? A snad se jim nic nestane. Odstávky proudu snad nejsou celých 48 hodin, ne?
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.08.2019 12:02 R Muž slavko [1650] - RostlinyRe: Planorbella
Ja si to pamätám tak, že cca po štyroch hodinách bez kyslíka (cirkulácie) baktérie vo filtri hynú, ale "obnoviteľne". Nie že by potom ožili, ale nehynú všetky, takže obnova kolónie je relatívne rýchla. Po 24 hynú komplet, takže je nutný jeho opätovný zábeh.

Problém je, že tieto informácie sú z čističiek odpadových vôd. Akvárko je trochu iné, najmä v tom, že aktívne baktérie nie sú výhradne vo filtri, ale prakticky na všetkých povrchoch akvária, takže obnova baktérií vo filtri bude oveľa rýchlejšia a ani po 24 hod nemusí byť výsledok katastrofický. Ale v skutočnosti asi nikto nevie, čo sa stane a všetko závisí od konkrétnej osádky a akvárka.

Výmena vody v akvárku určite neuškodí, zato čistenie filtra (aj šetrné) po výpadku, podľa mňa, situáciu ešte zhorší...
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   11.08.2019 10:24 Muž Planorbella [559] Re: Wanderer
A nemá se náhodou vyčistit filtr zase před spuštěním? Souhlasím s Efkou, protože si matně vzpomínám, že po vypnutí filtru velké množství bakterií uhyne a po opětovném spuštění by to mohlo s akváriem "zahýbat".
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   11.08.2019 06:54 Muž Wanderer [1551] - Skaláry - nejkrásnější ryby.Re: Dinecek
Zarostlé to máš dost, rybiček málo, troufám si tvrdit, že to akvárium vůbec nepozná. Maximálně bych řešil výměnu vody (pokud nebude kvalita vody v řadu ovlivněná odstávkou el.).
Ale u takhle zarostlého akvária buď bez obav. Ty dva dny nekrm a sleduj ryby, kdyby bylo něco špatně.
Rozhodně bych nijak nevrtal do zaběhlého fungujícího filtru.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.08.2019 19:03 Muž visek [48] - Tetry
ja mam moturek na 2 baterie.vydrzi 4,5 hodiny
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   10.08.2019 17:40 Muž vlka [372] Re: Dinecek
...nedělej si žádné starosti...nikdy to nejsou dva dny v kuse...vše přežije...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   10.08.2019 15:17 Muž Passenger77 [125] - RostlinyRe: Dinecek
Ahoj, myslím, že 2x dny není tolik a dá se vždycky po 24h vyměnit část vody nejhůře...pokud začnou třeba lapat vzduch u hladiny...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   09.08.2019 00:06 Žena Efka [92] Re: Dinecek
Něco podobného jsem tady řešila před 14 dny,ale já v době ohlášené odstávky byla v zahraničí na dovolené
Před odjezdem jsem důkladně vyčistila filtr a vyměnila část vody všechno přežilo :-)
V tvém případě bych asi vypnula filtr a před opětovným zapnutim ho propláchla a vyměnila asi 10 l vody
A druhý den to samé
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   08.08.2019 23:49 Žena Dinecek [5] – Odstávka elektřiny
Ahoj, prosím o radu: ohlásili u nás dvoudenní odstávku elektřiny. Snad údajně každý den večer elektřinu pustí. Myslíte, že to neohrozí rybičky? Mám 180 litrové akvárium založené letos v únoru. Akvárium je docela dost zarostlé a jsou tam 4 mřenky nádherné a 5 otíků.

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.06.2019 20:23 Muž Džouzif [25] Re: Pitrska
Osobně bych se toho nebál. Akvárko je dost velké, snad i správně zaběhnuté a rybičky nejsou takový prasáci. Hlavní je ten záběh. Kdyby lapali po dechu, pak bych přistoupil k výměně části vody, ale jinak bych se tím nestresoval během prvních 24 hodin. Nevím co máte za vodu, ale nenechávám ji odstávat ani při menším objemu (není jak a rybám to očividně zas tak nevadí).
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.06.2019 20:07 Žena Pitrska [0] Re: RAP
Nj,ale nemám ji připravenou a odstatou? A hlavně sem vodu vyměňovala včera
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   15.06.2019 19:51 Muž RAP [224] Re: Pitrska
Záleží na době vypnutí, ale pro jistotu stačí vyměnit část vody. ;-)
Reklama
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   15.06.2019 19:36 Žena Pitrska [0]
Nevím,v jakém tematu se přímo zeptat.ale zrovna máme bouřky,A párkrát uz blikalo světlo.co kdYž vypnou proud?co s rybami?protože tím pádem nepůjde filtrace

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 3   30.05.2019 13:21 Muž Jarry [845] Re: KaGaOri
Ničeho se neboj, nestane se nic. Externí filtr je tlakový, voda se zastaví, po naskočení čerpadla zase začne proudit:-)

Vše nech tak, jak je to za běžného provozu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   30.05.2019 12:41 Žena KaGaOri [16] – výpadek proudu x technika
Ahoj lidi, elektrikáři nám ohlásili cca osmihodinovou odstávku elektřiny (možná kratší, jak skončí práci). O osazenstvo akvária se nebojím (zatím jen šneci + rostliny), ale přemýšlím co s technikou. Vzduchovací motorek je nad úrovní hladiny akva, tak by snad zatečení apod. hrozit nemělo, ale co filtr? Mám vnější filtr JBL CristalProfi e900 a návod se bohužel k výpadkům proudu nevyjadřuje. Je ve skříňce pod akvárkem, tj. pod úrovní hladiny. Hrozí vytečení vody a pak po nahození elektřiny běh na prázdno a zničení rotoru? Další věc je, že při spouštění má mít rozstřikovací rampa otevřený konec a být nad hladinou (mám ji pod, jinak na akva nedám kryt). Bohužel u toho nemůžu sedět a hlídat, budu v práci. Ještě mě napadlo filtr cíleně odpojit před odchodem do práce (cca 2,5 hod před zahájením odstávky) a znova připojit po návratu, ale tím bych dobu vypnutí filtru protáhla na nějakých 10 - 11 hodin. Vnější filtr provozuji poprvé, tak mi s tím chybí zkušenosti.

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2019 18:19 Muž brukiz [59] - RostlinyRe: Vojtaa
U nás byl výpadek až 3 dny a ani jsem výměnu vody nedělal. Vše úplně bez problému, ale je pravda, že akva bylo rok v provozu. Ta stabilita tam už byla, tak se nic nestalo.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 2   22.02.2019 17:02 Muž Wanderer [1551] - Skaláry - nejkrásnější ryby.Re: Vojtaa
Neřeš to. Troufám si tvrdit, že nemusíš ani tu vodu měnit mimo obvyklé výměny. Ovšem za předpokladu, že máš zaběhlé a zarostlé funkční akvárium.

Edit:... což jak koukám nemáš. Tou výměnou vody určitě nemáš co pokazit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2019 16:50 Andaska - Skaláry - nejkrásnější ryby.Re: Vojtaa
Vyměň polovinu vody a jeď normálně dál. Mě se nedávno stalo, že mi jelo akva (112l) bez filtru 8 hodin a jen se trochu zhouply dusitany ;-). 3 dny jsem měnila část vody a bylo to OK. ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.02.2019 16:38 Muž Vojtaa [7] – Konec světa
Ahoj,

nenašel jsem jiné vlákno, které by bylo vhodnější k tomuto dotazu.

Došel jsem domů a zjistil jsem, že už 3 hodiny nejde elektrika. Je to velký problém? Vím, že bakterie ve filtru bez proudu umírají, ale nevím za jak dlouho. Po jákem čase jsou jaká rizika?

Diky za reakce

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.05.2018 17:54 Muž NHKG [3685] - Hadohlavci, zeměžrouti a eLkaRe: Pavel
Kup si UPS pro počítače a dej na ni jen vzduchovací motorek. Taky to takto používám.
Výběr je velký, třeba zde: www.alfa.cz/…
Typ si zvol podle spotřeby tvých vzduchovacích motorků a požadované doby zálohování napětí.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.05.2018 17:40 R Muž Anthrax [2475] Re: Pavel
Pavel napsal: nevím jak moc dlouho bez toho vzduchu vydrží. No a tak mě napadá co se stane když vypnou proud a já budu zrovna spát či budu ve škole.
Ahoj. Těžko říct, když nevíme o těch nádržích skoro nic. Jak jsou ty pangasové velcí? Kolik jich tam je? Jak je na tom nádrže jako celek? Co rostliny? Nepřeberné a dobře zařízená nádrž by měla fungovat bez vzduchování tak jako tak.

Celkově to jsou ryby neúměrně velikosti vůči tvým nádržím. Jsou to ryby chované na maso, takže rostou rychle. Být tebou, tak pořídím adekvátní osádku a budeš mít po problémech. ;-)

Jinak jsou kompresory na tužkové baterie, ale nevím jestli ti to k něčemu bude www.rostlinna-akvaria.cz/…

Edit: Založ si další prezentace, ať se dá poradit. Zatím tu máš jen jednu rybicky.net/nadrze/28736
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.05.2018 17:21 Pavel – Výpadek elektřiny
Dobrý den. Potřebuji pomoc s kterou si nevím rady. Mám 4 akvária, tedy 2x 250 litrová akvária a 1x 200 litrové akvárium a 1x 150 litrové akvárium. Mám totiž sumečky žraločí a nevím jak moc dlouho bez toho vzduchu vydrží. No a tak mě napadá co se stane když vypnou proud a já budu zrovna spát či budu ve škole. Není nějaká chytrá hračka, která by se vždy zapla při výpadu proudu? Předem děkuji za Vaše odpovědi. :-)
Reklama

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   23.04.2015 07:39 Muž visek [48] - Tetry
ja mam moturek na 2 baterie - burty,vydrzi 2-3 hodiny vzduchovani.to staci
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.04.2015 23:45 Muž ludvik [1061] Re: odikcz
Hele ... já to taky vlastně nechápu. Ale je to tak. Alespoň u mě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.04.2015 22:38 Muž Mislow [304] Re: odikcz
Ahoj, v miste, kde ziji, tam pres zimu k vypadkum dojde kazdy rok a nektere mohou byt i pomerne dlouhe (minuly rok i 17 hod.), i z toho duvodu jsem si poridil toto www.ebay.co.uk/… Nevim, jak se to presne jmenuje v cesku, ale v podstate je to starter na auto, kdyz mas vybitou baterku, tenhle ma krome toho ale dalsi funkci, jako menic na 220 V, vzadu ma zasuvku a daji se do toho napojit mensi spotrebice. Pro pripad delsiho vypadku proudu idealni pomucka. :-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.04.2015 22:07 R Muž romant [27532] Re: odikcz
Pokud máš odstávku plánovanou, máš to v pohodě. Den předem vyměníš vodu, nekrmíš, v den odstávky taky můžeš vyměnit a jede se dál. X-)
Edit: Filtr bych propláchnul třeba tejden dopředu, prostě aby v něm nebylo hromadící se množství bordelu, kterej by mohl potenc. zazlobit.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.04.2015 22:02 Muž odikcz [113]
Re: ludvik
To jsem nepochopil. K čemu zpětný ventil u externího kanystrového filtru? Oběh je tam uzavřený, vypne se elektřina, přestane proudit voda, systém je stále plný vody, nikam nic neuniká, takže by se pak měl zase rozběhnout ... ale radši to ještě zkusím ...

Re: romant
Takže bakterie umírají až po 12 hodinách a spolu s tím začínaj další problémy. To je dobrý zjištění, takže při 10 hodinách vlastně nemusím dělat nic ... možná jen dát před odstávkou míň krmení a až přijdu domů, tak vyměnit část vody ...
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.04.2015 20:38 Muž ludvik [1061] Re: odikcz
U výpadku elektřiny jsou problematičtější možná mechanické problémy. Ať už vyteklé akvárium ze špatně nainstalovaného vzduchování či CO2, nebo odpálený filtr. Můj filtr zjevně postrádá zpětný ventil (Eheim EcoPro) a stačí mu v podstatě jen pár minut aby přestal nasávat. Vrtulka se začne točit nasucho a problém je na světě.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.04.2015 19:29 zvedavka Re: odikcz
Mám podobnou zkušenost z nedávna jako Strojek - dokonce 2 dny za sebou. 1 den bez elektřiny 8 hodin, druhý den během hodiny se vypnula/zapnula snad 10x, to už jsem pomalu šílela. Pak opět celou noc bez proudu. Technika přežila, ryby taktéž. Vodu jsem vyměnila, filtr se vyčistil cca dva dny na to... Vše ok.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.04.2015 19:19 R Muž Silent [5935] Re: odikcz
Starosti bych si dělal až s celodenním výpadkem. Pokud je výpadek plánovaný tak bych před tím a poté vyměnil část vody, případně trochu před odstávkou pročistil i filtr. Pokud bude ten výpadek opravdu cca do 10 hodin tak bych ani neviděl jako nutnost filtr potom vyčistit. Samozřejmě za předpokladu, že je akvárko v dobré kondici.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.04.2015 19:01 Muž Strojek [103] Re: odikcz
minuly tyden u nas v baraku bouch kabel ve stoupacce a byl jsem bez proudu 8-9hod ..filtr mam JBL 1501e a hlavu atman s biomolitanem ..vsecho bez problemu ..druhy den jsem vymenil 1/3 vody ..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   22.04.2015 18:57 Muž odikcz [113]
Jak to je s půldenním (10h) výpadkem elektřiny u vnějšího kanistrového filtru? Někdo tvrdí, že bakterie umírají už snad po hodině. O ryby se nebojím, nic choulostivého nemám. Jen mě zajímá, co se bude dít v tom filtru. Případně skutečně bakterie umírají nebo se jen nějak uspí a až začne filtrem znovu proudit voda, tak se aktivují?
Jestli skutečně umřou všechny, tak by bylo asi nejlepší (až znovu nahodí proud) filtr vyčistit od mrtvých bakterií, aby měli nové místo, ne?

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2014 21:38 R Muž romant [27532] Re: olivis
Tak vo tom žádná, potom je ten dotaz zbytný. X-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2014 21:37 Muž olivis [31]
když je možnost zálohy, tak proč jí nevyužít ;-)
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2014 20:32 Žena EditHa [91] - TetryRe: olivis
Problém to není, několikrát nám také na 7-8 hod odstavili elektriku a akvárko to přežilo. Pokud je akvárium větší lépe si udrží i teplotu.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2014 20:15 R Muž romant [27532] Re: olivis
Dnes vyměníš vodu a budeš v klidu, nikomu se nic nestane.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2014 18:42 R Muž Silent [5935] Re: DrChila
Tak nějak. Pokud je akvárko v perfektním stavu a filtr nezanedbaný tak takovou osmi až deseti hodinovou odstávku v relativní pohodě vydrží. Problém by nastal až tak po 24 hodinách. Ovšem tak daleko bych se to snažil nenechat dojít :) .
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 6   20.05.2014 16:02 Muž DrChila [243] Re: olivis
můj osobní názor na odstávku elektriky je takovej že bych byl celej den stejně v práci takže mi to je jedno a 8 hod se to ne po..
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   20.05.2014 15:58 Muž olivis [31]
Zítra nám nejde celý den elektřina (od 7 - 15 hodin), nahlášena odstávka, tak to bubu muset vyřešit nápájení filtru záložním zdrojem, který mám u krbových kamen. X-)

Starší reakce

Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 0   29.03.2014 17:58 Muž sasula [273] Re: vendy
A pokud bublas CO2 tak radeji 1 den dopredu vypni... :-D

pokud budes vedet ze bude akvarko hoodne dlouho odpojene od proudu, tak filtr rovnou vypni ze zasuvky a muzes klidne procistit - stejne by ty bakterie neprezily.
 Reagovat na tento příspěvek  Citovat tento příspěvek 1   28.03.2014 21:18 R Muž romant [27532] Re: vendy
Nebuď, když budeš častěji měnit tu vodu a výpadek nebude delší než 8-10 hodin, tak se nic nestane. Postupně klesající teplota o 2-3 stupně taky nebude problém, nemáš mini akvo, to bude mít nějakou setrvačnost, nebál bych se toho.
Žádná předchozí stránka
Přejít na další

[1] 3

Zpět na obsah sekce Technika Přidat příspěvek • Zobrazeno 3002x

Máte připomínku nebo nápad? Napište nám vzkaz do redakce nebo s námi diskutujte.
© RYBICKY.NET - http://rybicky.net/forum/10598-vypadek-elektriny